Ontuchtige docent moet twintig maanden cel in Man van 500 miljard stapt op Binnenland CDA-lijsttrekker 'kwestie van weken' Nieuwe attractie Vaker aangifte seksueel misbruik op scholen Bedrijven vestigen zich graag langs het spoor Bureau Toerisme: Stop bouw vakantiebungalows Exportverbod varkens met een week verlengd WOENSDAG 5 MAART 1997 n Nederlands Persbureau GPD Geassociei Militairen krijgen gelikte dienstbril ut: Sn ;rafi den haag De Nederlandse militairen krijgen de komende maanden een nieuwe bril. Die ziet er heel wat 'gelikter' uit dan de huidige zogenoemde 'dienstfiets', het stalen brilletje met de ronde glazen. De nieuwe bril kan er heel wat modieuzer uitzien omdat die, in tegenstelling tot het oude model niet onder het gasmasker hoeft te passen. De 'dienstfiets' was niet alleen wei nig fraai, maar zat ook niet lekker, erkent Defensie. Daarom had bijna niemand het oude model op. De Italiaanse firma Luxotica mag de nieuwe dienstbril leveren, overigens alleen nog aan de land- en luchtmacht. De marine houdt het voorlopig nog op de oude dienstfiets. foto anp Brandbare kinderpyjama's verboden den haag Pyjama's en andere nachtkleding voor kinderen moeten voortaan voldoen aan eisen van brandveiligheid. Dat der zijn de fabrikanten met het ministerie van volksgezondheid overeengekomen. Kleding die gemakkelijk vlam vat, mag niet iii meer worden verkocht. Voor volwassenen geldt niet zo'n strenge eis. Wel moet die kleding zijn voorzien van een waarschuwend etiket. Het is niet bekend hoeveel kinderen jaarlijks het slachtof- fer worden van brandgevaarlijke pyjama's. Gemeente Arnhem eist telefoonverbod arnhem De gemeente Arnhem wil dat de rechter een 37-jarige inwoner van die stad verbiedt om te bellen naar wethouders en 1 het directeuren van gemeentelijke diensten. In een kort geding, dat morgen dient, eist Arnhem dat de man een telefoonverbod krijgt. De man zit sinds vrijdag vast, nadat hij de wethouder van ma sociale zaken en welzijn telefonisch had bedreigd. De Arnhem- I mer heeft al ruim anderhalfjaar een conflict met de sociale dienst en belaagt ambtenaren en wethouders sindsdien met te lefonische protesten. Hij belt vooral 's nachts. Ook stuurt hij lan- j ge faxberichten die telefoonlijnen urenlang blokkeren. Kernwasser Wunderland gaat door kalkar De Nederlandse zakenman H. van der Most is niet van plan te stoppen met de ontwikkeling van 'Kernwasser Wunder land' in de nooit in gebruik gekomen atoomcentrale te Kalkar (Duitsland). Hij verwacht dat het tegenvallende aantal bezoekers binnen maximaal vijfjaar flink stijgt. De zogenoemde 'snelle kweekreactor' in Kalkar was het paradepaard van de voorstan ders van grootschalige stroomopwekking door kernenergie en steen des aanstoots derhalve voor de tegenstanders daarvan. Na de mislukking van het Kalkar-project heeft Van "der Most de res terende massa beton opgekocht om er een pretpark van te ma ken. Maar dat is nog lang niet klaar. Rondleidingen in de centra le trekken momenteel maar tweehonderd bezoekers per dag. Weer bezwaren tegen 'snelwegsuper' utrecht Natuur en Milieu vraagt de Tweede Kamer stelling te nemen tegen het zonder meer vestigen van supermarkten bij benzinestations. Volgens de milieuorganisatie moeten dergelijke plannen eerst worden getoetst op mogelijke schadelijke gevol gen voor de leefbaarheid, voor de bestaande winkels in steden en dorpen en voor het autoverkeer. Natuur en Milieu wijst onder meer op de vestiging van AH-winkels bij Shell-stations en vreest dat deze nieuwe trend kan uitgroeien tot drive-in supermarkten inclusief benzineverkoop. „Kortom, tot de in veel opzichten