premans kan het iu wel afmaken 'er Leede mag jaan aftellen Martin Hersman kan 'rampjaar' nog goedmaken Marcel Huybens beste basketballer van Nederland Siemerink tegen Vacek )ok Gerdie Keen onder de joede van Frits Kantebeen BANDAG 3 MAART 1997 'e hebben de mannen even laten zien hoe het moet' ILEM WILLEM SCHOUTEN VERSLAGGEVER jt een beetje innerlijke rust al niet kan teweegbrengen. olff riam Oremans 'had het' dit weekeinde tijdens het met I gewonnen Fed Cup-duel met de Verenigde Staten: ,i vaiierlijke rust. Met pijn, moeite, veel oefening en hulp ctenji sportpsycholoog Hans Susan werd de geest van het tje buskruit uit Berlicum een serene tempel. Mary Joe nandez en Chanda Rubin konden geen moment te- zoveel kalmte, en ontelbare winners, op. Oremans ontketend, na haar beslissende overwinning tegen 3in (6-3 6-0). Ook buiten de baan. „We hebben de nnen even laten zien hoe het moet," lachte de uitblin- van Oranje, dat het nu in de halve finales moet opne- n tegen Tsjechië. een marathonpartij tegen Mary Joe Fernandez (1-6 6-4 9-7) haar steentje bijdroeg, sloot zich bij haar teamgenote aan. De Nederlandse nummer 1 is in Haarlem geboren en in Heem stede opgegroeid en voelde de druk van de grote verwachtin gen van het thuisfront wel dege lijk. „Zeker na zaterdag, toen ik zo goed begon en Chanda Ru bin toch nog uit mijn handen liet glippen, had ik het moeilijk. Ik dacht dat ik het wellicht voor de hele groep verknald had. Dat zat ook nog in mijn hoofd toen ik tegen Fernandez zo slecht be gon. Het publiek hielp me er in de tweede set doorheen. Ze ble ven me aanmoedigen en in me geloven. Dat is zo'n verschil met spelen ergens op een achteraf- baantje waar niemand je kent." Nederlandse mannen, die de Davis Cup doorgaans meer aandacht krijgen, :ten binnenkort ook tegen herenigde Staten. Alleen dan in een volgepakte Neder- 3ra-l ise sporthal, maar in het ien van Californië. Waar de wel lekker schijnt, maar de ersteuning vanaf de tribu- er vooral voor de Amerika- zal zijn. En volgens de tiJdl ïwen was juist dat publiek belangrijke factor in hun rdeel. n één woord fantastisch", mde Oremans de sfeer rvoor de 3500 man in het an Sportcenter beide dagen ;den. Brendd Schultz, die in Voor de Nederlandse vrou wen is spelen in eigen land een zeldzaamheid. Tot voor kort werd de Fed Cup als een ge woon ATP-toernooi gespeeld, in een week tijd in een bepaalde plaats. Bovendien stond er tot vorig jaar, toen Rosmalen een poging waagde, geen enkel top- vrouwentoernooi in Nederland op de kalender. Een gemis, zo veel is na dit weekeinde duide lijk. Waar bij de mannen de kracht en snelheid rally's vrijwel onmogelijk maken, zit het vrou wentennis er nog boordevol van. Op het niveau dat dit weekeinde in Haarlem gehaald werd, is spektakel dan verze kerd. Hoofdrolspeelster was dus Miriam Oremans. fjet was lang onzeker of de 24-jarige Brabant se, nummer 43 van de wereld, zou spelen. Kristie Boogert staat namelijk iets hoger op de rang lijst, bovendien was Oremans vrijdag nog 'zo ziek als een hond'. Bondscoach Fred Hem mes koos voor Oremans, van wege de winst op Anke Huber in de week voorafgaande aan dit Fed Cup-treffen. Wat 'paar- denmiddeltjes' van de team dokter deden de rest. Van Oremans is gezegd dat ze haar talent nooit heeft waarge maakt. In 1993 gaf ze met een overwinning op Martina Navra- Brenda Schultz herstelde zich van de nederlaag tegen Rubin en won gisteren van Fernandez. tilova op Roland Garros haar vi- sistekaartje af. De nu als verlie zend coach debuterende Navra- tilova riep toen dat Oremans de capaciteiten had bij de top tien in de wereld