Leidsch Dagblad kraakt drugsbeleid HUI 18 r Het extraatje van de week. President Albanië zet tanks in tegen betogers Gall Gall koopt slijterijen Klerks ^tcomplex ^andvoort gesloopt ,3.69 Personeel anjerbedrijf op straat Tamils vragen asiel na aankomst op Schiphol BEL: 071-5128030 Trots oorzaak stille armoede op platteland Unilever wil Bak en Braad uit de handel Ajax denkt aan ontslag voor Bogarde TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. ISDAG 4 MAART 1997 OPGERICHT 1 MAART 1860 Binnenland Cultuur en Kunst i Amsterdam Voorlichting over homoseksualiteit steeds moeilijker John Cleese: brave mensen zijn nooit leuk Fietsen te kust en te keur op de Fiets-RAI Sport Scheidsrechter Temmink heeft spijt van tv-optreden ederland belangrijkste producent van xtc en cannabiszaden RIJSWIJK ANP Ierland speelt als producent en distributeur van xtc sleutelrol op de groeimarkt van chemische drugs, is een zorgelijke ontwikkeling. Ook de 'lakse hou- g' bij de bestrijding van drugsmisbruik, het gedoogbe- in de coffeeshops, deugt niet omdat Nederland he nrijkste softdrugsexporteur is geworden van cannabis- en in Europa. gepubliceerde jaarverslag 1996, waarin ze de drugssituatie in de wereld analyseert. Volgens het verslag wordt het leeuwendeel van de opwekkende drug amfe- stelt de commissie Interna- ale Narcotica Controle (IN- van de VN in het vandaag tamine in Nederland en Polen geproduceerd. Vergeleken met het jaar daarvoor steeg in 1995 in Nederland het aantal in be slag genomen kilo's van 281 naar 625. In Polen steeg het aantal van 78 naar 112 kilo. De commissie stelt vast dat de productie en het gebruik van xtc in Europa drastisch is toege nomen. In 1995 werden in Ne derland twintig clandestiene la boratoria ontmanteld, aldus het verslag. Het leeuwendeel van de xtc wordt in Nederland vervaar digd, maar ook in Centraal- en Oost-Europa signaleert de com missie een stijging in de pro ductie. Zij spreekt haar zorg uit over het feit dat in Europa slechts mondjesmaat grondstof fen voor xtc worden onder schept. Een afvaardiging van de com missie bezocht Nederland in september vorig jaar. In het jaarverslag noteert de commis sie dat zij de ontwikkelingen op drugsgebied in Nederland op de voet zal blijven volgen en dat zij haar 'uitstekende dialoog' met de Nederlandse regering voort- Buitenlandse Zaken vindt de kritiek niet 'geheel terecht' en wijst erop dat er 'politieke con sensus' is over het drugsbeleid waarbij soft- en harddrugsge bruik juist wordt gescheiden. Volgens de VN-deskundigen is het beleid da* de inkoop, opslag en verkoop van softdrugs door coffeeshops tolereert, in strijd met de internationale afspra ken. De ervaringen met het cof- feeshopbeleid zijn volgens de commissie zeker niet positief. Een groep van 21 Tamils uit Sri Lanka heeft het afgelopen weekeinde asiel gevraagd na za terdag op Schiphol te zijn aan gekomen met een lijnvlucht vanuit de Bulgaarse hoofdstad Sofia. Hun verzoeken zijn in middels in behandeling geno men. Het is de eerste keer dat een groep asielzoekende Tamils via Schiphol naar Nederland is ge komen sinds het incident met de groep van 173 Tamils die op 16 februari met een charter van Turkmenistan Airways op de iNdvoort Slopers zijn gis- rochtend begonnen met het breken van het pitcomplex I Circuit Park Zandvoort. Bin- in negen dagen moet het bij- i25 jaar oude gebouw tegen i vlakte liggen. Op 12 maart igint de bouw van nieuwe irages met daarbovenop een rie ontvangstruimten voor |sten van sponsors. De werk- amheden zijn het eerste deel in een plan dat de racebaan eer bij de tijd brengt. Het euwe complex moet begin ni klaar zijn. Tijdens de Marl- iro Masters, In het eerste eekeinde van augustus, wor- in de nieuwe garages offi- »el