Borst wil geen voorrang overspannen werknemers Wanneer krijg ik euro's in mijn portemonnee? euro van tilMÏEIÏi Binnenland Uitbetaling wachtgeld aan docenten wellicht in gevaar Pizzakoeriers brommen vaak onverzekerd rond Tellen Biggenexport naar Italië toch illegaal Veel kinderen zijn bang voor geweld op televisie 'Goede hond betrouwbaarder dan mens' EXCLUSIEVE ZEEFDRUK CORNEILLE BIJ VAN TIL ZATERDAG 1 MAART 1997 3 Rechter verbiedt naam BonBonReep haarlem Koninklijke Verkade uit Zaandam moet onmiddellijk stoppen met het gebruik van de merknaam BonBonReep omdat die te veel lijkt op BonBonBloc van Cote d'Or. Verkade moet alle repen met de verboden naam uit de handel halen. Dat heeft de waarnemend president van de rechtbank in Haarlem, J. du Pon, gisteren in kort geding bepaald. Verkade brengt BonBonReep sinds kort op de markt. Het gaat om een chocoladereep met bonbonvulling. Tot woede van het Amerikaanse concern Phillip Morris en zijn Nederlandse dochteronderneming Cote d'Or. Zij verkopen al sinds 1976 eenzelfde product onder de naam Bon BonBloc. Kok: Uitbreiding NAVO gaat door den haag Premier Kok vindt het van weinig realiteitszin getui gen om te denken dat Nederland de trein stil kan zetten wat be treft de uitbreiding van de NAVO. Kok zei dat gisteren na afloop van het kabinetsberaad. De premier reageerde daarmee op het standpunt van WD-fractieleider Bolkestein. Die is van mening dat de NAVO-uitbreiding niet moet doorgaan om de Russen niet voor het hoofd te stoten. Volgens Kok zijn de gesprekken over dit onderwerp tussen de secretaris-generaal van de NAVO, Solana, en de Russische minister Primakov succesvol verlopen. Journalist Eric Peereboom overleden laren* De journalist Eric Peereboom is donderdag in zijn woon plaats Laren overleden. Peereboom, die 68 jaar werd, verwierf grote bekendheid met zijn tv- en radiopraatjes over economie, uitgezonden door de AVRO. Peereboom werkte 32 jaar voor Het Parool. Hij schreef ook enige boeken over economie. 'Automonteurs beschermen tegen roet' Amsterdam De Industriebond FNV wil dat de overheid garage bedrijven dwingt zo snel mogelijk te zorgen voor een goede af zuiging in ruimten waar de roetuitstoot van dieselauto's wordt gemeten. Uit een onderzoek van de bond blijkt dat tweederde van de automonteurs bloot staat aan onaanvaardbare geluids- en stankoverlast. Bij de sinds 1 januari van dit jaar verplichte roetmeting moeten de motoren op topvermogen draaien. Hier bij komen kankerverwekkende stoffen vrij en het maakt een oor verdovend lawaai. Afgewezen asielzoeker mept advocaat nümegen Een 24-jarige Liberiaanse asielzoeker heeft zijn Nij meegse advocaat gisteren mishandeld, omdat hij het land moet worden uitgezet; De Liberiaan richtte ook nog voor tienduizend gulden schade in het kantoor van de advocaat aan. De asielzoe ker kwam bij zijn advocaat verhaal halen. Het gesprek ontaardde al snel in een worsteling, waarbij de Liberiaan de advocaat in het gezicht sloeg. Daarna gooide hij met telefoons en computerap paratuur naar zijn raadsman. De gealarmeerde politie kon de man aanhouden. Hij is ingesloten. Uitsmijter is voortaan gediplomeerd den haag Portiers en uitsmijters hebben binnenkort een diplo ma nodig om hun werk te mogen doen. Ze moeten daarbij in dienst zijn van een bedrijf dat een vergunning heeft om portiers en uitsmijters te leveren. Het Bedrijfschap Horeca is blij met de ze zwaardere eisen die minister Sorgdrager (justitie) wil stellen aan portiers en uitsmijters. „Het is in eerste instantie bedoeld om de penetratie van de