D66-voorzitter wil meer zeggenschap voor kiezers cd Onze Top 10 van deze week. Binnenland Ie Grave wil forse prziening belasting Shellmanagers ondertekenen verklaring van goed gedrag ABN-AMRO-manager tilt werkgever voor vier miljoen 89 1.98 7.98 2.29 4.95 4.39 99 2.19 1.69 JL38" 2.54 Topper van de week ambuurvaantje wekt Aujdige agressie op 3lgen protesteren «eWn startbaan Beek THE WESTERN HIGHLIGHTS KRAS 'Ik durf echt nooit meer 's nachts een bus in' „NDAG 3 MAART 1997 erde Pers Diensten »rt geding tegen Consumentenbond iaag Het Amerikaanse bedrijf Inamed, dat wereldwijd ac- s op het gebied van siliconen-borstimplantaten, spant een geding aan tegen de Nederlandse Consumentenbond. Di- aanleiding is een recente uitzending van de actualiteiten- iek Netiverk, waarin de bond onzorgvuldige uitspraken over gheid en toepasbaarheid van de implantaten zou hebben lan. Volgens Inamed heeft de Consumentenbond bijvoor- d ten onrechte gezegd dat er in de Verenigde Staten een ver- bestaat op het inbrengen van siliconen-borstimplantaten. litie jaagt wild uit stijgend water Iem/numegen» jachtopzieners, politiemensen en werknemers pet waterschap Rijn en IJssel hebben gistermiddag jacht ge kt op hazen, konijnen en reeën. De dieren dreigden te ver- Ken door het stijgende water in de IJssel. Het hoge water jde in het centrum van Nijmegen wel voor topdnikte. Tien- enden dagjesmensen kwamen een kijkje nemen op de kade, die half ondergelopen was. ^rkenspest breidt zich nog verder uit iaag De varkenspest breidt zich nog steeds uit. Het aantal nette veestapels liep dit weekeinde verder op tot 31. Het ;ste geval kwam gisteren aan het licht op een varkenshoude- j het Brabantse Mill. Dit bedrijf heeft 1943 varkens. Overi- I is het tranportverbod rond het Brabantse Rijsberg vanmid- j/ersoepeld. In dit gebied hebben zich sinds 16 februari geen "we pestgevallen voorgedaan. Alleen varkens en varkensmest ien niet worden vervoerd. ikers Avebe weer aan het werk I )AM Het stakend personeel van het aardappelzetmeelbe- jAvebe is gisteren aan het werk gegaan. De werknemers van brieken in Foxhol, Gasseltemijveen, Terapelkanaal en ïdam stemden zaterdagmiddag unaniem in met de door de :tie toegezegde werkgelegenheidsgarantie van twee jaar. Het oneel krijgt ook een loonsverhoging van 5,5 procent in die pde. De reorganisatieplannen van de directie leidden vorige jc tot een staking. er vrijheid voor studenten gewenst fj(tfERDAM» Europese studenten, docenten en onderzoekers Bjllten zonder belemmeringen in de verschillende landen van Sópa kunnen studeren en werken. Dat hebben de ministers jonclerwijs van de vijfden EU-landen gisteren afgesproken in iterdam. Studenten moeten zonder probleem hun studiefi- ciering kunnen meenemen als zij enige tijd in het buiten- gÉ [verblijven. Ook moeten studenten hun 'buitenlandse' stu- 'iunten kunnen meenemen naar eigen land. en D66 wijzen de ideeën :WD-staatssecretaris De (sociale zaken) over de ning van het belasting- af. De financieel woord- :rs Ybema (D66) en Van [oeg (PvdA) vinden dat het e Grave uitgedachte be- ;systeem tot te grote in- isverschillen leidt. )rave stelt voor alleen de loogste inkomens een twintig belastingbetalers maximumtarief van vijf cent te laten betalen. Ne- procent van de mensen loeten vallen in een een- rarief van 'zeg maar 35 Int.' Voor de overige vijf minst-verdienenden een speciaal lager tarief en komen. rieed'Grave ontvouwde zijn