zijn compleet geaccepteerd in de jiitge vers wereld' O D In Babylon is een fascinerend raadsel Boekenweek lix Erkelens stopt veel levensbeschouwing in uitgeverij Sen'ire Ds. Anton Dronkers, ereburger in Leiden, diaconaal predikant in de hervormde kerk. Verder onder meer actief in het Leids vluchtelingenwerk. „Alles wat met religie te maken heeft is nogal in de mode. Wat mijzelf het meest interesseert zijn boeken, waarin mensen de hoofdrol spelen. Over vraag stukken als armoede, zaken waarin ik me in mijn werk mee bezig houd. Ik probeer zo veel mogelijk te lezen als hulpmid del om de dingen om mij heen beter te 'verstaan'." „Nieuwkomers in Leiden, over nieuwe Leidenaars, dat vind ik bijvoorbeeld een heel aardig boekje. Andere recente boeken die me aanspreken zijn Hoe God verdween uit Jorwerdvan Geert Mak, waarin de veranderde positie van de kerk in een plaatsje in Friesland duidelijk wordt en 't Ver haal gaat van Nico ter Linden dat ook over religie gaat. Heel ver rassend dat dat laatste boek in korte tijd een bestseller is geworden. Verder vond ik De Vriendschap van Connie Palmen een aardig boek omdat het gaat over hoe mensen met elkaar omgaan en op elkaar reageren." „De stroming new age spreekt mij niet zo aan. Dat biedt meer om je tegen af te zetten dan iets waar je een stap mee verder komt. Het gaat meer over gevoelens, de mensen worden over hun geeste lijke bol geaaid. Dat draagt bij mij zeker niet toe tot inspiratie waarbij je toch met beide benen op de grond blijft staan, middenin de maatschappij." Jan Wolkers, uit: Kort Amerikaans (1962) 'Als God bestaat, mag hij ze niet in de steek laten, dacht hij. Ze heb ben altijd op hem vertrouwd. Wij zijn nergens tegen ingeënt omdat ze op God vertrouwden. De dood loert dubbel op ons. We lopen veel meer gevaar dan mensen die schijt aan God hebben. Hij is niet alleen hun god, maar ook hun dokter. Ze denken dat hij het ho meopathisch boek dat ze soms consulteren als aanhangsel bij de bijbel heeft geschreven ter voorkoming en verzorging van hun kwa len. Als God niet bestaat moet hij voor hen doen alsof.' Maarten 't Hart, uit: Het roer kan nog zesmaal om (1984) 'Mijn gereformeerde jeugd heeft altijd in het teken van het protest gestaan. Uit het niets rees opeens een conflict over de vraag hoe het woord HEERE geschreven moest worden. Men kon Zijn liefelij ke naam, die langs de wolken ruist, maar liefst op zes manieren spellen: HEERE, HERE, HEER, Heere, Here, Heer, en heel eerbiedig was nog een zevende variant HEERE HEERE, die natuurlijk ook weer op zes manieren gespeld kon worden.' Fabuleus en sprookjesachtig labyrint van Marcel Möring n Ij de lezers niet met een kluitje in het riet sturen, rdoix Erkelens is een man met een missie. „Wat mij inte- is dat mensen écht worden geholpen." De direc- ,auti/eigenaar van uitgeverij Servire, gespecialiseerd in le- literatuur, begint daarom niet aan als De Celestijnse Belofte of Dialoog met de Na- dt oir. Ook al zijn het enorme bestsellers: „Daar doe ik niet mee." eei te let iCHT ERNA STRAATSMA liek! k erja twintig jaar is Erkelens ac- Eerjop het gebied van levensbe- ine huwelijke boeken. In 1978 m afni hij als redacteur terecht liet, toen nog in Katwijk ge- bgde, uitgeverijtje Servire. i in 1921 opgericht bedrijf in 1972 in handen kwam i de Soefi-beweging. „In die intijd vond ik er een spiritu- [thuis. In Katwijk, of all pla- toch één van de meest or- fcloxe plaatsen van Neder- jl, kwam ik terecht bij een b moderne beweging, waar iet gevecht