georganiseerde misdaad tegen te gaan. Maar het is ook een prima aanzet tot het oplossen van een aan tal problemen in de gelegenheden zoals criminaliteit en drugs gebruik", aldus een woordvoerder van het schap. De diploma's worden straks verstrekt door het Opleidingcentrum Horeca. De opleiding is nog niet begonnen, wel zijn de exameneisen vastge steld. Ontslagen docenten in het on derwijs dreigen binnenkort werkloosheidsuitkering neer op hun rekening gestort te ijgen. Zo groot is de chaos bij Uitvoeringsinstelling Sociale Zekerheid voor Overheid en Dnderwijs (USZO) in Gronin- Dat is de instantie die de ritkeringen (wachtgelden) uit betaalt. Vorige week trok de Ab vaKabo al aan de bel over de broblemen bij de uitkeringsin- stantie. W Nu blijkt dat de reorganisatie W fen automatisering van de dienst dusdanig is mislukt dat de uit- betaling van het wachtgeld zelfs piogelijk in gevaar komt. Dat blijkt uit een accountantsrap- bo-bort over het USZO. In dat rap- binkort krijgt de uitkeringsdienst er Ongenadig van langs. De reor ganisatie bij de dienst is op een rommeltje uitgelopen. Het be staande systeem om wachtgeld- litkeringen uit te betalen stopt binnenkort, terwijl het nieuwe ysteem nog niet functioneert, n totaal gaat het om 1,1 miljard gulden aan wachtgelden voor voormaligonderwijspersoneel. Vanwege de problemen heeft Onderzoek naar bedrijvenpoli's Minister Borst (volksgezondheid) vindt het onwenselijk als werknemers eerder in aanmerking komen voor een behandeling door een psychotherapeut dan mensen die niet werken. Eerder sprak ze zich al uit tegen bedrijven- poli's van ziekenhuizen die werknemers een voorkeurs behandeling geven. Borst heeft geen bezwaar tegen psy chosociale trainingen of cursussen die werknemers vol gen op verzoek van de werkgever. den haag gpdNederlands Centrum Geestelij ke Volksgezondheid en het Ne- Dat blijkt uit antwoorden van derlands Instituut voor Alcohol de minister op vragen van het en Drugs). Daaruit bleek begin PvdA-Kamerlid Middel. Die was deze maand dat er ook in de verontrust over een studie van geestelijke gezondheidszorg het Trimbosinstituut (voorheen soms voorrang gegeven wordt aan werkenden boven niet-v kenden. Een groeiend aantal c ciële behandelaars biedt werk gevers bedrijfszorg aan voor overspannen werknemers. Daarbij gaat het niet alleen om vrijgevestigde psychotherapeu ten, maar ook om enkele Riaggs die daarvoor een apart bedrijf hebben opgezet. Werkgevers kunnen via een Arbodienst re gelen dat hun psychisch zieke personeel direct geholpen wordt. Andere mensen moeten soms wel zes weken of langer wachten voor ze bij het Riagg aan de beurt zijn. Minister Borst vindt deze ont wikkelingen gevaarlijk. Zorg moet toegankelijk zijn voor ie dereen, vindt ze. Bovendien moeten ook werknemers vrij zijn in de keuze van hun behan delaar. Op deze manier dreigen werkgevers te gaan bepalen welke hulp het personeel krijgt in geval van psychische proble men. Dat is volgens Borst niet acceptabel. De minister laat de bedrijvenpoli's onderzoeken. Ze is verder bezig met het inkorten van de wachtlijsten zodat men sen sneller geholpen worden. zijn leven lang met de gevolgen van een ongeluk worden gecon fronteerd", zo waarschuwt een woordvoerder van Terminus. „Als de jongen een ongeluk krijgt tijdens het bezorgen van pizza's is dat zakelijk gebruik. De verzekeringsmaatschappij kan dan op grond van verzwij ging weigeren de schade uit te keren." De ongelukken worden vooral veroorzaakt door de grote haast van de pizzakoeriers. De klant krijgt namelijk de garantie