ge- c07"0;en over het belastingstel- an de volgende eeuw in ie wcvraaggesprek met NRC ze tdelsblad. Zowel PvdA als 5 datvinden het merkwaardig skerle liberale staatssecretaris n grjes lanceert over belastin- i'vooomdat hij daar als be- i. wasman niet over gaat. Vol- ntdaDe Grave is het fiscale lireVl een onderwerp voor de (enoezingscampagne. andnister Zalm van financiën dem emu Lijsttrekker gekozen door kiezers rijswuk anp D66-voorzitter Torri Kok wil dat de kiezers van D66 rechtstreeks de lijsttrek ker van de partij kiezen. Hij zal daartoe een voorstel doen aan het hoofdbe stuur van zijn partij. „Een van de manieren om de kiezer meer aan de partij te binden is ze meer invloed te geven. De lijsttrekker wordt nu door zo'n dui zend man op een congres gekozen", aldus Kok. optreden van PvdA-leider Kok en WD- voorman Bolkestein. Daarom moet zo snel mogelijk duidelijk worden wie de lijstrek ker van de Democraten wordt. Deze afde ling zal tijdens het D66-congres op 22 maart een motie indienen om de lijsttrek ker al tijdens het najaarscongres te kiezen. D66-voorzitter Tom Kok heeft dit week einde ook het idee gelanceerd om leden van milieuorganisaties een partijlidmaat schap aan te bieden voor een rijksdaalder. De organisaties voelen er echter niets voor daaraan mee te werken. Kok afgelopen za terdag: „Een van de dingen die opvalt is het grote verschil tussen aantal kiezers (1,5 Kok verwijst daarbij onder meer naar de gang van zaken in de Verenigde Staten. „Je laat je als kiezer registreren en vervolgens heb je het recht om de lijsttrekker aan te wijzen." Overigens zei Kok onlangs tegen Vrij Nederland zeker te weten dat minister Hans van Mierlo in 1998 opnieuw de lijst trekker van D66 wil worden. Van Mierlo zelf heeft zich daar nog niet over uitgela ten. De afdeling Amersfoort meent voorts dat uit de jongste opiniepeilingen blijkt dat D66 dreigt te worden vermalen door het miljoen) en aantal leden van D66 (13.500). Tegelijk zien we dat belangenverenigingen, zoals Vereniging Eigen Huis, Amnesty In ternational en milieuorganisaties honderd duizenden leden tellen." De nieuwe leden kunnen met een knaak het milieustandpunt van D66 steunen. Ze krijgen niet dezelfde rechten als gewone le den die minimaal veertig gulden per jaar betalen. Kok: „We moeten dus iets nieuws verzinnen voor de band met onze kiezers. Daarom wil ik hierover een discussie in de partij. De milieubeweging is daarbij een voorbeeld." De milieuorganisaties hebben als laten weten niets voor het plan te voelen. Een woordvoerster van Greenpeace: „Wij wil len onafhankelijk zaken kunnen doen met alle politieke partijen. We gaan geen lid maatschap adviseren. Wat onze 650.000 donateurs doen is hun eigen verantwoor delijkheid." werkt op dit moment samen met staatssecretaris Vermeend (PvdA) aan een toekomstvisie op een nieyw belastingstelsel. Daarin wordt gekeken naar mo gelijkheden om het belasting systeem eenvoudiger te maken, de tarieven te verlagen, bepaal de aftrekposten te schrappen en directe belastingen deels te vervangen door hogere BTW- tarieven voor bepaalde produc ten. Volgens D66'er Ybema is het door De Grave genoemde een heidspercentage van 35 procent te hoog en de groep die dat zou moeten betalen, te groot. Het is beter de inkomens wat meer te spreiden over drie tariefschalen van 25, 40 en 50 procent, aldus Ybema. De PvdA is tegen een verlaging van het toptarief van nu zestig naar vijftig procent, als