Wendland ligt dwars j Feiten &Meningen Een onbekommerde minister op dienstreis Gemakswinkelen bij de pomp ondermijnt sociale samenhar; ik Waalse socialisten klampen zich vast aan hun voorzitter MAANDAG 3 MAART 1997 SISAVA MAURICE WILBRINK Onbekommerd stapt ministère van defensie Voorhoeve door Bosnië. Joris bezoekt de troe pen. En nergens is aan te zien dat hem morgen een buitenge woon zwaar Kamerdebat staat te wachten. De recente, frontale aanval van WD-leider Bolkestein op het NAVO-beleid van Voorhoeve is bijzonder. Zover wil de be windsman wel gaan. „Maar ik maak me absoluut niet onge rust. Er moet een inhoudelijk debat in de Kamer worden ge voerd. Ik hoop dat dat mogelijk zal zijn", zegt de minister droogjes. De vraag of hij reke ning houdt met^aftreden, is niet aan de orde. Voorhoeve blijft. Screbrenica kreeg hem niet van z'n stoel, n eigen partij al he lemaal niet. Trouwens al die drukte over Voorhoeve versus Bolkestein begrijpt hij niet. „Daar wordt buiten de partij meer ophef over gemaakt dan binnen de WD." Voorhoeve is een raad sel. Wat houdt de man nog gaande? Weer die sympathieke glimlach, en een antwoord ont daan van iedere emotie. „Ik werk gewoon hard door." Waaraan? „De krijgsmacht moet verder worden gemoder niseerd, het proces van her structurering is bijna afgerond. En de prioriteitennota moet ge actualiseerd worden. De minister zal morgen met af gepaste, zorgvuldig geformu leerde zinnetjes geduldig uit leggen waarom de NAVO moet worden uitgebreid. Maar eerst plet Joris Voorhoeve met zijn soldatenlaarzen nog wat Bosni sche modder. Onlangs maakte Shell bekend bij zo'n 300-benzi- nestations Albert Heijn- en/of Shell-selectshops te zullen gaan vestigen. Ook andere maatschap pijen, onder meer Texaco en Spar, kondigden plannen aan voor de verkoop van kruidenierswa ren vanuit shops in benzinestations. Met deze uitbreiding van het tankshopassortiment wordt ingespeeld op de behoefte om brandstof tanken en het boodschappen doen te combineren. En voor de pomphouders betekent een supermarkt een aantrekkelijke bijverdienste. Minister Wijers van economische zaken wenst die ontwikkeling geen strobreed in de weg te leg gen. Hij ziet geen bezwaren. Integendeel: er wordt juist ingespeeld op de behoeften van de moderne consument. Prima dus, in de visie van deze D66-bewindsman. Maar zo simpel ligt het niet. Door de verruiming van de openingstijden voor winkels en de uitbrei ding van het assortiment in benzinestations worck een proces van schaalvergroting en nieuwe marktordening in gang gezet met lelijke maat schappelijke gevolgen. Niet alleen gevolgen voor de kleine winkelier, die de strijd niet aan kan. Maar ook voor de sociale samenhang binnen de stad of de buurt en voor de ontwikkeling van de werkgelegenheid in het midden- en kleinbedrijf. Inderdaad is de consument mobieler geworden en niet (meer) gebonden aan zijn eigen dorp of woonwijk, voor werken noch winkelen. Zijn loya liteit aan dorp of woonwijk zal dus tot op zekere hoogte afhangen van het voorzieningenniveau dat hem daar wordt geboden. Maar hier zit nou net het knelpunt. Het voorzieningenniveau in stad of dorp heeft het, mede door het overheids beleid, zwaar te verduren. Slechte bereikbaar heid, parkeerproblemen en hoge huisvestings kosten zijn maar een paar van de problemen waar ondernemers tegenaan lopen. Hoe anders is dit bij tankstations. Goed bereik baar, geen parkeerproblemen en ruimte in over vloed. Bovendien hebben ze relatief lage huisves tingskosten door hun in het verleden verworven eeuwigdurende concessierechten. De kleine detailhandelaar in de binnenstad of buurt kan hier nooit tegenop. De