zijn eten binnen een half uur te hebben. De bezorger krijgt de schuld als dat niet lukt en moet vaak een boete betalen. Hoe groot het risico van de jachten de pizza-koeriers is blijkt uit de cijfers van Terminus: op elke gulden premie wordt twee gul den aan schade uitbetaald. De meeste bezorgers van pizza's, spareribs en andere thuismaaltijden rijden onverze kerd rond. Geen enkele verzeke ringsmaatschappij wil het hoge risico dat deze snelle koeriers lopen, nog verzekeren. De enige is verzekeringsmaatschappij Terminus in Den Haag. Met als aandeelhouders de overige schadeverzekeraars, verzekert deze maatschappij de onverze kerbare brokkenmakers. Pizzabedrijven die hun brom- fietsende koeriers willen verze keren moeten daar al gauw 2.600 gulden per jaar voor neer tellen en dan geldt nog een ei gen risico van 500 per ongeval. Daarom zetten veel bedrijven de bromfiets verzekering op naam van de bezorger. „Die kan vlieland» Watervogels in kaart brengen. Daar is deze vrijwilliger van SOVON Vogelonderzoek Nederland r beetje zakjapanner niet ver komt. Op het wad werden namelijk tachtigduizend vogels geteld. Varkenspest kost al tientallen miljoenen het kabinet besloten de grote operatie om ambtenaren voort aan een WW-uitkering te geven in plaats van wachtgeld, met een jaar uit te stellen. De USZO, die dit zou moeten uitvoeren, is daar nu nog niet klaar voor. In een reactie laten Kamerleden weten de gang van zaken 'dra matisch' en 'onacceptabel' te vinden. Bakker (D66) eist een onmiddellijk ingrijpen van mi nister Ritzen van onderwijs, die politiek verantwoordelijk is voor de wachtgelden. Zijn woord voerder laat echter weten dat de dienst niet onder Ritzen valt, maar onder minister Dijkstal van binnenlandse zaken. „On derwijs is slechts een klant", al dus de voorlichter die toegeeft dat Ritzen al vaker geklaagd heeft over de slecht functione rende dienst. Volgens een woordvoerder van Dijkstals mi nisterie is Ritzen als opdracht gever wel volledig verantwoor delijkheid voor de uitvoering van de wachtgeldregeling door het USZO. Ondanks deze con troverse hebben Ritzen en Dijk stal samen besloten de dienst te manen spoedig orde op zaken te stellen. De veehandelaar die de biggen naar Italië exporteerde die deze week besmet bleken met var kenspest, overtrad wel degelijk de regels. Dat heeft het ministe rie van landbouw gisteren mee gedeeld. Behalve de exporteur handelde ook de Rijksdienst voor de keuring van Vee en Vlees (RW) onjuist. De Algemene Inspectiedienst (AID) heeft proces-verbaal op gemaakt tegen de exporteur. Die schond niet het vervoers- verbod of het exportverbod, maar wel een andere Europese regel. De bewuste varkens ver trokken uit Venhorst op 4 febru ari, vlak voordat daar het trans portverbod inging. Ze beland den bij een handelaar in Am- merzoden, net buiten de verbo den zone. Vandaaruit gingen ze twee dagen later via de export verzamelplaats in Den Bosch naar Italië. Toen was het ex portverbod nog niet van kracht. Binnen de Europese Unie geldt echter als regel dat de var kens vlak voor hun export mini maal dertig dagen op één be drijf moeten hebben gestaan. Door het tussenstation Ammer- zoden is niet voldaan aan die regel, die juist dient om de ver spreiding van veeziekten te voorkomen. De Rijksdienst voor de keu ring van Vee en Vlees (RW) had om diezelfde reden geen ex portvergunning mogen afgeven. De dienst controleert de her komst van varkens steekproefs gewijs en liet deze partij biggen ongemoeid, zo verklaarde een zegsman van landbouw deze Intussen bezorgt de