dat niet door de hoogste in komens zelf wordt betaald. PvdA-woordvoerder Van der Ploeg mist verder een financiële onderbouwing. WD-woordvoerder voor fis cale zaken Hoogervorst wijst er op dat De Grave zijn percenta ge van 35 procent heeft ge noemd als voorbeeld. „Wat De Grave wil is de richting waarin ook de WD-fractie denkt, maar over percentages is nu nog moeilijk iets te zeggen." deventer Zo'n 1.500 Turkse Alevieten uit heel Nederland hebben zaterdagmiddag in Deventer gedemonstreerd. Ze gingen de straat op als pro test tegen wat ze noemen de 'verwerpelijke fundamentalistische Turkse minister van Justitie Sevet Kazan'. Ze wilden duidelijk tonen dat zij het fundamentalisme en de aftakkingen richting Nederland verwerpen. De stoet leidde langs het Turkse consulaat waar een krans en een petitie werden neergelegd. foto gpd vincentjannink amsterdam gpd Alle managers van Shell moeten voortaan aan het eind van het jaar een 'verklaring van goed gedrag' .tekenen. Daarin staat dat zij volgens de gedragscode van de multina tional hebben gewerkt en aan alle milieuei- sen hebben voldaan. Blijkt het in een be paald land niet mogelijk om de regels van de oliemaatschappij na te leven, dan trekt het bedrijf zich onherroepelijk terug uit het gebied. Dat heeft president-directeur Cor Herk- ströter van Shell gisteren gezegd in het tele visieprogramma Buitenhof. In de gedrags code van de multinational staat beschreven hoe de vestigingen in ongeveer zeventig landen moeten omgaan met het milieu, de vakbondsrechten, kinderarbeid en onder handelingen met niet-democratische over heden. Voor alle landen gelden verschillen de regels omdat de bedrijven zich zoveel mogelijk willen aanpassen aan de normen en wetten van de 'gastlanden'. Shell praat momenteel met Amnesty In ternational over het veranderen van de ge dragscode van de oliemaatschappij. Am nesty hoopt vurig dat Shell in de nieuwe re gels de Algemene Verklaring van de Rech ten van de Mens opneemt. Of dat gebeurt staat nog niet vast, maar Herkströter kon digde tijdens de laatste aandeelhoudersver- Derde jraude in enkele maanden Amsterdam gpdde bank is geconfronteerd. Zo heeft vorig jaar een medewer ker van de afdeling buitenlands betalingsverkeer 25 miljoen overgemaakt naar een Arabisch land, waarna hij met de noor derzon vertrok. Bij terugkeer in Nederland is hij aangehouden. Hij verscheen vorige week voor de rechter. Daarnaast kwam vorig jaar oktober op het kantoor aan de Amsterdamse Sarphatistraat een fraude met tientallen mil joenen aan het licht waarbij vier medewerkers waren be trokken. Ondanks deze fraudes is de bank ervan overtuigd dat de re gels die intern gelden goed zijn. „Het lijkt nu of er van alles mis is. Maar er is geen reden som ber te zijn. Het systeem deugt absoluut. Vrijwel iedereen houdt zich eraan. Maar er zit ten een paar mensen bij die kans zien de regels te overtre den. Daar is niets aan te doen. De regels zullen nooit volledig waterdicht zijn", aldus de zegs man, die benadiukt dat het slechts om 'drie of vier rotte ap pels gaat op een totaal perso neelsbestand van een kleine dertigduizend mensen' in Ne derland. ABN-AMRO is opnieuw gecon fronteerd met een interne frau dezaak. Een account-manager, die op een Rotterdams kantoor van de bank verantwoordelijk was voor verschillende grotere cliënten, heeft vier miljoen ge stolen van de rekening van een staalbedrijf uit Krimpen aan den IJssel. De betrokken bank