Politie wil minder strikte regelgeving Binnenland levisiebeelden helpen leugen van kinderen Drugsverslaafde buurman niet gewenst s() spoort enijdgassen jpbloed op Michelangelo kan morgen weer toeslaan Steeds meer vrouwen kiezen voor een baan 'Europa dwingt tot meer aandacht' Actie Greenpeace JSDAG 5 MAART 1997 n Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diei ebeten vingertop verraadt rover ag Een overvaller van wie de vingertop door zijn slacht- verd afgebeten, is daardoor tegen de lamp gelopen. In een ld met acht miljoen vingerafdrukken vond de dactylosco- i afdeling van het korps Amsterdam-Amstelland afdeling L intiteit van de eigenaar. Dit staat in het jongste nummer [odus, het tijdschrift voor recherche en forensische weten pen. In augustus vorig jaar probeerden twee gemaskerde .en een echtpaar te beroven. De echtgenoot beet tijdens een vingerkootje van een van de overvallers af. Een nakerlal computersysteem bracht de vingerafdruk thuis. De da- ophof rd enkele dagen later aangehouden, neldej SSper trekt aan bel over thuiszorg ?e ïïlAG» Een meerderheid van de fracties in de Tweede Kamer nleeslgt spoed een debat met staatssecretaris Terpstra (welzijn) teru8le problemen in de thuiszorg. De Kamer maakt zich ernstig can}$ over de ontstane situatie. Gisteren werd bekend dat de geluklg van eigen bijdrage voor thuiszorg is vertraagd. Eén van len inrzaken was de vraag welke telefoonnummers op de uit te ,.eA rekeningen dienden te staan. Ook is het bijvoorbeeld on- idehjiijjk wie de hulp moet betalen voor patiënten die na een z&bnisopname naar huis mogen en of zorgverzekeraar nog zijn met thuiszorgorganisaties in zee te gaan. dreigt voor helper van overvallers ichteKi Officier van justitie Pomper heeft gisteren bij de recht iep Arnhem drie jaar celstraf geëist tegen de 45-jarige man weethijndel wegens medeplichtigheid aan de Geldnet-overval itember 1995 in Duiven. Justitie beschuldigt de man ervan vP's beschikbaar te hebben gesteld voor het overladen van ugelsfj0enenbuit na de overval. Verder zou hij de koffers en an- WiJrpakkingsmateriaal van het geld hebben laten verdwijnen. )0 uu?dien beschikte de man over een videoband van de over- opeiaaroPte zien is h°e een werknemer van Geldnet een colle- 10geipdschiet. Uitspraak 18 maart. iation 'j^urgeringswet in januari van kracht het iftsTADDe inburgeringswet, die buiten Nederland geboren achtfianders moet helpen zich beter in de gemeenschap aan te r 's wordt op 1 januari 1998 van kracht. Dit heeft minister :al (binnenlandse zaken) gisteren in Willemstad gezegd. ;er ziifetsvoorstel kent een verplicht cursusprogramma met on- t strajeer de Nederlandse taal, maatschappijleer en beroepso- »fie. Met het voorstel wil het kabinet nieuwkomers zo snel hier ilijk laten meedraaien in de Nederlandse samenleving, con i dalindstichters Friese hallen gestraft Vier jongens zijn gisteren door de kinderrechter in oveivar(*en veroordeeld tot twintig uur leerstraf via de Raad v$e Kinderbescherming. Zij veroorzaakten in november vo lt hetP een brand in de veemarkthallen van het FEC in de hoofdstad. De jongens, één van veertien en drie van der- mcja|iar oud, hadden in een hut in de stro-opslag van het com- gezehigheid waxinelichtjes aangestoken. De brand iakofrdoor ontstonc' leverde een schade van dertig miljoen )rdeiP°P- er gestolen paspoorten veroordeeld EN* De rechtbank in Zutphenheeft gisteren een43-jarige (oomer veroordeeld wegens heling van 104-blanco pas en. De man krijgt zes maanden voorwaardelijke celstraf en ur dienstverlening. Vier andere verdachten in de Apel- ïse paspoortenaffaire zijn eerder veroordeeld. De paspoor- ferden gestolen door een 