Zwitserland 'doet boete' met ruim negen miljard Turkse premier Erbakan houdt voorlopig koppig stand Netanyahu: Palestijnse instituten moeten dicht Bloedbad 1989 speet Deng Buitenland Rechtse flapuit bezorgt Major weer schandaal Zaïre wijst 40 VN'ers uit EU-onderzoek: BSE niet via melk overdraagbaar Vertrek atoomtransport tot het laatst verhinderd WOENSDAG 5 MAART 1997 7 VN vullen het ene gat met het andere new york De in geldnood verkerende Verenigde Naties betalen rekeningen van lidstaten niet omdat andere leden hun verplich tingen niet voldoen. De volkerenorganisatie komt twee miljard dollar tekort. De VN 'lenen' daarom van fondsen voor vredes operaties. De landen die aan die operaties meedoen, draaien derhalve zelf voor de kosten op en sturen de rekening. De hoog ste is die van Frankrijk (135 miljoen dollar) gevolgd door de Brit se rekening van tachtig miljoen dollar. Drie, vier en vijf staan Nederland, Pakistan en India. Eerste gesprek Korea's sinds 1972 i Vandaag heeft op een hotelkamer in New York e ontmoeting plaats tussen vertegenwoordigers van de twee Ko rea's. Het is de eerste ontmoeting tussen functionarissen uit bei de landen in 25 jaar. Bij het overleg worden de Noord-Koreanen geïnformeerd over het plan van de VS en Zuid-Korea voor vre desbesprekingen waaraan ook Noord-Korea's bondgenoot Chi na deelneemt. Elke delegatie zit in de kamer aan een eigen tafel. De tafels staan in een driehoek opgesteld. Noord- en Zuid-Korea voerden van 1950 tot 1953 oorlog. Ze hebben nooit vrede geslo- Ontvoerde toeristen Colombia gedood bocota Twee ontvoerde toeristen, een Duitser en een Oosten rijker, zijn gisteren bij een bevrijdingsactie van het leger in Co lombia om het leven gekomen. Een andere Duitser en een Oos tenrijker werden bevrijd. Het leger overviel een guerrillakampe ment, waar de ontvoerden een maand werden vastgehouden. De legercommandant zei dat de guerrilero's de slachtoffers heb ben vermoord. Ook vier van de ontvoerders, leden van de Revo lutionaire Strijdkrachten van Colombia (FARC), kwamen bij de actie om. Europa geeft Bulgaren noodhulp brussel. Bulgarije krijgt van de Europese Unie levensmiddelen en medische hulpgoederen ter waarde van 2,4 miljoen gulden. De medicijnen en medische apparatuur dienen volgens een be sluit van de Europese Commissie om de medische zorg in het land op peil te houden. Het voedel is met name bestemd voor oude en alleenstaande mensen, kinderen en invaliden. Vanwege de aanhoudende crisis in het land heeft de EU recent al 43,8 mil joen gulden voor hulp aan bejaarden, wezen en invaliden ter be schikking gesteld. Ouders maken film over Dunblane londen De ouders van de slachtoffertjes van het bloedbad in het Schotse Dunblane hebben ter nagedachtenis aan hun kinde ren een film gemaakt. De documentaire komt 12 maart op de Britse televisie, een dag vóór de herdenking van de schietpartij, een jaar geleden. De film bevat interviews met getroffen ouders. Daarnaast zijn er opnames van de zestien vijf- en zesjarige kin deren. Zij kwamen samen met hun juf om het leven toen een la biele man het gymnastieklokaal van hun school binnendrong en zijn wapens leegschoot. Stierenvechters beëindigen staking madrid. De Spaanse stierenvechters hebben gisteren hun twee dagen oude staking beëindigd. Ze bereikten een akkoord met de autoriteiten in Valencia, dat bijna als enige door de werkonder breking was getroffen. De verwachting is dat andere delen van Spanje de regeling zullen overnemen. De actié'was vooral ge richt tegen voorschriften