varkens pestepidemie de Nederlandse varkensvleessector een finan ciële strop van zeker tientallen miljoenen guldens. Dat leert een eerste inventarisatie van het werkgeversverbond COV (Cen trale Organisatie voor de Vlees sector). Als de veeziekte nog langer blijft woeden en de ex port- en vervoersverboden van kracht blijven of zelfs worden uitgebreid, zal deze schadepost flink oplopen. Overigens blijkt het donder dag gemelde varkenspest-geval in het Brabantse Beers, bij Cuijk, een vergissing. Het daar ingestelde vervoersverbod wordt met terugwerkende kracht ingetrokken. Naar nu blijkt zijn de controle-monsters van varkens op het bedrijf in Beers verwisseld met die van een boerderij in Odiliapeel. In laatstgenoemde plaats kwam gisteren wel het 28e be- smettingsgeval aan het licht. Dat de epidemie nog steeds niet op haar retour is, bleek ook in het Brabantse Landhorst, even ten oosten van Venhorst. Daar werd gisteravond de 29e be smette varkensstapel ontdekt. Hilversum »anp65 procent denkt dat ze agres siever kunnen worden. Een iets kleinere groep (64 procent) is bang voor imitatie door de kin deren van gewelddaden die zij Bijna een derde (31 procent) van de kinderen van zeven tot en met twaalf jaar is vorig jaar weieens zo bang geworden van een tv-programma, dat ze ook na afloop nog een tijdje de bib bers hielden. Dat blijkt uit een onderzoek in opdracht van 2Vandaag, uitgevoerd door de Universiteit van Amsterdam en de NOS-dienst Kijk- en Luister onderzoek. Moord- en steekpartijen en ontvoeringen van kinderen ma ken de jeugdige kijkers bang. Verder gebeurt dat als ze zien dat kinderen pijn wordt gedaan en bij schietpartijen, oorlogen, vliegtuigongelukken en het martelen van dieren. Driekwart van de ouders is bezorgd dat de kinderen bang worden van televisie. Zeventig procent is bevreesd daj de spruiten gaan denken dat ge weld een acceptabele manier is om problemen op te lossen en op tv zien. Ruim 60 procent denkt dat de kinderen te vroeg met seks wor den geconfronteerd en ruim de helft vreest dat hun kinderen harder worden. De meeste ou ders, 78 procent, zijn bang dat hun kind grove taal leert. Van de ouders is 73 procent voor de invoering van een code waarmee wordt aangegeven dat er geweld in een programma zit. Slechts 34 procent is echter voorstander van de anti-ge- weldchip. Bij het onderzoek waren 519 ouders en 314 kinderen betrok ken. Twintig jaar geëist voor een roofmoord Tegen een 37-jarige Groninger gisteren voor de rechtbank in Den Haag twintig jaar gevange nisstraf en tbs met dwangver pleging geëist voor de roof moord op de auto- en motoren handelaar uit Waarden. Het slachtoffer werd 20 juni vorig jaar met 35 messteken in borst en rug om het leven ge bracht. Dat gebeurde tijdens proefrit. Al snel na vertrek de Groninger iets aan de au to te horen en zette hem stil. Hij stapte uit en pakte een vlinder- :s 'om de man te bedreigen hem geld afhandig te maken, lar niet om hem te doden'. De autohandelaar verweerde zich en gaf de Groninger een klap. „Daarop sloegen bij mij de stoppen door", aldus de ver dachte gisteren bij de recht bank. De Groninger liet de au tohandelaar in de berm achter. Zijn buit bedroeg duizend gul den. Hij werd een week na de roof moord aangehouden na een oproep via de televisie. Twee politieagenten herkenden de man die op dat moment vastzat op verdenking van een gewa pende bankoverval. Later bleek dat hij op het moment van de aanslag en de bankoverval met onbegeleid verlof was uit de Mesdagkliniek in Groningen. Daar ondergaat hij een tbs-be handeling