Kloof tussen arm en rijk verscheurt Indonesië 'Operatie Schadebeperking' in Israël Dam in Donau voor de rechter 4 DAGEN FIETSEN DAT WORDT AFZIEN Buitenland Karen jagen wanhopig achter hun droom aan 1ATERDAG 1 MAART 1997 RONALD FRISART >30,* T7~j „Indonesië", zei recent de vooraanstaande '2°'* wetenschapper Amien Rais, „is net droog ,(-1 - gras dat elk moment kan ontbranden." Ge- regeld slaat inderdaad de vlam in de pan, deze week nog in het Noord-Sumatraanse Aceh. De voornaamste oorzaak lijkt de groeiende ontevredenheid over de kloof tussen arm en rijk. Vrijwel niemand gelooft dan ook beweringen dat duistere krachten aan het wroeten zijn. Ooit was het Soekarno's ideaal zijn land 'van Sabang tot Merauke' te bevrijden van het koloniale juk. Van Sabang in het wes ten tot Merauke in het oosten doet zich nu een lange reeks ongeregeldheden voor. Een greep: Bacau (Oost-Timor, januari 1995), Larantuka (Flores, juni '95), Timika (Irian Jaya, maart '96), Ujung Pandang (Sulawesi, april '96), Jakarta (Java, juni '96), Situbon- do (Java, oktober '96), Tasikmalaya (Java, december '96), Sanggau Ledo (Kalimantan, WÊ december '96), Rengasdenklok (Java, janu- 21 ari '97), Bandung (Java, januari '97), Aceh =kdal (Sumatra, februari '97). 3P I In dat laatste geval ging het om een ge- -wapend treffen tussen het leger en de be- L in weging Aceh Merdeka. In Aceh bestaat veel onvrede over het feit dat daar grote voorra den gas uit de grond worden gehaald, ter wijl de winsten vooral in Jakarta belanden Bovendien heeft deze noordpunt van Su matra altijd sterk aan zijn eigenheid ge hecht. Aceh Merdeka wil het gebied daar om aan het centrale gezag in Jakarta ont trekken. religieus De autoriteiten wijten de hausse aan ge weld aan subversieve krachten. „We moe ten altijd waakzaam blijven voor het com munisme", zong president Suharto in de cember zijn oude lied. „Er is een derde partij die het geweld heeft gepland", aldus vorige maand stafchef Feisal Tanjung. Suharto's schoonzoon generaal-majoor Prabowo Subianto repte deze week over 'een groep' die instabiliteit nastreeft. Vage aanduidingen, maar concreter kunnen we nu niet zijn, aldus Syarwan Hamid, de baas van de sociaal-politieke afdeling van de strijdkrachten: „Wacht maar af. Als we het zeker weten, zullen we alles onthullen". Of dat nog voor Sint Juttemis is, weet nie mand. Vaak wordt ook gewezen op de religieu ze kant van de conflicten: moslims versus christenen. Nu speelt geloof wel een rol, maar anders dan vaak wordt aangenomen. Socioloog Arief Budiman: „De mensen aan de onderkant kunnen alleen aan macht ko men door als groep op te treden, en de makkelijkste manier om dat te doen is zich religieus te organiseren. Het probleem mag dan economisch van aard zijn, in Indone sië is het moeilijk protesteren op grond van klasse, want dan wordt je ervan beschul digd dat je communist bent. Als je het via religie doet, is dat anders". Tal van voorbeelden bevestigen Budi- mans analyse. Zelfs Suharto bewees lip pendienst aan de massa minstbedeelden toen hij in december verklaarde dat voor ontwikkeling niet alleen stabileit en econo mische groei nodig zijn, maar ook gelijke verdeling van de vruchten van die groei. Dat met die verdeling iets grondig mis is, komt niet alleen bij rellen tot uiting. Ook het aantal stakingen groeit. In 1996 grepen arbeiders volgens het ministerie van arbeid 346 keer naar dat middel, 25 procent vaker dan in 1995. Onofficiële cijfers reppen zelfs over dik duizend werkonderbrekingen. De