Maase beëindigt Ethiopische suprematie DIOK is te lichtzinnig Sport Van de Bilt en mannenploeg maken Leids succes compleet Boze Lok krijgt zijn zin Hazeleger mist de slag JAANDAG 3 MAART 1997 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071 -5356464, PLV.-CHEF ROB ONDERWATER, 071 -5356464 Barel ver voor De Graaf en Schaafsma ;eleen De ervaren Rob Barel heeft gisteren in de Geleense win- tertriatlon aangetoond dat hij het schaatsen onder de knie heeft AR >ekregen. De veelvoudig triatlonkampioen won na 12,5 kilome- B-NereFr lopen, 42, kilometer fietsen en 20 kilometer schaatsen met ete-Dzyuime voorsprong op zijn belager Van Zanten (3.10.39 om 1.18.02). Koudekerker Ronald de Graaf kwam na een lekke ATB- n jand niet verder dan de derde plaats. De voormalige marathon- üjder stapte gelijk met Rijnsburger Harco Schaafsma van het ijs. De extra loopronde van 500 meter was echter ruim voldoende joor de atleet van AAV '36 om Schaafsma af te schudden 3.23.19 om 3.23.57). De Leidse veteraan Hans van-Zijp kwam een knappe fietsprestatie als zesde over de eindstreep 30'30)' 8. Hj ViNekoordermeer speler/coach bij Bassets |aatsteReiden De Leidse rugbyer Perry Noordermeer komt volgend sei- uit voor het Sassenheimse Bassets. Niet alleen als speler, 78 kml/ant samen met Marco van der Heijden vormt hij een technisch 7%il®§ ^at hllidige coach Leo veui Zundert vervangt. Noorder- idj, 24jneer speelde vijf seizoenen voor landskampioen DIOK, het na- •jonaal vijftien- en zevenmansteam. Het duo wil Bassets weer in 5 Fagn#e ereklasse krijgen. rra), 4. J f l immer vestigt record op buitenbaan J) 0.36 (fiiZELLHet nationaal record dat Marianne Timmer gisteren tij- man (Gjiens de wereldbekerfinale op de 1000 meter vestigde, is het eer- Gamitite dat in tien jaar op een buitenbaan tot stand is gekomen. Op 17 Brdapschaatsen noteerde Timmer in Inzeil op de 1000 meter De laatste ^ie een Nederlands record outdoor aan- 2. jcherpte was Ingrid Haringa. Zij reed op 12 maart 1987 in Inzeil 4. c<le 500 meter in 40,92. Timmer en Rintje Ritsma keren met een gouden schaats in hun bagage terug in Nederland. De hoofdprijs ïoltaat in het Ludwig Schwabl-stadion in Inzeil al jarenlang op de 21 59 reste 'dasser'n§en na d^ee afstanden. Ritsma won bij de all- 1. Cof{olin(:^ers de Duitse plaats het klassement over de 1500 en .88 kmiiOOO meter. Op beide afstanden vestigde de Fries baanrecords. a(jlta) Timmer was als sprintster na tweemaal de 500 meter en één ite, vnj^eer de 1000 meter in punten gelijk geëindigd met de Duitse rord) lj/ölker en de Japanse Shimazaki. In het sprinttoernooi van de arfde j1131111611 was de Japanner Horii de beste. Bij de allroundsters jrhouoging de prijs naar de Duitse Gunda Niemann. De gouden dta) 1 schaats is ruim 1100 gulden waard. 'Atletiek-Nederlandersverliezen terrein bij NK veldlopen Straathof grijpt naast WK-plak iHAATSEN MARC VAN DER JAGT tDEWERKER jdith Straathof is er niet in ge- :her pagd een medaille op het WK jjor junioren te bemachtigen. ionsei^e Zoeterwoudse schaatsster 9, siét de kernploeg opleiding 3oret %int kwam in het Amerikaan- 5p s Butte niet verder dan de ze- inde plaats in het eindklasse- a 'ent- ^Straathof, die in januari tij- éns de gedevalueerde nationa- afstandskampioenschappen Maiicfie titels opeiste, kwam goed JSB- ORC-d uit de verf op de 1500 meter. De afstand waarop haar neef Jeroen zichzelf nog steeds 's we relds beste mag noemen, legde ze af in 2 minuten en 11,08 se