on gewenste weide-winkels", aldus de milieuorganisatie. Hoog-watertoerist jaagt wild dood in olst Hoog-watertoeristen kunnen vluchtende dieren de dood injagen, omdat de beesten uit angst voor de mens terugkeren richting rivier. Volgens Staatsbosbeheer wordt vluchtend wild vaak met goede bedoelingeiï in de problemen gebracht. Als au tomobilisten bijvoorbeeld stoppen om vrij baan te maken voor overstekende reeën of zwemmende beesten willen helpen, dan kan dat deze dieren ertoe bewegen om terug te gaan naar de ge varenzone, richting rivier. Naast matige zwemmers als hazen en konijnen kunnen dan goede zwemmers als reeën uitgeput raken en alsnog verdrinken. Toch dodenherdenking in Resteren kesteren De partij Gemeentebelangen in het streng christelijke Overbetuwse dorp Kesteren gaat toch een dodenherdenking or ganiseren op zondag 4 mei. De Kesterse gemeenteraad had ruim een maand geleden besloten de jaarlijkse herdenking over te slaan met het oog op de zondagsheiliging. Gemeentebelangen, dat met een wethouder in het college is vertegenwoordigd, kan zich echter niet verenigen met die opvatting en heeft nu beslo ten om de plechtigheid toch te laten doorgaan. Volgende week wordt bekendgemaakt waar dat in het dorp zal gebeuren. In het Zeeuwse Arnemuiden, waar een belangrijk deel van de bevol king net als in Kesteren een principieel punt maakt van de zon dagsrust mag de dodenherdenking op zaterdag 3 mei worden gehouden. denhaag. gpd let aanwijzen van de CDA-lijst- ekker is eerder een kwestie 'an weken dan van maanden, 'at heeft fractievoorzitter Heer- a zijn fractie gisteren verteld, 'e druk op de top van het CDA im de nieuwe leider snel aan te vijzen, neemt de laatste dagen e. De partijtop wil in september, )f zoveel eerder als mogelijk, net de kandidaat komen die de •DA-lijst voor de verkiezingen i'an mei volgend jaar moet aan roeren. Maar onder druk van de ilechte peilingen - het CDA itond vorige week op 26 van de ïuidige 34 Kamerzetels, een listorisch dieptepunt - neemt iet gemor in het land toe om •nel een besluit te nemen. Zo lep de afdeling Hilversum van iet CDA de partijtop deze week lp per direct Jaap de Hoop >cheffer, de tweede man achter Heerma, aan te wijzen als nieu Rechtbank: Gezag als leraar misbruikt amersfoort. gpd De 46-jarige aardrijkskundeleraar van de scholenge meenschap Guido de Brés in Amersfoort, die vorig jaar landelijke bekendheid kreeg door een ontuchtaffaire, is veroordeeld tot een gevangenisstraf van twintig jaar. De rechtbank in Utrecht vindt dat de man misbruik heeft ge maakt van zijn gezag als docent, ook al zaten de negen slachtoffers niet bij hem in de klas en pleegde hij de on tucht in zijn woning. leraar-leerling bestond. Maar al les is bewezen verklaard." Tot opluchting van justitie verwierp de rechtbank het ver weer van advocaat E. Bouwman van de verdachte. Die vond vrij spraak op zijn plaats. De leerlin gen verkeerden volgens Bouw man tijdens de ontucht niet on der zijn gezag als leraar. Ze de den uit vrije wil mee aan de seksspelletjes in de woning van de man. „Als je met zeven jon gens bij een leraar pornofilms kijkt en masturbeert, is geen Het openbaar ministerie, dat drie jaar celstraf had geëist, be schouwt het vonnis als een be langrijke uitspraak. Want er zijn in het land meer ontuchtzaken tegen leerkrachten te verwach ten die afgelopen jaar aan het licht kwamen na de affaire op de Guido de Brés. „Het was voor ons een heikel punt", gaf officier van justitie G. Hofstee toe, „of de rechtbank bewezen achtte dat de gezagsverhouding sprake van een gezagsrelatie." De rechtbank stelde echter vast dat de