Peter Post: 'Waarom zou ik?' Fransen juichen al vroeg 4 WIELERPELOTON ZONDER INDURAIN 193 ZATERDAG 1 MAART 1997 De beroepswielrenners hebben er jaarlijks al wat wedstrijden - in zuidelijke \orden - opzitten wanneer ze in België aan de start komen voor de 'Omloop Het -rolk'. Die koers wordt door het internationale peloton nog steeds beschouwd als de officiële opening van een nieuw seizoen. Vandaag is het weerzover. Het wielerjaar '97 begint dan met een belangrijke afivezige: Miguel Indurain, vijfvoudig winnaar van de Tour de France. Hij besloot een punt te zetten achter zijn glanzende carrière. Zijn afscheid was in de winterse rusteen veelbesproken onderwerp. Evenals de aankondiging dat er dit seizoen begonnen wordt met dopingcontroles via het prikken van bloed. Op deze pagina de stand van zaken in de profivielrennerij. 'Alles gaat gewoon door, ook zonder Peter Post'. Oud-ploegleider geniet van leven zonder verplichtingen 'n ïje motten ze, nje, nje en I nog eens rije'. Peter Post sprak de 'oorden met kracht uit, hield de van em bekende 'r' extra lang aan en keek 6H a het uitspreken dreigend de zaal in. eter Post had antwoord gegeven op de raag hoe de crisis in het Nederlandse jp tielrennen moet worden bezworen. Dat was vier jaar geleden. "'J De ogen van Peter Post (63) schieten On Igenwoordig nog maar zelden vuur. onder ploeg, zonder verantwoordelijk eden of verplichtingen ontsnapt zelfs e huidige generatie Nederlandse wiel- jnners aan een al te hard oordeel van p twee jaar geleden gestopte ploeglei- er. .Peter Post geniet van het leven zoals Doit tevoren en dat doet hem zichtbaar en ped. Wie foto's van tien jaar geleden ?rgelijkt met de Post van nu, ontkomt iet aan de conclusie dat het verdwijnen de in de Histor/Laserploeg en het ver sie fhijnen van de VUT op hem een zalven- iej e werking hebben gehad. Nog geen grij- p haar, nog geen kilo teveel. De enige ht- prplichting die hij zichzelf oplegt, is een pgelijkse fietstocht van een kilometer of pnderd. Ter versteviging van de spie- in, ter voorkoming van slijtage. V) Post heeft van een multinational het 1 bod een nieuwe ploeg op te zetten, laar wie hem thuis relaxed in de witle- eren bank ziet plaatsnemen, kan zich auwelijks voorstellen dat deze man ooit ve °g achter een bureau gaat zitten, laat jgj pan in een ploegleidersauto. irt- Aanbieding pst, net terug van een week wegge pest: „Mensen in mijn omgeving zeg- fen: je moet nog één keer terugkomen let een ploeg. Dat kan wel zo zijn, maar |lf hoef ik niet zo nodig. Waarom zou p Voor de uitdaging soms? Kom nou, aarvan heb ik er genoeg gehad in mijn nt- iven. Om mezelf waar te maken dan? bh, wat heb ik nou nog te bewijzen... Er peft zich een firma bij mij gemeld. Die lensen zijn erg geïnteresseerd en ze ebben me gevraagd een plan te maken, (at is moeilijk, want als ik iets doe, moet en pt iets aparts zijn, iets dat nog niemand eeft gedaan. Anders doe ik het net zo èf niet. Maar wat? Goeie vraag. Nee, het ;n- ll geen Nederlandse ploeg worden, dat loet je maar vergeten. Raas en Priem Den het ook met voornamelijk buiten- aiders omdat er in Nederland niet beter t Het zal niet de opzet van de Rabo- !Ur ank krijgen. Dat plan had ik destijds in [dachten, maar dat doen zij nu al. Dat I ik dus niet kopiëren. Het moet een loeg worden die meteen succes kan ha- in. Maar ik vraag me serieus af of ik nog fel zin heb in al die zorgen." i Vroeger, ja vroeger kreeg hij de krie- els als de eerste wedstrijden in Zuid- tankrijk zich weer aandienden. Dat ge- pel kent hij niet meer. „Ik volg wel alles, op televisie en in de kranten, er ontgaat mij weinig wat het wielrennen betreft. Maar ik ga nog maar zelden naar de wedstrijden toe. Als je renners in koers hebt, is er wat te beleven, maar zonder de spanning van je eigen mensen die meedoen, vind ik er niet veel meer aan. Ik ben wel met vrienden op het wereld- kampionschap in Lugano geweest en de Amstel Goldrace sla ik nooit over, maar voor de rest heb ik niks te zoeken bij het wielrennen. Bovendien, op tv zie je het best wat er gebeurt." 