nader t =/ol gas over het beeldscherm p— tplPVKIP FIFA '97: must voor de computervoetballer ansloze virussen en een hulpje voor de pc Multi Media >ntspannen de vereld rond Brutale panter met rare stem rERDAG 1 MAART 1997 De illusie om het als tweede B W [J Nederlander helemaal maken in de Amerikaanse racewereld, wordt bij het spelen van IndyCar Racing II snel de grond - of nauw keuriger geformuleerd: de vangrail - in geboord. Strak als een rouletteballe tje draaide Arie Luyendijk destijds met 200 mijl per uur zijn rondjes over de kuipvormige circuits van Phoenix en Michigan. Maar wie fn dat op cd-rom na wil doen voelt zich als hetzelfde balletje, gelanceerd door een dronken crou pier. IndyCar II - ontwikkeld door Papyrus - is lasti ger dan het populaire Grand Prix II van Mi- croPose. Dat begint al met de taal. Grand Prix II is volledig in het Nederlands te in stalleren en ook de uitge breide handleiding is in de moedertaal opgesteld. Dat is vooral van belang als het gaat om de toepassing van de uitge breide technische mogelijkhe den, waarin beide raceprogram- mós overigens niet voor elkaar onder doen. IndyCar II bedient zich uitsluitend van het Engels, wat de viewing of the Pit Status Box af en toe net zo ingewikkeld maakt als het doornemen van de Dode Zee-rollen. Ook andere handelingen lijken wat meer moeite te kosten. Wie - bij Grand Prix II - gewend is om na de keuze voor een 'snelle start' automatisch op het laag ste (makkelijkste) niveau zijn rondjes mee te draaien, komt bij IndyCar II van een koude kermis thuis. Een goede bestu dering van de gebruiksaanwij zing is noodzakelijk om niet na de eerste de beste bocht als spookrijder de race te vervol gen. Grafisch is het programma ook wat minder. Het is soms al lemaal wel erg tweedimensio naal, waardoor je een bocht pas ziet aankomen als het eigenlijk net te laat is. Voor de gevorderde beeld schermracer zit hier tegelijk ook weer een uitdaging in. Wie met IndyCar II leert lezen en schrij ven hoeft voor geen enkele Grand Prix Il-coureur opzij te gaan. Het programma biedt trouwens nog een paar leuke extra 's die de tegenhanger van Micropose ontbeert. In de paintshop kan de wagen in elke gewenste kleur worden gespo ten en kan zelfs het eigen uni form van de rijders worden ont worpen. De mogelijkheid om de eigen race vanuit verschillende camera-standpunten terug te zien vormt, zeker als je het spel nog maar nauwelijks onder de knie hebt, uitgelezen materiaal voor America's Funiest Homev ideo 's. Of er in de toekomst een groot scherm in de huiskamer komt waarop alle activiteiten op het gebied van televisie, Internet en computers zich zullen afspelen is nog lang niet zeker, maar vast staat dat PC en televisie steeds verder naar el kaar toegroeien. De Duitse videokaartenfabri kant Miro brengt een reeks van produkten op de markt waarmee diverse bruggen tussen vi deo, televisie en personal computers worden Min. systeemeisen: IndyCar II draait zo wel onder Dos (vanaf 5.0) als onder Win dows 95 en op de Mac (PowerPC). Aan bevolen wordt minimaal een Pentium 90, met 16 Mb intern geheugen, 15 Mb vrije ruimte op de harde schijf en een joystick (of een stuurwiel met pedalen). IndyCar Racing II wordt uitgebracht door Sierra. Beschikbaar gesteld door Homesoft. Prijs: 49,95. Grand Prix Manager II Wie aan het racen zelf geen in tellectuele bevrediging meer ontleent maar toch motorolie door zijn aderen heeft vloeien, kan zijn hart