Geen bouwkavels voor particulieren frimeur: uitleen voor dementerenden Ik heb al motorkappen moeten overspuiten' GROENEVELD Regio Leiden/Rijn Veenstreek 'Geertje heeft vergunning voor frisdrank' 'Overal is goed, maar niet naast mijn deur' Baldadige jongeren aangehouden Kamer voor een pestkop lENSDAG 5 MAART 1997 13 CHEF HANS JACOBS,071 -5356414, PLV.-CHEF RUDOLF KLEIJN.071 -5356436 aravan leeggeroofd gMONDUit een caravan in Warmond zijn onder meer ge- Isboxen, een stofzuiger, een bakoventje, een dekbed en een ps met spelletjes gestolen. De caravan stond op een kampeer- j:ein aan het Öosteinde. De beheerder ontdekte afgelopen jdag dat het slot van de deur was vernield. Gisteren deed de enaar uit Den Haag aangifte. >nge vrouw botst op vrachtauto [tfrwoude-dorp Een 19-jarige vrouw uit Vlaardingen is gis- avond in Zoeterwoude-Dorp met haar auto op een vrachtwa- h gebotst. Ze raakte gewond aan hoofd en borst. De vrouw j-d naar het AZL overgebracht. De Vlaardingse reed op de pro- jciale weg richting Leidschendam, toen zij om onbekende re- _p in de rechterberm terecht kwam. Daar schoofde rechter- Jcvan de wagen tegen een geparkeerde vrachtwagen aan, Lrdoor de rechterzijde van de auto werd opengereten. [jverbod voor automobilist perwoude-rundukDe politie heeft afgelopen nacht een 63-ja- Jlnwoner van Gouda betrapt toen hij op de Hoge Rijndijk in Iterwoude met zijn auto door het rode licht reed. Bij een ïmtest op het politiebureau bleek dat de n^an ook teveel ge- ïken had. De politie maakte proces-verbaal op en legde de liwenaar bovendien een rijverbod van drie uur op. plichter aangehouden Ierdorp Een 29-jarige Leidenaar, die zich in Leiderdorp re- Tnatig uitgaf als medewerker van de woningbouwvereniging Lier keer geld of een portemonnee wist te bemachtigen, is ings aangehouden. De man kwam bij Leiderdorpers thuis en Welde te komen in verband met verbeteringen aan de woning, hij even alleen in de woonkamer was, ging hij op zoek naar d. Ook in Leiden heeft de man twee keer op die manier toege ven. De Leidenaar heeft alle diefstallen bekend en is met een gaarding op zak naar huis gestuurd. f hardrijders betrapt [terwoude Elf automobilisten zijn gisteren op de bon geslin- Uen id bij snelheidscontroles in Zoeterwoude-Dorp en -Rijndijk, stopjreden te hard op de Noordbuurtseweg en de Hoge Rijndijk, Ceerslar in totaal 626 automobilisten voorbij kwamen. De hoogst )ge peten snelheid was 67 kilometer per uur. recht! rich] etseriennepkwekerij opgerold op lil HetPRSCHOTEN De politie heeft gisteren zestig hennepplanten en haaijbenodigde apparatuur om ze te kweken inbeslaggenomen in der [woning in de wijk Boschgeest in Voorschoten. Uit onder- itste pk van de politie was gebleken dat in het pand hennep werd arva|weekt- Tegen de 55-jarige bewoner is proces-verbaal opge- d oplakt- ling MM»' PGOJ31?Vn g£ JR ■W ifl InlIxÊ De dieven van auto-emblemen hebben het in de regio onder meer voorzien op Mazda's, Rovers, Alfa's, Lanci- a's, Honda's. Maar onder anderen de Forddealer mist nog geen enkel embleem. foto archief Autodealer lijdt soms behoorlijke schade |Een Nederlandse primeur: de SideStreet Mondo Metal 1 Ray-Ban in brown nickel en steel gray. Met bruine of grijze i Bausch Lomb glazen, 's werelds beste glazen onder de zon. Nu j al bij Groeneveld Opticiens voor 199,- met gratis Ray-Ban etui. Groeneveld Opticiens 7\]<2.