A.S. ZONDAG UMYE^f Leiden 'Bouwen in Rijnsburg is niets voor Leiden' damera's flitsenkassa's rinkelen 'Buschauffeurs geen wegpiraten' ALEXANDRIUMtED Benzine-bende opgerold Univé, in de buurt voor alle zekerheid! n9. lalf opvallende fotokasten ïen aantal minder opvallen- Exemplaren heeft de Leidse tie inmiddels in de strijd ge pen tegen automobilisten het verkeer onveilig maken Ir te hard te rijden of het ro- icht te negeren. Op een aan- drukke kruispunten flitsen camera's op gezette tijden phoudelijk. Aan de verlei- l om de stad binnen te Buren kunnen veel autorij- i kennelijk maar moeilijk irstand bieden, terwijl ook >pen voor het rode licht zich in een grote populariteit verheugen. De kassa's blij- dan ook rinkelen. W e politie koos vorig jaar de- Biber heel bewust voor het 1W itsen van, in eerste instantie, opvallende fotokasten. Op W manier zien automobilisten dat er wordt gecontroleerd, l heeft dat nog niet gehol pen. Alleen al in december en januari werden 9767 overtredin gen vastgelegd. Daarbij zijn snelheden tot zo'n honderd ki lometer per uur gemeten. Het aantal over februari is nog niet bekend, maar, zo weet een poli tiewoordvoerder, 'er is nog geen sprake van een daling'. Inmid dels zijn er zes opvallende kas ten bijgeplaatst, hetgeen de oogst alleen maar heeft doen groeien. Er is de politie, die ook nog met mobiele camera's opereert, veel aan gelegen om de gemiddelde snelheid in Lei den omlaag te brengen en het door rood rijden te verminde ren omdat het aantal verkeers- gewonden het afgelopen jaar is gestegen. Het plaatsen van de fotokasten waarin een zorg vuldig geheim gehouden aantal camera's rouleert past in de acties om het verkeer veiliger te maken. Op de bijgaande stadsplatte grond is aangegeven waar de kasten staan. De eerste zes zijn geplaatst op de Willem de Zwij gerlaan ter hoogte van de IJssel- meerlaan en de Sumatrastraat (in beide richtingen), de Suma trastraat kruispunt Willem de Zwijgerlaan (richting kruis punt), de Churchilllaan ter hoogte van de Vijf Meilaan (in beide richtingen) en op de Ples- manlaan ter hoogte van de Haagse Schouwweg (stad-in). Inmiddels is dat aantal aan gevuld met nog eens zes exem plaren op de Dr. Lelylaan (bij de busoversteek richting Haagse Schouwweg), de IJsselmeer- laan-kruispunt Willem de Zwij gerlaan (richting kruispunt), de Willem de Zwijgerlaan ter hoog te van Haarlemmerweg/Floris Versterlaan (richting Oegst- geest), de Churchilllaan ter hoogte van Kennedylaan (stad- uit), de Hoge Rijndijk ter hoogte van de Stierenbrug (stad-in) en op de Klokpoort bij de kruising Bouwen in het kassengebied bij Rijnsburg? „Daar kun nen we moeilijk mee uit de voeten." Met die uitlating heeft de Leidse wethouder Tjeerd van Rij (PvdA, ruimte lijke ordening) gisteren opnieuw afstand genomen van het collegestandpunt van de Sleutelstad. Q nieuwe camera s Q oude camera's MAARTEN KEULEMANS Volgens dat standpunt is het nog niet duidelijk of het Leidse tekort aan bouwruimte beter in de Grote Polder of in de Rijns- polder Kloosterschuur worden opgelost. Bebou wing van Kloosterschuur kwam enkele weken geleden in beeld, toen het ministerie van volks huisvesting, ruimtelijke orde ning en milieu (VROM) de pol der aanmerkte als een geschikte plek voor woningbouw. Maar terwijl D66 en Groen Links in zetten op Rijnsburg, liet PvdA'er Van Rij er gisteren tegenover de vaste Kamercommissie voor ruimtelijke ordening geen twij fel over bestaan dat hij daar an ders over denkt. „En dan, ineens, komt de lo catie-Rijnsburg. Als een duveltje uit een doosje. Niemand kan precies zeggen waarom Rijns burg zo geschikt is. Als je de kassen zou weghalen, zou je er misschien 4.000 woningen kwijt kunnen. Maar dan zit je wel in een gebied dat zeer geïsoleerd ligt. Dat bovendien heel moei- met de Langegracht. Met alle opvallende camera's kunnen zowel snelheidsovertre dingen als het rijden door rood licht worden geregistreerd. Naast de knalgele kasten zijn er nog verschillende minder zicht bare, grijze, camera's. Die