bloedigste onlusten begonnen eind vo rig jaar in West-Kalimantan. Bij gevechten tussen Dayaks en Madurezen vielen zeker enkele honderden doden. De gouverneur van de provincie zei deze week dat het nu veel rustiger is, maar dat is moeilijk contro leerbaar. Al was het maar omdat de buiten wereld geen zicht heeft op wat zich in het binnenland afspeelt. Zeker is wel dat Dayaks en Madurezen elkaar ook al in 1977, 1979 en 1983 naar het leven stonden. Eind vorig en begin dit jaar ging het er echter uitzonderlijk heftig aan toe. In de Dayak-dorpen ging de rnan- gkok merah, een kom besmeerd met kip- penbloed, van hand tot hand, traditioneel het teken dat het oorlog is. Met oude gewe ren, blaasroeren, speren en messen trok ken de mannen er op uit om de Madure zen mores te leren. De oorspronkelijke in woners van Kalimantan door de Noorse ontdekkingsreiziger Carl Bock in 1870 'ver schrikkelijke wilden' genoemd grepen terug op het verleden. Talrijk zijn de mel dingen over lijken van Marurezen zonder hoofd, lever of maag. Veelvuldig is erop gewezen dat de chris telijke Dayaks en de islamitische Madure zen elkaar om religieuze redenen in de ha ren vlogen. Maar ook nu ligt het echte pro bleem elders. De krant Jakarta Post vatte het in 1995 samen in de kop 'Zijn de Dayaks op weg naar uitroeiing?'. De vraag is niet of ze letterlijk worden weggevaagd, maar wel of hun cultuur en traditionele rechten stand kunnen houden. Sinds 1930 vestigen zich via transmigra tieprogramma's veel Madurezen op Kali- mantan. Ze krijgen van de overheid stuk ken land toegewezen die aan de Dayaks worden onttrokken. De Dayaks klagen steen en been dat ze ter compensatie min der dan de marktwaarde van grond krijgen. Oprukkende industrie perkt het Dayak-are- aal nog verder in en houtbedrijven doen de rest. Als niet tot grootschalige herbebos sing wordt overgegaan, vreest het ministe rie van bosbouw dat in 2030 op Kaliman- tan de totale kaalslag een feit is. corruptie Het tragische in West-kalimantan is overi gens dat zowel de Dayaks als de Madure zen tot de minder bedeelde groepen beho ren. Wat niet wegneemt dat in het alge meen de sociale ongelijkheid ten dieptste de oorzaak is van het spoor van geweld dat door Indonesië wordt getrokken. President Suharto is daarvoor niet geheel blind. Vorig jaar besloot hij de rijken twee procent extra belasting op te leggen ten bate van de arm- sten. Juwono Sudarsono, verbonden aan het Nationaal Defensie Instituut en zeker geen tegenstander van het bewind, zet echter vraagtekens. Zulke programma's zijn mooi, zei hij onlangs, maar dan moe ten ze wel buiten de greep worden gehou den van corruptie en machtsmisbruik. Het zijn geluiden waarmee de autoritei ten niet blij zijn, want zelf zien ze het veel simpeler. Zei onlangs minister voor veilig heidszaken Susilo Sudarman: „Als er indi viduen zijn die niet willen dat de algemene verkiezingen (29 mei, red.) goed verlopen, dan kunnen er meer incidenten uitbre ken". Rustige verkiezingen, dat is wat voor het bewind telt. En vooral dat regerings partij Golkar 70 procent van de stemmen krijgt. In Jakarta en omgeving zullen tien duizend politiemensen en soldaten met pantservoertuigen, tanks en helikopters daaraan hun steentje bijdragen. BANGKOK/SINGAPORE DPA-Rtr-AFP je ZO vvp Vrijwel onopgemerkt voor de t4335 wereld voeren de Karen, de tweede etnische groep in «■Myanmar (het vroegere Bur- IkBrna) in het oerwoud langs de \ntilt S1"600 met Thailand een wan- 3 Du hopige overlevingsstrijd. Mas- motj( saai zijn zij de afgelopen da al ist!