'Gevaarlijk groen' op Matiloweg Arbeiderspers brengt herdruk schoolcatechismus op de markt I Leiden Regio Kerk Samenleving Kerkelijk werkers vallen ook onder klachtenregeling seksueel misbruik Rabbijn 'verbaasd' over Jeruzalem-nota Raad van Kerken WOENSDAG 5 MAART 1997 CHEF HANS JACOBS, 071 -5356414, PLV.-CHEF RUDOLF KLEUN, 071-5 BURGERLIJKE STAND LEIDEN - Geboren: Denzell zv. J.C Wesselingen J. Mantel Nadine Yvette dv. R. Polman en H.G.E. Rietmeijer Piet Jan zv. J.J. Oudenampsen en T. Scheepsma Robertus Rudolf Hubertus Djasmasingh zv. R.R.H. Risse en U.U.J. Sohanpal Diana Henriëtte Maria dv. H.P.J.M. van lerlanten W.M. Muurmans Florian David zv. A, van Strien en A.L.J. van Strien Bram zv. M.J.M. Goossens Kimberly dv. A. Smit Na- nieke dv. J.L, van Duijvenbode en C.L.J. van Geelen Salah-Eddine zv. B. Oul- mouden en N. Bouabdallaoui Abraham Corneliszv. J.W. Eijgenraam en I.M. Reedijk* Ralph zv. C.W.L. Steenvoor den en S.A.M. Braam Malou dv. J. Ra- vensbergen en B. Andres Ricardo Hen- drikuszv. H. Pruimboom en S.B.J. Loef- fen Kiryan zv. J.F. Azier en W. van Went Isabella dv. J.F. Verheijen en K.A. Smant JessieTheodorus Willi- brordus zv. J.T.W. Vink en D.L.A. van der Ven Anouar zv. M. Matoug en S. Maatoug Quiriten Daniël Jacobus zv. M.G.A. de Ridder en G.P. de Mooij Kim dv. R. Zwanenburg en M.J. Barn- hoorn Michenou Lisa dv. H.J.B. Crama en J.J. Blikman Charlotte Maria Emma dv. C.J. Lauen P C. Post Silina dv. I. Butt en G.G. Tavenier Wouter zv. W.K. Lindeboom en H.F. de Vries Thomas zv. R.L. Zwart en H.A. Nell Anne dv. M.A.W.R. van Rossum en P. J. Otte Mathyn zv. A. Rijkersen I. van derVegte Sanne dv. E.M.H.A. de Jager en J.M. Koet Demi Jeannette Hetty dv B.R.J. Lefranc en J.A.B. Vonk Daniël zv. H. de Mooij en M.C. van Egmond Sevde dv. C. Dural en H. Dural Laura Patricia dv. H.C. de Heiden en M .A.J. Offerman Rachèl Antoinette dv. R.A. Hooger- vorst en M.F.A.Y. Blom Fons zv. J.P. van de Wetering en J.J.C.A. Wannema- kers Merel dv. J.P. van de Weteringen J.J.C.A. Wannemakers* Mohamed Bilal zv EU. Layou en F. Bouhou Anna dv. H.R. Bouwmanen N. HoornaertEliza beth Jogima Elske dv. D.E. Kooper en M.J. Huigen Mohammed zv. A. Boky en F. Amnih Thomas Benjamin zv. R.C. Kuipers en M.D. Cornet Olivier Barend zv. H. Brameren M.B.H. Kap- tein Marjolein Mireille dv. S. Nauta en D.E.C. Krouwel Kim dv. P.J. van den Bergen J.M. Bontje Cesanne Maryse dv. J.P.M. van der Velde en A.G. Bok horst Maureen Babette dv. M. den Os en C.A. van Kampen Anis zv. A. Azza- hid en F. Jamai Moutaouakkil Tim zv. P. Schalkers en L.C. van der Plas Julia dv. T. Star en C. Krijgsman Jordi zv. A. Roessen en C.C. Kret Jeffrey Cornelis Alexander zv. C.A. den Haan en H.H. de Mooij Daani Petrus Maria zv. A.C.M. Zuidhoek en C.Y. Zuidhoek Birgitte Linda dv. H.J.M. Hennink en L.C. Wijers Jannetje Wilhelmina dv. R. de Vries en K.J. Haasnoot Sylvana dv. J.M,J. Ach terberg en L.G. Kooijman Wouter zv. G. Regter en I C. van der Waal Siemen zv. B. Brussee en M.E. de Gruijter Na- dieh Indira dv. A.P. Berger en C.H. Kra mer Joy Lisa dv. J.B.M. Kobussen en T.M.Thuss* Rikzv. M P. van Haaien en N.O. de la Vieter* Kristof Boyzv. R.F van Boven en H.B. Winkel Bibi Boude- wien dv. T. Hoppen en C.C.J.H. Bijle- veld Hilde dv. M.F.C.M. Spierings en C. Franke Stanley zv. W. Faas en M Moerkerken Simon Maximiliaan Anne zv. S.A.M. Braat en J. de Pater. Overleden: P. Hollander, geb. 5 nov 1925, man B. Leijendekker, geb. 