medewerker is ondergedoken in Ecuador. Justitie en de FIOD proberen hem en het nog ont brekende deel van het geld te achterhalen. Circa de helft van het bedrag is inmiddels terug gevonden. De zaak kwam aan het licht toen het bedrijf bij de bank aan de bel trok over de overboeking en de account-manager ver dwenen bleek te zijn. Het geld is daarop onmiddellijk terugge stort. De bank deed in Rotter dam aangifte van de fraude. De account-manager bleek de handtekening op het overschrij vingsformulier te hebben ver valst. Zijn collega die volgens de regels van de bank ook moest tekenen, heeft dat niet opge merkt. Het is het derde interne frau degeval in korte tijd waarmee Witlof, 500 gram Cd Gesneden andijvie, zak 400 gram CI1 Fruitvla, abrikoos/perzik, peer/meloen, chipolata of appel/kaneel, pak 1 liter Rineau Bordeaux blanc, rouge of Sauvignon blanc, fles 0.75 liter Karvan Cévitam, diverse smaken, blik 0.75 liter l\ Croky Corn chips, ham/kaas of paprika, zak 125 gram XêfT gadering wel aan dat de gedragscode wordt aangepast. Hij doet dit mede onder druk van de negatieve publiciteit rond het afzin ken van het boorplatform Brentspar en Shells aanwezigheid in het door militairen geregeerde Nigeria. Het voornemen van Shell past in de trend dat multinationals steeds vaker aan de bui tenwereld willen laten zien dat zij zich goed gedragen. Ze willen benadrukken dat ze niet alleen winst maken, maar ook naden ken over het verbeteren van de arbeidsom standigheden en het beschermen van het milieu. Ook multinationals als Unilever en Philips denken na over het opstellen van een eigen gedragscode. C(1 Chocolade hagel of knispers hagelcrisp, melk, puur of mix per pak Nü Honig smoor- of ovenschotels, kip-curry of kip-tomaat 121391; provenpaal of ham-ei-fe29T, per pakje Kitekat, rund, kip of vis, duopak 500 gram C(1 Goudse jonge kaas 48+, 7QA kilo Ü90 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 8 maart a.s. 1 nieflblik anp haall eenCambuurvaantje in de auto is een familie uit Ne- een brst den Berg op een fors pak slaag komen te ians( {-jet vlaggetje werd gezien door aanhangers van eunten Haag die op weg waren naar de wedstrijd Cam- t niei.pc.Den Haag in Leeuwarden. Zij dwongen de va- *5in zijn twee zoons, die ook naar de voetbalwed- gingen, op de snelweg bij Medemblik te stoppen. dat de Hagenaars de auto hadden ingesloten, om- llden zeker tien man het voertuig. Zij trokken hun en en bedreigden de familie. Toen de vader uit- -Ve om de zaak te sussen, liep de situatie uit de W\. De Hagenaars spoten hem met traangas in het Iht en dreigden met messeri. Ook een van de zoons bespoten en geslagen met een gummiknuppel. Zij ove]n in hun auto te komen en te' ontsnappen door n ^'achteruit te rijden over de vluchtstrook. De Hage- ;taai\zijn aangehouden, lend s woF7 sen ïtricht anp ingi? erci&honderdvijftig luid toeterende Belgische automo len hebben zaterdagmiddag in Maastricht gepro- keliiierd tegen de voorgenomen aanleg van een oost- toetbaan op het vliegveld Maastricht-Aachen Airport. ^eegden het verkeer in het centrum lam. !roefi demonstrerende Belgen waren afkomstig van de ie "^plaatsen Bilzen, Lanaken en Riemst. Ze vrezen 'me bverlast van de geplande oost-westbaan. In de drie elijWbenten wonen 70.000 inwoners. in het aanbod van de Nederlandse overheid om de oners in de grensgemeenten te beschermen is de le overheid niet onder de indruk. „Isolatie van hui- zou gebeuren