Leidsch Dagblad eldslag in Gorleben 12 15 Amazing Aanbieding Keukenhof krijgt kant-en-klare eikenlaan erbij och steun Bolkestein aan uitbreiding NAVO Ronnie van de Putte koopt Vuurtorenplein Jmerikaanse advocaat Jaagt bedrijf Vos aan Mplomatiek offensief et Albanië onder druk Kees Klerks moest jokken tegen zijn personeel TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. OENSDAG 5 MAART 1997 Binnenland OPGERICHT 1 MAART 1860 Buitenland Opsporing criminelen moeilijk door strenge regels kabinet Turkse premier houdt voorlopig koppig stand Leiden 'Gevaarlijk groen' op Leidse weg LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 i Cultuur en Kunst Wim T. Schippers: chaos en de geur van pindakaas t,e Militie veegt route naar opslagplaats kernafval schoon aild injaag om Gorleben is vanochtend in volle hevigheid !p eS|ebarsten. De Duitse politie zette waterkanonnen in te haign de duizenden demonstranten, die met een zitblok- vljk' tele het vertrek van zes opleggers met kernafval van het :ion in Dannenberg wilden verhinderen. Rond elf uur i Javatgde de politie erin de weg vrij te maken voor het nu- irusiaajji" transport naar de twintig kilometer verder gelegen in Gorleben. schermen tegen de ijskoude wa terstralen. Later maakte ze ook gebruik van de wapenstok om de vijfhonderd meter lange op rit naar de weg naar Gorleben schoon te vegen. Bij het verwij deren van de betogers zijn vol gens hulpdiensten meer dan honderd mensen gewond ge raakt. De honderden politiemannen boekten in eerste instantie slechts moeizaam terreinwinst. niat. wj£BEN PETER VAN NUUSENBURG RESPONDENT 3, Leid tot nog toe vreedzaam ver- akomin protest sloeg in de vroege enootlen(luren om 'n een keihar- ponfrontatie toen de politie Leidqiet in slaagde de betogers ie te brengen hun blokkade ivillig op te heffen. Met wa nd. Nianonnen ging ze de demon- n SerJiten te lijf die zich met plas- amt'fzeilen probeerden te be Amerikaanse advocaat is de Ite die een juridische stap Rob'tegen het chemische han en meedrijf Vos BV uit Alphen I den Rijn. David Mishael Cl(ft namens de nabestaanden j 35 slachtoffers bij een dis srechtbank een klacht inge- Voorjid tegen Vos en het Duitse ederbedrijf Helm AG in st. Ag'hburg. ps wordt beschuldigd van de (rantie van giftige glycerine I Haïti. De giftige stof (anti- js) was verwerkt in een si ng'MP tegen koorts en keel- en T/m ofdpijn. In ieder geval 56 Haï- 7 uumse kinderen zijn na gebruik an gestorven. Iur- zle advocaat kon niet bevesti- Jrogi HAAG GPD i feesD-leider Bolkestein heeft on- 9"17|druk van het kabinet en de n 13|itiepartners steun gegeven het kabinetsbeleid om door ingedaan met de onderhandelin- i 1/3.1 over uitbreiding van de -~17j/0. Dat is de uitkomst van 13 J Kamerdebat dat afgelopen ht even voor twee uur werd ri deSindigd. Premier Kok moest gen laan te pas komen om van 17L%estein de gewenste duide- eid te krijgen over diens n. j>e politieke spanning was [elopen nadat de WD-leider i motie had ingediend waar- [NA AFP-Rtr-EFE-ANP ruytel op oj Europese Unie, Rusland en ^erenigde Staten hebben op- ?G bepen tot een dialoog van al- ur jiolitieke krachten in Albanië. n 'pilmeldde de BBC vanmorgen. [Organisatie voor Samenwer- en Veiligheid in Europa |(SE) en de Europese Unie xen deze week een gezant Tirana. Voor de EU reist [lister Van Mierlo (buiten- dse zaken) naar de Albanese fcfdstad. pe Albanese president Be ha houdt de oppositie verant- (zie pagina 18) Elke centimeter moesten ze be vechten op de demonstranten, die door de actieleiding via de megafoon voortdurend werden gemaand tot 'vreedzaam ver zet'. Maar de 'harde kern', de door politie en vreedzame beto gers gevreesde 'autonomen en chaoten', lieten zich