Zeldzame vissen in Noord-Holland WNF wil Nederlandse actie voor bosbehoud Europa 1 -3g Spl Natuur Milieu WOENSDAG 5 MAART 1997 REDACTIE BERT DE JONG 072-5196276 Het Wereld Natuur Fonds (WNF) wil dat Neder land het Europese voorzitterschap gebruikt om internationaal aan te dringen op een betere be scherming en herstel van de natuurlijke bossen in Europa. Volgens de natuurorganisatie kan ons land ook nationaal meer doen voor onder meer de terugkeer van de bossen langs de rivieren. De Britse prins Philip maakte onlangs bekend dat ongeveer zes landen daadwerkelijke stappen heb ben aangekondigd om voor het jaar 2000 bossen beter te beschermen. Nederland behoort niet tot dat zestal. Ons land heeft volgens het WNF allang geen natuurlijk bos meer. Het huidige bomenare- aal van 335.000 hectare is grotendeels aange plant. De meeste bossen in Nederland kennen weliswaar een zekere vorm van bescherming via de Bos wet, echter slechts 18 procent heeft een pure natuurbestemming. Nederland streeft naar uitbreiding van het bosa- reaal met 75.000 hectare. WNF vraagt zich af hoe veel hiervan daadwerkelijk is bedoeld voor nieuw natuurlijk bos. Nog los van de vraag of het moge lijk is in ons land ruimte te tanden voor zoveel hectare nieuw bos. Wereldwijd wordt de internationale afspraak om ten minste 10 procent van de bossen goed te be schermen zelden gehaald. Een score van een schamele 6 procent is al heel wat. In landen als Duitsland, België en Engeland is zelfs minder dan één procent volledig beschermd. Deze landen scharen zich in de rij met Suriname. Dit land heeft het hoogste percentage bos (95 procent). Daarvan is maar 8.000 hectare formeel be schermd. Gif in mest door ontwonnen grote grazers Ontwormingsmiddelen voor grote grazers in na tuurgebieden breken moeilijk af in het milieu. Ze blijven lang in de mest aanwezig. Daar hebben ze een negatief effect op vlie gen, kevers, vogels en zoogdieren die direct of in direct de mest benutten. Dit concludeert Mark Montforts, verbonden aan de Wetenschapswinkel Biologie van de Universi teit van Utrecht. Hij ver richtte zijn studie in op dracht van Natuurmonu menten. Ontworming is in de vee houderij heel normaal. De beschikbare middelen wor den ook toegepast bij semi- wilde grazers in natuurge bieden. De middelen zijn getest op hun giftigheid voor vee of mensen. Maar een brede eco-toxicologi- sche beoordeling is er niet uitgevoerd. Montforts ont dekte dat de mest van gro te grazers vooral zogeheten 'avermectines' bevat. Eenmaal uitgepoept be houden ze nog acht weken hun giftige werking. Ze be rokkenen schade aan de insectengroepen die niet vies zijn van mest, zoals bepaalde vliegen- en kever- soorten. Bovendien hoopt de stof zich op in regen wormen, die op hun beurt gegeten worden door vo gels en zoogdieren. Als mest met restjes ontwor mingsmiddelen uitspoelt in het oppervlaktewater kan dat effect hebben op waterbeestjes. Montforts adviseert alleen ontwormingsmiddelen in de natuur te gebruiken die kort maar hevig werken. Ook is het beter niet alle dieren uit een kudde tege lijk te behandelen. Gefa seerd in groepjes is beter. Belangrijk is ook de gra zers niet in het broedsei- zoen van vogels te ontwor men. Het beste advies: ge bruik in de natuur zo min mogelijk ontwormings middelen. Schoon en helder water vereist voor leefmilieu 1.1 y.w- Bittervooms. Zeldzaam in Noord-Holland. Deze vissoort stelt hoge eisen aan het natte milieu. I Er komen op verschillende plaatsen in Noord-Holland nog zeldzame vissoorten voor, zoals bittervoom en kleine mod derkruiper. Ook kritische soorten als ruisvoorn, zeelt en kroeskarper kunnen op tal van plekken aangetroffen worden. Dit blijkt uit een inventarisatie van de in september 1996 opgerichte Stichting Zoetwatervissen Noord-Holland. De speurtochten en rapporten van de stich ting hebben tot doel waterbeheerders te wijzen op het wel en wee van de visfau- na, opdat er meer rekening mee wordt gehouden. Leden van de stichting