spelregels zijn dus verre van gelijk, nog afgezien van de verschil len in schaal. Het zou op zijn minst wenselijk zijn dat de concessieverlening aan benzinestations, die nu nog steeds onbeperkt is, aan een bepaalde tijd wordt gebonden. Door de nu in gang gezette ontwikkelingen dreigt de zo belangrijke functie van het midden- en kleinbedrijf in steden en dorpen te worden stuk gemaakt. Koopstromen worden nog verder uit de steden getrokken, hetgeen goed aansluit bij de ambities van de grote detailhandelketens, die zich buiten de steden en dorpen op goedkope lo caties vestigen. Het gevolg is dat, naast de daling van het voorzieningenniveau, ook een schaalver groting in de detailhandel wordt gestimuleerd die er toe leidt dat de werkgelegenheid daalt. Is het toegeven aan een trend van 'gemakswinke len' dat wel waard? Deze ontwikkeling staat in ie der geval haaks op wat we beogen, namelijk het weer leefbaar maken van de dorpen en de steden, het versterken van de samenhang tussen wonen, werken en winkelen en het bevorderen van de werkgelegenheid. Maar er is meer. Met de ontwikkeling van shops bij tankstations wordt de deur weer verder open gezet naar een samenleving die geen rust meer kent. Die slechts eendimensionaal wordt aange stuurd, namelijk door de eisen van de markt. En waarin de menselijke maat steeds meer ont breekt. Natuurlijk moet er oog zijn voor verande rende behoeften bij de moderne consument. Maar is het inspelen daarop wel zo wenselijk, als de maatschappelijke gevolgen daarvan op de lan gere termijn behoorlijk ondermijnend werken? Terecht stelde CDA-fractieleider Heerma zich de vraag of we ons wel realiseren dat we ovein jn jaar wellicht tot de ontdekking moeten koL^, dat de winkels in de binnenstad leegstaan 2i]n daardoor een belangrijk element binnen c ale structuur van dorp, buurt of stad is wej len. Ook de samenhang in het kleinste, maar r belangrijke verband, namelijk het gezin, h geen baat bij een 24-uurs-economie die 0 per week doordendert. Niet voor niets wo® zondagsrust in vele landen om ons heen jtricht terd en zal die nooit vrijwillig worden ingtf voor een eventueel te behalen commerci&jlonc win. jgQ Het CDA kiest er dus voor om ontwikkeliijerci zoals Shell en Ahold die voorstaan, te toetkaan het maatschappelijke belang en niet alleeWien het belang van een relatief beperkte groej» ^em inenten of ondernemers. Daar waar de msplaat kort- of doorschiet dient in een moderne bverla leving de overheid haar verantwoordelijkbentel nemen. nhet pners GERD LEERS EN JAN TEN HOPPEN[e ove) ZOU g( (Gerd Leers en Jan ten Hoopen zijn beidde st van de Tweede Kamer voor het CDA) idhinc 'oor d Bilzen De door affaires achtervolgde Waalse socialisten zijn elkaar niet naar de keel gevlogen, waarmee het doek zeker zou zijn gevallen voor de rooms-ro- de regering Dehaene. Het par tijcongres van de PS bleef zater dag een politiek bloedbad be spaard en moet nu de geschie denis ingaan als een 'historisch keerpunt'. Moegestreden en on- redderd klampten de socialisten zich vast aan hun voorzitter, Philippe Busquin, die zich met 78 procent van de stemmen nèt overtuigend genoeg liet herkiezen. Wat hielp: een tegen kandidaat had zich niet aange diend. Het partijcongres in Luik was het oog van de orkaan die over het Waalse rode landschap heeft geraasd: een bijna bladstil moment met angstige herinne ringen aan de voorbije storm en in bange afwachting van het ge weld dat misschien nog komen gaat. Zeven partijprominenten moesten al aftreden vanwege affaires die allemaal met smeer geld en partijfinanciering had den te maken. Het laatst de oud-partijvoorzitter en Waals