Nereus duwt De Zijl uit hoofdklasse Docos op tweede plaats Koploper Sassenheim gunt kwakkelend Katwijk geen punten in degradatiestrijd NOVO pakt weer eens een puntje Sport Promotie onhaalbaar voor zwemmers Lr MAANDAG 3 MAART 1997 waterpolo aad siera Het doek is gevallen voor De Zijl/LGB. De Leidenaars ac teren na de 13-4 nederlaag tegen Nereus volgend jaar in de eerste klasse. Met nog drie wedstrijden op het pro gramma is de achterstand op stadgenoot LZ 1886 opge lopen tot zes punten. De ploeg van Rob Heemskerk kan nog op gelijke hoogte komen met LZ, maar het onderlin ge resultaat is in het voordeel van de stadgenoot. startblokken. Doelpunten van Marco Kerkvliet en Ivo Scholz deden vermoeden dat De Zijl- /LGB zich kansrijk achtte om ook volgend jaar de topploegen van Nederland partij te geven. Naarmate de wedstrijd vorder de kwam de onmacht van de Leidenaars aan het licht. Zo lang De Zijl op voorsprong staat is er niets mis met het Leidse spel. De kwakkelende ploeg raakt echter bij de minste of ge- medewerker Zaterdagavond kwam in het zwembad De Zijl een einde aan 25 jaar waterpolo op het hoog ste niveau. De Leidenaars na men tegen Nereus afscheid in stijl. Nereus, toch al geen hoog vlieger, onderstreepte vooral in het tweede gedeelte van het treffen het krachtsverschil. De degradant schoot sterk uit de ringste tegenslag van de kook. Een aantal dubieuze beslissin gen van het arbitrale duo Knip- scheer en De Baar leidde zater dag tot een defensieve chaos bij de Zijlbewoners. Vooral doel man Robert van Berkel had het te kwaad met de leidsmannen. Zijn protest tegen een onterecht doelpunt van Nereus vond in elk geval geen genade in hun ogen. Zonder morren nam mid- voor Albert Spijker de plaats in van de uit het water gestuurde doelman. Spijker kweet zich goed van zijn taak maar kon niet voorkómen dat Nereus met de weer opgeroepen Leidenaar Stan van Belkum in de gelede ren in de laatste minuten wel erg eenvoudig het vijandelijk doel onder vuur kon nemen. Al- bert Spijker had zich zijn af scheid waarschijnlijk anders voorgesteld. Met een overwin ning of een sublieme midvoor- actie. Een plaats onder de lat past hem niet. De Zaandam mers hadden geen boodschap aan het onwaardige afscheid van Spijker. In luttele minuten liep Nereus uit van 3-5 naar 4- 13. Voor De Zijl scoorden verder Jeroen Sprinkhuizen en Johan Kluivers. AZC won moeizaam met 13-9 van Brandenburg. Trainer Jacob Spijker predikte zijn spelers hét laaggeklasseerde Brandenburg niet te onderschatten. Zijn ad vies werd aanvankelijk niet ter harte genomen. In de eerste pe riode hielden de Alphenaren zich doof voor de woorden van Spijker. Brandenburg met oud international Robert Havekotte als voortrekker nam in de eerste rondgang zelfs een 4-2 voor sprong. Voor AZC een ongewo ne gang van zaken tegen een re gelrechte degradatiekandidaat. Om de eerste plaats op de rang lijst niet uit zicht te verliezen, schakelde AZC in de tweede pe riode een tandje hoger. Interna tional Joeri Stoffels onder- scheiddde zich in die fase. De 23-jarige aanvaller scoorde niet alleen zesmaal maar liet zijn medespelers profiteren van zijn goede spel. Het scorebord had aan het eind van de tweede pe riode dan ook een ander aan zien: 5-8. Voor de nummer tien van de hoofdklasse LZ 1886 gaat het erom spannen. Na de 14-4 ne derlaag tegen bekerwinnaar AZPC ontvangen de Leidenaars de komende weken in eigen huis Brandenburg en Nereus. Winst is absoluut noodzakelijk om ook volgend jaar verzekerd te zijn van een plaats bij de wa- terpolo-elite. Behalve in de aan vangsfase had LZ weinig in de melk te brokkelen tegenn AZPC. Door doelpunten van Ronald Heemrood kwam LZ verrassend genoeg op een 2-0 voorsprong. Voor het verstrijken van de tweede periode stelden de