conden. Daarmee was ze vierde op bijna vijf seconden van het Amerikaanse schaatstalent Kir- stin Holum, die de wereldtitel greep. Straaürof toonde zich buiten de 1500 meter ook de beste Nederlandse over 500 me ter (13de in 43,07) en 1000 me ter (6de in 1.23,15). Op de af sluitende 3000 meter werd Straathof twaalfde in 4.45,82. Nog niet zo lang geleden zuchtten de Nederlandse veldlopers onder het regi me van Ethiopische vluch telingen. Gisteren was bij het nationale kampioen schap in Apeldoorn weinig meer te merken van de su prematie van de 'medelan ders'. Alleen Fransua Wol- demariam mocht als num mer twee van Nederland het podium delen met win naar Kamiel Maase en Re- né Godlieb, die de mooiste medaille uit zijn loopbaan behaalde. APELDOORN TIM BROUWER DE KONING Zijn eerste en tot gisteren enige cross-brons verdiende de rossi ge atleet uit Weesp bij het NK van 1993 in Harderwijk. Toen waren de Ethiopiërs echter nog in geen velden of wegen te be kennen. Maar twee jaar later kelderde Godlieb als gevolg van de toekenning van de status van atletiek-Nederlander aan diver se asielzoekers zo maar vijf plaatsen. ,,Toen werd ik achtste op het NK, maar was ik nog steeds de derde Nederlander", aldus Godlieb. „Ik heb toen ook wel eens geroepen dat ik het maar niets vond met die Ethio piërs, al zijn het aardige jon gens." Als rechtgeaard sportman bleef Godlieb niet bij de pakken neerzitten. De Nederlandse Ethiopiërs mogen vanwege hun status het land niet uit en moes ten noodgedwongen overwinte ren in hun nieuwe vaderland. Maar Godlieb en enige trai ningsmaatjes zochten in de cember juist de ideale trainings omstandigheden van (Zuid- Afrika op. „Eigenlijk een beetje gemeen van ons. Maar we zijn wel sterker geworden door die trainingsstage. Achteraf moeten we die Ethiopische jongens René Godlieb (202) en Fransua Woldemariam (61) schuilen achter de ongenaakbare Kamiel Maase (121) voor de regen. foto anp dankbaar zijn. Door hun komst is ons niveau opgetrokken." De situatie werd gisteren enigszins vertekend door de af wezigheid van Getaneh Tesse- ma, de meest constante van het contingent Ethiopiërs. De snel geacclimatiseerde atleet doet twee maanden na een zwaar 'auto-ongeluk in het ziekenhuis wanhopig zijn best om ooit weer te kunnen lopen en wie weet ook te kunnen hardlopen. In goede gezondheid had hij Godlieb wellicht van het podi um kunnen stoten, al is het de vraag of hij alleskunner Kamiel Maase had kunnen bedreigen. De 25-jarige Leidenaar streek gisteren de tweede nationale ti tel binnen een week op. Maase had nooit eerder met uit Afrika afkomstige mededingers om de veldlooptitel gestreden, omdat hij de vorige winters in de Vere nigde Staten verbleef. De kans dat de nuchtere scheikunde-student opnieuw de grote plas oversteekt, is groot. Na een Europese toernee (NK indoor Den Haag, NK cross Apeldoorn, WK indoor Parijs en WK cross Turijn) hoort hij of hij aanspraak maakt op een pro motieplaats aan een Ameri kaanse universiteit. Tot die tijd wil de scheikunde-student even proeven van het leven als full time atleet. Gisteren kwam hij er achter hoe overladen zijn programma momenteel is. Maase, rillerig van een stortre gen in de slotronde en het wachten op de dopingcontrole beu: „Ik won hier niet zo ge makkelijk als bij crosses in Soest en Uden. Er lag wel enige druk op me, want na die overwinnin gen in de aanloop naar het NK zou een lagere klassering me zijn tegenvallen. Na dit zware NK van