Grote schoonmaak van het lijf m Gezondheid Narcose voor een ongeboren kind v 1 MAANDAG 3 MAART 1997 Reanimatie Kijkt u wel eens naar van die spannende ziekenhuisse ries? In zon meestal Amerikaanseserie krijgen we zicht op een Eerste Hulp-afdeling van een zieken huis waar het voortdurend razend druk is. Artsen en verpleegkundigen draven van de ene ernstig zieke pa tiënt naar het volgende spoedgeval, en steevast krijgt in de loop van de aflevering iemand een hartstilstand. Onmiddellijk duikt het aanwezige personeel op de on gelukkige en begint te reanimeren. Meestal met goed resultaat: de patiënt slaat zijn ogen weer op en de ac teurs vegen zich het zweet van het voorhoofd. Weereen leven gered. Uit eveneens Amerikaans onderzoek blijkt dat mensen die regelmatig naar dit soort series kijken een buitengewoon positief beeld over reanimatie hebben. Het lukt bijna altijd, denken ze, zelfgezien bij de tv-se- rie ER. Hoe denkt u daarover? Als je zomaar, verder goed gezond, opeens een hartstilstand krijgt en je wordt ge reanimeerd. hoe vaak denkt u dat dat goed afloopt? Reanimatie van een verder gezond iemand is in slechts 15 procent van de gevallen succesvol. Onder succesvol versta ik, dat iemand weer het ziekenhuis kan verlaten. Dat valt dus erg tegen. Bovendien is de term 'het ziekenhuis weer kunnen verlaten' voor veler lei uitleg vatbaar. Want ook mensen die blijvend naar een verpleeghuis moeten, mensen die invalide zijn ge worden of mensen die een week na ontslag alsnog ko men te overlijden vallen hieronder. Kijk je achteraf naar de groep mensen die schijnbaar gezond gereanimeerd moest worden, dan blijken er verschillende oorzaken voor de hart- en/of ademstil stand te zijn geweest. De patiënten die de beste kans op overleven hebben, zijn diegenen bij wie een hartinfarct met aansluitend een ritmestoornis de oorzaak van de hartstilstand was. Nou kun je aan iemand die op de tennis baan of in het zwembad met een hartstilstand in elkaar zakt niet zien of hij een hartinfarct heeft of iets anders. In dergelij ke gevallen vind ik dat je altijd moet beginnen met mond-op- mondbeademing en hartmas sage, in afwachting van de komst van medisch geschoold personeel. Hoe zit het met mensen die al een ziekte hebben? Patiënten met een chronische invalide rende ziekte, bijvoorbeeld ern- arts stig reuma, die daarbovenop nog iets krijgen waarvoor rea nimatie noodzakelijk is, overle ven die reanimatiepoging slechts in 5 procent van de gevallen. Heel slecht zijn ook de resultaten bij patiën ten met ernstig hartfalen of ernstig CARA. Bij de laatste groep dreigt het reële gevaar dat eenmaal begonnen beademing niet meer gestopt kan worden, en de pa tiënt voor de rest van zijn leven van een beademings machine afhankelijk zal zijn. Reanimeren van mensen die tevens kanker in een gevorderd stadium hebben, lukt vrijwel nooit. In bepaalde omstandigheden kan een niet-reanime- ren(NR)-besluit vallen, bijvoorbeeld als het zeker is dat de patiënt een eventuele reanimatie niet zou overleven of als iemand zelf aangeeft geen behoefte te hebbeti aan levensreddend handelen. Een NR-besluit betekent overigens nooit dat de verdere behandeling minder goed is, of dat men niet meer zijn best doet voor de pa- De akeligste situaties die ik in de afgelopen jaren in het ziekenhuis heb meegemaakt, betroffen