volgens de Nederlandse Luchtvaart- beid'Dje staat meer lawaai toe dan de Nederlandse Wet L) idhinder en die levert nog steeds heel wat belasting 'oor de mensen", aldus burgemeester J. Sauwens Bilzen. Prachtige 13-daagse RONDREIS door de USA OPNIEUW IN ONS PROGRAMMA, deze daverende 13-daagse rondreis door het mooiste gedeelte van Amerika voor al... 1899 - p.p.! Het afgelopen jaar heeft het jubilerende KRAS Sterva kanties (we bestaan dit jaar 75 JAAR1) wederom vele duizenden passagiers ge boekt voor onze bekende Western Highlights-rondreis. Dankzij het grote succes van deze reizen zijn we we derom in staat om de rondreis aan te bieden voor de LAAGSTE REISSOM in Nederland. Dat wil hier zeggen: de reis- som van 1899 - is INCLUSIEF de vliegreis met United Airlines (met over stap), de prachtige rondreis per moderne airconditioned touringcar, het verblijf in goede tot zeer goede toeristenklasse hotels/motels op basis van logies in een kamer met airco, badkamer/toilet, tele foon en TV en de service van een des kundige Nederlands sprekende mislei ding' U laat deze kans toch niet liggen? REISPROGRAMMA IN HET KORT De reis is een aaneenschakeling van hoogtepunten en te uitgebreid om hier volledig te beschnjven. We volstaan der- BEL: 072-5 20 30 40 OF: 023-5 51 29 78 halve met het noemen van een aantal hoogtepunten. Zo vliegen we comforta bel van Amsterdam naar Los Angeles. Van hieruit bezoeken we natuurlijk LOS ANGELES zelf (met Beverly Hills en Hol lywood!), de 'rijkeluisresidenlie' PALM SPRINGS, JOSHUA TREE NATIONAL MONUMENT, de unieke GRAND CA NYON, het wonderschone ZION NATIO NAL PARK en natuurlijk de prachtige BRYCE CANYON. U vindt hier o.a. amfi theaters, reusachtige zuilen, rotsnaalden en tempels in gele, rozerode en bruine kleuren. Ook gaan we naar LAS VEGAS, de absoluut unieke gokstad in de woestijn van Nevada, FRESNO, YO- SEMITE NATIONAL PARK, CALICO GHOST TOWN (een compleet gerestau reerd oud 'western' stadje), SAN FRAN CISCO, een van de schilderachtigste steden van de USA met o.a. de be roemde Golden Gate Bridge. China Town en Alcatraz, MONTEREY, de unieke 17 MILE DRIVE, de PACIFIC kustweg en het leuke immigrantenstadje SOLVANG. 2138 - 1979 - 1949- 1899-• jubileumreis VERTREKDATA REIS HZ 408 April 5-12-19-26 1899 - Augustus 7-9 Mei 3-10-17-24-31 1949- Augustus 16-23-30 Juni 7-14-21-28 1949- September 6-13-20-27 Juli 5-12-19-26 ƒ2198- Oktober 4-11-18-25 Toeslagen luchthaven/toenstenbelasiing 79 - (bi| 2 volbetalenden) 1 -persoonskamer 475 - t/m 11 jaar 450 - per kind Overige kortingen 3-persoonskamer 40 - p p 4-persoonskamer 100 - p p niet inbegrepen maalti|den, entrees, verzekeringen Minaantal deein 35 Uiterste termijn van ann bij onvold deelname 21 dagen voor vertrek Op onze reizen zijn de ANVR- reisvoorwaarden van toepassing In de touringcar mag ter plaatse niet gerookt worden Noot het kan zijn dat door omstandigheden het programma iets gewijzigd wordt VRAAG UITGEBREIDE BESpHRIJVING. REIS HZ 408 RITSEVOORT 52 SCHAGCHELSTR. 