Leiden Steun voor Leiden bij negeren tips 'De mooiste dag van mijn leven' Gall Gall: eerst formule Klerks afkijken Overname voor Kees Klerks geen eerste nederlaag maar zoveelste overwinning Steunfraude was 'pure noodsprong' olitieteam jdelijk tiderdak in oorschoten lENSDAG 5 MAART 1997 leiden wim koevoet vervolg van voorpagina Het afscheid van het personeel roept bij Klerks sterkere gevoe lens op dan het gegeven dat hij zijn slijterijen aan zijn grootste concurrent verkoopt. Met Gall Gall heeft hij enkele hevige prijsoorlogen uitgevochten. In de bijbehorende advertenties ging het er ook venijnig aan toe. Gall Gall: 'Hoedt u voor namaak'. Klerks: 'Hoedt u voor galspuwers.' „Een beetje hu mor moet je hebben, anders wordt je handel zo saai", blikte hij twee jaar geleden in een in terview in Vrij Nederland terug. Op de foto bij dat artikel oogt Klerks als een gesjeesde stu dent. Ondanks zijn successen oogt hij hedentendage nog al tijd niet als een geslaagde on dernemer, al heeft hij zijn wild ste haren bij de kapper achter gelaten. Ook in zijn presentatie is voor kapsones geen plaats. ,,Ik eet tussen de middag liever een boterhammetje met de mannen in het magazijn dan dat ik zo nodig duur moet gaan lunchen", zei hij vorig jaar in een interview met deze krant. De overname door Gall Gall is in de ogen van Klerks niet de eerste nederlaag maar 'de zoveelste overwinning'. „Want denk nu niet dat ik de slijterijen van de hand doe om dat ze slecht draaien. Ze lopen juist als een trein. Wij zijn altijd beter geweest. Bij acht van on ze veertien Klerks-winkels zit een Gall Gall om de hoek. Maar onze omzet is ruim het dubbele van die van hen." Klerks begon in 1968, het jaar waarin hij de zaak van zijn va der aan het Bevrijdingsplein overnam. Het belangrijkste cre do luidde toen al dat de klant altijd gelijk heeft („Ook al heeft hij dat niet") en koning is. „Ik weet dat dit als een cliché over komt maar het besef dat wij van de klanten moeten eten kan niet groot genoeg zijn." Volgens Klerks heeft zijn perso neel die boodschap al die jaren goed begrepen en in daden omgezet. „Toch is mijn visie op de toe komst een sombere. Er zouden moeilijke tijden voor de slijte rijen zijn aangebroken als ik ze niet aan een op veel grotere schaal opererende onderne ming had verkocht." „Ik denk hierbij vooral aan ontwikkelingen als de steeds ruimere openingstijden. Voor de detailhandel in het alge meen geldt dat de kosten van het langer open zijn nauwelijks tegen de opbrengsten opwe gen. Ook voor automatisering en advertenties moet ik net zo veel investeren als Gall Gall. Dan spelen de nadelen van je kleinschaligheid, in feite tege lijk je grote kracht, je uiteinde lijk toch parten." HANS JACOBS, 071 -5356414, PLV.-CHEF RUDOLF KLEUN, 071-5356436 Groen 'Gevaarlijk groen' I op de Matiloweg in Leiden. Auto's mogen rechtsaf terwijl fietsers rechtdoor kunnen rijden. Bouwkavels /j q In de nieuwe wijken I .5 Starrenburg 2 en 3 in Voorschoten komen geen bouwkavels voor particulieren beschikbaar. ake klappen op Hoge Rijndijk Tienjarige Mathijs de Ridder echte vuilnisman Nijmegen luistert niet naar anonieme klikkers Leiden is niet langer de enige middelgrote stad die zich verzet tegen de regel dat gemeenten ook anonieme tips over uitkeringsfraude moeten natrekken. Nijmegen heeft het Leidse voorbeeld gevolgd, en weigert voortaan open lijk om iets te doen met aantijgingen van mensen die hun naam niet willen