Partij Clinton steeds dieper in schandalen Londen 99.- Buitenland President en leger lezen Turkse premier de les Royaal onthaal Mandela merkt dat bemiddelen niet eenvoudig is Dorp weert junks door afkickcentrum te kopen EU: Turks-Cyprus zal nooit worden erkend Rebellen Zaïre nemen nu ook stad Kindu in ATERDAG 1 MAART 1997 in Italië wijzigt wet voor verklikkers poME» De Italiaanse regering gaat de wet voor verklikkers die sa menwerken met justitie wijzigen. De nieuwe wet stelt zwaardere ek voorwaarden aan de zogenoemde pentiti. Met de uit 1991 stam en mende verklikkerswet heeft justitie de maffia diverse zware sla- e"gen toegebracht. De bekendste veroordeelde is Toto Riina, baas der bazen van de maffia, die kon worden gearresteerd na ont hullingen door zijn chauffeur. Er is echter veel kritiek op de wet, vooral wegens de kosten. Pentiti krijgen een nieuwe identiteit en geld om een nieuw leven te beginnen. Elke drie dagen agent in VS gedood IVASHiNGTQNBij de Amerikaanse politie neemt de ongerustheid r toe over het aantal agenten dat om het leven wordt gebracht. oten yorig jaar waren dat er 117, gemiddeld bijna één per drie dagen. r Jn de eerste twee maanden van 1997 kwamen 19 agenten om. woensdag werd in Washington de tweede politieman in drie iveken tijd om het leven gebracht. Een gewapende man schoot kern van dichtbij neer. Het slachtoffer had geen dienst had, maar werd wél doodgeschoten omdat hij bij de politie werkte. ^Biljetten van half miljoen in Rusland ^moskou De Russische centrale bank brengt biljetten van een f-^^alf miljoen roebel in omloop. Het briefje is ongeveer 165 gul- ^^len waard. Tot nu toe is het biljet van 100.000 roebel de grootste coupure, maar door de inflatie is de waarde daarvan inmiddels gedaald tot net meer dan 30 gulden. De beslissing om het biljet van 500.000 roebel in circulatie te brengen, houdt ook verband met de stijging van het gemiddelde maandsalaris, inmiddels meer dan een miljoen roebel. Economische groei in VS valt tegen washington De Amerikaanse economie is in het vierde kwar taal van 1996minder sterk gegroeid dan in eerste instantie was gemeld. De groeiraming van een maand geleden is verlaagd van |t,7 tot 3,9 procent op jaarbasis. De verlaging is vooral toe te Echrijven aan een flinke correctie van de voorraadvorming in het ledrijfsleven. De economische groei over geheel 1996 is herzien an 3,4 tot 3,2 procent. Helikopter jaagt op Japanse diefjes Tokio De politie in de Japanse stad Yokohama heeft gisteren groot materieel ingezet om vier 14-jarige scholieren in te reke- pen. Zij hadden een medescholier van het razend populaire ide computerspelletje Tatnagochi, een soort gecomputeriseerd vo geltje, beroofd. De politie zette met een helikopter en patrouille wagens de achtervolging in, en wist de vier in te rekenen. Moge lijk pleegden ze hun misdrijf uit wanhoop. Het spelletje is al we ken totaal uitverkocht. Verse aanvoer wordt pas in april ver wacht. Wetenschappers willen panda's klonen peking Het klonen van een volwassen schaap door Schotse we tenschappers heeft hun Chinese collega's op het idee gebracht 6 hetzelfde te doen met panda's. Deze beroemde dieren worden - met uitsterven bedreigd. Professor Pei Gang van het Instituut Voor celbiologie in Shanghai meent dat de ontdekking nieuwe mogelijkheden biedt. „Er is geen twijfel dat China deze techniek pu kunnen gebruiken om de panda's te redden", zei hij. In Chi na, waar het dier wordt