c Jomanda's miljoenen blijven onder water Honderd jaar dienstbaarheid (Vervolg van voorpagina) inds twee jaar heeft het k Leidse Diaconessenhuis een orthopedisch chi rurg. Dr. Hans Schüller zet bij me vrouw Hoogstraaten die middag een nieuwe heup in. De operatie duurt al gauw een uur of twee. Schüller vindt dat hij 'leuk werk heeft in een leuk ziekenhuis' maar hij baalt ervan dat hij er alleen voor staat. „Er zijn enorme wachtlijsten in deze regio, en er is dringend be hoefte aan een tweede orthopeed, maar de verzekeraars en het minis terie liggen dwars. Nu heb ik elk weekeinde dienst. Vorige week was ik een paar dagen in de Verenigde Staten voor een congres en toen ik terugkwam puilde de wachtkamer uit." Door de toenemende vergrijzing krijgt de orthopeed steeds meer werk. „We krijgen veel patiënten uit de Duin- en Bollenstreek; een apart slag mensen. Ze klagen nooit, blijven lang doorlopen met pijn. Als ze komen is het daarom vaak flink mis. De bevolking wordt ou der en de gewrichten slijten. Maar ik heb gelukkig wel vrolijk werk: mensen gaan niet dood op mijn af deling. Ik hel ze van hun pijn af en zorg dat ze weer kunnen lopen. Ik ben een soort timmerman. Maar op een afdeling oncologie gaat het er heel anders aan toe." Een collega van Schüller, een al gemeen chirurg, heeft die middag bij twee jonge vrouwen de lym feklieren in de oksels verwijderd. „Uitgezaaide borstkanker", zegt hij. „Nee, ons vak is niet altijd leuk." De specialisten werken op de po likliniek maar zijn ook regelmatig te vinden op de OK-afdeling. De operatiekamers zijn 'het kloppend hart van het ziekenhuis', vinden de mensen die daar werken. En dat zijn er nogal wat. Zonder het team van chirurgie- en anesthesie-assis- tenten kunnen de specialisten hun werk niet doen. Hugo Janssens, teamleider anesthesie: „Veel ope raties worden allang niet meer on der volledige narcose gedaan. „Als je kunt kiezen voor een ruggeprik, is dat beter. De patiënt loopt min der risico en heeft minder last van bijwerkingen van de narcose. Patiënten worden in de ont vangstkamer, de 'holding', binnen gebracht. Hier krijgen ze een in fuus en komt de anesthesist de plaatselinge vedoving toedienen. Als de patiënt stabiel is, kan hij zijn route vervolgen. Onder begeleiding van de anesthesieassistent wordt hij naar de operatiekamer ge bracht." Iedereen op de OK loopt in brandschone groene pakken. Groe ne mutsen op het hoofd en specia le schoenen aan. Het infectiegevaar moet zo klein mogelijk zijn. In de operatiekamers zelf heerst een nog strenger regime. Alles wordt van te voren schoongeschrobd en gesteri liseerd. De 'messen en vorken' zoals de snijspullen worden ge noemd, liggen in afgesloten pakjes klaar in rekken. Iedereen werkt volgens een sche ma. Van de vijf operatiekamers is er een 'vrij' voor spoedgevallen, zoals bijvoorbeeld een blinde darmontsteking of een keizersnee. Per operatie zijn zo'n vijf mensen aan het werk: een chirurg, 3 chirur- gie-assistenten en een anesthesie assistent. In de meeste kamers staat een muziekje aan, de patiënt mag kiezen, en heerst een ont spannen sfeer. In de kamer waar een 56-jarige man onder plaatselijke verdoving een nieuwe pacemaker krijgt, is het doodstil. De cardioloog werkt ge concentreerd door. Er zijn compli caties. Iedereen is op zijn hoede. De man had kort daarvoor een hartstilstand. „Dat was even schrikken", zegt Margret Beliën. Ze is teamleidster van de afdeling chi rurgie. „Als je een hartstilstand krijgt, kan dat