noemen. Wethouder J. Laurier (Groen Links/Sociale Zaken) vindt het 'heel prettig om te zien dat er steun is voor ons standpunt'. Ondertussen heeft de Friese ge meente Leek (18.000 inwoners) het hoofd in de schoot gelegd. Tot voor kort was Leek samen met Leiden de enige gemeente die zich verzette tegen het be leid van het ministerie van Soci ale Zeiken. Onder dreiging van een korting op de vergoeding voor bijstanduitkeringen is deze gemeente echter overstag ge gaan. Leek heeft nu een speciale procedure voor anonieme tips in het leven geroepen: de naam van de beller wordt wèl geno teerd, maar niet opgenomen in het dossier van de verdachte uitkeringsgerechtigde Overigens bestaat nog altijd de mogelijkheid dat het minis terie besluit tot het opleggen van een strafkorting, die even tueel kan oplopen tot drie pro cent van de Rijksvergoeding voor de bijstand. „Het dossier Leiden ligt bij de afdeling Toe zicht die moet bekijken of er een maatregel moet worden ge nomen, en zo ja welke", laat een woordvoerder van het mi nisterie weten. Laurier heeft niet het idee dat hij geconfronteerd zal worden met een enorme korting. „Ze moeten zich afvragen of de aard van ons vergrijp zo zwaar is dat er een sanctie moet volgen. Als er al een straf komt, moet die in verhouding staan tot de aard van het vergrijp. Ons fraudebe- leid is vooral gericht op preven tie van fraude. Daarin lopen we voorop. We hebben daarvoor zelfs van het ministerie veel waardering gekregen", aldus de wethouder. Vanaf begin 1991 hadden ze al samengewoond, zonder dat aan de officiële instanties te melden. Terwijl de vrouw, een 41-jarige Leidse, een bijstandsuitkering genoot, had haar 42-jarige vriend gewoon een baan. Maar dat was nog niet alles: geduren de die tijd had de vrouw huur subsidie gekregen, geld waar ze dus eigenlijk geen recht op had omdat ze samenwoonde. In to taal hadden de twee de ge meenschap voor ongeveer 100.000 gulden opgelicht, oor deelde de officier van justitie gisteren voor de Haagse recht bank. Voor hem reden genoeg om twaalf maanden gevange nisstraf te eisen, waarvan vier voorwaardelijk, met een proef tijd van twee jaar. Pas in april 1995 waren ze te gen de lamp gelopen. Jarenlang hadden ze dus de boel bedro gen. De vrouw gaf dat ook toe, gisteren voor de rechtbank. Zoals ze dat ook al eerder tegen de politie had gedaan. „We hadden al een hele tijd een LAT-relatie. Ik heb een verstan delijk gehandicapte dochter en dat brengt hoge kosten met zich mee. Hij heeft al die tijd al de extra kosten betaald die ik kwijt was voor mijn dochter." „Op een gegeven moment kreeg ik die woning aangebo den en hij bleef gewoon bijdra gen in de kosten. Zoveel veran derde er dus niet. Ja, en wat is samen? Ik lag op een geven mo ment in het ziekenhuis en ie mand moest toch voor mijn dochter zorgen. Dus was hij bij mij thuis. Dat heb ik niet ge meld, nee. het was een pure noodsprong. Ik kon niets extra's doen voor mijn kind. Hoe dan ook, de twee hadden bewust verzwegen dat ze sa menwoonden, concludeerde de rechter. Omdat ze er anders fi nancieel op achteruit zouden zijn gegaan. En ze hadden uiter aard de gemeenschap bena deeld. De advocate van het tweetal vroeg om dienstverlening als straf en geen celstraf. „Want het is in april 1995 al ontdekt en al die tijd hebben ze op deze zit ting gewacht en geweten dat de mogelijkheid van een gevange nisstraf bestond. Bovendien is er al een afbetalingsregeling, van 