Bogarde gooit eigen glazen in Eltingh laat zich misleiden Sport Wim Jansen mogelijk de opvolger van Co Adriaanse Van Gaal vindt Atletico 'uit' sterker dan 'thuis' Jfet resultaat staat nu oorop bij Quick Boys MSDAG 4 MAART 1997 chef willem spierdijk, 071 -5356464, plv.-chef rob onderwater, 071-5356463 AMSTERDAM GPD Wim Jansen lijkt een belangrijke kandidaat om Co Adriaanse op te volgen als directeur opleidin gen bij Ajax. De naam van de trainer wordt genoemd in Am sterdam. Adriaanse besloot na vijf jaar zijn vaste betrekking te verrui len voor het turbulente trainers leven. Het bestuur van Ajax heeft terughoudend gereageerd op het opstappen van alweer een trainer. Eerder maakten technisch directeur Van Gaal en assistent Van der Lem hun ver trek bekend. Keeperstrainer Hoek aarzelt nog. Aan de moti vatie van Adriaanse die tot zijn vertrek hebben geleid, wordt niet getwijfeld. Toch wordt ver moed dat Adriaanse een tikkel tje teleurgesteld was omdat zijn naam niet in het rijtje kandida ten voor de functie van direc teur betaald voetbal voorkwam. Ajax gaat volgens bestuurslid Arie van Os eerst intern naar een opvolger speuren. Dat is een gewoonte geworden in Am sterdam. Het lijkt echter zeker dat de nieuwe directeur van buiten komt. De 'sollicitatiepro cedure' is nog niet begonnen. Toch wordt Jansen een goede kandidaat genoemd. CHTERLIJN Verrassingen en on verwachte gebeurte nissen. Ze maken de sport nog steeds mooi. Sjeng Schalken brengt Pete Sam pras in de problemen en Miriam Oremans gaat 'constanter' spe len. Er ligt voorwaar nog een verrassend mooie tenniszomer in het verschiet. Als je zoals Frankrijk met Boetsch en Pioline de Davis Cup kunt winnen, waarom zou Nederland dat met Siemerink, Haarhuis, Eltingh, Schalken en joker Van Schep pingen dan niet kunnen. Dat de Amerikaanse horde te nemen is, bewees de vrouwen- ploeg afgelopen weekeinde in de strijd om de Fedcup. Natuurlijk mochten Oremans en Brenda Schultz blij zijn dat Seles en Da venport er niet bij waren en dat Martina Navratilova slechts als coach aanwezig was. Maar toch. Winnen is winnen en via Tsje chië ligt de weg naar de finale en de onvermoede eindzege nu open. Over onvermoede overwinnin gen en doelen gesproken: UVS heeft er nu opeens ook eentje. Goed, het is met een glimlach en een knipoog. En die periodetitel zal er heus niet van komen. Maar het is toch al mooi dat 'er in de Leidse Kikkerpolder nu stiekem over gesproken wordt. UVS telt mee in de zondagse hoofdklasse en zorgt daarmee opeens voor positiever nieuws dan al die achter het ongenaak bare Scheveningen aanhobbe lende 'Leidse' zaterdaghoofd klassers bij elkaar. Da's mooi en puur onverwacht. Vanuit de optiek van UVS be zien. Nog even en spraak- en spelmakende spelers trekken van de zaterdag naar de zondag. De Kikkerpolder als voetbalbol- werk. Desnoods met sky-boxen op de plaats waar nu cle letters U, V en S nog de tribune sieren. Hoewel. Dat is wellicht weer net een brug te ver. Zoals die Europa Cup finale een ■stapje te hoog bleek voor DIOK, afgelopen weekend. Een 12-0 voorsprong was tegen HRC niet voldoende om door te bekeren. Ook in de rugby wereld komen verrassende wendingen voor die het allemaal aardig houden. Al ziet de Leidse rugbytrots dat on getwijfeld anders. Zoals ook de Zuid-Afrikaanse full-back ('heel- achter) Warren Kruger daar an dere gedachten over zal hebben. Kruger maakte na een Haagse tackle een fraaie horizontaal uitgevoerde pirouette alvorens te landen en op de grond te kun nen constateren