ruim twaalf kilometer moet ik even gas terugnemen. Want in Parijs wil ik volgend weekeinde op de 3000 meter graag twee keer in actie komen, in de serie en in de finale." Toch blijft het indoor-uitje bijzaak voor de indoor-, out- door- en crosskampioen. Tij dens het wereldkampioenschap veldlopen op 23 maart in Turijn moet blijken of Maases dertig ste plaats van vorig jaar in Stel- lenbosch (Zuid-Afrika) een uit schieter was. De Leidenaar, wiens trainer Bram Wassenaar zich afvroeg of er ooit een einde komt aan zijn opmerkelijke vooruitgang, werd gisteren in elk geval een nuttige ervaring rijker. Tijdens het Warmlopen vernam hij dat Irma Heeren bij de vrouwen na een sterke start volledig in elkaar was geklapt. Daardoor begon hij zijn zege tocht over het verraderlijke zware parcours nog behoedza mer dan hij al van plan was. Maase slaagde waar Heeren, net als de Leidenaar winnaar van het nationale crosscircuit, opzichtig faalde. De naar de ze vende plaats afgezakte Zeeuwse was na- afloop ontroostbaar. Zelfs de premie van 3000 gul den voor de circuitzége kon haar even gestolen worden. „Het kost me dagen om dit te verwerken", zei Heeren met een asgrauw gezicht. „Na een verlo ren seizoen door een ongeluk ben ik deze winter weer hele maal terug. Dan vind ik dat ik de titel verdien en niet Grete Koens-. Van een verkeerde inde ling van mijn race wil ik niet spreken. Misschien had met mijn gezondheid te maken. Als ik me wil revancheren kan dat pas volgende maand bij het NK run-bike-run. Het wereldkam pioenschap veldlopen had ik, ongeacht het verloop van deze cross, toch al niet op mijn pro gramma staan." [Brons voor junior Raymond Pet bij NK veldlopen volg De vijfde plaats van atlete Erika van de Bilt in iet nationaal crosskampioenschap kwam pre- :ies op tijd. Via de media vernam ze gisteravond adat ze door haar sterke optreden in Apeldoorn ,'oor de tweede keer op rij was geselecteerd voor er giet wereldkampioenschap. In "het nationale :rosscircuit had ze tot dusver te weinig gelopen, iet succes van de mannenploeg, die met dank en kaan Kamiel Maase het ploegenklassement in de wiel. lacht sleepte, maakte het succes van Leiden At- oers etiek compleet. De jonge Alphense triatleet laymond Pet overtrof met brons bij de junioren k tijaal evenzeer de verwachtingen. •hap Van de Bilt had tijdens de drie rondes van iet 1 wee kilometer zelfs even uitzicht op eremetaal, vant achter de uiteindelijke winnares Grete peldKoens en de sterk gestarte Irma Heeren liep ze ieuvhalverwege op de derde stek. Toch was ze niet waste hard van stapel gelopen, meende de dolge- han(lukkige 25-jarige Leidse die vorige week een cu- pakt' 4aaieidenaars niet naar finale Europa Cup daa( rieus moment in het seizoen koos om haar trai ner Norbert Groenewegen te verruilen voor Ha genaar Lex van Eek van der Sluijs (ook trainer van het lopersechtpaar Pragt-Kleijweg). „Bergaf lopen valt me altijd moeilijk. Ik had me hele maal op Irma gefixeerd, maar toen ik die voorbij was kwam Sandra Hofmans ineens over me heen denderen. En Mieke Aanen was in de eindsprint net even sneller. Maar zij is wel de winnares van vorig jaar." Van de Bilt heeft twee doelen voor ogen bij het WK dat op 23 maart in Turijn wordt verlo pen. „Je wilt het altijd beter doen dan de vorige keer, toen ik in Zuid-Afrika 88ste werd. En ik wil niet de laatste Nederlandse worden. Vorig jaar lukte dat omdat Koens viel, maar ik zit nu zo dicht bij Sandra en Mieke dat ik in