Rijnstreek weer één 'bouwblok' Voorhout heeft 'stoppertje' terug 'Van goeie boeren kreeg je een maaltje biest' Regio Leiden/Rijn Veenstreek Controle paspoort van 2000 Alphenaren Ravage na ruzie op weg 'Schilderkunst' afkijken in Warenar Schoorsteen Rijnstraat moet toch plat zoeterwoude-rijndijk De schoorsteen die Zoeter- woudenaar P. van der Meer zonder vergunning heeft ge bouwd aan de Rijnstraat, moet toch worden gesloopt. De commissie beroep- en bezwaarschriften heeft met die uitspraak de Rijndijker in het ongelijk gesteld. Van der Meer verbouwde zijn huis een paar jaar gele den, maar vergat daarvoor een vergunning aan te vra gen. De welstandscommissie keurde het uiterlijk van de gloednieuwe schoorsteen vervolgens af, omdat die niet zou passen bij het monu mentale huurpand. Op verzoek van de com missie beroep- en bezwaar schriften boog ook de wel standscommissie van de ge meente Alkemade zich over de kwestie en oordeelde net zo vernietigend. Dat was voor de commissie beroep en bezwaar reden om Van der Meer in het ongelijk te stellen. Burgemeester en wethou ders praten binnenkort over het commissieadvies. Omdat zij eerder al op de sloop van de schoorsteen aandrongen, is de kans groot dat Van der Meer binnenkort zijn ver bouwing ongedaan moet maken. MAANDAG 3 MAART 1997 alphen aan den run» hans koenekoop Zo'n tweeduizend Alphena ren moeten voor 30 april hun paspoort laten controleren op het gemeentehuis. Druk kerij Eschede/SDU denkt dat er enkele tietallen tussen zit ten die niet geldig zijn. Dat heeft alles te maken met een productiefout in het lami naat, de kunststof die op pa gina twee van het paspport de foto en de personalia af dekt. De fout is gemaakt bij de paspoorten die zijn afgege ven van 28 maart 1996 tot en met 24 juni 1996. De Alphe naren die dus in die periode een nieuw paspoort hebben gekocht, moeten nu terug voor de controle. Zij doen daar zeer verstandig aan, want het foute paspoort kan voor extra vertraging en kos ten zorgen bij eventuele grenscontroles. De gemeente Alphen heeft een speciaal apparaat in huis waarmee in een oogopslag de fout is ontdekt. Wie een fout paspoort heeft, krijgt van de gemeente meteen gratis een nieuw exemplaar. Alphen is niet de enige ge meente waar verkeerde pas poorten in omloop zijn. Vol gens drukker Enschede/SDU zijn er destijds maximaal 1600 foute paspoorten in 105 verschillende gemeenten te rechtgekomen. November vorig jaar startte Enschede al de campagne om de pas poorten te laten controleren. Dat Alphen nu pas aan de beurt is, komt omdat de drukker de gemeente pas laat heeft ingelicht. Voorlichting over dementie leiderdorp» De ziekte van Alzheimer staat centraal tijdens een serie van drie bijeenkomsten van de Stichting Aktieve Gezondheids zorg Rijnstreek in verpleeghuis Dillenburg in Leiderdorp. De bijeenkomsten worden gehouden op 4,11 en 18 maart. Deze ziekte die onder meer gepaard gaat met geheugenver lies komt voor bij bijna tien pro cent van de ouderen boven de 65 jaar. De oorzaken van deze ziekte zijn nog steeds niet be kend. Het aantal mensen dat in Nederland aan deze ziekte lijdt wordt geschat op 120.000. De bijeenkomsten zijn spe ciaal bedoeld voor degenen die geïnteresseerd zijn in het on derwerp of met mensen te ma ken hebben die aan de ziekte lijden. De .bijeenkomsten in de Dillenburg aan de Cor Gordijn singel 1 beginnen om 20.00 uur. ien i d Cl ar 'j ij to it. fl „Vc d al bel me a spi lev, ik i 3t hc het ïl ee int sin wijl: het Ma Vernielingen in Wassenaar wassenaar Vandalen hebben in de nacht van vrijdag op zater dag een spoor van vernielingen door Wassenaar getrokken. Een groot