Scapino op pad met Perfect skin Cultuur&Kunst ij willen zo'n hondje dat zelf de kraan opendraait' ïf Wij ia Wassenaar herdenkt prins Frederik met tentoonstelling Eerste 'Pop' van U2 voor 700 piek Designprijs voor leestafel voor oude en nieuwe media Staaltje acteertechniek van Ingeborg Elzevier Bestuur Residentie Orkest stapt op 1 BAANDAG 3 MAART 1997 11 'Koninklijke' pauw in museumpaleis 'Konii u mnfnhaag» i den haag» Het museum Het Palels aan het Lange Voorhout in Den Haag heeft al een tijdje een ongenode, maar welkome gast. Het is een pauw, die vermoedelijk afkomstig is uit de tuinen van Paleis Huis ten Bosch, het domicilie van koningin Beatrix. Het prachtig blauwe beest was kennelijk toe aan verandering, maar wilde wel een beetje op stand blijven wonen. Het koos voor de binnenplaats van het museum, 'dat tot voor enkele jaren aan de koninklijke familie toebehoorde. De museummedewerkers heb ben de vogel inmiddels geadopteerd en Joris genoemd. Er is zelfs een groot hok voor hem gebouwd, voor als het koud is. Zijn naam staat erop en zijn voer ernaast. Johnny van Doorn-prijs voor Wilmink arnhem» Schrijver Willem Wilmink heeft vrijdagavond de derde Johnny van Doornprijs van de stad Arnhem ontvangen. De prijs van 2500 gulden is bestemd voor een schrijver die door persoon lijke optredens iets aan zijn werk toevoegt. Eerder kregen Simon Vinkenoog en Carla Boogaards de onderscheiding. Bende kunstvervalsers opgerold rome» De Italiaanse politie heeft een omvangrijke bende kunst vervalsers opgerold en honderden schilderijen in beslag geno men die moesten doorgaan voor werk van onder meer Titiaan en Picasso. De politie kwam de vervalsingen op het spoor na tal loze huiszoekingen in galeries, huizen en opslagplaatsen in tien provincies. De vervalsers kopieercjen werk van 16de- en 17de- eeuwse meesters, alsmede van moderne schilders. De papieren die de authenticiteit van de schilderijen moesten aantonen, wa ren vaak ondertekend door kunstexperts die al lang waren over leden. Arbeidstijdenwet kost 4,5 miljoen i De gesubsidieerde toneelgezelschappen komen 4,5 miljoen gulden tekort door de invoering van de nieuwe Arbeids- en rusttijdenwet (ATW). De bepaling die vereist dat technisch personeel minimaal elf uur rust, vergt 45 extra technici, zo heeft de Vereniging van Nederlandse Toneelgezelschappen (VNT) be cijferd. Bij de vereniging, die 90 procent van het gesubsidieerde theater vertegenwoordigt, zijn 44 gezelschappen aangesloten. - De cijfers hebben betrekking op de toneel- en danssector en de Hoofdstad Operette. Gevreesd wordt dat gezelschappen voor stellingen zullen schrappen wegens de stijgende kosten. Disneyfïlm maakt Dalmatiërs populair i sta£pe draait pas een week naar de Nederlandse Club voor gurjDalmatische Honden (NCDH) ichan166^ de eerste merkwaardige r vaafe^e^oon1ies gehad- ,.Er bellen 3lgenPiensen heel serieus melden lig u$at ze biJ ons g13^ 20 n hondje geejvillen kopen dat zelf de kraan jyj gippen kan draaien." ^g. Femke van Tilburg van het ParaNCDH kan er niet over uit. „Het loeini'e^st zou die mensen door- vekeiKerw^zen naar Bart Smit voor een pluche speelgoedhond. Maar goed. Wij proberen dit soort impulsaankopen te voor- mkomen door die mensen op de Wachtlijst te plaatsen. We ho pen dan maai- dat ze tegen de fijd dat ze aan de beurt zijn het hele plan vergeten zijn." v aarj Ze zijn klein, speels, grappig 'amsfen lief. Met hun aandoenlijke zwart-wit gestippelde vacht zou iet iijje ze zo van het filmdoek willen [hoe-plukken en mee naar huis ne- *n demen. Alleen echte hondenha ters smelten waarschijnlijk niet aragevoor de puppy's die meespelen 'n Disney's nieuwste speelfilm j'101 Dalmatiërs'. Liefhebbers van Dalmatiërs houden dan ook hun hart vast. Zij zijn bang dat mensen in een opwelling zo'n schattig hondje aanschaffen zonder te beseffen wat ze daarmee werkelijk in huis halen. Want een dalmatiër- pup is niet de makkelijkste |hond om op te voeden. Ze wor- end. j den snel heel groot en zijn ener giek, onstuimig en soms