Rebellen Zaïre tegen bestand Oermens doorstond al vroeg Siberische kou Buitenland Doden door noodweer Verenigde Staten Lid bende Dutroux had politieke bescherming Ruim vijfhonderd doden door aardbeving in Iran d- Nu ook gekloonde apen Belangrijk nieuws voor iedereen die een huiscentrale heef ft. P 27? 1? Europees akkoord over beperking broeikaseffect kNDAG 3 MAART 1997 :t! -einongeluk Pakistan: 110 doden tan» Bij een treinongeluk in Pakistan zijn vandaag zeker 110 ivhrchlsen omgekomen. Zo'n 150 anderen raakten gewond. Het tal doden en gewonden kan nog toenemen omdat reddings- |;gen nog steeds slachtoffers uit het verwrongen staal probe- ^te halen. Het ongeluk gebeurde toen een sneltrein met be riming Karachi een stopsignaal negeerde, op een doodlo- g Den'd z'jsP00r werd geleid en vervolgens op een stootblok klapte. taanse stierenvechters staken irid Spaanse stierenvechters zijn gisteren in staking gegaan protest tegen voorschriften van de regering waarmee be- jglijke praktijken - zoals het afstompen van de hoorns - moe- P worden voorkomen. De nieuwe regels zijn volgens de stie- n U Vechters niet na te leven omdat soms niet met zekerheid is te stellen of de hoorns met de hand zijn afgestompt of dat düer dat zelfheeft gedaan. ijk hei dsp^tiders beginnen tijdschrift Witte Mars sel_. De Witte Mars van oktober vorig jaar tegen het slechte ^ctioneren van de Belgische Justitie krijgt een vervolg in de 'weeg^n van een tijdschrift. Op initiatief van de ouders van de door ;n bediende van Dutroux vermoorde meisjes Julie en Mélissa ver- or hurijnt over twee weken het eerste nummer van de maandelijkse istellityicatie. Het blad moet vooral een spreekbuis zijn voor de di- 'witte' comités die sinds vorig jaar actief zijn. Je de e en 'irdaanse koning geeft paleis weg |/1AN» De Jordaanse koning Hussein geeft zijn paleis in Am- ra Rugh aan dakloze kinderen. Zelf neemt de koninklijke familie ts in lir intrek in een nieuw onderkomen even buiten de hoofdstad. gens Hussein is het besluit ingegeven door een bezoek dat hij feijn echtgenote, koningin Noor, onlangs brachten aan een te- voor dakloze kinderen. „Ik heb geen gemoedsrust gehad de alys ik (je omstandigheden in dit instituut en van deze kinde- per iza®"' ^us k°ning- s ^rmeense gevangenen gestikt een i$KQUBij een brand in een gevangenis in het Armeense Idje- en k2j zijn dertig gedetineerden omgekomen. Vier bewakers raak- ernstig gewond. Het vuur ontstond in een deel van de ge- ^igenis, waar mensen voor voorlopige hechtenis waren onder- te >racht. In hun haast om aan het vuur te ontkomen, verzuim- van bewakers om de celdeuren te openen. De dertig slachtoffers ersgi, vervolgens gestikt. De oorzaak is vermoedelijk kortsluiting. iSrie doden bij lawine Zwitserland js» In de Zwitserse Alpen, in het Berner Oberland, zijn vrijdag j e mensen omgekomen door een lawine. Drie anderen slaag- -Mi er in zich uit de sneeuwmassa te bevrijden. De zes winter- 'üoftsi)iters - vijf snowboarders en een skiër - waren volgens de weziitserse politie buiten de gemarkeerde pistes gegaan. It/m Commissieleden klappen uit de school kens zijn slecht gevallen in de parlementaire onderzoeks commissie. Volgens commis sievoorzitter Verwilghen is Eerdekens 'indiscreet' geweest, maar Verwilghen bestreed de lezing van zijn commissielid niet. Diverse Belgische kranten publiceerden vanmorgen de namen van de door Connerot- te genoemde politici. Zo wijst de Standaard in de richting van oud-justitieminister Gol, oud-premier Van den Boey- nants, de Waalse minister Van Cauwenberghe en Kamerlid De Donnea. De krant voegt daar wel aan toe dat de verklarin gen van Nihoul met een korrel tje zout moeten worden geno men. Nihoul staat in justitie kringen bekend als een notoir opschepper. BRUSSEL PAUL KOOPMAN CORRESPONDENT Michel Nihoul, handlanger van de zedenmisdadiger Mare Dutroux, genoot politieke be scherming. Zeker zes Fransta lige politici, onder wie een oud-justitieminister en vice- premier, een minister van staat en enkele Kamerleden, hielden de Brusselse zaken man de hand boven het hoofd. Dit heeft Nihoul zelf opge biecht. PS-fractieleider Eerde kens, lid van