\V. Japan versimpelt controle tulpenbc 'Inbraak als ik thuis ben is mijn grootste angst' Postbank Spaarrent* Randstad Bankoverval met behulp vorkheftruck Paden door duinen worden veiliger Noord-Holland wil met 17 miljoen glastuinbouw helpen Paal meet stroom Noordzee Onderzoek: voorspellingen biologen over visbestanden vaak onnauwkeurig BEKENDMAKIN POSTBANK WOENSDAG 5 MAART 1997 CHEF HANS JACOBS. 071 -5356414. PLV -CHEF RUDOLF KLEUN. 07* Rotterdam Een onbekende man heeft gistermiddag met een vork heftruck de pui van een bankfili aal van de ABN Amro aan de Co- olsingel in het centrum van Rot terdam geramd en geldcassettes weggenomen. Het is nog ondui delijk hoe groot de buit is. De da der is voortvluchtig. De man heeft de vorkheftruck maandag gehuurd van een bouw bedrijf in Rotterdam-Zuid. Hij is daarna volgens een politiewoord voerder met het voertuig door de stad gereden, vermoedelijk over de Erasmusbrug. „Een rijdende vorkheftruck over de zwiepende Erasmusbrug valt tegenwoordig niemand op", aldus de woord voerder. Vervolgens parkeerde hij het voertuig aan de achterzijde van het bankgebouw aan het Weena. Per fiets ging hij weg en kwam hij ook weer terug voor de uiteinde lijke overval. De man droeg daar bij een veiligheidshelm en kop pelde ook nog een bouwkeet aan de truck. Hij reed wat heen en weer en ramde plotseling het voertuig dwars door de glazen achtergevel van de bank. Binnen een mum van tijd griste hij een aantal geldcassettes weg uit een ruimte waar geen publiek komt. Op de fiets ging hij er weer van door. De overvaller had het geluk dat er ook een toeristenbus bij de ge- I. Daardoor t zicht van publiek foto wfa Handelsovereenkomst baant weg voor meer tuinbouw-export JL SOI De intensieve veldinspecties, waarbij Japanners elk jaar wekenlang Nederlandse tulpenbollen op plantenvirussen controleren, zijn met ingang van dit jaar verleden tijd. De Nederlandse overheid heeft in Tokio een overeenkomst met Japan gesloten, waarin staat dat de kostbare Japanse controleprocedure op Nederlandse exportbollen sterk wordt vereenvoudigd. Mogelijk wordt de Japanse markt in de toekomst ook voor andere bolgewassen opengen- gesteld. Rode rijstrook voor fietsers DEN HAAG GPD Je hoort ze niet en ziet ze pas op het laatste moment als ze met hoge snelheid voorbij suizen. De racefietsers die het duinge bied als oefengebied gebruiken. Dit tot ergernis van andere re creanten, die figuurlijk maar ook vaak letterlijk in botsing ko men met de racefietsers. In 1990 leidde dit tot een dodelijk ongeluk toen twee fietsers el kaar met hoge snelheid raakten. Op aandringen van vele be zoekers van het duingebied en de Haagse gemeenteraad gaat het Duinwaterleidingingbedrijf Zuid-Holland (DHZ) de situatie nu veiliger maken. De fietsers krijgen een eigen (rode) rij strook met verkeersdrempels bij de zijwegen en oversteekplaat sen voor voetgangers. Daar naast komt een schelpenpad voor wandelaars en daarnaast nog een ruiterpad voor de vier voeters. Tussen het fiets- en wandelpad komt een groen- strookje. Ook voor het fietspad voorbij Meijendel richting Katwijk heeft het DZH plannen. De bedoeling is om hier naast de bestaande weg een nieuw pad aan te leg gen voor wandelaars. Daarvoor moeten echter eerst de beno digde vergunningen worden aangevraagd. REGIO PETER VAN EGMOND Nederland verscheept jaarlijks voor 250 miljoen gulden aan bloembollen naar Japan. Jaar lijks wordt hierbij een half mil joen