doof. De eerste rijst-met-krenten- pups zijn inmiddels alweer bij de dierenasiels gedumpt. Dal matiërs zijn slimme, maar geen makkelijke honden om te trai nen. En-hoe ouder je begint, hoe moeilijker het natuurlijk wordt. De NCDH heeft al eerder te maken gehad met een hausse in de vraag naar dalmatiërpups. Dat was aan het eind van de ja ren zestig toen de tekenfilm 101 Dalmatiërs voor het eerst in Ne derland uitkwam. „In een mum van tijd is het hele ras toen in karakter en gezondheid achter uit gekelderd. Vooral de doof heid, waar het ras, net als ande re witte hondenrassen, gevoelig voor is, ii er toen behoorlijk in geslopen. We hebben tot hal verwege de jaren tachtig nodig gehad om het weer op peil te 'krijgen. Alle pups met stam boom worden nu gekeurd op doofheid. Als ze doof blijken, la ten we ze inslapen. Dat lijkt zie lig, maar een dove hond is in deze maatschappij gewoon niet te handhaven, een hond kan nog beter blind zijn." Volgens Van Tilburg stemt het beeld dat in de film van het DaLmatiër-ras gegeven wordt volstrekt niet overeen met de werkelijkheid. „Dalmatiërs zijn best hele leuke honden, maar zelf een kraan opendraaien is er natuurlijk niet bij. De gemeente Wassenaar bereidt een grote tentoonstelling voor over prins Frederik, de tweede zoon van koning Willem I en Wilhelmina van Pruisen. Frederik werd 200 jaar geleden in Ber lijn geboren. De broer van koning Willem II bracht een groot deel van zijn leven door in Huize de Paauw in Wassenaar, het huidige raadhuis. Hij stierf er in 1881, in de kamer waar nu burgemees ter P. Schoute kantoor houdt. Wassenaar vindt dat er dus redenen genoeg zijn om een expositie aan prins Frederik te wijden. Museum Paleis Het Loo en het Koninklijk Huisarchief heb ben volgens een woordvoerder van de gemeente al hun medewerking toege zegd. De tentoonstelling, die onder meer een zo origineel mogelijk interi eur zal behelzen, wordt in november geopend door een „belangrijk per- Frederik was een ondernemend type met een altijd smetteloos gebleven re putatie. Op 16-jarige leeftijd vocht hij mee in de slag bij Leipzig (1813). Hij was toen nog in ballingschap in Duits land. Later, nadat de Oranjes weer aan de macht waren, zorgde hij ervoor dat onrechtmatig naar Frankrijk verdwe nen Nederlandse kunstwerken terug kwamen op Nederlandse bodem. Hij was ook actief in de Vrijmetselarij, waar hij het al jong tot Grootmeester- nationaal schopte. In 1826 werd de prins commissaris- generaal van oorlog (een soort minis tersfunctie) en drie jaar later admiraal. Hij werkte in die functies keihard: vijf tien uur per dag was geen uitzonde ring. Hij stelde examens in om wille keurige benoemingen in het leger te voorkomen en stichtte, in 1826, de Ko ninklijke Militaire Academie in Breda. Frederiks privéleven ging niet over rozen. Gehuwd met Louise van Prui sen kreeg hij twee zoons en twee dochters. Beide zoons stierven jong. Vooral de dood van Frederik junior, op 9-jarige leeftijd, greep hem diep aan. Hij noemde het gestorven kind „al mijn liefde." Ed Wubbe maakt tevens ballet over legendarische Nico Hij gaat graag een dialoog aan met kunstenaars van an dere disciplines. „Als je samenwerkt kom je tot meer ideeën." Ed Wubbe, choreograaf en artistiek directeur van Scapino Rotterdam, vormt al tien jaar lang een gou den duo met kostuumontwerpster Pamela Homoet. Zij samen, en beeldend kunstenaar Hans Wap, gaven vorm aan het ballet 'Perfect skin', dat in 1993 in première ging en al gauw de naam kreeg van meesterstuk. werken. „Je komt op een vorm geving uit die een decorontwer per nooit had kunnen verzin nen. Wap denkt puur uit zijn beeldende fantasie. Onbevangen Eenzelfde ervaring had hij voor het ballet 'Le sacre du prin- temps', dat in november van het vorig jaar in première ging. Wubbe werkte daarvoor samen met architect Herman Kossmann, die onder andere verantwoordelijk is voor de ten toonstelling rond architect Dudok in Hilversum. „Zo ie mand heeft weer heel andere ideeën. Mensen die niet direct verstand