ook van ochtend niet de wet voorschrij ven. Op één van de wegen naar Gorleben bekogelden naar schatting duizend demonstran ten, die hun gezicht onherken baar hadden gemaakt, met ste nen, lichtspoormunitie en mo lotovcocktails de agenten. Am bulances reden af en aan om de eerste gewonden, politiemen sen en demonstranten, af te voeren. De politie vond vanmorgen langs de route van het omstre den nucleaire transport een ver dacht voorwerp. Agenten on derzoeken of het om een bom metje gaat. De politie begon een zoektocht nadat de Neder landse actiegroep Stichting Anti Gorleben (SAG) telefonisch had gemeld negen kleine explosie ven langs het traject te hebben ingegraven. De SAG zei dat de tachtig gram zware explosieven tussen de ongeveer tien kilometer uit elkaar liggende dorpen Quick- brown en Laase onder het asfalt waren gestopt. De kleine bom men hebben volgens de SAG een magnetische ontsteking en zouden voldoende krachtig zijn om de vrachtwagens te stop pen, zonder de nucleaire lading te beschadigen. Pagina 7: Vertrek atoomtrans port tot het laatst verhinderd Emblemendief berooft ook autodealers LEIDERDORP JOB DE KRUIFF Bij de politie in Leiderdorp komen steeds meer aangiften binnen van verdwenen auto emblemen. De dief of dieven hebben het daarbij al lang niet meer alleen op auto's van particulierén voorzien. Behalve de bewoners van (vooral) de wijk Buitenhof, zijn ook enkele autobedrij ven aan de Weversbaan en de Touwbaan gedupeerd. Het lijkt de dader(s) niet- om een bepaald merk te gaan. In totaal gaat het volgens de politie om minstens vijftig gevallen. Maar uit reacties van garagebedrijven en auto dealers blijkt dat het er al tientallen meer moeten zijn. Pagina 13: 'Ik heb al een paar motorkappen moeten overspuiten' NOORDWUK PAUL DE VLIEGER De bebouwing op het Vuurto renplein in Noordwijk heeft een nieuwe eigenaar. De winkeltjes, die de laatste jaren bezit waren van de Leidse projectontwikke laar Menno Smitsloo, zijn ver kocht aan zakenman Ronnie van de Putte. Naar verluidt is half maart de officiële over dracht. Het nieuws van de verkoop kwam gisteravond aan het licht tijdens een commissievergade ring in het Noordwijkse ge meentehuis. K. Smit (Verenigd Noordwijk) informeerde bij wethouder van ruimtelijke or dening V. Salman of 'het fiard- nekkige gerucht' juist was. Sal man bevestigde dit, maar zei geen idee te hebben wat de nieuwe eigenaar met het Vuur torenplein van plan is. Van de Putte heeft een twijfel achtige reputatie in Noordwijk. Veel onroerend goed dat hij in de badplaats in eigendom heeft, laat hij ongebruikt leegstaan en verpauperen. Zo is het met hou ten schotten dichtgetimmerde hotel 'Noordwijk', op de hoek van de Parallelboulevard en het Gat van Palace, van hem. Ook bezit hij enkele leegstaande panden in de Hoofdstraat. Het bekendste en meest er gerniswekkende bezit van Van de Putte was tot voor kort het voormalige hotel Zinger aan de Zeereep. Deze ruïne is echter de afgelopen weken tamelijk on verwacht, en tot opluchting van velen in Noordwijk, met de grond gelijk gemaakt. Wat Van de Putte voor de be bouwing op het Vuurtorenplein het plein zelf is van de ge meente heeft betaald en wat hij ermee van plan is, is niet be kend. Hij is onbereikbaar voor commentaar. Ook de verkopen de partij, Menno Smitsloo, is wegens vakantie niet bereik baar. gen dat hij namens de nabe staanden 100 miljoen dollar (190 miljoen gulden) schadever goeding eist. Volgens de klacht heeft Vos en in het verlengde daarvan het Duitse moederbe drijf zich schuldig gemaakt aan verwijtbare zorgeloosheid bij de leverantie van de uit China af komstige glycerine aan genees middelenfabrikant Pharval in Haïti, die de stof verwerkte in