ziet grote toekomst in avontuurlijke vakanties Oostenrijk wil af van duur en onvriendelijk imago -ERDAG 1 MAART 1997 REDACTIE ROB VAN DEN DOBBELSTEEN RICHTEN r vader staat in de reis- ïche bekend als Mr. Ameri- rij gaat sinds kort door het n als 'Mrs Canada'. Wie igt naar het waarom van naam, krijgt een semi-ver- sde blik. 'Omdat ik met het 1 getrouwd ben natuurlijk', tret van een jonge Neder- lse 'reismaakster'. Ofte wel: Jederlandse toeristische nche op zoek naar nieuwe er vanuit Nederland ooit zoveel toeristen naar Cana- uilen reizen als naar de Ver- »de Staten van Amerika, ge- 't ze niet. Maar ze streeft er naar. Zo zit ze nu eenmaal ikaar. Weten dat een tomaat it zal stuiteren en het lekker uitproberen. Elske Doets „Bij mijn vader heeft Ca- a er altijd een beetje bijge- lj|gen. Die noemde het om of andere reden - hij heeft meer van die merkwaardige Irukkingen - een oelmoesland'. Ik wil bewij- dat het een eerste klas-va- tiebestemming is." :e Doets is de dochter van Doets, ook wel bekend als ster America Number One', ;cteur van een reisorganisa- n Heerhugowaard. Ze heeft een aardje naar haar vaartje. Al tijd op zoek naar ongebaande paden en op z'n minst zo eigen zinnig. Toen ze medio vorig jaar bijna klaar was met haar rech tenstudie (bijvak: strategisch management), rezen er 'wat probleempjes' met haar profes sor. „Aan wie het lag, laat ik in het midden, maar toen hij zich onverzoenlijk begon op te stel len, deed ik het ook. Twee da gen later ben ik in dienst getre den van mijn vader." Die meester-titel komt nog wel. Op 5 mei aanstaande om pre cies te zijn, dat staat vast, dat weet ze nu al. 't Is even aanpo ten natuurlijk. Overdag van 8 tot 19 uur op kantoor - 's avonds studeren. Maar dat houdt de geest lenig. Bovendien vindt ze het werk leuk en kent ze het vak. Al vanaf haar veer tiende hielp ze pa in de vrije uurtjes eerst met het stempelen van de post, vervolgens met het kopiëren van reis-informatie, daarna met calculeren enzo voort en zo verder. Niettemin is het feit dat ze nu full-time in de reisbranche werkt veel minder vanzelfspre kend dan het lijkt. „Ik heb van dichtbij gezien hoe mijn vader met zweet, bloed en tranen zijn bedrijf heeft opgebouwd. Altijd aan het werk, altijd spanning, weken achtereen van huis... Ik wist eigenlijk niet goed of ik dat wel leuk zou vinden. Ik heb heel lang getwijfeld. Een juridische loopbaan leek me zeker zo aar dig." Maar dat kwam er dus niet van. Twee jaar geleden vloog ze voor het eerst naar Canada, gewoon om wat rond te kijken..Een be trekkelijk onbekende streek: Halifax, Newfoundland, Nova Scotia... een onvergetelijke erva ring. „Ik was meteen verkocht. De mensen, die ruige natuur, ik Eerst had ze er zwaar de smoor in, later telde ze haar zegenin gen. Ze reisde zelf naar de Rockies en vond wat ze zocht: 'een échte ranch, maar dan ook een hele echte'. Natuurlijk kost al dat gepionier extra tijd, extra inspanning. Maar ach, er zijn wel meer hindernissen die over wonnen moeten worden. Zo moet ze zich een weg zien te banen in een vrouwenwereld die wordt beheerst door man nen. Elske: „Daar erger ik me wild aan. Tachtig procent van de reisbranche bestaat uit vrou wen, maar het overgrote deel mist blijkbaar de drive om door te stoten naar leidinggevende functies." Zelfheeft ze daar niet bepaald hinder van. Dus davert ze in een 4x4 jeep door Alaska en Yukon, speurend naar geschikte toeris tische accommodatie. Dus monstert ze bij het krieken van de dag aan op een oude kraken de veerboot, die haar via de ge heimzinnige baaien van de Insi de Passage van Prince Rupert naar Skagway vaart. Dus onder handelt ze over de prijs van een 'whale-watch' tocht op de wate ren rond Vancouver Island. Els ke Doets: .Avontuurlijke be stemmingen, daarin ligt volgens mij een grote toekomst. En omdat weinig landen op dat gebied zoveel te bieden