dat zijn dijbeen een heel stuk dikker was gewor den. Kan ook gebeuren in de sport, die overigens absoluut niet mag worden gezien als een ongezon de bedreiging van de maat schappij. Sportende werknemers zijn immers minder vaak en korter ziek en voelen zich gezon der dan niet sportende werkne mers. Dat was nog niet zo lang geleden het resultaat van een onderzoek dat de sportkoepel NOCNSF in samenwerking met de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond liet verrichten. Het onderzoek rekende daarmee vol gens de onderzoekers af met cle vooroordelen over de grote eco nomische en maatschappelijke kosten van sportblessures. Waaruit maar weer eens bleek dat cle sport ook voor sporthaters nog vol mooie verrassingen zit. GERT-JAN ONVLEE JfVel belastende verklaring Musampa nswuK» Kiki Musampa heeft een belastende verklaring inge- iend tegen Feyenoorder Pablo Sanchez, die vorige week in de edstrijd tegen Ajax met de rode kaart van het veld moest. De ichtcommissie van de KNVB schorste de Argentijn voor vier edstrijden, maar Feyenoord ging in beroep. Omdat, zo zei de ub, Musampa een ontlastende verklaring had afgelegd. De jnvb beweerde echter het tegendeel. „Musampa heeft geschre- rniijP rïat na wat handtastelijkheden over en weer Sanchez S u egliep, weer terugkwam en een kopstoot gaf', aldus een 1 .^oordvoerder van de KNVB. nai v tijd, enhllessure Graf ernstiger dan gedacht netp-ussSteffi Graf denkt pas eind april in Hamburg terug te ke- velijkn in het tenniscircuit. De knieblessure van de Duitse blijkt ern- n dger te zijn dan zich aanvankelijk liet aanzien. „Eerst moet ik neteer tot vijf weken totale rust betrachten. Daarna kan ik pas zien het er met me voor staat", zei Graf gisteren. Vaststaat in- dat Graf op 31 maart de eerste plaats op de wereldrang- )oorjst over moet dragen aan de elf jaar jongere Zwitserse Martina 100 tingis. De 27-jarige Duitse heeft dan 377 weken bovenaan ge- stek Het zit Ajax al bijna een seizoen lang tegen, ook in de Cham pions League. Maar gisteren moest Louis van Gaal zelfs spe lers teleurstellen met zijn selec tie voor de kwartfinale tegen At letico Madrid. „Hier heb ik een half jaar op gewacht", zei de di recteur betaald voetbal. Totdat hij moest melden dat Bogarde roet in het eten had gegooid. Van Gaal nam gisteren dus weer een klein gezelschap van veertien spelers mee in de grote spelersbus. De laatste twee spe lers zijn door assistent Gerard van der Lem meegenomen naar het trainingskamp in Callants- oog na de wedstrijd NAC 2 - Ajax 2. Nordin Wooter en Mar- tijn Reuser, beiden net terug van een blessure, werden uit verkoren. Reuser was daar nog het meest verbaasd over. 's Middags was hem nog verteld dat hij zeker niet zou worden geselecteerd. Maar toen had Bogarde zijn kop nog niet in de wind gegooid. De Champions League is het laatste toernooi waarin Ajax zich in dit seizoen nog kan on derscheiden. De kortste weg naar een hoofdprijs, zo wordt gezegd. Ook Atletico heeft alle pijlen noodgedwongen op de Champions League gericht. Van Gaal was zaterdag getuige van de 3-2 zege van de Madrilenen tegen Sevüla. Hij zag een scha duwelftal. „Zeker vijf, zes spe lers ontbraken", had de coach gezien. Van Gaal heeft zich uiteraard wel een beeld gevormd van de Spaanse kampioen. Hij noemde Atletico gistermiddag 'een counterploeg'. „Daarom zijn ze uit gevaarlijker dan thuis", zegt Van Gaal. Ajax speelt het eerste duel, anders dan in de twee eer dere toernooien, thuis. Boven dien heeft de Nederlandse titel houder in eigen huis niet de beste reputatie opgebouwd. Dit seizoen werd in de Arena al twee keer een Champions Lea gue-duel verloren: van Auxerre en Grasshoppers. Vorig seizoen ging Ajax op eigen veld - toen nog het Olympisch Stadion - in de halve finale onderuit tegen het Griekse Panathinaikos. In twee van de drie gevallen was de uitslag 0-1. 