'Ik besef d; at ik een bevoorrecht mens ben' Gereformeerde Kerk van Rijnsburg komt met aanvulling op Liedboek Humanisten willen zich meer mengen in publiek debat Leiden Regio Kerk Samenleving Bijbel vertaald in Papiaments MAANDAG 3 MAART 1997 972 CHEF HANS JACOBS. 071-5356414, PLV.-CHEF RUDOLF KLEUN, 071-5351 Profvoetballer Alfons Groenendijk zou de klok een tijdje willen stilzetten wel in de gaten houden, maar hij hoeft er niet per se te wo nen. „Net buiten Leiden, in een dorpje als Hoogmade of Zoeterwoude, dat lijkt me wel wat voor straks. Stukkie land er bij, een paar dieren er op, prachtig mooi voor de kleine. Veel verder weg wil ik niet gaan. Voor de tijd dat het duurde heb ik het prima naar m'n zin gehad in Engeland en ik zou best nog twee jaar in Japan willen voetballen en wonen. Maar goed, dat zit er waarschijnlijk niet meer in. Nou, dan blijf ik toch hier in de buurt. Lekker dicht bij mijn familie en vrienden." Hij is een jongen van Zuid-West. Van de Hoflaan, van het Jac. Urlusplantsoen. Daar hield Leiden destijds op. Als gold die breed uitgemeten flat van zes woonlagen hoog als een soort moderne versie van de vrpegere stadsmuur. Met daarachter alleen maar groen weiland. Tot aan de Korte Vliet. Speelterrein zo ver het oog reikte. Verpleeg huis Zuydtwijck bestond nog niet, van een wijk-in-wording als de Coebel had niemand ooit gehoord. „Ik was altijd buiten. Met mijn broer Ernst, die vier jaar ouder is, met zijn vrienden ook. Ik was een kop kleiner, maar mocht altijd met de grote jongens mee. Voetballen, maar ook basketballen. Die sport was toen populair in Leiden, met BS en Parker. Ik heb in die tijd moeten kie zen want ik was goed in beide sporten. Voor hetzelfde geld was ik gaan basketballen en had ik nu ergens een kantoorbaan gehad. Kan toch? Het leven hangt immers van toe valligheden aaneen. Op de vraag of hij een gelukkige jeugd heeft gehad, antwoordt hij in eerste instantie met een volmondig 'ja'. Hij memoreert nog maals aan de straat, aan de Telderk^de- school, de havo, het Rembrandt, aan onbe zonnen jaren. Dan aarzelt hij. Neemt be dachtzaam een teug van het ene beschei den biertje van die middag. „Mijn ouders zijn gescheiden toen ik erg jong was. Bo vendien in een tijd dat dat bepaald nog niet de gewoonste zaak van de wereld was. En een scheiding komt meestal niet zomaar uit de lucht vallen. Daar gaat een nare periode aan vooraf. Een tijd van veel ruzie. Van ha len en brengen. Dan vluchtten we maar weer naar buiten, mijn broer en ik. We za ten dag en nacht op straat. Ook wel eens noodgedwongen, ja." Band Tussen zijn ouders kwam het niet meer goed. Hij heeft er mee leren leven. „Mijn moeder deed alles voor ons. Die band was enorm sterk. Nu nog. Mijn vader ging zijn eigen weg. Die zagen we maar af en toe. De laatste tijd is zijn gezondheid erg achteruit een verpleeghuis. Ik zoek hem nu regel matig op. Met die kleine jongen van twee. Vindt-ie prachtig. Maar vroe ger moest ik het vooral van mijn broer hebben, dat was zeker zo. Hij is ook degene geweest die me gestimuleerd heeft om het bij de profs te proberen, om op die aanbie ding van FC Den Haag in te gaan. Ik zat bij UVS, ik was pas 17 jaar. Cor van der Hart wilde me hebben. Mensen raadden het me af. Ik aarzelde. Ernst zei: 'doe het dan voor een jaartje, dat kan nooit kwaad'." Nu, vijftien jaar la ter, is Alfons Groe nendijk blij dat hij dat advies van zijn broer en maatje niet in de wind heeft ge slagen. Intussen aan het afbouwen op het Kasteel bij Sparta kan de man met de beste 'linker' van Nederland terugkij ken op een mooie en lange carrière in het betaalde voetbal. Twee nationale be kerfinales 'met FC Den Haag en Roda JC, een Europa Cup