'Een vreemd wereldje' Hij heeft nog wel contact met renners die hem na aan het hart liggen. Post was één van de weinigen uit de wielerwereld die Johan van der Velde bezocht in de gevangenis, hij belt nog met zijn oogap peltje Maurizio Fondriest en Wilfried Nelissen leerde na zijn ernstige val de warme kant van de vroeger voor meedo genloos versleten Post kennen. Ook de band met Theo de Rooy en Walter Planckaert, zijn ploegleiders in de Panasonic- en Histor-tijd, is blijven be staan. De eerste staat onder contract bij de Rabobank en zal, mocht de nieuwe ploeg er toch nog komen, geen telefoon tje krijgen. Walter Planckaert zou even tueel zo weg kunnen bij 'Palmans' en dus een optie zijn. „Een betere ploeglei der dan Walter is er niet." Dat de Vlaam se ex-coureur geen emplooi vindt bij een grote sponsor, noemt hij 'typisch voor de wielrennerij.' Post: „Als firma moet je de beste ploegleider nemen. Dat hebben wij vroe ger ook altijd gedaan. Maar er zijn ploeg leiders die geen goeie mensen naast zich dulden omdat die nieuwe man teveel dingen ziet die niet kloppen. Daardoor verzwakt de positie van de eerste man. Het is toch een vreemd wereldje, soms een beetje louche ook. Goeie mensen krijgen geen kans." Waartoe dat kan leiden, illustreert hij aan de hand van een etappe in de Tour de France van vorig jaar. Assisent-ploeg- leider Ad Wijnands, een ex-coureur van Post, verbood Peter van Petegem te laten meewerken in een ontsnapping omdat de tactiek was afgestemd op sprinter Jeroen Blijlevens. Post: „Je mag het de renner niet kwalijk nemen en eigenlijk de assistent ook niet. Je moet je afvragen hoe die assistent het heeft geleerd? Zon beslissing komt van bovenaf. Die man in de auto moet méér zijn dan iemand die alleen opdrachten van hogerhand uit voert. Hij moet persoonlijkheid hebben, maar dat mist Ad Wijnands. Een ploeg leider moet een visie op tafel kunnen leggen. Daar hebben de renners profijt van. Theo de Rooy had bij mij altijd een eigen mening. Renners moeten respect hebben voor een ploegleider. Is dat er niet, dan kun je het vergeten." Theo de Rooy leerde het vak van Post en brengt zijn kennis nu over op een ge neratie wielrenners die leergierig en ka raktervol is maar de kwaliteit van de vroegere toppers mist. Dat vraagt ge duld, een eigenschap waarvan De Rooy en zijn assistent Adrie van Houwelingen meer hebben meegekregen dan hun met successen verwende leermeester. Post: „Mild voor renners? Het is toch .zeker geen zachte sport? Het is keihard. Ik was op het laatst ook zachter tegen over mijn renners. Toch moest er op zijn tijd met de vuist op tafel worden gesla gen, anders gaat het mis. Als je een ren ner de vrije hand geeft, gaat-ie doen waar-ie zin in heeft. Maar of-ie daar een betere renner van wordt? Voor zover ik het kan bekijken, is de Rabobank goed bezig met opleiding. Dat kan ik van an dere ploegen niet zeggen. Bij TVM roe pen ze wel steeds dat ze iets aan oplei ding doen. maar ze doen helemaal niks." In de Tour van vorig jaar zag hij licht puntjes, maar