gulden aan exportcontroles uitgegeven, omdat Japan stren ge eisen stelt aan de import van bolgewassen. Tot nog toe moes ten Japanse controleurs speciaal naar Nederland komen om bloemen en bladeren van de Nederlandse bolgewassen op virussen te inspecteren. De tuinbouw betaalde hiervan alle kosten. Met ingang van dit jaar ko men er voor de tulpenbollen geen speciale controleurs meer naar Nederland, maar worden monsters van het bolweefsel opgestuurd naar Japan, die daar worden opgekweekt en gecon troleerd op virusinfecties. Dit scheelt aanzienlijk in de kosten. De tulp is het eerste bolgewas waarop dit zogeheten 'monito- ringsysteem' wordt toegepast. Als het goed uitpakt, worden er mogelijk ook andere bolsoorten aan de lijst toegevoegd. Japan is bijvoorbeeld nog niet bereid de markt open te stellen voor nar cissen, omdat de overheid het risico op ziekten bij dit gewas nog te groot vindt. Er is afge sproken dat Nederland verder onderzoek zal doen naar enkele virussen in narcissen. Over de dahlia, de aLlium, de anemone blanda en de begonia wordt eveneens extra informatie aan geleverd. Ook met betrekking tot snij bloemen wisten de overheden van Japan en Nederland elkaar te naderen. Japan eist dat snij- ing< bloemen volstrekt insei00'1 geleverd worden. De Azij va en de Nederlandse on<pde delaren hebben afgesprofet' Nederland met voo?re komt, die een minder int(u F en dure controle op si|bb( men mogelijk moeten pe 1 Nu geldt hiervoor ncÜ^e soortgelijke regeling ?"s'( bloembollen. Een doorp'ei land betaald team van jpf- controleurs inspecteert Pe portbloemen, door steek/st< gewijs bosjes uit te sclpve om te kijken of er insecfhtf vallen. rect Het Productschap Tule r' constateert dat Japan defre^( ten zo laag mogelijk profcn<^É houden. Toch mag het lés h mede-ondertekenaar vfm' WTO-overeenkomst ovf0" making van de wereld* hi geen onnodige belemmi opwerpen tegen importee a les is er dus op gericht JP r op argumenten van te o>or gen dat we insectenvrij P°P telen, en dat onze c<#e goed zijn", meldt woordw>atl M. de Vetten van hef10'1 ductschap. Nederland fre( handelt overigens ook n|4er wan en Zuid-Korea 0$ portvoorwaarden. HAARLEM GPD Felice van Duinen uit Bennebroek laat haar huis door preventie-adviseur Richard Jansen op inbraakgevoelig heid onderzoeken. foto united photos de boer ron pichel Noord-Holland legt zeventien miljoen gulden op tafel om de glastuinbouw in de provincie te verbeteren. Van dit bedrag gaat vijf miljoen naar de oude glas tuinbouwgebieden rond Aals meer en Heemskerk, drieënhalf miljoen gaat naar de nieuwe ge bieden in de Kop van Noord- Holland. Vooral in de oude glastuin bouwgebieden is de verkaveling inefficiënt. De opritten van de bedrijven zijn te smal en de we gen zijn in slechte staat. Om het gebied nieuw leven in te blazen, is het broodnodig de oude kas sen tot de grond toe af te breken en op een andere manier weer op te bouwen. Doordat het ge bied totaal is volgebouwd, is het bovendien moeilijk water aan- en af te voeren. Er moeten daar om ondergrondse bufferbassins ROTTERDAM ANP komen en een nieuw rioolstel sel. De provincie betaalt een vijf de van de 21 miljoen gulden die nodig is om het glastuinbouw gebied rond Aalsmeer toegan kelijker te maken. De rest wordt bijgelegd door het Rijk en de ge meente. Voor het gebied rond Heemskerk gaat het om een to taal bedrag van 1,6 miljoen, waarvan de provincie de helft betaalt en gemeente en water schap