vereerd, leven nog minder dan duizend panda's in vrijheid. Italië onderschept schip met Tamils REGGio pi calabria De Italiaanse politie heeft gisteren een schip met 130 Tamils uit Sri Lanka onderschept voor de kust van Cala- (arië. De ontscheping was al begonnen toen de politie ingreep. Een aantal opvarenden was er slecht aan toe als gevolg van de slechte omstandigheden aan boord. De Italiaanse regering is on langs akkoord gegaan met een wetsontwerp dat bepaalt dat ille galen gevangen gehouden moeten worden tot hun uitwijzing. Het parlement moet zich hier nog over uitspreken. TANBUL* JESSICA LUTZ resident Demirel en de leger- p hebben de fundamentalisti- Turkse premier Erbakan steren urenlang de oren ge en over zijn voortdurende ngen de scheiding tussen en kerk op te heffen. Het gisteravond nog onduide- k of het overleg van de Natio- ile Veiligheidsraad conse- ïenties heeft voor de regering, werden geen mededelingen pdaan of vragen beantwoord. In Turkije heerste de afgelo- pn dagen de vrees dat het leger coup zou plegen als het erleg niet zou leiden tot het ibinden van Erbakan. Op tafel gisteren een rapport van de iheime dienst, waarin alle ra- icale islamitische organisaties i rijtje staan. Volgens de heeft het door de Wei spartij geschapen politieke geleid dat de acti- :eiten van deze groeperingen vlucht hebben ge- WASHINGTON Het schandaal rond de financiële praktijken van de Ame rikaanse Democratische Partij neemt met de dag grotere* vormen aan. Gisteren maakte partijvoorzitter Roy Romer bekend dat de Democraten 1,5 miljoen dollar zullen te rugstorten naar gulle gevers aan president Clintons ver kiezingscampagne van vorig jaar, omdat hun bijdragen illegaal of in elk geval ongepast waren. uitnodigingen voor exclusieve etentjes in het Witte Huis. Romer gaf toe dat ernstige fouten zijn gemaakt, maar dat de Democraten bezig zijn orde op zaken te stellen en dat zulke illegale activiteiten niet meer zullen voorkomen. De onthul lingen waren koren op de mo len van de Republikeinse oppo sitie, die al weken moord en brand schreeuwt over de ma nier waarop de Democraten CORRESPONDENT Bovendien blijkt dat de Demo craten reisjes aan boord van de Air Force One, het presidentiële vliegtuig, aanboden aan men sen die veel geld in de kas van de partij stortten. Ook kregen zij plaatsen in de loge van het Wit te Huis in Washington Kennedy Center, voorrang bij benoemin gen in overheidscommissies en hun verkiezingscampagne van vorig jaar hebben gefinancierd. Eerder al moest de partij 1,4 miljoen dollar aan illegaal ver kregen campagnebijdragen te rugstorten, waarmee het totaal nu dus op zo'n drie miljoen dol lar is gekomen. Het overgrote deel daarvan was illegaal, om dat het geld uit buitenlandse bron kwam en dat mag niet. Het ging daarbij vooral om steun van Aziatische regeringen en zakenlui, die zo kennelijk probeerden invloed op Clintons Azië-beleid uit te oefenen. Romer, die gouverneur is van de staat Colorado, zei dat 77 do nors hun geld terug zullen krij gen. Hij voegde er aan toe dat de Democratische campagne leiders 'zeer onzorgvuldig' heb ben gehandeld en dat maatre gelen zijn genomen om herha ling te voorkomen. Hij riep de Republikeinen op samen een nieuwe wettelijke regeling voor campagnefinanciering op te stellen, die dit soort excessen onmogelijk zal maken. Clinton en zijn medewerkers hebben steeds ontkend dat hij het Witte Huis op illegale ma nier heeft gebruikt om geld voor