het beste hier gebeu ren, want we hebben alle deskun digheid in huis." Het kleine Diaconessenhuis groeide in honderd jaar uit tot een volwaardig streekziekenhuis. Maar het gebouw is verouderd. De direc tie hoopt dat er in het jaar 2000 een nieuw beddenhuis staat, van mo derne gemakken voorzien en met meer privacy voor patiënten. Het ministerie echter, wil minder bedden. Dit tot groot ongenoegen van directeur Leyte. „Dit zieken huis is altijd een tikje eigenzinnig geweest", zegt hij over vroeger. Ook nu laat het ziekenhuis niet met zich sollen: de minister staat een proces te wachten. Leyte: „We groeien nog steeds. Het AZL spe- cialeert zich in topzorg en wij krij gen de 'gewone' gevallen. De be volking veroudert bovendien. Hoe kunnen wij het dan redden met minder bedden?!" Hoezo, zoekgeraakt...? Jomanda wil weg uit Tiel. De harmonie met ex-echtgenoot Jacques Onderwater is verstoord. Ze heeft haar eigen healing-BV opgericht. De zaken lopen stukken minder dan enkele jaren terug toen er nog miljoenen binnenkwamen. Bestemd voor goede doelen. Niemand wil zeggen waar dat geld aan besteed is. Ook Onderwater niet. „Dat weet ik echt niet meer. De vraag is waar de miljoenen van Jomanda (de in Deventer geboren en getogen Joke Dam man) zijn gebleven. Met bakken kwamen de centen in Tiel binnen. De Evenementenhal waar het genezend medium haar kunsten vertoonde, liep enkele jaren achtereen vol. Weken van tienduizend bezoekers waren normaal. Ze betaalden een tientje entree, en vaak nog een veelvoud voor ingestraald wa ter, medaillons, piramides, boeken, cd's, vi deobanden en kaarsen. Dat geld verdween in de kas van de stichting Line (Leven In Nieu we Energie), in '90 opgericht door Jomanda's toenmalige echtgenoot Jacques Onderwater. Het werd beheerd door een stichtingsbe stuur, gevormd uit het vriendenclubje van het tweetal. Vooral '94 was een topjaar voor Line. Vol gens ex-boekhouder Dirk de Vaal kwam er toen ruim vijf miljoen gulden binnen. Na af trek van kosten resteerde dat jaar een over schot van twee miljoen. In die kosten zat geen salaris voor Jomanda en Onderwater. Het tweetal zei te leven van giften die bezoe kers van de healings in bussen en brieven de poneerden. Boekhouder De Vaal noteerde jaarlijks veertig mille aan giften. Merkwaardig genoeg bleef dat bedrag vier jaar lang hetzelf de, hoewel het aantal bezoekers sterk steeg. Doelstellingen Het geld dat bij de stichting Line binnen kwam, moest statutair bestemd worden voor 'hulpverlening aan mensen, in de breedste zin van het woord, door middel van spirituele genezingen, geestelijke en financiële bij stand'. Een fraaie doelstelling, maar aan hulpverlening heeft Line opvallend weinig uitgegeven. Een kwart miljoen gulden sinds '91. Dat merkte ook de fiscus. Die verklaarde de stichting tot een gewone BV en eiste haar deel van de winst op: veertig procent ven nootschapsbelasting. Paniek in de tent. Maar Onderwater bedacht een list. In december '94 richtte hij de stichting Jomandafonds op. In het fondsbestuur kwamen weer de nodige vriendjes, onder wie Privé-joumalist Willem Jan van de Wetering, die een paar boekjes over Jomanda op zijn naam heeft staan. Jo manda zelf werd adviseur van de stichting. Het Jomandafonds heeft een nóg bredere doelstelling dan de stichting Line: „Het geven van hulp aan mensen in het streven naar ge luk en gezondheid, alsook het schenken van giften, het verstrekken van leningen aan mensen en instellingen teneinde die mensen gelegenheid te