de siropen Afebrile en Valodon. In Europa onderzoeken een Nederlandse en een Duitse ad vocaat namens enkele nabe staanden en fabrikant Pharval de mogelijkheden om Vos aan te pakken. Zij hebben nog te weinig bewijsmateriaal om te procederen tegen het Alphense bedrijf. Uitbreiding moet meer publiek naar Lisse trekken in de NAVO-uitbreiding 'onge wenst' werd genoemd. Uitbrei ding mag volgens hem alleen als de stabiliteit in Midden- en Oost-Europa wordt bevorderd, saménwerking met Rusland niet zal worden geschaad en er geen nieuwe scheidslijnen in Europa ontstaan. Kok wilde we ten of Bolkestein de uitbreiding wel 'gewenst' vindt als aan deze drie voorwaarden is voldaan. Waarop Bolkestein bevestigde dat hij en zijn fractie zich op dat moment 'zeker niet zullen ver zetten tegen uitbreiding'. Pagina 2: Bolkestein maakt eind aan paarse vrede woordelijk voor de gewapende rebellie in het land en weigert met hen de macht te delen. De regering is gisteren begonnen het zuiden van Albanië weer onder controle te krijgen. Er sij pelen steeds meer berichten door over gewelddadige inci- denten. Een groot deel van het zuiden is in handen van opstan delingen. Hoeveel doden er tot nu toe zijn gevallen is onduide lijk. mgn MMBHWWKBi Deze woudreus was gisteren een van de 120 eiken die in Lissese grond werd geplant. LISSE IRENE NIEUWENHUUSE Hoe krijg je een volwassen eikenlaan Plant bomen en na zo'n vijftig jaar be gint het erop te lijken. Bij de Keukenho in Lisse denken ze daar een beetje an ders over. Daar werd gisteren een begin gemaakt met het 'uit de grond stampen van een kant-en-klare laan van volwas sen eiken. Kosten vijf a zesduizend gul den per boom. H. Koster en E. Veldhui zen van Zanten, respectievelijk de direc teur en voorzitter terreincommissie van Keukenhof, plantten de eerste boom van de nieuwe eikenlaan. De zomereiken, 120 in totaal, zijn het begin van een grootscheepse uitbreiding. Dit project zal pas in 1999, als de Keukenhof het 50- jarig bestaan viert, open gaan. De directie van Keukenhof hoopt dat door deze uitbreiding meer publiek naar Lisse komt. Er wordt zelfs overwogen de nationale bloementuin ook buiten het voorjaarsseizoen open te stellen. Om dit te bereiken zullen meer dan tot nu toe overdekte ruimten worden gecreëerd. Hierdoor zal Keukenhof minder afhan kelijk zijn van weersinvloeden. De eiken die het nieuwe gedeelte doorsnijden zijn aangeleverd door een bedrijf, dat gespecialiseerd is in het kwe ken van grote bomen. Paulus van den Berk, de directeur van deze firma, keek FOTO HENK BOUWMAN toe toen Koster en Veldhuizen van Zan ten de spa in de grond staken. ,,Ook voor ons is dit een uniek project. In het bui tenland doen we dit vaker, maar Neder landers vinden een boom van twee me ter al hoog. Doordat wij de bomen iedere vijf jaar hebben verplant, kunnen wij Keukenhof een 'overlevingspercentage' van honderd procent garanderen." HET WOORD IS AAN Wallis Vele ouderwetse opvattin gen zijn gemakkelijk te ver werpen, doch moeilijk te vervangen. r/120 37-130 4712» Sg 20% 10% 10% 5SÖ$ 50% 60% 40% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 8 VANDAAG 22 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur -15 Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Ombudsman17 Randstad16 Regio11,12,13 RTV/programma's9 Schrijvende lezers.17 Sport20,21 Strips Uitgaan .14 Kortingsbon voor het concert 'Schubert tussen opera en lied' in de Stadsgehoorzaal in Leiden. VOETBAL OP TV Champions League, Ajax-Atleti- co Madrid, 20.30-22.25 uur, Ne derland 2, rechtstreeks verslag. Weer topman weg bij Philips EINDHOVEN «ANP Opnieuw vertrekt een van de topmensen van Philips. Vice- president Jan Tollenaar wil ver vroegd met