Italië voor ze moet kunnen eindigen." Ramses Bekkenk was na Maase de opvallend ste atleet in de vijfmansploeg die Leiden Atletiek de winst in het tepmklassement bezorgde. De twintigjarige Hagenaar liep het hele jaar in de speciale categorie van neo-senioren (20-22), maar de atletiekunie had merkwaardig genoeg geen kampioenschap voor hen in het leven ge roepen. Steeplechaser Bekkenk liep daarom de volle twaalf kilometer en finishte als dertigste, zes plaatsen vóór clubgenoot Jan Kortekaas en dicht achter Hans Wubben (AAV '36). De Roelo- farendsvener was op de 27ste plaats de tweede regio-atleet. Hij rekende definitief af met bles sureleed dat hem vorig jaar bij het veldloop kampioenschap aan de kant hield. Volgende week wil hij zijn topvorm ook testen in de Twin tig van Alphen. Leiden Atletiek won het team- klassement vooral doordat de nummers vier en vijf Tim Brouwer de Koning en veteraan Henk van Velzen op de 43ste en de 51ste plaats hun tegenvoeters van PH uit Vught vele posities voorbleven. In geval van nood had Jaap van Duijvenvoorde (72ste) het ploegenklassement kunnen redden. Junior Pet scoorde dit jaar eenmaal eerder een derde plaats, maar met de aanwezigheid van thuisfavorieten Gert-Jan Liefers, Jeroen Beumer en Rob Detert leek eremetaal onhaal bare kaart. Liefers deed het één dag na zijn fa belachtige juniorenrecord op de 1500 meter (3.39,83) rustig aan waardoor stayer Pet in de wedstrijd bleef. Beumer zakte door het ijs en Pet kon doorlopen naar brons. Vanwege de dubbele kampioenschapspunten werd de Alphenaar, die zich voorbereidt op het naderende run-bike- run-seizoen, ook nog derde in het crosscircuit. Joost la Lau liep voor het eerst sinds decem ber weer een wedstrijd, maar hij is nog niet in topvorm. De korte cross, waarin geen officiële titel te vergeven is, zou onder normale omstan digheden een eenvoudige prooi zijn geweest voor de geblokte Leidenaar, die nu enige tijd clubgenoot Mark van Bel voor zich moest dul den. In de laatste ronde stormde La Lau op ka rakter de lange heuvel op die in de meeste cate gorieën scherprechter bleek. Het resulteerde in de zesde stek, negen tellen en één plaats vóór Van Bel. Veertien atleten naar WK cross Vijverberg, Sandra Hofmans en Mieke Aanen; de eerste vijf van het nationaal kampioenschap. Ook Gert-Jan Liefers zegde verrassend af. De juniorenster wil de voorbereiding op het zo merseizoen niet verstoren en moet zich concentreren de schoolonderzoeken voor het VWO-eindexamen. Clubgenoot Rob Detert gaat in zijn plaats en de dit jaar in Nederland opper machtige Paulina Rath start bij de meisjes. Kamiel Maase en Erika van de Bilt maken deel uit van een groep van 14 atleten die op 23 maart deelnemen aan de we reldkampioenschappen cross in Parijs. Maase wordt vergezeld van René Godlieb, Michiel Ot- ten, Simon Vroemen, Martin Lauret, Marcel Laros en Greg van Hest. Bij de vrouwen staat Van de Bilt in Italië naast Grete Koens, (waarschijnlijk) Gabriëlle [lOK is er niet in geslaagd om Tach te plaatsen voor de rugbyfi- gespjaie om de Europa Cup. In een [vare wedstrijd bleef de Haag- Pot ethe Rugby Club (HRC) de Lei- met 24-19 de baas. Door dit resultaat speelt DIOK 26 april in Hannover om de jerde en vierde plaats tegen SV Victoria Linden, dat met njas:|chteraf vopd DIOK-coach worJheo Snijders zijn spelers tij- an). lens de trainingen van de afge- 3a|- ppen week al niet scherp ge- loeg. Misschien kwam het s. loordat HRC in de play-offstrijd