17-jarige jongen die destijds als itiehulp werkte bij het bedrijf dat de paspoorten zou ver- en. De Apeldoomer was één van de helers. Hij verdiende reer zes mille aan de verkoop van de paspoorten. stbare oude bijbel uit kerk gestolen ju de Bij een inbraak in de Hervormde Kerk van het Friese |je Ferwoude is een kostbare bijbel uit het jaar 1602 buitge- jx. De koster van de kerk merkte dat de bijbel, die gewoon- i de kansel ligt, maandagmiddag was verdwenen. De exac- irde van de bijbel is moeilijk aan te geven. PvdA-Kamerlid Gerda Dijksman is niet meer beschikbaar voor een volgende regeerperiode. Ze heeft dat haar fractiegenoten per brief laten weten. Ze schrijft daarin dat de cultuur in de frac tie haar 'verlamt' en met 'weer zin' vervult. De fractie is volgens haar 'zielloos'. In plaats van 'spiritualiteit' heerst er een 'constante zuurgraad'. In een interview met de Volkskrant licht Dijksman - Ka merlid sinds 1994 - haar besluit nader toe. Ze vertelt daarin dat er al vanaf het begin sprake was van een tegenstelling tussen nieuwkomers en oudgedienden in de PvdA-fractie. Bij de laatste groep bestond 'veel pijn' om het gedwongen vertrek van hun ex-collega's, die niet meer in de Kamer terug keerden. Ook bleek sprake van cultuurverschillen. Tien jaar voor vermoorden ex den bosch anp De rechtbank in Den Bosch heeft vanmorgen een 40-jarige Eindhovenaar wegens moord veroordeeld tot tien jaar gevan genisstraf. De man bracht in september in Eindhoven zijn 30-jarige ex-vriendin met mes steken om het leven. De vrouw had op dat moment haar veer tien maanden oude zoontje op de arm. Na de eerste steek legde de Eindhovenaar, op smeekbe den van de vrouw, de baby in bed. Het kind bleef ongedeerd. Na de steekpartij trachtte de man vergeefs zichzelf van het leven te beroven. De man heeft verklaard dat hij de vrouw wilde doden uit frustratie, omdat zij na korte tijd hun relaüe had verbroken. PvdA-senator pleit voor 'deeltijd-WW' den haag» anp PvdA-senator Van de Zand- schulp is voorstander van een proef met een systeem van 'deeltijd-WW'. Hij zei dat giste ren bij de behandeling van de begroting van Sociale Zaken in de Eerste Kamer. Ook D66 pleit te voor een experiment hier mee. Volgens Van de Zandschulp kan deeltijd-WW voorkomen dat bedrijven in tijden van te genslag massaal personeel moeten ontslaan. Ze kunnen hun werknemers korter laten werken en het inkomen deels laten aanvullen door een WW- uitkering. Dat heeft als voordeel dat de werknemer een band houdt met het bedrijf. Trekt de orderportefeuille weer aan dan hoeft de werkgever bovendien geen kosten te maken om per soneel aan te trekken. Nederlanders hebben er geen problemen mee om naast een (ex-) psychiatrische patiënt te wo nen. Ook een alcoholist als buurman kan nog door de beugel. Maar een drugsverslaafde als buur zien de meeste Nederlanders niet zitten. Dit blijkt uit een onderzoek van het bureau In to mart in opdracht van het nieuwe tijdschrift Psy. Aanleiding voor het onderzoek was een advies van de Raad voor de Volksgezondheid en Zorg aan minister Borst van volksgezondheid. De raad adviseerde vorig jaar om binnen vijf tot tien jaar in totaal achtduizend bedden uit psychiatrische ziekenhuizen en beschermende instellingen te schrappen. Daarvoor in de plaats moet huisves ting in 'gewone' buurten worden gecreëerd. Ruim tachtig procent van de Nederlanders heeft er geen bezwaar tegen als een psychiatri sche patiënt naast hen komt te wonen. De helft van de mensen vindt het niet erg om naast een alcoholist te wonen. Tweederde van de onder vraagden ziet een junk als buur echter niet zitten. anp inpj is het mogelijk aan e liepn of mensen bij