zijn campagne in te zamelen. Eerder deze week bleek dat honderden gulle gevers in ruil voor hun bijdrage een nachtje in het Witte Huis hebben mo gen slapen of bij de president op de koffie mochten komen. Het gebruik van overheidsge bouwen voor partijdqeleinden is streng verboden. nomen. Een aantal extreme groepen heeft zich georgani seerd rond tijdschriftjes die in het verleden al 'doodvonnissen' uitvaardigden tegen journalis ten of wetenschappers, maar inmiddels ronduit oproepen tot de jihad, de heilige oorlog. Deze activisten bewapenen zich ook. Ze worden gefinancierd door organisaties als Milli Görns, een aan de Welvaartspartij gelieerde beweging die vooral in Europa actief is. Verwacht wordt nu dat de meest radicale islamitische mi nisters hun ontslag zullen aan bieden. Erbakan wil hen niet zejf ontslaan, om niet de indruk te wekken dat hij gezwicht is voor het leger. Het ontslag is echter ook een eis van zijn coa litiepartner, de Juiste Pad Partij van Tansu (filler. Beide partijen staan met elkaar op gespannen voet, maar willen voorkomen dat dit tot de val van de regering leidt. Boekarest Het was een ware ze- Michael aflegde bij zijn tweede was afgenomen. De oud-koning, getocht, de rondrit die de Roe- bezoek aan zijn land, dat hij na de die nu in Zwitserland woont, blijft meense oud-koning Michael gis- communistische machtsovername nog ruim een week in Roemenië, teren door de hoofdstad Boeka- van 1947 moest verlaten. Michael foto epa adrian popescu rest maakte. Tienduizenden inwo- kreeg gisteren ook zijn staatsbur- ners stonden langs de route die gerschap terug, dat hem in 1948 herdachte van bom Oklahoma heeft bekend' 'imothy McVeigh zou hebben ekend dat hij betrokken was ij de bomaanslag op een over- iidsgebouw in Oklahoma City, april 1995 168 mensenle- :ns eiste. Dat schrijft de krant he Dallas Morning News in ;n speciaal bericht op haar In- De krant zegt dat zij verslagen seft ingezien van gesprekken issen McVeigh en zijn verdedi- ;rs. Daarin vertelt de hoofd- irdachte hoe hij heeft deelge- omen aan de voorbereidingen, ij bestuurde de met explosie- ;n gevulde vrachtwagen die )or het doelwit werd gepar eerd, aldus de krant. McVeigh zou hebben gezegd it ervoor is gekozen de aan- ag overdag te plegen om een oog aantal doden te bereiken. (p die manier moest een machtige boodschap' aan het fdres van de Amerikaanse rege- ing worden gezonden. CORRESPONDENT De Zuid-Afrikaanse poging tot bemid deling in het Zaïrese conflict heeft zijn glans snel verloren. Medio vorige week kondigde president Nelson Mandela bijna triomfantelijk aan dat de strijden de partijen bereid waren naar Zuid- Afrika te komen om met elkaar te on derhandelen. Die aankondiging leidde tot een furieuze reactie. Mandela had voor zijn beurt gesproken en even dreigde van de ken niets terecht te komen. Dagen bleef het onduidelijk of de verte genwoordigers van de Zaïrese president Mobutu en rebellenleider Kabila zou den komen. Maar begin deze week leek alles op zijn pootjes terecht te komen. Kabila en zijn delegatie kwamen dins dag alsnog en hadden 'een zeer bemoe digend gesprek' met Mandela. „Met zijn advies moet vrede op korte termijn mogelijk zijn", zei Kabila, zonder die uitspraak verder toe te lichten. En Mandela zei donderdag na een ge sprek met de vertegenwoordiger van Mobutu, Ngbanda Nzambo Ko Ayum- ba, dat er vooruitgang geboekt was in de gesprekken met de individuele dele gaties, al wilde ook