'Auxerre' ging met 1-2 verloren. Dit seizoen wonnen de Amsterdammers thuis alleen van het zwakke Glasgow Rangers (4-1). Uit wer den de plooien telkens gladge streken. Auxerre, Grasshoppers en de Rangers werden in eigen huis verslagen. Opvallend: in al le drie duels was ook hier de uitslag 1-0. Het was dan ook logisch dat Van Gaal waarschuwde voor een goal van Atletico in de Are na. „Het mooiste zou zijn een grote overwinning", zei hij. Maar zachtjes vervólgde de di recteur betaald voetbal dat 'dat wel moeilijk zal worden'. wei JTERDAM EDWIN ALBLAS ^-VERSLAGGEVER Br| status van Jacco Eltingh bij het ABN in Rotterdam is te- opgebracht tót dubbelspeler. In het enkel- sneuvelde de tennisser gisteren al in de rst.fste ronde. Hij liet zich, zo zei hij, mislei- enh door de Fransman Olivier Delaitre: 6-1, rd. f (5-7) en 4-6. De andere Nederlander die Ahoy' in actie kwam, Dennis van Schep pen, overleefde de eerste schifting wel. 0e tennisser Eltingh leeft een beetje bij gratie van toernooidirecteuren. Hij teert wildcards en die liggen niet voor het op- ien. De bazen van Rotterdam en Sjang- waren in de voorbije weken vrijgevig, leren laten hem ploeteren in het kwalifi.- ietoenooi. „Ik heb een goede naam. :om krijg ik nog wildcards. Maar dat ift niet eeuwig duren", beseft hij maar al iet het winnen van terrein op de wereld- -cy.piglijst wil het maar niet vlotten. „Dat is itrerend, want ik sta helemaal niet slecht ipelen. Alleen lijkt het wel of ik met de idrem op speel als het om de belangrijke iten gaat. Je moet je afvragen of die an- e gozers dan altijd mazzel hebben of dat n;/Jfniet meer die winners kan slaan. Dat ift te denken. Ik word er wel een beetje 'edeloos van." iltingh vindt dat hij nog steeds goed kan (Malossen. Twee jaar terug stond hij in fe- op de negentiende plaats. Nu ,bun- 3ees[t hij op de ATP-lijst rond positie 300. laar ik ben technisch niets minder." Hij weigert vooralsnog de handdoek in de ring te gooien. Misschien, zo vroeg Eltingh zich in alle ernst af, moet hij op de baan iets tegen zijn natuur in doen. „Wellicht dat ik dan wel op de belangrijke momenten die punten maak. Achterin blijven als ik eigenlijk naar voren wil. Maar eigenlijk is dat krom, dus val je weer terug op je eigen spel." Delaitre had hem om de tuin geleid, con cludeerde Eltingh droogjes. „Hij deed er in de eerste set geen reet aan. Onsportief kan ik het nog net niet noemen. Slim mis schien." Delaitre meldde zich vorige week drie mi nuten voor sluitingstijd aan voor het kwali ficatietoernooi in Rotterdam en ontpopte zich tot één van de vier gelukkige 'win naars'. De Fransman is net als Eltingh ook dolende in het circuit. Twee jaar terug bi vakkeerde de gedrongen Delaitre op de we reldranglijst nog rond de dertigste positie. - Daarna zat het alleen nog maar tegen. Zijn naam komt op de ATP-lijst niet meer bij de eerste tweehonderd (237) voor. Die van El tingh is nu nog op het randje van de eerste driehonderd te vinden, maar de Apeldoor- ner zakt volgende week waarschijnlijk nog verder weg, omdat hij vorig jaar in Rotter dam wel de tweede ronde haalde.