verdachte in zijn functie als leraar contact met de jongens had gezocht. Hij heeft zich als docent geprofileerd toen hij een klassenfeest voor hen organiseerde en hen thuis uitnodigde om hun werk na te kijken, zo werd gesteld. Dat hij zijn overwicht als leraar voor die contacten misbruikte, blijkt volgens de rechtbank uit de ver klaringen. Door de slachtoffers bij hem thuis pornofilms te tonen, zelf te masturberen en hen daar ook toe aan te zetten, had hij hen volgens de rechtbank geprik keld tot de seksspelletjes. Ook het leeftijdsverschil met de slachtoffers, in de kwetsbare leeftijd van 15 tot 18 jaar, had de verdachte naar het oordeel van de rechter uitgebuit. Boven dien had hij de waarschuwing neeltjejans WaterLand Neeltje Jans, het voormalige Delta Expo, is binnenkort weer een attractie rijker. Momenteel wordt de laatste hand gelegd aan het waterpaviljoen, waarvan het uiterlijk doet denken aan een kolossale aangespoelde walvis met een natte zwarte kop en een blinkend zilveren romp. Op 1 mei gaan de deuren van het paviljoen voor het publiek open. „Dan gaat het beest leven", verklaart projectleider ir. Frans Walraven. Een circa vier honderd meter lang traject door het inwendige van de vis brengt de bezoeker dan langs alle we politiek leider. De meeste Kamerkringen van het CDA vin den de actie van Hilversum on verstandig en nemen er afstand van. Wel erkennen de partijba ronnen dat er 'best grote onrust' heerst in hun gelederen. Vooral de Tweede-Kamerfractie van het CDA zou zich meer moeten profileren in het actuele debat. „We hebben een goede bood schap, we zijn in de regio goed bezig, maar de Kamerfractie, ons eerste elftal zeg maar, moet scoren. En dat gebeurt te wei nig", aldus de Limburgse Ka merkring-voorzitter F. Wilms. De fractie heeft Heerma op haar beurt gisteren duidelijk ge maakt er steeds meer genoeg van te krijgen om als boksbal te worden gebruikt door de ach terban in het land. De Kamerle den vinden het niet terecht dat de verantwoordelijkheid voor de problemen van het CDA steeds op hun bordje wordt ge- Na jarenlange zorg voor 's lands huishoudboekje amsterdam raymond peil „Ruim vijfhonderd miljard gulden heb ik voor de Staat geleend, maar zelf heb ik er nooit één cent van gezien." Henk Bevers (64) lijkt zich er zelf nog steeds over te ver wonderen. De man die het huishoudboek je van ons land 22 jaar lang sluitend wist te houden, staat op het punt afscheid te nemen. Met enige tegenzin: „Ik heb altijd immens genoten van dit unieke vak". Zoals bijna alle overheden staat ook Ne derland voortdurend in het rood. In het al gemeen zijn de uitgaven groter dan de in komsten. En om onder andere de salaris sen van ambtenaren, onderwijzers en alle andere overheidswerknemers te betalen moet geld-worden geleend. Niet gewoon zoals gewone Nederlanders bij een bank, maar al dan niet met hulp van bemidde laars van bijvoorbeeld beleggingsinstitu ten en door het uitschrijven van staatsle ningen. Daarvoor heeft het ministerie van finan- ciën-sinds 1841 de Agent in dienst, gesta tioneerd in Amsterdam, de toegang tot de wereld van het megakapitaal. Bevers zetelt daar tot overmorgen als poortwachter en bemiddelaar, samen met zo'n vijftig me dewerkers, in de zakelijke hoogbouw van Amsterdam Sloterdijk. Daar zien ze via computerschermen het grootkapitaal rond de wereld flitsen en bedenken ze plannetjes om de nodige miljarden tegen een gunstig tarief binnen te slepen. Een saai ambtenarenbestaan was het werk van Bevers dan ook zeker niet. Integendeel, dagelijks leverde hij slag met de haaien van de beurswereld ('pas op dat je niet met je rug tegen