hebben als Canada..." Ze lacht tevreden. Elske Doets: „Canada is eerste klas vond het fantastisch. Totaal an ders dan het toch veel meer ge reglementeerde Amerika. T oen ik terugvloog stond mijn beslis sing vast: Ik wilde hetzelfde gaan doen als mijn vader. Hij mr. America: ik mrs. Canada. Dat sloot mooi bij elkaar aan." Pa vond het prima en gaf haar de vrijheid die ze wenste. Of is het woord 'eiste' wellicht beter op zijn plaats? Elske Doets stil 'Ik stel helemaal voor' niks letjes lachend: „Canada is van mij en dat is maar goed ook. Er is waarschijnlijk niemand in Nederland, die Amerika zo goed kent als mijn vader. Maar van Canada weet hij weinig of niets af. Hij moet afgaan op mijn oor deel en dat bevalt me eerlijk ge zegd uitstekend." Wat niet wil zeggen dat ze nooit bij haar vader te rade gaat, dat ze geen moment twijfelt. 'Mrs. Canada' noemt zich met enige zelfspot ook wel eens 'Mrs. No- body'. „Ik stel nog helemaal niets voor. In Amerika zijn we groot, zijn we bij iedereen in het vak bekend, krijgen we precies wat we willen: in Canada zijn we een onbeschreven blad. Ik bedoel, ik ben nog maar een half jaar bezig, dus er zijn er nog niet zoveel die voor mij een nOjE? rooie loper uit leggen. Op een beurs gaan tot nu toe de beken de gezichten voor, daarna kom ik nog even aan de beurt. Als ik al aan de beurt kom." Maar punt één - zo is haar rots vaste overtuiging - zal dat niet lang meer duren en punt twee dwingt haar dat tot pionieren. Zoals na afloop van die laatste beurs in Canada. Ze was op zoek geweest naar een 'authen tieke ranch' aan de voet van de Rockies. Nieuwe trend. Een paar nachtjes slapen in Bonan- za-sfeer of - nog mooier - een weekje cowboy-spelen, com pleet met paardrijtochten in de bergen, gitaarspel bij het licht der sterren en slapen in het schijnsel van een smeulend kampvuur. Maar op de beurs was niets aardigs meer te krij gen. De 'groten' kregen voor rang. Duitse bunker heropend In St. Omer (tussen Lille en Calais) is één van de grootste ondergrondse bunkers die de Duitsers ooit lieten bouwen, heropend. Vanuit het enorme complex (alleen al de koepel heeft een doorsnee van 72 meter en de betonnen muren zijn vijf me ter dik) wilde Hitier kernraketten afvuren op Lon den. La Coupoule (de koepel), zoals de lanceer basis kortweg werd genoemd, is nu ingericht als museum waarin onder meer inzicht wordt gege ven van het leven tijdens de bezetting. Ook kan er worden kennisgenomen van de ontwikkeling van de 'ruimtevaart-oorlog' tot in de jaren zeventig. Informatie: La Coupoule, BF 284 62504 SL Omer, telefoon (vanuit Nederland): 00 33 - 32 19 30 70 7. Vakwerk Zuid-Limburg Onder het motto 'Monumenten in het Heuvel land' organiseert de VW Heuvelland deze maand en in april wandelingen langs een groot aantal vakwerkhuizen in het zuidelijkste puntje van Limburg. Er kan worden gekozen uit drie speciaal ontworpen routes die zijn opgenomen in een weekend-arrangement. De wandelingen begin nen met een inleiding van Coen Eggen (auteur van het boek 'Vakwerkbouw in Limburg'), wor den begeleid door kenners van de omgeving en eindigen allemaal bij de befaamde Hoeve van Plei. Informatie: VW Heuvelland tn Epen, telefoon 043 - 45 51 34 6. Nieuwe ANWB-uitgaven Bij de ANWB verscheen zojuist weer een groot aantal nieuwe uitgaven, dat door leden in veel ge vallen gratis kan worden afgehaald. Daaronder het nieuwe ANWB Handboek 1997, dat informa tie verschaft over onder meer hulpverlening in binnen- en buitenland, het wegenwacht lidmaat schap en wat er in de ANWB-winkels te koop is. Tegelijkertijd met het Handboek kwamen ook de nieuwe ANWB-routekaarten uit. Deze beslaan het hele westen van Europa en een gedeelte van het zuiden en oosten. Ook nieuw zijn verder on der meer: de ledenwijzer ANWB-erkende vaar scholen, de ledenwijzer ANWB-erkende jachtver- huurders, de ledenspecial 