staan onder andere op de Hoge Rijn dijk ter hoogte van de Ketting straat, bij de busbrug Vijf MeU- aan/Voorschotenseweg (stad- in), bij de busbrug Stevenshof/Agaatlaan-Rijndijk en op het kruispunt Hooi- gracht-Ir. Driessenstraat. OPEN VAN 12.00 TOT 17.00 UUR DE GROOTSTE WOONBELEVENIS VAN NEDERUND Rotterdam Pr. Alexander o A20 Rotterdam-Gouda. afslag 16 Pr. Alexander Met de bus, ation Rotterdam Pr. Alexander. Dagelijks v a. 10.00 uur (ma. v a 1 55 WOONWINKELS ONDER EEN DAK lijk bereikbaar is voor het open baar vervoer." De uitlatingen van Van Rij te gen de Kamerleden staan haaks op uitspraken die de wethouder eerder deze week in de Leidse gemeenteraad deed. Toen liet hij weten dat de Grote Polder en Rijnsburg op een gedeelde tweede plaats staan op het ver langlijstje van B en W. Bebou wing van het vliegveld Valken burg heeft wat Leiden betreft de eerste voorkeur. Ook de provincie neemt in een folder stelling tegen bebou wing van het kassengebied, om dat Kloosterschuur al in gebruik is. De gemeente Rijnsburg en het Samenwerkingsorgaan Duin- en Bollenstreek (SDB) re ageerden eerder deze week furi eus op het nieuws dat de polder bij Rijnsburg door het ministe rie van VROM zo'n goede wo ningbouwlocatie wordt ge noemd. De bollentelers en glas tuinders hebben de Rijnsburgse polder hard nodig, hield de Lis- sese wethouder ruimtelijke or dening Dick Stapel de Kamerle den namens het SDB gisteren voor. De Kamercommissie was gis teren op werkbezoek om per soonlijk kennis te nemen van de problemen in de regio. Het ruimtegebrek van de streek wordt geschat op 12.000 wonin gen. Daarvan kunnen er hoog uit 8.000 in bestaand stedelijke gebied worden gebouwd. De Kamerleden maakten een rondrit langs Valkenburg, Rijns burg en de Grote Polder. Ook kregen ze plaatsen te zien waar Leiden de lege stukjes binnen de stadsgrenzen heeft opgevuld met bebouwing. Vanuit de kan tine van de Mondriaanschool, waar de parlementariërs wer den ontvangen, had men goed zicht op zo'n 'inbreidingsloca- tie': de destijds omstreden nieuwbouw aan de Vijf Meilaan. Wethouder Van Rij greep de gelegenheid aan om opnieuw in ongekend felle bewoordingen kritiek te leveren op Defensie, dat immers het vliegveld Val kenburg niet wil vrijgeven voor woningbouw. 'Volstrekt over dreven', noemde Van Rij die weigering. „Maar we moeten nu eenmaal realiseren dat de de- fensiebelangen het hebben ge wonnen van verantwoord om gaan met ruimte." brigades Gouda en Katwijk van de Koninklijke Marechaussee dat de benzine onder meer door vijf helers uit Leiden en drie uit Den Haag was doorverkocht. Bij de Leidse helers werd nog een voorraad van 4500 liter aange troffen. Alle acht zijn ze beboet voor het helen van de benzine en voor het illegaal opslaan van de brandstof. Voor het stelen van de pasjes en het verduisteren van geld zijn weer drie andere verdach ten aangehouden: een 54-jarige Leidenaar, een Hagenaar en een Leidschendammer. LEIDEN HANS KOENEKOOP De politie Hollands Midden heeft een einde gemaakt aan de criminele praktijken van een bende benzinehelers. In totaal zijn dertien verdachten aange houden. De zaak kwam aan het licht na aanhouding van twee 35-jarige Leidenaars, die met gestolen pasjes 17.000 liter ben zine en 10.000 liter dieselolie, goed voor 65.000 gulden, had den ingekocht bij pompstations in de regio. De politie Hollands Midden ontdekte samen met de de HAZERSWOl'DE-DORP O V.M. Hazerswoude-Koudekerk. Raadhuisplein 4. tel. (0172) 58 73 45 NIEUWKOOP Univé "Nieuwkoope.oDorpsstraal 77. lel. (0172) 57 34 02 ROELOFARENDSVEEN Univé Roelofarendsveen. Noordeinde 162b, tel. (071) 331 91 29 •ZOETERMEER Univé West-Nederland. Julianalaan 13. tel. (079) 31699 62 ZOETERWOUDE Univé Midden-Holland ba.. Dorpsstraat 16. tel. (071 (5803200 Méér weten over Univé? Kom eens langs. Of bel met Univé Directtelefoon (0592) 37 22 22. Daar plukt de vruchten van! „Het is een ongedisciplineerde bende op straat", vindt buschauffeur Kees van Maanen. „Niet allemaal, maar wel