hij niet zeggen wat voor vooruitgang. VN-secretaris-gene- raal Kofi Annan toonde zich zeer opti mistisch over de gesprekken in Zuid- Afrika: „Ik geloof dat we op de goede weg zijn", verklaarde hij in Parijs. Maar een woordvoerder van Mobutu gooide diezelfde dag roet in het eten. Vanuit het Franse Nice meldde hij dat Ngbanda geen machtiging had om na mens de Zaïrese president te spreken en dat Ngbanda bovendien ook niet zijn neef was, zoals hij zelf had gezegd. Daarop kwam de Zuid-Afrikaanse vice- president Thabo Mbeki met de verkla ring dat Ngbanda wel degelijk de afge vaardigde van Mobutu was. Daarmee lijkt de chaos van Zaïre te zijn overgeslagen naar de al dan niet be staande onderhandelingstafel in Preto ria. Volgens Bizima Karaha, woordvoer der van Kabila, is het probleem dat de regeringsvertegenwoordigers totaal on georganiseerd zijn en dat er geen enkel overleg bestaat tussen de president, de regering, het parlement en het leger. De grote vraag is dan ook met wie de rebel len eigenlijk moeten onderhandelen. De bemiddelingspoging van Mandela is het resultaat van Zuid-Afrika's streven om zowel economisch als politiek een van de leidende landen van het conti nent te worden. Maar het eigen initia tief tot bemiddeling is inmiddels een wankele zaak geworden. Het is boven dien niet voor het eerst dat de Zuid- Afrikaanse president geconfronteerd wordt met de stekelige problemen van internationale politiek. Enkele weken geleden kondigde hij aan dat Zuid-Afrika bereid was tot bemid deling tussen de Angolese regering en rebellenleider Jonas Savimbi, toen de vorming van een regering van nationale eenheid in dat land stuk dreigde te lo pen. Savimbi, die vindt dat hij in de ge plande regering van nationale eenheid de t\Veede viool speelt, bleek wel tot ge sprekken bereid. Maar president Eduardo dos Santos weigerde, omdat er volgens hem niets te praten viel: er was een akkoord en daar diende Savimbi zich aan te houden. De regering, die eind jan had moeten worden, is er nog steeds niet, en in plaats van op vrede lijkt An gola op een hernieuwd oplaaien van de al twintig jaar durende burgeroorlog aan te sturen. Er zijn berichten over herbewaping van troepen. De kampen waarin Savimbi's manschappen zich moesten melden voor demobilisatie zijn goeddeels leegstroomd. Unita zou zich in Zaïre aan het herbewapenen zijn, daarmee ook nog eens bijdragend aan de chaos in dat land. Voorlopig lijkt het erop dat de Zuid- Afrikanen door de Zaïrezen en de Ango- lezen net zo bij de neus worden geno men als de Europese Unie destijds door de diverse ex-Joegoslavische leiders. En net als toen is het probleem dat Zuid- Afrika weinig meer heeft in te brengen dan een moreel appel. Het idee van een gezamenlijk Afrikaans vredesleger is tot nu toe niet meer dan toekomstmuziek. Buiten zijn goede wil heeft Mandela weinig middelen ter beschikking. LONDEN HANS GELEUNSE Zó bang waren de 473 inwo ners van het Noord-Engelse dorpje Burton Leonard voor de komat van een afkickcen trum voor junks en alcoholis ten, dat ze in drie dagen tijd een half miljoen gulden bij eenbrachten om het beoogde gebouw te kopen. Een aan de omstreden Scientology-kerk gelieerde liefdadigheidsstich ting moet daardoor naar een andere vestiging uitkijken. De dorpelingen hadden vergeefs geprotesteerd tegen de vestigingsvergunning die de stichting had gekregen voor het centrum, waar zes tien ex-verslaafden behandeld zouden worden. Uiteindelijk