- Dat maakt het nog moeilijker om zelfs te wor den toegelaten tot kwalificatoernooien, die een steeds hogere drempel krijgen. Hoe anders vergaat het Van Scheppingen. Hij bouwde al een naam op in Antwerpen, waar hij ooit op een zondag als' verlegen jongetje en winnaar van het jeugdtoernooi finalist Boris Becker mocht vermaken. Bij de laatste editie van het ECC-toernooi werd Van Scheppingen nog als 'lucky loser' (als vervanger van Becker) tot het hoofdschema toegelaten. Petr Korda ontzegde hem daar de toegang tot de tweede ronde. De 22-jarige nummer honderd op de we reldranglijst, die vorig jaar 179 plaatsen steeg, maakte gisteren ook naam in Rotter dam. De inwoner van Wilnis won in de eer ste ronde (6-2, 6-4) met ogenschijnlijk speels gemak van Richard Fromberg, al- gaande óp zijn conduitestaat een Australiër op retour. Fromberg liet zijn beste tennis in het jaar 1990 zien. Toen stond de 26-jarige Tasmaniër zelfs heel even in de top 25. Van Scheppingen begon met enige voor kennis aan de partij. Een kennis had hem per abuis ingefluisterd dat Fromberg zich bedient van het service-volleyspel, maar de juiste informatie verkreeg Van Scheppingen bij Tjerk Bogstra, de coach van Jan Sieme rink, die de lange Fromberg typeerde als baseliner. Van Scheppingen heeft ook de naam een speler te zijn die het liefst in het achterveld blijft hangen. Van dat imago wil hij hij af. Vooral omdat het verdere progres sie in de weg staat. Die les leerde Van Scheppingen bij de Australian Open, waar hij weliswaar als debutant de derde ronde haalde maar werd gekleineerd doof Andrei Medvedev. „Vanaf dat moment heb ik meer op mijn service en mijn volley's getraind. Tegen Fromberg ging ik al veel vaker naar het net. Maar de overgang van baseline naar het net is nog niet mijn sterkste punt. Ik moet het veel doen. Dennis van Scheppingen balt de vuist. Hij won met speels gemak van Richard Fromberg: 6-2, 6-4. foto anp "ïullit speelt rest van seizoen niet meer onden Ruud Gullit is voor zijn club Chelsea nog maar half in- jtbaar. Volgens de Londense club kan Gullit de rest van het sei- jen alleen nog als coach optreden nadat hij als speler zaterdag 1 het treffen tegen Derby een botje in de enkel heeft gescheurd. Dit is een geweldige klap voor ons", zei Chelsea's algemeen lanager Gwyn Williams gisteren. Om de enkel te laten helen loet Gullits been tot aan de knie in het gips. Dat wordt pas na in maand verwijderd, waarna de revalidatie moet beginnen. urdjoolse marathonlopers bij Twintig AAN DEN RIJN Twee Poolse marathonlopers nemen zater- aan Twintig van Alphen. Leszek Beblo, die met 2 uur minuten en 41 seconden het nationale record bezit, en Miros- qw Golebiewski staan zaterdag om 14.00 uur aan de start voor V(è 20 kilometer lange wegwedstrijd tussen Alphen aan den Rijn Ter J^ar- Ook de triatleten Jan van der Marei (Ter Aar) en Rik orho>n Trigt (Nieuwkoop) behoren tot de deelnemers, ^ax geeft winst uit handen ian buDA» De zaalvoetballers van Bax hebben een zekere overwin st tjng laten schieten. Een 5-1 voorsprong bleek voor Bax gisteren i deijet voldoende om Mallon Drukwerk te verslaan. In de slotse- I Handen scoorde de Goudse ploeg de gelijkmaker: 5-5. Mart Bax, 'n e%es van Tongeren en Arthur van Orssagen bezorgden Bax een Slip-i voorsprong bij rust. Michael Verver en Mohammed Bougri- 'UTfe bouwden die marge na de pauze nog uit, voordat de ploeg :n veel te gemakkelijk ging opnemen, en 'Werkweigeraar' naar huis na claimen basisplaats ners jg 'IJK WILLEM SPIERDIJK jiick Boys wil behoudender (|n voetballen. De Katwijkse