deden afgelopen jaar onderzoek in drie natuurgebieden (IJdoorn, Nijenburg en Uithoorn), en in de Schulpvaart, Egmonder binnenvaart en de ringsloot van de Bergermeer. De laatste drie oude wateren, gegraven in de 16de eeuw, bestempelt de stichting als 'vaarten met cultuurhistorische waarde'. In totaal belandden er elf soor ten vis in de schepnetten van de 'broe ders in Petrus'. De vissen vertellen veel over de kwaliteit van het natte milieu. Aangetroffen zijn naast bittervoom en kleine modderkruiper, zeelt, snoek, baars, kroeskarper, riet- en blankvoorn, kolblei, driedoornige en tiendoornige stekelbaars. Daarvan zijn bittervoom en kleine modderkruiper erg zeldzaam en beschermd. De meeste vissoorten stellen hoge eisen aan hun leefmilieu. Het water moet bij voorbeeld schoon zijn en helder. Met veel waterplanten (voor de voortplan ting) en weinig slib op de bodem. De stichting signaleert dat dergelijke onder waterbiotopen vandaag de dag in Noord-Holland schaars zijn. Te veel wa ter heeft, onder meer omdat het door stikstof en fosfaat te voedselrijk is, on voldoende doorzicht. Met als gevolg weinig plantengroei. Op de bodem lig gen bovendien dikke lagen verontrei nigd slib, die bij opwoeien het water ex tra troebel maken. Niet alleen voor bit- tervoorn en kleine modderkruiper is dat niks, ook roofvissen als snoek en baars kunnen in dergelijk troebel sop niet goed uit de vinnen. Van de drie onderzochte natuurgebie den was IJdoorn het interessantst, door de vangst van bittervoom, baars en snoek. De onderzoekers noemen het op vallend dat in het water van geen van de drie natuurgebieden kleine modderkrui pers zijn gevonden. Natuurgebied Nijen burg was zelfs ronduit teleurstellend, met vrijwel uitsluitend stekelbaarsjes en een enkele rietvoorn en zeelt, in de aan grenzende Oosterzij- en Baafjespolder. Met kroeskarper - ook steeds zeldzamer wordend in Noord-Holland - zeelt, baars en rietvoorn scoorde het nieuwe natuur gebied Uithoorn verhoudingsgewijs erg goed. Interessant is dat in oude cultuurwate ren zoals de ringsloot van de Berger- meer (bittervoom) en de Egmonder binnenvaart (kleine modderkruiper) wel erg zeldzame soorten zijn aangetroffen. De stichting pleit daarom voor handha ving van de huidige situatie in deze an tieke blauwe aderen, die kennelijk nog goed genoeg zijn om de meest kritische vertegenwoordigers van de visfauna le venskansen te bieden. Daar waar soorten van helder, planten rijk water het moeilijk hebben of ont breken kunnen herstelmaatregelen worden getroffen. Zoals baggeren en aanleg van pias-dras oevers, ter verbe tering van de paaimogelijkheden. In grijpen in de visstand is in veel gevallen eveneens nodig, in de vorm van het wegvangen van bodemwoelende soor ten (blankvoorn, kolblei, brasem). Het eindresultaat zal zijn: helder water, meer waterplanten, en een evenwichti ger visstand met veel roofvis. OPGAVE OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. hevig, elektrische eenheid; 2. kostbare stof; 3. eindigen; 4. in houdsmaat, vlaktemaat, vogel- produkt; 5. levenslucht, maat staf; 6. onheilsgodin, eikeschors; 7. vogel, soort Franse kaas; 8. lidwoord, wees gegroet, doctor; 9. aantekening; 10. tijdelijk ge bruiken; 11. lofdicht, oogholte. Verticaal: 1. loofboom, sterrenbeeld, op deze manier; 2. destijds; 3. ve nijn, roem, Spaanse uitroep; 4. brandende gaskolom, vleesge recht a.e. stokje; 5. zanggroèp, vogel; 6. toegankelijk, onnozel; 7. vreemde munt, grondsoort, deel v.e. fuik; 8. zeenimf; 9. mu zieknoot, bijenhouder, spil. SLEUTELWOORD Horizontaal: 1. tekenaap; 2. executie; 3. non netje; 4. tutterig; 5. adequaat; 6. koksmuts; 7. elevator; 8. land bouw. De woorden op de eerste en der de verticale regel zijn: TENTA KEL en KENTEKEN. Het sleutel woord luidt: GASTURBINE. TOMPOES Heer Bommel en de Pikkin Ring De markies nam het sieraad, dat de dwerg hem overreikte, verrast aan. Het was een fraai bewerkte gouden ring waarin een fonkelende steen ge vat