aantal ruiten van geparkeerde auto's sneuvelde aan onder meer de Spelderslaan en de Dahliahof. Ook de ruiten van een huis aan de Rijksstraatweg en een abri aan de Prinsenweg moes ten eraan geloven. De politie heeft nog geen idee in welke hoek zij de daders moet zoeken. Haagse dief moet dokken wassenaar Een bezoekje aan Wassenaar is een 41-jarige Hage naar gistermiddag duur komen te staan. Agenten namen de man, een bekende van de politie, mee naar het bureau. Daar bleek dat hij een vorig jaar opgelegde boete van 230 gulden nog steeds niet had betaald. Familie wüde het geld wel voorschieten. Hierna kon de Hagenaar zijn volgende boete in zijn zak steken. De organizer die hij bij zich droeg, bleek kort tevoren te zijn ge stolen uit de kleedkamer van een hockeyclub. Langeraarder gewond langeraar» Bij een ongeval in Langeraar is in de nacht van vrij dag op zaterdag een 56-jarige man uit die plaats gewond ge raakt. Hij was al fietsende frontaal in botsing gekomen met een 17-jarige snorfietser uit Ter Aar. De man is met vermoedelijk een hersenschudding overgebracht naar het ziekenhuis. Vandalen vernielen 33 auto's alphen aan den rijn Onbekenden hebben in de vroege zaterdag morgen in Alphen aan den Rijn een spoor van vernielingen ach tergelaten. In de woonwijk Ridderveld werden 33 auto's licht tot zwaar beschadigd. Ook werd geluidsapparatuur uit de wagens gesloopt. De politie van het district Rijn- en Aarlanden neemt de zaak hoog op. Vandaag begint een onderzoek naar de vernielin gen. Aanknopingspunten heeft de politie nog niet, laat een woordvoerder weten, „maar we proberen er zo snel mogelijk een vinger achter te krijgen." De politie vermoedt dat een groep uit balorigheid op 'strooptocht' door de wijk is gegaan. Een ruzie tussen een man en zijn 29-jarige ex-vrouw, beiden uit Den Haag, heeft gisteravond in Roelofarendsveen tot een ra vage geleid. De man reed met zijn auto de wagen van zijn ex opzettelijk aan op de Alkemade- laan. Hierbij raakte de Hage naar met zijn auto in de sloot. Zijn vroegere vriendin belandde met haar auto tegen een boom. Zij en een 28-jarige vriendin die met haar meereed, raakten gewond en werden overge bracht naar het AZL in Leiden. Zij zijn inmiddels al weer thuis. De man was gewond aan zijn bovenlichaam en is overge bracht naar het Rijnlandzieken huis. Na een avondje stappen in Amsterdam had de Hagenaar zijn ex-vriendin op de rijksweg A4 zien rijden in de richting van hun woonplaats. Hij wilde haar daar al tot stoppen dwingen, maar dat lukte niet omdat de vrouw de afslag Leimuiden nam en in de richting van Roelo farendsveen reed. Beide auto's reden vervolgens met een snel heid van om en nabij de 90 km per uur over de Alkemadelaan. Uiteindelijk slaagde de man erin zijn ex in te halen. Hij bots te opzettelijk tegen haar auto. Nadat beide wagens tot stil stand waren gekomen, ging de Hagenaar op de vuist met een 22-jarige man die ook bij zijn ex in de autö zat. De partijen wer den door een omstander uitel- kaar gehaald. Drie gemeenten op vingers getikt Rijnwoude en Ter Aar hebben de gemeenten Jacobswou- de, Liemeer en Nieuwkoop op de vingers getikt. Het ini tiatief van de drie om in een open brief aan de vaste ka mercommissie van VROM te pleiten voor meer vrijheid voor woningbouw, is door andere gemeenten in de regio niet in dank afgenomen. Die voelden zich in de steek ge laten. Inmiddels is een brief namens alle gemeenten uit de Rijnstreek naar de kamercommissie gestuurd. robbert minkhorst Een kleine twee weken geleden slaakten Jacobswoude, Liemeer en Nieuwkoop een 'noodkreet'. Om te voorkomen dat de ker nen van de Groene-Hartge- meenten