de prestaties in de tweede helft van het seizoen gaven hem te den ken, ondanks de overheersend optimisti sche geluiden die willen doen vermoe den dat het ergste leed geleden is. Generatie meerijders Post: „Er wordt nu geroepen dat het de goede kant op gaat, maar dat kan ook een manier zijn om hun eigen straatje schoon te vegen. Het is lullig om te zeg gen, maar als je een WK niet kunt uitrij den, ziet het er nog steeds slecht uit. Normaal gesproken is de Tour een basis voor de rest van het seizoen, maar het is gebleken dat ze nadien slechter worden. Ik moet toegeven dat de eisen tegen woordig erg hoog zijn. Voor de renners is het zeker niet gemakkelijk op dit mo ment. Die snelheden van tegenwoordig zijn ongelooflijk en het is een gegeven dat je geen topper wordt als je nooit op kop rijdt. Nu doen ze niet anders dan meerijden. Omdat er zo weinig klasse coureurs zijn worden mindere goden plotseling gebombardeerd tot kopman, terwijl ze niet eens een goede knecht zijn. Goed knechten is moeilijk hoor! Ik zou er geeneen kunnen noemen in Ne derland die het kan. Nee, we zijn er nog lang niet. Jeroen Blijlevens is een licht puntje. Je hebt niet eens zoveel toppers nodig om een hele generatie omhoog te helpen. Vier of vijf goeie coureurs is vol doende. Maar ik zie ze nog niet. Dan zouden ze er in de maand februari al hebben moeten staan. Maar wat zijn de winnaars tot nu toe? Juist, dezelfde man nen als vorig jaar: Zabel, Bartoli en Mu seeuw." Zou hij niet willen meewerken aan een nieuwe bloeiperiode? Post: „Ach, ik heb alles al gedaan. Ef zijn ook nu nog genoeg goeie mensen in de wielersport. Alles gaat gewoon door, ook zonder Peter Post." Die nieuwe ploeg, die zal er wel niet meer komen. De Ster van Bèsseges is een op warmronde, maar de chauvinisti sche Fransen hebben de winnaar van het rittenkoersje aan de Cöte d'Azur al uit geroepen tot hun nieuwe held. 'Petit' Richard Virenque werd Patrice Halgand (22) uit Bretagne in de sportkrant l'Equipe genoemd na zijn eerste zege. De Ster van Bèsseges is de Tour de France niet en Patrice Halgand is Ri chard Virenque niet, maar vooruit: de jonge renner weet nu tenminste dat winnen ver wachtingen wekt. De Fransen hebben visioenen van bloemen kransen, rondemissen en gele truien terwijl ze weten dat de weg naar wielerroem veelal niet over rozen loopt. Dit jaar schuilen er zelfs nog meer gevaren dan voorheen. Immers, de 'wil de' bloedcontroles worden volgende maand van kracht. Het eerste 'slachtoffer' is nu al ge vallen: Udo Bölts van Telekom. Bij een routinecontrole door de ploegartsen is drie weken geleden vastgesteld dat de hemato- crite waarde van zijn bloed (de verhouding watertvaste deeltjes) 50,2 is. De internationale wielerunie UCI heeft vorige maand in samen spraak met ploegartsen en ploegleiders de grens op 50 bepaald. Wie die limiet overstijgt heeft te dik bloed, loopt de kans op een hart- of herseninfarct en wordt om die reden op non-actief gesteld tot is aangetoond dat de waarde weer onder de vijftig ligt. Parijs-Nice heeft de primeur van de bloedprikken. Er zul len er daarna nog zo'n achthonderd controles volgen. Wordt Bölts in Parijs-Nice geprikt, dan wacht hem met de huidige samenstelling van zijn bloed een startverbod. Medici van de Uni versiteitskliniek van Freiburg, waar de renners van Walter Godefroot maandelijks aan testen worden onderworpen, proberen de UCI te be wegen voor Bölts een uitzondering te maken omdat de hematocriet van de Duitser van na ture hoog is. Dat zal niet lukken, want als Bölts een 'ausweis' krijgt