was. ,,Parbleu!" sprak hij getroffen. ,,Een fraai geschenk, amice! Héél mooi, werkelijk. De Pikkin-ring, zei u?" „Dat zei ik", verklaarde het manne tje, handenwringend, „Gerond en uitgeslepeh door Pikkin zelf en de vatting is gehard in de vuren van de grote Dralpoen." „Aha", prevelde de edelman. Hij stak het kostbare voor werp aan de middenvinger en maak te een sierlijke beweging met de hand, zodat de steen flonkerde. „Mijn dank", hernam hij. „En wat nu de weg betreft..." „De weg kun je krijgen!" riep het ventje. Zijn hou ding was plotseling weer veranderd en de manier waarop hij de ander beloerde had iets dreigends. „Alles kan je krijgen!" schreeuwde hij. „Met deze ring krijg je alles wat je hebben wilt. Alles, dus je snertweg ook! Maar zullen we eens kijken wat je liever hebben wilt; de weg of mijn schat ten?" De heer de Cantecler trok de wenkbrauwen op. Het fraaie ge schenk weerhield hem om de ander op zijn plaats te zetten; daarom keer de hij zich om en liep zwijgend naar de uitgang. Onder het voortgaan kon hij echter niet laten uit de ooghoeken een blik op de kisten te werpen. Het goud en de juwelen wierpen felle lichtvonken door de grot en de edel man kon een lichte zucht niet weer houden. „Snuisterijen..." mompelde hij. Op dat moment klonk er een hol gerommel door de spelonk. De kof fers en de kruiken die hij passeerde begonnen te schuiven; ze verloren hun evenwicht en voordat de mar kies ter zijde had kunnen springen lag hij reeds bedolven onder de schatten. H W R Door Jan Visser De komende nacht trekt een wat actievere neerslagzo ne over ons land maar daarna trekken krachtige hoge- drukgebieden opnieuw de macht naar zich toe. Deze ontwikkeling houdt in dat het gedurende een langere periode rustig, overwegend droog en dikwijls zonnig weer zal zijn. Bovendien handhaven de temperaturen zich op het niveau van de grasmaand april met waar den tussen 11 en 15 graden. Alleen dichtbij zee is het bij een aanlandig windje soms wat minder zacht. De kracht van de luchtdrukmaxima is opvallend. Morgen trekt een hoog van 1035 hPa over ons land naar het oosten, tijdens het weekeinde kiest een vol gend luchtdrukmaximum van wel 1040 hPa positie in de buurt van Nederland. Het fraaie weer van dezer da gen heeft tot gevolg dat de natuur steeds meer lente signalen afgeeft. Uit Vogelenzang werd bericht dat de eerste citroenvlinder is gesignaleerd en hier en daar zijn ook hommels waargenomen. Na regen in de nacht gaat het donderdag overdag weer opklaren. De tempe raturen lopen daarbij op tot omstreeks 10 graden en de meest zwakke wind waait uit richtingen tussen noord en west. Op vrijdag wordt met een zuidelijke stroming lucht aangevoerd waarin het gemakkelijk een graad of 13 kan worden. Gisteren berichtte ik u omtrent de grote nachtelijke temperatuurverschillen. Deze zijn overdag nog veel groter geworden. Aan de achterzijde van een noordwaarts trekkend warmtefront drong zachte en vochtige lucht het zuiden van Nederland binnen. Door föhnwerking over de Ardennen kon het kwik in het Maasdal daardoor tot 17,9 graad oplopen ofwel 's lands hoogste temperatuur van dit jaar. Bij ons raakte het na een zonnige ochtend bewolkt en plaatselijk viel een spatje regen. Veel warmteffontbewolking loste 's middags echter op en dankzij een aflandige wind (oost tot zuidoost) was Bloemendaal het warmst met 12,2 graden: een winst van ruim 4 graden ten opzichte van KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Noorwegen: Aanhoudend onbestendig, vooral langs de kust, met regen- of sneeuwbuien en soms veel wind. In het oosten nu en dan zon. Maxima van iets boven nul in het noorden tot rond 7 graden in het zuidwesten. Zweden: Vandaag opklaringen. Morgen tijdelijk meer be wolking en hier en daar re gen, in het noorden ook sneeuw. Middagtempera- tu.ur uiteenlopend van plus 2 graden in Lapland tot 8 in het zuiden. Denemarken: Vandaag eerst nog af en toe zon. Later meer bewol king en morgen kans op wat regen. Later