finale met Ajax, een buitenlands avon tuur bij Manchester City - dat pakken ze hem toch mooi nooit meer af. En het voetbal heeft hem natuurlijk meer gebracht dan spor tieve eer alleen. Fi nancieel gewin bij voorbeeld. Want echt hard te werken hoeft hij straks niet meer, als hij eenmaal is ge stopt. Status heeft hij er ook door gekregen. Al tilt hij daar zelf absoluut niet zwaar aan. Want in het wereldje van Peter Stuyvesant kun je weliswaar hoog vliegen, maar ook keihard vallen. „Ik heb er zat gezien, hoor, Profvoetballer Alfons Groenendijk. Oud-speler van Ajax en Manchester City én nu op het Kasteel werkzaam bij eredivisieclub Sparta. Op z'n 32ste nog een jonkie in het leven, in zijn vak al bijna aan het einde van zijn Latijn. Wat dit zondagskind gaat doen als hij later groot is, weet hij nog niet. Maar mocht hij nu kiezen dan wist hij het wel. Dan zette hij gewoon de klok een tijdje stil. „Want het gaat zo snel met dit leven, zo vreselijk snel." die de weelde niet konden dragen en van hun voetstuk donderden. Blijf ik toch maar liever met beide benen op de grond staan. Dat heb ik denk van huis uit meegekregen. Of van de straat. Hoefde je ook niet met kapsones aan te komen." Verder heeft hij vooral zijn ogen goed open gehouden. Overal waar hij kwam. „Wat dat betreft ben ik blij dat ik mijn school eerst heb afgemaakt. Ik ben de hele wereld rond geweest met het voetbal. Maar voetbal is niet het enige dat er is, zoals velen overi gens wel denken. Ik ben in Maleisië ge weest, in Rusland voor het gordijn viel. Ik culturen. Ik heb daar mijn licht op gestoken, contacten gemaakt. Vrienden ook. In Engeland met name. Zo'n pub als waar we hier nu zitten. In de straat waar Sindy en ik in Manchester woonden, had je er vijf van. Ging ik ge regeld een biertje drinken. Want dat is ook zo wat. Ik heb altijd geleefd, hoor. Wel degelijk voor het voetballen. Maar óók voor de gezelligheid. Ik ben gek op een avondje stappen. Zoals gis teren toevallig, met Robbie Allien in Utrecht. Kwamen we Willem van Hanegem nog te gen. Mooie verha len, meteen gezel lig. Ja, ik hou van inspanning, maar ook van ontspan ning." Van een beetje filo- seren ook wel. Over de zaken die er echt toe doen in het le ven. Zoals ouder worden, religie, de dood. Gelooft hij ei genlijk in een god, dit zondagskind? Hij moet eerst la chen om de kwalifi catie. „Zondags kind, ach. Ik geef toe, het is me alle maal erg makkelijk afgegaan. Maar ik heb het niet voor niks gekregen, ik heb altijd hard ge werkt. De mensen geloven dat niet al tijd, maar goed, dat is hun probleem. Ik weet voor mezelf dat het zo is. Dat andere geloven, tja. Ik ben van huis uit katholiek. Maar niet erg praktize- rend, nee. Ben ik in het buitenland, dan mag ik graag een kerk bezoeken. Maar meer dan een godshuis, zie ik daar een uiting van cultuur in. Van een tijdsbeeld. Zo'n monu- geest laten dwalen." Hij is op dat punt beland dat hij naar e filtertje grijpt. Heel zelden maar steekt hij eentje op. Peinzend blaast hij vervolge een wolkje weg en kijkt hoe de rook opkri geit naar het plafond om ten slotte buit beeld te verdwijnen. „Je zou 25 moeten b ven. Je zou de klok af en toe stil moeten z ten. Laat het altijd zo zijn, denk ik wel ee: Bijvoorbeeld als ik met die kleine Jim a het voetballen ben. Aan de andere kt heeft elke leeftijd natuurlijk zijn charm ook al heet dat misschien een groot clicl Zie ik m'n moeder met haar kleinkind, t dat is toch ook wel weer mooi als je zoii kunt meemaken. Maar het leven gaat sn Veel te snel." he: De geboorte van de kleine, nu twee jaar leden, heeft grote indruk op hem gemaa „We zaten in Engeland toen Sindy een m kraam kreeg. Ik zal niet zeggen dat dat doorslag