echt met je aan- gen." jrkelens was een leerling van ifi-leider Fazal Inayat-Khan, begin jaren '80 vertrok, met Iterlating van een zeer slecht derend bedrijf. Alle uitgevers Nederland kampten als ge- V van de economische crises ilr Pr°blemen en Servire had IMrnaast hoge schulden van- lie investeringen in een aan- fljisngelse en Amerikaanse on tnemingen. In het spoor van lal liep de uitgeverij lang- leeg. Erkelens bleef. „Om- ewTik precies bij die stek zat pr mÜn liart ligt." een uitgeve- zich bezighoudt met le- Isbeschouwelijke boeken." Jendien kon hij er 'zijn eigen Sc|baal opzetten. werd in 1982 directeur irsti van Servire, waarvan de nala tenschap bestond uit een zeer groot negatief vermogen. „Ik kreeg de aandelen in 1985, het was een zinkend schip." Het kostte jaren voordat Erkelens uit de rode cijfers was. Ploeteren was het in die begintijd: „Ik heb het vreselijk moeilijk gehad." Zelf manuscripten lezen, redi geren en aan de man brengen. „We waren een outsider. Van boekhandels kreeg ik vaak te horen: die Servire-boeken zijn zo moeilijk." De tijden zijn veranderd. Boekhandels signaleren tegen woordig een steeds grotere vraag naar levensbeschouwelij ke boeken. „Dat is een heel wonderlijk fenomeen", zegt Er kelens, voor wie de zoektocht naar 'de zin van het leven' altijd al vanzelfsprekend was en voor wie zoiets als new age dan ook niet bestaat. „In twintig jaar tijd zijn we mainstream*-geworden. Ik ben compleet geaccepteerd in de uitgeverswereld." Servire profiteert van de po pulariteit van levensbeschou welijke literatuur. Jaarlijks brengt de uitgeverij, inmiddels gehuisvest in Utrecht, 25 nieu we titels op de markt. Het aan tal herdrukken is de laatste ja ren fors toegenomen. „We zijn altijd gegroeid, maar Servire kan, met mijn werkwijze, nooit een hele grote uitgeverij wor den. Ik wil alleen uitgeven wat inhoudelijk mijn goedkeuring heeft. Ik ben in dit werk op mijn manier bezig om de mensen op een integere wijze te helpen, dat is wat mij interesseert. Het doel van de uitgeverij is om mensen inzicht te geven in hun doen en laten, zodat ze een bepaald ni veau van geestelijk leven berei ken. In de keuzes die ik daarbij maak voorzie ik boeken als het ware van een 'Servire-keur- merk'." „Boeken als De Celestijnse Be lofte of Dialoog met de Natuur zou ik niet willen uitgèven. Ze wekken de schijn dat je kunt bereiken wat je wilt zonder hard te werken en te zweten. Dat de spirituele weg één groot India- na-Jones-avontuur is. Of dat er een 'weg terug is naar de na tuur' bijvoorbeeld. Terwijl de menselijke ontwikkeling juist een pijnlijk en moeilijk proces is." Killing Nadeel van de reli-hausse is de enorme prijsstijging van bui tenlandse manuscripten. De top-tien van best verkochte Amerikaanse boeken wordt de laatste vijf jaren gedomineerd door spirituele literatuur en daar slaan de grote uitgeverijen een slaatje uit. „Het marktme chanisme is killing. Neem nou Care of the Soul van Thomas Moore (in Nederland verkrijg baar als Zorg voor de ziel-, ES), dat kon ik tegen een gering voorschot krijgen. Het tweede boek ging ook nog, maar bij zijn derde boek, Enchantment of Felix Erkelens ondervindt nadeel van de reli-hausse: „Het marktmechanisme is killing." foto wim Hendriks everyday life (in Nederland Ma gie van het alledaags levenES), werd als voorschot 25.000 dollar gevraagd. Dat kon ik niet beta len en toen werd me vervolgens gezegd dat ze het manuscript dan naar andere uitgeverijen zouden sturen. Een aantal van die collega's