te geraken. Verder dan 25ste plaats kwam ze ech ter nooit. Gebrekkige fitheid en een onvermogen 'wedstrijden af te maken' waren haar grootste vijanden. Daar heeft ze aan gewerkt. „En hard. Ik ben nu aan het ge wichtheffen en veel meer aan conditietraining gaan doen. Dat werkt, ik ben wat kilo's kwijt en kan nu zonder mankeren mijn aanvallende spel drie sets door zetten. Aan de mentale kant was het wat moeilijker. Ik ben van mezelf een springerig en onrustig type. Dat is er moeilijk uit te krijgen. Maar samen met Hans Susan (die ook Oranje's softbalvrouwen begeleidde, red.) ben ik er heel bewust mee bezig geweest. We hebben wat aan mijn ademhaling veran derd. Hans merkte namelijk op dat ik tussen de punten nooit voldoende door ademde. Bo vendien ben ik een boekje bij gaan houden van mijn wedstrij den en mijn tegenstanders. Daarin analyseren we wat er fout ging en hoe ik me daar ver volgens beter op kan instellen." Misschien dat Brenda Schultz, die zoals zo vaak door diepe dalen ging maar toch voor de belangrijke 2-1 voor sprong zorgde, ook eens zo'n boekje bij moet gaan houden. Ze Weet haar wisselvalligheid aan haar relatief nieuwe aan- valsspel. „Ik ga nu constant naar het net en dat ziet er soms nog wat ongelukkig uit. Maar FOTO UNITED PHOTOS DE BOER vergis je niet in de druk die het op je tegenstander legt. Wat ik zo belangrijk vind aan deze overwinning is dat we eindelijk eens hebben laten zien dat die Amerikanen ook maar gewone mensen zijn. In Nederland wordt er zo opgekeken tegen sporters uit Amerika. Als je niet bij Bolletieri traint, wordt het nooit wat met je. Zo zie je maar. Ook meiden die het spel in Hol land hebben geleerd, kunnen winnen. Dus blijf gewoon thuis en train gewoon hard. Dan kun je heel veel bereiken. ROTTERDAM GPD De loting voor het ABN/AMRO- tennistoernooi is niet ongunstig uitgepakt voor het vaderlandse kwintet. Twee komen vandaag al in actie. Dennis van Schep pingen neemt het op tegen Ri chard Fromberg (finalist in Hil versum '94) en Jacco Eltirigh in de eerste avondpartij tegen qualifier Olivier Delaitre. El- tingh zag wel kansen: „Delaitre laat zich makkelijk gek maken." Krajicek vindt in de eerste ronde Martin Damm tegenover zich. Paul Haarhuis ontmoet in de eerste ronde qualifier Martin Sinner; Jan Siemerink treft Da niel Vacek, opnieuw zijn dub belspelpartner in Ahoy'. Sieme rink is vierde geplaatst in Rot terdam. Pete Sampras ontsnapt tegen Sjeng Schalken PHILADELPHIA ANP/RTR In een marathonpartij van hoog niveau ging Sjeng Schalken net tenonder tegen Pete Sampras in de halve finales van het toer nooi in Philadelphia. De Ameri kaan versloeg de Nederlander in drie sets: 3-6 7-5 6-3. Hij won later de finale van de Australiër Rafter. Schalken zorgde tegen Sam pras voor de aardigste partij van het evenement. Hij was ook een van de weinigen, met de verlie zend finalist Patrick Rafter, die de Amerikaan serieuze tegen stand bood. INHEIM WILLEM SPIERDIJK punten voor, nog acht strijden voor de boeg. Na de overwinning op Ajax is het llen begonnen bij Ter Leede. jurlijk kan de concurrentie :oploper in de eerste klasse ïeorie nog wel achterhalen, dan zou de Sassenheimse :g ineens moeten gaan ver in. Dat lijkt toch onwaar- jnlijk. Want Ter Leede be kt over de magie van de pioensploeg: weinig blessu- weinig schorsingen, en ten waar de ploeg mis- en niet helemaal recht op icrh! t, kunnen toch aan het to- worden toegevoegd. e wedstrijd van zaterdag te- Ajax paste helemaal in dat d. De Amsterdamse concur- had op sportpark Rood- ilen 80 minuten het beste het spel, maar stond aan einde van het duel