§en de grens overgevlucht, orocfmaar in Thailand blijken zij 177 niet meer welkom. De Karen staat volgens hulporganisaties een totale nederlaag te wach ten. Twee weken geleden startte het Myanmarese leger een groot offensief tegen de Karen fVj Nationale Unie (KNU) en joeg vierduizend mensen de grens 1 fl over naar Thailand- waar zich i&Naal honderdduizend vluchte- ^hilingen bevinden. Verder vie- len stromannen van het Myanmarese regime KNU- aanhangers in vluchtelingen- 2( kampen langs de grens aan. Het Thaise leger stak geen jntie vinger uit om de kampen te [4 beschermen. Ook had Bangkok de vluch- telingenorganisatie van de Verenigde Naties (Unhcr) in Thailand verboden zich met het mensendram^ te bemoei en. In plaats daarvan werden de Karen op legertrucks gela- den en naar hun land terug- Meebracht. Hulporganisaties Hf| vrezen dat de Karen het HB slachtoffer worden van een EpP duistere overeenkomst tussen F Bangkok en de militaire dicta tuur in Rangoon. Bijna vijftig jaar geleden leek de toekomst nog veelbe lovend voor het twee miljoen mensen tellende volk. In 1948 had Groot-Brittannië de Ka ren bij terugtrekking uit zijn kolonie het recht op zelfbe schikking beloofd. Daarvan kwam echter niets terecht. In 1949 annexeerde het bewind Rangoon hun land. Sindsdien voeren de Karen onder leiding van generaal Bo Mya een gewapende strijd voor een onafhankelijk Kot- hulei, het Land der Bloemen. In 1988 leek het er even op dat hun droom in vervulling zou gaan. Door Myanmar waaide een wind van demo cratie en de etnische minder heden werd verregaande au tonomie in het vooruitzicht gesteld. Twee jaar later maakte het leger echter een einde aan de prille democratie. De Slorc, de Staatsraad voor het Herstel van Recht en Orde, regeert sindsdiens met ijzeren vuist. Tegenover de meeste etni sche minderheden voert de Slorc een verdeel-en-heers beleid. De meeste groepen hebben inmiddels een wa penstilstand met Rangoon ge sloten. In ruil daarvoor mo gen zij in de Gouden Drie hoek tussen Myanmar, Laos en Thailand hun opiumhan- del ongestoord voortzetten, aldus waarnemers. Maar de Karen lieten zich niet paaien. Dat komt hen duur te staan. Onlangs kwa men de Thaise en Myanmare se legerleiders bijeen om te praten over een 'oplossing van het Karen-probleem'. Thailand, dat een snel groeiende jonge economie heeft, wil met Birmaans aard gas worden bevoorraad. Daarvoor moet een pijplijn tussen beide landen komen, die dwars door Karen-gebied zou lopen. De Myanmarese dictatuur is van zijn kant poli tiek geïsoleerd, behalve in Zuidoost-Azië. Rangoon zal niet dulden dat de lastige Ka ren de toetreding van Myan mar tot de Asean (de organi satie van Aziatische landen) over vier maanden dwarsbo men/ Iedereen moet bouwbesluit bij Jeruzalem helpen verdedigen ECHTE WATERSPORTERS STARTEN OP DE HISWA 1-9 MAART 1997 „Israël heeft nooit een geheim gemaakt van zijn voorne men Jeruzalem verenigd te houden. Het bepaalt zelf hoe, waar en wanneer het de stad wil ontwikkelen!" Een kille wind blaast over het kale heuvellandschap tussen Jeruza lem en Bethlehem en burgemeester Ehud Olmert moet zich tot het uiterste inspannen om zijn boodschap in de toegestoken microfoons te krijgen. Hij zwaait met een kleurige brochure van 'Har Horna', de nieuwste Israëli sche wijk in bezet Arabisch gebied. Palestijnen demonstreerden deze week op de door Israël bezette Westelijke Jordaanoever tegen het besluit Jeruzalem uit te breiden met