de muur staat') om staatsschuld en financieringstekort tegen scherpe tarieven te financieren. Besparing van een honderdste procent rente scheelt de belastingbetaler immers in de porte monnee. Toen Bevers 22 jaar geleden roerganger van het Agentschap werd, wachtte hem een stevige klus. „Er was een geweldig gat ontstaan in de rijksbegroting. Het heette een onmogelijke opgave om dat gefinan cierd te krijgen. Normaal haalde je jaar lijks drie of vier staatsleningen van onge veer driehonderd miljoen gulden binnen. Toen moesten we in één jaar naar vijftien miljard gulden." Als hoofd van grote geldstromen bij de Nederlandsche Handel-Maatschappij, een voorloper van ABN (-AMRO), had Bevers al enig commercieel talent. „Het Agent schap was toen niet berekend op dat soort activiteiten. De administratie deed men bijna geheel met de hand en de controles werden in een soort dubbele boekhouding De vertrekkende Agent staat bekend om de creatieve manier waarop hij de staat van voldoende geld wist te voorzien. In de afgelopen 22 jaar verraste hij de markten onverstoorbaar telkens weer met nieuwig- heidjes, soms tot ergernis van de handel. „Broodnijd", zegt Bevers kortweg. „Het is heel gebruikelijk in deze handel om, als het niet gaat zoals ze zouden willen, te klagen en een ander de schuld te geven. Ik heb ingespeeld op wat daar gangbaar was. Dat een onderdeel van de overheid zo commercieel in die markt opereerde was voor hen nieuw en ongebruikelijk." Ook de buitenlandse geldverstrekkers kon Bevers slechts tot de tanden toe gewa pend tegemoet treden. De afgelopen jaren is ongeveer dertig procent van de staats schuld over de grens verzeild geraakt. „Je kan namelijk niet te veel afhankelijk zijn van één kleine groep beleggers. Als zij geen vertrouwen meer in jouw valuta en jouw land hebben, stappen ze er uit, drop pen massaal hun obligaties op de markt. Dan zit je met enorme koersverliezen en een rentestijging." Zo'n aanslag op het economische gestel van Nederland wil na tuurlijk geen Agent op zijn geweten heb ben. Bovendien moet hij bij een volgende lening zelf ook die hoge rente betalen. Vanaf de jaren negentig kwam er wat meer lucht in de overheidsfinanciën, schetst Bevers. „Eén van de leukste mo menten was dat wij in 1993 zijn gekomen met een 30-jarige lening. Menig land was daar jaloers op, want zoiets krijg je alleen als je land een goede naam heeft. De komst van de Europese munt en de Economische en Monetaire Unie (EMU) - Nederland leent vanaf 1999 in euro's - had Bevers best zelf willen meemaken. Wordt de euro een zwakkere munt dan de gul den? „Ik vind het zinvoller om je af te wa gen hoe de euro ten opzichte van de dollar en de yen komt te staan. De dollar is de laatste maanden ten opzichte van de gul den nogal wat gestegen. Dat is veel be langrijker om naar te kijken." Hoewel Bevers ontzettend veel van ka pitaalmarkten af weet, is hij niet van plan die kennis, als actieve belegger, na zijn pensioen te gelde te maken. Adviseur bij een financiële instelling spreekt hem meer aan. „Ik ben altijd geldnemer geweest, nooit echt belegger. Henk Bevers zag de handgeschreven 'dubbele boekhouding' van het Agentschap voor staats leningen in de loop der jaren plaatsmaken voor flitsende beeldschermen. Deze week zegt hij ze vaanwei. foto gpd roland de bruin van de schoolleiding in de wind geslagen toen die eind 1990 lucht kreeg van zijn seksuele contacten. De rechtbank sprak een mil dere straf uit dan de eis van jus titie, omdat de leraar de on tucht door zijn gedragsge stoordheid slechts verminderd kon worden aangerekend. Bo vendien had hij naar het oor deel