de onderzoeks- commissie-Dutroux, bracht dit nieuws naar buiten, zich base rend op de verklaringen die onderzoeksrechter Connerotte afgelopen vrijdag achter geslo ten deuren voor de commissie had afgelegd. De onthullingen van Eerde- TEHERAN AFP-DPA LITTLE ROCK AFP-Rtr-PPA-EFE Door noodweer en tornado's zijn afgelopen weekeinde in de Verenigde Staten zeker 34 mensen om het leven geko men. In de zwaar getroffen staat Arkansas vielen 23 slacht offers. President Clinton, voor malig gouverneur van Ar kansas, zal morgen een bezoek brengen aan de getroffen ge bieden. In Arkansas gingen wervel stormen gepaard met zware re genval en hagelbuien met ste nen zo groot als knikkers. Het vliegveld van de hoofdstad Little Rock moest worden ge sloten omdat stukken van het vernielde dak van het luchtha vengebouw over de start- en landingsbaan vlogen. In grote delen van de staat viel de stroom uit. Voorts zijn er veel overstro mingen in de vallei van de ri vier de Ohio, en verder stroom afwaarts in die van de Missis sippi. De Ohio móndt uit in de Misissippi. Langs de rivieren zijn zeker elf mensen door het water verzwolgen, van wie acht in de staat Kentucky. In Ohio worden nog steeds mensen vermist. Zware regen val, wervelstormen en hoogwa ter richtten zaterdag verder zware schade aan in de staten Mississippi en Tennessee. Zeker 35.000 mensen zijn dakloos geworden Maan, de islamitische tegen hanger van het Rode Kruis. Duizenden stuks vee zijn om gekomen. Door het barre weer en door storingen in de stroomvoorzie ning kwam de hulpverlening langzaam op gang. Inmiddels zijn duizenden hulpverleners uit naburige provincies in Arde- bil gearriveerd. De belangrijkste toegangsweg naar het getroffen gebied is over een lengte van tientallen kilometers bedekt met een dikke laag ijzel. Boven dien is het erg mistig, waardoor de aanvoer van hulpgoederen bijzonder moeizaam verloopt. Bij een krachtige aardbeving in de Iraanse provincie Ardebil, eind vorige week, zijn volgens de jongste officiële cijfers 554 doden en meer dan 2.400 ge wonden gevallen. Zeker 35.000 mensen zijn dakloos geworden. In het noordwestelijke Ardebil sneeuwt het al dagen en het is er ijskoud. De aardbeving met een kracht van 5,5 tot 6 op de schaal van Richter trof niet al leen de provinciehoofdstad Ar debil maar ook 110 omliggende dorpen, aldus de Rode Halve .frtijtop China Jtiaart zich jjhter Jiang ig yvonne van der heupen Respondent antoc dagen na het overlijden de Chinese partijveteraan ig Xiaoping hebben uitein- jk ook de drie laatste top- ;tionarissen in de partij olijk hun trouw betuigd aan ïieuwe 'sterke man' in Chi president Jiang Zemin, rmee is in ieder geval naar ,en toe voorlopig de eenheid ten de partijtop gewaar- /Vij moeten verdriet omzet- in kracht, het hervormings- »d van Deng voortzetten en dichter scharen achter de ing van de partij waarvan ,g Zemin de kern vormt", zei gs grootste rivaal Qiao Shi irdag. De nummer drie in de ■ijhiërarchie opende zater- in Peking als voorzitter de lijkse zitting van het Natio- Volkscongres - China's ver- /an een parlement, ok de voorzitter van de dgevende Vergadering, Li huan (nummer vier in de tij) en generaal Liu Huaqing mmer zes) hebben Jiang in- Idels openlijk als nieuwe lei- aangeduid. Het machtige ttal had tot midden vorige ik wel Deng en zijn hervor- ïgsbeleid geprezen maar na- iten Jiang te noemen als zijn 'olger. Waarnemers conclu- irden hieruit dat de 'automa- he' bevestiging van Jiang als tijleider onzeker was gewor- Vluchtelingenkamp Tingi Tingi in handen van opstandelingen KIGALI-AMSTERDAM Rtr-ANP De hoop op een spoedig einde aan de burgeroorlog in Oost-Zaïre lijkt de bodem ingeslagen door nieuwe offensieven van de rebellen. Tegelij kertijd verklaarde de Zaïrese rebellenleider Laurent Kabila niets te voe len voor een staakt-het-vuren. handelingen met president Mobutu. De naar de strategische stad Kisangani oprukkende opstandelingen veroverden in het weekeinde naar eigen zeggen de plaats Lubutu en het nabijgelegen vluchtelingenkamp Tingi Tingi. Over het lot van de 170.000 Rwandezen en Bu- rundezen in het kamp is niets bekend, behalve dat tienduizenden op