'Een eigen museum voor Biggies Gesprekken rond herstart Fokker in impasse INTERNET Randstad Boekhouders McDonald's verduisteren zes ton Tekort aan ingenieurs voor aanleg luchthaven Den Helder krijgt in juli 'belcentrum' Internationale erkenning Transavia Leidschü^Dagblad Leidschü^Dagblad De gesprekken over een her start van Fokker dreigen in een impasse te raken. Dat hebben de curatoren de werknemers bij Fokker gisteren in perso- neelperiodiek 'Fokker Flits' la ten weten. De curatoren probe ren naar eigen zeggen nog ope ningen te vinden om de plan nen alsnog vlot te trekken. Zij vrezen een impasse om dat de Nederlandse partijen nog steeds niet op één lijn zit ten. Die partijen zijn de Ma leisische staatsonderneming Khazanah, machinebouwer Stork, de Fokker-curatoren en Begemann-bestuursvoorzitter A. Deleye. Die probeerde tot en met het weekeinde de andere partijen achter een nieuw busi nessplan te krijgen. Wie welk standpunt inneemt, maken de curatoren niet dui delijk. Volgens ingewijden rond Fokker zou Stork een doorstart niet zo zien zitten en heeft de machinebouwer - vorig jaar koper van vier levensvatbare Fokker-bedrijven (Fokker Avia tion) - zijn kaarten op samen werking met Airbus gezet. „Bo vendien heeft de beoogde fi nancier uit Maleisië tijd nodig om tot een beslissing te ko men", zo schrijven de curato ren in Fokker Flits. Die besluit vorming is niet gediend met het uitblijven van overeen stemming, zo menen de cura toren. Daarnaast maken de curato ren gewag van het ongeduld van de toeleveranciers. Shorts (vleugels) en Dasa (rompen) willen net als indertijd met het Koreaanse concern Samsung opnieuw duidelijkheid en or ders. Komen die er eerdaags niet, dan „nemen zij onom keerbare besluiten over hun productielijnen". Deleye handelt privé en is in deze Fokker-deal niet als top man van Begemann betrokken. Begemann is de afgelopen week evenals de Rabobank af gehaakt. chef hans jacobs, 071-5356414, plv -chef rudolf kleun, 071 -535) amsterdam anp Twee werknemers op de boekhouding van het hoofdkantoor v McDonald's in Amsterdam hebben hun werkgever voor ong veer 600.000 gulden opgelicht. Het tweetal is op staande vo ontslagen. De politie heeft naast de twee ex-werknemers in twee anderen aangehouden wegens mogelijke betrokkenhei Van het verduisterde geld is een deel achterhaald, aldus e< woordvoerster van de hamburgergigant. De verwachting is nj dat de schade die de twee boekhouders het bedrijf hebben tij gebracht, nog verder zal oplopen. Voor de eventuele aanleg* van een luchthaven in zee of in de Markerwaard, zullen te weinig civiele ingenieurs beschikbaar zijn. Dat voorspelt professor A. Verruijt van de Technische Uni versiteit (TU) Delft. De profes sor luidt de noodklok op het moment dat de discussie over een tweede grote luchthaven net is begonnen. Het aantal stu denten dat zich aanmeldt voor een technische studie loopt al enige tijd terug. Oorzaak is vol gens Verruijt vermoedelijk het vereiste hoge studietempo. Jon geren zouden met de huidige regelingen bij voorkeur een 'makkelijker' studie zonder al te grote risico's op mislukking vol gen. Er is veel vraag naar civiele ingenieurs, die bijvoorbeeld tunnels en'wegen ontwerpen. „Projecten als de Betuwelijn en de hogesnelheidslijn trekken grote hoeveelheden inge nieurs", aldus Verruijt. Als daar de aanleg van een luchthaven in zee of de Markerwaard bij zou komen, voorziet