geopend. Tegelijkertijd et de aanleg van het nieuwe [complex bouwt het circuit in nieuwe hoofdtribune, die aats biedt aan 2.250 toe houwers. Bouwvakkers zul- n de huidige, uit 1948 stam- ende, kolos ontdoen van zijn best dak. Na deze aanpas- ig moet de oude tribune nog in paar jaar meegaan. Ook ize klussen moeten volgens I planning voor de Masters, e het hoogtepunt van de Ne- irlandse autosportjaar vor en, klaar zijn. foto united \hotos de boer poppe de boer >kker zou ute onderdelen ibben gebruikt GERHEIDE/HOOFDDORP GPD ker Services in Woensdrecht ft bij reparatie en onder- d van Fokker 50's, Fokker s en F 28's onderdelen ge- Ikt die niet aan alle noodza- jke keuringseisen voldoen, tens een ex-werkneifier van bedrijf gebeurde dat op ver- je van de klanten. De voor- ige werknemer, die zegt me- tiamens collega's te spreken nog in het bedrijf werken, ft gisteren aangifte gedaan 'de luchtvaartinspectie van Rijksluchtvaartdienst (RLD) (oofddorp. Srecteur G. Hamers van Fok- j Services ontkent de be ëdiging in alle toonaarden fioemt de beweringen perti- jt onjuist. Hij vindt het on- fstelbaar dat medewerkers gelijke voor het bedrijf ge- Flijke kritiek naar buiten ogen. olgens de medewerkers zijn tel onderdelen met een du- jis certificaat gebruikt als ledehands materiaal en ka- fe spullen. Voorbeelden van jieus onderhoud zijn Volgens I het inzetten van gescheur- yliegtuigramen, het repare- van bedrading niet plak- Id en het niet repareren van bttevloeronderdelen. je luchtvaartinspectie van de belast met de controle op Irijven die zich bezighouden f de reparatie en het onder- id van vliegtuigen, neemt de jgifte over het gebruik van keerde onderdelen serieus. I bedrijf kan binnenkort con- fe verwachten. „We vertrou- 1 Fokker en zijn nooit iets te- Igekomen dat niet klopt. Dat pit niet weg dat we de klacht dus nemen en binnenkort ^^i kijken", aldus een woord- xci Chefstaf leger uit functie gezet snij- en presenteerplankje bij (met een handig ophang- touwtje) waar u ook later nog wat aan heeft. Dat maakt deze worst wel heel verleidelijk, vindt u niet? Zo'n hele, halve maanvormige kook- worst Is heerlijk voor bij de borrel óf voor bij de broodmaaltijd natuurlijk. En nu zit- er een echt beukenhouten Nü met gratis snij- en presenteer plankje.'" Deze week alleen bij Albert Heijn. cn Aanbieding geldt t/m zaterdag 8 maart a.s. 'Zolang de voorraad strekt TIRANA-VLORË Rtr-DPA-ANP-GPD-AP President Berisha van Albanië heeft tanks en legereenheden ingezet om de orde in het zui den van het land te herstellen. De tanks hebben in Gjirokaster en Vlorë strategische posities ingenomen. De regering kon digde gisteren de noodtoestand af en stelde onder meer een avondklok in. Er zouden 30.000 man klaar staan om de orde te herstellen in plaatsen waar ge wapende demonstranten de burgerlijke gezagsdragers heb ben verjaagd. De staatstelevisie meldde dat gisteren bij nieuwe ongeregeld heden in de havenstad Vlorë twee doden zijn gevallen, maar gaf geen verdere bijzonderhe den. Het afgelopen weekeinde zouden al dertien mensen om het leven zijn gekomen. De chefstaf van het Albanese leger, generaal Sheme Kosova, is uit zijn functie gezet. Bron nen bij het Albanese ministerie van binnenlandse zaken mei- den dat hij is vervangen door generaal Adem Copani, defen sie-adviseur van president Be risha. Over de redenen van het ontslag zijn geen mededelingen gedaan, maar kennelijk houdt het verband met de plunderin gen van kazernes en legerbases in het zuiden van het land. Het openbaar ministerie in Albanië heeft besloten een commissie in te stellen die de verantwoordelijkheid van de militairen voor de verslechte ring van de situatie in het zui den van het land moet onder zoeken. Dat bericht de pro-re