27 aug 1923, man A.A. Haft, geb. 21 nov 1928, man C. van Leeuwen, geb. 30 dec 1911, man C P. Varkevisser, geb. 20 jan 1922, man J J.N. Griffioen, geb. 29 mei 1979, man M.C. van den Hoven, geb. 18 juli 1903, geh. gew met S. van der Reek S. Neuteboom, geb. 11 juni 1907, geh. gew. met A. Zirkzee*I.H Keijzer, geb. 13 dec 1969, vrouw C. Guijt, geb. 27 sept 1921, man A.H. Kramer, geb. 12 juli 1903, man P.L.G. Warmerdam, geb. 4 jan 1926, man C.J. Meerleveld, geb. 2 nov 1914, geh. gew. met J.G. de Ruijter L.E. Boter, geb. 13 maart 1923, geh. gew. met P.P. Kluivers* E.A. Blik,geb. 11 jan 1947, man S. Ciere, geb. 27 jan 1926, ev. P. Lens H. Veenema, geb. 2 nov 1928, man R. van der Weerd, geb. 16 aug 1994, zoon A.H. van Egmond, geb. 27 jan 1912, man D. Smit, geb. 28 sept 1909, geh gew. met A. van der Waals J. Bekooi, geb. 31 jan 1929, man A.P. Verplakke, geb. 4 april 1913, geh. gew. met H.M.H. Slangen I. Vavier, geb. 13 nov 1909, man J.N. van Duuren, geb. 25 juli 1904, geh. gew. met J.J. van Dort D. Schouten, geb. 13 mei 1914, man G. Mieremet, geb. 15 dec 1915, man P.H.F. van der Heijden, geb. 8 april 1924, ev. J.P.M. van der Ploeg* A. Woudstra, geb. 11 april 1915, man W. Witteman, geb. 21 mei 1926, man P. van Erkel, geb. 10 juli 1915, man M.N. Badur, geb. 24 mei 1995, doch ter. Gehuwd: T.J. Wintermans en C.E. van de Pol R.T. Demmers en M.J.T. Schuurmans E. Kröse en A.C. de Priester* D. Mink en E.M. van Oevern J.P.C.S. Jansen en I.W. de Zee. VOORSCHOTEN-Geboren Hannah Elizabeth dv. E.A. Jacobsen en A.M. Ja- cobsen Elizabeth Jogima Elske dv. D.E. Kooper en M.J. Huigen Birgitte Linda dv. H.J.M. Hennink en L.Ch. Wij ers Melissa dv. R. van der Does en J.l. Verhaal. Overleden: M.T. Zalme ev. Wagenaar, oud 71 jaar F.P. Bolle, oud 71 jaar. Gehuwd B. Kamphuis en J.N. Stapper R. Velooen G.G. de Jong. 'Uitgave uit 1948 van historisch belang' AMSTERDAM ANP De Amsterdamse uitgeverij De Arbeiderspers heeft samen met het aartsbisdom Utrecht een herdruk van de beroemde schoolcatechismus voor het la ger onderwijs uitgegeven. Het gaat om een ongewijzigde her druk van de uitgave die in 1948 door kardinaal De Jong in het Utrechtse bisdom werd uitge bracht. Volgens uitgever R. Dietz hangt de herdruk samen met het thema Mijn God van de komende Boekenweek van 12 tot en met 22 maart. De voorbe reiding voor die week deed Dietz herinneren aan zijn eigen katholieke schoolopvoeding. Ook hij moest, net als ieder an der katholiek kind, gedurende drie jaar de reeks 'deftige' vra gen en antwoorden uit zijn hoofd leren. „Je snapte er geen barst van, het kweekte verbalis me." De oplage van de heruit gave telt 5000 exemplaren en is bedoeld als 'merkwaardig nostalgisch product', aldus Dietz. Hij benadrukt dat het niet gaat om 'een aanval van bekeringsijver door De Arbei derspers'. In zijn voorwoord schrijft de Utrechtse kardinaal en aartsbisschop Simonis dat de heruitgave meer is dan een nostalgische terugkeer naar de kinderjaren. „Het stelt ons voor de vraag hoe wij de christelijke geloofstraditie aan de komende generaties doorgeven. Dat is niet alleen een taak voor de kerk." Volgens prof.dr. J. Roes, hoog leraar geschiedenis van het Ne derlands katholicisme, is de uit gave uit 1948 historisch van be lang. Het antwoord op de eerste vraag („Waartoe zijn wij op aar de?") betekende volgens hem een aardverschuiving in verge lijking met de catechismus uit 1910. De mens was in beide