parlementsvoorzitter Guy Spitaels. Nu Spitaels in de PS ook bekend onder zijn geuzen naam 'Dieu' (God) is geval len is niemand meer veilig, be ginnen zelfs de trouwste apos telen zich te realiseren. Partijvoorzitter Busquin heeft zijn kameraden zaterdag plech tig beloofd dat hij de leider is die de partij voor de ondergang kan behoeden. Nog dit jaar wil Busquin een hervormingsplan voor de PS afronden, waarbij zowel het partijprogramma, de partij-organisatie, de partij-cul tuur als de partij-moraal onder handen worden genomen. Zo moeten alle PS-afgevaardigdi- gen straks hun nevenfuncties opbiechten en wordt vergaande belangenvermengingverboden. De PS is niet vanzelf tot deze 'zuiveringsoperatie' gekomen. De afgelopen maanden hebben de coalitiepartners CVP en SP (de Vlaamse socialisten) in wis selende bewoordingen duidelijk gemaakt dat de PS orde op za ken moet stellen op straffe van verlies van regeringsmacht. Met name CVP-partijvoorzitter Mare van Peel draaide de duim schroeven aan. De herverkiezing van Busquin is na weken van trammelant weer het eerste signaal dat de PS •poogt zijn zelfvertrouwen te hervinden. „Ik stem voor Bus quin omdat hij onze militanten de eer kan teruggeven socialist te zijn", zei Laurette Onkelinx, minister-president van de Fran se gemeenschap. Maar de steun voor Busquin kon de vertwijfe ling in de partij niet helemaal wegmasseren. Zo waren er par tijafdelingen als de Brusselse, die Busquin een tijdelijk man daat wilden geven. Jacques Santkin vroeg namens de fede ratie Luxemburg naar daden „die erop wijzen dat we begre pen hebben dat er wat schort". Het was een verkapte oproep tot het snellen van nog meer koppen. Aan de integriteit van Busquin zelf durft bijna geen enkele Waalse socialist in deze benarde tijden openlijk te twijfelen, maar toch geeft zijn rol bij de jongste Dassault-smeergeldzaak te denken. Busquin heeft na lang zwijgen en ontwijken on langs toegegeven dat hij na zijn aantreden in 1992 wist dat de PS er een geheime bankreke ning in Luxemburg op nahield. Busquin wist ook dat zijn partij secretaris Moriau, wiens on schendbaarheid vorige week werd opgeheven, 'verveeld' zat met een zeker bedrag dat op die rekening was gestald. Maar de partijvoorzitter zou tegen zijn secretaris simpelweg gezegd hebben: 'Maak het in orde'. Zonder naar de herkomst van het geld te informeren. Busquin zou tenslotte nooit gedacht hebben dat het weggesluisde geld een erfenis van de vori ge PS-generatie iets met steekpenningen te maken had. Deze lezing van Busquin is voorzichtig gezegd merkwaar dig. Was Busquin in 1992 wer kelijk zo naïief? Wat te doen als één van de drie andere gearres teerde partijapparatsjiks (Her- manus, Pirot, Detaille) met be lastende verklaringen komen? In dat geval zou niet alleen de man in wie de PS nu al zijn ver trouwen heeft gesteld bezwij ken, ook de partij en daarmee de regering komt dan in gevaar. Busquin is zich daarvan blijk baar als geen ander bewust. „Ik kom naar dit congres om mijn waardigheid als mens en de toekomst van de partij op het spel te zetten", hield hij de afge vaardigden zaterdag voor. Je kon een speld horen vallen. luik paul koopman correspondent Begrijp ons goed: we hebben natuórlijk niets tegen Belgiè- Maar toch denken we bij VSB Bank dat u echt niet naar onze Zuiderburen hoeft te vluchten als u belastinggeld wilt besparen Waar u dan wel naar toe moet? Gewoon: naar het dichtstbijzijnde VSB Bankkantoor. Voor een adviesgesprek met een van onze adviseurs U krijgt dan alle mogelijkheden waarmee u in de toekomst duizenden guldens belastinggeld kunt bespèren, op een presenteerblaadje aangeboden. Zoals