die bedrieglijke praktijken, zoals het af stompen van de horens, wilde voorkomen. Een stier waarvan de horens op het laatste moment zijn ingekort, zal aanzienlijk min der gevaarlijk zijn, omdat het dier afstanden verkeerd zal in schatten. Clinton roept klonen mensen halt toe Washington De Amerikaanse president Clinton heeft gisteren verboden nog overheidsgeld te besteden aan onderzoek naar het klonen van mensen. Clinton, die zei dat de mens geen God kan spelen, reageert op de recente doorbraken met het klonen van dieren. Hij riep wetenschappers op 'behoedzaam en voorzichtig' te werk te gaan. Clinton verzocht de wetenschap ook om een vrijwillig moratorium op kloonexperimenten met mensen, tot dat alle juridische en ethische haken en ogen zijn belicht. Clin ton besloot de geldkraan dicht te draaien nadat onderzoekers in Oregon twee resusaapjes hadden gekloond. tel aviv ad bloemendaalzeggen als Netanyahu in de eer- correspondent ste fase delen van gebied-C laat ontruimen. Dat is het deel dat De Israëlische premier Neta- nu nog voor honderd procent nyahu heeft opdracht gegeven wordt beheerst door Israël, vier Palestijnse instituten in Ook binnen het kabinet be- Oost-Jeruzalem te sluiten. Hun staat onvrede. Een aantal minis- werk zou verband houden met ters heeft gezegd tegen de te- de Palestijnse Autoriteit (PA), rugtrekking te zullen stemmen die volgens de Oslo-akkoorden als de PA daarvoor geen 'prijs' alleen mag opereren in autono- betaalt. Volgens minister van me gebieden. infrastructuur Sharon zal ont- Netanyahu zei niet om welke ruiming van C-gebied de Israë- instituten het gaat. Een paar lische onderhandelingspositie maanden geleden verspreidde in het overleg over de uiteinde de regering intern een lijst met lijke status van de bezette ge- twintig instituten die zouden bieden ernstig schaden, opereren in strijd met de Oslo- Het is nog steeds niet duide- akkoorden. Maar Netanyahu lijk hoeveel gebied het leger moest gisteren toegeven dat bij vrijdag zal ontruimen. Oor- de meeste de band met de PA spronkelijk had Netanyahu niet duidelijk is. twee k drie procent in gedach- Het besluit komt aan de voor- ten, maar hij zou nu bereid zijn avond van een stemming in het tot acht a tien procent. Volgens kabinet over de Israëlische te- onbevestigde berichten heeft hij rugtrekking van de Westelijke dat PA-leider Arafat beloofd, in Jordaanoever. Die moet vrijdag ruil voor kalmte rondom Har beginnen. Medewerkers van Horna, de omstreden nederzet- Netanyahu ontkennen om het ting die Israël wil bouwen in hardst dat het sluitingsbevel Oost-Jeruzalem. De regering verband houdt met de weer- besloot gisteren de bouw even stand tegen de terugtrekking. op te schorten, zodat het Hoog- Zeventien leden van de Li- gerechtshof zich er eerst over kud-fractie hebben al gedreigd kan uitspreken, hun steun aan de regering op te tqkvo RtrTerugblikkend op zijn leven toonde de stervende Deng De Chinese leider Deng Xiao- wroeging over de militaire inzet ping heeft kort voor zijn overlij- tegen ongewapende demon den spijt betuigd over het ge- stranten op 4 juni 1989. „We welddadig neerslaan van de op- konden op dat moment niets stand op het Tiananmen-plein anders dan zo actief mogelijk (Plein van de Hemelse Vrede) in ingrijpen", aldus de voorman Peking, bijna acht jaar geleden, van de Chinese communisten. Deng sprak over de meest be- Hij gaf als hoofd van de Cen- treurenswaardige gebeurtenis trale Militaire Commissie op uit zijn leven, aldus het Japanse dracht voor het schieten op de