hebben van theater sluiten niets uit. Die zijn heel onbevangen." Wubbe werkt ook veel met live muziek en, als het kan, met componisten. Componisten vertelt hij, aan de hand van voorbeelden, welke klankkleuren hij wil horen. Of de muziek heftig, beladen, drei gend, ritmisch of juist heel me lodieus moet zijn en welke maatsoort er gebruikt dient te worden. Veel ervaring heeft hij daar niet mee. „Het is vrij duur en arbeidsintensief en het blijkt erg moeilijk te zijn om aan de componist over te brengen wat de bedoeling is. Mensen die voor dans componeren willen al gauw muziek maken die op zichzelf prachtig is. Maar 'slech te' muziek kan in sommige pro ducties heel goed werken. Neem nu de muziek (Godflesh, LG) van mijn ballet 'Kathleen' ('92 en '94). Die zet je thuis niet snel op, maar op het toneel werkt die heel goed." Heftig Voor het ballet 'Nico' (de werk titel) gaat Wubbe een nauwe sa menwerking aan met de com ponist John Cale. Het idee ont stond na het lezen van een bio grafie over het heftige leven van het Duitse topmodel Christa Paftgen, die in New York de ar- tiestennnaam Nico aannam en met The Velvet Underground een album maakte. Deze plaat, The Velvet Underground Nico ('67), wordt beschouwd als een rotterdam leonie groen Hélaas was dit ballet te groot voor veel theaters. Wubbe be werkte het dit seizoen daarom r de kleinere zalen. Zaterdag ieuwe vorm in pre mière in theater De Speeldoos in.Zaandam. Wubbe is onder tussen bezig met een nieuw project. In nauwe samenwer king met popcomponist John Cale, die ooit lid was van de le gendarische NewYorkse under- groundformatie The Velvet Un derground, maakt hij een ballet rond het leven van de al even legendarische zangeres Nico. Hoewel hij de oorspronkelijke decors, waarmee de kleinere theaters niet weg konden ko men, moest verkleinen, en het aantal dansers moest terug brengen van 24 naar 16, is 'Per fect skin' volgens Wubbe nog net zo monumentaal als eerst. ,,Als de grootte van de zaal in balans is met de grootte van het toneel, dan zie je niet dat je naar een kleiner ballet kijkt." Onmenselijk 'Perfect skin' maakte vier jaar geleden naam met het voor het ballet kenmerkende evenwicht tussen vormgeving, muziek en dans. Het ballet - snelle en strakke dans in een heftig spel tussen groep en individu - be reikt een hoge mate van ab stractie. „Een caleidoscoop van gevoelens en sferen", zegt Wub be. Decor, kostuums en muziek (viool- en celloconcerten van J.S. Bach en rockmuziek van Godmachine) zijn uitgesproken grafisch. „De pakken in 'Perfect skin' zijn bijna onmenselijk, bij na een levend decor", zegt de choreograaf over de kostuums die Homoet ontwierp op basis van het decorontwerp van Wap. Wap, die de zwart-witte de cors ontwierp, werd bij de 'ver kleining' betrokken. Hij verving de oorspronkelijke gigantische achterdoeken voor draaibare panelen waarvoor geen toneel toren nödig is. Wubbe vond het zeer leerzaam om een keer met een beeldend kunstenaar te De pakken van Perfect Skin zijn bijna onmenselijk, bijna een levend decor. FOTO GPD/HANS GERRITSEN van de beste popalbums aller tijden. The Velvet Under ground, met onder anderen zanger/gitarist/componist Lou Reed en John Cale, kwam des tijds onder de hoede van pop artkoning Andy Warhol. John Cale gaat nu de muziek schrijven voor het ballet 'Nico'. Wubbe is daarvoor al een keer in de Verenigde Staten geweest, gaat binnenkort weer en ver wacht Cale in de zomer een keer bij de repetities van Scapi no Rotterdam. „Die samenwer king verloopt steeds hechter", zegt Wubbe. De muziek wordt in Nederland uitgevoerd door 'nog aan te zoeken' Nederland se muzikanten. Het ballet gaat in oktober in première. Wubbe hoopt daarna een door de Verenigde Sta ten te maken met mogelijk een première in New York. Cale is volgens Wubbe geroerd doordat een balletgezelschap uit het kleine Nederland geïnteresseerd is. „Hij vindt het leuk om mee te werken en vraagt daarom denk ik ook geen exorbitante bedragen voor zijn composi ties." Het genummerde eerste