Amersfoorters echter orde op zaken. LZ was vervolgens een maatje te klein. Voor LZ scoor den Ronald Heemrood (3) en Ben OldeOthof (1). CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071-5356464, PLV -CHEF ROB ONDERWATER, 071 -53 Rentree Stan van Belkum op pijnlijk moment voor De Zijl leiden afhield, bleven ze maar zi M ren. Toen heb ik mijn mer" werking toegezegd. Dam kwam het goed uit dat wedstrijd in Leiden was. Ml achteraf had ik niet eens h^J ven spelen." Van Belkum, die bij j|0C Zaandamse hoofdklasser ^5 traint, had weinig moeite 11 het niveau. Dat hij getuige V)e van de degradatie van De kje( trok Van Belkum („De de8jiet datie had zich in feite al eerQe voltrokken") zich niet soonlijk aan. Wel toonde j}er, eerbeid voor oud-teamgen^ Albert Spijker door een ei g, voudige bal boven de gelegge heidsdoelman op de lat tikfy00 Daardoor bleef de schade vLe( De Zijl beperkt tot een lL,a ich Uitgerekend tegen zijn oude club De Zijl/LGB heeft Stan van Belkum zijn rentree ge maakt in de waterpolo-hoofd- klasse. De veelvoudige Leidse international verleende tegen stander Nereus, dat met een smalle selectie kampte, een vriendendienst. De Leidenaar, die op een steenworp afstand van zwembad De Zijl woont, beperkte zich tot een inval beurt waarbij hij het einde van een kwart eeuw hoofdklasse van De Zijl van dichtbij mee maakte. „Hoewel ik nog speelgerech tigd ben tot 1998", zegt Van Belkum, „was mijn optreden eenmalig. Nereus dacht vorige week over te weinig spelers te beschikken. Hoewel ik de boot waterpolo Eersteklasser Vivax herstelde zich van de grote nederlaag te gen Rapido. Het eens zo roem ruchte VZC werd in het zwem bad Poelmeer ruim met 16-9 verslagen. De oud-landskam pioen is de laatste jaren flink ge kelderd. Om het vege lijf in de eerste klasse te redden riepen de Veenendalers de hulp in van oud-intemationals Bart Witters en Ton Schoeman. Tot veel re sultaat leidde dat niet. Het tem po van de naar de hoofdklasse lonkende Oegstgeestenaren lag daarvoor veel te hoog. De hoofdrol was zaterdag niet weg gelegd voor een gelouterde ex- international. Hans Trijsburg trok alle aandacht naar zich toe. De geblokte midvoor was niet af te stoppen en legde met zijn zes doelpunten de basis voor de ze ge. Door de zege op VZC blijft Vivax in het spoor van BZPC. Spiraal Tweedeklasser Katwijk bevindt zich in een neerwaartse spiraal. Na een sterke eerste seizoens helft waarin met de betere ploe gen werd meegestreden om promotie naar de eerste klasse sprokkelen de Katwijkers op het einde van de competitie de puntjes moeizaam bijeen. Uit de laatste vier duels vergaarde Katwijk maar een enkel puntje waardoor zelfs de bodem van de ranglijst weer in zicht komt. Katwijk heeft genoeg klasse in huis om degradatie af te wen den hoewel de kwaliteiten van de zeekanters in het verloren duel tegen koploper Sassen heim (5-10) maar ten dele tot volle ontplooiing kwamen. Met nog zes duels te gaan kan Kat wijk zich niet veel misstappen veroorloven. De streekgenoten Katwijk en Sassenheim traden aan zonder hun oefenmeesters. Zowel Michel van der Zeeuw van Katwijk en Frans van den Brink van Sassenheim ontbra ken wegens sportieve verplich tingen op het appèl. Het gemis van Van der Zeeuw doet zich het meest voelen. Teammana ger Jan Schaap toont zich een verdienstelijk vervanger maar de Katwijkers zijn het meest ge baat bij een vaste man op de badrand. De voormalige eerste klasser is nogal kwetsbaar. Tot ver in de derde periode liep het naar wens voor Katwijk. De 6-5 achterstand was alleszins aan- leiden chris hartman medewerker De laatste overwinning van de volleyballers van NOVO dateert alweer van 7 december. In de volgende zeven wedstrijden wa ren de Noordwijkers het spoor bijster, een niet onverdienstelij