75 gulden per maand, ge troffen met de sociale dienst." Daar kwam nog bij dat de vrouw inmiddels uitzicht had op een baan, betoogde de advo cate. Op dit moment zit de vrouw in haar proefperiode bij een bedrijf. De rechtbank doet op 18 maart uitspraak. :en Na een incident op de Hoge Rijndijk in Leiden heeft een jarige Leiderdorper gisteren aangifte gedaan van mishande- Hij reed op zijn bromfiets naast een fiets over de rijbaan i de Hoge Rijndijk. Een automobilist vond dat hij op het fiets- j moest blijven en claxonneerde. Vervolgens sneed de man de kers af, blokkeerde het fietspad en sloeg en stompte de 22-ja- in zijn gezicht. Op het politiebureau is de Leiderdorper aan verwondingen behandeld. raagbare computers gestolen (en Twee onbekende mannen hebben gisteren vermoedelijk e draagbare computers ontvreemd uit een winkel aan de arlemmerstraat in Leiden. Twee vrienden yan het duo hiel- 1 de verkoopster in de zaak aan de praat toen de twee hun sloegen. De mannen zijn spoorloos verdwenen. Isluiper blijkt bewoner En» Na telefoontjes van alerte buren betrapte de politie afge- en maandag een man die een woning aan de Haven binnen in op heterdaad. De insluiper bleek echter de 19-jarige bewo- 1 van het huis te zijn die zijn huissleutels was vergeten. Alleen het raam kon hij zijn woning nog binnenkomen. \INO 1897 Vrijdag 5 Maart lertentiën Al degenen, die zich kosteloos van een Hond of wenschen te ontdoen, al is het dier oud of gebrekkig, kun- l aan het Bureel van dit Blad vernemen, wie zich het lot dier ren wil aantrekken. Winkelkast-verlichtingen en Winkel-étalages worden van af (eenvoudigste tot de meest moderne modellen gefabriceerd, van Es, Leiden. Aanleg en Herstelplaats van Gas-, Water-, om- en Bierleidingen, Electrische Schellen, enz. *INO 1972 wijkteam Zuid van de ise politie verhuist begin il naar Voorschoten. Het VI-gebouw aan de Vijf laan, waarin de politie- t nu is gevestigd, wordt oopt. De dienders zullen irigens slechts tijdelijk ge- "Sik maken van hun nieuwe erkomen aan de Witte de hlaan lc in Voorschoten, over de Leidse gemeente- is in het verlengde van de Meilaan. Uiteindelijk is de bedoeling dat de ïp weer een plekje mid- in Leiden-Zuid krijgt, e noodgedwongen ver- zing heeft ook gevolgen r het wijkteam Stevens- Dat heeft weliswaar een ne post aan de Top iffstraat in de Stevenshof ir opereert momenteel i voor een groot deel uit het bureau aan de Vijf laan. De groep moet everhuizen naar Voor- Ci. oten. Het politiepostje de Top Naeffstraat blijft rigens wel in gebruik, aar daar passen slecht vijf, 1 agenten in. Het gebouw- is dus te klein voor een is ep van 25 man sterk", t politiewoordvoerder is van Egmond. en Je politie maakte gisteren, elijkertijd met de tijdelijke ïuizing naar Voorscho- de nieuwbouwplannen r het definitieve onderko- n in de Stevenshof be- d. Eind 1998 zitten de le- van het wijkteam einde onder één dak, in het dan openen splinternieuwe en In toor aan het Ina Boudier nkeVs k ^erpleiLri in de Stevens- Je arti. cijfertj (aar het wijkteam Zuid, en kop rijn omzwervingen in s waarjrschoten uiteindelijk te- ^«jitkomt, is nog niet be elden d- De politie praat onder s. •Zoiaijlere met de projectont- trekt keiaar jje gaat bouwen het NEM-terrein. Maar c andere opties staan vol- is Van Egmond nog na- tkkelijk open. ^ens „De Kooiklok", contactblad van het wijkcomité De Kooi, it comité momenteel bezig met het uitwerken van plannen scholieren uit de