geringskrant Rilindja Demokra- tike. Het leger is,er direct ver antwoordelijk voor dat er geen maatregelen zijn genomen om de kazerne tegen de veront waardigde demonstranten te beschermen, aldus het open baar ministerie. Kort nadat Berisha gisteren voor vijf jaar was herkozen, schoten politieagenten in bur ger buiten het parlement in Ti rana in de lucht om uiting te ge ven aan hun blijdschap. Het zelfde deden aanhangers buiten het hoofdkwartier van Berisha's Democratische Partij. In Albanië bevinden zich naar schatting zo'n honderd Neder landers. De meeste van hen zijn zakenlieden, aldus een woord voerder van het ministerie van buitenlandse zaken. Pagina 2: Chaos en Mao regeren Alba nië Berisha is stalinistische ver leden niet vergeten LEIDEN AD VAN KAAM Kees Klerks verkoopt al zijn slij terijen aan Gall Gall, dochter van de Koninklijke Ahold. De keten van Slijterij Wijnhandel Klerks bestaat uit veertien zaken in de Leidse regio. Ze hebben een gezamenlijke omzet van 38 miljoen gulden. De overname door de voormalige concurrent heeft geen consequenties voor de 70 personeelsleden. Ze tre den in dienst bij Gall Gall. „De Van Caem Klerks Groep gaat zich in de toekomst vooral toeleggen op zijn internationale groothandelsactiviteiten in drank, farmaceutische produc ten en luxe artikelen", zei direc teur Kees Klerks vanochtend in een eerste reactie. „Vooral op dat terrein zijn we de laatste ja ren bijzonder hard gegroeid. Daar willen we onze handen vrij voorhebben." Gall Gall heeft in den lande 445 slijterijen met een totale omzet van 535 miljoen gulden. Met de aankoop van Klerks krijgt Gall Gall er in één klap vijf vestigingen in Leiden bij. Daarnaast versterkt de Zaan- damse grootgrutter zich in Al phen, Bodegraven, Heemstede, Katwijk, Lisse, Leiderdorp, Oegstgeest en Wassenaar. Met de aankoop van Klerks door Gall Gall is een einde ge komen aan de pesterijtjes over en weer op het gebied van de drankprijzen. NIEUWVEEN MARIETA KROFT De 48 personeelsleden van het anjerstekbedrijf Lek uit Nieuwveen komen eind april op straat te staan. De financiële problemen zijn zo groot dat voortzetting van het aan het Nieuwveens Jaagpad gevestigde bedrijf niet meer mogelijk is. Een soci aal plan is er niet voor de werknemers. „Daar was geen geld meer voor", zegt regiobestuurder J. van der Velde van de Voedingsbond FNV. De werknemers zijn' inmiddels op de hoogte gesteld van hun ontslag. Helemaal onverwacht kwam het niet. „Niemand is blij, de kater is groot", weet Van der Velde. „Maar men heeft de bui wel zien aankomen. De betrokkenheid is zelfs NR. 41328 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 Nog geen abonnee? Groep in bezit van reispapieren luchthaven arriveerden. Volgens de woordvoerder van de Immigratie- en Naturalisa tiedienst (IND) van het ministe rie van justitie gaan vergelijkin gen met deze affaire mank. De 21 Tamils kwamen met een toe stel van Balkan Airways, met ook andere passagiers aan boord. De asielzoekers waren bovendien in het bezit van reis papieren. Het gecharterde toe stel van Turkmenistan Airways, dat onder valse voorwendselen op Schiphol landde, vervoerde alleen Tamils van wie velen niet in het bezit waren van geldige reisdocumenten. HET WOORD IS AAN Jiddische levenswijsheid Gedachten zijn sterker dan lichaamskrachten. OPSTERLAND ANP Trots vormt een. belangrijke oorzaak voor de toenemende stille armoede op het platte land. Veel uitkeringsgerechtig den in kleine gemeenten dur ven wegens de strenge sociale controle geen beroep te doen op inkomensondersteunende maatregelen zoals bijzondere bijstand. Dit blijkt uit een studie van het wetenschappelijk bureau van de dienst sociale zaken van de gemeente Groningen naar de sociaal-economische positie van de