leeglopen, moeten zij de mogelijkheid krijgen om zelf te bepalen hoeveel ze mogen bouwen. Het woningbouwcon- tingent en de strakke contouren van minister De Boer ervaren de gemeenten als verstikkend. „We zoeken het niet in een gevecht om bouwlocaties in de open polder", zei de Ja- cobwoudse burgemeester W. van Beek toen. „Wij willen ge bruik kunnen maken van de ruimte die in de kernen be schikbaar komt omdat bijvoor beeld een bedrijf verhuist. Nu is het onze frustratie dat elke nieuwe voordeur afgaat van het maximum aantal woningen dat we mogen bouwen." De brief irriteerde andere Groene-Hartgemeenten. „Wij vinden het jammer dat ze het zonder ons hebben gedaan", zegt burgemeester M. Boelen van Rijnwoude. „Maar gelukkig hebben we elkaar weer gevon den in een brief van alle Rijn streek-gemeenten." In Igor-ver band is een gezamenlijk schrij ven opgesteld. In die brief is echter wel een nuance aangebracht. „De nood kreet van Jacobswoude, Lie meer en Nieuwkoop paste niet helemaal in het beleid dat we als Igor hebben afgesproken", aldus Boelen. „Het verstoorde het beeld dat wij vorig jaar had den gecreëerd. De drie vroegen om meer vrijheid, om een gro ter contingent. We hebben in dertijd gezegd dat we aan wil den sturen op een combinatie van ruimere contouren en aan tallen." Dat laatste staat ook in de gezamenlijke brief. Daarmee is volgens Boelen 'de kou uit de lucht'. Ook Ter Aar had graag vanaf het begin meegedaan. Echt wakker ligt wethouder H. Ruij- grok (ruimtelijke ordening) er niet van. „Een brief is slechts een middel. Het gaat om het doel: hoe meer aandacht in Den Haag voor ons probleem, hoe bef er." Burgemeester Van Beek zegt nu dat hij met Liemeer en Nieuwkoop 'praktisch wilde handelen en niemand wilde buitensluiten. „De ronde-tafel- gesprekken van de kamercom missie kwamen eraan. In de gauwigheid hebben we gewoon met een paar anderen wat wen sen opgeschreven. Door tijdsge brek waren we niet in de gele genheid iedereen er bij te be trekken." -5356 De Nederlandse Spoorwegen verwachten «gj dat er in het jaar 2005 dagelijks zo'n 1900 mH passagiers gebruik maken van het station 'Voorhout. Dat zijn er achthonderd meer dan waarop we nu al wordt gerekend. Dat zei M. de Zeeuw, commercieel directeur NS reizigers voor het zuidelijk deel van de Randstad, zaterdag tijdens de officiële ope- 5323' ning van het nieuwe station. Vanaf vandaag 5317! stopt de trein zowel in de richting Leiden 532ij als in de richting Haarlem twee keer per uur 53151 in Voorhout. „Wij zien voldoende perspectief voor dit 7 uurj station. Ik weet dat er mensen zijn die zich 5356i afvragen of het financieel wel kan, zo'n sta- 7 uur| tion vlak bij een nog braakliggend bouwter- 5i43|rein. Maar hier in de omgeving wordt de i komende jaren flink gebouwd. Volgens de plannen moeten hier in 2005 zo'n 2.500 nieuwe woningen staan. Bereikbaarheid is voor de bewoners van cruciaal belang. Ze ker in de Randstad, die lijdt aan een ver- keersinfarct, is er voor openbaar vervoer een belangrijke rol weggelegd," zo diende De Zeeuw de sceptici van repliek. Zij ziet het station Voorhout vooral als een forensenstation. „Met voorzieningen voor fietsers en een ruime parkeergelegen heid. Hier kun je nog gratis parkeren. Dat is ook interessant voor bewoners van omlig gende gemeenten. Die staan voor de keus: aansluiting op de trein of aansluiting op de file." Burgemeester M. de Goeij-Smulders zei op haar beurt er zeker van te zijn dat het station een goede investering zal blijken te zijn. De burgemeester dook ook nog even de geschiedenis in. „Na een halve eeuw heeft Voorhout zijn 'stoppertje' terug. Zo