wijk te gaan begeleiden bij het maken van j huiswerk. Deze begeleiding is bestemd voor scholieren die (basisonderwijs al achter de rug hebben. Het comité heeft dit p opgevat, omdat is gebleken dat verscheidene scholieren jis geen ruimte hebben om rustig hun huiswerk te maken. De p wordt verstrekt door studenten, die bijna allemaal pas van ol af zijn. Er zijn aan dit initiatief geen kosten verbonden. I Ooit een tien jaar oude vuilnis man gezien? Gisteren kon dat in Leiden. Bij wijze van uitzonde ring mocht Mathijs de Ridder uit Leiden een dagje meehelpen met de grote jongens van de vuilnisophaaldienst. De scholier van de prof. dr. Leo Kanner- school was een jaar geleden zo 'brutaal' een brief te schrijven naar de dienst milieu en beheer van de gemeente Leiden. Of hij een dagje mee mocht? Vroeg Een jaar later is het dan einde lijk zo ver: hij mag een dagje mee. Maar daarvoor moet hij wel vroeg uit de veren. Om ze ven uur 's morgens al mag hij helpen met het legen van vuil containers in de Mors. Later op de dag haalt hij samen met zijn grote collega's vuilniszakken en grofvuil op in de binnenstad. En hij mag mee naar Alphen aan den Rijn om groente-, fruit- en tuinafval te storten. „Zo kan hij alles zien maar hij hoeft niet de hele dag achter elkaar te wer ken. Hij zit ook wel in de cabi ne. En hij wordt door twee man begeleid", zegt A. Walrave, voorlichter bij milieu en beheer. R. Boekkooi, chauffeur van de vuilniswagen, vindt dat Mathijs echt zijn best doet. „Je ziet dat hij zich inzet. Maar we houden hem wel goed in de gaten, zodat alles goed gaat." De jongste vuilnisophaler van de stad trekt in elk geval veel bekijks in de wijk, zegt Boek kooi. „Het komt wel vaker voor dat kinderen kijken naar vuil niswagens. Maar het is voor het eerst dat er zo'n jong iemand vuil inzamelt. Mathijs heeft zelfs rollen snoep gekregen van buurtbewoners voor het goede werk". Mooiste dag En Mathijs? Die geniet met volle teugen. „Het is de mooiste dag van mijn leven. Ik vind het wel een mooi vak, simpel maar wel leuk. Vooral het legen van de minicontainers is eenvoudig." En het pak is mooi. Voor de ge legenheid is hij gestoken in een blauw 'vuilnismannenpak', met reflecterende strepen op de mg. Compleet met bijbehorende werkschoenen met stalen neu zen en witte handschoenen. Al leen aan zijn lengte, zie je dat het gaat om een vuilnisman in wording. Geen twijfels Al vanaf zijn derde jaar is hij ge ïnteresseerd in alles wat maar met het ophalen van huisvuil te maken heeft. Terwijl sommigen neerkijken op het beroep van vuilnisophaler, kent hij geen twijfels. „Ik weet zeker dat ik vuilnisman word." Hoe zit dat dan? Zit de interesse voor het vak in de familie? Nee, zegt Mathijs. Waar zijn passie voor vuilnis vandaan komt, weet hij niet. „Mijn schoolvriendjes wa ren ook niet zo geïnteresseerd in het ophalen van vuil, maar toen ik toestemming had om een dag mee te rijden wilde ie dereen opeens mee." De zaken van de nu gewezen concurrenten, Gall Gall en Klerks in winkelcentrum De Winkelhof in Leiderdorp. Met de overname door Gall Gall van de slijterij- keten van Kees Klerks komt een einde aan een harde concurrentiestrijd in de Leidse regio. Maar de klanten zullen niets tekort komen, verzekert directeur communicatie Hans Gobes van Ahold, moederbedrijf van Gall Gall. „We krijgen er veertien winkels bij, dat betekent dat we tegen nog scherpere prijzen kunnen inkopen. En dat ziet de klant terug