hij een groot tekort. Volgens hem is aantrek ken van gekwalificeerde inge nieurs uit het buitenland moei lijk. „Dat zal niet meevallen. Nederland is met het water en de polders toch een apart land." Woordvoerder B. Herbergs van de TU onderschrijft de re denatie van Verruijt gedeeltelijk. Volgens hem is er echter geen reden tot paniek. Samen met andere universiteiten werkt de TU aan plannen om de techni sche studies te aantrekkelijker te maken. De gemeente Den Helder is erin geslaagd een callcentre aan te trekken dat 350 arbeids plaatsen oplevert. Telemarke- tingbedrijf Tesselaar opent in juli van dit jaar op het Defen sieterrein de Oude Rijkswerf een 'belcentrum'. Met de ge meente Den Helder is Tesse laar overeengekomen, dat het callcentre gedurende vijf jaar ten minste tweehonderd volle dige arbeidsplaatsen oplevert. In ruil hiervoor betaalt het be drijf een 'aangepaste huur prijs' voor het monumentale kantoorpand. Den Helder draagt ook 2 miljoen bij aan de verbouwingskosten, dfe in totaal 5,5 miljoen gulden belo pen. De subsidie komt uit de pot die is bestemd voor de ontwikkeling van de 175 jaar oude Rijkswerf, die inmiddels niet meer door de marine wordt gebruikt. Wel staat er nog het marinemuseum. Tesselaar heeft vestigingen in Haarlem en Amsterdam, waar ongeveer zevenhonderd medewerkers het telefoonver keer namens verschillende op drachtgevers regelen. Het be drijf heeft onder andere de meeste grote banken en verze keraars en Deloitte Touche als klanten. Door bezuinigingen bij De fensie verdwijnen in Den Hel der en omgeving de komende jaren zo'n zes- tot zevendui zend arbeidsplaatsen. Vorig jaar ontvouwde de Kop van Noord-Holland het ambitieu ze economische plan 'Kop of Munt'. Dat voorziet in 700 mil joen gulden aan investeringen, die uiteindelijk 3000 nieuwe banen zouden ipoeten opleve ren. De helft van die arbeids plaatsen moet komen van de concentratie van Defensiebe drijven. Een begin vormde de omstreden verhuizin'g van het Marine Elektronisch en Op tisch Bedrijf (MEOB) van Oegstgeest naar Den Helder. De ontwikkeling van de Rijks werf in Den Helder is daar on derdeel van. Het ministerie van economische zaken heeft inmiddels 10 miljoen gulden overgemaakt voor een op knapbeurt voor de 175 jaar ou de Rijkswerf. den haag Transavia heeft gisteren als eerste in Nederland een internationale erkenning van de Rijksluchtvaartdienst gekregen voor de totale luchtvaartoperatie. Het bijbehorende certificaat kreeg president-directeur Legro van Transavia (rechts) op het ministerie uit handen van minister Jorritsma van Verkeer en Waterstaat. Deze erkenning, het zogenaamde J AR-OPS 1 -certificaat, is keurmerk voor eisen met betrekking tot vliegtuigen, bemanningen, onderhoud, vluchtuitvoer en afhandeling. foto anp Aandeelhouder akkoord met inkoop van aandelen KLM De aandeelhouders van l| hebben gisteren in overg meerderheid ingestemd me wijziging van de statuten, nodig was in verband me verkleining van het staatsbe in KLM. Daarmee is de we^ voor deze transactie, die m ter Zalm van Financiën 976 miljoen gulden oplevert KLM bereikte eind vorig al een akkoord met de S Daarin is vastgelegd dat overheid haar belang te brengt van 38,2 procent to procent. KLM koopt de stul zelf in, waardoor de beschi re dividenden voortaan minder aandelen hoeven worden verdeeld. De verk gebeurt uiterlijk op 2 juni. Onderdeel van de trans is ook een