veel." Ze steken hun hand niet uit, ne geren het rode licht, schieten ineens van de stoep af de straat op, of proberen nog net voor de bus langs over te steken. Theo Ruiten vat dat aldus samen: „Ze zijn onberekenbaar. Een voorbeeldje: een beruch te plek voor de chauffeurs - een bekende plek voor de overige Leidenaars - is het ene uiteinde van de Breestraat bij de Steen- schuur en het Gangetje. Daar staan twee joekels van bloem bakken midden op het asfalt. Een bus kan er nog nét tussen door. „Maar dan moet er dus geen fietser tussenzitten", zegt Van Maanen. „Ze horen er ge woon aan de andere kant langs te rijden, maar dat doen ze niet altijd. Je moet als chauffeur dus steeds kijken van: die fietser die daar aankomt, wil die tussen de bloembakken door, of gaat hij er langs? Tegelijkertijd moet je ook nog eens letten op de zebra daar vlak achter. Voor hetzelfde geld kan daar iemand ineens overheen schieten. En je moet in alle spiegels kijken, want mis schien wil iemand achter of naast je zich nog tussen de bloembakken doorwringen." Het probleem is vaak, zegt Ruiten, dat veel weggebruikers niet goed inschatten hoe groot een bus is: ,,Als een bus de bocht om gaat, neemt-ie een behoorlijk deel van de weg in beslag. Ook van de andere weg helft. Maar dan heb je toch af en toe van die tegenliggers, van die automobilisten, die nog even willen doordouwen. Nou, soms moeten ze dan uiteinde lijk toch even achteruitrijden. Natuurlijk hebben wij het in hun ogen dan weer gedaan." „Maar je maakt natuurlijk wel eens foutjes", zegt Oechies. „Het kan 999 keer goed gaan, het gaat ook wel eens fout. Je raakt wel eens iets. Je pikt heel af en toe wel eens een stoep- randje mee bijvoorbeeld. Dan schrik je. Dan denk je: dat had ik toch iets anders moeten doen." Ruiten: „Dat hebben we allemaal. Maar ik ga altijd met heel veel plezier naar mijn werk. En ik probeer dat werk zo goed mogelijk en zo rustig mogelijk te doen. Er is niet één beroeps chauffeur die de weg op gaat met het idee: eens kijken waar ik ze vandaag weer kan raken." Van Maanen: „Als je bekijkt hoeveel bussen er in de stad rij den, dan gebeuren er eigenlijk bitter weinig ongelukken waar bij een bus is betrokken. Dat zegt toch wel iets. In de Bree straat bijvoorbeeld rijden met de spits zestig bussen per uur!" Ruiten: „Als je dienst er op zit, dan wil je wel eens de bus uit stappen met het idee: ik ben blij dat er niks is gebeurd." „Ja, het gevoel dat het weer gelukt is", beaamt Oechies. „Het is de af gelopen jaren alleen maar moeilijker geworden, zeker door de enorme drukte op straat." Dan is het tijd voor even een proefritje door de stad. Met Van Maanen, vrijdagmiddag iets voor twaalven. Overal is weinig verkeer op straat, of het nu de Breestraat, het Levendaal of de Lage Rijndijk is. „Dat is meestal op vrijdag. Zeker om deze tijd." Rover steunt chauffeurs LEIDEN Rover, de vereniging Reizigers Openbaar Vervoer, heeft de bus chauffeurs een hart onder de riem gestoken. In een brief aan de ZWN, zegt de organisatie de kritiek op de chauffeurs niet te de len. 'Rover krijgt niet zoveel klachten over rijgedrag van chauf feurs', zegt woordvoerder Kees Rotteveel in de brief. Wel over 'dienstregeling, tarieven of service'. De mening van Rover over de rijvaardigheid van de chauffeurs bij ZWN laat aan duidelijkheid niets te wensen over. De organi satie besluit de brief met: 'De chauffeurs houden rekening met de verkeersveiligheid, is de ervaring van Rover. Als je in een drukke straat de verkeersfouten van alle voetgangers, fietsers, automobilisten, taxi-, vrachtwagen- en buschauffeurs telt, zal de ZWN-rijder er vast en zeker als beste uitspringen.' 9 SATERDAG 1 MAART 1997971 n jftrtEF HANS JACOBS. 