fdklasser is intussen gevaar- jdicht in de buurt van de de- jdatiezone terecht gekomen. J voor trainer Henk Wisman I de speelwijze aan te passen, renjet is totaal tegen mijn na- eiir, maar we gaan toch een t Vacessie doen. Ik wil het ei- ïlsemlijk niet, het publiek wil het t traenlijk niet, maar dat wil na ts rirlijk zeker niet dat we degra- ioofen." echyuick Boys heeft sinds no- i JCnber geen wedstrijd meer ge- vofinnen. De Katwijkers haalden ck ij laatste zeven wedstrijden iar één punt. Afgelopen za- irc dag verloor de ploeg van me- Kozakken Boys rugljt 1-3. Komende zaterdag het duel met FC Lisse op I programma, daarna volgen belangrijke wedstrijden te- en Kloetinge, ploegen j onder de rode streep staan. injVisman geeft toe dat het voor itieiti jonge ploeg misschien ia Heilijk is om puur degradatie- kktfetbal te spelen. „Van jonge i rejgens als Van Hooy, Heems- irkojk en Jansen kan je niet ver- li chten dat ze de kar trekken, lpujtzelfde geldt overigens voor /ale) thl Jaap van Duyn, die pas twee wedstrijden heeft "gespeeld na zijn zware blessure." Bestuurslid technische zaken Arie de Vreugd is het met Wis man eens om het speelplan aan te passen. Zorgen maakt hij zich nog niet. „Er zijn nog 33 punten te vergeven." Hij rekent op goe de resultaten, in elk geval tegen Veere en Kloetinge. „Als we de komende drie wedstrijden zes punten bij elkaar sprokkelen, ziet het er opeens weer heel an ders uit." Voorzitter Arie Guyt is tot de conclusie gekomen dat de se lectie van Quick Boys 'in zijn to taliteit te onervaren is.' Hij wijst op het verrek van geroutineer de krachten als Gert Aandewiel en Guido Smits die op of na het sluiten van de overschrijvings termijn voor een avontuur in het betaald voetbal kozen. Guyt zegt zich wel zorgen te maken over de positie van zijn club op de ranglijst. „Het is ook niet iets wat elk jaar gebeurt, dat Quick Boys in de buurt van de degradatieplaatsen staat." De voorzitter beseft dat het be stuur eigenlijk weinig kan doen. „Het beste is om de rust te be waren. Niemand is gebaat bij onrust met van die belangrijke wedstrijden voor de boeg. Vervolg van voorpagina Even liet hij zijn van woede kokende gezicht nog zien in het spelershome. Ge flankeerd door vriend John Veldman, volkomen gene geerd door de rest van de Ajax-selectie. Veldman ver gezelde Bogarde wijselijk naar zijn auto en kon zo doende, ternauwernood, voorkomen dat de 26-jari- ge Rotterdammer een wachtende fotograaf aan vloog. 'Oprotten' en 'weg wezen' waren vlak daar voor de enige woorden ge weest die Bogarde aan zijn stormachtige vertrek had vuilgemaakt. AMSTERDAM SIMON ZWARTKRUIS GPD-VERSLAGGEVER Tegenover Van Gaal bleek hij zich al niet veel fijnzinniger te hebben uitgelaten. „De heer Bogarde heeft zich verbaal mis dragen tegenover de trainer", zei penningmeester Arie van Os na een spoedberaad, waarbij technische staf, bestuur, direc tie en juridische adviseurs wa ren betrokken. Veel meer geschokt was het Amsterdamse kader echter door het feit dat Bogarde zijn ploeg in de steek laat, en dat aan de vooravond van de belangrijkste twee wedstrijden van het sei zoen. Van Os sprak van 'een zwarte bladzijde in de geschie denis van Ajax' en trok met ge voel voor dramatiek een parallel met de zwart-geld-affaire die de club negen jaar geleden aan de rand van de afgrond bracht. „Daar zijn we ook sterker uit te voorschijn gekomen." Van Gaal gaf gisteren to.e dat Bogarde de afgelopen maanden langzaam uit zijn vingers is ge glipt. Zoals de trainer ook moet