op de dag opnieuw opklaringen. Mid- dagtemperatuur ongeveer 7 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag van het westen uit regen, in de Schotse Hooglanden ook sneeuw. Mor gen zonnige perioden maar eerst hier en mist en in het noordwesten opnieuw re gen. Vandaag maxima rond 11 graden, morgen iets lager. België en Luxemburg: Wolkenvelden en af en toe regen of mot regen. Morgen in de loop van de dag van het noordwesten uit opklaringen. Van- daagmiddag temperatuur rond 12 gra den; Morgen net iets frisser. Noord- en Midden-Frankrijk: Eerst meest bewolkt en nu en dan regen of motregen. Morgen later op de dag van het noorwesten uit flinke opklaringen. Maxima op vandaag rond 13 graden, morgen iets lager. Portugal: Vrij zonnig. Maxima aan zee rond 20 graden. Madeira: Perioden met zon en droog. Middagtem- peratuur rond 21 graden. Spanje: Droog en op de meeste plaatsen flink wat zon. Middagtemperatuur op de meeste plaatsen 20 graden of meer, in het zuiden lokaal 25. Canarische Eilanden: Flinke zonnige perioden en droog. Maxi ma tussen 23 en 28 graden. Marokko: Westkust: zonnig. Middagtemperatuur vlak aan zee 20 graden of iets hoger. Tunesië: Flink wat zon. Droog. Maxima aan zee rond 20graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag zonnige perioden, morgen meer bewolking. Waarschijnlijk droog. Minder hoge maxima; Morgen meest tussen 12 en 18 graden. Mallorca en Ibiza: Flinke perioden met zon en droog. Maxi ma op vandaag rond 20 graden, daarna iets lager. Italië: Zonnige perioden maar met name in het noordoosten ook wolkenvelden. Droog. Middagtemperatuur meest tussen 13 en Polen: Vandaag geregeld z i kleine kans op e bewolking en mogelijk wat rt Maxima rond 10 graden, in het od eerst iets lager. I Tsjechië en Slowakije: p; Vandaag flink wat zon. Morgen varl westen uit bewolking en later misstAm wat regen. Middagtemperatuur ron^ graden. K Hongarije: Vooral vandaag zonnige perioPP Droog. Middagtemperatuur rond lty' irt) ;el Spi daj Corsica en Sardinië: Perioden met zon en droog. Maxima rond 16 graden. Malta: Veel zon en droog. Middagtemperatuur rond 18 graden. Griekenland en Kreta: Perioden met zon en droog. Rond de Egeische Zee soms veel wind. Maxima tussen 12 en 17 graden. Turkije en Cyprus: Geregeld zon en droog. Op Cyprus is la ter een enkele regen- of onweersbui niet helemaal uitgesloten. Maxima van 12 graden rond de Dardanellen tot rond 17 op Cyprus. Duitsland: Vandaag geregeld zon maar later toene mende bewolking en morgen kans op re gen, vooral in het noorden en westen. Middagtemperatuur vandaag uiteenlo pend van rond 11 in het noorden tot 15 of meer in het zuiden. Morgen lagere Zwitserland: Wolkenvelden en vooral in het noord westen kans op wat regen. Middagtem- peratuu r vandaag rond 13 graden; Mor gen in het noorden en westen frisser. Temperatuur op 2000 meter dalend tot ongeveer -4 graden op morgen. Oostenrijk: Vandaag geregeld zon. Morgen meer be wolking en vooral in Tirol en het Salz- burgerland kans op wat regen of sneeuw. Maxima vandaag rond 13 gra den; Morgen in het noorden wat lager. Temperatuur op 2000 meter hoogte rond het vriespunt. DONDERDAG 6 MAART 1997 ng< Zon- en maanstanden en Zon op 07.15 Zon onder Ifer Maan op 05.30 Maan onder lLm Waterstand jen IJmuiden Katwijk 5n Hoog 00.59 13.25 00.32 lfcn Laag 09.05 22.05 08.46 2\ Weerrapporten 05 maart 07 uur: |d( station weer wind temp Amsterdam zwaar bew De Bilt zwaar bew. Deelen zwaar bew. Eelde grondmist Den Helder Rotterdam Tweote Maastricht Athene Berlijn Bordeaux Cyprus Dublin Frankfurt Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta ar bew ver 1 11 4|Qi ar bew. wnw5 12 8' tbew. z3 8 -1ÏR; ar bew wzw7 12 7L|0 bew. z3 15 lOfL 24 12 19 6P 11 8pa. 14 82 to fa hl Split Stockholm Warschau Wenen Bangkok Casablanca Johannesburg New Orleans New York Tokyo zzw3 10 halt bew. v 9 3|0| 37 24D SI 20 14 bm 20 12h K. life er 5bht« -3b Di

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 8