de vlucht zijn geslagen. Volgens Kabila is het over grote deel van de vluchtelingen te voet Het voorstel om de strijd te onderbreken is afkomstig van Zuid-Afrikaanse en Amerikaanse bemiddelaars. Rebellenlei der Kabila vreest echter dat de macht hebbers in de Zaïrese hoofdstad Kins hasa profiteren van een onmiddellijk staakt-het,-vuren. Volgens Kabila kunnen zijn troepen alleen instemmen met een wapenstilstand na rechtstreekse onder op weg naar Kisangani, tweehonderd ki lometer noordwestelijker. Tientallen westerse hulpverleners hebben inmid dels het kamp Tingi Tingi en de stad Ki sangani verlaten. Kabila heeft de Vere nigde Naties opgeroepen de vluchtelin gen in het door hem veroverde kamp te hulp te komen. De gezant van de Verenigde Naties en de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid voor de regio, Sahnoun en de EU-gezant Aiello bespraken zaterdag de crisis in het Grote-Merengebied (Oost-Zaïre, Rwanda en Burundi) met de Europese ministers voor ontwikkelingssamenwer king. Sahnoun zei toen dat de VN vast houden aan een politieke oplossing voor de crisis in Zaire. VN-secretaris-generaal Annan pleit echter voor een internatio nale vredesmacht. De manschappen zouden de honderdduizenden Hutu- vluchtelingen en Zaïrese ontheemden in het gebied moeten beschermen. Het voorstel van Annan komt morgen ter sprake als de VN-voorman Den Haag bezoekt. Minister Voorhoeve (defensie) heeft al laten weten dat Nederland alleen bereid is om deel te nemen aan een VN-missie in Oost-Zaïre als ook een grote mogend heid deel uitmaakt van de internationale troepenmacht. WASHINGTON DPA-ANP FLITS SNELRIJST pak 400 gram van 1? Amerikaanse wetenschappers hebben voor het eerst apen ge fokt uit embryo's die zijn gek loond. De Washington Post meldde gisteren dat de apen vo rig jaar augustus zijn geboren in een onderzoeksinstituut in Bea- verton in de staat Oregon. Het klonen van de embryo's van apen verschilt wezenlijk van het klonen van schapen in Schotland, waarover onlangs opschudding is ontstaan. De Schotse onderzoekers hebben erfelijk materiaal van een vol wassen schaap ingebracht in een eicel die in een ander schaap is geplaatst. Het resul taat is genetisch wijwei identie ke dieren. Voor het klonen van apen zijn embryo's gebruikt. Onderzoeker Wolf van het instituut in Bea- verton verwacht met deze me thode zeker acht identieke apen te kunnen produceren. Op den duur zouden ook volwassen apen kunnen worden gekloond. Zowel CDU als SPD boeken winst in Hessen FRANKFURT DPA-AFP Zowel de regerende christende mocraten als de oppositionele sociaaldemocraten hebben gis teren enige winst geboekt bij de gemeenteraadsverkiezingen in de Duitse deelstaat Hessen. De lokale stembusronde gold als barometer voor het politieke klimaat in de Bondsrepubliek, anderhalfjaar voor de landelijke verkiezingen. Bondskanselier Kohls CDU steeg van 32 naar 33,3 procent en de oppositionele SPD kreeg 38,2 procent van de stemmen tegen 36,4 procent vier jaar ge leden. De liberale coalitiepart ner van de CDU in Bonn, FDP, zakte in Hessen van 5,1 tot 4 procent. Ook de andere kleine partij in Bonn, de Groenen, kwam in haar bolwerk Hessen als verliezer uit de bus. Ook de extreemrechtse Republikaner kregen duidelijk minder steun dan vier jaar geleden. In de komende jaren wordt een aantal belang rijke telefoonnummers vervangen door nieuwe, korte nummers. Het alarmnummer 06-11 is bijvoor beeld vanaf 1 maart 112(*). Dit nieuwe nummer is straks in heel Europa hetzelfde. Hoewel u met onze telecommunicatieappara- tuur het nieuwe alarmnummer kunt bellen, kan het voorkomen dat de verbinding via een huiscentrale niet in één keer tot stand komt. PTT Telecom maakt het mogelijk dit zelf te controleren met het gratis testnummer 129. Dit testnummer is bedoeld voor iedereen met een huis centrale van PTT Telecom of 'n andere leverancier. Het werkt heel eenvoudig. U belt vijf keer het testnummer. Krijgt u steeds verbinding dan bete kent dat dat uw huiscentrale goed functioneert met de nieuwe, korte nummers. Hoort u niets en bent u in het bezit van PTT Telecom-apparatuur, bel dan onze servicedienst: 0800-0407 (gratis). Samen