persbureau Kyodo gisteren. Het betogers, die democratische persbureau baseert zich op Chi- hervormingen eisten. Bij de be- nese informanten, die evenwel teugeling van de demonstraties niet duidelijk konden maken kwamen veel mensen om het wanneer en tegen wie Deng zijn leven, maar exacte cijfers zijn laatste woorden sprak. nooit bekend geworden. Het Conservatieve Britse La gerhuislid David Evans haat homoseksuelen, ziet vrouwen liefst achter het fornuis en vindt dat jeugdige vandalen met zweepslagen op het rechte pad moeten worden geranseld. Gisteren ging er een schokgolf door het Conservatieve hoofd kwartier, want 'brulboei' Evans had weer eens toegeslagen. In een interview met redacteur tjes van een schoolkrant nog wel. Een 'zwarte klootzak' die we gens verkrachting was opge pakt in zijn kiesdistrct moest subiet worden opgehangen of tenminste gecastreerd. Zijn La- bour-concurrente Melanie Johnson heeft 'drie bastaard kinderen' bij een vriend die 'nog nooit van zijn leven heeft gewerkt' en cultuurminister Virginia Bottomley zit slechts in het kabinet omdat ze vrouw is, maar het mens is voor de rest dead from the neck up wards, ofwel een geweldig leeghoofd. Klaarblijkelijk had Evans niet opgemerkt dat een band recorder zijn litanie van A tot Z opnam. De cassette kwam bij de plaatselijke Labour-afdeling terecht, en die wist er wel raad mee. Het oppositionele hoofd kwartier brandmerkte Evans als 'totaal ongeschikt voor het Lagerhuis' en eiste dat hij door de Tories zou worden vervan gen als verkiezingskandidaat. Misschien denkt John Major daar wel serieus over na. Evans noemde de premier in hetzelf de interview een 'wraakzuchtig politcus'. Vreemd is dat niet, want Evans was de luitenant van een andere rechtse Euro hater, John Redwood, oud-ka- binetslid en ooit uitdager van Major voor het partijleider schap. De brulboei had overigens wel een excuus. Het was niet de bedoeling geweest dat zijn 'in besloten kring' geuite opi nies de media zouden halen. Maar terug neemt hij zijn woorden niet. „Nergens voor nodig. Buitenechtelijke kinde ren zijn nu eenmaal bastaar den", zei hij. Fractiegenote Eli zabeth Peacock heeft Evans in middels al 'de laatste der seksisten' genoemd. Johnson, die al 18 jaar met de vader van haar kinderen samenwoont, was verbijsterd. „Ik ben veel gewend, maar Evans heeft zich tot de goot verlaagd", was haar reactie. Zaïre heeft gisteren veertig me dewerkers van de Verenigde Naties het land uitgezet. De au toriteiten verwijten de hulpver leners medeverantwoordelijk te zijn voor een slachting onder Hutu-vluchtelingen. De veertig komen uit een groep van 57 VN-mede werkers die het afgelopen weekeinde de stad Kisangani verlieten, omdat het daar te onveilig was gewor den. Zaïre laakt de hulpverle ners voor hun stilzwijgen terwijl Rwandese troepen vluchtelin gen uitmoordden. Volgens Kinshasa zijn deze week zo'n 25.000 vluchtelingen vermoord door eenheden van het Rwan dese leger en door Rwanda ge steunde rebellen. Het Rwandese leger en de rebellengroeperin gen worden gedomineerd door Tutsi's. Nederland heeft VN-secreta- ris-generaal Annan gisteren alle steun aangeboden voor een VN- vredesmacht voor Zaïre. Neder land heeft Annan dezelfde bij drage toegezegd die zij vorig jaar herfst voor de troepen macht wilde leveren. Deze werd destijds afgeblazen toen bleek dat de meeste vluchtelingen al op eigen houtje waren terugge keerd naar Rwanda. istanbul «jessica lutz correspondent De Turkse premier Erbakan kon gister avond opgelucht even adem halen. Een motie