+ dei+ beelje meer ocmcJacKh EIDEN, Winkelt ALPHEN A/D RIJN, Van b r. 21. LISSE, Kanaa SASSENHEIM.h vervolg van voorpagina De eigen surveillancedienst van de autodealers werpt geen vruchten af. Maar het verwijde ren van een embleem, waar schijnlijk met een schroeven draaier, is dan ook niet altijd veel werk. ,,Als het opgeplakt zit, is er niks aan de hand. An dere zitten met schroefjes vast, dan heb je behoorlijke schade. Ik heb al een paar motorkappen moeten overspuiten", zegt Bronmeijer. De emblemen zelf zijn overi gens al kostbaar genoeg. „Vijfenveertig gulden. Dus vóór en achter, met BTW erbij, zit je op honderd", rekent O. Middel dorp van Rialto voor. Hij zit in middels met een dikke twintig 'merkloze' Alfa's en Lancia's. Zijn Fiats daarentegen hebben allemaal nog vier streepjes. De verklaring is simpel: „Die krijg jeer bijna niet af." Bij Honda-dealer Kees van Haasteren op de Touwbaan is het 'nu even rustig'. Enkele we ken geleden verdween een tien tal emblemen, althans toen werd het geconstateerd. „Je ziet het niet altijd meteen. En bij oc casions denk je eerst: dat was misschien al zo", legt hij uit. Achter de top-drie valt een flink gat. Daihatsu-dealer Mul der mist welgeteld één merkje Auto Marestad, de Peugeothan delaar aan dezelfde autoboule vard, heeft nog geen bezoek ge had. Van dieven noch van be stolen klanten. De Renaults en Citroëns van Creyghton worden elke avond binnengehaald. En ook de elders gevestigde mer ken Chrysler, Ford en Nissan melden dat hun embleem waar- zoeterwoude liesbeth buitink De Zoeterwoudse kaasboerderij 't Geertje heeft een veertig jaar oude vergunning om frisdranken te schenken. Volgens eigenares Ada van Rijn moet die vergunning de 'misverstanden' tussen de boerderij aan de Geerweg en de gemeente op helderen. De gemeente heeft 't Geertje de wacht aangezet, omdat de Drank- en Horeacawet zou worden overtreden. Waarnemend burgemeester M. de Sutter heeft er in een brief vorige maand op aangedrongen dat de kaasboerderij niet als café wordt gebruikt. Als Wim en Ada van Rijn Joch drank zouden schenken, zouden zij niet alleen een proces-ver- ca Tepstra verricht opening in Veense bibliotheek pfarendsveen etakroft i, siecïfcbanden die vertraagd af in, foto's van vroeger, mu it de jaren '20 tot '50, puz- c lfoj|en andere spelletjes. Het is -otojgteep uit het 'beeld-, ge en spelmateriaal' dat vanaf aart bij bibliotheek de 'ezer in Roelofarendsveen in is. „Vooral bij thuiswo- le demente bejaarden zal service in een behoefte ien", verwacht Aleid van leer uit Roelofarendsveen. de bedenker van dit voor Ierland unieke initiatief. Het -elfs staatssecretaris van igezondheid, welzijn en ihuisff- Terpstra opgevallen, 'jstpersoonlijk komt zij op ^ïaart naar De Veen om de »ve uitleen te openen. „Echt ik", reageert Aleid van der tnerslr trots op de komst van de secretaris. „Ik schreef haar een brief. Je weet het i der Meer laat de vitrine ^Veense 'bieb' zien. Daarin t een deel van de spullen binnenkort te leen zijn: on weer een puzzel met een af- [ding van een oude Blue [dreclame, boeken en vi js over Alkemade en een jtspel met extra grote cijfers, jt materiaal is zo gekozen pet herkenning bij de oude- i oproept", licht Van der r toe. „Het geeft gespreks- <|en plezier in een toch al Irietige tijd die dementen ihebben." |n der Meer is een bekende rfe bejaarden in Alkemade jvege het vele vrijwilligers- c Zo is ze coördinator bij de mene Burenhulp van Alke- Jfjie, de OTDO (Oppascentrale Aleid van der Meer bij de vitrine waarin de spullen staan opgesteld: „Aangepast materiaal voor dementerende bejaarden kan gespreksstof en ple zier geven in een meestal toch al verdrietige tijd." foto mark lamers voor thuiswonende demente renden) en van de dagopvang De Brug in Huize Jacobus. Eer der bedacht ze al de zogenoem de koffertjesmethode. Van dei- Meer: „De OTDÖ heeft vijf kof fertjes. Daarin zitten spelletjes, muziekcassettes, speciale boe ken en tijdschriften. Een vrijwil liger die op bezoek gaat bij een dementerende bejaarde kan zo'n koffer meenemen en een poos achterlaten. Binnenkort krijgen we er wel vijf koffertjes bij, maar je bereikt toch maar een kleine groep mensen." Om meer mensen te berei ken, kwam de Veense ouderen werkster in contact met biblio theek De Bloemlezer, de Stich ting Oud Alkemade en ProBi- blio, een ondersteuningsinstel ling op het gebied van biblio theekactiviteiten in Noord- en Zuid-Holland. Van der Meer