de andere helft. In beide gebieden maakt de provincie het voor kleine bedrijven finan cieel aantrekkelijk om te verhui zen. Volgens de plannen kun nen er drie bedrijven per jaar verhuizen. Hiervoor is al een eerste re gionaal project uitgewerkt, het verkavelings- en infrastructuur plan 'Nieuwe wegen voor glas' voor Aalsmeer en omgeving. Hier trekt de provincie nog eens ruim 4,2 miljoen voor uit. Verstekelingen dood in ruim AMSTERDAM ANP In het ruim van een schip in de Amsterdamse haven zijn giste ren twee dode mannen aange troffen. Het gaat vermoedelijk om verstekelingen. Het schip, de Cristina J., kwam uit Ivoor kust met een lading cacaobo nen. De bemanning vond de licha men toen gisterochtend de lui ken van de ruimen open gin gen. Ze lagen op de lading ca caobonen. De twee zijn ver moedelijk door zuurstofgebrek of vergiftiging om het leven ge komen. Bij transport van cacao bonen is het verspreiden van bestrijdingsmiddelen tegen on gedierte gebruikelijk. BENNEBROEK «JEROEN SMIT „Mijn grootste angst is dat er wordt ingebroken als ik thuis ben. Dat ik opeens oog in oog sta met iemand", zegt Felice van Duinen uit Bennebroek. Daarom doet Felice mee aan het project Veilig Wonen van de politie Kennemerland-Zuid, waar onder Heemstede, Bloemendaal, Bennebroek en Zandvoort vallen. Zij is de duizendste deelnemer sinds de actie in dit district half december van start ging. Bij het project "Veilig Wonen' kunnen burgers gratis advies krijgen van speciaal opgeleide advi seurs van de politie over de inbraakgevoeligheid van hun huis. Preventie-adviseur Richard Jansen onderwierp gisteren het huis van Felice en haar wederhelft aan een grondige inspectie. „We kijken altijd als eerste naar de voordeur", zegt Richard. De voordeur van Felice is een zoge noemde boerendeur, die in twee helften open zwaait. De bovenste helft is rijkelijk voorzien van sloten, de onderste heeft slechts één grendeltje. Richard kijkt wat zuur. Hij gaat naar buiten en laat zien hoe makkelijk de onderste helft met de voet naar binnen te buigen is. Daar moet duide lijk een slotje bij. Daarna neemt hij in rap tempo alle deuren en ramen onder de loep. Positief is dat er veel dub bel glas aanwezig is. „Dat werkt inbraakvertra- gend." Vaak zijn de tuindeuren in de woonkamer slecht beveiligd, maar dat blijkt bij Felice mee te vallen. Dievenklauwen en een apart slot op de espagnolet maken het de inbreker moeilijk. Toch ontdekt Richard een zwak punt; de raam pjes aan weerszijden van de tuindeuren die al leen van hendels zijn voorzien. Richard: „Ideaal voor gaatjesboorders. Die boren een gaatje in het kozijn en met een schroevendraaier wippen ze de hendels omhoog. Ik zou op deze hendels sloten zetten". Zwak punt in vrijwel alle huizen zijn de toilet raampjes en bovenlichten. Die hebben vaak geen goede sloten of zijn te groot. „Wij houden als maat achttien centimeter aan; daar kan een in breker nog doorheen. Ik zou bij het toiletraampje hier bijvoorbeeld een barrièrestang adviseren." Felice van Duinen hoort het allemaal gelaten aan. Geschrokken is ze niet, want haar huis blijkt redelijk beveiligd. Er zijn wat zwakke punten, maar die worden zo snel mogelijk weggewerkt. Dat kan ze doen aan de hand van een adviesrap port dat Richard maakt. In de Noordzee bij de haven mond van Rotterdam staat sinds kort een paal die nauw keurig stroming, waterstand en golfslag meet. Het is de eerste stroommeter op de Noordzee voor de