EIDEN 'Dieptepunt in loopbaan' Leiden rijdt al iets 'veiliger' .10 reen vertrouwen in overleg met gemeente' eidenaar praat mee ver horecabeleid ehandicaptenbeleid zoekt bestuursleden LD-panden worden gesloopt DERDAG 6 MAART 1997 Iansjacc IANS JACOBS, 071 -5356414, PLV,-CHEF RUDOLF K ie zie( >ehouj nwert Dm. %nepkwekerij in slaapkamer De 400 hennepplanten in de slaapkamer waren bijna het ij voor de oogst, toen de politie gisteren binnenviel. De hen- i zichwekerij bevond zich in een woning aan de Willem de Zwij- te ktyan. De politie deed een inval nadat uit onderzoek was ko- naanjvast te staan dat vermoedelijk een kwekerij in de woning gehuisvest. De planten en de apparatuur in de kwekerij zijn is voöslag genomen. Tegen de 46-jarige bewoner is proces-ver- e verf zij 11 ijurkeermeter gestolen j Parn Onbekenden hebben in de nacht van dinsdag op woens- ihanlen parkeermeter gestolen. De meter stond aan de Kraaier- it en is met voet en al meegenomen. Van de daders ont- de w|a elk spoor, lanbc :amo HNO 1897 Zaterdag 6 Maart 'e ^erloren, aan Station Leiden, Donderdagmiddag, kwart voor ■voorjgn een bruin lederen heeren-portemonnaie met defecte ie* l|ng. Inhoud circa 26 waaronder 2 Muntb. a 10 en een e2in4en damesring. Voor het terugbrengen zal gaarne belooning erjven worden. Bur. vd Blad, No. 1766. r V0ljet grasgewas langs de wegen in den Vier-Ambachts-Polder, er Woubrugge, gisteren ten overstaan van notaris Heenk pu- der'J verhuurd, bracht 655 op, tegen 764 in het vorige jaar. nenjr ces,|MO rolgl 1972 maandag 6 maart n driehonderd reünisten uit het gehele land waren zaterdag- 1 8a!Üag naar Leiden gekomen om in het Diaconessenhuis op ge- 1261 beerde wijze het 75-jarig bestaan van dit ziekenhuis te vie- mta*j0nder het ophalen van tal van herinneringen, o.a. het zien Per pnkele films 'uit de oude doos', en een rondleiding voelden noMzich weer in de oude sfeer thuis. De reünisten kwamen niet en' lege handen: voor de huiskamer van de zusters hadden zij fdeurentelevisie meegebracht. VERVOLG VAN VOORPAGINA In Oegstgeest zit de schrik er goed in na de bedreigingen van de afgelopen dagen. Leden van de gemeenteraad hebben het antwoordapparaat aan staan en nemen de telefoon pas op als duidelijk is dat de beller geen kwade bedoelingen heeft. ,,Ik heb nog geprobeerd aangifte bij de politie tegen te houden", zegt een van hen. „Vanwege de commotie die zoiets in de media teweeg brengt. Maar op een gegeven moment kon het niet langer." OEGSTGEEST/LEIDEN De raadsleden en ook de wet houders van Oegstgeest durven niet zich niet met naam te laten citeren. Wat er precies is voor gevallen willen ze nu niet kwijt. „Daar wil ik pas later over pra ten," zegt een ander raadslid. „Maar ik kan wel zeggen dat dit een volstrekt dieptepunt is in mijn politieke loopbaan. In Warmond zijn Joop Wasse naar, wethouder ruimtelijke or dening, en sommige raadsleden thuis telefonisch bedreigd. Was senaar denkt dat Warmondse politici bedreigd worden omdat de gemeente een deel van de Veerpolder heeft afgestaan om woningbouw in de Broek- en Si- montjespolder mogelijk te ma ken. En al heeft de gemeente niets meer met de exploitatie te maken, Warmond zit nog steeds in de stuurgroep die de plannen voor de nieuwbouwwijk ontwik kelt. De Bomenbond Rijnland, die de actie voor het behoud van de bomen in gang heeft gezet, ont kent ten stelligste iets met de bedreigingen te maken te heb ben. „Ik vind dit het stomste wat je kunt doen", zegt Harry Schoch van de natuurgroep. „We hebben goede argumenten waarom die bomen behouden moeten blijven. En door politici te bedreigen ontkracht je de ar gumenten, omdat je dan eigen lijk zegt: we zijn ten einde raad, en daarom grijpen we nu naar andere middelen. loners Trekvaartplein verspreiden vlugschrift met telefoonnummers i/t nnj ANNET VAN AARSEN mensen er precies verantwoordelijk Dor de bedreigingen aan het adres van Oegstgeestse en Warmondse politi- niet eenvoudig te traceren. Maar in- ;;ls is er wel een logische verklaring le vraag waarom de