met u zoeken wij dan een passende oplossing. Als u apparatuur hebt van een ander merk, neem dan contact op met uw g leverancier. Tot 1 september 1997 kunt u zowel 06-11 als 112 bellen. :RSE RODE OF A 'ITTE KOOL V rstuk *NILLE VLA erpak NU ELKE DAG GOED NIEUWS 2 WASHINGTON PAUL RECER/AP Primitieve mensen hebben 300.000 jaar geleden al in het noorden van Siberië geleefd, vele eeuwen eerder dan tot nu toe werd aangenomen. Dat blijkt uit nieuw onderzoek naar de ouderderdom van stenen gereedschap dat in de be vroren toendra is gevonden. De gege vens zijn onlangs gepubliceerd in het wetenschappelijke tijdschrift Science. De bevindingen betekenen dat de eerste mens slim genoeg was om te overleven in de zwaarste weersomstan digheden op aarde, zegt Michael Waters van de A-and-M universiteit in Texas, hoofd van het veldonderzoek in Siberië. Tot voor kort werd gedacht dat de eerste mensen niet langer dan 30.000 jaar ge leden in dit koude gebied hebben kun nen leven. Toevallig werd vorige week ook be kend dat eerder in Duitsland gevonden speren 400.000 jaar oud blijken te zijn. Deze twee vondsten wijzen erop dat de eerste mens intelligenter, beter georga niseerd en beter uitgerust was dan altijd was gedacht. Het vroegste tijdstip voor een dergelijke ontwikkeling bij de mens werd vaak 150.000 jaar geleden gesitu eerd, bij het ontstaan van de moderne mens in de anatomische hoedanigheid van nu. De plaats die door Waters en collega's van de universiteit van Illinois is onder zocht, heet Diring Joeriach en ligt op een plateau boven de rivier de Lena, bij de stad Jakoetsk. Russische archeologen hebben daar in 1982 resten gevonden van een oude steengroeve die geduren de duizenden jaren door mensen zou zijn gebruikt. De Russen nodigden het team van Waters uit om te bepalen hou oud de groeve precies was. Het stenen gereed schap bleek tussen de 260.000 en 370.000 jaar oud te zijn. Volgens Waters waren de weersom standigheden ter plekke in die tijd ver gelijkbaar met die van nu. 's Winters daalt de temperatuur in Diring Joeriach tot 70 graden onder nul. Bij de steengroeve zijn geen beende ren gevonden, van mens noch dier. Het is volgens Waters niet te zeggen hoe lang de mens het op die plek heeft uit gehouden. Het is ook onduidelijk wat hij at, al zat er waarschijnlijk veel vis in de Lena en leefden er toen in het gebied mammoeten zo groot als olifanten. Sommige wetenschappers hebben beweerd dat de resten van de onder zochte stenen 'gereedschappen' niet door mensenhanden, maar door de na tuur zijn gevormd. Maar archeoloog Rob Bonnichsen van de staatsuniversi teit van Oregan bestrijdt dat en zegt dat er wel degelijk mensen in die periode leefden in de Siberische groeve. De onderzoekers troffen veel stenen resten aan op een plek die vermoedelijk een werkplaats voor een gereedschap- penmaker was. Daar werden kwarts schilfers aangetroffen die exact bleken te passen iri de uitsparingen van elders gevonden gereedschappen. BRUSSEL «ANP cent, hebben zij gisteren ook al onderlinge afspraken gemaakt. Deze reductie moet al tegen 2005 zijn bereikt. Over de reste rende vijf procent zullen zij be gin volgend jaar afspraken ma ken. Milieuminister De Boer wilde meteen een plan voor de uit- stootreductie voor de volledige vijftien procent bespreken. Groot-Brittannië en Frankrijk wilden zich echter nog niet he lemaal vastleggen. Frankrijk vindt dat in Kyoto eerst de Vere nigde Staten over de brug moe ten komen. Amerika is de groot ste producent van kooldioxide, dat voor tachtig procent bij draagt aan het broeikaseffect. De Europese milieuministers zijn het eens over de mate waarin zij het broeikaseffect willen bestrijden. Tijdens de wereldwijde klimaatconferentie, eind dit jaar in het Japanse Kyo to, zetten zij in op een beper king van de uitstoot van scha delijke stoffen met vijftien pro cent tegen 2010. Daarover heb ben zij gisteravond in Brussel overeenstemming bereikt. Van daag moeten de bewindslieden het akkoord nog formeel be krachtigen. Voor het grootste deel van de beperking, een terugdringing van de uitstoot met tien pro-

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5