'Dierentuinen in en om Nederland', de ledenspecial 'Frankrijk aan Zee' en vijf horecagidsen, waaronder de nieuwe brochure 'Goedkoop Overnachten in Nederland' (12,95 gulden). Groenland-informatie Echt overspoeld door toeristen wordt Groenland nog altijd niet en waarschijnlijk zal dat wel nooit gebeuren ook. Maar de belangstelling is onder hand wel zo groot geworden dat het bureau 'Greenland Tourism' in Kopenhagen een splin ternieuwe Engelstalige brochure liet verschijnen onder de titel 'Greenland, what a wonderful world'. In de met schitterende kleurenfoto's op gevrolijkte folder (34 pagina's) wordt onder meer uitgebreid ingegaan op de vervoersmogelijkhe den naar en op het enorme, tot Denemarken be horende eiland. Ook bevat de brochure een plat tegrond en telefoonnummers en adressen van in Groenland gespecialiseerde reisorganisaties. Informatie: Greenland Tourism, Pilestraede 52, DK1010 Kopenhagen, Denemarken, telefoon (vanuit Nederland) 00 45 - 33 13 69 75. Canada meer in trek Hoewel de exacte cijfers nog niet bekend zijn, mag worden aangenomen dat in het afgelopen jaar ongeveer 120.000 Nederlanders een bezoek hebben gebracht aan Canada. Dat betekent een stijging van vijftien procent ten opzichte van 1995. De grootste groei werd geconstateerd in het oosten, maar de belangstelling voor Alberta en British Columbia steeg eveneens fors. Nivon Zomerreisgids In de Nivon Zomerreisgids wordt uiteraard de nadruk gelegd op natuurvakanties in binnen- en buitenland. Maar ook worden er culturele reizen naar onder meer Umbrië en Toscane aangebo den. Nieuw dit jaar zijn trips naar de oevers van de Maas of het nu aan de bron in Frankrijk is of bij de monding in Hoek van Holland. In het Jeugd&Jongerenprogramma, zoals gewoonlijk de laatste jaren, veel themakampen, straattheater- reizen en trektochten door bijvoorbeeld de ruig ste delen van Noorwegen. Maar fietsen in de Zwitserse Alpen en door de Italiaanse Po-vlakte kan ook. De gids is op te vragen bij het Centraal Bureau van het Nivon, telefoon 020 - 62 69 66 1. Fietsbusboekje Bij de Fietsvakantiewinkel kwam onlangs het Fietsbus-boekje uit. De titel doet de brochure overigens tekort, want naast een overzicht van al le fietsbus-lijnen, bevat het ook informatie over fietstreinen, veerdiensten met rijwielvervoer en een prijslijst voor vliegtickets inclusief fietstrans- port. Het boekje is aan te vragen bij de Fietsva kantiewinkel in Woerden, telefoon 03 48 - 42 18 44. Zeilvaart-vakanties De in zeilvakanties gespecialiseerde reisorganisa tie 'De Zeilvaart' in Enkhuizen heeft zijn pro gramma opnieuw uitgebreid. Zo bleek de interes se voor tochten naar en rond Sicilië en Malta zo groot dat het aantal mogelijkheden is vergroot. Nieuw zijn ook trips naar de kust van Schotland en de Hebriden. Informatie: De Zeilvaart, telefoon 02 28 - 31 24 24. De meren, op de foto de Millstattersee, vormen een van de sterke punten van de Oostenrijkse natuur. FOTO OOSTENRIJKS TOERISTENBURO REBER Nieuwe campagnes dus om het beeld van het 'oude' Oostenrijk te wijzigen. Meer gericht op de bergen, meer gericht op de fa milie-vakanties en meer gericht op het aantrekkelijke van Wan- dern, het avontuurlijk door de Alpen wandelen. En 's avonds weer gezellig eten en drinken in het dorpspension. Daarnaast gaat Oostenrijk ook de eigen bevolking er nog ster ker dan voorheen van overtui gen dat ze aardig moet zijn te genover al deze buitenlandse bezoekers. Al enige jaren waren er de gedrukte campagnes, maar nu staat voor het eerst een ruim een miljoen gulden kos tende televisie-campagne met bekende Oostenrijkers op het programma. Imago Höferer meent dat Oostenrijk eigenlijk alleen een imago-pro bleem heeft, zowel ten aanzien van de begrippen 'duur' en 'on aardig'. „Klaarblijkelijk ervaren veel bezoekers onze prijzen als hoog, terwijl ik weet dat een kop koffie of een glas