ophalen aan Grand Prix Manager II. Het met hoge snelheid rondrazen op het asfalt is hier ondergeschikt ge maakt aan de organisatie van het miljoenenbedrijf dat een Formule I-team tegenwoordig is. De teammanager moet er niet alleen voor zorgen dat het wagenpark perfect is geprepa reerd voor de races, maar voert ook onderhandelingen met sponsors, regelt alle financiële zaken, stippelt het personeels beleid uit en maakt plannen voor de toekomst. Tijdens de race voorziet hij de coureur van alle mogelijke informatie en ad viezen om zo succesvol moge lijk te rijden. Grand Prix Manager II noemen de makers 'veel meer dan een opgewaardeerde versie van Grand Prix Manager'. Naar aan leiding van reacties van gebrui kers is de simulatie volledig op nieuw ontworpen, onder meer aan de hand van de teams en de aangepaste FIA-regels voor het wedstrijdseizoen 1996. Het uitstekend verzorgde spel is behoorlijk pittig, maar door Mi- croPose wordt een uitgebreide schriftelijke handleiding in het Nederlands bijgeleverd, met alle mogelijke informatie. Het 106 pagina 's tellende boekwerk be vat onder meer een bijlage die de speler hints geeft om zijn team als beste uit de bus te la ten komen. 'LEES DEZE BIJLA GE NIET als je op eigen kracht de vele uitdagingen wilt trotse ren', staat er uitnodigend bij. Wie nog met vragen blijft zitten kan in Engeland ook bellen naar de MicroPose Hintlijn. Min. systeemeisen: 486 DX2 66 MHz (Pentium aanbevolen), 8 Mb RAM, MS Dos 5.0 of hoger, Windows 3.x of Win dows 95, grafische kaart, double-speed CD-rom speler, minimaal 1 MB video- -ram of hoger. Bij het spelen in een net werk is Windows 95 vereist. Beschikbaar gesteld door Homesoft. Prijs: 119,95. Perfect Grand Prix Om Perfect Grand Prix van In stant Access te kunnen gebrui ken moet je in het bezit zijn van het racesimulatiespel Grand Prix II. Perfect Grand Prix biedt (100 procent onofficieel!) allerlei toevoegingen om Grand Prix II een nog gelikter uiterlijk te ge ven. Zo kunnen er zes nieuwe cockpits worden geïnstalleerd, bestaat de mogelijkheid om de grafische uitvoering van de wa gens te veranderen en biedt het programma allerlei toepassin gen om wijzigingen aan te brengen in onder meer de be sturing van de wagen en de in terpretatie en registratie van ra- cegegevens. Het belooft ook 'grotere en meer spectaculaire ongelukken'. Perfect Grand Prix bevat verder een Internet Bo nus, om de laatste uitvoeringen van de racewagens te downloa den. Minimale systeemeisen: 486/66 Mhz of hoger, MS-dos 5.0 met 8Mb ram (onder Windows 95 16 RAM.) VGA of SVGA grafische kaart en double speed cd-rom- speler. Beschikbaar gesteld door Homesoft. Prijs: 34,95. DvdP Miro brengt van oudsher professionele video kaarten op de markt, die bedoeld zijn voor zwa re toepassingen in het bedrijfsleven. Daarnaast werden goedkopere videokaarten geproduceerd voor onder meer de PC's van de inmiddels ter ziele gegane Duitse computerketen Escom. Mi ro wil nu de doorsnee consument aan zich bin den door middel van enkele geraffineerde com putertoevoegingen. Voor de speelse computergebruiker is er de '3D Adventure Set', waarmee een eerste stap wordt gezet op het pad van de 'vitual reality'. Het pak ket bevat namelijk de Fanatix videobril, die in combinatie met de monitor van de computer wordt gebruikt. Dat gaat een beetje op de ma nier van de rood-groene brilletjes die worden gebruikt om driedimensionale speelfilms te be kijken. De monitor vertoont