stroom telefoon- gang is gekomen. Dewoners van het Trekvaartplein heb- en vlugschrift verspreid met daarin de adressen en telefoonnummers van wethouders en raadsleden uit Leiden, geest en Warmond. Ze roepen hun en streekgenoten op de politici te be en over de volgens hen onheilspellen- ikomst van het woonwagenkamp en I ;woners. verband met de bouw van ruim dui- woningen in de Broek- en Simontjes- r zullen in de naaste toekomst een I woonwagens van het Woonwagen- Trekvaartplein moeten verdwijnen", het briefje dat is ondertekend met 'de het niet goedschiks gaat, dan maar lehulp van de ME. Het zullen uiteinde- e raadsleden van de gemeenten Lei- Oegstgeest en Warmond zijn, die het it van deportatie zullen moeten goed- in. Het is daarom van het grootste be lang om de 61 raadsleden van deze drie ge meenten persoonlijk te benaderen en ze duidelijk te maken dat - als de plannen van de stuurgroep Broek- en Simontjespolder doorgaan - 262 bewoners van het Woonwa gencentrum Trekvaartplein in diepe ellende worden gestort." De activisten noemen het een redelijke eis dat verplaatsen van wagens alleen op vrijwillige basis mag gebeuren en nooit en te nimmer afgedwongen kan worden. Volgens opbouwwerker L. van Vliet van het Trekvaartplein heeft er in de weken na de raadsvergadering van 5 februari 'een ra dicalisering onder de bewoners' plaatsge vonden. Tijdens die vergadering nam de Leidse raad een motie aan waarin werd aangedrongen om in overleg met de Trek- vaartpleinbewoners te bezien of er meer standplaatsen zouden kunnen komen dan de 71 waarover het onwikkelingsplan voor de Broek- en Simontjespolder spreekt. Mo menteel staan er honderd wagens op het Trekvaartplein. „Na de raadsvergadering waren de men sen eerst rustig", zegt Van Vliet. „Maar in de weken die volgden, zijn ze gaan naden ken. Ze hebben de afgelopen jaren gemerkt dat er van 'goed overleg' geen sprake is ge weest. En ze zijn uiterst verontwaardigd over wat er na de motie is gezegd door wet- honderd willekeurig geko- Leidenaars krijgen op dins- maart de kans mee te en over het toekomstig ho- beleid van de stad. Samen vertegenwoordigers van de !ca en afgevaardigden van mersverenigingen en jrtcomités mogen zij in klei- 'iscussiegroepjes hun licht schijnen over een aantal lingen. Daarbij gaat het nu s niet alleen over de slui- stijden en de handhaving rvan. Ook het belang van :cavoorzieningen voor de baarheid en de economie de stad komen uitgebreid de orde. e discussiebijeenkomsten de eerste ronde van een !d opgezet debat over het Ise horecabeleid. Uiteinde- moet het debat resulteren ien gedetailleerd beleid voor eiding en concentratie van schillende categorieën hore- Dorzieningen. „We moeten en welke richting we uit en. Moeten we meer ho- iciliteiten aantrekken? Moe- er meer grand cafés of res- 'ants komen?" aldus burge- ïsterC. Goekoop. e burgemeester denkt bij ïwe horecavestigingen ral aan 'horeca als onder- mende functie voor andere en'. „Ik kan me voorstellen er rond de Haarlemmer straat meer grand cafés komen om het winkelend publiek aan te trekken. Dat soort voorzie ningen is er nu nauwelijks." Daarnaast ligt er het idee om ook in het Stadhuis een grand café te openen om daarmee de verbinding tussen de Bree- straat en de markt te verbete ren. Wat betreft het aantal cafés dat tot laat in de nacht open blijft, zit de binnenstad volgens Goekoop inmiddels wel aan het plafond. Maar voor nog wat meer restaurantjes in het ge bied rond de Pieterskerk is vol gens hem nog wel plaats. Over het verzoek in de Slaaghwijk ruimte te bieden aan een bruin café wordt op het Stadhuis nog Uit een enquête over de be hoefte aan horecavoorzienin- gen komt naar voren dat de middelbare schooljeugd een dansgelegenheid mist. De bur gemeester ziet wel mogelijkhe den om dat gemis aan te vul len. „Er liggen nog altijd plan nen voor een mega-bioscoop bij het station. Daar kan mis schien ook een discotheek bij komen." Goekoop is niet bang dat voorstellen om op sommige plaatsen de horeca uit te brei den