071-5356414. PLV -CHEF RUDOLF KLEIJN, 071-5356436 ijn Bestuurders voelen zich zwaar beledigd Wethouder Van Rij neemt opnieuw afstand van collegestandpunt )e Josti-band, bestaande uit geestelijk en vaak ook lichamelijk jehandicapte bewoners van de Johannes Stichting en Huize Ur- ^™ula, gaat een plaat maken. Als alles naar wens verloopt zal de ilaat in september worden uitgebracht. De opbrengst zal geheel t'orden gebruikt voor uitbreiding en vernieuwing van het instru- nentarium. De Josti-band aanschouwde het levenslicht in sep- ember 1966. Sinds die tijd is er veel veranderd en verbeterd. De iel Dsti-band heeft nu ook een eigen uniform. De muzikale bezet- /idejng bestaat o.a. uit orgels, viool, slagwerk en vooral veel melodi- ;o.->'s- U Het zit de Leidse buschauffeurs op dit moment tot hier (onge veer tot halshoogte). Ze voelen zich in hun goede naam en eer aangetast. Niet zo vreemd. Na het ongeluk in de Korevaar- straat van een week of twee ge leden, waarbij een bus en een fiets elkaar raakten, was elke buschauffeur ineens een wegpi- raat, een gevaar voor alle weg gebruikers. „Dat is zó verschrik kelijk onterecht. Schandalig." Theo Ruiten, Laurens Oechies en Kees van Maanen zijn alle drie buschauffeur bij ZWN. Maar hier aan een tafeltje in het kantoortje op het Stationsplein, waar ze vertellen over hun erva ringen in het Leidse verkeer, had elke collega-chauffeur het zelfde gezegd. „Alle honderd- vijftig chauffeurs die hier wer ken, voelen zich zwaar bele- digd." Want buschauffeurs zijn geen piraten, zeggen ze. Ze bewegen zich doorgaans juist met de grootst mogelijke voorzichtig heid over de weg, omdat tal van medeweggebruikers maar een eind in de rondte lijken te rijden en te lopen. „Het is een onge disciplineerde bende op straat", zegt Kees van Maanen. „Daar heeft trouwens iedere beroeps chauffeur last van hoor, niet al leen wij. Het is gewoon steeds verschrikkelijk goed opletten." Oechies beaamt dat: „Maar ja, wat moet je? Heropvoeden kun je ze niet." Het zijn vooral fietsers en bromfietsers die het in hun ogen dikwijls heel bont maken. Stilte voor de storm rl I fEiDENDe werkzaamheden aan de Haarlemmerstraat zijn vier gelagen oud. Het resultaat is een bescheiden gat in het wegdek r aaan kant van de Pelikaanstraat. Maandag begint het echte werk. ikwDan wordt de winkelstraat ook aan de kant van de Prinsesseka- pgaje opengelegd en graven de machines naar elkaar toe. Geduren- !25je enkele maanden zal een gedeelte van de Haarlemmerstraat i-jjpen liggen vanwege de aanleg van een nieuw riool. Het Leidsch dagblad geeft gedurende deze periode wekelijks een overzicht ®^k/an de vorderingen van de werkzaamheden, de problemen die het werk met zich meebrengt en hoe de straat bereikt kan wor den. ^ANNO 1897 Maandag 1 Maart ngefoor de rechtbank stond terecht een jongen, die, op verzoek, rhoeen spoorweg-afsluiting bij het station Lisse welke reeds imejeergelaten was voor een wachtende brik had geopend, doch I59en boom ongelukkigerwijze weer zóó snel had neergelaten, dat leze den voerman, een zoon van den landbouwer S. Verdegaal, Noordwijkerhout, het linkeroog, misschien wel beide oogen, "/al doen verliezen. Het O.M. eischte tegen den dader 2 maanden U4|evangenisstraf, omdat het geval z.i. aan onvoorzichtigheid ^)toet zijn toe te schrijven. 5aniVNNO 1972 woensdag 1 maart FOTO HIELCO KUIPERS Toch schieten hier en daar fiet sers de stoep op en af, komen fietsers uit zijstraten zetten zon der hun hand uit te steken. Van Maanen stopt keurig voor een zebra waar twee vrouwen staan te wachten. „Dat doe ik niet al tijd. Ik moet steeds inschatten wat het beste is. Want als ik stop, kan een andere auto mij passeren en dus wel doorrijden. Of een fietser of een bromfiet ser." Iets vprder zorgen op straat geparkeerde vrachtwagens er voor dat het zicht op de weg daarvoor behoorlijk wordt be lemmerd. „Goed uitkijken dus", zegt Van Maanen. „Stel je voor dat daar net een andere bus aankomt, of een vrachtwagen. Dan moet er toch eentje achter uit." Er komt echter niks aan uit tegenovergestelde richting. Soe peitjes stuurt Van Maanen zijn bus weer naar de garage aan de Rijnsburgerweg. „Zo'n rit als dit, ik wou dat ik die alle dagen had." Werkzaamheden Haarlemmerstraat

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9