Atletico-trainer Antic leeft bij de dag Ajax slaat 'zwarte bladzijde' weer heel snel om Even Apeldoorn bellen Benny Eradus doet baanbrekend werk Sport halke voldoet aan >dracht van Stevens uel heeft voldoende 'diepgang' ENSDAG 5 MAART 1997 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071 -5356464, PLV.-CHEF ROB ONDERWATER, 071 -5356463 'arko Koers beslist pas in Parijs nk mist topper tegen Feyenoord hoven Marciano Vink is voor tenminste drie weken uitge- bod Üteld. De middenvelder van PSV mist daardoor zondag de (.o2leper te£en Feyenoord in De Kuip. Vink viel afgelopen week je tijdens de competitiewedstrijd tegen Willem II geblesseerd net verrekte banden in de linkerknie. Gisteren onderging een MRI-scan in een ziekenhuis in Geldrop. Cees-Rein van :gen SHoogenband, PSV's clubarts, wilde na de ingreep evenwel ging lp commentaar geven. Advocaat heeft de naam van Vink ech- □naleil geschrapt van zijn lijstje voor het duel met Feyenoord. „We eker (Marciano enkele weken kwijt." Ook de met een enkelblessu- ;orbijampende Luc Nilis is een groot vraagteken voor zondag. DeQ zoek| Roi Marko Koers beslist pas na aankomst in Parijs of hij tijdens de WK indooratletiek op de 800 of 1500 meter zal De pupil van trainer Theo Joosten laat zijn keuze af- °nÉ?en van serie-indeling en de concurrentie die hem te .er. tjbten staat. Koers maakte deze winter furore met overwin- van|en in Gent (1000 m), Liévin (800 m) en Stockholm (1000 m). februari werd hij in Birmingham achter de Noor Rodahl Tswaar tweede op de 800 meter, maar hij verwezenlijkte toen 'e[ 1.46,86 wel een persoonlijk record. Op de 1500 meter kwam a(itleet uit Molenhoek alleen in actie tijdens de NK in Den naa1g. Toen was een matige tijd van 3.49,20 voldoende voor de sBieii van Dijk verlengt contract Roti Jan van Dijk heeft zijn contract bij FC Groningen verlengd. De assistent-trainer neemt deze maand en enaken van Hans Westerhof waar. De oefenmeester werd vori- paaf®^ ontslagen. Van Dijk beschikt nog niet over de benodig- 3S va^aP'eren om ftmcbe als hoofdtrainer te vervullen. Over [e hod we^en moet hij plaats maken voor een opvolger van Wes- )ndaj°f- Van Dijk wil volgend seizoen de cursus coach betaald lart iPal gaan volgen, ■ciifin den Braber toch in beeld John den Braber heeft de hoop op een profcontract r vaijniet opgegeven. De Rotterdammer maakt kans op een n de(iw seizoen bij de Foreldorado-ploeg van Peter Verbeek. De en Rjing van die ploeg, de derde in Nederland, beraadt zich mor genavond over die mogelijkheid. Den Braber was vorig seizoen isch|enst bij het Belgische Collstrop, maar zijn contract werd ten. niet verlengd. Daarop tekende hij bij de amateurploeg van /verd[viiet/Weba uit het Westland. raaf (f callantsoog ype minkema gpd-verslaggever Een zwarte bladzijde, vond Ajax, maar de pagina is vliegensvlug omgeslagen. In het trainingskamp van de Amsterdammers wordt de naam van Winston Bogarde zelfs niet meer gefluisterd. De speler die volgens coach Louis van Gaal zijn col lega's in de steek heeft gelaten, moet uit de ge dachten worden verbannen, alsof hij nooit heeft bestaan. Atletico, de kwartfinales van de Cham pions League, is veel te belangrijk. Straks is er nog tijd genoeg om aan nazorg te doen. Ook Van Gaal vertoont geen spoor van emoties meer. Dat was op de dag dat Bogarde de bank af zwoer en wegliep wel anders geweest. Er waren zelfs spelers op hem afgestapt, waarschijnlijk om de directeur