reanima- ties. Met veel moeite hadden we een oude meneer voor de kaken van de dood weggerukt, hij lag buiten kennis op de Intensive Care. De gealarmeerde familie komt: ,,Maar dokter, hoe hebt u dit nu kunnen doen, dit zou vader nooit gewild hebben". Vader had het er nooit over gehad en wij hadden het nooit aan hem ge vraagd. Maar ook woedende familieleden omdat moe der was overleden zonder dat er een poging tot reani matie was ondernomen. Het zal nooit gemakkelijk zijn na te denken en te praten over situaties waar je het liefst maar niet aan denkt: die betrekking hebben op leven en dood. Toch kan dit voorkómen dat er dingen gebeuren met u of uw geliefden die u niet had gewild. Praat erover. Twee Duitse artsen hebben voor het eerst een ongeboren kind onder narcose ge bracht. De 29-jarige moeder, die zes maan den zwanger was, bleef tijdens de bigreep bij bewustzijn. Dat heeft de gynaecoloog Manf red Hansmann op een medisch congres in Bonn bekendgemaakt. De ingreep was nodig omdat moeder en kind verschillende bloedgroepen hadden, wat bij de geboorte levensbedreigend is voor het kind. Via de onderbuik van de moeder brachten de artsen een naald in de navel streng waarlangs de foetus ander bloed kreeg toegediend. Ondertussen werd het kindje, eveneens via de navelstreng, tien mi nuten lang verdoofd en werd zijn hartslag voortdurend in het oog gehouden. Voorheen brachten artsen bij dergelijke in grepen de moeder onder narcose, wat echter gevaren inhield voor haar eigen gezondheid en die van haar ongeboren kind. In sommi ge gevallen kreeg de foetus een spierverlam- mende stof toegediend die echter niet pijn stillend was. Onderzoek heeft uitgewezen dat ongeboren kinderen al in de 22e week van de zwangerschap pijn t Run op kant-en-klare sapvastenpakketten Mariska Koster Voorjaar betekent schoonmaak woede. De eerste crocus hoeft z'n kopje maar boven de grond.uit te steken of het virus breekt uit. Ra men worden opengegooid, kasten leeggehaald, gordijnen in het sop gekieperd en geen stofrag of spin- neweb dat nog aan de ragebol ont komt. Alles moet schoon. Tegen woordig moet behalve het huis, steeds vaker ook ons lichaam het ontgelden. Een vastenkuur met groente- en vruchtensappen is een echte schoonmaakbeurt voor ons lieve lijf. Is het toeval dat het jaargetijde waarin de natuur in al haar frisheid ontwaakt een ware run laat zien op de kant-en-klare sapvastenpakket ten in de reformwinkels? Waar schijnlijk niet. De behoefte aan rei niging van ons lichaam is diep ver ankerd. Het rituele vasten tijdens de veertig dagen tussen carnaval en Pasen vond immers ook in het voorjaar plaats. Zij het dan dat de christelijke vastentijd in de eerste plaats bedoeld was als periode van geestelijke bezinning. De onthou ding van 'spijs en drank' diende eerder om het zwakke vlees in het gareel te houden dan als verwen nerij voor het lichaam. Het effect was er niet anders om. En de be hoefte daaraan is kennelijk blijven bestaan. Want nu het rituele vas ten al weer vele jaren is afgeschaft, blijkt plotseling vanuit een heel andere, niet-godsdienstige hoek de animo ervoor weer toe te nemen. Sapvastenpakketten gaan als war me broodjes over de toonbank en sommigen gunnen zichzelf een kostbare retraite in een kuuroord, waar driemaal daags van een glaasje sap wordt genipt als ware het een