erkennen dat hij het eigenzinni ge karakter van zijn aankoop verkeerd heeft getaxeerd. Ajax selecteert niet alleen op techni sche en tactische vaardigheden, maar legt ook de persoonlijk heid van een potentiële aan koop onder de loep. Bij het lich ten van zijn doopceel bleek Bo garde weliswaar ambitieus, maar ook licht ontvlambaar en Winston Bogarde eenzaam op weg naar zijn auto op de parkeerplaats onder de Amsterdamse ArenA. De kans dat Bogarde nog voor Ajax zal uitko men lijkt minimaal. foto anp weinig inschikkelijk. Met name het laatste is bij.het strak gere guleerde Ajax geen aanbeveling. Bij SW botste Bogarde regel matig met Dick Advocaat, in militaire dienst met hoogge- plaatsten, bij Sparta met be stuurders. Maar de recalcitrante voetballer beloofde bij Ajax be terschap. „Ik ben een lastig, ei genwijs kereltje", zei hij op zijn eerste dag in Amsterdamse dienst. „Maar zo'n grote bek als vroeger zal ik bij een topclub als Ajax niet opzetten", voegde hij daar aan toe. Dat was in de zomer van 1994. Tweeënhalf jaar later weet iedereen bij Ajax dat Bogarde zich niet laat kneden door de clubcultuur. Zijn emoties zoe ken een uitweg, soms op een manier die bestuur en techni sche staf tegen de borst stuit. Maar wie goed speelt, zoals Bo- ghrde ontegenzeggelijk deed, heeft krediet. Totdat hij ander halve maand geleden, tijdens het trainingskamp in Spanje, een grens overschreed. Van Gaal trof Bogarde in Cartagena op de tennisbaan, terwijl hij al maanden met allerhande bles sures aan het sukkelen was. De trainer draalde niet en zette Bo garde subiet op het vliegtuig naar Nederland. Het zoveelste incident dat het wederzijdse onbegrip versterkte, gistermid dag culminerend in een niet te lijmen breuk. Van Os: „En dat terwijl Van Gaal hem altijd heeft beschermd. Hij had blessures die moeilijk aan te tonen waren, er werd gefluisterd dat hij simu leerde. Al die maanden heeft Winston op Van Gaal kunnen rekenen." - Niet eerder onder het bewind van Van Gaal stelde een speler zulke voorwaarden om aan de voorbereiding op een wedstrijd deel te nemen. Dat maakt de claim van Bogarde, gehaald en gevormd door Van Gaal, des te merkwaardiger. Het traject van geblesseerde spelers leidt bij Ajax sinds mensenheugenis via fysiotherapeuten, hersteltrai ners en het tweede elftal terug naar de hoofdmacht. Slechts in tijden van hoge personele nood wijkt Van Gaal daar vanaf. Nu de selectie van Ajax weer op peil is, eist Bogarde een voorkeurs behandeling die in een eerder stadium van de Champions League, tegen Grasshoppers, ook niet voor de net fit verklaar de Jari Litmanen en Danny Blind was weggelegd. De geforceerde breuk met Ajax kan verregaande gevolgen hebben voor de loopbaan van Bogarde. Het is onwaarschijnlijk dat hij ooit nog voor zijn huidi ge club voetbalt. „Ik denk niet dat hij zijn collega's of mij nog onder ogen durft te komen", zei Van Gaal. „De spelers reageer den teleurgesteld en kwaad." Op verzoek van Van Gaal ont hielden zij zich verder van com mentaar. Of bondscoach Guus Hiddink nog op Bogarde zit te wachten, ook al gezien het op treden van Hiddink tegen de re bellerende Davids, is eveneens de vraag. En AC Milan, Bogar- des nieuwe club,'zal zich bin nenkort ongetwijfeld door Ajax laten bijpraten. „Ik zal ze niet bellen", zei Van Os daar giste ren over. „Bij Milan komen ze er vanzelf wel achter hoe Bogar de zich gedraagt." iilerf scd ij iin Scheppingen in Rotterdam simpel naar tweède ronde

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19