heeft gegeven, maar het heeft elk geval het proces versneld om naar derland terug te keren. Hoewel het niet h ker liep bij Manchester, had ik altijd nog i leiding. De trainingen, de wedstrijden, maten. Zij niet, ze zat na die miskra* maar alleen thuis en voor haar gevoel hi eenzaam en ver weg van huis. Dan mis je familie, hoor. Toen hebben we de kno doorgehakt en zijn we teruggekomen n; Leiderdorp. Gelukkig is alles later goed j komen. We hebben nu een geweldig ker tje. Weet je waar ik me aan kan ergeren? hoort stelletjes wel eens zeggen: 'ach, i nemen pas over een paar jaar kindere Nou, je hebt niks te nemen. Je krijgt ze. O een cliché, maar wel een waarheid als e koe." zijn Zondagskind uit I Hij laat de frisdrank in zijn glas draaien 'n keurt hij met kennersblik een Grand Cl va8€ Chateau Seven Up. Van het mooie jaar '5 zlJn Het woord 'zondagskind'. Daar wil hij to °PZ< nog even op terugkomen. Hij grijnst. F 'aan past, maar het past ook weer niet. „Vo aaai mijn gevoel neemt een zondagskind aL Z-ijn zoals het komt. Dat doe ik niet. Ik beimat dondersgoed dat ik een bevoorrecht me 1 ben. Dat ik goed geld verdien met een sp die letje terwijl een ander zich zijn hele ley 8ew het lazerus werkt in een fabriek. Dat ik t °rac nauwelijks zorgen over mijn toekomst h<j 2 te maken waar een ander geen werk hef Maar ik realiseer me dat. En ik kan wel ee j^ov< kwaad worden als ik die jonge gasten in 1drac voetbal om me heen hoor. Die praten, sin "U1S dat Bosman-arrest, over tonnen terwijl nog niks gepresteerd hebben. Nee, het me tot nu toe niet slecht vergaan. Ma daar heb ik wel wat voor g RUNSBURG/KATWUK PETER VAN EGMOND De Gereformeerde Kerk van Rijnsburg brengt binnenkort een zelf ontworpen aanvulling uit op het daar gebruikte Lied boek voor de Kerken. De Uit- breidingsBundel, zoals het werkje gaat heten, omvat 134 liederen uit onder andere de Opwekkingsbundel en de zang bundel van Johannes de Heer. In veel gevallen zal de bundel als vervanging kunnen dienen van de liturgieën die meestal in bijzondere diensten worden ge bruikt. Het is de bedoeling om de bundel op zondagmorgen 23 maart te introduceren. Het boekje wordt in een oplage van tweeduizend gedrukt. De bun del bevat een inhoudsopgave in rubrieken, met daarin liederen die in de thema's feestdagen, doop en belijdenis passen. Vanuit de gemeente kwam dikwijls het signaal dat men graag ook andere liederen zou willen zingen dan die van het liedboek Ouderen gemeentele den geven een voorkeur aan voor vroegere bundels, zoals Stemmen des Heils, terwijl de jeugd graag uit de Opwekkings- bundel zingt. „Maar wil je elke zondag extra liederen zingen, dan moeten er liturgieën wor den gedrukt", legt secretaris van de Muziek Advies Commissie H. Amerikaanse geestelijke verliest baan na gebruik escort service MINNEAPOLIS RTR beurd. Stein heeft wel !thera- peutische massages' gehad. De geestelijke A.C. Stein stopt Voor de afrekening gebruikte met zijn werk als chef perso- hij een credit card op naam neelszaken van de Evange- lisch-Lutherse Kerk in de Vere nigde Staten. Hij heeft toege geven dat hij klant is geweest van een escort service. Stein (50) heeft de kerkleiding be kend dat hij tijdens zakenrei zen in 1994 twee keer een be roep heeft gedaan op dames van de Black Tie Escort Ser vice. Tijdens de afspraakjes zou niets seksueels zijn ge- van de kerk waarvan hij zelf de rekeningen betaalde. De zaak kwam aan het licht door een rechtszaak tegen de eigenaar van de escort service die één jaar celstraf kreeg op gelegd wegens het bevorderen van prostitutie. Verslaggevers wisten de hand te leggen op een lijst met zo'n duizend klanten die met een credit card hadden afgerekend. WILLEMSTAD