betaald voetbal wat op te beuren. Natuurlijk, zei hij, is er nog steeds het gevoel dat hij een speler had verloren. Maar een dag voor de kwartfinales was het gezicht weer van staal. En sprak de directeur weer afgemeten en zakelijk. Over de 'zaak-Bogarde', zei hij, is niet meer ge sproken, met geen woord. „En er is door die affai re ook niets van spanning in de groep te mer ken." Dat zou fataal kunnen zijn. De Champions League is de laatste kans op een 'prijs'. De coach: „De wedstrijd tegen Atletico is te belangrijk om lang stil te staan bij andere zaken. Dat klinkt on aardig, maar op dit moment kan het niet anders. Straks is er tijd genoeg." Van Gaal mag zich ook niet laten afleiden. Want er zijn voor het eerst sinds het begin van het seizoen geen blessures, maar wel zorgen. De griep waart door de kleedkamer van Ajax, zei de coach. Litmanen, Van der Sar, Musampa hebben het allemaal opgelopen. En nu was Babangida aan de beurt. Hij voelde zich gisterochtend waf misselijk. „Ach", zei assistent Bobby Haarms bij de ochtendoefeningen, „er komt een grote wed strijd aan en dat geeft spanningen?" Het onge mak bleek toch van lichamelijke aard. Van Gaal: „Het lost zich vanzelf wel weer op, maar dit is vlak voor een wedstrijd." En dus ongelegen. „Want vleugelspelers als Babangida zorgen Euro pees voor verrassingen." Stand-in Nordin Wooter heeft door een blessure pas drie trainingen en 45 speelminuten achter de rug. Bij Ajax wordt, als de kleine Nigeriaan zich groot houdt, het winnende team niet veranderd. Van Gaal gaf gistermiddag, meer dan een dag voor de wedstrijd, zelfs zijn opstelling al prijs. Dat doet hij zelden. Maar het team heeft vertrouwen nodig, zekerheid. Richard Witschge, zei de trai ner, doet het goed 'op vier', als doorschuivende verdediger dus. Dat had Van Gaal, zei hij, jaren geleden - Witschge speelde toen nog bij Barcelo na - al gezien. Bij Ajax stond hij drie keer eerder op de sleutelpositie in de verdediging. Tegen Vi tesse, De Graafschap en Feyenoord. Van Gaal: „Opvallend is dat we alle drie wedstrijden hebben gewonnen." Voor Ajax is dat dit jaar al een hele luxe. Mis schien wel een bron van zelfvertrouwen. Leide JIKIRCHEN ANP/RTR „;e'04 heeft in de eerste Uverltrijd van de kwartfinales in Prnrtiemooi om de UEFA-beker dei lan aan de belangrijkste °°^Vht van trainer Huub Ste- Winnen van Valencia, ir in eigen huis een doel- tegen te krijgen. Het ge- lede met voor internationale mooie cijfers, 2-0. l. en Wilmots scoorden. mWens staat daardoor op het onnje van groot succes bij „die ngsblauen", voor het eerst ruim twintig jaar op inter- np 1 iaal niveau spelend. De JF^urger beleeft een herkan- 7 zllln de eerste ronde van het- J je evenement werd hij als Vwoordelijk man van Roda uitgeschakeld, door Schal- t uitgangspunt van An- icht op de laatste vier oogt le eerste ontmoeting met Inter minder florissant. In Brus sel kwam de formatie van ook al een Nederlandse trainer (Jan Boskamp) niet verder dan een gelijkspel (1-1). Versavel scoor de voor rust voor de Belgen, daarna deed invaller Ganz dat voor de Italianen. Newcastle slaagde er thuis te gen Monaco (1-0 nederlaag) niet in te scoren. Waarschijnlijk had dat veel te maken met de afwezigheid van Shearer, on langs voor de tweede keer bin nen een jaar geopereerd aan de lies. Anderson was de man die na bijna een uur het duel beslis te in Frans voordeel. Het Deense Bröndby zette een grote stap richting