wel met handen. Via een fout van iman Paul Wesseling was Leede al in de beginfase van duel aan een doelpunt ge en. En Ajax viel daarna wel maar dat leverde alleen in :erste helft een paar kansen in wedstrijd tussen het col- ef van Ter Leede en de niek van Ajax had trainer Lagendijk voorspeld. Die rspelling kwam uit, al moet Leidse trainer vooraf ge- pt hebben wat meer voetbal nover de Amsterdamse bal- digheid te kunnen zetten, it veel meer dan heel hard 43 (jken om de 1-0 vast te hou- deed Ter Leede niet. ie vechtlust was nog eens Lek rewakkerd door opmerkin- blad Oo )Jrta gen van Ajax-trainer Co Jager in de Amsterdamse krant Het Pa rool. Jager beweerde voor het duel dat de kloof met Ter Leede niet acht, maar slechts vijf pun- .ten bedroeg. Hij had een over winning in Sassenheim alvast meegerekend. Amsterdamse bluf,, die in zo'n geval meestal averechts werkt. Want hoe cli chématig ook, een dergelijke opmerking hangt een dag later op de muur van de Ter-Leede kleedkamer. En maakt bij de te genstander nog eens extra krachten los. Die kon de Sassenheimse ploeg prima gebruiken om de vroeg verkregen 1-0 voorsprong vast te houden. Ter Leede (zon der de geschorste Frank Bloem- heuvel) had zeven minuten pri ma combinatievoetbal laten zien, toen de. wind een diepe bal van Jeffrey Stolk voor de voeten van doelman Wesseling liet stuiteren. Die moet onge twijfeld prachtige plannen heb ben gehad, maar niet dat Luc van der Hoeven de bal simpel afnam en in het lege doel schoof: 1-0. De Amsterdammers hadden vervolgens nog bijna een wed strijd de tijd om iets aan die achterstand te doen. Het gemak waarmee de Ajax-spelers elkaar vonden, was soms indrukwek kend. Effectief was het allemaal nauwelijks. Het veldoverwicht leverde welgeteld twee doelrijpe kansen op. Na snelle combina ties verschenen in de eerste helft Rosco Viereck en Eugene Poublon een keer vrij voor doel man Jan Blankenspoor, beiden schoten net voorlangs. In de tweede helft, met wind mee, nam het Ajax-overwicht nog imposantere vormen aan. Luc van der Hoeven, de maker van het enige doelpunt tijdens Ter Leede - Ajax, zet een sliding in tegen Paulo Meijndershagen. FOTO KEES VAN HOOGDALEM Kansen kwamen er echter hele maal niet meer, zeker niet toen Ajax een kwartier voor tijd met tien man verder moest, omdat Viereck z'n tweede gele kaart kreeg. Ter Leede was in die fase nog het dichtst bij een doel punt, toen Floor van Duyn met z'n rechtervoet ineens uithaalde en de onderkant van de lat trof. Met Van Duyn is meteen een van de uitblinkers bij de Sassen heimse club genoemd. Met de andere spelers met ervaring op het hoogste niveau, Jeffrey Stolk, Paul Dijkman, Emile Wa- jer en doelman Jan Blanken- spoor, hield hij zijn ploeg over eind. De speler die vorig jaar bij Quick Boys vertrok omdat hij niet meer op een basisplaats kon rekenen, voelde zich tegen Ajax in z'n element. „Dit soort wedstrijden ligt mij wel. Hard werken, veel strijd en af en toe eens kijken waar de scheids rechter de grenzen legt." Maar ook verbaal probeert Van Duyn zijn wat flegmatieke- re ploeggenoten (Lloyd de Me- za) bij de les te houden. „Ik heb daar geen problemen mee, je hebt technische spelers en jon gens die op karakter spelen." De voormalig middenvelder van Quick Boys durft rustig vooruit te blikken naar het volgend sei zoen in de hoofdklasse. „Met deze groep moet het mogelijk zijn je té handhaven." Ook de technische leiding denkt met de huidige selectie het hoogste amateurniveau aan te kunnen. Dat lijkt twijfelach tig. De linkerflank oogt met Wa- jer, Van Duyn en De Meza de gelijk, de rechterkant (met