ANP Voorzitter C. van Delft en secretaris H. van Kruistum (rechts): „Blij met nieuwe bundel." FOTO LOEK ZUYDERDUIN van Kruistum uit. „En dat is een kostbare aangelegenheid. En bovendien is er een hoop werk aan verbonden. Dus kwamen we op de gedachte om een bun deltje te maken." Het is de bedoeling dat het boekje in de hal van de kerk komt te liggen als de dominee daar liederen uit opgeeft. Zijn er geen liederen gekozen, dan staat de kast met Uitbreidings- Bundels er niet. Van Kruistum verwacht dat het werkje bijna elke zondag in de kerk te vinden zal zijn. De UitbreidingsBundel zal in veel gevallen een liturgie over bodig maken. Van Kruistum: „We hebben onlangs een kin- derdienst gehad. Er is toen een aantal liederen gekozen voor de liturgie en die bleken allemaal in de bundel te staan. Het vol doet echt, we zijn er heel blij mee." De Gereformeerde Kerk van Katwijk heeft de opzet van de Rijnsburgse bundel volledig overgenomen en vijfhonderd exemplaren in eigen beheer ge drukt en ingebonden. Gister morgen is de bundel daar voor het eerst gebruikt. De complete bijbel is vertaald in het Papiaménts, de moedertaal van de op de Benedenwindse eilanden wonende Antillianen. Er is een rooms-katholieke en een protestanse versie totstand gekomen. Het vertaalproject ging 20 jaar geleden met enige vrijwilligers van start. Doordat het werk te traag geschiedde, werden twaalf jaar geleden pro fessionele vertalers en theolo gen ingeschakeld. Zij hebben aan de hand van de richtlijnen van de Wereldbond van Bijbel genootschappen het vertalen voortgezet. „We hebben bewust niet ge kozen voor hoogdravende taal, maar voor een begrijpelijke ver sie die voor de kerk geschikt is", zegt directeur A. Elisa van het Antilliaans Bijbel Genootschap. De bijbels zijn verkrijgbaar in zowel simpel uitgevoerde als luxueuze versies. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERV.KERK Beroepen: te Moerkapelle: A.D. Goij- ertte Bunschoten. GEREF.KERKEN VRIJGEM. Bedankt: voor Hardenberg-Centrum: R. de Graaf te Rouveen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Aalburg: A.F. Honkoop te Wageningen; te Westzaan: M. Gol- verdingen te Groningen. Bedankt: voor Nieuw Beijerland: J. Kareis te Oudemirdum. UTRECHT ANP Het Humanistisch Verbond (HV) wil zich meer mengen in het maatschappelijk debat over actuele kwesties. Daarmee ho pen de humanisten in de toe komst een breder publiek te bereiken. „We moeten een spin in het web worden, «en plat form voor maatschappelijke discussies", zei HV-voorzitter M. Verkerk afgelopen zaterdag in Utrecht. Zij was een van de sprekers op een studiedag over de toekomst van het moderne Nederlandse humanisme. Het HV zit al jaren in een identi teitscrisis. Het aantal leden stagneert en van de kleine 16.000 leden is de gemiddelde leeftijd momenteel 57 jaar. Bo vendien zou bij het publiek nog steeds een onduidelijk imago van de organisatie bestaan. Daarom pleitte onder ande ren Verkerk voor een 'praktisch humanisme'. Humanisten moeten volgens haar „meer te gendraads denken en vanzelf sprekendheden ter discussie durven stellen". Dat proces moet zich uiten in deelname aan het openbare debat. Elk onderwerp met een le vensbeschouwelijk aspect komt daarvoor in aanmerking, zoals abortus, vhet minimabeleid, (drugs)verslaving, feminisme en zelfs de mogelijke uitbrei ding van Schiphol. „Het gaat voor ons dan wel om de funda mentele wagen achter de vraag of bijvoorbeeld uitbreiding ge wenst is". Verkerk benadrukte overigens dat het HV nooit par tijpolitieke standpunten zal in nemen. Haar pleidooi voor meer 'maatschappelijke betrokken heid' moet wel gepaard gaan met een theoretische 'doorlich ting' van de humanistische grondslagen, zei