afstempeling van aandelen. KLM verlaagt de minale waarde van de stul met 15 gulden tot 5 gulden] ze maatregel houdt verk met de beschermingsconst tie die het mogelijk maakt de Nederlandse overheid 'luchtvaartpolitieke rede een meerderheidsbelang KLM kan verwerven. Het u fenen van deze optiered wordt nu een kwart goedkoj KLM blijft daarmee een Nederland gebonden schappij, hetgeen vooral n is bij de uitoefening van dingsrechten. In de nog volledig geliberaliseerde li vaart spreken overheden met elkaar landingsrechte! Wanneer andere naties zot twijfelen aan het 'Nederlani chap' van KLM, kan de alsnog zijn optierechten u fenen. Frijhoff hoogleraar geschiedenis aan VU Prof. dr. W.Th.M. Frijhoff uit Rotterdam treedt 1 juni aan als hoogleraar geschiedenis van de Nieuwe Tijd aan de Vrije Uni versiteit Amsterdam. De VU heeft dat meegedeeld. Frijhoff is nu nog hoogleraar Erasmus Universiteit Rotterdam. http://www.hdc.nl/ld Leidsch Dagblad Internet wijst u de weg naar een aantal bedrijven en instellingen. Bezoek nu onze site en klik door naar onderstaande adverteerders: Cistron Internet Services Parrot Communications Autogids Boekhandel Kooyker Pool Hengst Advocaten Wins Rijks Universiteit Leiden The Grip Media Services De Leeuw Adviesgroep b.v. WV Noordwijk Quibus Computers Enzo EW Rijnland De Kier Boekhandel Van Beukering Makelaars Leidsch Dagblad Powerstar Computers Disque Data Storage http:www.cistron.nl http:www.parrot.nl http://www.autogids.nl http://www.Kooyker.nl http:///ff. vin.nl/jurined http://www.s-com http://www.leidenuniv.nl/studiesite http:www.grip.nl http://www.deleeuw.nl http://vwvw.vwNoordwijk.nl http://www.quibus.nl http://www.ewr.nl http:www.dsl.nl/dekler http://vwwv.dsl.nl/beukering http://www.hdc.nl/ld tel.: (071) 5148303 e-mail: disque@cistron.nl INTERNET Op de mat.... én op het Net! Bel voor informatie over adverteren in de krant en in 'Cyberspace', (071) 5356225 of maak uw interesse per e-mail bekend: wibo@damiate.hdc.nl purmerend anp De legendarische Engelse oor logsvlieger en avonturier James Bigglesworth, het geesteskind van de Britse schrijver William Earl Johns en bij miljoenen le zers beter bekend als Biggies, moet voortleven in een eigen museum. Dat vindt Marvel M. Wagenaar-Wilm (44) uit Pur- merend. Ze is dan ook,naarstig op zoek naar een passende ac commodatie. Wagenaar-Wilm is vice-voor- zitter van de International Big gies Association, wereldwijd cle enige vereniging van liefheb bers en verzamelaars van het werk van Johns (1893-1968). De organisatie telt driehonderd le den in Nederland, in leeftijd va riërend van twaalf tot tachtig jaar met een achtergrond udt- eenlopend van academicus tot huisvrouw. In Engeland, Belgi Frankrijk en Scandinavië statin enkele tientallen leden geregi streerd. Sedert het eind van de jaren veertig hebben de Bigglesboe- ken generaties jongeren gje- boeid. Vooral de zogenaamde Prisma-juniores, die in de jaren vijftig en zestig voor een gulden en een kwartje over de toon bank gingen, vonden gretig af trek. Naar schatting zijn er op de Nederlandse en Belgische markt ongeveer zeven miljoen Bigglesboeken verkocht. Na een inzinking neemt de belangstel ling, nu de boeken sedert enkele jaren opnieuw in herdruk ver schijnen, weer toe. De eerste 'Biggies' verscheen als kort verhaal in 1932 in het Engelse blad Popular Flying. Johns putte vooral uit zijn eigen ervaring die hij als vlieger