Leiden Jongeren vervuilen atletiekbaan ESIXXL H.A.H.? 0 Geen cadeautje voor de kleinkinderen Oplichters tonen berouw Fit voor de Singelloop CDA wil minder vergaderen Urlusplantsoen straks verkeersveilig gebied Iedereen kan bij mij binnenkomen, ik vind racisme MAANDAG 3 MAART 1997 7 Gefrustreerde gooit bij politie ruit in leiden Uit frustratie heeft een 33-jarige Leidenaar zaterdag nacht een ruit van het politiebureau aan de Langegracht inge gooid. De man wil dolgraag bij de politie werken, maar is al en kele keren afgewezen. Ook voor de vrijwillige politie komt hij maar niet in aanmerking. Hij gebruikte Jiet politiebureau om zich af te reageren. Inbrekers op heterdaad betrapt leiden» De politie heeft afgelopen weekeinde een 29-jarige Rot terdammer en een 28-jarige Fransman op heterdaad betrapt bij een inbraak in een huis aan de-Kastanjekadé. De inbrekers wer den buiten aangehouden. De buit, een fotocamera, videorecor der en geluidsistallatie, was al in een auto geladen. ANNO 1897 Woensdag 3 Maart In onze vestibule zijn thans geëxposeerd door vriendelijke toezending van den heer Henri Berkeljon nog eenige artike len uit den Congo. Daaronder zijn bijv.: een krokodilsei, een al daar gebruikt wordende flesch en drie groote kevers, die vrij groote waarde hebben. Voorts ontvingen we een aantal photo- graphieën van Guatemala, een republiek in Midden-Amerika. De hoofdstad, eveneens Guatemala genaamd, ligt tusschen twee bergrijen in een gezond en aangenaam klimaat. Het aantal in- l. 60,000. ANNO 1972 vrijdag 3 maart Een enorme ravage vertoonde vanmorgen het Lucascollege in Voorschoten, dat vannacht door onbekende daders werd ver nield. De leerlingen kregen vandaag geen les. In alle lokalen wer den vernielingen aangericht, gordijnen van de muren gerukt, opgezette vogels uit de volière werden de nek Omgedraaid en een radio werd kapot geslagen. Het mag een wonder heten, dat in het scheikundelokaal geen brand is uitgebroken. Daar werden alle vitrines stukgeslagen en de vaak zeer giftige scheikundige stoffen door elkaar gemengd. De schade bedraagt vele duizen den guldens. Twee inwoners van Almere zijn aangehouden voor het venten zonder vergunning. Het duo, een 15-jarige meisje'en een 35- jarige man, verkocht posters in de omgeving van de Jan vossen - steeg. De opbrengst zou zijn voor een stichting die vecht te gen Aids. De politie kreeg echter geen duidelijkheid over de op drachtgever. Na zijn aanhou ding kreeg het duo blijkbaar be rouw. Het schonk het opgehaal de geld, 116 gulden, aan het Ro nald McDonaldhuis. Alles mislukt bij computerdief Overdag had hij de draagbare computer al uitgekozen, 's nachts besloot de 36-jarige Lei denaar het apparaat uit de eta lage van de winkel aan de Haar lemmerstraat te stelen. Maar getuigen zagen hem de ruit in gooien, waardoor de politie hem later die nacht kon aan houden. Overigens had de dief alleen de computertas in han den, de computer zat er niet leiden Hartslagmeters, weegschalen, huidplooime ters, meetlinten en stopwatches. De vereniging Lei den Atletiek haalde afgelopen zaterdag alle hulpmid delen uit de kast voor de eerste officiële Fittest. De club geeft een 'stoomcursus' voor ongetrainden die over twee maanden de Leidse Singelloop fit willen volbrengen. Op de eerste fittest kwamen 23 poten tiële deelnemers af. Niet al te veel, maar coördinator Norbert Groene- wegen vond dat niet zo erg. „ledereen wordt getest op hartslag, vetpercentage, gewicht, lengte ervstand van het bekken. Dat moet zorgvuldig gebeuren en kost ook tijd. Omdat het voor ons ook de eerste keer is, is het niet zo erg als de start rustig is. Het is de bedoeling dat we dit soort loopcursussen vaker gaan geven." Leiden Atletiek gaat het groepje mensen op des kundige wijze voorbereiden op de Singelloop. Het betekent elke week een training in de