bijvoorbeeld de VSB BeursprofijtKoopsom (let op: de sluitingsdatum hiervoor is 21 maart 1997) die u zelfs over 1996 nog een aanzienlijke aftrekpost kan opleveren. Maar we vertellen u ook graag meer over de andere speciaal door ons ontwikkelde fiscaal- vriendelijke producten die bovendien garant staan voor een hoog rendement, zoals BeursprofijtSparen, CombinatieSparen en Groei Vermogen. Wilt u voorlopig nog in Nederland blijven wonen? Kom dan snel langs of bel voor meer infor matie gratis met de adviseurs van VSB Bank: 06-0331, 24 uur per dag, 7 dagen per week. VSB'BANK VSB. Daar kom je verder mee. o tfortis Boeren en buitenlui protesteren tegen 'bezettingsmacht' Gorleben Als de trein met atoomafval vanavond volgens plan in Dannenberg aankomt, zijn er al meer dan 30.000 man politie ingezet. Dan volgt nog de laatste achttien kilo* meter over de weg naar Gor leben, waar het afval uit de Duitse centrales Gundrem- mingen en Neckarwestheim en het Franse La Hague 'tij delijk' wordt opgeslagen. Het is de grootste politieac tie van de Duitse na-oorlog- se geschiedenis. „Weet u waar ik me enorm kwaad over maak", zegt Wolf-Dieter Jührend: „Dat we hier door de heren in Bonn uitge maakt worden voor 'chaoten'. Ze doen net alsof wij onverantwoordelijke gekken zijn, die er op uit zijn het gezag te on dermijnen. Maar wie is hier onverant woordelijk bezig? De lui die ons hun kernafval opdringen of wij die daar ook voor onze kinderen tegen protesteren?" Jührend is verzekeringsagent en 'geen schuimbekkende anarchist', zoals hij la chend verzekert. Gistermiddag stond hij langs de weg tussen Dannenberg en Gorleben samen met zijn vrouw Ingrid en duizenden andere sympathisanten naar de optocht van honderden tractor en te kijken. De stoet was ruim tien kilo meter lang, sommige trekkers waren op getuigd als praalwagens tijdens het car naval. Bondskanselier Kohl, minister van milieu Angela Merkel en een regionale parlementariër die bekend staat als een voorstander van kernenergie waren het mikpunt van de meestal goedmoedige spot. Het was het protest van de boeren van het Wendland, het vlakke door de ri vieren Elbe en Jeetzel omhelsde gebied 150 kilometer ten zuidoosten van Ham burg, tegen het transport van zes contai ners met kernafval, die 'voorlopig' in Gorleben worden opgeslagen. ,Als de boeren in actie komen, is er iets mis", zegt Jührend. „Want boeren zijn door gaans gezagsgetrouw. Zeker in een con servatieve streek als de onze." De boeren vormden gisteren de voor hoede van het protest dat door 'brede la gen van de bevolking' wordt gesteund. Inwoners van dorpen als Dannenberg, Hitzacker en natuurlijk Gorleben voeren al jaren lang strijd tegen 'Bonn', dat hun streek heeft uitverkoren als opslagplaats voor het kernafval. Een keer per jaar, meestal in het voorjaar, rijdt een trein met Castor-containers met afgewerkte brandstaven het station van Dannen berg binnen, waar de containers worden overgeladen op vrachwagens voor de laatste achttien kilometer naar Gorle ben. En elke keer is Gorleben het brand punt van het verzet tegen de kernener gie. Dat verzet is meestal, maar niet altijd vreedzaam. Verleden jaar waren er ruim twintigdui zend politiemannen nodig om de trein en vervolgens de opleggers met de Cas tors naar de opslagplaats in Gorleben te escorteren. Ze moesten met wapenstok en waterkanon het verzet breken van ac tievoerders die met zitblokkades en brandende hooibalen de achttien kilo meter naar de opslagloodsen tot een marathon maakten die alleen in slakke- gang kon worden afgelegd. Aan beide kanten vielen toen rake klappen. Dit jaar zijn al dertigduizend politiemensen in