ge perste exemplaar van 'Pop', het nieuwe album van U2, heeft zaterdag tijdens een veiling op de fanclubbijeen komst in het Rotterdamse Nighttown 700 gulden opge bracht. Mede-organisator Cor Simons bleek bij het op bieden zelf het gretigst en had dan ook het laatste woord. „Als verwoede verza melaar wilde ik die ene cd nu eenmaal dolgraag hebben. Had ik er 3000 piek voor moeten bieden, dan had ik het ook gedaan, dus eigenlijk is 't een koopje," aldus de trotse bezitter van het gehei de collectors item. De verkoop van de eerste oplage van 'Pop' (2500 stuks, in speciale verpakking) had haar exclusiviteit enigszins verloren door de onverwach te beschikbaarheid van de 'nieuwe U2' in alle platen winkels. Normaliter zou de plaat pas vandaag mogen worden verkocht, maar als gevolg van voortijdige import- werd bijna overal het sein eerder op groen gezet. De opheffing van het em bargo had op de animo voor de tweedaagse 'U2-beurs' geen enkele invloed. Zater dag werd Nighttown bevolkt door zo'n 900 fans, gisteren kwamen er nog eens 200 Inmiddels is na het eerste optreden (18 juli) ook het tweede U2-concert in de Kuip (19 juli) zo goed als uit verkocht. Niettemin is de stormloop minder groot dan werd aangenomen. De hoge toegangsprijzen (75 en 85 gulden) zijn daar wellicht de bet aan. OVERLEDEN Kunstschilder Piet Roovers is vrijdag in zijn woonplaats Rotterdam overle den. Hij is 72 jaar geworden. Roovers behoorde tot de ab stract-expressionisten. Zijn overlijden komt op een mo ment dat in de Rotterdamse ga lerie Duo Duo een overzicht van zijn werk hangt. Deze expositie duurt tot 9 maart. De kunste naar zelf heeft de tentoonstel ling wegens zijn ziekte niet kun nen bezoeken. 1 Schilderijen uit rBelvedere naar Van Gogh Museum amsterdam/wenen Het Van Gogh Museum in Am sterdam krijgt dit voorjaar zestig T schilderijen te leen uit het Bel- f vedere-paleis in Wenen. Ze ma- - ken de helft uit van de tentoon stelling 'Wenen 1900, portret en interieur'. Die is van 21 maart tot en met 15 juni in het Van Gogh te zien. Het Van Gogh kreeg de bruik- lenen als antwoord op de me- dewerking aan de tentoonstel ling 'Op zoek naar de Gouden i Eeuw1 in 1986 in het Belvedere. Wenen 1900 geeft een beeld van de Weense kunst en toege paste kunst tussen 1870 en 1918, een hectische periode. Te zien zijn werken van onder an- deren Gustav Klimt, Egon Schiele en Otto Wagner. Het Van Gogh Museum organiseert 1 Wenen 1900 samen met de ös- terreichische Galerie, die de col lectie in het Belvedere beheert. leiden In het LVC werd gisteren een beurs voor heavy metal liefhebbers gehouden. Op de 'Metalmarket' ging allerhande metalmerchandising grif van de hand. FOTO LOEK ZUYDERDUIN rotterdam anp Een leestafel voor oude en nieu we media heeft zaterdag de Designprijs Rotterdam 1997 ge kregen. De leestafel is een ont werp van Caroline Nevejan en Marleen Stikker van de Maat schappij voor Oude en Nieuwe Media. Aan de prijs is een geld bedrag van 40.000 gulden ver bonden. De 28 genomineerde voorwerpen zijn tentoongesteld in de Kunsthal in Rotterdam waar de jury van deskundigen koos voor de leestafel. Die biedt aan één kant de mogelijkheid om 'gewoon' een krant te lezen ingebouwd beeldscherm te in ternetten. Kinderen kunnen bo vendien onder de tafel op een eigeji beeldschermpje een com puterspelletje spelen. Nieuw De jury noemde de leestafel „een plek om langzaam, in het eigen tempo, vertrouwd te ra ken met een nieuwe manier van communiceren die alleen maar belangrijker zal worden. De bezoekers van de Design- prijstentoonstelling lieten hun keuze op een ander ontwerp vallen; de knotted chair, een stoel van geknoopt kunsttof touwwerk, van Marcel Wanders. „Mooi en lelijk tegelijk, ouder wets en modern tegelijk", om schreef een bezoeker de reden voor zijn keuze. De tentooonstelling düurt nog tot en met 16 maart. recensie wunand zeilstra 'Amanda en de widowmaker' van Walter den Broeck. Solovoorstelling door In- Monologen op toneel hebben iets gekunstelds. Theater moét het immers