Leidse Hout onder begeleiding van trainers, masseurs en zelfs een sportarts. De club heeft een testteam van maar liefst zeventien leden. Groenewegen: „Van de achthonderdduizend men sen in Nederland die hardlopen zijn er misschien zestigduizend lid van een cli/b. Wij willen aantonen dat een atletiekclub meerwaarde heeft en dat het dus zin heeft om lid te worden. Met gerichte training en adviezen over voeding en gezondheid wordt het alle maal veel leuker." De club heeft de steun van de overkoepelende Ko ninklijke Nederlandse Atletiek Unie (KNAU), die Lei den heeft aangewezen als een van de negen fittest- punten in Nederland. „Het geeft aan dat het goed zit met onze accommodatie en organisatie. Dat moet de cursisten vertrouwen geven." FOTO LOEK ZUYDERDUIN Een kleinere 'dienstbare' ■overheid waarin minder wordt vergaderd en waarin bewoners via een gratis 06- nummer hun beklag kunnen doen over het doen en laten van hun dienaren. Dat is het beeld dat het Leidse CDA voor ogen staat als het gaat óver de toekomst van het ge meentelijk apparaat. Met haar notitie 'Van binnen naar buiten' hoopt de CDA-fractie een discussie over de 'dienst bare gemeentelijke overheid' op gang te brengen. De christen-democraten constateren dat de reorgani satie ten stadhuize goed loopt, maar houden toch nog wel zo hun verlangens. Zo stellen zij dat de gemeente vergeleken met de slechts 39 raadsleden wel erg ruim be meten is met bijna 1300 ambtenaren. Het CDA be pleit een vergelijking te ma ken met andere gemeenten. Daarbij"past dat de politiek zichzelf wat bescheidener opstelt. 'De gemeenteraad moet waken voor een over productie van nieuw beleid' heet het in de notitie. Om dat te bevorderen neukt de frac tie aan maatregelen als het venninderen van het aantal raadsvergaderingen en de verkleining van het aantal Veel ouderen in verzorgings- en verpleeghuizen krap bij kas Tuinhuis afgebrand 5 leiden Een tuinhuisje aan het Maro- wijnpad in Leiden is zaterdag- nacht in vlammen opgegaan. ■70 Oorzaak van de brand was een steekvlam uit een butagasfles, '50f die bij het huisje stond. Een an- ,40 dere butagasfles explodeerde hierdoor. Hoe de steekvlam 00b heeft kunnen ontstaan, is de so politie nog onbekend. „Soms is het wel moeilijk ja." Het is even stil. Mevrouw J. Mieremet (?8), bewoonster van het Leidse verzorgingstehuis Lorentzhof, tuurt uit haar raam. „Maar verleden keer heb ik iets je meer geld gehad. Mijn man zat altijd in de bouw. Nu zijn sociale fonds is gestopt, krijg ik daar een uitkering van. Ai-moede in verzorgings- en verpleeghuizen onder bejaar den. Eerder deze week bracht het Sociaal en Cultureel Planbu reau (SCP) de resultaten van de Rapportage 1996 Ouderen naar buiten. Meest opmerkelijke uit komst was dat tienduizenden bewoners van tehuizen niet of nauwelijks kunnen rondkomen van hun pensioen en/of AOW. Geld voor hobby's, sociale acti viteiten of een bloemetje heb ben ze niet. Uit de rapportage bleek ook dat eenderde van alle 65-plus- sers met een laag inkomen de helft van dat inkomen moet be talen aan wonen en zorg. In de jaren tachtig gold dat nog voor drie procent van de ouderen. Het SCP constateerde boven dien.dat zij niet graag bij de ge meente aankloppen voor bij zondere bijstand of kwijtschel ding van gemeentelijke heffin gen. Schaamte en ontoeganke lijkheid van de regelingen spe len een grote rol. Staatssecretaris Terpstra van welzijn wil van armoede onder ouderen geen politiek thema maken. „Pure armoede is iets anders. Dan heb je geen dak boven je hoofd en geen eten. Bewoners van bejaardentehui zen worden goed verzorgd", liet ze in een reactie op het rapport van het planbureau weten. Terpstra zegt niet geschrokken te zijn van de uitkomsten en noemt deze bovendien verou derd. Op dezelfde lijn zitten direc teur T. Kohlbeck en M. de Frel, hoofd verzorging van