gezet. MACHTSVERTOON Langs de wegen rond Dannenberg staan tientallen busjes van de mobiele een heid, waarin politiemannen en -vrou wen verveeld de uren tellen. Bij elke spoorwegovergang houden politieman nen met pantserwagens de wacht. Gis termiddag, tijdens het vreedzame corso van de boeren, verstoorde het intimide rende geronk van de helikopters de zon dagsrust. Het machtsvertoon moet de relschop- enk Gorleben is overal, aldus het plaatsnaambord dat een der duizenden demonstranten tegen het kerntransport bij Danneberg meediGra forojen t De naam Gorleben heeft ze gewijzigd in 'gernleben', graag leven, pers afschrikken, maar heeft de bevol king tegen de politie in het harnas ge jaagd. 'De bezettingsmacht moet weg' is een leus die niet alleen door met fel ge kleurde hanekammen getooide hoofden gescandeerd wordt. In een grote adver tentie in de 'Elbe-Jeetzel-Zeitung' wer den de 'beste gasten in uniform' er za terdag aan herinnerd wie hun 'ware te genstanders' zijn. „Niet de actievoerders en burgers die hun verzet zien als het laatste, vertwijfelde middel tegen een dolgedraaide overheid, maar de cyni sche figuren"die jullie naar ons Wend land sturen". Tussen Dannenberg en Gorleben heb ben activisten tentenkampen ingericht vanwaar de strijd tegen de 'atoomstaat' wordt gevoerd. De sfeer is vol verwach ting, serieus maar (nog) niet grimmig. Woodstock zonder muziek. In het vrou wenkamp, waar de kernenergie 'van uit een radikaal-feministies perspektief wordt afgewezen, wordt mannelijke be zoekers bits de uitgang gewezen. In de meeste kampen voert, ondanks de schijn van het alternatieve tegendeel, de Duitse zin voor orde de boventoon. Honden moeten aan de lijn, de pers moet zich bij het info-centrum melden, wie zijn auto slordig parkeert, vindt bij terugkeer een vermanend briefje onder de ruitenwissers. En actievoerders met kleine kinderen worden geattendeerd op de 'kinderopvang' die open gaat, zodra de 'hete fase', het transport van Dan nenberg naar Gorleben, aanbreekt. VREEDZAAM In het hoofdkamp even buiten Dannen berg bespreekt Bernd Dörgeloh, woord voerder van de actiegroep 'Wij liggen dwars' het risico dat het protest toch weer uitloopt op een veldslag met de ME. De sympathisanten van 'Wij liggen dwars' hebben een verklaring onderte kend, dat ze geen geweld zullen gebrui ken en hebben een cursus .'vreedzaam protest' kunnen volgen, zegt Dörgeloh. „Maar als ze geprovoceerd worden door de politie kan het moeilijk worden." En als er onder zijn leden relschoppers blijken te zitten, blaast hij dan de actie af? Hij is oprecht verbaasd over zoveel naïviteit. „Natuurlijk niet. Die wflvra; geïsoleerd en dan zullen we ze tdelsb brengen. Het belangrijkste is datvinc tie als agressor wordt ontmaskerle lil Elke zondagmiddag zingt een grjes 1; 'verontruste Dannenbergers' vocomt poort van het rangeerterrein, wafemai trein van zijn vracht wordt ontds De testliederen tegen de 'nucleaire t ee zin'. Psalm 58:, Wij hebben genoezinj den, Give Peace a Chance en andfiiste evergreens uit het versleten demi tie-repertoire. De plaatselijke mu raar, een veertiger met grijze paa staart en geruit Arafat-sjaaltje, ha"|l de gelegenheid een nieuw lied gf*-®"* poneerd. 'Wendland, vrij land, di 1 komt, maar wij liggen dwars. All^Qj politie, de atoomstaat heeft een 1 voor zijn kop. Maar wij doen nie^L^ (refrein wordt twee keer herhaal! politiemannen hangen over eenh^i hek en kijken verveeld naar een £rst dat voor hen heen en weer dansj een mantra het refrein opdreuntgn pj doen niet mee, wij doen niet met.pc_] GORLEBEN PETER VAN NUUSENBURG tn zij

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2