van de rechtbank al ernstig geleden onder zijn daden. De man is arbeidsongeschikt ver klaard en verstoten door zijn omgeving en de gereformeerd- vrijgemaakte gemeenschap. De rechtbank betrok daarin ook de media-aandacht voor de affaire. Doordat hij niet meer als le raar kan functioneren, acht de rechtbank kans op herhaling gering. Het opleggen van thera peutische behandeling werd achterwege gelaten. den haag gpd Het seksueel misbruik op scholen is vorig jaar fors toe genomen. Vooral op basis scholen en in het voortgezet onderwijs is steeds vaker sprake van ongewenst gedrag van docenten. Dat staat in het nog niet ge publiceerde jaarverslag over 1996 van de Onderwijsinspec tie. Zeven vertrouwensinspec- teurs noteerden twee jaar ge leden nog 106 klachten tegen 178 over het afgelopen jaar. De grieven varieerden van te seksueel getint gedrag (opmerkingen, blikken) van docenten tot daadwerkelijk seksueel misbruik. Op de ba sisscholen steeg het aantal klachten van 36 naar 77. In het voortgezet onderwijs no teerde de inspectie 87 geval len tegenover 56 een jaar eer der. De inspectie zoekt de oorzaak van de stijging vooral in de golf van publiciteit over ontucht op scholen. Daardoor is wellicht de schroom van slachtoffers om te praten af genomen. Sinds 1 oktober 1994 zijn scholen verplicht seksuele in timidatie actief te bestrijden en te voorkomen. Volgens een recent onderzoek van de in spectie onder 290 scholen komt daar nog weinig van te recht. Auto blijft favoriet in woon-werkverkeer amersfoort gpd Bedrijven en overheidsinstan ties hebben een grote voorkeur voor kantoren die goed bereik baar zijn met het openbaar ver voer. Het liefst zitten ze dicht bij een intercity-halte van NS. Voorwaarde is wel dat het pand ook voldoende parkeerruimte heeft voor auto's. Zouden alle organisaties ver huizen naar hun ideale kantoor, dan stijgt het aantal 'stationslo caties' met 75 procent. Het aan tal vestigingen aan snelwegen zou slechts met twintig procent toenemen, zo blijkt uit een on derzoek van het Amersfoortse organisatie-adviesbureau Twijnstra Gudde. Desalniettemin beschouwen de meeste organisaties de auto nog altijd als het belangrijkste vervoermiddel. Meer dan de helft van de kantoorgebruikers (62 procent) laat zich bij de keuze van een locatie vooral lei den door de bereikbaarheid per auto. Veel instanties vinden ook dat ze te weinig parkeerplaatsen hebben. Van de kantoorgebruikers op een 'stationslocatie' komt meer dan de helft van de werknemers (58 procent) met de auto. Bij de bezoekers is dat zelfs 78 pro cent. De ondervraagden denken dat deze cijfers de komende ja ren nauwelijks zullen verande ren. De verwachting is dat het aandeel van het openbaar ver voer en de fiets niet veel zal toe nemen. Vooral bedrijven in de finan ciële dienstverlening (zoals ban ken en verzekeraars) denken de komende jaren meer kantoor ruimte nodig te hebben. Een groot deel van de kantoorge bruikers (43 procent) verwacht bovendien meer mensen in dienst te zullen nemen. Slechts twaalf procent verwacht een af name. De gemiddelde huurprijs van in gebruik zijnde kantoren is de laatste jaren licht gestegen naar 237 gulden per vierkante meter. Banken en verzekeraars betalen gemiddeld het meest: circa 300 gulden. Locaties dicht bij sta tions, naast snelwegen en op bedrijvenparken zijn het duur ste: de gemiddelde prijzen be dragen daar 250 tot 255 gulden. Opvallend is dat het gemid deld aantal vierkante meters kantoor per medewerker niet daalt. Ondanks de toenemende flexibilisering van werkplekken (waaronder het thuiswerken) houden werknemers gemiddeld 28 vierkante meter kantoor