ke 3-2 nederlaag tegen Madjoe even uitgezonderd. Zaterdag veroverde NOVO opnieuw een punt. Armixtos nam in de Nor- thgohal genoegen met een 3-2 zege. De vrouwen van Gemini/Kangeroes ontfutselden bijna-naamgenoot Gemini in Eist een punt. Na de desastreu ze 1-15 in de derde set leek de. thuisclub rijp voor de slacht. Zoals zo vaak weigerde de equi pe uit-Voorschoten echter zijn opponent de genadeslag te ge ven. In plaats van de 2-1 voor sprong in sets uit te breiden tot 3-1, lieten de bezoeksters Gemi ni ontsnappen: 15-6 en 15-7. Bernhard van der Pols, trainer- /coach van Gemini/Kangeroes: „Heel jammer, want er zat be slist meer in. Toch hebben we een leuke pot gespeeld." In de vijfde set bleef Gemini/Kange roes, dat m Tanja van Bezooyen een uitblinkster had, tot 5-5 bij. Toen volgden er drie passfouten op rij, waardoor Gemini afstand kon nemen en het zelfvertrou wen bij Gemini/Kangeroes ver dween. De eerste reeics ging met 15-10 naar Gemini. De tweede, waarin Margriet Kielman ge blesseerd moest afhaken, werd een prooi voor Gemini/Kange roes (8-15). Het blok van de Leython- vrouwen had zaterdag een pro bleem. Tegenstander Utrecht 2 bleek over een aanvalster te be schikken die de ballen zowel rechts- als linkshandig sloeg, een eigenschap die de netver- dediging van Leython regelma tig in verwarring bracht. Deson danks speelde de Leiderdorpse formatie een goede wedstrijd, die nipt met 3-1 verloren ging. Tot de vierde set onhyikkelde Leython voldoende servicedruk. Daardoor moest Utrecht, twee de op de ranglijst, alle zeilen bij zetten. De enige set die Leython tot winst bracht, was de tweede (15-12). De overige speldelen gingen verloren: 13-15, 11-15 en vaardbaar. Een discutabele strafworp voor Sassenheim bracht Katwijk volkomen uit ba lans. Arco Guyt uitte zijn onvre de over arbiter Kaltenecker en kon inrukken. De ploeg van Frans van den Brink profiteerde optimaal van de onrust bij Kat wijk. Sassenheim is in mentaal opzicht een stuk verder. Ook zonder de harde hand van hun trainer is de derdeklasser van weleer niet van zjjn stuk te brengen. In de laatste periode liepen de Sassenheimers geen enkele averij van betekenis op. Daar was tegen Katwijk geen mentale weerbaarheid voor no dig. Voor Sassenheim scoorden Robert Langeveld 3x, Jerry Leepel 2x, Patrick Geurds, Paul Geurds, Peter Bijman, Erwin de Bruin en Leon Bakker lx. Doel puntenmakers Katwijk: Mare Sieval 2x, Hans Schaap, Arco Guyt en Jan Willem van de We tering lx. Koudekerk was ook in de tweede wedstrijd te sterk voor Rotterdam (11-13). Toch kende Koudekerk benauwde momen ten aangezien de ploeg vele ma len tegen een achterstand aan keek. Een sterke vierde part le verde uiteindelijk de winst op. Patrick Geurds van Sassenheim ontfermt zich over de bal. Sassenheim won de streekderby van Katwijk met 10-5, Lars Bergsma en Rene Overes Het bleek echter niet genoeg noteerden elk vier doelpunten. voor de ploeg van Wilco van der In de derde klasse liet Alke- Zeeuw. Alkemade verloor met made het flink afweten. Bij het 5-6. Van der Zeeuw wijt de ne- begin van de vierde periode had derlaag aan het gemis van Jim de ploeg van Wilco van der van Es (geblesseerd) en doel- Zeeuw nog een 5-1 voorsprong, man Martin Kiele. Topscorer tekende echter verlies in het verre Denekamp. Linda de Wit Rob de Jeu 2x. De vrouwen van LZ 1886 kre gen tegen een veel te hard spe- bewees haar waarde voor de lend Losser een 9-8 nederlaag te ploeg met vier doelpunten, verwerken. De Leidse vrouwen hadden kansen op de overwin- De vrouwen van De Zijl voe- ning. Een slechte man meer be- len zich inmiddels vrij van de- 11-15. Utrecht, een team waarin zowel routine als jeugdig talent is verzameld, haalde veel van de vloer. Bij de thuisclub ontbrak aanvalster Karin