zorgcen trum Lorentzhof. Het bejaar dentehuis is met 119 bewoners het grootste van Leiden. De ge- Tienduizenden ouderen houden nauwelijks geld over van hun pensioen en/of AOW, blijkt uit e middelde leeftijd is 86 jaar, iets hoger dan het landelijk gemid delde. „We hebben niet de in druk dat de mensen minder te besteden hebben", zegt De Frel. Kohlbeck vult aan: „Van verar ming merken wij weinig. Wel zien we dat mensen moeite hebben om de eindjes aan el kaar te knopen. Een avondje naar de bioscoop of een etentje is al gauw heel erg moeilijk." Kohlbeck denkt dat de finan ciële positie van Ouderen dit jaar-eerder is verbeterd. „Het 'opeten van je eigen huis' is er niet meer bij. Tot dit jaar moes ten mensen met een eigen ver mogen of met veel geld op de bank dat eerst opmaken." Ook zijn de AOW en de pensioenen iets verhoogd. AOW'ers krijgen dit jaar 17 gulden per maand extra, ouderen met een aanvul lend pensioen 40 gulden. Ver der wordt het kijk- en luister geld vanaf juni dit jaar afge schaft in de tehuizen. Toch blijft het behelpen, vindt mevrouw Mieremet. Maandelijks houdt ze zo'n 400 gulden over. Behalve de tele foonrekening moet ze bijvoor beeld ook haar vitaminepillen en hoestdrankjes zelf betalen. Mieremet is astmatisch. Verder draait ze op voor de eerste 200 gulden aan 'incontinentie-spul- len'. „Ik heb kleintjes kleinkinderen. Als ik iets leuks voor ze wil kopen, moet het wel onder de tien gulden blijven", vertelt ze. De oudere kinderen heb ik al jaren niks meer kun nen geven. Dat vind ik heel erg." Ze legt de handen op haar rok en zegt: „Deze heb ik ge kocht toen mijn jongste zoon trouwde. Dat is acht, negen jaar terug." „We zouden meer geld moe ten krijgen", zegt mevrouw H. de Graaf (81). „Van mijn AOW en pensioentje blijft per maand 385 gulden over. Je komt er ei genlijk niet van rond." De Graaf heeft een vetloos dieet, dus de vleeswaren die ze mag eten, moet ze zelf kopen. Van die 385 Club ergert zich aan glas en vernielingen Rondhangende jongeren vervuilen de kunststofbaan in de Leidse Hout. Tot grote ergernis van de leden van atle tiekvereniging Leiden Atletiek, die steeds vaker kapotte bierflesjes, lege pakjes shag, etensresten en condooms van de baan moeten rapen. Volgens de club doet de dienst Sport en Recreatie, beheerder van atletiekbaan, niets aan het probleem. leiden hans koenekoop weekeinde was het bal. Het kunststof rond de hoogspringbedden lag zater dagmorgen bezaaid met glas scherven. De leden van Leiden Atletiek, die de fittest voor de Singelloop kwamen voorberei den, moesten eerst de baan grondig schoonvegen. Zondag nacht was de overlast zq moge lijk nog erger. Buurtbewoners klaagden bij de politie dat jon geren tot vier uur 's nachts met hun bromfietsen over de atle tiekbaan scheurden. Een kleed kamer werd opengebroken en volgegooid met kapotte bierfles jes. Bierflesjes Kantinebeheerder Carel van Ve- netiën kan er steeds kwader over worden: „Er worden hier 's nachts gewoon feestjes ge bouwd. Het is niet te geloven." Hij vertelt dat de overlast al geruime tijd gaande is. „Het zijn opgeschoten jongeren van vijf tien, zestien jaar. Het zijn er soms wel dertig en ik weet niet waar ze allemaal vandaan ko men. Ze kruipen het liefst onder de overkappingen van de hoog springbedden. Daar wordt ge dronken, gerookt en weet ik wat al. niet meer. Die bedden wor den gesloopt. Zonde, want zo'n bed kost 15.000 duizend." Het terrein zou veel beter moeten worden afgesloten, vindt Van Venetiën. „Laten ze eens beginnen met goede sloten op de toegangshekken te plaat sen. Want nu staan de hekken dag en nacht open en kunnen ze dus met die bromfietsen de baan op. Iedereen kan zo naar binnen. We hebben dat ook aan Sport en Recreatie gevraagd, maar daar vinden ze het te veel moeite om elke dag de hekkep te komen openen. Ik kan dat niet begrijpen. We