Eur(|i Leiden had verloren en een mi orm vair lichtzinnigheid de op op stak. Snijders wist niet uws oec* h°e deze verandering in ouding te plaatsen, want de Te tagenaars blijven lastige klan- 'fE De stromende regen bleek het Eu^ ecor voor een halve finale waar tpvallend weinig publiek op af- is Lejwam. Het was niet drukker an bij een reguliere competi- iewedstrijd. Het enige verschil ai- fas de keurig gedekte tafel in 1°vel e nieuwbouw in afwachting al. an de gasten voor het diner dat ndvo pteens re8e's van de Europa na afloop aan de tegen- Eurdtander moet worden aangebo- ,t v, en. je Referee Alain Bos zou zeker van de tafelgasten zijn. De Mg maakte in de wedstrijd duidelijk dat er met zijn leiding niet te spotten viel. Wie zich niet aan de regels hield kon re kenen op passende -maatrege len. HRC maakte een gretige in druk en manifesteerde zich op de DIOK-helft. De voorwaartsen kregen het druk met het afstop pen van de Haagse aanvals- drang. Toch bleek de thuisclub beter in het benutten van de kansen, want een goed afge werkte aanval eindigde bij Bert Wisse, die de vijfpunter liet no teren. Even later gaf referee Bos vijf punten aan DIOK cadeau door het uitdelen van een pe- naltytry, na het opzettelijk in storten van de scrum vlak bij de Haagse trylijn. Gottfried Bos til de met zijn conversie de stand naar 12-0. Snelheid bleek de sleutel voor het Haags succes. Telkens als HRC het spel mocht hervatten ging dat in een hoog tempo, waarbij DIOK niet altijd snel ge noeg de tegenstander de voor geschreven meters ruimte gaf. Het gevolg was veel Haagse ter reinwinst. Vanuit een line-out kwam het ovaal bij Stein Da niels die, omringd door teamge noten, over de trylijn dook voor 12-5. Obbe Winkel deed het op slag van rust nog eens dunne tjes over, terwijl Paul Huibregt- sen de ruststand opT 12-12 con verteerde. Noodgedwongen moest Snijders in de tweede helft drie wissels toepassen. Blessures van Warren Kruger, .Frank Beers en Arjan van der Eist zorgden voor de nodige omzettingen. Marcel van Loon, Chris Hogg en Dirk Bruwer moesten het vijftiental comple teren. Doordat DIOK veel over tredingen nodig had om HRC af te stoppen kozen de gasten voor kicks op de'palen. Huibregtsen bracht hierdoor zijn ploeg op een 15-12 voorsprong. Toch lukte het Bos met zijn conver sie, na een try van Sander Hadi- negoro, DIOK weer met 19-15 op het juiste spoor te zetten. Maar drie verzilverde strafkicks van weer Huibregtsen maakten bij het eindsignaal met 19-24 een einde aan alle Leidse illu sies. „Jammer", vond Robert Broers na afloop. „Maar we hebben niet goed gespeeld. Er zijn teveel fouten gemaakt, die door HRC goed benut werden. Het liep bij ons niet. Nu kunnen we ons weer gaan richten op de play-offs, want het landskam pioenschap blijft vor ons het belangrijkste nu we drie punten op de concurrentie (HRC en RRC, red.) voorstaan. Dit moet ons afscheidscadeau voor coach Snijders worden. In Sassenheim had Bassets tegen de Haagse reserves niet veel in te bréngen. Een 0-33 ruststand was reden voor coach Leo van Zundert om zijn ploeg in de pauze de waarheid te zeg gen. Of dat hielp wilde Van Zundert niet kwijt. Feit was dat Bassets de tegenstander in de tweede rondgang meer partij gaf. In de slotfase kwam de thuisploeg nog tweemaal tot Marcel van Loon wordt in de line-out flink op zijn huid gezeten. Carel van der Merwe (16) en de half-zichtba- re Chris Hogg assisteren de Leidenaar. foto hielco kuipers scoren, maar 