in allerlei aanbiedingen." Ahold geeft de garantie dat alle zeventig mede werkers van de veertien slijterijen van IGerks in dienst kunnen treden bij Gall Gall. Gobes:,,Dat doen we graag, want deze mensen zijn een aan winst voor ons concern. De ketens Gall Gall en Klerks hebben allebei veel gemeen. Ze zijn heel sterk gericht op de consument. Wij stunten met fantastische aanbiedingen, Klerks doet dat ook. Het personeel van Klerks hoeft wat ons betreft niet anders om te gaan met de klant." Volgens directeur Tom Heidman van Gall Gall past de overname precies in zijn nieuwe marktstrategie. „Twee elementen van Klerks spreken mij het meest aan: het grotere oppervlak van de winkels en de specialisatie in wijn. De meeste winkels van Klerks zijn twee keer zo groot als die van ons, met dat formaat kunnen wij beter uit de voeten. En Klerks is erin geslaagd op een attractieve wijze wijn aan een groot publiek aan te bieden." In de woorden van Heidman klinkt respect door. Hij geeft aan dat er op korte termijn niet veel zal veranderen voor het personeel van de Klerks-winkels. „Er gaat geen pennenstreek door de formule van Klerks. Ik wil het personeel het eerstkomende jaar op de hun vertrouwde manier laten doorwerken. Zodat wij goed kunnen afkij ken welke elementen uit hun formule voor ons bruikbaar zijn." Voor het personeel kwam de mededeling van Klerks als een verrassing. In de filialen klinkt de dreun nog na. Wilfred Hensing van het filiaal in winkelcentrum Blokhuis in Lisse: „Ik moet er nog erg aan wennen hoor. Ja, dit kwam voor mij als donderslag bij heldere hemel. Ik werk nou negen jaar bij Klerks, het is zo 'eigen'. En dan straks bij zo'n grote organisatie met vierhonderd winkels. Begrijp me goed, Ahold staat als een huis en ik hoef me geen zorgen te maken over de toekomst, maar het 'kerstgevoel' zal ik wel kwijtraken." Walter Scherpenhuizen van het filiaal in win kelcentrum Stevensbloem in Leiden zal Klerks ook gaan missen: „Het is één grote familie, ieder een staat voor elkaar klaar. Ik vrees dat dat in het grote Gall Gall wat moelijker wordt. Maar aan de andere kant ben ik natuurlijk hartstikke blij dat iedereen zijn baan houdt." Klerks opende zijn eerste wijnhandel aan het Bevrijdingsplein in Leiden Zuid-West. Sjaak Lol- kes de Beer werkt er al 23 jaar: „Ik heb dus al heel wat meegemaakt. Het is een raar gevoel, die over name door een concurrent, maar ik wil het heel positief benaderen. Gall Gall wordt gewoon een nieuwe uitdaging. Wij van Klerks kunnen laten zien wat we kunnen, hoe we groot zijn geworden. Het zou mooi zijn als we iets van die succesfor mule kunnen overdragen op Gall Gall. En Kees Klerks krijgt van mij een grote klap op zijn schou der voor de correcte manier waarop hij de over name heeft geregeld. Het management van Ahold moet nog een be slissing nemen over de vestigingen van Klerks die in hetzelfde winkelcentrum zitten als Gall Gall, zoals in De Winkelhof in Leiderdorp en Blokhuis in Lisse. Directeur Heidman denkt zelf dat die winkels naast elkaar kunnen bestaan. „Het marktgebied lijkt groot genoeg. Bovendien hou den de winkels nu toch ook het hoofd boven wa ter." Mathijs de Ridder deed zijn werk naar behoren. „Je ziet dat hij zich in zet. Maar we houden hem wel goed in de gaten, zodat alles goed gaat." FOTO HIELCO KUIPERS ame concept/tekstdesign Jans Flustraat 18, Leiden el. 071 - 532 21 10

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 11