van wantrouwen tegen hem en zijn ministersploeg werd met 272 tegen 265 stemmen verworpen. Daar mee overleefde de regering in een week tijd twee van dergelijke moties. Maar het was gisteren een gespannen zitting. Alhoewel de motie, ingediend door de grootste oppositiepartij, 'slechts' de ongelijke salarisverhoging voor ambtenaren betrof leger en po litie krijgen 42 procent, niet-gewapen- de ambtenaren 30 was de sfeer ner veus na het militaire ingrijpen van af gelopen weekeinde. De Nationale Veiligheidsraad, een overlegorgaan bestaande uit de presi dent, de premier, de ministers van bin nen- en buitenlandse zaken en defen sie en de legertop, vergaderde vrijdag tot diep in de nacht over de toename van het fundamentalisme onder het bewind van Erbakans islamistische Welvaartspartij en Tansu (gillers con servatieve Juiste Pad Partij. De generaals lijken niet onder de in druk van de beloofde loonsverhoging. Tijdens het weekeinde confronteerden ze Erbakan met een eisenpakket om het land weer in een seculiere baan te krijgen. Daar kan hij, zo voegde de ge nerale staf er aan toe, op straffe van 'maatregelen' niet onderuit. Van de premier wordt echter het onmogelijke gevraagd: hij moet als het ware het be staansrecht van zijn partij ontkennen. Dat weigert hij vooralsnog koppig. Nadat hij en zijn vice-premier Ciller maandag de koppen bijeen staken, be leed (giller hun beider intentie om aan de macht te blijven: „Ik sta er garant voor dat onze staat seculier blijft. Het leger bewaakt de democratie." Er bakan ging op zoek naar steun bij de oppositie, die hem echter uitnodigden om af te treden. „De Nationale Veilig heidsraad kan niet bepalen of een re gering aanblijft. Dat kan alleen het par lement", zo reageerde Erbakan woe dend. En terecht. Want zowel zijn coalitie partner als de oppositie verschuilt zich achter het leger, een instituut dat in elk land per definitie ondemocratisch is. Iedereen vindt het kennelijk wel best dat de militairen de kastanjes uit het vuur halen. De reden daarvoor is simpel. De Wel vaartspartij beweert het monopolie te hebben op de gelovige kiezers, maar voor elke partij is godsdienst een on derwerp dat met fluwelen handschoe nen dient aangepakt te worden. Alleen het leger, dat volgens een recente opi niepeiling het vertrouwen geniet van 90 procent van de bevolking, kan zich wagen aan maatregelen die de invloed van religie beperken. De militairen eisen dat het aantal koranscholen en imamopleidingen drastisch wordt teruggedraaid, dat de leerplichtige leeftijd wordt verhoogd van 5 naar 8 jaar en dat het verbod op religieuze sekten en islamitische kle derdracht wordt afgedwongen. Het zijn eisen die ook het electoraat van de Juiste Pad Partij en oppositieleider de Moederlandpartij tegen de borst stui ten. Zelfs de sociaal-democraten zouden zulke ingrepen niet aandurven. Het is overigens het leger zelf dat na de staatsgreep in 1980 het geloof stimu leerde om het 'communistische ge vaar' onder de toenemend linkse be volking de kop in te drukken. In zekere zin heeft het zelf de Welvaartspartij groot gemaakt. Te groot, vindt het nu. Tijdens de kabinetsraad van morgen zal het eisenpakket van de militairen worden besproken. De liberale vleugel binnen de Welvaartspartij zal een gul den middenweg willen vinden. De ra dicale aanhang vindt echter dat het punt is gekomen om uit de regering te stappen en nieuwe verkiezingen af te dwingen. Het ingrijpen van het leger is tenslotte prachtig propagandamateri aal. Aftreden wil ook de progressievere tak van