uit gaven op aarde om God te die nen, maar in 1910 uitsluitend om „daardoor in de hemel te komen" en vanaf 1948 om „daardoor hier en hiernamaals gelukkig te zijn". De schoolcate chismus van 1948 verdween in 1966, na felle discussies in de Rooms-Katholieke Kerk over onder meer de vorm waarin de katholieke leer aan kinderen werd geleerd. Kardinaal Simonis: „Heruitgave is meer is dan nostalgische terugkeer naar de kinderjaren". foto archief LUNTEREN ANP Kerkelijk werkers vallen voort aan ook onder de klachtenre geling waarmee de Gerefor meerde Kerken in Nederland (GKN) seksueel misbruik in pastorale relaties willen aan pakken. Dat heeft de gerefor meerde synode gisteren in Lunteren besloten. Tot nu toe konden alleen predikanten worden aange klaagd wegens seksueel mis bruik. Maar nu kan de onaf hankelijke commissie, die klachten onderzoekt en beoor deelt, ook een 'zwaarwegend advies' aan de kerk uitbrengen om kerkelijk werkers te ont slaan. In de afgelopen twee jaar heeft de klachtencommis sie drie klachten, tegen predi kanten, behandeld. In twee ge vallen ging het om dezelfde persoon. Om de meldingen van seksueel misbruik beter te kunnen behandelen, moet de synode geld investeren in een extra betaalde kracht, aldus A. Dekkers, die het telefonische meldpunt bemant. Als lid van de klachtencommissie bena drukte ze tijdens de synode hoeveel tijd de begeleiding van een slachtoffer in beslag neemt. De extra kracht zou die druk kunnen wegnemen en zich verder moeten bezighou den met seksuele voorlichting binnen de kerk. Een amendement van syno delid J.E. Huttenga waarin hij pleitte voor een openbaar de bat over de definitie Van seksu eel misbruik, werd door de sy node verworpen. Wel erkende de vergadering dat meer dui delijkheid gewenst is. Maar voor een openbaar gesprek is het onderwerp 'veel te subtiel'. Wereldraad kiest voor ontheemden GENEVE ANP Christenen moeten partij kiezen voor vluchtelingen en ondieem- den en een 'kerk van de vreem deling' vormen. Daarbij moeten zij eerst hun eigen wantrouwen en angst voor vreemdelingen overboord zetten. Die oproep deed gisteren secretaris-gene raal Konrad Raiser van de We reldraad van Kerken. Raiser sprak bij de officiële opening van het oecumenisch jaar voor kerken, in solidariteit met ont wortelde mensen. Raiser: „Dit jaar is bedoeld om in het open baar te bevestigen dat de plaats van kerken aan de zijde van ontheemden is". RIJSWUK ANP De Amsterdamse rabbijn L.B. van de Kamp is 'verbaasd' over de plaats die de Raad van Kerken inneemt in de discus sie over de toekomstige status van Jeruzalem. Hij reageert daarmee op de door de Raad gepubliceerde discussienota 'De vrede van Jeruzalem'. Daarin zegt de Raad dat reli gieuze argumenten geen rol mogen spelen in de discussie over de toekomstige status van Jeruzalem, omdat dat wellicht leidt tot een conflict tussen Is raël en de Palestijnen. Volgens Van de Kamp is het besluit over de status „een po litieke beslissing met juist ge weldig religieuze dimensies". De orthodoxe rabbijn om schrijft de houding van de Raad als „het sparen van de kool en de geit". „Ze hebben wel een mening, maar doen heel voorzichtig zodat nie mand zich gepasseerd voelt." De discussienota van de Raad bevat overigens nog geen officieel standpunt. De afgevaardigden van de Neder landse Hervormde Kerk wil den geen verantwoordelijk heid voor de nota nemen en de Rooms-Katholieke Kerk onthield zich