inwoners van de Friese gemeente Opsterland. De opdracht voor het onder zoek is afkomstig van het ge meentebestuur dat zich afvroeg waarom binnen Opsterland (zestien dorpen waaronder Gor- redijk, Beetsterzwaag en Ure terp met in totaal 28.000 inwo ners) uitkeringsgerechtigden zo weinig gebruik maken van inko mensondersteunende regelin gen. Slechts 18 procent van hen maakte in 1995 gebruik van bij zondere bijstand. Ter vergelij king: in de stad Groningen lag dit percentage in datzelfde jaar op 28. Behalve trots, vooral be langrijk bij ouderen, speelt ook onbekendheid een grote rol. ROTTERDAM ANP Unilever eist dat margarinefa- briek Brinkers in Zeewolde zijn gloednieuwe product Bak en Braad uit de handel neemt. De multinational vindt dat het spul en de plastic fles waar het in zit een exacte copie is van vloei baar Croma van Unilever-doch- ter Van den Bergh. Unilever heeft een kort geding aange spannen tegen de Koninklijke margarinefabriek Brinkers. In de gisteren door Brinkers ont vangen dagvaarding eist Unile ver onmiddellijke stopzetting van de productie en het in de handel brengen van Bak en Braad. Het nieuwe braadpro- duct van Brinkers is sinds vorige week maandag op de markt. 3710° 1712° 3713° 30% 20% 10% 40% 50% 60% Uitgebreid weeroverzlcht op pagina 8 VANDAAG 20 PAGINA'S Binnenland3 Buitenland5 Cultuur15 Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Randstad14 Regio11,12,13 Kortingsbon voor II Giardino Armonico dat vanavond ba rokmuziek speelt in schouw burg De Meerse in Hoofd dorp. AMSTERDAM GPD Voetballer Winston Bogarde heeft met een zeldzame ka mikaze-actie zichzelf bij Ajax de nek omgedraaid. De onbe rekenbare linksback werd gis teren, na vier maanden in ne velen gehuld blessureleed, eindelijk fit verklaard. En eis te prompt een basisplaats in de Champions Leagué-wed- strijd van morgen tegen Atle- tico Madrid. Nadat Bogarde vloekend en tierend kenbaar had gemaakt dat hij de hem toebedeelde plek op de reservebank niet zou innemen, zond trainer Louis van Gaal hem wegens werkweigering naar huis. Het bestuur van Ajax beraadt zich nu op een straf. Ontslag is een reële mogelijkheid. „We nemen dit zeer hoog op", meldde penningmeester Arie van Os. Van Gaal, nimmer toonde hij zich zo aangeslagen, schatte de schadelijke gevol gen van het incident als volgt in: „Dit is slecht voor Bogar de, voor de groep, de club en de technische staf en met na me voor mijzelf. Ik ervaar dit als een nederlaag." Pagina 19: Bogarde gooit ei gen glazen in l Postcóde: 'Tel: - Plaats: (I.v.m. controle bezorging) 1 zo groot dat het personeel spontaan aanbood dat de overuren niet hoeven te worden uitbetaald." Hij weet dat er contacten zijn met een andere on derneming over overname. Het personeel kan echter niet mee. Het anjerstekbedrijf ging enkele jaren geleden ook al door een diep dal. De FNV'er betreurt het dat de kwekerij niet tijdig heeft ingespeeld op ontwikkelingen in de markt. „Lek heeft trosanjers. Daar is geen vraag meer naar. Enkele collega's zijn tijdig overgeschakeld op grootbloemige an jers. Dat loopt beter." Van der' Velde verwacht dat het gros van het personeel snel een andere baan vindt. „Het gaat hier om hoog gekwalificeerde mensen." Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: |D Per maand Per kwartaal Öautomatisch ff. 92,05) i I automatisch (f. 32,95) O acceptgiro (f. 93,05) l Nr. bank/giro: - - Handtekening: - i Bij automatische betaling krijgt u een handige recreatiekaart cadeau. Leidsch 3§& Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. n envelop, zonder postzegel, Deze bon ii Leidsch Dagblad, Abonnee-service, Antwoordnummer 10050,2300 VB Leiden OF BEL 071-51 28 030 "712141 "4001 1 4" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1