Nederlandse kust. Rijks waterstaat en het Gemeentelijk Havenbedrijf hebben de paal gisteren in gebruikgenomen. De gegevens van de meet- paal, die zestien meter boven water uitsteekt, moeten het ge makkelijker maken voor sche pen om de haven in en uit te varen. Het Meetpunt Maas mond staat twee kilometer bui ten Hoek van Holland en vier honderd meter buiten de Maas geul. Daar bedraagt de gemid delde stroomsnelheid 4,6 kilo meter per uur. De grootste erts en olietankers hebben last van de stroom en kunnen alleen bij het kenteren van het tij door het gebied varen. Dankzij het meetpunt, dat 1,3 miljoen gulden heeft gekost, verwacht het havenbedrijf dat meer schepen door de kente ring van het tij kunnen varen. Ook het loodsen van schepen op afstand kan veiliger met een stroommeter. Pas in april krijgt de scheep vaartbegeleiding de eerste gege vens vanaf de stroommeter. Aan de voorspellingen en bere keningen van biologen over de hoeveelheid schol, tong en ka beljauw in de Noordzee kleven te veel onzekerheden. De voor spellingen over de visbestan den wijken soms bijna 50 pro cent af van latere berekenin gen. Dat stelt de Federatie van Visserij verenigingen. Ze heeft het advies- en ingenieursbu reau DHV Water onderzoek la ten doen naar de oorzaken van de grote schommelingen van de visbestanden in de Noord zee. Beroepsvissers en Europe se visserijbiologen liggen hier over al jaren met elkaar over hoop. De biologen wijten de grote verschillen aan vooral overbevissing. De visserij ont kent dit. De onderzoekers conclude ren in het rapport „Vissen in de Noordzee" dat er vrijwel geen gevallen zijn waarin alleen de visserij verantwoordelijk is voor de vermindering van de visbe standen. Het komt eerder door veranderingen in het klimaat en in het voedselaanbod, zo stelt het bureau. De fedératie vraagt zich af of het nog sociaal-economisch verantwoord is dat de Europese Unie vangstquota soms jaar lijks sterk vermindert op basis van „onzekere" adviezen en berekeningen. De sector vindt het wenselijk dat er een betere samenwerking komt tussen vissers en biologen bij het op- .zetten en uitwerken van onder zoeken. De federatie meent verder dat de Unie beter kan overgaan tot de invoering van vangstquota voor enkele jaren. Provincie Zuid-Holland Streekplan Zuid-Holland West ter Op 17 j.anuari 1997 hebben Provinciale Staten beslist over de tegen het streekplan Zuid-Holland West ingediende bezwaarschriften. Naar aanleiding van deze bezwaarschriften is het streekplan (vastgesteld op 24 mei 1996) op een enkel punt aangepast. Dit is verwoord in de Aanvullende Nota van Wijziging. Vanaf 2 september 1996 lag het plan voor een ieder ter inzage. Daarmee werd het streekplan van kracht. Tevens werd daarmee de gelegenheid geboden voor het indienen van bezwaarschriften. De aanvullende Nota van Wijziging ligt met jngang van 10 maart 1997 tijdens kantoor- of openingsuren ter inzage: - ter secretarie van de gemeenten Alkemade, Delft, De Lier, Hillegom, Katwijk, Leiden, Leiderdorp, Leidschendam, Lisse, Maasland, Monster, Naaldwijk, Noordwijk, Noordwijkerhout, Nootdorp, Oegstgeest, Pijnacker, Rijnsburg, Rijswijk, Sassenheim, Schipluiden, Den Haag, 's-Gravenzande, Valkenburg, Voorburg, Voorhout, Voorschoten, Warmond, Wassenaar, Wateringen, Zoetermeer en Zoeterwoude; - in alle openbare bibliotheken in genoemde gemeenten en in de bibliotheek van het Provinciehuis, Prinses Beatrixlaan 15 in Den Haag. Beroepsmogelijkheid