besloten ze een bod te doen op het verpleegtehuis dat voor dit doel bestemd was. „Dit is een rustig dorp. Zo willen we het houden. We wa ren ook bezorgd voor de vei ligheid van onze kinderen", zegt Gerlinde Godber, eigena resse van het lokale postkan toortje. De dorpelingen willen hun overwinning morgen met een feestelijke optocht vieren. Maar ze zitten nog met twee problemen: ze moeten andere behuizing vinden voor de ze ven bejaarden die nog in het verpleegtehuis verblijven, én een koper voor het pand. Pas dan krijgen ze hun geld weer terug. nicosia» ap Drie doden bij rellen Albanië TIRANA AFP-Rtr Bij botsingen tussen de gehei me politie en duizenden beto gers zijn gisteren in de Zuid-Al- banese havenstad Vlore zeker drie doden en tien gewonden gevallen. Dat hebben woord voerders van ziekenhuizen tele fonisch meegedeeld. Bij eerdere rellen in Vlore vielen deze maand zeker vier doden. Vlore is, evenals andere ste den in het Balkanland, al we kenlang het toneel van protes ten tegen de regering. In de ha venstad, 210 kilometer ten zui den van de hoofdstad Tirana, zijn 41 studenten sinds 20 fe bruari in hongerstaking. Zij ei sen schadeloosstelling voor spaarders die hun geld in frau duleuze piramidefondsen heb ben gestoken. Ook verlangen zij dat de rege ring van premier Meksi haar ontslag indient, evenals presi dent Berisha. De politie heeft al herhaaldelijk pogingen gedaan de universiteit te ontruimen. De teloorgang van de pirami defondsen heeft het toch al bij na failliete Albanië in een diepe crisis gestort. Over de schade voor de spaarders wordt druk gespeculeerd, maar er zijn al bedragen van twee miljard gul den genoemd. De armlastige re gering, die de piramidefondsen nooit heeft willen aanpakken, kan dat nooit terugebetalen. Dijk naar Mont Saint-Michel zal worden gesloopt MONT SAINT-MICHEL ANP De dijk die de toeristische trek pleister Mont Saint-Michel ver bindt met het Franse vasteland verdwijnt. De baai rond het ei land verzandt, omdat de dijk het wegspoelen van het zand verhindert. Er komt nu mogelijk een loopbrug. Het tijverschil in de baai is met 14 meter het hoogste van Europa. De vloed zet er op zoals de bewoners zeggen 'met de snelheid van een galop perend paard'. Elk jaar veronge lukken onvoorzichtige wande laars, die zich te ver van de kustlijn wagen. Mont Saint-Michel, met zijn uit de achtste eeuw stammende klooster, kent na Parijs en Lour- des de meeste bezoekers in Frankrijk: in 1995 waren dat er twee miljoen. Er wonen onge veer honderd n De Europese Unie zal Turks-Cy- prus nooit als staat erkennen. Dat heeft Hans van den Broek, eurocommissaris voor buiten landse betrekkingen, gisteren tegen de Turks-Cypriotische lei der Denktash gezegd. Van den Broek is op Cyprus in verband met de aanvraag van het eiland toe te mogen treden tot de EU. Donderdag sprak hij met Grieks-Cypriotische leiders. De EU-commissaris maakte beide zijden duidelijk dat hereniging van het al 23 jaar gedeelde ei land de toetreding tot de EU veel makkelijker en zinniger zou maken. Hij spoorde hen aan nog dit jaar rechtstreeks overleg over hereniging te beginnen. Het is de bedoeling van de EU om volgend jaar te gaan praten over toetreding van Cyprus. Van den Broek probeert met zijn bezoek de crisis te bezwe ren die deze week uitbrak toen in de EU het voorstel werd ge lanceerd om de Turks-Cyprio ten bij de onderhandelingen te betrekken. Dat plan werd met kracht van de hand gewezen door