kreeg steun voor haar plan. Ze 1 is ervan overtuigd dat de nieu we uitleen een succes wordt, omdat haar nu al vaak wagen van buiten bereiken. „Ik denk dat het een sneeuwbaleffect gaat geven naar andere biblio theken in het land." Familieleden van dementeren de bejaarden en andere geïnte resseerden kunnen vanaf 15 maart in De Bloemlezer terecht voor de uitleen van het beeld-, geluid- en spelmateriaal. De spullen kunnnen drie weken worden geleend. De enige voor waarde is dat men lid is van de bibliotheek. Voorschoten wil rommeltjevoorkomen De gemeente Voorschoten biedt particulieren in de nieu we wijken Starrenburg 2 en 3 geen 'zelfbouwkavels' aan. Ondanks de verwachte grote vraag naar deze stukken grond, vooral naar een locatie aan de Vliet, ziet de ge meente er liever vanaf. ,,De mogelijkheden daartoe zijn zeer gering", volgens wethouder A. Draijer. voorschoten dimitri walbeek De wethouder wil de promena de aan de Vliet openbaar hou den. „Het publiek moet daar kunnen flaneren. Er moet ook iets als een buurtcafé komen. Aan de ongetwijfeld grote inte resse om zelf iets te bouwen aan de Vliet zouden we veel kunnen verdienen. Maar daar kiezen we niet voor", aldus Draijer. Daarnaast moet het streven van de gemeente om eenderde van de geplande 780 woningen in Starrenburg goedkoop te bouwen niet in gevaar komen. „We hebben sociale woning bouw hoog in het vaandel staan. Als we in Starrenburg te duur laten bouwen, snijden we onszelf in de vingers. Het Beeldkwaliteitplan voor Starrenburg mag ook niet in ge vaar komen, vindt Draijer. „In Starrenburg 1 is door meerdere architecten een willekeur aan woningen gebouwd, waardoor er geen eenduidend beeld meer is. Dat willen we nu tegengaan", zegt hij. Het Beeldkwaliteitplan geeft richtlijnen waarbinnen de diverse architecten de wijken kunnen inrichten. Het plan werkt bijvoorbeeld als toets bij de welstandscommissie. Vol gende week buigen twee raads commissies zich over het Beeld kwaliteitplan. Starrenburg 2 en 3, in totaal 37 hectare oppervlakte, worden verdeeld in twee zones. Tussen de strandwallen en het polder gebied zit dan een hoogtever- schijnlijk nog in de bij elkaar gestolen collectie ontbreekt. Ook Volvo heeft nog geen slech te ervaringen en schrijft dat la chend toe aan 'de solide con structie van Volvo-emblemen'. Andere bedrijven merken wel dat hun klanten het slachtoffer zijn. Zowel de Leidse Mercedes- dealer LIAM als Kamsteeg (VW/Audi), aan de Van der Valk Bouwmanweg, hebben een paar embleempjes meer verkocht dan normaal. De Mercedesster- ren zijn tegenwoordig overigens uit oogpunt van veiligheid van een lichte metaalsoort. Ze zijn daardoor ongeschikt als 'werp ster', de toepassing die enkele jaren geleden populair was. De Leiderdorpse politie denkt dat veel gedupeerde autobezit ters zich nog niet hebben ge meld. Ze raadt aan alsnog aan gifte te doen. baal krijgen, maar zou de gemeente ook het feest stilleggen. Volgens de burgemeester was onder meer tijdens de kerstmarkt op de kaasboerderij alcohol geserveerd. Ada van Rijn verdedigt zich fel tegen de aantij gingen. „Wij schonken tijdens de kerstactiviteiten geen Glüwein of Jagerthee, maar warme appelsap met kruiden. En bovendien schonken we het gra tis", stelt zij. Van Rijn erkent wel dat er feesten op de boerderij worden gehouden. „Maar die zijn zeldzaam en alleen voor direct betrokkenen." Wim en Ada van Rijn praten binnenkort met een vertegenwoordiger van de gemeente over de pro blemen. Inspraakavond herindeling Lange Voort oegstgeest tycho hoff De een had het over de kerosi- ne-uitstoot van vliegveld Val kenburg, een ander stelde vraagtekens bij gelijkwaardige kruisingen, en een derde miste een PIN-automaat in Haas- wijk. De Oegstgeester WD or ganiseerde gisteravond een in spraakavond over de herinde ling van de Lange Voort! In ho tel Het Witte Huis leken de 25 belangstellenden het allemaal wel best te vinden. Zolang