pensioen. Om per soonlijke redenen, zo verklaarde een Philips-woordvoerder van ochtend. Geruchten over het vertrek van Tollenaar en zijn mede-bestuurslid Bodt circule ren al sinds het plotselinge ver trek van oud-topman Jan Tim mer als commissaris. Nog maar enkele weken gele den verklaarde president-com missaris Maljers nadrukkelijk dat hem niets bekend was van de opstapplannen. Het vertrek van Timmer leid de vorige maand tot speculaties over conflicten in de top van Philips. Bij de presentatie van de jaarcijfers ontkende presi dent Boonstra dat er tweespalt in de concernleiding heerst. Hoge reorganisatielasten, gro te verliezen bij Grundig en snel stijgende kosten leidden vorig jaar tot een verlies van 599 mil joen gulden. LEIDEN WIM KOEVOET De meest uiteenlopende en zelfs tegenstrijdige gevoelens vechten om voorrang bij de Leidse ondernemer Kees Klerks (48). „Maar ik ben vooral opge lucht", zegt hij. „Omdat het nu bekend is en ik niet langer ver stoppertje hoef te spelen." BGerks verkoopt zijn veertien slijterijen in de Leidse regio aan concurrent Gall Gall BV, een dochter van de Koninklijke Ahold NV. Hij zet deze stap om dat hij zich wil toeleggen op zijn internationale groothandelsac tiviteiten in drank, farmaceuti sche artikelen en luxe-artikelen. Hoewel het Leidse publiek Klerks direct associeert met wijn en spiritualiën, maken de drankwinkels nog maar een klein deel uit van de activiteiten van de zeer succesvolle onder nemer. Met zijn slijterij en wijn handel is Klerks goed voor een omzet van 38 miljoen gulden. In de Van Caem Klerks Groep, die zich op de zogenoemde paral- lelmarkt richt en vestigingen heeft in Maleisië, België en Por tugal, gaat jaarlijks 200 miljoen gulden om. Klerks was al sinds eind vorig jaar in gesprek over de overna me van zijn winkels. ,,Ik heb nachtenlang wakker gelegen." Om onnodige onrust te voorko men, hield hij zijn bedoelingen geheim. Vragen van het perso neel over toekomstplannen voor de winkels moest hij tot begin deze week omzeilen. ,,Ik heb ook een beetje gejokt, ja. Dat ligt me niet. Zo ga ik niet met mijn mensen om. Ik ben blij dat ik weer open kaart kan spelen, weer Kees Klerks kan zijn." Maandagavond lichtte Klerks zijn zeventig personeelsleden in, gisteren is de zogenoemde 'letter of intent' ondertekend. „Maandag hadden we een emo- tionele bijeenkomst. Ik heb zelf ook een traantje weg moeten pinken en daar schaam ik me in het geheel niet voor." Klerks kan met opgeheven hoofd afscheid nemen van zijn personeel. Hij heeft goed voor zijn mensen gezorgd, vindt hij. Niet alleen behouden ze on danks de overname gewoon hun baan, ook staat bij hun nieuwe werkgever net als bij Klerks 'het sociale aspect' hoog in het vaandel. „Ik had om die reden met geen andere keten dan Gall Gall zaken gedaan", zegt Klerks. „Ik denk", zegt hij, „dat het personeel er wat betreft de CAO zelfs op vooruit gaat. Wij konden ons als relatief klei ne keten niet zoveel aantrekken van de slijters-CAO. Bij Gall Gall, met zo'n 450 drankwin kels, ligt dat anders." Pagina Leiden: Overname voor Kees Klerks geen eerste neder laag, maar 'zoveelste overwin ning' Voorj aarsvakantie Maak je eigen kijkdoos! donderdag, 14 tot 16 uur Theaterspektakel zondag 14 en 15 uur En ook: Magische Optica! Museum Boerhaave, Leiden Lange St. Agnietenstr. 10 071-5214224 Postcode: Tel: - (I.v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 92,05) l automatisch (f. 31.95) O acceptgiro (f. 93,05) W Nr. bank/giro:Handtekening:i Bij automatische betaling krijgt u een handige recreatiekaart cadeau, i Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-5128 030 8 712141 "400114" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1