de woonwijk Har Horna. foto reuters david Silverman JERUZALEM AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Cameraploegen van alle inter nationale televisiestations ver dringen elkaar voor de beste opnamen van de burgemeester, met op de achtergrond Jabal Abu-Ghneim (Har Horna in het Hebreeuws). De enige beboste heuvel in de wijde omgeving zal binnen een paar jaar bedekt zijn met flatgebouwen, scholen en winkelcentra. Olmert verde digt met veel bravoure het voor de rest van de wereld onverde digbaar standpunt dat Israël de status van Jeruzalem eenzijdig mag vaststellen. Een dag na het besluit van de regering vergunning te verlenen voor de bouw van 6500 woon eenheden in Har Horna is 'Ope ratie Schadebeperking' in volle gang. Ministeries en ambassa des hebben opdracht gekregen het Israëlische standpunt in de wereld uit te dragen. En Olmert draagt zijn steentje bij door een ontmoeting met de buitenland se pers op de toekomstige bouwplaats, die ligt tussen de Palestijnse dorpen Zur Bahir en Um Tuba. De nieuwe wijk is de laatste schakel in een keten van Israëlische nederzettingen die Oost-Jeruzalem moeten isole ren van de Westelijke Jordaan oever. Burgemeester Olmert hoopt dat de eerste bulldozers half maart in actie kunnen komen. Een beroepszaak bij het Hoog gerechtshof, aangespannen door Knessetleden van de libe rale partij Meretz, kan nog roet in het eten gooien. Maar Olmert is zeker van zijn zaak. „De afge lopen jaren heeft het Hof drie maal klachten van joodse eige naren van kavels in Har Horna tegen de onteigening van de hand gewezen. Dus ik denk niet dat de zaak die nu is aange spannen een kans maakt." De Meretz-parlementariërs die naar het Hof zijn gestapt menen niettemin dat ze niet helemaal met lege handen staan. Ze stellen dat er sprake is van discriminatie omdat het he le gebied is bestemd voor Israë lische woningbouw, terwijl een kwart toebehoorde aan Pales tijnse landeigenaren. Dat er el ders in de stad voor Arabieren zal worden gebouwd, moeten ze nog zien. Volgens Knessetlid en hoogleraar in de rechten Amnon Rubinstein vormt de bouw van Har Horna een schending van de Israëlische basiswet die menselijke waar digheid en vrijheid beschermt. Het bouwbesluit is in strijd met het internationaal recht, maar dat kan het Israëlische Hoogge rechtshof niet in zijn afwegin gen betrekken. De Vierde Ge- neefse Conventie voor de be scherming van bevolking in be zet gebied in tijd van oorlog met een clausule tegen neder- zettingenbouwis weliswaar door Israël ondertekend, maar nooit door de Knesset tot Israë lisch recht verklaard. Onmiddellijk na de bekend making van het bouwbesluit snelde premier Benjamin Nata- nyahu naar de Arabische pers. Hij kondigde aan dat de rege ring niet alleen voor Israëliërs zal bouwen, maar ook vergun ningen zal afgeven voor drie duizend wooneenheden voor Arabische inwoners van Jeruza lem. Hij wees er verder met veel nadruk op dat het voor de bouw van Har Horna onteigende land voor driekwart toebehoorde aan Israëliërs. Kennelijk ging hij er van uit dat zijn toehoorders niet bekend zijn met het verschil tussen eigendom en soevereini teit. De kem van de internatio nale kritiek is immers dat Israël geen soevereine rechten heeft in Oost-Jeruzalem en de delen van de Westelijke Jordaanoever die het na 1967 heeft ingelijfd. Ook burgemeester Olmert spreekt met veel omhaal over de vergunningen voor Arabi sche woningbouw, al begrijpt hij de argwaan van de Arabische bevolking, die in het verleden al