praten hier wel over de enige ateliekbaan in Leiden, daar mag de gemeente best een beetje zuinig op zijn." Kettingzagen Wim Edzes van de dienst Sport en Recreatie is op de hoogte van de overlast. „Maar we wis ten niet dat het zo erg was. Dit weekeinde is het wel erg bont gemaakt. Ik heb gezien dat ze de tribune met kettingzagen hebben bewerkt, die is zo on derhand rijp voor de sloop. Het is een probleem, maar een ech te oplossing heb ik niet. Het is niet mogelijk het terrein herme tisch af te sluiten. Dan moet je wel zulke hoge hekken plaatsen. En vergeet niet dat de Leidse Hout al vijftig jaar openbaar is." Hij kondigt wel aan zeer bin nenkort met de club te gaan praten. „En ik zal de politie vra gen wat vaker 's nachts en in de weekeinden te surveilleren. Want van de leden van de club en ons personeel mag je niet verwachten dat ze elk moment van de week een oogje in het zeil houden. Ik hoop eerlijk ge zegd dat de overlast geleidelijk afneemt. Je ziet wel vaker met deze rondhangende jongeren golfbewegingen. Vaak zoeken ze na verloop van tijd weer een an dere plek." gulden betaalt ze ook haar pedi cure, haar knipbeurt en het lid maatschap van de kerk. „Dat gaat dan allemaal maar net. Maar iets extra's is er niet bij." Twee andere bewoonsters zeggen helemaal geen proble men met geld te hebben. „Ik heb het goed", vindt C. Ligt- voet-Pauw. „Ik kan sparen van die centen. En als ik iets wil hebben", vraag ik het mijn zoon en dan krijg ik dat. Ieder jaar gaan we met bewoners een weekje op vakantie. Heerlijk." Haar buurvrouw voegt toe: „Zo lang ik mag houden wat ik heb totdat ik mijn ogen sluit, ben ik tevreden." Bewoners tevreden met plannen leiden maarten Hogere verkeersdrempels, draaihekken om fietsers te we ren, nieuwe fietsrekken, in klapbare verkeerspaaltjes, ver plaatsing van de ingang van de speelplaats en van de glasbak ken die het zicht op het ver keer nu nog bemoeilijken. De bewoners van het Jacques Ur lusplantsoen krijgen het alle maal. „En, eerlijk gezegd zijn we er gewoon verbaasd over dat het allemaal zo soepel is gegaan", zegt een tevreden voorzitter Jan Ras van de be wonerscommissie van het Ur lusplantsoen. De bewoners hadden een plan ingediend bij de gemeen te om het plantsoen veiliger te krijgen. „Plet is een klein woongebied en auto's en fiet sers jagen daar nog wel eens doorheen", vertelt Ras. „Ten koste van onze kinderen." De gemeente kwam over de brug. Het enige verzoek van het ver langlijstje met verkeersmaat regelen dat niet is ingewilligd, is een extra fietspad: daarvoor bleek te weinig ruimte. Ambtenaar A. Hogendoom verwacht dat het werk in het Urlusplantsoen eind maart af is. Als kroon op het werk ko men er verkeersborden bij de ingangen van het plantsoen, die aangeven dat er in het woongebied maar dertig kilo meter per uur mag worden ge reden. Café-eigenaar Ben Luykx verweert zich tegen Machten over discriminatie 70 j leiden timoteus waarsenburg 0qA De brief van het Meldpunt Dis- ooa criminatie heeft hij ongelezen 10 weggegooid. Ben Luykx is hevig verontwaardigd en tegelijkertijd ioe 1 geamuseerd over alle ophef 80 rond zijn vermeende racistische uitlatingen. „Het is echt de grap so van de stad. In mijn tenten zit- 80 ten mensen van alle soorten en 40 maten door elkaar. Ik heb twee dagen in de week bij de Harmo- io nie en de UB een portier staan. 