belde me verbaasd op: 'Dat is toch jouw auteur'? Moet je 'm niet meer?' Toch moest ik wat doen, want niet al le uitgevers zijn collegiaal. Uit eindelijk heb ik de helft van het gevraagde voorschot betaald. ROMAN RECENSIE WIM VOGEL Marcel Möring. In Babyion. Uitgeverij Meulenhoff, 472 pagina's. Prijs 55,00 (paperback), 75,00 (gebonden). fan B. Kroon, majoor bij het Leger des Heils in Leiden „Ik lees meestal theologische werken. Nu ben ik bezig met een interpretatief commentaar op het evangelie van Marcus. Dat is erg interessant. Daar naast heb ik onlangs een boekje gelezen dat is geschreven door twee NCRV-journalisten die hebben onderzocht wat er op het gebied van kerk en religie allemaal te doen is op internet. Nuttig." „Echt veel boeken lees ik niet. Meestal koop ik kranten en tijd schriften. Natuurlijk heb ik des tijds ook wel dingen uit de Ne derlandse literatuur gelezen. Kort Amerikaans bijvoorbeeld van Jan Wolkers. Nee, Turks Fruit dus niet. Dat is niet mijn toon. Als mensen op die manier tegen mij zouden spreken, dan luister ik niet. Ik moet me in een boek kunnen vinden en dat is bij Turks Fruit niet het geval." „Voor de mensen die hier komen hebben we alleen tijdschriften. En de bijbel in dertig talen. Als vluchtelin gen hier naar toe komen, zijn ze meestal erg geïnteres seerd in het evangelie. Omdat ze dat in de landen waar ze vandaan komen meestal niet mochten lezen en ze gewoon geïnteresseerd zijn. Ik vind best dat die bijbel wat meer gelezen mag worden. Wist je dat Nederland na Albanië het minst godsdienstige land ter wereld is?" Orde en inzicht, dat is wat veel lezers van een moderne roman verwachten. Omdat de wereld een chaos is .waarvoor verklaringen ontbreken, moet de gedroomde wereld van de roman toch minstens proberen als troost structuur en samenhang aan te brengen. In de drie romans die Marcel Möring schreef, trekt hij zich weinig aan van dat verwach tingspatroon. Leidmotief is steeds de zoek tocht die nooit eindigt, is de vraag, die be langrijker is dan het antwoord. Zijn hoofd personen zijn reizigers die weten dat ze iets verloren hebben, maar wat ook al weer en wanneer en onder welke omstandigheden? Ook met zijn nieuwe roman, In Babyion, maakt Möring het je niet gemakkelijk. Na tuurlijk begrijp je snel dat een roman die op bladzijde 9 opent met het hoofdstuk Reizi gers en ruim vierhonderd bladzijden verder besluit met Vreemdeling, niet zal opvallen door zijn antwoorden. Zo'n roman zal de chaos, die het leven is, niet inruilen voor de heldere structuur van de klassieke roman, ook al zou je dat denken door zijn geleding in vijf delen. Een fabuleus en sprookjesachtig labyrint, dat is In Babylon. Een zeer literair labyrint ook waarin je verdwaalt door soms letterlij ke herhalingen, door spiegelingen waarin bijvoorbeeld een twintigste-eeuwse mess- sianistische jood gekoppeld wordt aan een middeleeuwse voorganger. Het laat een een wirwar van genres en subgenres zien: een roman spelend in 1995, opgezet als een bio grafie, loopt uit op een beschrijving van een familiegeschiedenis die teruggaat tot in de zeventiende eeuw. Om die geschiedenis te beschrijven worden we meegelokt naar Li touwen, naar Polen, naar Egypte en het middeleeuwse Italië, wonen we eeuwenlang in Rotterdam, overleven we de holocaust door in 1939 naar Amerika te vluchten, zien we in New Mexico de ontploffing van de eerste atoombom, worden ons sprookjes en pastiches daarvan verteld, raken we inge sneeuwd in een spookachtig huis in het oosten