voor een soortgelijke doodslag in 1988. De rechtbank doet uitspraak op 14 maart. Akkoord tussen bonden en Avebe De directie van het aardappel - zetmeelbedrijf Avebe en de vak bonden hebben gisteravond een akkoord bereikt over de voorgenomen reorganisatie bij het concern. De directie garan deert de werkgelegenheid van het vaste personeel voor twee jaar, zo is op een persconferen tie in het Drentse Zeegse be kendgemaakt. Directie en bonden hebben ook overeenstemming bereikt looptijd van twee jaar. Per 1 maart van dit jaar krijgen de werknemers een loonsverho ging van 2,75 procent. Per 1 maart 1998 stijgt het loon met nog eens 2,75 procent. Het personeel van de Avebe- fabriek in Veendam legde don derdagochtend het werk neer. Eerder deze week ging het per soneel bij de andere fabrieken al in staking. Leidse onderzoekster laat 'getrainde neusbewijs leveren De neus van een goed getrain de politiehond is even be trouwbaar als het oog van een menselijke getuige. Bij een rechtszaak moet een proef met zo'n hond dan ook als overtuigend bewijs gelden. Dat zegt de Leidse onderzoek ster Adee Schoon, die op 5 maart promoveert aan de Rijksuniversiteit van Leiden. Politiehonden zijn populair. Er is zelfs een Duitse tv-serie waarin een herder zoveel kunstjes kent, dat hij het tot commissaris heeft gebracht. Commissaris Rex maakt met zijn poten hekken open, springt heldhaftig in vier me ter diepe kelders, neemt de te lefoon op en bijt genadeloos de dader in zijn been, als hij deze heeft ontmaskerd. „Heel aardig", vindt Adee Schoon, maar de biologe houdt zich toch liever bezig met de harde realiteit. En die is, dat elke politiehond slechts in één specialiteit goed kan worden getraind. Een speur hond kan lnensen op basis van hun geur identificeren. Voor het betere 'bijtwerk' zijn weer andere honden nodig. Ook de training verschilt. Schoon: „Een bijthond moet bij de opleiding hard worden aangepakt. Als een speurhond een fout maakt, zeg je hooguit 'foei', of je pakt hem even bij zijn nek." De Leidse wetenschapper heeft haar onderzoek gedaan op speciaal verzoek van Justi tie, die wilde weten of honden betrouwbare getuigen zijn. Een vraag, die Adee Schoon met een volmondig 'ja' beant woordt. „Een goede hond is zelfs betrouwbaarder dan een legt maar één keer een getui genverklaring af, en die kun je niet testen. In het geval van een hond kun je zeggen: hij heeft zich in de praktijk al be wezen door bij proeven hoog te scoren." Een hond met een lage sco re komt niet door de opleiding heen, maar een hond die feil loos de geur van een voorwerp koppelt aan de eigenaar, is ge slaagd. Volgens Adee Schoon zijn in principe alle honden geschikt als speurhond. In de praktijk voldoen Mechelse herders goed. Schoon: „Maar dat is ook een kwestie van tra ditie. In Engeland gebruikt de politie labradors." Wilt u meer weten over de euro? Bel de gratis Eurolijn 0800 1521 (ma t/m vr 9.00 - 21.00 u) of raadpleeg de internetsite http://www.euro.nl imiHMilllillH IMiliMJiM Wonen en kunst zijn bij Van Til een symbiotische verhouding aangegaan. Ter illustratie ont vangt u nu bij ons, bij aankoop van min. 4000,- interieur artikelen, een exemplaar naar keuze uit een selectie zeefdruk ken van Corneille.* Wij bieden u dit kostbare kunst werk gesigneerd en genummerd in fraaie lijst aan. Modern en klassiek top-design wordt bij Van Til geflankeerd door origineel werk van heden daagse beeldend kunstenaars. De internationale faam van Cobra-kunstenaar Corneille is legendarisch.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3