een dubbelbeeld, dat in combinatie met de bril een indrukwek kend driedimensioneel effect oplevert. De eerste versies van de videobril bezorgden de gebruiker vooral hoofdpijn, omdat het beeld niet snel genoeg werd ververst. Dat probleem is door een aanzienlijke versnelling opgelost. De Fanatix bril is minder vermoeiend om te dragen dan de zware virtual reality helm, die boven dien een stuk duurder is. Ook past de videobril zonder problemen over een gewone bril. Aan sluiting is simpel, via een plugje dat tussen de monitor en de PC wordt geplaatst. De Fanatix wordt verkocht in combinatie met de Miromedia 3D videokaart, die gebaseerd is op de bekend S3-chip die op veel snelle video kaarten is terug te vinden. Óp de kaart kan ook een gewoon televisietoestel worden aangeslo ten. Verder zit er een Miromedia Surroundkaart in de set, een uitbreiding van de gewone geluids kaart die voor een ruimtelijk effect via de luid sprekers zorgt. Het bijgevoegd science fiction schietspel Descent II maakt optimaal gebruik van de mogelijkheden van de nieuwe hardewa re. Je krijgt inderdaad te neiging te bukken als de driedimensionale 'aliens' op je af stormen. Er zijn meer spellen die gebruik maken van dit driedimensionale effect, zoals Hellbender van Microsoft. De Adventure Set kost omstreeks 600 gul den, en er zijn ook goedkopere versies, bijvoorbeeld zonder surroundkaart. TV op monitor Wie al werkend op de computer ook een oog wil houden op de televisie-uitzendin gen kan de Miromedia PCTV-tuner in de PC plaatsen. Beeldvullend televisie is dan mogelijk, maar het televisiebeeld kan ook in een hoekje van het computerscherm worden geplaatst, te gelijkertijd met een andere toepassing in Win dows. De insteekkaart kan verder stukjes beeld vastleggen, die dan bijvoorbeeld over het Inter net kunnen worden gestuurd. De PCTV-tuner kost 249 gulden. Van een geheel andere orde is de DClO-vïdeo- kaart, waarmee videobeelden kunnen worden verwerkt. Videobeelden van bijvoorbeeld een vakantie kunnen met deze insteekkaart op al lerlei manieren worden bewerkt. Speciale effec ten, overvloeiend beeld, door het beeld rollende titels, alle technische snufjes van de omroepen kunnen op de eigen PC worden uitgevoerd. Normaal gesproken heb je daar drie videore corders, eem mengpaneel en een titelmaker voor nodig, waarbij het nog een hele toer is om een aanvaardbaar resultaat te krijgen. Dit voor al vanwege het kwaliteitsverlies dat dan optreedt. Met behulp van de uitgekiende software die bij de kaart hoort kan een creatieve videobewerker een vakantiefilm maken waar de vonken van af springen. Een heel verschil met het slaapver wekkende dia-avondje van de buurman. De DC-10 videokaart kost 1000 gulden, en er zijn ook duurdere uitvoeringen verkrijgbaar die vanzelfsprekend meer kunnen. Je hebt er wel een stevige computer met een grote hard disk voor nodig, want gedigitaliseerde video vreet Megabytes. Voor de verwende videofilmers. De produkten van Miro worden via computer keten Vobis verkocht. Informatie: Miro Compu ter Products, tel. 040-2670486. Op Internet: ww- w.miro.com. FB f ,S^'c"<A ie'ixJfoo. cr; O" A>lkcl VnejA" RQiA NVcnMk-a^t fWÊÊt "W, us le Software van Dorlington Kindersley wordt alom ge- md. Steevast echter wordt daarbij het bezwaar aan- ien.perd van de Engelse taal, die het voor veel gebrui- s (te) moeilijk maakt om alles te kunnen volgen. Aan emlf'eiProSrarnma's hoefje al helemaal niet te