godendrank. Om na een weekje als herboren weer tevoor schijn te komen. „Mensen die een sapvastenkuur hebben gevolgd, voelen zich door gaans fitter en energiekervertelt diëtiste Myrian Elferink. Hoe dat komt? „Tijdens een sapvastenkuur krijg je geen vast voedsel binnen, alleen maar groente- en vruch tensappen. Weinig eiwitten en geen vet dus. Daardoor worden de vetreserves aangesproken, waarin afvalstoffen zijn opgeslagen. Door dat je heel veel drinkt, worden die afvalstoffen, de slakken, via de nie ren afgevoerd. Een sapvastenkuur is daardoor een uitstekend middel om het hele spijsverteringskanaal te reinigen." „Maar", waarschuwt Myriam Elfe rink, „je moet zo'n kuur alleen maar doen om het lichaam te rei nigen en niet om af te vallen. Want je verliest misschien wel een paar kilo, maar dat is hoofdzakelijk vocht en als je daarna weer in je oude voedingspatroon vervalt, zit ten de kilo's er zo weer aan." „Bovendien moet je weten waar je aan begint. Als je een sapvasten kuur wilt volgen, moet je het ook goed doen en dat vergt nogal wat discipline. Een kuur duurt in totaal zeven dagen en je begint met een voorbereidingsdag, de laxeerdag, waarop je zuurkoolsap drinkt. Geen tractatie. Maar je kunt die dag niet overslaan, want het zuur koolsap zorgt voor de reiniging van het maag-darmkanaal. De rest van de dagen is minder zwaar, dan drink je smakelijker groente- en vruchtensappen. En daarnaast veel water en eventueel kruidenthee, want je moet wel zorgen dat je mi nimaal anderhalf tot twee üter vocht binnen krijgt. Doe je dat niet, dan loop je kans er last van te krijgen. De afvalstoffen blijven dan namelijk in het bloed zitten en die veroorzaken hoofdpijn. „Bovendien is het van het grootste belang dat je de kuur ook zorgvul dig afbouwt. Dus niet na zeven da gen aanvallen op een vijf-gangen menu en gebak bij de koffie, want dan word je er zeker misselijk van. Je spijsvertering heeft namelijk al die tijd op een laag pitje gestaan en kan niet plotseling weer op vol le toeren draaien." Maar is een sapvastenkuur nu echt noodzakelijk? Myrian Elferink: „Ik ben daar niet van overtuigd. Maar als je veel ge- Een weekje alleen maar sappen drin ken kan een prima schoonmaakbeurt zijn voor het li chaam. FOTO GPD raffineerde voedingsmiddelen eet, en je hebt het gevoel niet lekker in je vel te zitten, omdat je moe bent, of pijn in spieren en gewrichten hebt, dan kun je er baat bij heb ben. Alleen, je moet natuurlijk eerst wel nagaan of er niet iets an ders aan de hand is. Aan een sap vastenkuur mag je ook uitsluitend beginnen als je kerngezond bent. Wie twijfelt doet er goed aan eerst z'n huisarts te raadplegen. Zwan gere vrouwen raad ik het zeker af. En als je je er tijdens de kuur niet lekker bij voelt, kun je beter stop pen." Wie toch een keer de proef op de som wil nemen, dient zich volgens Myrian Elferink wel te realiseren dat vasten en hard werken niet sa mengaan. „Je krijgt geen energie binnen, dus als je gaat vasten en tegelijkertijdje huis een schoon maakbeurt geeft, dan beland je na een paar uur geheid uitgeput en met hoofdpijn op de bank. Je moet het in zo'n week lekker rustig aan doen. Jezelf verwennen door bij voorbeeld een keer naar de sauna te gaan of een uurtje te zwemmen. Echt bewust met je lichaam bezig zijn. Dat geeft je niet alleen licha melijk, maar ook geestelijk