van de Tang. Zij werd vervangen door jeugd- speelster Sandra van der Valk. Bij de mannen van Gemini- /Kangeroes lukte zaterdag wei nig. Bezoeker Tonegido/Voor burg kon doen en laten wat het wilde, hetgeen resulteerde in een 0-3 eindscore. Setstanden: 5-15, 11-15 en 7-15. Hoewel het treffen 81 minuten duurde, had Gemini geen moment grip op de strijd. Tonegido, vierde op de ranglijst, overtrof het Voorscho- tense team op alle fronten. Ge- mini-coach Casper Brussee: „Wij hebben duidelijk beneden ons kunnen gespeeld. Dat uitte zich in tal van persoonlijke fou ten. Bovendien serveerden we zwak." Gemini had daarnaast de pech dat Tonegido de hele wedstrijd geconcentreerd bleef en nauwelijks punten cadeau deed aan zijn tegenstander. In de tweede periode leek het er even op dat Gemini het lek bo ven water had. De Voorschote naren brachten een 1-6 achter stand terug tot 7-9, maar vervie len vervolgens in oude fouten. NOVO speelde tegen Armix tos heel wat beter dan een week eerder tegen Amsterdam. Via setstanden van 15-11, 11-15, 15- 9, 9-15 en 9-15 kon het tweede competitiepunt van 1997 in de boeken bijgeschreven worden. Bij de Noordwijkers raakte spel verdeler Kees Ouwehand al in de eerste reeks geblesseerd aan zijn voet. Ton Pesschier nam zijn plaats in en verving hem verdienstelijk. NOVO, met Frank de Vetten weer in de ba sis, had in de vierde episode grote problemen met de stop. Een 3-14 achterstand was het gevolg. Het was aan de sprong- service van Erik de Muinck te danken dat de set niet met een blamerende score werd afgeslo ten. Ook de vijfde set was van Noordwijkse kant niet best. Op nieuw had NOVO de opslag van Armixtos niet onder controle, waardoor de overwinning te recht naar de Amsterdammers ging- In de promotieklasse was het een goed weekeinde voor de vrouwen van RW. Zelf won de FOTO LOEK ZUYDE$aè gradatiegevaar door eenpe winst op Nereus 3. Voor dqtaa scoorden Pamela Uiterdijlj H Nancy Kijk in de Vegte 2x, hjnc neke van Essen, Jorien B-2 wegt, Douce ,van BeukerinUaL BrendaLigtvoet. fare luu De Leidse zwemvereniging LZ 1886 is in de vijfde ronde van de verenigingscompetitie op de vijfde plaats geëindigd. In het totaalklassement staan de Lei denaars op de vierde plaats. Voor promotie komt LZ niet in aanmerking. De achterstand op de nummer drie is te groot. Voor LZ nam Fleur Bakker een groot aantal punten voor haar rekening. De Leidse zwem ster kwam uit op de 200 meter wisselslag (2.30.8) en de 200 meter vrije slag (2.18.8). Zij werd respectievelijk derde en eerste. Clubgenoot Bart Vermeulen won de 100 meter rugslag in 1.03.6. Derde werd hij op de 200 meter schoolslag (2.43.1). Louis van Schaaren- burg won de 100 meter rugslag in 1.07.0. Tweede werd hij op de 100 vrij (1.02.2). Paula Heems kerk tikte als tweede aan op de 100 meter wisselslag (1.14.5.). Op de 100 vlinder werd Heems kerk derde (1.17.4). De 1.13.2 van Noeki Klein op de 100 me ter rugslag was goed voor de tweede plaats. Klein behaalde bronzen medailles op de 200 vlinder en 400 vrij (in respectie velijk 2.39.1 en 4.49.2). Michael van Schaik won de 100 vlinder in 1.06.6. Remco Singeling bleef op die afstand steken op 1.01.7, waarmee hij derde werd in zijn leeftijdsklas se. Bart van Zwicht (LZ) zwom voor het eerst van zijn levej£2 de 100 vrij onder de minu Hij werd derde in 59.6. Stej| van Iterson (55.6) was zwemmer van de estafettepj op de 4x100 vrij. Met Ca van den Burgh, Ferry Spro! Remco Singeling werd de tweede (3.47.1). Van ZwEI Louis van Schaarenburg, Ar) Spros en Michael van S< werden in 1.52.3 tweede 0 4x50 vrij. De derde plaats 0 4x100 vrij was weggelegd Elske Hetebrij, Linda de Linda Weyermans en Bakke kwamen tot 4.21.0. F Sprinkhuizen van Rapido in 's-Gravenzande de 100 n vlinderslag in 57.2. tafeltennis