geven, eventueel in het bui tenland, genezende behandelingen te onder gaan en/of paranormale hulp of bijstand te verkrijgen; alsook het verzorgen van huisves ting, al of niet tijdelijk, voedsel en kleding van mensen in nood en hulp bij natuur- en milieurampen in de ruimste zin des woords." Zo te zien is heel het wereldleed in die doel stellingvervat. Slecht geheugen Met de fiscus sprak Onderwater af, dat de overschotten van Line in het Jomandafonds gestort zouden worden. Er is weinig in te rechtgekomen. Aan goede doelen werd vol gens voorzitter Henk Janssen uit Arnhem hoogstens twee ton besteed. Waaraan precies kan hij niet zeggen. „Om de privacy van de ontvangers te beschermen." Ook penning meester Hubert van der Maat uit Houten kan de doelen niet meer exact ophoesten. „Iets van vijf mille voor een Pools kindertehuis. Nee, de naam weet ik niet meer. Ook zoiets voor de kinderen van Tsjernobyl, 25 mille aan het rampenfonds bij de wateroverlast van de grote rivieren, verder een stichting in Ede of zoiets. Sorry, ik heb er geen giroaf schriften meer van en alle adressen heb ik weggegooid. Ik hield alles bij in een schrift, maar dat heb ik niet meer." Hij kan zich niet herinneren vorig jaar een donatie van de stichting te hebben ontvangen. Verhaal gehaald bij Jacques Onderwater, directeur van de stichting Line. „De miljoe nen van Jomanda? Man, laat me niet lachen. Die zijn er niet. Het meeste geld is gebruikt voor verfraaiing en verbetering van de Evene mentenhal. Een deel is naar de fiscus gegaan en een hoeveelheid naar goede doelen." In welke bedragen precies? „Dat hoor je niet van mij. Heb ik helemaal geen zin in om te vertellen. Ik hoef tegenover jullie geen enkele verantwoording af te leg gen. Ik vraag jou ook niet wat je met je salaris doet." Noem die goede doelen eens? „Oh, dat zijn er zoveel geweest. Dat weet ik echt niet meer. Ik heb ook geen enkele be hoefte om dat op te sommen. Laat het duide lijk zijn dat ik er zelf helemaal niks aan ver diend heb. Er is geen cent over, als je dat be doelt. En nogmaals: ik heb geen behoefte om dat met cijfers te staven." Enkele jaren geleden maakte Onderwater veel tamtam met de schenking van een hon derdtal afgedankte rolstoelen aan gehandi capte Palestijnen op de westelijke Jordaanoe- ver. Hij had ze voor 'een prik' opgekocht. Evenals de partij verbandmiddelen die hij schonk' aan een ziekenhuis in Varadzin in voormalig Joegoslavië. Miljoenen zoek? Voormalig Line-penning- meester Hendrik van der Wielen uit Culem- borg reageert gestoken. „Er is niets aan de hand met dat geld. Alle suggesties in die rich ting zijn leugens. Ik zeg u dat het zuivere kof fie is. Jomanda en Onderwater waren heel zuinig. Ze leefden van giften, niet van de stichting. Elke cent van Line werd verant woord. Vergeet niet, dat de fiscus op de loer lag. U gaat echt op uw bek als u suggereert dat er miljoenen verdwenen zijn. U kunt dat niet hard maken omdat het niet zo is." Onderwater is sinds anderhalf jaar alleen heerser in de stichting Line. De bestuursle den zijn afgetreden, de laatste drie in juli '95. De reden van de bestuurlijke leegloop is nooit bekendgemaakt. Ex-penningmeester Van der Wielen ('Dat is een privé-aangele- genheid') en ook ex-voorzitter Johan van Rooijen uit Dronten ('Jomanda is nog steeds een goede huisvriendin van ons') weigeren elk commentaar. ,We hebben afgesproken daar niets over te zeggen." Onderwater treedt ondertussen op als ge- volgmachtigde van de stichting. Tot nu