denken. libilla/VNU heeft daarom een vertaling gemaakt van uw l fraai aardrijkskundig programma, dat net als 'Kijk, werkt het' (How Things Work) een absolute aanrader leelDp Wereldreis! heet het en het is een prima manier kinderen op een ontspannende manier iets te leren naai de wereld. Over de steden, over de attracties, over re leven elders, over dieren, enz. I pakket zit in een opvallende doos. Nu is dat het ge- met veel software, maar het afwijkende formaat valt middellijk op. Als de doos eenmaal is geopend wordt Idelijk waarom. Er zit een complete puzzel en een Iter met stickers in. Het programma zelf bestaat uit erse onderdelen. De basis is een wereldreis, arbij een stickerboek kan worden gevuld, een e (kaartenverzameling kan worden aange- fl, enz. 'Wereldreis! is geschikt voor kinderen van- sen jaar of 5, 6 en gedurende de hele ba- ichool zull;en ze er plezier aan kunnen be- pn. (.systeemeisen: PC 486SX/25 of Mac 68030,4 Mb ram oor Mac), Dos 5.0, Windows 3.1 (7.0 of hoger voor 0, SVGA-monitor, muis, double speed cd-rom-drive. j: 89,00. Wie van voetballen op de computer houdt kan niet om het spel FIFA- soccer van EA-Sports (Electronic Arts) heen. De nieuwste versie, FIFA '97, is er voor de pc maar ook voor Playsta tion en de SuperNintendo en is voor de virtuele voetballer bijna een must. Een scala aan wedstrijden opent zich. Veld- of zaalvoetbal, interlands van meer dan zestig landen, nationale competities uit twaalf landen of toer nooien van landen of clubs zijn nog maar de gemakkelijkste keuzes. Je kunt je eigen team en dat van de te genstander uitzoeken, je kunt tegen de computer spelen of tegen een lijfe lijke tegenstander. Die kan naast je zitten, maar via gebruik van een mo dem ook achter een computer elders. Ook het samenstellen van een eigen 'dream-team' is mogelijk. Het inbrengen van wisselspelers, het zelf bepalen van de lengte van de wedstrijd, het bekijken van het spel vanuit acht verschillende camer- standpunten, herhaling, desgewenst in slow-motion, van de fraaiste acties, letterlijk van alles kan. Het beeld is van superieure kwaliteit. Ook de voet balintelligentie van de spelertjes ligt hoog: verdedigers die niet direct in stappen maar blijven dekken, dat zie je maar weinig in het video voetbal. Een bijzonder aardige optie is ook het live- commentaar bij de V wedstrijd, waar- „.w- mee bijvoor beeld de twee Engelstalige verslaggevers de verrich tingen van de spelers bespreken. Een fraaie prestatie van de spelontwikke- laars, die de knoppenvoetballer daar mee inspireren tot grootse wedstrijd daden. Leuk ook om de namen te ho- Nu de natuur zich langzaam herstelt van de winterse narigheid, verdwijnen vanzelf de meeste virussen uit de lucht. Griepjes en verkoudheden smelten als sneeuw voor de zon. Dat mag dan voor uw eigen systeem gelden, het geldt niet voor uw computer. Wie daarop met virussen te maken krijgt zit vaak met een hoop ellende. Maar de Curies en de Pasteurs van de computerwereld heb ben uitstekende medicijnen ontwikkeld om die 'beesten' aan te pakken. Peter Norton mag zich gerust professor noemen. Zijn door Symantec uitgebrachte Antivirus is het ultieme geneesmiddel. Ei genlijk kan geen computergebruiker zonder dit programma, dat onmiddellijk na het op starten het systeem afzoekt naar virussen. Het probleem is dat er gemiddeld ongeveer drie nieuwe virussen per dag worden ont dekt. Wie absoluut zeker wil zijn van opti male bescherming kan daarom, via het In ternet, het Norton-programma aanvullen. Daartoe hoeft de gebruiker vrijwel niets zelf te doen. Na het aanklikken van het logo Li ve Update onder Programma's in Win dows 95 maakt Norton Antivirus zelfver binding en regelt alles. Slechts het verbre ken van de verbinding is daarna nog men senwerk. Norton heeft, ook al dankzij de befaamde Commander, zo'n uitstekende naam opge bouwd, dat Symantec er graag aan refe reert. Zoals bij PC Handyman. 