direct op protest zullen stuiten. „Het geweld in zijn al gemeenheid is toegenomen, met name op vrijdag- en zater dagnacht. Dat heeft niet direct Burgemeester Goekoop: Niet allee een relatie met horeca, maar speelt zich af rond alle concen tratiepunten van jeugdigen. Zo mag je van alles hebben tegen studentenclubs, maar ik moet er toch niet aan denken dat er geen studentensociëteiten zou den zijn en alles zich in de ei gen studentenhuizen zou af spelen. Van alle klachten over n kijken naar overlast horeca. FOTO HIELCO KUIPERS overlast komt nog altijd twee derde van particuliere huizen. Slechts eenderde is horeca- overlast. Wat dat betreft kan de horeca dus een regulerende functie hebben." Overigens denkt de burgemeester bij uit breiding van de horeca vooral aan zaken die alleen overdag geopend zijn. lid willen worden. Ook worden maar ook jongere mensen met aanvullende diensten zoals Ta- kandidaten gezocht voor de een handicap die zelfstandig feitjes Dekje en alarmering. Be- cliëntenraad van de Stichting willen blijven wonen. Dit doet langstellenden kunnen bellen Dienstverlening Leiden (SDL). de stichting door informatie en naar Greta Moleman: 071 - Deze stichting ondersteunt advies te verschaffen. 5168168 of 5211151. Ook biedt ze een pakket van houder Van Rij. De wethouder heeft ver klaard dat hij over de herinrichtingsplannen voor het Trekvaartplein met de bewoners wilde overleggen maar dat hij, als er geen overeenstemming zou komen, het wegsle pen van woonwagens niet uitsloot. De be woners hebben nu het idee dat overleg geen zin heeft. Er zijn hier geen dertig be woners te vinden, die willen verkassen, maar Van Rij spreekt al over wegslepen." Annie Offenberg, woordvoerster van de bewoners: „De oorzaak van dit alles is, dat de mensen zich bedreigd voelen. Ze voelen zich al jaren bedreigd. Hoe lang al praten we nu met de politici, en nu ook nog met het mes op tafel en met dreiging van mo biele eenheid. De wethouders hebben het telkens over die kwestie met de bomen, daar verschuilen ze zich achter. Maar in werkelijkheid gaat het om het feit dat wet houder Van Rij in het openbaar heeft ge zegd - zonder dat de raadsleden protesteer den - dat hij zonodig onder dwang wagens wil weghalen om plaats te maken voor wo ningbouw. Wij hebben alle raadsleden per soonlijk benaderd in de hoop dat zij voor ons dat mes van tafel willen halen. En we vragen andere bewoners van Oegstgeest, Warmond en Leiden om dat ook te doen. We willen alleen nog maar praten als er van dat woord 'dwang' geen sprake meer is." Mannen in speciale pakken verwijderen het asbest uit de voormalige LD-panden aan de Witte Singel. Vol gens de uitvoerder van het werk bestaat er geen gevaar voor de omwonenden. FOTO DICK HOGEWONINQ LEIDEN KEES VAN DAM Slopers zijn deze week begon nen met het neerhalen van de oude Leidsch Dagbladpanden aan de Witte Singel. Niet direct met veel geweld, want in de ge bouwen bleek asbest te zijn ver werkt. Een gespecialiseerd be drijf is momenteel met drie man bezig met de verwijdering van de gevaarlijke stof. Het gaat om wit en blauw as best dat verwerkt zat in de schoorstenen van het voormali ge redactiekantoor. De buiten kant van het oude LD-pand is aan de universiteitskant bekleed met leisteen met daaronder een Hoewel de verwijderaars in speciale pakken lopen, is er vol gens uitvoerder S. de Wit geen gevaar voor de gezondheid van de omwonenden. „Alles is afge zet met hekken, borden en lint. Niemand komt erbij." Het bedrijf verwacht uiterlijk vrijdag 14 maart klaar te zijn met het weghalen van de kan kerverwekkende stof. Daarna gaan de panden tegen de vlakte. Na de bouwvakantie verrijzen aan de Witte Singel en aan de Maliebaan 27 herenhuizen. Tussen de herenhuizen en het Dudokgebouw op de kop van de Witte Singel komt nog een kantoorgebouw. Het Dudokge bouw zelf gaat niet tegen de vlakte. Het monumentale pand wordt zorgvuldig gerestaureerd. Eis vijftien maanden voor bedreiging DEN HAAG/LEIDEN JUDY NIHOF Ze wilde de keel van haar vroe gere