noemden de Voorhouters vroeger vertederd de stoptrein van en naar Voorhout. Aan boord van de eerste trein die zater dagmorgen om 6.53 uur op het nieuwe sta tion in Voorhout stopte, bevonden zich on der de genodigden ook een aantal zwartrij ders. De helft van het college van B en W Nbleek niet over de vereiste papieren te be schikken. Wat was het geval? Toen het me rendeel van de gasten bij het vertrek in Heemstede-Aerdenhout een 'enkeltje Voor hout' in de handen gedrukt kreeg, bleken er te weinig kaartjes. Degenen die niet voor aan stonden bij het uitdelen dachten ver volgens een kaartje bij de automaat te ne men. „Maar daar konden we geen kaartje naar Voorhout kopen. We zijn dus met on bekende bestemming vertrokken", lachte WD-wethouder P. van Riet naderhand. Telefoon staat roodgloeiend voor huizen Starrenburg voorschoten dimitri walbeek Roodgloeiend staan de tele foons. Volgens gemeente- voorlichter G. Zeelt bellen veel mensen naar de ge meente Voorschoten en Hopman projectrealisatie in Zoetermeer om zich in te schrijven voor de 780 wonin gen die in de toekomstige wijken Starrenburg 2 en 3 worden gebouwd. Vorige week werd bekend dat de inschrijving is begon nen. Belangstellenden meld den zich sinds woensdag bij Hopman waar de inschrijvin gen worden geregistreerd. „Wij hebben ze nog niet ge teld. Dat gaan we in de loop van de week pas doen. De of ficiële inschrijving voor de verkoop is nog niet eens be gonnen. Als die volgend jaar echt begint tellen deze aan meldingen overigens wel mee", zei een woordvoerder van Hopman vanmorgen. Voorschotenaren krijgen overigens geen voorrang bij de inschrijving voor deze wo ningen. De Huisvestingswet schrijft volgens de gemeente voor dat de woningen regio naal worden aangeboden. De bouw van de huizen begint volgend jaar. Er komen di verse soorten eengezinswo ningen en appartementen. Jaarlijks worden zo'n 100 tot 150 woningen gebouwd. Vandaag heeft de gemeente een persconferentie belegd om de toekomstplannen toe te lichten. Willem Rademaker vijftig jaar actief als molenaar wassenaar Onder een vergroot- beschilderen van paaseieren een glas is pas echt te zien dat het echt ambacht is. In Cultureel Centrum 'de Warenar' in Wasse naar was deze kunst gisteren voor het eerst dit jaar weer te be wonderen. Petsen nadert en dat was voor belangstellenden reden te meer om de schilderkunst af te kijken van de echte jongens, die hun grootste meesterwerken ten toonstelden. De een bekwaamt zich in het schilderen van vogel tjes en andere dieren, de ander draait zijn hand niet om voor een oud stadsgezicht Het paleis op de Dam in Amsterdam geldt ge zien de honderden details dan ook als het summum voor de ei- erenschilder. De versierde eieren van over de wereld staan op tweede paasdag (31 maart) ten toongesteld in de voormalige bisschoppelijke kapel van confe rentiecentrum Leeuwenhorst, Langelaan 3 in Noordwijkerhout FOTO'S LOEK ZUYDERDUIN „Het is jammer dat we niet meer in de molen wonen. Dat heb ik de laatste jaren het meest gemist." FOTO HIELCO KUIPERS hazerswoupe-rundijk kees van kuilenburg Zijn echtgenote zegt wel eens spottend dat zij pas op de twee de plaats komt. De molen is zijn eerste vrouw. Omdat hij op dat moment niet in de buurt is, kan Hazerswoudenaar molenaar Willem Rademaker het bevesti gen noch ontkennen. In de loop. van het gesprek wordt echter duidelijk dat hij met hart en ziel verknocht is aan 'zijn' molen. Begrijpelijk want Rademaker - 72 jaar oud en uiteraard op een molen geboren - is officieel een halve eeuw actief. „Maar doe er rustig een jaar of zeven bij. Ik werk al vanaf m'n vijftien de. Destijds heeft de