halve fi nales. Op Tenerife werd met 1-0 gewonnen door een treffer van Sand in de 29ste minuut. Joka- novic liet in de 68ste minuut een strafschop onbeut voor de Spanjaarden die vlak voor tijd Rabaina rood zagen krijgen. De entree van de trainer en die van de voorzitter con trasteren zoals dag en nacht dat doen. Eerst is er Radomir Antic, een rustige, gedistingeerde man, om ringd door zijn spelers. Vijf minuten later waggelt ruim honderd kilo Jesüs Gil y Gil de lobby van het Hilton- hotel binnen, vergezeld van een handvol schone vrouwen en druk telefone rende stromannen. amsterdam simon zwartkruis gpd-verslaggever Atletico Madrid, vanavond te genstander van Ajax, arriveert in Amsterdam en dat gaat met een voorzitter als Gil y Gil nooit ge ruisloos. Opgewonden geroeze moes in de lobby. De gerucht makende burgemeester van Marbella blijkt honger te heb ben. Gelet op zijn immense buik geen verrassing. „We need the best restaurant in town", sist één van zijn vazallen naar het hotelpersoneel „voor onge veer 25 mensen." Het meren deel is vrouw en gehuld in bont en klatergoud. Op de achter grond vouwt mevrouw Gil y Gil haar opvallend gezwollen lip pen in een glimlach die nog val ser is dan haar wimpers. Voor dat Gil y Gil zich met dit gezel schap aan een copieuze maal tijd gaat zetten, wil hij best nog even kwijt dat Atletico absoluut niet bang is voor Ajax. Dat zijn club, net als Ajax, na een slecht begin weer op de weg terug is. Dat Marbella de mooiste stad ter wereld is en dat Antic een man naar zijn hart is, iemand met rust en gezag en die nog naar hem luistert ook. Die trainer - vroeger werk- ik, Radomir Antic (rechts) bij zijn aankomst op luchthaven Schiphol: „Het wordt tijd dat we ons ook op het Europese podium laten zien." zaam bij Partizan Belgrado, Re- al Zaragoza, Real Madrid en Re- al Oviedo - kijkt allang niet meer op van alle opwinding rondom zijn voorzitter. Gil y Gil is vriendelijk vandaag, maakt niemand uit voor rotte vis en zulke uitspattingen kan Antic nu ook even niet gebruiken. Hij wil rust rond zijn ploeg, net als bij Ajax zijn bij Atletico dit sei zoen alle ogen gericht op de Champions League. „Want het wordt tijd dat we ons ook op het Europese podium laten zien." De internationale erelijst van Club Atletico Madrid is inder daad allesbehalve indrukwek kend. Eenmaal veroverde de 94- jarige club een Europese beker, die voor bekerwinnaars, in 1962. Vorig seizoen kroop de tweede club eindelijk uit de schaduw van de aartsrivalen Real en Barcelona door voor het eerst in de geschiedenis de dub bel in Spanje te winnen. Het jaar daarvoor ontsnapte Atletico pas op de laatste speeldag aan Die benauwde ontsnapping inspireerde Gil y Gil tot de 28ste trainerswisseling sinds zijn aan treden in 1987. Zijn keuze viel ditmaal op Radomir Antic, van Servische komaf, die vandaag zijn 613de dag in dienst van At letico hoopt mee te maken, een record onder Gil y Gil. „Omdat ik twintig uur per dag met voet bal bezig ben", verklaart Antic zijn succes bij de roerige club. „De voorzitter wil zelfs dat ik mijn aflopende contract ver leng, maar die beslissing heb ik voor me uitgeschoven. Ik ben hier gekomen om Atletico beter te laten spelen en prijzen te la ten winnen. Dat is gelukt en ik ben een trainer die constant nieuwe uitdagingen zoekt." Die uitdaging ligt voor Antic momenteel in de Champions League. In de competitie is de achterstand van de titelverdedi