een be vredigend gevoel. Het gevoel dat je iets goeds voor jezelf hebt ge daan." P U Z Z E L S R U E L L 1 A M E T B A E T G 0 O H P E M A R T N T S E K E R L E T A G T 1 1 S E 1 0 N E E Z A D 1 G - P B E F F X E 1 R 1 L E N L A 1 E U R L D E A E T A 1 N O R L G 1 E R N L P 1 M E 0 K T A G E D E A E M R Vc 20 R T N A T N A G N N L A E -0 Hc E S N A A 1 E A 1 1 K L T Hf Sp T E L S C L U 1 L D K A A ga S W 1 G V E T S 1 P E C W 00 A E G R U E D N A M M 0 C foc irc L G T N E M U G R A E R M 1 N E R E S 1 L 1 B 0 M E D 0 T U A E C N A L U B M A Zir Mr Alibi Emailleur Moedig 60 Ambulanceauto Gewest Parel Angina Hoogte Piste Argument Kinderfiets Plaaggeest Braziliaan Klepel Prof DC Calamiteit Landen Rekest Canon Lasteren Tram Commandeur Latei Uittrap Demobiliseren Lokaal Vlegel Dierenasiel Luxe Waterman OPGAVE OPLOSSING WOORDZOEKER In deze mengelmoes van letters zijn al de onderstaande woorden verstopt. Ze zijn te lezen van links naar rechts, van rechts naar links, van boven naar beneden of omgekeerd of schuin. Enkele let ters worden dubbel gebruikt. Streep alle woorden door. De res terende letters vormen dan regel voor regel van boven naar bene den gelezen de oplosding van de- 7P pi'77Pl CITAAT Horizontaal: 1. prooi; 2. leer; 3. donor; 4. kaal; 5. gezet; 6. rood; 7. kraan; 8. tuig; 9. kraam; 10. stoom; 11. koen; 12. galop; 13. luis; 14. pover. Het citaat is van Oscar Wilde: ,,Men kan beter een vast inko men hebben dan fascinerend HEINZ 8EPANKT VOOR AL j£ HULP, THEU/J, ZO/J&BP JOU HAD HET Hf£T (3B&ED/ GPAE& (SPOAP/J, HE/NZ f £Af JOE PPDAPNHT V£UR 'T LEPKEPE HOPP'EAJ TH BE f TOMPOES Heer Bommel en de Pikkin Ring Zoals de oplettende lezertjes weten is Rommeldam omringd door een dicht woud, dat in de wandeling het Donkere Bomen Bos genoemd wordt. Door de lak se houding van het stadsbestuur verkeert dit gebied nog steeds in een verwilderde toestand. In plaats van fraaie betonnen wegen, waarpp een nijver snelverkeer uiting geeft aan moderne dadendrang, rijzen daar nog knoestige boomvormen uit de knob belige bodem op. En ook huist daar nog allerlei vreemd en duister leven, dat in deze tijd van vooruitgang geheel mis plaatst is. Het is dan ook geen wonder, dat de wan delaar in dit woud menigmaal de weg kwijt raakt en eenzaam voort dwaalt zon der hulp van nuttige richtingborden die hem op het rechte pad kunnen terugvoe ren. Op een dag in het prille voorjaar was het de markies de Cantecler die net slachtof fer werd van deze misstand. Dromerig voortstappende had de edelman niet vol doende acht op zijn omgeving geslagen, zodat'hij tegen het vallen van de avond tot zijn misnoegen bemerkte, dat hij ver dwaald was. „Parbleu", prevelde hij, „welkeen onge rief! Maar uit gindse grot straalt een licht schijnsel. Waarschijnlijk heeft een achter gebleven holbewoner daar zijn onderko men. We zullen zien of we hem met geld en een minzaam woord tot het geven van een inlichting kunnen bewegen." Met deze gedachte richtte de wandelaar zijn schreden naar de spelonk en stapte voorzichtig over de rotsblokken die de in gang ontsierden. Nu werd zijn oor getrof fen door het geluid van een namer, die op een aambeeld sloeg en tot zijn verras sing ontwaarde hij vele kisten vol goud en edelgesteenten, opgestapeld langs de wanden. Temidden van al deze schittering was een klein gebogen ventje