oorlogs- I'n'?lingen in aanraking zijn met chemische wa- in Delft heeft een Iseiijde ontwikkeld om deze astyi van strijdgassen aan omrcht te brengen. Door de )eilijj»de is zelfs aan te geven it terelke chemische wapens sft djjat. Dit is vandaag be- ruiniemaakt. Strijdgassen 5 nuhemisch zo instabiel dat lietj opname in het lichaam netlsch verdwijnen. Maar 3enjnie sporen binden aan r laifoA en andere eiwitten in Met de nieuwe de- o actnethode kon bij drie se slachtoffers van de I met Irak worden afgele- ze aan mosterdgas wa- lootgesteld. Deze bloed- ters zijn pas drie weken aanval afgenomen. Acht- tot negenduizend computervirussen vreten zich jaarlijks een weg door de be standen van miljoenen computers. Sommi ge steken één keer de kop op om zich daar na nooit meer te laten zien, andere behoren tot een jaarlijks terugkerend ritueel. Die met de naam Michelangelo is er één van. De Italiaanse beeldhouwer, schilder, bouw meester en dichter Michelangelo Buonarot- ti werd in het jaar 1475 geboren, op 6 maart om precies te zijn. En dat is ook de dag dat het naar hem vernoemde virus kan toe slaan. Elk jaar weer. Morgen ook. Michelangelo 'kijkt' naar de systeemklok van een computer. Zodra die 6 maart aan geeft, wordt het automatisch actief. Het vi rus overschrijft de belangrijkste delen van een harde schijf met digitale nonsens en is daarna onbruikbaar. Er doen veel fabeltjes de ronde over Mi chelangelo. Zo wordt algemeen aangeno men dat een geïnfecteerde harde schijf di rect de prullenbak in kan. Dat komt alleen de computerbranche ten goede, want met professionele hulp kan de harde schijf wel degelijk worden hersteld. Dat de anonieme makers het virus de naam Michelangelo schonken, berust geheel op toeval. Het waren juist de ontdekkers in Nieuw-Zeeland die het virus voor het eerst ontwaarden en de titel bedachten. Het was toen 6 maart 1991. Eén van de ontdekkers herkende de datum en daarmee was de naam een feit. Sinds die dag waart het Mi- chelangelo-virus officieel over de wereld, alsof het een nieuw ontdekt sterrenstelsel is. De vondst zelf was overigens wel opmerke lijk. Ook in 1991 waren wereldwijd al hon derden computertechnici dagelijks op zoek naar nieuwe virussen om antiprogramma's te ontwikkelen en geen van hen ontdekte dit vervelende beestje. Totdat een klein clubje Kiwi-computeraars Michelangelo ei genlijk bij toeval vond. Sindsdien vrezen miljoenen computerge bruikers, ook in Nederland, de datum ais nooit tevoren. Indertijd werd gesuggereerd dat meer dan vijf miljoen computers be smet waren. Onder vergelijkbare omstan digheden zou dat nu een veelvoud zijn, om daarmee een nieuw record te vestigen als het meest verspreide virus aller tijden. Dat was mogelijk, zo luidden de verhalen 1 van vijf jaar geleden, omdat de makers van Michelangelo kans hadden gezien in alle stilte duizenden floppies te besmetten. Er gingen zelfs geruchten dat gloednieuwe pc's in de winkel het virus in zich droegen. Het laatste bleek flauwekul, en ook met het aantal besmettingen viel het uiteindelijk mee. Michelangelo Madness, constateerde 's wereld toonaangevende computercon cern IBM vervolgens. Het jaar na de hype waren veel pc-gebruikers het bestaan van Michelangelo bijna vergeten en anno 1997 denk je bij de naam hoogstens nog aan de schilder van de Sixtijnse kapel. De paniek was indertijd nogal overtrokken, geven andere computerdeskundigen even eens toe, maar daarin schuilt ook het ge vaar van 'het zal wel meevallen'. Want Mi chelangelo behoort volgens het onder zoeksinstituut Stiller Research wel tot de tien meest voorkomende virussen en het vervelende is dat het elk jaar op 6 maart weer kan toeslaan. Alert