is er geen reden meer die aan anderen te weigeren. Het is afwachten welke renners nog meer met deze problemen worstelen. Naast het drama-Lance Armstrong, bij wie kanker werd geconstateerd, en het afscheid van Miguel Indurain, was de polemiek over EPO en de daaruit voortvloeiende bloedcon troles de voorbije winter het belangrijkste on derwerp van gesprek in de wielrennerij. Uit de hoek van Mapei/GB zijn nog geen ver ontrustende berichten vernomen over extreme bloedwaarden. Zaterdag, als met de Omloop Het Volk het wielerseizoen in West-Europa be gint. zal blijken dat het regime van de Itali aans/Belgische formatie onveranderd is. Gian- luca Bortolami vertrok bij ploegleider Patrick Lefevere omdat hij zich niet kon schikken in de verdeling van de podiumplaatsen in de laatste, gedenkwaardige Parijs-Roubabc, toen drie Mapei-renners als eersten de wielerbaan opdraaiden. Gekrenkt vertrok hij naar Festina. Daartegenover staat de komst van Gianni Fa- resin, Gianni Bugno, Gianluca Pianegonda en Stefano Zanini. De laatste leidde bij Gewiss met veel succes de sprints in voor Nicola Mi- nali en mag dat dit jaar voor Tom Steels doen. Johan Museeuw vertelde vorige maand dat hij, als de mogelijkheid zich voordoet, de over winning in de 'helleklassieker' dit seizoen aan Andrea Tafi zal schenken. Als dank voor bewe zen knechtenwerk. Museeuw heeft in Bugno sinds kort nög een ploegmaat die hij hoog heeft zitten, ja die hij zelfs bewondert. De we reldkampioen vernoemde zijn zoontje naar zijn nieuwe makker: Gianni Museeuw. In juli, tijdens de Tour, wordt hij voor de tweede keer vader. Het is niet om deze reden dat hij de Ronde van Frankrijk wil laten schieten. Mu seeuw vindt dat hij zijn handen vol heeft aan de Wereldbekerklassiekers. Frank Vandenbroucke daarentegen, de man voor de Waalse wedstrijden, heeft zich vorige week laten opnemen in het revalidatiecentrum van de Duitse specialist Wolfarth-Miiller in München. Vandenbroucke kreeg opnieuw pro blemen met één van de pezen in zijn linker knie, een zwak punt sinds een val in zijn junio- rentijd. Tony Rominger, Abraham Olano en Manuel Fernandez Ginez zijn de bekendsten van de achttien renners die bij Mapei/GB mochten vertrekken. De sanering is een gevolg van een UCI-maatregel die verbiedt dat ploegen op 1 januari 1998 meer dan 22 coureurs op de loon lijst hebben staan. In 1997, een overgangsjaar, is het maximum 25. De Spanjaarden vonden emplooi bij Banesto, Rominger is één van de drie troeven van Cofidis. IN FRANKRIJK heeft Cyrille Guimard met de miljoenen van het Franse postorderbedrijf Co fidis een ploeg samengesteld die door de komst van Tony Rominger en Maurizio Fon driest (Roslotto) veel UCI-punten heeft, maar weinig toekomst. Beiden kenden een matig seizoen en zijn op leeftijd (repectievelijk 32 en bijna 36). Dat Guimard Lance Armstrong aan trok was wèl te begrijpen, al moet worden af gewacht of de Amerikaan volledig zal herstel len. Casino investeerde in Pascal Richard, Alber to Elli, Rolf Jaermann en Marco Saligari. allen van het Italiaanse MG. Davide Rebbelin en Mauro Gianetti zijn de bekendste nieuwe ge zichten bij La Francaises des Jeux, de vijfde ploeg die op een Franse licentie rijdt. De reste rende teams zijn Festina (Virenque, Dufeaux, Bortolami) en Gan. IN ITALIË sloot het jeansmerk Carrera na jaren van sponsoring de kas. Tot de coureurs die op zoek moesten naar een andere werkgever be hoorden Claudio Chiappucci en Marco Panta- ni. Chiappucci koos voor Asics, nieuw in de wielrennerij. Pantani, die zijn rentree