huisgenoot niet doorsnij den, ook al had ze dat geroe pen. Toch moest de 30-jarige Leidse gisteren voor de Haagse rechtbank toegeven dat het zwaaien met een stukgeslagen glas op zijn minst erg bedrei gend was. „Maar ik heb nog nooit iemand iets aangedaan. Ik krijg juist zelf altijd de klappen." De bedreiging vond 2 decem ber vorig jaar plaats in het bij zijn van enkele hulpverleners in het onderkomen van de Stich ting De Bakkerij aan de Oude Rijn. De vrouw, die op dat mo ment onder invloed was van co caïne en rohypnol, wilde het geld terughebben dat haar vroe gere huisgenoot ooit van haar had geleend. Twee hulpverleners probeer den de rechtbank ervan te over tuigen dat de Leidse geen kwa de bedoelingen had. De officier zag het anders en eiste een gevangenisstraf van vijftien maanden. Ook vond ze dat de Leidse de anderhalve maand voorwaardelijke celstraf voor eerdere vergrijpen maar eens moest uitzitten. Volgens de officier ging de Leidse ernstige delicten niet uit de weg als ze geld nodig had voor cocaïne of andere drugs. Ook had ze vol gens de officier wel degelijk misbruik gemaakt van het ver trouwen van een geestelijk ge handicapte kennis. Deze zou ze vijftig gulden en een walkman hebben afgetroggeld. De vriend van de verslaafde vrouw had het slachtofer bovendien beroofd van zijn videorecorder, cd-spe- ler en cd's. Tegenover de rechtbank toonde de vrouw zich uiterst berouwvol. „Ik schaam me voor mezelf." De advocaat van de Leidse zag alle vervelende ge beurtenissen 'in het licht van haar verslavingsproblematiek', haar jeugd in tehuizen en het verdriet om haar kinderen die haar waren afgenomen. Inmiddels ging het volgens hem de goede kant op met zijn cliënte. Ze was 'clean' en gemo tiveerd om mee te doen aan een rehabilitatieprogramma. De ad vocaat pleitte voor een voor waardelijke gevangenisstraf. „Dat kan voor haar een duwtje in de rug betekenen bij het aan pakken van haar problemen." Niet op vakantie na vijf achtereenvolgende bekeuringen •estuur van het Overleg Ge- icaptenbeleid Leiden en treken zoekt jonge mensen een handicap die bestuurs- sinds kort niet alleen ouderen, LEIDEN ANNET VAN AARSEN Soms verbergen de kille cijfer tjes van het project 'Veiliger rij den in Leiden' ware drama's. Zo kreeg het projectteam onlangs bezoek van een huilende me vrouw. „Haar man was vijf da gen achter elkaar een camera van ons gepasseerd, met een snelheid van 95 tot 100 kilome ter per uur", zegt Kasper de Vries van het team. „Telkens op precies hetzelfde tijdstip, op precies dezelfde plek. Dat kost deze mensen zo veel geld, dat ze nu niet op vakantie kunnen." De familie is niet de enige die straks diep in de buidel moet tasten. Nog steeds kieken de ca mera's van de Leidse politie da gelijks vele tientallen automobi listen die te snel rijden. Maar de leden van het projectteam dur ven na drie maanden intensieve controle op de grote invalswe gen wel te zeggen dat ze 'gema tigd optimistisch' zijn over het succes van het project. „Vergeleken met vóór de start is er sprake van een vermindering van het aantal snelheidsovertre dingen", zegt P.J. Nieuwenburg. „Maar het is nog geen duurza me vermindering. En daar wil len we heel graag naar toe. We willen dat er nog steeds minder hard wordt gereden als we op houden met het project." Op zijn bureau liggen vele prints. De 'top drie' van plekken waar het vaakst te hard wordt gereden, de cijfers van de nul metingen, van 24-uursgemid- delden, tabellen, staafdiagram men.... Vanaf het begin van het project - op 3 december - tot eind februari werden in totaal 12.250 processen verbaal opge maakt wegens te hard rijden en nog eens 1084 automobilisten werden geflitst bij het rijden door rood licht. Achter het project 'Veiliger rij den in Leiden' gaat een enorme papierwinkel schuil. De Churchilllaan is de topper. Die weg wordt door te veel au tomobilisten gezien als een ra cebaan. De camera, die het ver keer van zuid naar noord (rich ting Haagweg) in de gaten houdt, heeft het - volgens alle grafieken - het