90A Dat zijn een Turk en een Marokkaan. En dan zou ik 30 'zwarten' de toegang weigeren? oob Die uitspraken in Kriskras zijn 35 volledig uit hun verband gerukt. En de gedachte dat ik een racist ben, is te belachelijk om serieus te nemen." In een uitgave van het uit: gaanskrantje staat een interview met de café-eigenaren Ruud Kenter (Grote Beer), Adri Heins- broek (WW), Bert Jansen (Odes- sa) en Ben Luykx (onder andere Malle Babbe en De Oude Har monie). Hierin zegt Luykx dat hij 'zwarten' in zijn tent weigert. „Alles wat in het interview staat is ook echt gezegd. Maar door de manier waarop Kriskras het geplaatst heeft is een hele verkeerde indruk gewekt. Tus sen de gepubliceerde uitspra ken zat heel veel argumentatie en reacties van ons allemaal", vertelt Bert Jansen. Ook Kenter is het niet eens met de wijze waarop het gesprek is weerge geven. „Ben is een gouwe vent en een topondernemer. Hij be doelt zeker geen foute dingen." Luyckx, die aanvankelijk ieder commentaar op het omstreden artikel weigerde: „Iedereen kan bij mij binnen komen. Ik vind racisme belachelijk. Anders had ik nooit in de horeca moeten gaan. Dat zijn namelijk openba re tenten, waar iedereen mag komen. Ik zit ook in de handel. Al twintig jaar doe ik met ieder een zaken. Ook deze jongens kwamen niet meer bij van het lachen toen ze hoorden dat ik een soort racist zou zijn. Mijn twee zakencompagnons zijn bovendien kleurlingen. Die lie pen al grappen te maken of ze geen smartegeld van mij kon den krijgen." Naai' aanleiding van het inter view zijn bij het Meldpunt Dis criminatie vijf klachten binnen gekomen. „Naar aanleiding daarvan heb ik Luykx een brief gestuurd," vertelt T. Ong van het Meldpunt. „Ik wil weten hoe hij zijn uitspraken bedoelde en hoe zijn deurbeleid is. Als hij in derdaad op kleur selecteert aan de deur, gaan wij er werk van maken. Het feit dat hij een Turk en een Marokkaan bij de deur heeft staan, zégt niets. Ik heb overigens nog nooit een officië le klacht over Luykx of zijn deurbeleid gekregen. Maar ik hoorde van één van de kroegba zen dat zijn uitspraak wel kan kan worden uitgelegd als het weigeren van gekleurde mepsen aan de deur. Daar wil ik nu ge woon duidelijkheid over." Moustapha is 21 jaar en Marokkaan. Ben Luykx kent hij niet, maar zijn tenten wel. „De UB heb ik maar één keer be zocht, dus daar kan ik niks over zeggen en in Malle Babbe kom ik alleen op 3 oktober. Dan is het er overigens heel erg gezel lig. Ik ga wel regelmatig naar de Harmonie. Daar heb ik wel eens problemen gehad, maar nooit aan de deur of met personeel. En als ik ruzie kreeg had dat niets met mijn kleur te maken. Gewoon dronkemansruzie. Een andere man die regelma- tig in de horecagelegenheden van de Leidse kroegbaas komt, verbaast zich over alle ophef. „Ik geloof best dat hij zich wel eens onhandig uitdrukt. Maar een racist? Dat is Luykx beslist niet. Er zijn volgens mij wel be paalde groepen in de stad die problemen veroorzaken. En daar zitten ook veel donkere jongens bij. Die groepen moet je gewoon niet in je tent heb ben. Want dat schrikt anderen af." „Die uitspraak over 'zwarten' is niet handig", zegt Heinsbroek van de WW die vindt dat het in terview een verkeerde indruk wekt. „Maar de uitspraak 'Nor maal weiger ik die groepen aan de deur' maakte hij in een an dere cqntext. We hadden het toen over het deurbeleid ten probleemgroepen. En probleemgroepen moet je buiten houden, ongeacht wie het zijn. Daar schaar ik mij he lemaal achter." De eigenaar van Odessa deelt deze mening eveneens: „Wie bij mij verve lend is, gaat eruit. Of hij nou van de Noordpool of'de Zuid pool komt." Ron Rijghard, de schrijver van het stuk in Kriskras, houdt voet bij stuk wat betreft de juistheid van de weergegeven uitspraak. „Het is één uitspraak geweest van Luykx. Het bandje heb ik helaas niet meer. Maar naar mijn mening vergist de rest zich als ze beweren dat de uitspra ken niet bij elkaar horen." 'n Extra Small of Extra Large huis- aan-huis verspreiding? Of het nu gaat om 1.500 of 1.500.000 fol ders, lokaal of interregionaal; In- terHolland Verspreiders besteedt de grootst mogelijke zorg aan uw opdracht. BEL 023 - 5 421 531 voor een offerte en vraag naar Jeroen van de Brug. InterHolland VERSPREIDERS - Huis-aan-huis- effect

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7