Cyprus en Griekenland, omdat het in hun ogen een soort erkenning van Turks-Cy prus zou betekenen. Griekenland heeft inmiddels duidelijk gemaakt een verdere uitbreiding van de EU te zullen dwarsbomen als Cyprus niet bij de eerste groep nieuwe EU-le- den zit. NAVO-lid Turkije, dat ook heel graag lid van de EU wil worden, heeft laten weten dat het niet aangaat om Cyprus eer der toe te laten dan Turkije, en heeft gedreigd de oostwaartee uitbreiding van de NAVO tegen te gaan werken. Rechter denkt dat Dutroux politieke bescherming had brengen. De onderzoeksrechter heeft niet gespecificeerd wie de hoofdverdachten hebben be schermd. Connerotte heeft het nog al tijd niet verwerkt dat hij van de zaak-Dutroux werd gehaald. Daarom wilde hij achter geslo ten deuren worden gehoord. Connerotte had zich in de ogen van justitie partijdig opgesteld door een bord spaghetti te ac cepteren tijdens een benefiet avond voor de slachtoffers van Dutroux. De Belgische onderzoeksrechter Jean-Marc Connerotte, die tot november vorig jaar de zaak- Dutroux behandelde, houdt er ernstig rekening mee dat de hoofdverdachten in het zeden- schandaal politieke bescher ming hebben genoten. Dat zeggen Belgische Kamer leden na het verhoor van Con nerotte achter gesloten deuren door de speciale parlementaire commissie die de fouten in de zaak-Dutroux in kaart moet Ruime keus, kleine prijs: Stel, u wilt naar Londen. U wilt een keuze uit 13 vertrek tijden per dag. LI wilt kunnen kiezen uit London Stansted of London City Airport. En u wilt kunnen vertrekken uit Amsterdam of Rotterdam. Wat mag dal kosten? betaalt u slechts 198,-. Bel voor informatie uw reisbureau of bel fjr ons direet: (023) 567 47 77. fUV ABERDEEN NEWCASTLE LEEDS/BRADFORD NAIROBI-TRIPOLI-PARUS» Rtr-AFP De Zaïrese rebellen hebben hun opmars naar het westen voort gezet met de verovering van de strategische stad Kindu aan de Zaïre-rivier. Ze dreigen nu het vluchtelingenkamp Tingi Tingi in te nemen, waar ongeveer 170.000 Rwandezen en Burun- dezen zitten. Een medewerker van de Vere nigde Naties zei dat 2.000 Zaïre se militairen Kindu hebben ver laten, na de stad te hebben ge plunderd. Kindu en het naburi ge vliegveld vielen zonder slag of stoot in handen van de rebel len. De stad is een strategisch zeer belangrijke doorgangs plaats aan de Zaïre-rivier. Volgens bronnen binnen de VN hebben hulpverleners op dracht gekregen Tingi Tingi te verlaten. De rebellen staan op zes kilometer van het kamp. Volgens de rebellen zijn er in het kamp veel leden van het voormalige Rwandese leger en de Interahamwe-doodseska- ders, die schuldig zijn aan de genocide van 1994. Zij doden iedereen die te kennen geeft het kamp te willen verlaten en hou den vluchtelingen in gijzeling. Rebellenleider Laurent Kabila keerde gisteren in zijn basis in het Oost-Zaïrese Goma terug. Hij heeft deze week in Zuid- Afrika voorbereidende vredes besprekingen gevoerd met een afgevaardigde van de Zaïrese president Mobutu. Bemiddelaar was de Zuid-Afrikaanse presi dent Nelson Mandela. VN-secretaris-generaal Kofi Annan zal proberen de lidstaten alsnog te overtuigen van de noodzaak van een multinatio nale vredesmacht voor het oos ten van Zaïre. Annan zei dit gis teren in Frankrijk. Een eerder plan voor een multinationale macht onder Canadese leiding bloedde eind vorig jaar dood, nadat Hutu-vluchtelingen uit zichzelf massaal terugkeerden naar Rwanda.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5