ger op stadgenoot Real opgelo pen tot tien punten. En de voor uitzichten in de Spaanse beker zijn, na een 2-2 gelijkspel tegen Barcelona vorige week in Ma drid, ook al niet rooskleurig. Vandaar dat Antic de afgelopen weken op de training zijn snel ste jeugdpelers op zijn vleugel verdedigers, Geli en Toni, losliet om ze te laten wennen aan het in Spanje ongebruikelijke Ajax- systeem. „Maar verder gaan we uit van onze eigen kracht", be zweert Antic. „Bovendien, Bar celona speelde onder Cruijff hetzelfde systeem en daar haal de ik met mijn verschillende Spaanse clubs altijd goede re sultaten tegen." Een belangrijk wapen van At letico is de fysieke kracht van de ploeg. Ajax-hulptrainer Gerard van der Lem zei vorige week al dat hij een spijkerharde wed strijd vreesde. „Dat wordt het inderdaad", bevestigt Antic. Ondanks het feit dat acht van zijn spelers een gele kaart op hun naam hebben staan, met alle personele risico's vandien met het oog op de return. Dat zijn dan zorgen voor later, vindt Antic. Leven bij de dag, het is de juiste instelling voor een voet baltrainer en eentje van Atletico Madrid in het bijzonder. „Over een mogelijk ontslag hier denk ik nooit na", zegt Antic kalm. „Als ik al geen vertrouwen heb, hoe kunnen mijn spelers dat dan ooit hebben?" - - Bijdragen: Tim Brouwer de Koning en Loman Leefmans Ha was Klaas Lok een ge- tart|eesde veldloper. Als trainer l rijihet Alphense AAV '36 heeft laailthovenaar het veldlopen steeds hoog in het vaandel, 'ekt dan ook verbazing dat -t programmaboekje van Nederlandse kampioen- in Apeldoorn geen van pupillen vermeldt. Zijn Wubben, Leon van der len en consorten gebles- of gaan zij schuil achter ,4)budoniemen Gerard Re- 't)- T'Kees van Kreuningen, Kees '°f jl en Izak Kamping? Zij '/ij eh namelijk als enige AAV'ers vst,ft op wit afgedrukt. 3er# Wubben en Van der Meij- lopen ook in Apeldoorn Navraag bij Lok leert dat luo, hoewel het te laat was meld, via een omweg als- toegevoegd aan de deel- rslijst. Ganjwas zeker een kwestie van i Apeldoorn bellen?' nee", JLok en hij gaat er eens voor zitten. e was met genoeg. jrganisatie was niet van zins ffe jongens nog toe te laten, lat is nu eenmaal te laat, ze- Mi een officieel kampioen- i. Maar ik weet hoe veel het f die jongens betekent. Ze yen de hele winter toegeleefd T hetNK En dan lopen ze 'Jedstrijd mis omdat het for mulier te lang op het prikbord in het clubhuis is blijven han gen. Dat vind ik een veel te zwa re straf." Lok, die als atleet altijd het ze kere voor het onzekere nam en zich zonder tegenbericht auto matisch voor ieder kampioen schap liet inschrijven, liet zich niet afschepen door de organi satie. Hij belde een bevriende Utrechtse jurist om te vragen of de organisatie wel het recht had om zijn pupillen te weigeren. Henk Gierveld, ooit lid van de reglementencommissie van de atletiekunie, dacht van niet. Als Wubben en Van der Meijden bereid waren hun uitsluiting zo nodig voor de rechter aan te vechten, kon Lok er nog een te lefoontje aan wagen. De atleten gingen ervoor. Dus belde Lok opnieuw naar Apeldoorn, waar de organisatie, geschrokken van de term kort geding, de zaak snel doorspeelde aan bondsge- delegeerde Jan Bockweg. Die bleek bereid met dé atleten mee te denken. '„Ik weet niet hoe een kortgeding zou zijn afgelopen zegt Bockweg, „maar wij hadden geen enkele behoefte aan stampei. De regle menten zeggen dat aanmelding voor een kampioenschap