van dialogen heb ben. Zelfs solistencabaret is hierop geen lutzondering: het publiek fungeert in dat geval als gesprekspartner. Het aardi ge van de monoloog van de Vlaming Walter van den Broeck' is de plezierige gesprekstoon die eveneens hét publiek in de rol van gesprekspartner plaatst. Een vrouw die enkele dagen geleden haar man verloren heeft, stort haar hart bij ons uit. In een mum van tijd weet In geborg Elzevier onze interesse voor dit verhaal te wekken, Ze heeft de tekst van Van den Broeck helemaal in zich opge nomen. Wars van elk vertel- of (erger nog) declamatietoontje doet ze haar verhaal alsof het 4 ook echt haar verhaak is. Deze monoloog heeft dan ook niets gekunstelds meer. Je moet wel heel wat acteertechniek in huis hebben, wanneer je dat met een anderhalf uur durend re laas weet te bereiken. Trouwjurk Op toneel staat een vrouw in een net iets te krappe trouw jurk. Geen wonder, want die jurk is vijfentwintig jaar oud. Waarom ze nou juist in die kle ding naai- een officiële receptie wil gaan, zegt ze niet recht streeks. Wel komen we het een en ander over de relatie met haar man te weten die, zelf zeer ontrouw, tegenover haar zeer jaloers is. Die jurk is een soort wapen in de strijd die hu welijk heet. Op de dag van de receptie gaat er van alles mis en uitein delijk zal deze vrouw in trouw jurk niet naar een receptie gaan maar naar de crematie van haar man. „Mama, zei mijn oudste dochter voor we naar het crematoriiun vertrok ken, zou je echt niet iets gepas- ters aantrekken dan je trouw jurk? Nee, zei ik. Nee, in geen geval." Naar deze triomfantelij ke ontknoping werkt Ingeborg Elzevier meesterlijk toe. Op aanbeveling adviseurs Elizabeth Taylor na attaque terug in het ziekenhuis los angeles Het bestuur van het Residentie Orkest treedt eind van dit sei zoen af. Het volgt daarmee de aanbeveling van twee adviseurs, die het bestuur zelf had inge huurd om zijn functioneren te beoordelen nadat er een ver trouwenscrisis was onstaan tus- sen een meerderheid van het orkest en de meeste bestuursle den. Het bestuur bestaat uit twaalf leden. De opstellers van het ad vies, oud-bestuurslid mr. M.D. van Wolferen en organisatiead viseur M. Verschuijl, stellen een kleiner en vooral slagvaardiger bestuur voor. Dat komt er met ingang van komend seizoen. Achtergrond van de vertrou wenscrisis is het dreigende fail lissement van de Dr. Anton Phi- lipszaa1, de zaal van het Resi dentie Orkest. De Philipszaal kampt sinds 1995 met miljoen entekorten. In oktober vorig jaar werd ingestemd ryet een noodplan dat moest voorkomen dat de zaal het orkest in zijn fi nanciële val zou meeslepen. Het Residentie Orkest heeft 86 pro cent van de aandelen van de Philipszaal in handen. Kern van het plan was dat zaal en orkest financieel en tot op directieni veau vap elkaar zouden worden losgekoppeld. Op dit moment zijn de onderhandelingen met de gemeente Den Haag en met eventuele sponsors over een oplossing van de financiële cri sis nog gaande. Het huidige be stuur wil die nog afronden. Ook wil het nog de scheiding tussen zaal en orkest totstandbrengen. Daarbij zal ondanks verzet bij veel orkestleden directeur Her man van den Akker weer zoals een aantal jaren geleden uitslui tend directeur van het orkest worden. Gabriël Oostvogel, de adjunct-directeur die zich voor namelijk met de Philipszaal be zighoudt, zou dan directeur van de zaal worden Elizabeth Taylor is getroffen door een attaque en is weer op genomen in het Cedars-Sinai Medical Centre in Los Angeles, waar zij op 20 februari een opé ratie onderging om een goedaardige hersentumor te la ten verwijderen. De actrice, die donderdag 65 jaar is geworden, kreeg zaterdag in haar huis in Bel Air een beroerte en werd meteen naar het ziekenhuis overgebracht waaruit zij woens dag was ontslagen. Volgens haar woordvoerster maakt Tay lor het goed en is er geen reden voor ongerustheid, omdat „attaques niet ongebruikelijk zijn na een hersenoperatie."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 11