menigmaal is blij gemaakt met de spreekwoordelijke dode mus. Hij is dan ook blij te kun nen aankondigen dat al volgen de week een begin zal worden gemaakt met het grondwerk in de Arabische sector, dat wil zeg gen nog vóór de bouw van Har Horna begint. De aanwezige pers gelooft hem op zijn woord als hij zegt dat ze tegen die tijd een uitnodiging kan verwach ten. De krampachtige propagan dacampagne van de afgelopen dagen en de plotselinge ijver voor Arabische huizenbouw kan niet helemaal los worden gezien van schuldgevoel. Ondanks ver klaringen van het tegendeel be grijpt de Israëlische regering de internationale kritiek best. „Het wordt tijd dat we eens ophou den ons druk te maken over de kritiek van de Palestijnen en de internationale samenleving op onze politiek in Jeruzalem", zegt Olmert dapper. Maar als er iemand opgewonden raakt over de internationale reacties, is hij het wel. compensatie Vormt de bouw voor Arabieren niet een erg doorzichtige com pensatie voor de Israëlische bouw in bezet gebied? Olmert zegt niet te willen spreken in dit soort termen als het gaat om de toekomst van zijn stad. Israël bepaalt immers alles zelf. „Wat de reden is, kan me niet sche len", zegt hij. „Ik heb die plan nen voorbereid omdat ik wil bouwen voor de inwoners van de oostkant van Jeruzalem. En als dit het excuus was, vooruit dan maar. Ik wil eraan toevoe gen dat de stad Jeruzalem sa men met de regering en zon der enige politieke bijbedoe ling heeft besloten meer geld te steken dan ooit te voren in de verbetering van de leefomstan digheden van de Arabische in woners van de oostkant van Je ruzalem. We gaan investeren in de riolering, in het onderwijs en in de dienstensector. Dat heeft dus niets te maken met het bouwproject dat de regering eerder deze week heeft goedge keurd. De Palestijnse leiders zeggen dat ze kwaad zijn over de bouw van Har Horna, maar ik ben er niet zo zeker van dat de Arabische inwoners van Je ruzalem die kwaadheid delen. In ieder geval heb ik hen aange raden hun energie niet te steken in protesten tegen de bouwacti viteiten hier, maar in het verbe teren van hun leefomstandighe den in samenwerking met ons." ?EDAPEST HANS GERTSEN ^RESPONDENT es rechters van het Interna- Dnale Hof van Justitie in Den aag buigen zich vanaf maan- ïg over een stuwdam in de onau. De dam, bij het Slo- aakse plaatsje Gabcikovo, is jzet van een acht jaar oude izie tussen de buurlanden Hongarije en Slowakije. De Hongaren vrezen een ecologi- .sche ramp nu de Slowaken de loop van de rivier over een af stand van ruim dertig kilome ter hebben omgelegd. Onder de communisten waren Hongarije en toen nog Tsjechoslowakije het nog roe rend eens. Een uit 1977 stam- TyA" DONDERDAG 6 - ZONDAG 9 MAART fiets Dagelijks geopend 10-18 uur RA! ?7 Rail Idee: korting op reis en enlree. mend bilateraal verdrag voor zag in de gezamenlijke bouw van twee stuwdammen annex waterkrachtcentrales, de eerste bij Gabcikovo (zo'n veertig kilo meter ten zuidoosten van de Slowaakse hoofdstad Bratisla va), de tweede bij het Hongaar se plaatsje Nagymaros (ruim honderd kilometer verder stroomafwaarts). De twee stuw dammen waren volgens de twee landen niet alleen nodig om elektriciteit op te wekken, maar ook om de bevaarbaarheid van de zeer grillige Donau te verbe teren. In Hongarije riepen de ingrij pende plannen al snel verzet op. Het project leidde medio ja ren tachtig tot de geboorte van een zeer actieve milieubewe ging. „De Donau is voor Honga ren een haast mythische rivier. Wie