de aanwezigen zelf maar niet de dupe van de plannen werden, richtten zij hun pijlen liever op andere zaken. Fractievoorzitter R. Haaf- kens had het achteraf over de 'Not-In -My-Backyardmenta liteit. Hij refereerde daarbij aan een van de sprekers, die het winkelcentrum aan de Lange Voort liever naar een andere plek verplaatst zag worden. Met zijn opmerking vatte Haafkens echter, waar schijnlijk onbedoeld, de bij eenkomst goed samen. De WD-sympathisanten die het woord namen, praatten letterlijk in hun eigen straatje. Enkele omwonenden vreesden enige overlast van verkeer en winkeliers, en diezelfde winke liers wilden het winkelcen trum graag bereikbaar hou den. Tot een inhoudelijke dis cussie kwam het echter niet. De standpunten van beide partijen werden al snel door de feiten ingehaald, en voor zover nodig met toezeggingen gesust. Niemand hpefde zich zorgen te maken, zo leek het, en uiteindelijk deed niemand dat dan ook. Het verkeer zal in de toekomst niet meer over de Lange Voort razen, maar netjes op enige afstand wor den gehouden. Bovendien is de verwachting dat, door het autovrije winkelplein, het aan tal 'doorgaande' automobilis ten met 1500 per dag zal afne men. Voor de 750 extra bezoe kers die de Lange Voort na de uitbreiding mag verwelkomen, wordt de parkeercapaciteit vergroot. Waar en hoe weet men nog niet precies, maar wel werd de WD-leiding ge vraagd 'het niet zo'n zootje te laten worden als in de Kem- penaerstraat'. WD-partijvoor- zitter G. Van Woerkom zegde wel toe op een strikte naleving van de geluidsnormen toe te willen zien. Enkele betrokkenen pleitten tevens voor een strengere con trole van de afvalverwerking. Het aantal winkeliers zal na de verbouwing toenemen, en daarmee ook de rotzooi. Libe ralen leggen ondernemers echter liever geen restricties op, en dat zal ook nu niet ge beuren. Volgens Van Woerkom zullen de winkeliers hun 'morele verplichtingen' wel nakomen. Toch werd er ook nog even serieus van gedachten gewis seld. De nieuwe lokatie van de Montessori-school kreeg enige aandacht, hoewel op de ge noemde alternatieven (Vos- cuyl-terrein, Rabo-bank, Kam steeg) niet nader werd inge gaan. Ook de toekomstige ves tigingsplaats van de biblio theek was onderwerp van dis cussie. Gesuggereerd werd om die te combineren met de acti viteiten van de Stichting Wel zijn Ouderen .Oegstgeest (SWOO). Het samenvoegen van de bijbehorende subsidie gelden zou de dienstverlening ten goede komen, en de finan ciering vergemakkelijken. Een gezamelijk standpunt werd hierover echter .niet ingeno men. alphen aan den run» De politie heeft gisteren dertien baldadige jongens en meisjes aangehouden. Zij hadden zich misdragen op het parkeerter rein van winkelcentrum De Aar hof in Alphen aan den Rijn. De groep jongeren, tussen de 12 en 15 jaar oud, kreeg het aan de stok met een 50-jarige buurt bewoner. Hij maakte een op merking over hun gedrag. Ze hingen op auto's en duwden deze uit de parkeervakken. De politie moest er aan te pas ko men om escalatie te voorko men. Alle jongens en meisjes kregen een proces-verbaal op gelegd. Vandaag zal een groep andere jongeren de muren van het par keerdak van het winkelcentrum schoonmaken. Zij hadden met stiften op de muren geklad. Aantal straten in Koudekerk tijdje afgesloten De Prins Bemhardstraat, de Van Poelgeestlaan en de Ker- klaan in Koudekerk zijn van af volgende week een tijdje afgesloten voor doorgaand verkeer. Het kruispunt van de Prins Bemhardstraat en de Van Poelgeestlaan is van maandag 10 tot en met woensdag 12 maart afgeslo ten, omdat daar een ver hoogd plateau wordt aange legd. De hele Van Poelgeest laan wordt onder handen ge nomen. Die werkzaamheden duren tot eind maart. De Kerklaan tussen de Willem de Zwijgerlaan en de Prinses Irenestraat wordt vanaf woensdag 12 maart opnieuw bestraat. Die werkzaamhe den duren naar verwachting drie weken. Houtwerf Keukens