had opgedaan tijdens de Eerste We reldoorlog. Zijn wedervaren toen deed overigens niet onder voor de avonturen die zijn be dachte held beleefde. In 1918 schoten de Duitsers zijn kist bo ven Mannheim uit de lucht. Hij werd gevangen genomen, wist te ontsnappen en werd op nieuw gepakt. Vervolgens voor kwam het einde van de oorlog maar net zijn executie. De avonturen van Biggies, zijn drie boezemvrienden Gin ger, Algy en Bertie en hun aller aartsvijand de Pruisische offi- Biggles moet voortleven in een eigen museum, vindt Marvel M. Wagenaar-Wilm uit Purmerend. cier Erich von Stalhein, zijn ver taald in 23 talen. Miljoenen kin deren hebben de boeken ver slonden. Sommigen hebben er zich nooit meer van kunnen losmaken. Marvel M. Wagenaar-Wilm kreeg haar eerste Biggies op twaalfjarige leeftijd van haar grootvader. „Ik was meteen ver kocht. Vanaf dat allereerste mo ment wilde ik alle 91 in het Ne derlands vertaalde boekjes heb ben." Daar bleef het niet bij. Gaandeweg ontspon zich een veel bredere belangstelling voor al het andere werk van Johns. Ook allerlei andere zaken, zoals Biggles-spelletjes, zeefdrukken en tekeningen zijn voor haar belangrijke collector items ge worden. Ze heeft geen moeite om uit te leggen wat nu zo boeit in de Bigglesboeken. „Het histori sche, politieke en geografische beeld dat Johns schetst is uiterst nauwkeurig. Daarnaast heeft de luchtvaart me altijd gefasci neerd. Het belangrijkste is ech ter de grenzeloze kameraad schap tussen de hoofdperso nen, dat blijft boeien." De vice-voorzitter erkent dat die elementen niet altijd even sterk zijn terug te vinden in alle boeken. Sommige werken zijn ook enigszins gedateerd. Ande ren daarentegen zijn volgens haar tijdloos. Echte kinderboe ken zijn het niet, vindt ze. „Big gies was oorspronkelijk een held voor volwassenen. Pas la ter is hij omgevormd tot een held voor kostschooljongens. Toen mocht hij ineens niet meer vloeken. Ook een vriendin was taboe, net als alcohol. Des ondanks is het geen Pietje Bel geworden." Haar passie voor het werk van Johns vloeit overigens niet al leen voort uit de Biggles-serie. „Hij heeft veel meer geschreven en getekend, onder meer over wijnetiquette, tuinieren en die rentuinen. Daarnaast heeft hij nog enkele series met andere hoofdpersonen op zijn naam staan. Nog steeds ontdekken we onbekend werk yan de man. Die enorme verscheidenheid is mateloos boeiend." Marvel M. Wagenaar-Wilm was tot voor kort als arts ver bonden aan de afdeling Dienst plichtzaken van het ministerie van defensie. Met het opdoeken van de dienstplicht is daaraan een eind gekomen. Ze probeert nu van haar hobby een nieuw beroep te maken. Een heus mu seum voor Biggies en zijn gees telijke vader is daarbij een eer ste doel. Haar eigen uitgebreidt tie moet daarvoor de be men. Zij heeft honderd ken, waaronder een aan zeldzame, zoals een Duitse versie die is l tussen beide wereldoi Ze staan nu allemaal het gelid in een bovenk in haar woning. „Dood zegt ze. „Je moet de v van een boek kunnen zie Momenteel is ze echte druk doende met de voi ding van een voor ieden gankelijke bijeenkomst maart in de Prinses Mar zeme in Wezep. Naast e en verkoopbeurs is ei meer een veiling plaats Johns /Biggies quiz. A meezit vindt ook de pre plaats van een nieuwe die nog niet eerder in he derlands vertaald is geweei DINSDAG 4 MAART 1997

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 14