per persoon. Dat is inclusief geza menlijke ruimten als vergader kamers, hallen en gangen. verschijningsvormen van water. Het ministerie van verkeer en waterstaat en WaterLand Neel tje Jans betalen elk de helft van de veertien miljoen gulden die het waterpaviljoen kost. foto anp leidschendam gpd minderend rendement van de bungalowparken tot uiting zal komen in verminderd onder houd. „Met het gevolg dat het product als totaal ten dele zal verpauperen. En juist goede kwaliteit is het enige dat de Duitsers weer zal terugbren gen." De jaarlijkse omzet van het Nederlandse toeristische be drijfsleven is nu ongeveer veer tig miljard. In de commerciële bungalowsector, zonder de veelal particuliere vakantiewo ningen, is die omzet ongeveer twee miljard. Het NBT vindt dat het bedrijfsleven zelf meer moet gaan letten op de kwaliteit, want anders, zo waarschuwt Cornelissen, zal het NBT in het buitenland moeten overgaan tot selectieve promotie. „Het kan niet zo zijn dat we daar va kantiebungalows gaan aanprij zen die niet aan de kwalitatieve normen voldoen. Het Nederlands Bureau voor Toerisme in Leidschendam wil een bouwstop voor vakantie bungalows. Volgens directeur H. Cornelissen dreigt deze sec tor een product met tal van 'rot te kiezen' te worden, waardoor uiteindelijk vooral de Duitsers in nog groteren getale ons land de rug zullen toekeren dan nu al het geval is. Nederland heeft op dit mo ment zo'n 24.000 vakantie bungalows. Daarnaast zijn er plannen voor 8.000 nieuwe. Ook zijn er al 74.000 vakantie woningen (tweede huizen) en de verwachting is dat dit aantal de komende jaren zal groeien met twintig procent. Vorig jaar is voor het eerst het aantal bui tenlanders dat gebruik maakt van vakantiebungalows ge daald. Vooral de Duitsers bleven brussel. anp Het exportverbod voor levende varkens vanuit Nederland is we derom met een week verlengd. Dat is de uitkomst van de verga dering van het Permanent Vete rinair Comité (PVC) in Brussel, gisteravond. Volgens waarnemers verliep de bijeenkomst in een aanmer kelijk betere sfeer dah vorige week. Toen drongen enkele lid staten nog aan op een totaal ex portverbod van Nederlands var kensvlees. Ditmaal was een der gelijk ingrijpend verbod niet aan de orde. Een exportverbod voor varkensvlees zou enorme financiële en economische ge volgen kunnen hebben. In deze sector gaat in Nederland jaar lijks bijna 4,5 miljard gulden om. Het comité heeft nog niet ge sproken over de bevindingen van een inspectieteam van de Europese Commissie over de il legale uitvoer van besmette big gen vanuit Nederland naar Ita lië. Het team verblijft momen teel in dat land. De CDA-fractie in de Tweede Kamer wil van minister Van Aartsen ophelde ring over de uitvoer naar Italië. Vorige week bleek dat een veehandelaar biggen naar Italië heeft geëxporteerd die waren besmet met de varkenspest. Bij deze uitvoer zijn de vervoers- of exportregels in verband met de pest niet overtreden. Beide ver ordeningen golden pas kort na de uitvoer. Hij overtrad wel de Europese regel die bepaalt dat varkens vlak voor hun export minimaal dertig dagen op één bedrijf moeten hebben gestaan. In de Noord-Brabantse ge meente Nistelrode werd giste ren het nieuwste geval van var kenspest geconstateerd. Dui zend varkens moeten daar wor den geruimd. Het betrof het 33ste varkensbedrijf waar de vi rusziekte is uitgebroken. Nistel rode ligt midden in het getrof fen gebied, waardoor geen uit breiding nodig is van de regio waarvoor al een vervoersverbod geldt. Het is het tweede geval van varkenspest in deze ge- meerite.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5