toe heeft hij verzuimd een nieuw bestuur aan te trekken, hoewel de statuten hem daartoe binnen een jaar verplichten. „Hij antwoordt niet op onze aanmaningen", zegt woordvoer der Neerbosch van de Kamer van Koophan del te Tiel. „Toch zal dat binnenkort moeten, anders gaan we over tot ontbinding van de stichting." Steeds minder In feite kan Onderwater zijn gang gaan. Aan niemand is hij verantwoording schuldig. De drie woonhuizen op naam van de stichting, met een totale waarde van negen ton, heeft hij inmiddels verkocht. Ze waren bestemd voor de tijdelijke opvang van incestslachtof- fers, die Jomanda op haar healings met god delijke hulp van hun trauma's probeerde af te helpen. In totaal zouden zo'n vijftig slacht offers behandeld zijn. De huizen zijn begin vorig jaar gesloten. Vanaf die tijd worden in- cestslachtoffers met ingestraalde flessen wa ter en bidprentjes huiswaarts gezonden. Jomanda zelf staat op het punt Tiel voor goed te verlaten. De Schakel tussen Hemel en Aarde bindt steeds minder klanten. Gaf ze enkele jaren terug nog vijf, zes voorstellingen per week, nu nog maar twee, op dinsdag en zondag. In de gigantische hal (4000 zitplaat sen) komen per keer nog hooguit 800 bezoe.- kers. Het genezend medium is van plan bin nenkort het land in te trekken om de reste rende gelovigen op te zoeken. Tot woede van Onderwater, die de zaal aan haar onderver huurt en z'n voornaamste bron van inkom sten ziet droogvallen. Berichten dat zijn nieu we vriendin het kunstje van Jomanda in Tiel wil nadoen noemt hij 'flauwekul'. „Ik heb he lemaal geen alternatief voor Jomanda. Dat is de ellende." Wat hij wel heeft is zijn waterorgel met 'fantastische kleureffecten' dat hij in een be lendende zaal opbouwde om er 'grote fees ten' mee op te luisteren. Maar behalve op het Tielse fruitcorso wil dat nog niet erg lukken. In een andere zaal, geschilderd in felle pri maire kleuren, exposeert hij schilderijen, die voor het gros op rommelmarkten zijn opge scharreld. De meeste dagen rest hem een leeg zalencomplex waar hij zich soms ver maakt met een deuntje op het waterorgel. Jomanda zegt niet rouwig te zijn over het tanende bezoek. „De nieuwsgierigen blijven weg, de echte zieken zitten er nog steeds." Ze is 'blij' dat de hysterie rond haar persoon nu afneemt. „Al die auto's in de tuinen, dat brengt overlast bij de buurt en dat zie ik ook liever niet." De banden met Onderwater, van wie ze vorig jaar gescheiden is, zegt ze te hebben doorgesneden. Sindsdien is ze directeur van haar eigen bedrijf, Healing Service Organisa tie BV. Ze huurt de Evenementenhal van On derwater per drie maanden en kan dus snel uit Tiel vertrekken. Hoe ze zakelijk reilt en zeilt wil Jomanda niet zeggen. Van 'zoekge raakte miljoenen' beweert ze niets te weten. Wel constateert ze dat Onderwater de 'har monie verstoort'. „Hoe dat komt? Ik heb er geen behoefte aan de vuile was buiten te hangen. De healings zijn nog wel harmoni eus en vol liefde en daarnaast heb ik mijn privé-leven. Dat is moeilijk door het gebrek aan harmonie." Jomanda in betere tijden. De Evenementenhal in Tiel waar het genezend medium haar kunsten vertoonde, liep enkele jaren achtereen vol. Ze bindt tegenwoordig steeds minder klanten. De Schakel tussen Hemel en Aarde wil weg uit Tiel. foto archief jos poulissen Jacques Onderwater, de ex van Jomanda: „De miljoenen van Jomanda? Man, laat me niet la chen. Die zijn er niet" foto cpd cees mooij

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 43