de Juiste Pad Partij. Die ergert zich al tijden aan het optreden van de coali tiepartner, die bijvoorbeeld het ambte narenapparaat volgepropt heeft met 70.000 sympathisanten. Maar verkiezingen zijn voor de libera len uit den boze. Hun partij staat lager dan ooit in de peilingen en zou met moeite de kiesdrempel van 10 procent halen. Zij willen derhalve een nieuwe regering vormen met de oppositie. Die zijn daartoe bereid. Morgen zal blijken of Erbakan en Qiller hun partijen nog in de hand hebben. Zwitserland zal in een ongekende boetedoening voor het gesjoemel van ,de Zwitserse Nationale Bank met nazi goud en tegoeden van joodse oorlogsslachtoffers een hu manitair solidariteitsfonds van meer dan negen miljard gulden instellen. Deze mededeling, in feite een schuldbe kentenis, werd vanmorgen gedaan door bondspresident Arnold Koller voor een gezamenlijke zitting van de Zwit serse Tweede Kamer en Senaat. bern bob kroon correspondent Het solidariteitsfonds is na de Duitse Wiedergutmachungs-be- talingen van na de Tweede We reldoorlog het grootste financië le gebaar dat een Europees land ooit heeft gemaakt om met zijn oorlogsverleden in het reine te komen. Voor het fonds zal zeven mil jard frank (9 miljard gulden) worden onttrokken aan de goudreserves van de Nationale Bank, die op ruim 13 miljard frank worden geschat. Volgens Koller zal het vermogen 'op normale commerciële wijze' worden beheerd, zodat er tot in lengte van jaren honderden miljoenen per jaar kunnen wor den uitgekeerd voor de 'leniging van menselijke noden in bin nen- en buitenland'. Dit even verrassende als spec taculaire gebaar, zei Koller, is een tastbaar bewijs dat Zwitser land 'boete doet' en zijn weinig frisse oorlogsverleden niet lan ger met 'een mantel van stil zwijgen' wil bedekken. Hij doel de daarbij voornamelijk op het 'harteloze gedrag' van het Zwit serse bankwezen in en na de oorlog. Het fonds is niet bestemd voor schadeloosstelling van joodse oorlogsslachtoffers die hun geld aan Zwitserse han delsbanken hadden toever trouwd. Daarvoor is het 'Holo caustfonds' bestemd, waarin de handelsbanken inmiddels 100 miljoen frank hebben gestort en dat vandaag nog werd verdub beld door de Nationale Bank. Ook het bedrijfsleven draagt vijftig miljoen frank bij, zodat het Holocaustfonds over een kwart miljard frank (ruim 300 miljoen gulden) beschikt. De eerste uitkeringen worden nog vóór de zomer verwacht. De eerste reacties op het Zwitserse zoenoffer waren on verdeeld gunstig. De meeste parlementariërs hopen nu op minder felle buitenlandse kri tiek op het neutrale Alpenland. brussel» aly knol correspondent Het risico dat de gekke-koei- enziekte BSE door de con sumptie van melk kan worden overgedragen is te verwaarlo zen. De overdraagbaarheid van de infectie van koe op kalf is al vrijwel nihil, dus laat staan de overdraagbaarheid van de ziekte van koe op Dat concludeert het Weten schappelijk Veterinair Comité van de Europese Unie na een onderzoek van alle gegevens die tot dusverre over BSE be schikbaar zijn. „Geen enkele wetenschapper zal u ooit zeg gen dat het voor honderd pro cent veilig is", zei een woord voerder van de Europese Commissie gisteren. „Maar het is veilig om melk te consu meren." Desalniettemin wordt in het gisteren gepubliceerde rapport aanbevolen geen melk voor consumptie vrij te geven, die afkomstig is van BSE-ver- dachte dieren. Ook mag geen biest (eerste melk van een koe na het kalven) van BSE-ver- dachte dieren op de een of an dere manier worden verwerkt in producten die bestemd