drukst. Tijdens een nulmeting (bekeuringen werden toen nog niet uitge deeld) zag de politie in 24 uur tijd gemiddeld 624 automobilis ten met een snelheid van meer dan vijftig kilometer per uur voorbij snellen. En ook in de la ter gemeten 'top drie' van uitge schreven processen-verbaal staat de Churchilllaan richting Haagweg op nummer één. Het gemiddelde aantal processen- verbaal per 24 uur staat op 202. De Willem de Zwijgerlaan richting Leiderdorp blijft daar als nummer twee - met gemid deld 160 processen-verbaal per 24 uur en 487 snelheidsovertre dingen tijdens de eerdere nul meting - een stuk bij achter. Opvallend is dat er zo op het oog inmiddels sprake is van een forse daling, als de cijfers van de nulmeting en de aantallen pro- cessenverbaal met elkaar wor den vergeleken. Maar ook daar moeten de getallen - zo vindt Nieuwenburg - echt fors. naar beneden. Bij de metingen gaat het om momentopnamen en het team twijfelt of er sprake is van een structurele daling. Het gaat er de politie niet om zo veelmogelijk geld binnen te slepen. Soms zijn er eenvoudig harde methoden nodig om au tomobilisten op te voeden, vindt het projectteam. „Die man die vijf ochtenden veel te hard reed, die nu niet op vakan tie kan, zou je wellicht kunnen omschrijven als een potentiële moordenaar. Hij had in een noodgeval nooit op tijd kunnen stelt De Vries. Nieu wenburg: „Als een automobilist 50 kilometer per uur rijdt, heb je bij een aanrijding kans dat je het overleeft. Bij remmen staat de wagen na zo'n tien meter stil. Maar bij zeventig kilometer per uur heeft een automobilist al 25 meter nodig om zijn wagen tot stilstand te brengen. Opnieuw verschijnt een tabel, ditmaal van het aantal ongeval len per jaar in de periode 1990- 1995, uitgesplitst naar aanrij dingen met en zonder gewon den. Opvallend is dat in de eer ste jaren in deze periode het aantal ongelukken telkens iets afneemt en dat er vervolgens weer sprake is van een stijging. Gebeurden er in 1994 in Leiden 2476 ongelukken waarbij 425 mensen licht, zwaar of zelfs do delijk gewond raakten; in 1995 stopte de teller bij 2604 onge lukken en 533 letselslachtoffers. Nieuwenburg: „Als mensen minder snel rijden, kun je het aantal letsels ver terugbrengen. Dat is een gegeven. Wij doen er ontzettend ons best voor om bij de automobilisten die mentali teitsverandering tot stand te brengen. Als het niet helpt via posters, billboards of spotjes.op de televisie, dan moet het maar via de knip." De Vries: „Er zijn jaren ge weest dat verkeer en verkeers veiligheid een minder hoge prioriteit hadden bij de politie. Niet alleen in Leiden, maar ook landelijk. In Leiden hebben we het inzetten van camera's an derhalf jaar geleden weer zo'n beetje opgepikt. Niet in een project zoals nu, maar een beetje willekeurig. De films wa ren telkens in een uur of tien volgeschoten. Dan hebben we het over 800 foto's per camera." Nieuwenburg: „We schrikken niet meer zo van de cijfers, dat hebben we wel afgeleerd. Maar we zijn wel onaangenaam ver rast." Top-4 snelheidsovertredingen voor plaatsing camera's) Churchilllaan/Vijf Meilaan 624 W de Zwijgerln/Sumatrastr (stad uit) 487 ChurchilllaanA/aleriusstraat 435 Plesmanlaan 196 Top-4 snelheidsovertredingen per 24 uur, gemeten na tsing camera's) Churchilllaan/Vijf Meilaan 202 W. de Zwijger/Sumastrastr (stad uit) 160 Churchilllaan/Valeriustraat Top-4 door rood licht rijden (gemiddelde per 24 uur, gemeten voor plaatsing camera's) Plesmanlaan 35 W. de Zwijger/IJsselmeerln (stad in) 19 ChurchilllaanA/aleriusstraat Top-4 door rood licht rijden Plesmanlaan 48 W. de Zwijger/IJsselmeerln (stad in) 22 ChurchilllaanA/aleriusstraat 16 W. de Zwijger/Sumatrastr (stad uit) 8 Aantal overtredingen van dè maximum snelheid (50 km/u) 51-60 km/u 888 4 61-65 km/u 4302 508 66-70 km/u 3120 684 71-75 km/u 1259 362 76-80 km/u 488 138 meer dan 80 km/u 393 104 Totaal rood licht: 1.084 Totaal snelheid: 10.450 Snelheid via radar: 1.800 Totaal: 13.334

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13