za terdag Zirkzee als rechterspits op de plek van de geblesseerde Peter Scheltus) deed dat be paald niet. En de voorhoede maakte niet de indruk het vol gend seizoen defensies van hoofdklassers lastig te kunnen maken. Maar wellicht is het spannen de duel van zaterdag niet het juiste moment om de meetlat langs het elftal van Ter Leede te leggen. En kan de club met een enkele gerichte versterking ver der bouwen aan een mooie toe komst in de hoofdklasse. Ter Leede - Ajax 1-0 (1-0) 7 Van der Hoeven 1-0; Scheidsrechter Van der Perk; Toeschouwers: 1000. Gele kaar ten: Borst, Blankenspoor (Ter Leede), Bogaard (Ajax). Rode kaart: Viereck (twee keer geel) Ter Leede: Blankenspoor; Van der Ma- rel, Gijsman, Dijkman, Wajer; Van der Hoeven (Rog), Stolk, Van Duyn; Zirk zee (Immink), Borst, De Meza. Martin Hersman is er op de val reep in geslaagd zich te kwalifi ceren voor het wereldkam pioenschap afstanden. De 23- jarige Sassenheimse schaatser reed gisteren in Inzeil op klap schaatsen een knappe 1500 me ter (1.52,36). Op die afstand moest hij alleen Rintje Ritsma nog geen halve tel voor zich dulden (1.51,87). Door zijn tweede plaats in de finale van het wereldbekertoernooi krijgt Hersman volgende week in Warschau alsnog de kans om een teleurstellend seizoen goed te maken. Streekgenoot Jeroen Straathof verdedigt zijn titel op de 1500 meter, maar beleefde in Inzeil een slechte generale. Straathof nam een naïeve beslissing. Hij schatte in zijn rit tegen de Ja panner Noake een wissel volle dig verkeerd in, moest overeind komen en zakte in het wereld bekerklassement door zijn der tiende tijd van de eerste naar de vierde plaats. „Dan maar ko mend weekeinde", zei Straat hof. Ook Bob de Jong kwam op de Zuid-Duitse buitenbaan niet goed uit de verf. De Leimuide- naar verspeelde zijn WK-ticket op de 5000 meter aan Ids Post- ma. Na een grillige race kwam de diesel van Leimuiden in de uitslag achter de Fries terecht. De commissie kernploegen van de schaatsbond waagde het niet de Fries te passeren. Stayer De Jong start in de Poolse hoofd stad alleen op 10.000 meter. De ploegen voor de wereldtitel strijd afstanden in Warschau zijn: 500 m: Gerard van Velde, Jan Bos; 1000 m: Bos, Van Velde, Martin Hers man (reserve Jeroen Straathof); 1500 m: Rintje Ritsma, Straathof en Hers man (reserve Ids Postma); 5000 m: Ritsma, Romme en Postma (reserve Bob de Jong); 10000 m: Ritsma, Rom me en De Jong (reserve Carl Verheijen) Vrouwen, 500 m: Marianne Timmer, Annamarie Thomas (reserve: Frouke Oonk); 1000 m: Timmer, Thomas en Sandra Zwolle (reserve Marieke Wijs man); 1500 m: Tonny de Jong, Barbara de Loor en Timmer (reserve Thomas); 3000 en 5000 in: De Jong, Carla Zijl stra en De Loor (reserve Thomas) Schermster Sonja Tol maakt indruk GOTEBORGANPnaar een plaats bij de eerste zestig. Tol won met 15-0 van de Zweedse Agrem en met 15-9 van de sterke Vaskhroetdinova uit Wit-Rusland. In de derde ronde moest Tol haar meerdere erkennen in de Duitse Claudia Bokel: 10-15. Degenschermster Sonja Tol uit Leiden heeft bij een wereldbe kerwedstrijd in Göteborg een goede indruk gemaakt. De nieuwkomer van zaal Kardolus in Zoetermeer eindigde op de veertiende plaats. Daarmee stijgt ze op de wereldranglijst 'die Keen en Mirjam oman-Kloppenburg delen ds korte tijd dezelfde coach, '5 Kantebeen. Afgaande op resultaat van de finale op Nederlands kampioen- iap heeft vooral Keen baat de steun van de Sassen- mse trainer. •een won in Rotterdam met Vnschijnlijk veel gemak van rma r dubbelspelpartner. Kan een hield zich in de dstrijd afzijdig. Hij bekeek partij vanaf de tribune. Ook was in