moet geschieden tussen ten minste 2 en ten hoogste 30 dagen voor de wedstrijd. Bij andere kampioen schappen zijn ook wel eens laat komers toegelaten. Bovendien heb je bij een veldloop niets te maken met serie- en baaninde- lingen. Wel moet de organisatie de tijd hebben om na te gaan of de inschrijvers gerechtigd zijn om deel te nemen. Maar een ter mijn van twee weken is daar voor in het computertijdperk aan de ruime kant. Toch kan ik begrijpen dat de organisatie graag snel weet wie er meedoen met het oog op het programma boekje. Daar staan die twee atle ten van AAV nu niet in.'" Dat hadden wij ook al opge merkt. Maar dat zal de pupillen van Lok worst wezen. Voortaan kunnen zij nog wel langer wachten met hun aanmelding voor een NK. Dat denk ik niet", zegt Lok fijntjes. „Ten eerste moeten zij een 'ver schoonbare reden'hebben voor hun late aanmelding. Daar naast heb ik een voorstel inge diend om te late aanmelders voortaan pas toe te laten tot een kampioenschap als zij een boete van pakweg vijftig gulden heb ben betaald. Hans Wubben, die zes keer per week traint, zou dat er graag voor over hebben. En een ander die dat er niet voor over heeft, kan voor dat bedrag uit eten gaan." Voor zo'n aanlokkelijk alterna tief weten wij in Apeldoorn nog wel een geschikte locatie. wedstrijd Woking - Hayes voor de Engelse league moest gisteravond om een curi- (28 reden worden gestaakt. Na twintig minuten n ween Kevan Brown van Woking bijna met •een in het veld. Hij lichtte scheidsrechter ^Armstrong in, die een gat van dertig vierkan- •ede?ntimeter en een meter diepte ontdekte. Met man en macht werd geprobeerd het gat te vullen met afval en zand, maar de plek bleef ge vaar opleveren voor de spelers zodat het duel moest worden gestaakt. „Ik ben al dertig jaar lid van de club. Nog nooit heb ik zo iets meege maakt", zei Phil Ledger, voorzitter van Woking. leiden Atleten zijn ook maar mensen. Dat blijkt wel uit deze foto, die de onmogelijke combinatie van een gloednieuw shirt van Leiden Atletiek en een onvervalst shaggie vastlegt. Schone luchtwegen zijn namelijk een eerste vereiste bij een sport waarbij 'diep gaan' regel matig vóórkomt. Maar soms is het vlees zwak. Zeker in een weekeinde waarin de Leidse fusieclub als eerste vereniging van Nederland een fit-test or ganiseert en voor het eerst nationaal clubkampioen veldlopen kan worden, lopen de spanningen hoog op. En dan gaan zelfs de goede voornemens van een atleet wel eens in rook op. foto loekzuyder- duin Er is de afgelopen maanden in de Leidse regio wat afgefoe- terd op de KNVB. Het samen gaan van de afdelingen Leiden en Den Haag, plus de verre- gaande automatisering, ze ver liepen ronduit chaotisch. Het ergste lijkt nu voorbij want er zijn nu ook gevallen bekend waarbij op het bondsbureau in Leiderdorp buitengewoon effi ciënt en kordaat is opgetreden. Zo slagvaardig zelfs dat de be trokken clubs verbaasd reage ren. Neem nou Benny Eradus, tot voor kort selectiespeler van De Sleutels. Hij wilde tussentijds overschrijven naar VNA. Eradus startte onlangs een eigen stra- tenmakersbedrijf en kon dat werk niet langer combineren met voetballen op zaterdag. Want dat is de dag dat je ze moet. verdienen", zo verklaart hij. Tijdens het seizoen, en binnen de regio van club veranderen, daar heeft de KNVB altijd een broertje dood aan gehad. Vraag maar aan Leo van de Wete- ringh, Michel Schouten of Mar co Dijkhuizen. Die moesten he