blijven, is daarom zijn advies. Ondanks alle koude drukte had de Mi- chelangelo-hype een dramatisch effect op de pc-gemeenschap. Sindsdien is de com putergebruiker voorzichtiger geworden. Ook op een pc-tje thuis is een goede virus scanner tegenwoordig de gewoonste zaak van de wereld. Dat is de beste remedie en effectiever dan het flauwekul-advies om Mi chelangelo te omzeilen door op 5 maart de systeemklok te verzetten naar 7 maart. Als die waakzaamheid ooit de opzet is ge weest van de anonieme programmeurs van Michelangelo, verdienen ze eerder een lintje dan gevangenisstraf. Werken met een kind steeds normaler den haag anp In de periode 1981-1995 zijn veel meer wouwen gaan wer ken. De stijging bedraagt 30 tot 44 procent. Het toenemende aantal werkende vrouwen is een belangrijke oorzaak van de groei van het werkzame deel van de bevolking. In 1981 was dat aandeel nog 52 procent, maar in 1995 was het gestegen tot 58 procent. Dat blijkt uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Anders dan in de jaren tachtig is het krijgen van een kind voor veel vrouwen veel minder een argument om te stoppen met werken. De deelname van moeders met jonge kinderen aan het arbeids proces is ten opzichte van het begin van de jaren tachtig ver dubbeld. In 1981 werkte slechts één op de veertien vrouwen met een kind beneden de 6 jaar. In 1995 was dat toegenomen tot één op de zeven. Uit de gegevens van het CBS blijkt dat vrouwen, ongeacht hun leeftijd en de leeftijd van hun jongste kind, vaker een baan hebben als ze hoog zijn opgeleid. Bovendien maken ho ger opgeleide vrouwen volgens het CBS gemakkelijker gebruik van kinderopvang. Die groep heeft modernere opvattingen over het opvoeden van kinde ren. Van de honderd moeders met een hogere opleiding werken zestig in een baan van 20 tot 34 uur per week. Na een lagere op leiding werken niet meer dan 45 van de honderd moeders. Van de werkende vrouwen zijn vier op de tien gehuwd en hebben geen kinderen thuis. Ze zijn kinderloos of de kinderen zijn het huis al uit. Drie op de tien werkende vrouwen zijn moeders met kinderen. Vrees voor ontstaan vrijplaatsen van criminelen De politie-top heeft forse kritiek op de wijze waarop het kabinet opsporingsmethoden als observatie, afluisteren en de inzet van informanten wettelijk wil regelen. Korps beheerders en hoofdcommissarissen vinden dat het ka binet kiest voor een te strikte aanpak. Dat blijkt uit de reactie van het Korpsbeheerdersberaad en de Raad van Hoofdcommissarissen op het wetsvoorstel Bijzondere Opsporingsbevoegdheden (BOB). BOB is onderdeel van het Plan van Aanpak van de mi nisters Sorgdrager van justitie en Dijkstal van binnenlandse zaken, dat is gebaseerd op de resultaten van de parlementaire enquêtecommissie opsporings methoden. Daarin werden op sporingsmethoden van de poli tie aan de kaak gesteld als het doorsluizen van drugs en het infiltreren in criminele bendes. Met BOB moet duidelijk wor den wat de politie nu precies wel en niet mag. Politiechefs en korpsbeheer ders stellen nu vast dat het wetsvoorstel zich sterk toespitst op de bestrijding van de zware georganiseerde criminaliteit. Door deze beperking wordt het hele politiewerk lastiger en dreigt andere ernstige crimina liteit ten onrechte buiten beeld te blijven. Zo is het in de toe komst niet meer mogelijk om jeugdige criminelen in de gaten te houden om te voorkomen dat ze steeds meer in het crimi nele circuit verzeild raken. Ook het inzetten van informanten bij beginnende groepen crimi nelen kan door de wettelijke voorstellen niet meer. Ook de bestrijding van voetbalvandalis me en activiteiten van rechts- extremisten wordt belemmerd. De