het voordeel van Keen, die in het hele toernooi geen game afstond en gemid deld in elke game iets meer dan acht pimten tegen kreeg. „Omdat ik het lekker vind als er tijdens de partij tegen me wordt aangekletst", legde Hooman uit. „Ik hecht wat meer waarde aan de coaching dan Gerdie. Keen heeft vooral naast de wedstrijden wat aan Kante been, zegt ze. „Ik vind het prettig als er iemand is die me kan begeleiden. Frits gaat al jaren met Mirjam om. Zo'n re latie zal'ik nooit met hem krij gen." Leiderdorper gekozen door coaches en spelers AMSTERDAM JORIS ZANDBERGEN Op het zaterdag in Amsterdam gehouden All-Star Gala is be vestigd wat basketballend Ne derland het hele seizoen al merkt: Marcel Huybens is de beste basketballer die er in Ne derland rondloopt. De center van EBBC werd doQr de eredivi sie-spelers en coaches verkozen tot waardevolste speler van het seizoen '96-'97. De 29-jarige Leiderdorper in Bossche dienst is dan ook aan een opvallend goed jaar bezig. Na een rumoerige zomer, waar in aanbiedingen uit alle Europe se toplhnden bij hem binnen kwamen, besloot Huybens om bij de landskampioen te blijven, en dit te combineren met het mede-directeurschap van een automatiseringsbedrijf in op richting. Grote clubs uit Italië, Frankrijk en Griekenland kon den aantrekkelijke contracten ongetekend in de prullenbak gooien. Huybens: „Die aanbie dingen waren financieel erg aantrekkelijk, maar ik heb in Nederland al iets opgebouwd. Mijn bedrijf bezorgt me op de lange duur meer zekerheid dan een of twee jaar als prof in het buitenland. En Vanessa, mijn vrouw, had dan haar baan moe ten opgeven of achterblijven in Nederland." De Bossche club, en ook bondscoach Toon van Helfteren maakten dankbaar gebruik van zijn diensten. Zijn spel tijdens de Haarlem Basketbal Week was van hoog niveau, en ook is hij in Oranje, als aanvoerder, de speler waar het allemaal om draait. Zelf zegt hij zijn uitver kiezing te danken aan de keren dat de televisiecamera's op hem gericht waren op het moment dat hij zijn beste wedstrijden speelde. „Ik vind het natuurlijk een grote eer, maar ik dacht dat Donell Thomas van Groningen, gekozen zou worden. Om hem draait het allemaal in die ploeg, terwijl bij ons meerdere spelers belangrijk zijn." De 2.03 meter lange center is pas de vierde landgenoot in 22 jaar die deze titel krijgt. Huy bens is op de dag dat hij in het zonnetje gezet wordt nog niet vergeten wie hem geholpen hebben om naar het hoogste ni veau te komen. „Ik ben begon nen bij BV Leiderdorp, en de jeugdopleiding daar, met name door coaches Paulides en Den Hollander, heeft me goed voor bereid. En in mijn eerste jaren in de eredivisie, bij Urk, heeft de familie Van der Kooij mij gewei- Voor de plaatselijke Orca's werd hij acht jaar geleden al uit geroepen tot meestbelovende nieuwe speler. Na zijn overstap naar landskampioen Den Bosch ging het ieder jaar beter, met als hoogtepunt het huidige seizoen. In de All-Star wedstrijd laat hij nog eens zien wat hem als bas ketballer zo bijzonder maakt. Met ogenschijnlijk gemak draait hij om zijn tegenstanders heen, en vooral zijn snelheid en coör dinatie zijn opvallend voor een lange speler. Ondanks de 143- 108 nederlaag van zijn zuid west All-Stars wordt hij uitge roepen tot beste speler.,,Ik dacht dat die altijd bij het win nende team vandaan kwam", lacht hij na afloop. Vervolgens loopt hij naar de wachtende fa milie Van der Kooij, en geeft zijn speeltenue aan een glunde rende zoon Harm. Want Neder lands beste basketballer vergeet niet hoe hij zover gekomen is.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15