doende enig witgloeiend metaal met een hamer te be werken. „Tiens!" sprak de markies verrast. „Een smid!" H W ■n R NEi DOOR JAN VISSER Over het algemeen zal het deze week droog weer zijn met gerege zon en met al te veel wind. Bovendien is het meestentijds zacht l met middagtemperaturen omstreeks 10 graden. Kortom geen 9 vrees dus dat een verlaat maarts wintertje de reeds uitgelopen bo Ar men, struiken en niet in de laatste plaats tuinen en velden die door bloembollen worden gesierd ernstige schade berokkent, j Ook op de langere termijn (begin volgende week) zijn er geen aarp £1 wijzingen dat we onze blik naar het oosten of noorden moeten j richten. Bovendien komt de zon steeds hoger aan de hemel te P "c staan waardoor de kans op schadelijk winterweer zowiezo af- Ar neemt. j rl€ Bepalend voor het overwegend zachte en droge weer zijn hoge- ve drukgebieden boven het Europese vasteland of Spanje/Portugal.® Morgen ligt de kern van het hogedrukgebied min of meer boven j ons land. De barometers zijn dan gestegen tot ruim boven de -|u 1030 hPa. Onder het hoog is het goed toeven. Waaien doet het 5 la nauwelijks, de zon schijnt geregeld en de temperatuur loopt op tj omstreeks 11 graden. he Later op de dag komt er geleidelijk meer bewolking. De wolken j vi< hangen samen met een warmtefront dat in de nacht van dinsdag °e op woensdag enige regen kan veroorzaken. Het front markeert dq overgang naar hele zachte luchtmassa's. Deze bereiken ons woensdag overdag. Afhankelijk van de hoeveelheid bewolking ka het dan zo'n 13 graden worden. Tijdens het afgelopen weekeinde waren er grote verschillen tusse zaterdag en zondag. Op zaterdag bleef het droog met enkele urei zonneschijn. Wel werd het kustgebied enige tijd 'geschampt' do( een gebied met mist en lage bewolking en dreven rond het mid- daguur tamelijk dikke pakketten sluierwolken over. Na een zeer zachte nacht (Valkenburg/Leiden minimaal 9,6 gra den) was het zondag bewolkt met wat regen tegen de middag en vooral veel wind (IJmuiden windkracht 8, Schiphol 7). De tempe raturen schommelden eerst rond de 12 graden. Later werd het Denemarken: Wisselend bewolkt daag een kl een bui. Tamelijk winderig weer. Maximumtempera tuur ongeveer 7 graden. Engeland, Schotland, Wales Vandaag perioden met zon westen en noordwesten meer bewolking en enkele buien! morgen van het zuid westen uit toenemende wind en bewol king, gevolgd door regen of motregen. Maxima vandaag rond 9 graden, Morgen vooral in Ierland wat zachter. België en Luxemburg: Vandaag vooral in het zuiden en oosten nog wolkenvelden en mogelijk wat re gen. Verder droog en perioden met zon, in de nacht en ochtend kans op mist. Maxima ongeveer 9 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag tamelijk veel wolkenvelden en plaatselijk regen, morgenochtend kans op mist, verder bijna overal droog en nu en dan zon, maar aan de Bretonse en Normandische kust mogelijk wat regen of motregen. Maxima van 9 graden in het noorden tot 13 in de zuidelijk gele gen departementen. Portugal: Droog en veel zon. Maxima aan zee rond 20 graden, landinwaarts enkele graden Droog en tamelijk zonnig. Middagtem peratuur rond 21 graden. mist of laaghangende bewolking. Maxi ma tussen 21 en 25 graden, aan de stranden in het noorden iets minder warm. In Andalusie hier en daar mid dagtemperaturen van 28 