secretaris penningmeester van het polder bestuur drie jaar lang tegenge houden dat ik werd benoemd. Omdat ik in het pensioenfonds zou moeten worden opgeno men. Dat kost geld en dat had den die boeren er niet voor over," zegt hij nog altijd veront waardigd. Hoewel Rademaker het niet precies weet, schat hij dat zijn familie al dik 150 jaar actief is als molenaar. „Ook mijn groot moeder van vaders kant kwam uit een molenaarsfamilie. Dus ben ik zeker erfelijk belast." Rademaker werd 72 jaar gele den geboren op de Benthuizer Bovenmolen, die op 31 juli 1928 door brand volledig werd ver woest. Door een vonk uit een kolentrein vatte de molen vlam. Een jaar later werd de polder molen die deel uitmaakte van een zogenoemde viergang her bouwd. „Met ons vieren brach ten wij het water uit de polder zes meter omhoog. Vanuit ons 'huis' zag je toen 52 draaiende molens. De meeste zijn verdwe nen of afgeknot. Ook de vier gang is er allang niet meer. Rademaker kan veel vertellen over zijn jaren op de molen in de Bent-, Delft- of Generale Pol der in deiGroenedijk. Het zijn verhalen met twee kanten. Aan de ene kant de liefde voor het vak van 'mulder' en die prachti ge natuur. Aan de andere de moeizame verhouding met de boeren, die nog wel eens wat te 'zeuren' hadden. Dat hun koei en in te natte weilanden liepen. Of dat het juist te droog was. „Gelukkig dat we destijds geen telefoon hadden. Nu hoor de je alleen maar kritiek op ver gaderingen of als je de boeren ergens tegen het lijf liep. Ik heb wel eens op een vergadering te gen een klagende boer gezegd: ik dacht dat jij geen koeien meer had. Ik heb al zeven jaar geen biest (de eerste melk van een koe die heeft gekalfd) meer van je gehad. Dat maakte trou wens het verschil. Van goeie boeren, kreeg je een maaltje biest. Dat waren er niet zo veel", aldus de Hazerswoude naar. Duidelijk is dat het leven op de Hazerswoudse molen niet al tijd eenvoudig was. Hard wer ken voor weinig geld. „Je ver diende amper een halve boter ham. Een keer kreeg ik een ex traatje van 100 gulden, omdat ik die winter zo hard gewerkt had. Er zat een periode van zeven weken bij waarin ik constant gedraaid heb. Voor het overige kluste ik bij als huisschilder of op een fabriek. Maar ook al was je met een klus bezig, het werk op de molen ging voor. Moest daar gewerkt worden, dan ging ik als een haas naar de Groene- dijk. Een goeie molenaar moet het water al half weghebben voordat het komt. Daar moet je gevoel voor hebben. Positief Positief zijn de herinneringen aan de samenwerking met de drie andere mulders in de pol der en de hulp aan de onder duikers in de oorlogsjaren. „Bij een razzia zaten zo'n vijftig mannen her en der in de polder verstopt. Hadden we een be paalde wiekenstand afgespro ken als de Duitsers weer weg waren." In het begin van de jaren zes tig kwam het einde op de molen in de Groenedijk. Gemalen na men het werk over. Rademaker werd machinist op een gemaal van het waterschap. Daarna werd hij gemeentebode en te vens op verzoek van de toen malige burgemeester Ten Heu velhof molenaar van de 275 jaar oude Rhynenburgermolen in de gelijknamige wijk. Een molen die wordt gebruikt om de wa terhuishouding in de wijk op peil te houden. „Het water wordt door de molen de wijk door gepompt. Daardoor heb je veel zuurstof in het water. Dat is 'duidelijk te merken aan de kwa liteit van de waterplanten en de visstand. Daarnaast verzorg ik rondleidingen in de molen. Dus vermaak ik me best. Het is al leen jammer dat we niet meer in de molen wonen. Dat miste ik na het vertrek uit de Groene dijk het meest."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9