van stemming. De Raad mag volgens enige le den niet afzien van religieuze argumentatie. Daarmee zou de Raad zijn eigen bestaan aantasten. Deze verdeeldheid binnen de Raad is 'een zwak begin van de discussie', vindt ds. D. Pruiksma, voorzitter van het De Amsterdamse rabbijn L.B. van de Kamp. foto archief Overlegorgaan van joden en christenen (OJEC). „De ont kenning van religieuze argu menten is politiek onverstan dig en zal nooit tot een politie ke oplossing leiden." Dat Ne derlandse kerken discussiëren over de status van Jeruzalem, geeft volgens hem ook aan dat er „meer aan de hand is dan politiek alleen". Ook de Raad van Kerken moet volgens hem erkennen dat politieke en reli gieuze argum enten in Israël door elkaar heen lopen. Voor zowel rabbijn Van de Kamp als de lidkerken van het OJEC staat de status van Jeru zalem als 'historische' hoofd stad van Israël overigens niet ter discussie. De Raad van Kerken zegt in de discussieno ta dat Jeruzalem de hoofdstad van Israël en van de Palestijn se staat moet worden. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERV.KERK GEREF.KERKEN Beroepen; te Zwartsluis C.W Hoek te Wijnjewoude. GEREF.KERKEN VRIJG. Bedankt: voorGroningen-Zuid H.J. Room te Harderwijk. REDACTIE DICK VAN DER PLAS, 071-5 LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat82 071-5: Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorgin'g: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5 DIRECTIE B. M. Essenberg, J. Kiel (ad/unct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, an der Post (ad/unct) H.G. PUBLIC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30 - 11.30 uur of per post. REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.M.Jacobs, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco Redactie: 0 Hoofdredactie: 0 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17i 071-5 ABONNEMENTEN Cü bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afsd van het abonnementsgeld, ontvange korting per betaling. VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEB Voor mensen die moeilijk lezen, sleet obai ogen hebben of blind zijn (of een anti ;n, f leeshandicaphebben), is een samenvalt ujj c het regionale nieuws uit het Leidsch Dap geluidscassette beschikbaar Voor inform 0886-482345 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Grave): .sen a mie; GEREF.GEMEENTEN Beroepen: te Gouda G.J. van Aalst te Ridderkerk te Katwijk aan Zee C.A. van Dieren te Stolwijk, die bedankte voor Barneveld. Aangenomen: naarTricht-Geldermal- sen J.W. Verweij te Rijssen. GEREF.GEMEENTEN IN NED. Beroepen: te Elspeet J. Roos te Op- heusden. Z I E K E N H U I Z E ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en vanal woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessenhuis. dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor partners bovendien van 10.30 -11.15 uur en van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11 00 uur, 15.00 -15.30 uur en 19.00-19.30u overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende verpleegkui Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klasse I en daarnaast ook 11.15-12.00uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot 21.00 u Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)er\ intensive care (IC) 14.00-14.30 uur en 18.30-1900 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18 30-19 30 uur, klasse I ei daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk r, uitsluitend voc 1 KNOOPPUNT Groen licht om met je auto rechtsaf te slaan en tegelijkertijd groen licht om rechtdoor te fietsen. Op de kruising Hoge Rijndijk en Matiloweg, in het verlengde van de 'Stierebrug', leidt deze vreemde situatie weieens tot ongelukken. Verbazing op z'n minst. „Toch zijn er wel meer kruispunten in Leiden, zoals op de Burggravenlaan, waar dat zo is", verzekert H. van Zeijl van gemeentelijke dienst Verkeer. Het kruispunt bij de Matilo- tunnel: groen voor fietsers rechtdoor en au tomobilisten rechtsaf. foto mark la- mers Vooral voor de bussen is het handig dat de verkeerslichten langer en vaker groen ge ven, dan is de kans kleiner dat ze moeten wachten. „We hebben er bij de Matiloweg bewust voor gekozen", aldus gemeen tezegsman Van Zeijl. Ook de toegenomen verkeersdrukte, onder andere veroorzaakt door de verlegging (naar de Van der Made- weg) van de aansluiting op de rijksweg 4, vraagt om ruim baan voor gemotoriseerd verkeer op de Hoge Rijndijk. Wie haast heeft en voortdurend tuurt naar het rode lichtje, geeft bij groen een dot gas en zal er vanuit gaan dat zijn baan wel vrij is. Gedurende vijftien seconden echter kan hij midden op de kruising een fietser met dezelfde gedachten aantreffen. Dat automobilisten voorrang moeten ver lenen aan fietsers, is duidelijk voor dege nen die zich niet laten afleiden door de omgeving en goed kijken naar de haaien- tanden die op het wegdek staan. Maar groen is groen en groen betekent in de meeste gevallen 'gas'. „Ik begrijp het wel", zegt K. Chaudron, die regelmatig met haar fiets de Matiloweg oversteekt, „iedereen wil op tijd komen.Het irriteert haar wel dat automobilisten er vanuit gaan dat fiet sers door het rode licht moeten zijn gere den. Chaudron verbaast zich vooral over de boze reacties van automobilisten als die moeten stoppen voor fietsers: „Dan krijg je de meest grove verwensingen naar je hoofd geslingerd. Om dat in de toekomst te voorkomen, moet de gemeente de automobilist bijtijds wijzen op de bijzondere situatie. „Mis schien is het beter dat de gemeente een bordje voor het kruispunt zet", zo oppert zij. Op de Churchilllaan staan al blauw- knipperende lampen die afslaande auto mobilisten moeten herinneren aan door gaande fietsers. „Dat is zeker een oplossing die wij kunnen overwegen", meent ook Van Zeijl. Op dit moment bekijkt hij met de gemeente Leiderdorp welke andere mo gelijkheden bestaan om de terugkerende verwarring te voorkomen. Vaak vergeten weggebruikers die willen wijken van de hoofdweg, dat na het stoptf licht voor hen weer 'gewoon' de verkeers11 regels gelden. In het geval van de Hoge n' Rijndijk/Matiloweg: voorrang als je recht door rijdt; stoppen als je een andere rich ting kiest. Bovendien, vlak voor de fietseigll] oversteekplaats staan haaientanden op h wegdek en daar hoor je te stoppen. „HetBf ligt er dus aan of automobilisten de haaib entanden zien'zegt een woordvoerder 1 van de politie. Hij schat dat er de laatste vijfjaren zo'n dertig ongelukken, waarva wee zeven met letsel, hebben plaatsgehad op akt- de kruising. Niet allemaal voor rekening van de oversteekplaats op de Matiloweg, overigens. Op het politiebureau heeft hei kruispunt vooral naam gemaakt vanwegsr de kop-staart-botsingen: auto's die meti voorbumper de achterkant van de voorli ger raken. rliL

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 12