daar aan komt, komt aan onze ziel", zegt György Droppa, een van de leiders van de milieu-organisatie Dunakör ('Donau-cirkel'). De bouw van de twee dam men zou onherstelbare schade aan het milieu toebrengen, vooral aan het ten zuiden van Gabcikovo gelegen natuurge bied Szigetköz, betoogde Dunakör. Szigetköz, dat wordt doorsneden door talloze zijar men van de grillige Donau, is een van de grootste drinkwater reservoirs van Europa. Na de politieke omwentelin gen van 1989 besloot het nieu we Hongaarse parlement de werkzaamheden op Hongaars grondgebied op te schorten. In 1992 zei Hongarije het uit 1977 stammende verdrag eenzijdig op. Tot grote woede van de Slo waken. Die besloten de al ver gevorderde werkzaamheden bij Gabcikovo gewoon voort te zet ten en de Donau vlak voor de Hongaarse grens 'provisorisch' af te dammen. Sinds oktober 1992 is de hoofdstroom van de Donau waar die Hongarije binnenkomt nog maar een fractie van voor heen. Het watervolume is ge daald van gemiddeld 2.000 ku bieke meter per seconde tot hooguit 350 kubieke meter. Het waterpeil is ruim anderhalve meter gezakt en veel zijarmen en moerasgebieden staan te genwoordig een groot deel van het jaar droog. „Het karakter van het gebied is totaal veranderd", zegt Imre Böösy, de burgemeester van het midden in het natuurgebied ge legen Hongaarse plaatsje Asvó- nyréro. In zijn gemeente daalde het grondwaterpeil met gemid deld anderhalve meter. Meer dan de helft van de ruim vier honderd bronnen en waterput ten die de gemeente telde, staan nu droog en van tientallen hui zen zijn de muren gescheurd door het sterk gezakte grondwa terpeil. De stuwdam bij Gabcikovo en de daarvoor benodigde verleg ging van de Donau hebben vol gens Slowaakse specialisten echter nauwelijks negatieve ge volgen voor het milieu. En voor zover er al negatieve gevolgen zijn, hebben de Hongaren daar zelf schuld aan omdat ze hun deel van het project nooit heb ben voltooid, stellen zij. György Droppa van Dunakör en ook de Hongaarse rege ringhoopt dat de rechters van het Internationale Hof van Justitie Hongarije in het gelijk zullen stellen en Slowakije ver plichten het 'gestolen' Donau- water terug te geven. „We wil len alles terug", zegt Droppa strijdvaardig. Maar diep in zijn hart weet hij dat een dergelijke uitkomst van de arbitrage-zaak hoogst onwaarschijnlijk is. Beide landen sturen een om vangrijk team van juristen, hy drologen, waterbouwkundigen en milieuspecialisten naar Den Haag. Slowakije gaat er van uit dat het oorspronkelijke verdrag van 1977 nog altijd geldig is, omdat bilaterale verdragen nu eenmaal niet eenzijdig kunnen worden opgezegd. De Hongaar se regering heeft al laten door schemeren genoegen te nemen met een compromis waarin de Donau de helft van haar vroege Burgemeester Imre Boosy van het Hongaarse dorp Asvanyraro: „Het karakter van het gebied is totaal veranderd." foto gpd hans gertsen re volume terug krijgt. Dat is minimaal nodig om ernstige en blijvende aantasting van het Szigetköz-natuurgebied te voor komen, zo hebben specialisten berekend. „We verwachten niet dat een van beide partijen volledig in het gelijk of ongelijk wordt ge steld", aldus György Szénési, de leider van de Hongaarse delega tie. „De zaak ligt nu heel zwart wit. We hopen op een genuan ceerd oordeel dat de basis kan vormen voor nieuwe, construc tieve gesprekken met de Slowa ken. Want we moeten toch ver der met elkaar als buren, nog duizenden jaren."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7