ron hoogendam medewerker In verband met de strijd om het Nederlands kampioenschap tafeltennis in Rotterdam ston den de mannen in de eredivisie een week stil. In de lagere landelijke competitie werd slechts een beperkt programma afgewerkt. De reserves van Oegstgeest nestelden zich na de 6-4 zege bij In teger Groep vaster aan kop in de tweede divisie. De vrouwen van Pecos en Docos deden in de tweede divisie goede zaken door met 8-2 te win nen van respectievelijk Red Stars 2 en 3. Verloren terrein Oegstgeest 2 is hard op weg om het verloren terrein in de eerste divisie te heroveren. Na vier duels prijken de Oegstgeestenaren met 30 pun ten riant aan kop in de tweede divisie. Gelet op de karrenvracht aan (eredivisie) ervaring van Friso Reitsma en Ron Schipaanboord is het Oegstgeester duo min of meer aan de stand ver plicht om op eerstedivisie niveau terug te ko men. Samen met jeugdinternational Roald van der Lande lijkt promotie een kwestie van tijd. Het verschil met concurrent Shot uit Soest be draagt ondertussen negen punten. Wellicht dat het Venlose Blue Star - 11 punten achterstand, maar een duel minder gespeeld - dat volgende cht Matty den Tombe van Gemini/Kangeroes geeft een set-up. RijnsburgSe equipe gemakkelijk mannen wonnen de beide kop- met 3-0 van DAC. Concurrent lopers. Leython boekte een 3-0 Sovicos 2 daarentegen verloor zege op Skania 2 (setstanden: verrassend in Schoonhoven van 15-9, 15-5 en 15-5) en ook con- BS/DOS. RW voert nu alleen de current Delta 2 maakte geen ranglijst aan. In de strijd met fout in de uitwedstrijd tegen DAC noteerde RW setstanden Agon (1-3). Komende vrijdag van 15-6, 15-7 en 15-13. Bij de reist Delta naar Hazerswoude- FOTO TACO VAN DER F.B Dorp om het op de loer liggen de. Orion te bestrijden. Orion zegevierde zaterdag simpel in Rijswijk over Inter 2 (setstan den: 8-15, 7-15 en 8-15). Grafi- con/Donar ten slotte kon het niet bolwerken bij VS Haag (3-1 verlies). Penterman en Meyer naar indoor NK dressui week in Oegstgeest op bezoek komt, roet in eten kan gooien. In Krommenie bleek juist jk jonge Van der Lande de grote man. De Rij burger in Oegstgeester dienst bleef tegen trio Dudock, Peters en Mollinger aan de got kant van de score. Reitsma (2x) en Schipa boord (lx) deden de rest. Derdedivisionist Avanti, dat zelf niet in a^°§ kwam, zag Ilac de koppositie innemen. Dit v?aa] wege de 8-2 winst op het arme Nieuw Vennefr"' Vrouwen in ie De vrouwen van Pecos boekten in Venray te|ver Red Stars 2 een uitstekend resultaat. Met de jje„ triomf zijn de Oegstgeestsen op de vierde pla gekomen in de tweede divisie. Wanneer de yÜ gende lijn doorgetrokken wordt tegen het stefres Amsterdam 2 (volgende week) kunnen MirjM 2: van 't Loo (3x), Iris Sjaardema en Miranda Kyar€ dorp, beiden twee overwinningen, zich vrijierk renvandegradatiezorgen. Pet De vrouwen van Docos die in dezelfde zpee eveneens met 8-2 wonnen, maar dan van jassi derde Brabantse team, bezetten de twefef' plaats in groep 2. Echter met een straatlensoec achter koploper Westa. Mirjam Bik en Mair0P Nijssen waren in alle partijen in goede voPa terwijl Mariska Slagter met een winstpotje iFee: gertjes volgde. 1 tew< icht Ier p d< leiji wormerweer klasse werd de Lissese Laura Ginsel van Sintfrie bertus op Jawara. Poele-Way-amazone R|er'£ De amazones Elisabeth Penterman en Marjan Brouwer staat reserve voor Ermelo. Er mogeM n Meyer is het gelukt zich op twee verschillende jaar elf dressuurcombinaties aangesloten bfan paarden te plaatsen vopr het nationaal indoor- Koninklijke Federatie (KNF) voor de prowers kampioenschap dressuur in Ermelo op 21 en 22 Noord-Holland meedoen aan het NK. rac*: maart. Een goede tweede in de middenzware I De

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 22