zijn voor menselijke consumptie. Het comité houdt het er op dat met BSE-besmet diermeel de meest waarschijnlijke oor zaak is geweest voor de steeds verdere verspreiding van de gekke-koeienziekte. BSE heeft tot nu toe vooral in Groot-Brit- tannië toegeslagen als gevolg van een versoepeling van de bereidingsmethoden voor diermeel. Turkije mag van premiers niet in de EU brussel anp Turkije mag van de zes chris ten-democratische regeringslei ders in Europa geen lid van de Europese Unie (EU) worden. Dat hebben zij gisteren laten weten na een vergadering in Brussel van de Europese Volks partij (EVP), het Europese sa menwerkingsverband van de christen-democraten. „We streven een innige en in tensieve samenwerking met de Turken na. Als lid is Turkije ech ter niet acceptabel", aldus Wilfried Martens, EVP-voorzit- ter en oud-premier van België. Verder dan de vervolmaking van de douane-unie willen de zes premiers, onder wie de Duitse bondskanselier Kohl daarom niet gaan. De uitspraak van Martens dreigt de uitbreiding van de NAVO in gevaar te brengen. De Turkse minister van buiten landse zaken (giller heeft on langs nog laten weten dat haar land oostwaartse uitbreiding van de NAVO zal tegenhouden als Turkije geen EU-lid mag worden. De zes leiders willen verder meer samenwerking in de EU op het gebied van politie en jus titie. Het Verdrag van Schengen, dat het vrije verkeer van burgers regelt, zou voor alle landen van toepassing moeten zijn. Verder dient justitiesamenwerking een integraal onderdeel van het Eu ropees beleid te worden, met een centrale en regelende rol voor de Europese Commissie. De politie- en justitiesamen werking, de zogeheten derde Europese pijler, dient daarom volgens de EVP te worden opge nomen in het Verdrag van Am sterdam, waarin Nederland als EU-voorzitter een sturende rol speelt. Martens wilde niet zeg gen of ook een harmonisatie van het Europese strafbeleid, onder meer voor vergrijpen op het gebied van drugs, deel moet uitmaken van de derde pijler. Frankrijk streeft hier wel naar. Betogers bij Gorleben hielden tot het laatste moment stand tegen de waterkanonnen die de politie inzette. foto reuters gorleben peter van nuijsenburg vervolg voorpagina Tot vlak voor het vertrek van de opleggers met het nu cleaire afval uit twee Duitse en een Franse kerncentrale was het onzeker of het transport van de trein naar de opslagplaats daadwerkelijk kon rijden. Militante actievoerders waren er ondanks de beveili ging door duizenden agenten vannacht toch in ge slaagd ook de weg van de zogenaamde alternatieve route te ondergraven. Pas om half negen vanmorgen kon het sein op veilig worden gezet. Het wegdek was sterk genoeg om de ruim dertig ton zware opleggers te dragen. De politie zou de situatie meester zijn, maar moest steeds weer de aanvallen van militante activisten afslaan. De door de politie uitverkoren kortere route was al eerder volledig onbegaanbaar gemaakt. Tientallen trac toren blokkeerden de weg, die op diverse plaatsen bo vendien met tunnels was ondergraven. De hele nacht hadden de actievoerders in de ijzige kou op de vlakte voor het station in Dannenberg gebi vakkeerd. Kampvuren, mobiele schijnwerpers van de politie en de lichtbundels van de voortdurend rondcir kelende helikopters zorgden voor bijna surrealistische taferelen. Een sociaal-democratische parlementariër pobeerde 'beide partijen' op te roepen tot bezinning, maar zijn woorden gingen verloren in het geraas van de helikopters.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7