van ons land en dromen we dromen vol spijt en berouw. Wisselingen Dat huis zelf is door zijn inwendige chaos weer een metafoor voor de hele roman, die op zijn beurt eenduidige verhaallijnen uit breidt door voortdurende wisselingen van plaats en tijd en stijl. En net als in een echt labyrint bevat de roman paadjes die dood lopen, venijnige vallen en hinderlagen, en ook nog een Ariadne die je wel wil helpen mits je geholpen wilt worden. Hoofdpersonen zijn Nathan Hollander en Nina. Hij is zestig jaar, vrijgezel en een in- tematinaal bekende sprookjesschrijver. Zijn positie in de roman is die van de nowhere man, de buitenstaander, de verstekeling die observeert zonder deel te nemen. Het ver- eenzamingsproces dat hij als gevolg van die afzijdigheid doormaakt, is de eigenlijke lijn Marcel Möring koppelt het oude verhaal van de wandelende jood aan dat van de vliegende hol landen publiciteitsfoto van de roman. Zij is dertig en zijn literair agente. Ze zijn de enige nog levende leden van de joodse familie Hollander. Omdat ze door hevige sneeuwval geen kant opkun nen, moeten ze een paar dagen overwinte ren in het familiehuis dat oom Herman aan neef Nathan heeft nagelaten. Een spookslot blijkt het te zijn waarin al het antieke meu bilair bovenaan de trap is opgestapeld, waarin de kelder afgeladen is met voedsel, waarin hun leven gevaar loopt, waarin eeu wenoude voorvaderen als Beckettiaanse halfspoken rondwaren en Nathan raadge- ven en verhalen vertellen omdat die nu eenmaal verteld moeten worden. En dat is precies wat Nathan voor Nina betekent: hij vertelt de Decamerone van haar familie, de Canterbury Tales van hun geslacht. Hij doodt geen tijd; door te vertellen, door af te dwalen, door dwarsverbindingen te leggen, door vragen te stellen creëert hij tijd, wat niet zo vreemd is voor een nazaat van klok kenmakers. Zijn verhalen zijn, zo gaat dat nu eenmaal, ook een zelfanalyse die weer nieuwe verhalen en vragen oproept waarop Nina, als Ariadne, best een antwoord zou willen geven mits Nathan met dat ant woord zou willen durven leven. Ik vind In Babyion een raadsel, maar wel een raadsel dat me fascineert. Het oude verhaal van de wandelende jood wordt ge koppeld aan dat van de vliegende Hollan der: beiden nergens thuis, altijd op reis 'zonder kompas en kaart'. Voor mij heeft de roman niets van de nieuwe godsdienstig heid die het in de boekwinkel zo goed schijnt te doen. Ik vind het een gelukkige poging om met literaire middelen fragmen ten van een geschiedenis vast te leggen. Joyce Co, uit: Goddelijke overwegingen (in: Over God) 'Een opdracht om te schrijven over God stuit bij mij op grote weerstand, morele te genzin, bezwaren van smakeloosheid, uit puttende verveling; het is het enige onder werp waarover niets te schrijven is, en alles al geschreven is.' ?en ene iep( Isd Dlle iajfm/c Binnendijk rusi Rijnsburg, programmama- so1 bij de Evangelische Omroep, itueft diverse bijbelstudieseries [zijn naam staan, en is een tegjuent spreker door het hele hUd' hangt af van de hoeveel- tijd die ik heb, maar er gaat geen dag voorbij dat ik niet Het meeste lees ik in de Dagelijks ben ik daar t. Öe bezig, al zal dat bij velen mijt overdreven overkomen. Ik jpÉjoof dat niemand in staat is de Bijbel helemaal uit te le- fi. Ik bedoel: om er echt alles te putten. Verder lees ik stu- u...c boeken, die dan meestal met Bijbel te maken hebben: ptergrondgegevens, de Evan- lische boekenmarkt, buitenlandse schrijvers. Welk fek veel indruk op me heeft gemaakt? Er