1a 1811 DP ALKMAAR 2011 HW HAARLEM Simonis vreest scheuring door 'celibaatstop' hengelo «anp Kardinaal Simonis heeft zater dag op een katholieke jongeren dag in Hengelo zijn zorg uitge sproken voor een kerkscheu ring, mocht het Vaticaan tot een opheffen van het celibaat be sluiten. Het schrappen van de verplichting dat priesters onge huwd moeten zijn kan leiden tot Franse toestanden zoals de vorming van een conservatieve vleugel rond bisschop Lefèbvre, zo vreest de aartsbisschop van Utrecht. „Ook in ons land zullen vele parochianen een dergelijk be sluit niet accepteren. Bovendien zou de rooms-katholieke kerk zonder de celibataire verplich ting een langgekoesterd ideaal armer zijn. De toch al optreden de vervlakking is dan helemaal niet meer te stoppen." Voorzover bekend is het de eerste keer dat kardinaal Simo nis inzake de celibaatskwestie wijst op een kerkscheuring. Tot nu toe beriep hij zich in een verdediging van de priesterlijke verplichtingen steeds op het traditionele gezag van de paus en diens onfeilbaarheid. Als uiterste mogelijkheid voor een verruiming van het pries terambt ziet Simonis het toela ten van gehuwden op rijpere leeftijd. Van die uitzonderings bepaling wordt ook in Neder land gebruik gemaakt. Het gaat om mannen van boven de vijf tig jaar met een lang beproefd huwelijk. Excursie Haagse scholieren eindigt in nachtmerrie den haag gpd „Ik denk dat ik wel weer in een bus durf te zitten, maar nooit meer 's nachts." Mariska (14) zat met 24 medeleerlingen en elf begeleiders van de Haagse Francois Vatelschool in de bus die zaterdagmorgen vroeg in Duitsland verongelukte. Bij het ongeluk op A4, niet ver van de Pool se grens, kwamen de bestuurder (52) en de tweede chauffeur (39), beiden uit Geleen, om het leven. Ook de 18-jarige Duitse chauffeur van een tegemoetkomende Audi, die op de verkeerde weghelft was geko men, verloor het leven. Twee 15-jarige Haagse meisjes en een 41-jarige begeleidster vyerden in een ziekenhuis in Bautzen opgeno men. De overige inzittenden liepen slechts kneuzingen en schaafwon den op. Het gezelschap was voor een skivakantie op weg naar het Reuzengebergte op de Pools-Tsje- chische grens. De groep kwam op drie na gister middag per vliegtuig terug op Schip hol waar ze werden opgewacht door familie en kennissen. De twee 15-ja- rige meisjes arriveerden gisteravond per ambulance terug in Den Haag. De 41-jarige begeleidster, die een hersenschudding opliep, zal ver moedelijk vandaag huiswaarts ke ren. Volgens verpleegkundige K. An- naert van Elvia-Alarmservice waren de kinderen erg gespannen en geë motioneerd. Ze reisde zaterdagmid dag met een arts en een collega naar Duitsland om te helpen: „We heb ben zaterdagavond twee uur lang met de kinderen over het ongeluk gesproken, zodat ze beter kunnen verwerken wat er gebeurd is." Het ongeluk gebeurde even voor half vijf in de buurt van Bautzen, veertig kilometer voor de grens met Polen. De politie in Bautzen stelt dat de bestuurder van de personenauto door nog onbekende oorzaak door de middenbermmarkering reed en frontaal op de bus botste. De weg bestaat door wegwerkzaamheden uit maar twee rijstroken. Na de klap schoot de bus naar links en kwam op zijn zijkant op de andere weg helft tot stilstand. „Ik sliep toen het gebeurde", ver telt Mariska. Toen kwam die klap. Ik viel eerst opzij. Daarna kantelde de bus. Ik zat gelukkig achterin." In de bus zaten 25 jongens en meisjes, in leeftijd variërend van elf tot zestien jaar, en elf begeleiders (docenten, vrienden en ouders). De jongeren zitten in de tweede, derde en vierde klas van de VBO-school, waar handel en consumptieve tech nieken (opleiding tot slager, bakker en horecaberoepen) worden gedo ceerd. De reis was een privé-initia- tief van de leraar wiskunde. De bus was gecharterd door touroperator Euro 90 uit Venlo.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3