14-40 was een uit- ten uit Maastricht niet cadeau. Brenda Broers (2x), Simone van slag om snel te vergeten. De harde wind en een gebrek de Wees en Harmke Kraak ble- De DIOK-vrouwen kregen de aan routine maakten het de ken voldoende voor de overwin- 20-0 overwinning op Margrie- thuisclub lastig. Vijfpunters van ning. MEDEWERKER Door met een kort geding te dreigen heeft Klaas Lok twee atleten van AAV '36 op het laatste ogenblik nog aan de start gekregen van het NK veldlopen in Apeldoorn. De Alphense atletiekvereniging had de namen van Hans Wubben en Leon van der Meijden te laat doorgegeven, waardoor zij aanvankelijk niet startgerechtigd waren. Pas toen veelvoudig crosskampioen Lok juridische hulp inriep en dreigde met een kort geding, ging eerst de bondsgedelegeerde en vervolgens ook de organisatie overstag. „De regels van KNAU zijn niet in overeenstemming met de juris prudentie", aldus Lok, die advies had ingewonnen bij een bevrien de jurist van de Utrechtse atletiekvereniging Phoenix. „Waarschijn lijk zou de rechter de inschrijving hebben geïnterpreteerd als ter mijn van orde en niet als fatale termijn. Bovendien was er een pre cedent, want bij de indoorkampioenschappen hadden ze tot een dag van tevoren nog een inschrijving geaccepteerd." In het kielzog van de twee AAV-atleten werden nog tien andere laatkomers toeglaten tot het NK. Lok: „Gelukkig is uiteindelijk ge kozen voor het belang van de atleet." kilometer meer dan vorig jaar in Epe op de atletiekbaan. De Belg Vanderlinden koerste lang op het wereldrecord af, maar kreeg het zoals velen van zijn lotgeno ten moeilijk in de laatste uren (90.686 meter). Voor sprinter Christoph Kem pen eindigde het indoorseizoen met tegenslag. Na drie nationa le juniorentitels en het zilver op de 200 meter bij de senioren kwam de Oegstgeestse scholier zaterdag uit in een interland, tussen een Benelux-selectie, Frankrijk, Italië en Engeland. Kempen startte individueel op de 60 meter (7,07) en de 200 meter (in 21,92 seconden een benadering van zijn eigen ju niorenrecord van 21,84). Als tweede loper van de 4x200 me ter estafette moest Kempen de strijd echter staken vanwege klachten aan de hamstring. „Misschien een kleine spier- scheuring, maar ik hoop dat het meevalt." In het Amerikaanse Gaineville (Florida) liep Leidenaar Stefan Hulisz een sterke 3000 meter. Voor zijn universiteit van Zuid- Florida werd hij derde achter de Amerikaan Ryan in 8 33,81. Hazerswoudenaar Jan-Dirk Ha zeleger loopt doorgaans graag op de weg, maar de atleet van Leiden Atletiek kwam zaterdag niet goed uit de verf. In Leeuwarden miste Hazeleger al vroeg de aansluiting met de vier koplopers, zodat hij tegen de wind in niet verder kwam dan 1.11.28 over de 21,1 kilometer. Dichter bij huis was Dirk van Beelen de beste regioatleet in de 29ste Langs de Gouweloop. De veteraan van Leiden Atletiek bleef op de zevende plaats club- en leeftijdgenoot Paul Barn- hoorn (8ste) en Alphenaar Wim van der Hoorn precies voor (32.28,32.31 en 32.33). André van der Zwan, die is overgestapt van AV Rijnsoever naar de landelijke vereniging Veteranen Nederland, is in voorbereiding op de 120 kilo meterwedstrijd op Texel (twee de paasdag). Voor een wedstrijd over zes uur draait de 37-jarige Katwijkse ultraloper zijn hand niet om. Op een modderig par cours in het Limburgse Stein liep Van der Zwan in een kwart etmaal 72.537 meter, bijna twee

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 25