Volgens de Wet op de Ruimtelijke Ordening (WRO), kan tegen één of meer onderdelen van het streekplan beroep worden ingesteld bij de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State, voorzover die onderdelen zijn aan te merken als een besluit in de zin van de Algemene wet bestuursrecht (Awb). Het gaat dan om elementen van het streekplan die aan te merken zijn als een zogeheten concrete beleidsbeslissing. In dit verband is het van belang te wijzen op de relatie met de bestemmingsplanprocedure. De WRO bepaalt namelijk, dat geen zienswijzen omtrent een ontwerp-bestemmingsplan kenbaar gemaakt kunnen worden voorzover het ontwerp-bestemmingsplan zijn grondslag vindt in een onderdeel van het streekplan dat kan worden aangemerkt als een besluit in de zin van de Awb (concrete beleidsbeslissing). Het indienen van een beroepschrift bij de Afdeling bestuursrechtspraak is mogelijk voor: a. eenieder voorzover het betreft de gewijzigde gedeelten van het streekplan, en b. degenen voor wie het ingediende bezwaarschrift niet het door hen beoogde resultaat heeft gehad. Ter inzagelegging Ter inzage liggen de volgende stukken: - het ontwerp-streekplan Zuid-Holland West; - de Nota van Wijziging (mei 1996) waarin naast de wijzigingen op het ontwerp-streekplan ook het besluit van Provinciale Staten van 24 mei 1996 tot vaststelling van het streekplan Zuid-Holland West, alsmede de aangenomen amendementen en moties zijn opgenomen; - de aanvullende Nota van Wijziging en het besluit van Provinciale Staten van 17 januari 1997 tot heroverweging van het streekplan Zuid-Holland West, alsmede de aangenomen amendementen en moties. De stukken vormen tezamen het vastgestelde streekplan Zuid-Holland West. Het indienen van een beroepschrift bij de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State dient binnen zes weken na de eerste dag van ter inzagelegging te geschieden. Beroepschriften dienen te worden gericht aan de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 AE Den Haag. Hoofdstraatn Waterschap De Oude Rijnstromen J 2350 AD Leideii Tel. 071-541 Fax 071-54 Dijkgraaf en heemraden van het waterschap Oude Rijnstromen maken bekend dat in de maand maart 1997 de volgende commissies deringen worden gehouden: - donderdag 6 maart 1997: commissie district Oost; - maandag 10 maart 1997: commissie Algen Bestuurlijke en Juridische Zaken; - dinsdag 11 maart 1997: commissie Waterhuishouding; - woensdag 12 maart 1997: commissie Finai Deze vergaderingen zijn openbaar en vinderen plaats in het waterschapskantoor, Hoofdstraten te Leiderdorp, aanvang 20.00 uur. Informati^rdu de agenda voor deze vergaderingen is De: verkrijgbaar bij de secretarissen van genoentirdi commissies, tel. 071-5410511. joer Leiderdorp, 3 maart 1997 D.A.B. Kemp, dijkgraaf D. de Blaeij, secretaris 3 Met ingang van 5 maart 1997 gelden vo$js onderstaande spaarvormen de volgende rentepercentages n k ipL' GIROSPAREN Renterekening Plusrekening Sterrekening Leeuwrekening Kapitaalrekening Voor bedragen vanaf f 5.000,- 2Voor bedragen vanaf f 10.000,- Voor bedragen vanaf f 25.000,- 2,0% (wa£ 2,75% (wa 3,0%' (wa ast 3,25%2 (wa 3,9%3 (wa JEUGDSPAREN Special Blue Rekening 3,25% IEDRIJFSSPAREN Geblokkeerd tegoed 2,75% Vrij tegoed 2,5% (wa EFFECTENREKENING t/m f 10.000,- 1,75%* (wa f 10.000,- t/m f25.000,- 2,25%* (wa f25.000,-t/m f500.000,- 2,9%* (wa Op jaarbasis. In

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 16