Lammenschansweg 130 LEIDEN Tel. 071-5769345 schil van ongeveer anderhalve meter. Het poldergebied is nu nog grotendeels grasland. De grond zal daar op sommige plaatsen tot twee meter worden opgehoogd. De eerste woningen in Starrenburg 2, de noordkant van het gebied, worden begin 1999 opgeleverd. De wijken worden ontsloten vanaf de Veurseweg, ter hoogte van de Karei Doormanlaan. Die nieuwe straat krijgt het karakter van een laan met aan beide kanten rijen kastanjebomen. Ook de rest van Starrenburg moet een 'groen karakter krij gen'. Centraal komt een wijk- park te liggen. Daarnaast blijkt uit het ontwerp-bestemmings- plan voor het gebied dat er in elk geval twee hectare is be stemd voor bedrijven. De gemeente wil proberen een school en een busverbin ding in de wijk te krijgen. „Maar dan moeten er eerst mensen wonen. Zoals het er nu naar uit ziet gaat het heel veel geld kos ten om dat voor elkaar te krij gen/] den haag/wassenaar herman joustra De reclassering had vreselijk haar best voor hem gedaan. En uiteindelijk een kamer voor hem gevonden in Den Haag, waar hij meteen onder begelei ding zou kunnen wonen als hij vrij kwam. De man zat al bijna vier maanden vast. Daarom eis te de officier van justitie giste ren voor de Haagse rechtbank een gevangenisstraf van zeven maanden, waarvan drie voor waardelijk, tegen een 27-jarige man zonder vaste woon- of ver blijfplaats die in november van het vorig jaar verbaal behoorlijk tekeer was gegaan in Wasse naar. Bij de uitspraak, op 18 maart, zou hij dan meteen die kamer kunnen betrekken, zo bedacht de officier. Het was in elk geval niet zo fris wat de verdachte die no vembernacht van het afgelopen jaar tegen zijn pleegmoeder had geroepen, zo zei de officier. Hij had zelfs gedreigd haar neer te schieten. Een getuige had dat die nacht heel goed gehoord. „Nou, dat ik dat heb gezegd, is overdreven", luidde het verweer van de man. „Ik was haar flink aan het uitschelden. Maar nee, netjes was het allemaal niet wat ik zei." Een paar dagen eerder had hij al een stoeptegel door een ruit van de woning gegooid, ook dat gaf hij toe. Maar dat hij een paar weken daarvoor het slot van haar auto zou hebben ge forceerd, daarvan klopte niets, zei hij. „De auto was niet op slot." Waarom had hij dat nou ei genlijk allemaal gedaan? Hij wist er geen antwoord op te ge ven. Nou ja, het boterde niet zo tussen hem en zijn vader, en tussen hem en zijn pleegmoe der. Van de rapporten van de reclassering, van een psychiater en van een psycholoog, was de officier wel iets wijzer gewor den. Al op jeugdige leeftijd had de man een hekel aan school. Zijn ouders hadden hem vervol gens, in overleg met een psy choloog, op een kostschool ge daan. „Die school was saai", dat wist hij nog goed. Het ging goed mis, toen zijn ouders een jaar of drie, vier ge leden scheidden. Hij bleef aan vankelijk bij zijn vader, maar die wilde hem steeds vaker niet meer binnenlaten omdat hij zich agressief en pesterig ge droeg. Dan zwierf hij weer een tijdje rond. Zonder baan en zonder uitkering. Wegens zijn agressieve gedrag had de rech ter hem uiteindelijk vorig jaar een straatverbod opgelegd, maar daar had hij zich dus in november niet aan gehouden. De conclusie uit alle rappor- teni de man heeft anti-sociale persoonlijkheidstrekken. En: hij heeft niet in de gaten hoe hij functioneert, begeleiding is daarom noodzakelijk. „Wat moet ik ervan zeggen? Ik vind het allemaal wat overdreven", was de reactie van de verdachte. De rechter was in elk geval verguld met de hulp van de re classering, die dus een kamer beschikbaar stelde aan de man. „Want als ik het allemaal goed begrijp, is het feit dat u geen ka mer had één van de redenen waarom het misging." De man zelf was ook blij. „Ik kan echt wel goed voor mezelf zorgen. Maar een beetje hulp kan ik wel gebruiken." De uitspraak volgt op 18 maart.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13