politie-top waarschuwt voor het risico dat 'Criminelen in pseudo-woningen een vrij plaats creëren' voor hun activi teiten als het kabinet vasthoudt aan het verbod om bijzondere opsporingsmethoden in een woning toe te passen. Ze stellen daarom voor om in bepaalde gevallen naast de telefoontap en het toepassen van infiltratie ook bijvoorbeeld het direct afluiste ren in een woning mogelijk te maken. Korpsbeheerders en hoofdcommissarissen pleiten verder voor de mogelijkheid om een pseudoaankoop te doen bijvoorbeeld bij de handel in il legale cd's. Korthals Altes (links) schudt de hand van zijn voorganger Tjeenk Willink. foto an De parlementaire aandacht voor de inrichting van de Europese Unie blijft beperkt tot inci denten. Het Nederlandse parlement kan zich die afwachtende rol niet meer permitteren. Europa dwingt niet tot minder, maar juist tot meer en actievere bemoeienis van het parle ment. Vertrekkend voorzitter Tjeenk Willink van de Eerste Kamer zei dat gisteren tijdens zijn afscheidstoespraak. Tjeenk Willink (PvdA) is benoemd tot vice-voorzitter van de Raad van State. Hij wordt opgevolgd door de WD'er Korthals Altes. Tjeenk Willink vindt dat het parlement zelf initiatieven moet nemen om de 'essentiële randvoorwaarden van de democratische rechtorde' te waarborgen. Die randvoorwaar den zijn volgens hem: rechtsbescherming, openheid en Europees burgerschap. Ook zou het Nederlandse parlement meer controle rend moeten optreden bij de nationale invul lingvan Europese kaderwetgeving. Premier Kok prees de scheidende senaats voorzitter als iemand die zijn functie 'op een herkenbare manier vorm heeft gegeven'. Hij prees de 'juweeltjes van toespraken' waar Tjeenk Willink volgens hem om bekend staat. Tjeenk Willink werd benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. iebeelden helpen kinde- sen de tien en twaalf jaar uws beter te onthouden, dezelfde informatie in de an een krantenbericht le- ijft er minder van han- at ontdekten de pedago- Walma van der Mplen en :or T. van der Voort van ijksuniversiteit Leiden Zij deden onderzoek bij erlingen uit de groepen acht van vijf basisscholen ïn. bij geldt echter wel één ijke voorwaarde, bena- fan der Molen: de beel- oeten zeer precies aan- bij het televisiecommen- ™p beeld en commentaar de Kh tegelijk worden gepre- coRfrd. Is geen sprake van dubbele informatievoor ziening', dan treedt het effect niet op. Een deel van de leerlingen kreeg een aantal fragmenten uit Jeugdjournaals te zien, het an dere deel kreeg dezelfde infor matie als krantenbericht en zonder beelden. Daarna volgde een overhoring. De leérlingen die nieuws én beeld hadden ge zien, scoorden duidelijk beter bij de overhoring. Zij beant woorden 51 procent van de vra gen goed. Dat was negen pro- cent meer dan de leerlingen die het zonder beelden moesten stellen. Bij volwassenen is de invloed van de beelden in het gewone journaal niet geconstateerd. Van der Molen: ,,In tegenstel ling tot het Jeugdjournaal ge bruikt het journaal voor volwas senen beelden minder om het nieuws begrijpelijk te maken." Noordzee Een actievoerder van Greenpeace wordt door een Urkse visser geslagen als hij probeert het ophalen van een van de netten te voorkomen. Greenpeace voert deze week actie op de Noordzee tussen Friesland en Denemarken tegen het boomkorfvissen. Bij deze vismethode, die vooral is bedoeld om schol te vangen, wordt voor een sleepnet uit een aantal kettingen over de zeebodem getrokken. Volgens de milieu-organisatie wordt daardoor grote schade toegebracht aan de bodem van de zee. foto wfa Dijksman uit 'zure en zielloze' PvdA-fractie

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3