graden. Canarische Eilanden: Zonnig en zomers warm met maxima tussen 25 en 30 graden. Marokko: Westkust: zonnig, maar aan het strand- plaatselijk ook af en toe laaghangende bewolking. Middagtemperatuur aan de stranden tussen 20 en 25 graden, iets a 30. Oostenrijk: Wolkenvelden en vooral vandaag I op de dag en morgennacht plaatse regen, sneeuwgrens dalend ij 1200m. Aan de zuidflank van de Alj droog en nu en dan zon. Maxima irl dalen vandaag circa 12, morgen ronj Polen: Vandaag in de bergen in het zui eerst nog enige tijd bewolkt en kans wat regen, boven 1000 r slijk v n t!RSUA Tsjechië en Slowakije: Vandaag wolkenvelden e chie kans op regen, in de bergen t de 1000 meter sneeuw. Morgen dr. en perioden met zon, in de ochtend ferei kans op mist. Maxima vandaag rondHllgi graden, morgen iets frisser. lege hui t regen. Morgen droog^P ten mogelijk meer bewolking en kanskinc regen Middagtemperatuur vandaagiden geveer 12 graden, morgen frisser. at la 5 se: -lesvc Flinke zonnige perioden, maar vandaag ook een kleine kans op een lokale bui. Maxima van 18 graden aan zee tot iets boven de 20 in het westen. Zuid-Frankrijk: Van het noorden uit geleidelijk wat meer bewolking en voornamelijk in de Alpen kans op wat regen, boven 1800 meter sneeuw. Middagtemperatuur vandaag 22 graden, Morgen minder DINSDAG 4 MAART 1997 'ome Zon- en maanstanden r de Zon op 07.19 Zon onder 18! se Maan op 03.54 Maan onder 12-uit" Waterstand M d: IJmuiden Katwijk dest Hoog 11.16* 23.45 10.49 23t'noi Laag 05.54 18.54 05.35 18n ej Weerrapporten 03 maart 07 u mo] zacht. Mallorca e Ibiza: Maastricht half bew Vandaag zonnig. Morgen van het noor den uit meer bewolking en kans op een bui. Maxima tussen 17 en 22 graden, morgen in het noorden minder zacht. Corsica en Sardinië: Zonnig, morgen enkele wolkenvelden en mogelijk een bui. Maxima tussen 17 en 21 graden, morgen iets minder zacht. Malta: Droog en veel zon. Maxima oplopend naar ongeveer 18 graden Griekenland en Kreta: In het zuidoosten vandaagochtend nog kans op een bui. Verder droog en vooral in het noorden en westen veel zon. Mor gen later op de dag in het noorden meer bewolking. Op de Egeische Zee neemt de noordenwind iets af.Maxima van 12 graden rond de Egeische Zee tot 16 in het westen. Turkije en Cyprus: Langs de Turkse westkust zonnig, maar vooral vandaag ook tamelijk veel wind. Langs de zuidkust en op Cyprus enkele fikse regen- of onweersbuien. Morgen van het westen uit afnemend buiig en wat meer zon. Maxima ongeveer 15 gra den, morgen iets hoger. Duitsland: Vandaag in het midden en zuiden be wolkt en plaatselijk regen, in de bergen sneeuwgrens dalend naar ongeveer 1400 meter. In het noorden en morgen ook in de rest van het land 's ochtends lokaal mist, verder zonnige perioden en droog. Middagtemperatuur ongeveer 8 graden, vandaag in het zuiden iets zach ter. Zwitserland: Wolkenvelden en vooral vandaag later op de dag en morgennacht plaatselijk regen, sneeuwgrens dalend naar 1500m. Aan de zuidflank van de Alpen droog en nu en dan zon. Maxima in de dalen morgen van 7 graden in het noor den tot 12 in het zuiden. !o D'<- 13 3 IDe 1 13 3 bndjc 15 7 t'Pra 9 3 !Lan 13 10 Mei JU 22 13 (IVan DU 4 Sori 4 Plai lex. 0 s DU 4 BOhi 4 18.0 7 óffer. 3 (19( IS 4 DU 2 Bo\i al. 1 tiert 4 tiert 5 ter

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 12