mel en aarde bewegen om toe stemming te krijgen. Verhuisbe richten, werkgeversverklaringen en uittreksels van het bevol kingsregister moesten er aan te pas komen en als de KNVB die hadden nageplozen, gingen er nog vaak maanden overheen voordat de overschrijving rond kwam. „Dat lukt je nooit", had voorzitter Dick Barnhoorn van De Sleutels gelet op het voorgaande ook tegen Eradus gezegd. „Dat lukt je nooit", hield ook VNA-secretaris Theo Koster de beginnend onderne mer voor. Toch schreef Eradus een briefje aan de KNVB waarin hij zijn po sitie uitlegde en zie: binnen drie weken was hij speelgerechtigd voor zijn nieuwe club. Barnhoorn: „Tot onze stomme verbazing mag ik wel zeggen. Koster: „Daf ging inderdaad wel erg snel." Het bestuurslid van Voetbal Na Arbeid denkt te weten waarom de zaak in zo'n rap tempo is ge régeld: „Het heeft misschien te maken met het niveau. VNA speelt in de zesde klasse, dat is bijna recrea tievoetbal. Als het nou iemand was die van Quick Boys naar UVS wilde, had cle bond ver moedelijk anders gereageerd. Wellicht dat het ook komt dooi de vorming van de nieuwe dis trict West 3, dat daar een ander beleid wordt gevoerd dan in cle oude afdeling Leiden. Zou dat het zijn? Is het ontmoe digingsbeleid van de bond waar het gaat om tussentijdse over schrijvingen versoepeld? Kortom, ligt er nu een 'arrest Eradus' waardoor het GEmak- kelijker wordt van club te veran deren? KNVB-man Cor van Steijn kan er kort over zijn. „Je moeteen werkgeversverkla ring overleggen waaruit blijkt dat je niet op zaterdag kunt spe len. Die wordt door ons gecheckt en als het klopt, kan er worden overgeschreven. In feite niets nieuws dus, alleen de snelheid van handelen is er fors op vooruit gegaan. Benny Eradus heeft over de bond niets te klagen. „Ik kan weer voetballen en dat is het belangrijkste." Florijn laat hoop niet varen Ronald Florijn heeft zo zijn ei gen opvattingen over 'aftrai nen'. De met toproeien gestopte psycholoog had de training na zijn olympische zegetocht op Lake Lanier teruggebracht tot één keer per week, maar bereidt zich toch weer voor op de ko mende Amstel-wedstrijden, de Heineken Vierkamp (15/16 maart) en de Head of the River (23 maait). Bij beide wedstrij den neemt Florijn plaats in een acht met onder anderen Nico Rienks en Henk-Jan Zwolle, die tijdens de Olympische Spelen deel eveneens uitmaakten van de gouden Holland Acht. Verder bestaat de gelegenheids-acht uit het duo Pepijn Aaardewijn/ Maarten van der Linden (olym pisch zilver in de lichte twee), Kai Compagner en de minder ervaren Jos Klinge en Stefan van Dongen. Dat lijkt meer op een beman ning die 'gaat voor goud' dan op een uitbollende ploeg reü nisten, moet ook Florijn, inmid dels weer woonachtig in Leiden, toegeven. „Ik train inmiddels weer drie keer per week", zo biecht hij op. Misschien winnen we wel één van die wedstrijden. Daarbij denk ik in eerste instantie aan cle Head, een wedstrijd over een lange afstand. Bij de Heineken Vierkamp kunnen wij goed uit de voeten op de kortste afstand (250 meter), maar zullen we meer moeite hebben met stuk ken rond de twee kilometer. Mochten Florijn en de zijnen de nieuwe nationale roeilichtingen de baas blijven, dan heeft dat geen consequenties voor de af bouwende Leidenaar. Hij koestert geen internationale as piraties meer. „In het gunstigste geval stellen we de aftoch t een jaar uit.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 21