maakt na een val die hem in 1996 uit competitie hield, vertoont zijn klimkunsten in het shirt van Mer- catone Uno. Polti, waar Gerrit de Vries onder contract staat, sloot Axel Merckx in de armen. IN SPANJE slaat Banesto zonder Miquel Indu rain een nieuwe weg in. Zonder 'De Zwijger' stemt José Miguel Echevarri het seizoen niet meer alleen op de Tour af. Aan Abraham Ola no de taak de vijfvoudige Tourwinnaar te doen vergeten. De Fransman Armand De las Cuevas is de bekendste buitenlander. ONCE gokt op nieuw op het Frans/Zwitserse duo Laurent Jalabert/AlexZülle. IN BELGIË krijgt Andrei Tsjmil bij Lotto gezel schap van Djamolidine Abdoesjaparov en Jo Planckaert (beiden Refin). Wilfried Nelissen, een seizoen uit competitie sinds een ernstige val in Gent-Wevelgem, maakt zijn rentree in het tricot van Palmans, het nieuwe project van mega-ondernemer Noël DeMeulenaere De sponsor uit Waregem stopte met Collstrop. Zijn tuinafzettingen werden voldoende bekend in België. Daardoor kwamen drie Nederlan ders op straat te staan (John den Braber, Rob Mulders en Paul Konings). SLECHTS DRIE NIEUWE PROFS Na de kwantitatieve opleving van 1996 is het aantal Nederlandse beroepswielren- ners dit jaar weer teruggelopen. De KNWU gaf tot op heden 44 licenties af. Dat is 25 procent minder dan vorig seizoen. Toen drongen twaalf nieuwelingen door. Twee van hen (John den Braber en Paul Ko nings) moesten hun (Belgische) werkgever na één jaar al weer vaarwel zeggen. De Nederlande ploegen verwelkomden slechts drie nieuwe profs van wie twee bij Foreldorado: Jan Hordijk en Michel Cer- neus stapten van de amateurafdeling over naar de profploeg. Die staat dit jaar onder leiding van een nieuw gezicht. Frits Schür werd door de sponsor geofferd ten faveure van Peter Verbeek, met zijn 31 jaar verre weg de jongste van de Nederlandse ploeg leiders. Louis de Koning (TVM) is de derde nieuw komer, al moet daar aan worden toege voegd dat de renner al eerder prof was in de ploegen van Post en Raas. Na twee goe de seizoenen bij de amateurs krijgt De Ko ning van Cees Priem een nieuwe kans. Martin van Steen en Raymond Thebes kregen geen contract meer bij TVM. Jclle Nijdam stopte met wielrennen. Bij Foreld orado hield Wybren Veenstra het vanwege gezondheidsredenen voor gezien. Het Zeeuwse talent Davy Dubbeldam stapte over van Foreldorado naar TVM. Michel Cornelisse, die na een dopingaffai- re moest vertrekken bij Priem, vond on derdak bij Foreldorado. De Rabobank, dat dit seizoen ook met een amateurploeg verschijnt, versterkte zich met drie Nederlanders: Patrick Jonker (ONCE), Max van Heeswijk (Motorola) en Jans Koerts (Palmans). Henk Vogels, een Australiër met Nederlandse ouders, ver trok van de Rabobank naar het Franse GAN. In Spanje kreeg Tom Cordes (MX Onda) geen contract meer. GESTOPT De meest bekende renners die besloten een punt achter hun carrière te zetten zijn: Miguel Indurain, Jean-Francois Ber nard, Jean-Claude Colotti, Sean Yates, Edwig van Hooijdonck, Eric Vanderaer- den, Davide Cassani, Andy Hampsten, Stepen Hodge, Olaf Ludwig, Mare Ser geant, Franco Vona, Oliverio Rincon, Therry Marie, Herman Frison en lelie Nijdam. t/ie foto's van tien jaar geleden vergelijkt met de Peter Post van nu (63 jaar), ontkomt niet aan de conclusie dat het verdwijnen van e Histor/Laserploeg en het verschijnen van de VUT op hem een zalvende werking hebben gehad. foto cfd roland de bruin Miguel Indurain: de belangrijkste afwezige in het nieuwe wielerjaar. foto archief

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 35