oud-HV-voor- zitter P. Cliteur. Een heldere identiteit kan volgens hem veel aantrekkingskracht hebben en hoeft niet 'klein te maken'. Hij verwees naar de Evangelische Omroep die dankzij een duide lijke profilering groeit als kool. Het streven naar een bredere humanistische beweging ver eist ook een aanpassing van de huidige organisatiestructuur, betoogde Verkerk. Momenteel zouden humanisten elkaar te veel testen „of je wel humanis tisch genoeg bent". Ook bekri tiseerde zij de plaatselijke zon dagse bijeenkomsten van de zogeheten humanistische ge meenschappen. „Daar word ik treurig van, ze zijn over het al gemeen hopeloos saai. Dat spreekt niemand meer aan." Het HV bestaat inmiddels 51 jaar. De op de universiteit voor humanistiek opgeleide geeste lijk raadslieden werken in de krijgsmacht, de gezondheids zorg en in gevangenissen. Ook bestaat een humanistische om- roepstichting en humanistisch vormingsonderwijs. Verder biedt het HV onder meer bege leiding bij uitvaartdiensten en relatievieringen. REDACTIE DICK VAN DER PLAS, 071 -535é De dat LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 DIRECTIE B. M. Essenberg, J. Kiel (ad/und) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, an der Post (adjunct) pass Vooi dan zei I* reizi Ram 071-5323 nine 023-5317 st0p als ii H.G. PUBLIC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30 -11.30 uur of per post. REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.M. Jacobs, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco TELEFAX Advertenties: Familieberichten: 023- 5320,1 Redactie: 071-5321|? Hoofdredactie: 071-5315' inV< ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 uuri stati 071-5356! afv/r. RUBRIEKSADVERTENTIES TT Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 uurltlon 071-5143: rein. ABONNEMENTEN kom bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) ƒ3]- per kwartaal (acceptgiro) f 9i per jaar (acceptgiro) f 35| Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijf i het abonnementsgeld, ontvangen korting per betaling. VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBANI Voor mensen die moeilijk lezen, slechte ogen hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samenvatting het regionale nieuws uit het Leidsch Dagblac geluidscassette beschikbaar. Voor informatie 0886-482345 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Grave). fÖC vo< ZIEKENHUIZE ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en vanaf woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessenhuis) en dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor partners bovendien van 10.30 -11.15 uur en van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00 -15.30 uur en 19.00-19.30 uur en na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende verpleegkundig Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klasse I en II j daarnaast ook 11.15-12 00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot 21.00 uur).\ Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 uur en 18 30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): dagelijks 14.00-15.00 uur daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 uur(Alleen Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitsluitend voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruime bezoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en oorheelkunde 6 neurologie: 14 15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelkunde en heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15-17.00 uur; babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. n 18.30-19.30 uur, klasse I en II

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 8