'From the makers of NORTON software', staat erbij. Nou mag dat best, want het is een program ma van gelijkwaardige kwaliteit. PC Handy man (de klusjesman) heet een vriend van de computeraar te zijn. Iedereen die regel matig met een computer aan de slag gaat, komt af en toe voor problemen te staan. Vaak is er dan wel een vriendje, die de nodi ge kennis heeft. Maar met PC Handyman op de computer zal het veel minder vaak nodig zijn hem te bellen. Dat wil zeggen als het probleem tenminste niet het niet op starten van het apparaat is...De Handyman lost allerlei problemen op, of liever: geeft aan hoe je ze op moet lossen. Je stelt via een menuutje een vraag en de oplossing verschijnt. Of het nu gaat om een muispijl, die te snel of te langzaam beweegt of een geluidskaart, die muziek voortbrengt als een kalkoen op de dag voor Kerstmis, Han dyman biedt de (mogelijke) oplossing. Norton Antivirus kost 159,00; PC Handyman ligt in de winkel voor 99,00. Beschikbaar gesteld door Symantec en Martello's Software Centre in Haarlem. JvdN ren verengelsen als je twee Neder landse teams tegen elkaar laat spelen. Doelman De Goey van Feyenoord? Dat wordt zoiets als 'goalie the Hoey', want onze spijkerharde 'g' kan de Brit nog steeds niet uit zijn strot krijgen. De Pink Panther, wie kent 'm niet? Deze eigenwijze panter gaat zijn eigen gang en haalt niet zelden alles overhoop. 'Het Paspoort naar avontuur' is een mooie cd-rom, geschikt voor ie dereen die jong van geest is. De Pink Panther krijgt de op dracht op acht kinderen te pas sen. Deze kinderen komen uit verschillende landen en logeren in kamp Chilly-wa-wa. Voor het ene kind moet hij iets ophalen, - het andere kind krijgt last van heimwee. Als kinderoppas reist hij over de hele wereld en maakt bergen avonturen mee. Jonge spelertjes leren onge merkt van alles over de cultuur en kunst van allerlei landen, en kunnen zelf bepalen welke in formatie ze willen bekijken. Wie even vast komt te zitten, treft uitgebreide helpfuncties aan. En natuurlijk ook een link naar In ternet, waar extra speeltips zijn te vinden. Het spel werkt vlekkeloos en is een aanwinst voor de cd-rom bibliotheek. Volgens de produ cent is deze schijf geschikt voor iedereen van 8 tot 80 jaar, maar ik denk dat de meeste volwasse- Systeemeisen: Pentium-75, DOS 5.0 of Wln- dows95,16 MB RAM onder Windows95 (8MB onder DOS), 69MB vrij op harddisk (49 onder DOS), SVGA-scherm 256 kleuren, geluidskaart 2-speed CD-rom-speler. Prijs: 99,95 (Playsta tion 119,95 en SuperNintendo 129,95) GPD nen snel vermoeid zullen raken van de stem van Carlo Bos- zhard, die de teksten van de panter heeft ingesproken. Maar kinderen zullen waarschijnlijk geen problemen hebben met het pijnlijk doordringende stemgeluid van deze Telekids- ster. The Pink Panther, Paspoort naar Avon tuur. Uitgegeven door Domus Software. Systeemeisen: 486PC of hoger, Windows 3.1 of hoger. 8MB RAM of meer. Prijs: 89,95. GPD

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 29