komt zo uw niets bij me bovendrijven. Misschien zijn er hele pie boeken verschenen, maar die zal ik dan wel niet der ogen hebben gekregen. Niet-geestelijke werken? neb de hele serie van Leon Uris, waar ik erg veel van p genoten. Exodus, Milla 18, het zijn eye-openers jar me geweest, omdat ze vertellen over de situatie p Israël. Dat vind ik heel wezenlijk, de Israëlische ge- aiedenis. Als je geestelijk over jezelf wilt waken, zijn boeken die je zeker niet lezen moet. Schrijvers die kend staan om hun negatieve houding tegenover het foof, laat ik liggen. En ik adviseer anderen om dat ook Pastoor A. Vreeburg van de rooms-katholieke St. Lodewijk Parochie in Leiden „Ik hou natuurlijk mijn vak bij, dus lees ik theo logische werken. Met name die van Romano Guardini. Hij is nu al een tijdje dood, maar in zijn tijd was hij een pro gressieve theoloog die veel heilige huisjes om ver heeft geworpen. Hij heeft goed beschreven welke plaats God in neemt in het moderne levensritme. Dat is niet foto hielco kuipers de God voor wie je bang moet zijn, maar de God die je steunt en van je houdt. Je merkt nog wel eens bij ouderen dat ze bang zijn voor God. Dat is mede onder invloed van het calvi nisme ontstaan, waar de wraakgedachte erg leefde." „Wat ik ook een heel goed boek vind is Brieven uit de hel van Lewis. Het gaat over de tactiek van de duivel te genover God. De ene duivel heet Schroefstrik en de an dere Galsem. Ze corresponderen met elkaar. Wanneer ze geen succes hebben bij de mensen, schrijft één van hen dat hij nog één troef achter de hand heeft: maak de mensen wijs dat je niet bestaat, dan kun je verder je gang gaan." „Ik ben echt blij dat God een rol speelt in de boeken week. Er wordt wel veel geschreven over de godsdienst maar dan gaat het altijd over controversiële onderwer pen zoals het celibaat en vrouwen in het ambt. Over de blijde boodschap hoor je bijna nooit iets en dat is toch wat God ons wil brengen." „Ambtshalve lees ik vooral filo sofie en theologie en in het al gemeen veel sprituele litera tuur, zoals hagiografiën van heiligen en mystici. Als ik een boekhandel binnenstap, loop ik direct door naar het religieuze vak. Ook krijg ik links en rechts nogal eens wat in handen.ge stopt. Lezen doe ik in mijn luie stoel, maar veel tijd heb ik daar niet voor. Meestal denk ik al ARl snel aan een lezing die ik nog moet schrijven. Er zijn nog veel boeken, ook gewone romans, die ik zou willen lezen, maar dat moet wachten tot de tijd daar is, misschien pas als ik met emeritaat ga. Heel recent heb ik De innerlijke burcht van Theresa van Avila gelezen, over haar spirituele zoektocht naar God. Ook heb ik nog niet zo lang geleden De Celestijnse Belofte gelezen, iemand gaf me dat. Ik heb het vooral gelezen om te kijken wat de mensen er nou in boeit, want ik vond het maar een heel pover boek, zowel qua stijl en qua inhoud, 'n Poging om alles een soort zin te geven, zonder dat er een Godsbesef uit spreekt. Een opeenvol ging van toevalligheden; de stijl vond ik ook buitenge woon knullig, 't Is makkelijk geschreven en daardoor voor veel mensen toegankelijk. Niet door de inzichten die in boek staan, maar wel doordat het inzicht geeft in waar de mensen mee bezig zijn heeft het me geboeid. In onze eigen verkondiging is het mystieke de laatste tijd denk ik onderbelicht gebleven." Jozef Punt (50) rooms-katholiek hulpbisschop van Haarlem, tevens legerbis schop van de Nederlandse strijdkrachten.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 11