bier elders in Europa net zo veel kost. Ik denk zelfs dat de prijs-kwaliteit verhouding bij ons, als je het goed bekijkt, positief uitvalt." En het pas dit jaar ingevoerde auto-vignet? „Alle autorijders willen een goede infrastructuur en de vraag is dan hoe je die moet betalen. Het is in feite een Europees fenomeen en als au torijder betaal ik graag mee en volgens mij denken anderen er ook zo over. Die kosten, zeker omdat er ook een weekkaart is, zullen geen enkele invloed heb ben op de beslissing om wel of niet naar Oostenrijk te gaan." Höferer is ervan overtuigd dat iedereen in 2010 nog steeds zal praten over het mooie Oosten rijk. „Daar richten wij ons op. Op die manier willen we ons onderscheiden, we willen dat over vijftien jaar het water in de meren nog steeds te drinken is en dat de bossen nog steeds ge zond zijn. Dat is onze goldnug- get." nes. >r Höferer, sinds een jaar de man van Österreich Wer- - het Oostenrijkse Bureau r Toerisme - staat één ding Oostenrijk moet af van het üijn ogen niet terechte) dure invriendelijke imago, ele jaren gaat het met Oos- rijk toeristisch gezien bergaf- irts. Zowel 's zomers als 's ters komen er steeds minder isten. De bezoekers uit de ingrijkste gastenlanden, tsland en daarna Nederland, :n de Oostenrijkse Alpen ids vaker de rug toe. Een ou- ig land, waar je ouders al rtoe gingen. redenen lijken duidelijk. Na dagje skiën gemütlich aan jlühwein wil men niet meer. romers lekker wandelen ndern) in de bergen, zo zeg- anderen, is ook niet meer deze tijd. En als daarbij ook eens de prijzen in vergelij- met thuis niet meer zo laag en Oostenrijkers ook wel s minder vriendelijk lijken vroeger, dan is er reden ge- £g om eens ergens anders jaub te gaan zoeken. uttigheid 'ergens anders' is tegen- irdig ruim voorradig, en niet en langs de Middellandse en in de naburige Alpenlan- Verre bestemmingen, zoals j Caribisch gebied of Thai - lonken met 'eeuwige' zon, in de winter. Bovendien ;en die reissommen relatief laag. Soms zijn ze goedkoper dan een vakantie in Oostenrijk. Met de grootste moeite pro beerde het land (met name in de winter) de toeristen vast te houden. Het beeld van truttig heid moest in ieder geval ver dwijnen. Er kwamen dure, uit gebreide campagnes waarin het Nieuwe Oostenrijk werd voor gesteld als een eldorado voor jong en sportief ingestelde mensen. Waar je, ook als al ou der van jonge kinderen, veel ac tief plezier kunt hebben. Met vooral 'luxe' sporten als golfen, paardrijden of parapenten. Flit send ging Oostenrijk de wereld rond, maar echt veel helpen deed het niet. „We gaan ons daarom niet meer zo nadrukkelijk richten op die niche-markten. Niet dat die niet bestaan, je zult hier nog steeds kunnen abseilen of pa- rasailen, maar dat is in die cam pagnes niet meer het belang rijkste." De van Austrian Airli nes afkomstige marketing-ex pert gaat verder: „We gaan te rug naar de bergen, meren en natuur, daar zit immers onze sterkte. Dat Oostenrijk bestaat nog steeds, al geloof ik dat we dat de laatste jaren te weinig hebben benadrukt. Niet dat we die trouwe klanten vergeten wa ren, maar we gaan nu anderen vertellen waarom die mensen steeds weer terugkomen." itenrijk biedt volop mogelijkheden voor avontuurlijke wandelingen door de Alpen. Op zo'n wandeling |je ook een boer met 'versgesneden' graanhalmen tegenkomen. gaat niet zo goed met toe- sch Oostenrijk. De prijzen .iden te hoog zijn en de men- niet vriendelijk. Bovendien feit de buitenlandse concur- fie. Het Alpenland bezint 1 en gaat terug naar af: ber- meren en natuur. Si", geeft Michael Höferer „onze sterke punten zijn purlijk bergen, meren en na- r. Altijd al geweest trouwens, lijkt er misschien op dat we een beetje vergeten waren, ar dat is niet zo. Vanaf nu den die onderwerpen weer zwaartepunt van onze cam-

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 25