Leidsch Dagblad Vliegveld Valkenburg moet toch maar dicht DAG GEOPEN ZONDAG Een Van Goyen met een 'luchtje' carpet-land Diaconessenhuis doet ministerie proces aan België woest over sluiting van Renault Stadsgehoorzaal heeft tonnen meer nodig ^Lnókcido KADO'S VAN GLAS Muizenissen op Rapenburg an Brugman L AMBERS COMBINATIEDAG TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. ZATERDAG 1 MAART 1997 OPGERICHT 1 MAART 1860 Wielerseizoen officieel van start. Zonder Indurain weer zonder Peter Post. 'Ik hoef niet zo nodi? .eiden caroline van overbeeke Leidse Diaconessenhuis doet het ministerie van volksge- ;ondheid, welzijn en cultuur VWS) een proces aan. De brief de advocaat is onderweg. Het Diaconessenhuis aan de Houtlaan had gehoopt dit jaar nog de eerste paal te slaan voor nieuw beddenhuis met 300 bedden. Maar de minister geeft geen toestemming. Het Diaco nessenhuis zou moeten vol- met veel minder bedden dan het had gevraagd. Directeur bedrijfsvoering C. Leyte is woedend. „We hebben alles al klaar: we hebben teke ningen en een bestek. We kun- iu gaan aanbesteden. Vorig jaar september hebben wij na melijk een harde mondelinge toezegging gekregen dat we konden gaan bouwen. We zou den dan negen bedden moeten inleveren, maar dat is aanvaard baar. En nu komt het ministerie plotseling terug op zijn af spraak." Het Diaconessenhuis dat de ze week zijn 100-jarig bestaan viert, had gehoopt dit feest luis ter bij te zetten met de aankon diging dat de nieuwbouw dit najaar kan beginnen. Het nieu we beddenhuis zou er in 2000 moeten staan. Het huidige gebouw uit 1964 is verouderd en voldoet qua sa nitair niet meer aan de eisen van deze tijd. Bovendien is er weinig privacy voor de patiën ten. Het nieuwe beddenhuis zou in fasen worden gebouwd en kost 50 miljoen gulden. Leyte: „Het ministerie wil nu ineens dat we een klein zieken huisje bouwen. Dat is volkomen in strijd met het feit dat we de laatste jaren juist groeien." Zie verder het Zaterdags Bij voegsel JOMANDA, Jsb. haar ex, de miljoenen enj de goede doelen. 'Waaraan besteedIk I weet het echt niet meer'. De onverwachte sluiting van de Renault-fabriek in het Belgische Vilvoorde heeft de verhoudin gen tussen Brussel en Parijs ernstig verstoord. De Belgische premier Dehaene noemt de werkwijze van Renault 'onaan vaardbaar' en heeft zijn Franse collega Juppé gevraagd tussen beide te komen. Volgens pre mier Van den Brande van de Vlaamse deelregering betekent de fabrieksluiting 'een aanslag op de goede verhoudingen'. Van den Brande heeft de pre sident-directeur van Renault, Louis Schweitzer, vandaag ont boden om uitleg te geven. Gis teren riep hij de Franse ambas sadeur in België al op het matje. Dehaene heeft geschokt gerea geerd. Hij heeft de Franse pre mier gevraagd zijn invloed aan te wenden om het besluit terug te draaien. Diaconessenhuis Leiden viert eeuwfeest. Honderd jaar iaat diensbaarheid. Conclusie deel Vaste Kamercommissie na werkbezoek aan Leiden Vliegveld Valkenburg moet toch maar dicht. De belangen van de Leidse regio, die het marinevliegveld nodig heeft voor woningbouw, wegen zwaarder dan die van Defen sie. Tot die conclusie is gisteren een deel van de Vaste Kamercommissie voor ruimtelijke ordening gekomen na een werkbezoek aan Leiden. De steeds sterkere lobby van de gemeente, die wordt gesteund door de provincie, lijkt succes te hebben. leiden. hans jacobs Op 10 maart praat de commis sie in de Tweede Kamer over de bouwlocaties in de Randstad. De Kamerleden maakten daar om gisteren een rondrit langs vliegveld Valkenburg, polder Kloosterschuur bij Rijnsburg en de Grote Polder in Zoeterwou- de; de drie voor deze regio in aanmerking komende bouwlo caties. Na afloop van het bezoek bleek uit uitlatingen van de Ka merleden tegenover de media dat zij eigenlijk geen alternatief zien voor de bebouwing van Valkenburg. M. Versnel (D66) vindt het geen 'slechte gedachte' als op de 'grote lap grond' Leidse wo ningzoekenden worden gehuis vest. Volgens Kamerlid M. Vos (Groen Links) kan het marine vliegkamp maar het beste wor den verplaatst naar Den Helder. Haar CDA-collega A. Meijer vindt dat er een 'nieuwe afwe ging' moet worden gemaakt ge zien de 'duidelijke claim' van Leiden. Ook Kamerleden van WD en PvdA zijn bereid de dis cussie over Valkenburg te her openen. Dat betekent dat zich verrassenderwijs een ruime meerderheid aftekent voor het Leidse standpunt. Binnen het Leidse college is kort geleden Directeur herinnert raad aan afspraken a koevoet/jan rijsdam 7oor een florerende Stadsge hoorzaal zijn enkele tonnen meer nodig. Het Leidse muziek- gebouw is vorig jaar voor zeven miljoen gulden gerenoveerd, maar volgens directeur Petra Unger zijn nieuwe investerin gen noodzakelijk om er een se rieuze concertzaal van te ma ken. „Een concertzaal", zegt Unger, „die kan concurreren met zalen elders in de Rand stad." Directeur Unger heeft niet de jindruk dat 'de politiek' zich hierover net zo druk maakt als lij. Ze is er ook niet gerust op dat het stadsbestuur alsnog tot dit inzicht komt. „De politiek heeft van meet af aan onder schat wat het financieel bete kent om een concertzaal in de Istad te hebben staan." De uitspraken van Unger vol gen kort op het bericht dat de jplannen voor een extra zaal bi; Ide Stadsgehoorzaal in de ijskast 'zijn gezet. Ook een variant hier- |op, het gecombineerde gebruik 'van een zaal met het Leids Vrijetijdscentrum, is een ge sneuvelde optie. Met een extra zaal waren de mogelijkheden tot exploitatie groter geweest, zegt Unger, „want dan had ik ervoor kunnen zorgen dat hier constant iets te doen is". Opvallend is dat Unger er niet eens zo over in-zit dat van de uitbreiding niets is terechtgeko men. „Wat mij veel meer dwars zit, is dat de wethouder (D66'er P. Langenberg) alsmaar spreekt over die 'tweede zaal'. Ik meen dat er afspraken zijn gemaakt over een tweede fase en die om vat veel meer dan een tweede zaal. Ik heb het nu over onder meer de oude cv-ketel die het elk moment kan begeven, ster ker nog, die al twee keer defect is geweest waardoor de mensen in de zaal hun jassen moesten aanhouden." Pagina 13: 'Mij is 'n t kleurig beeld geschetst' NIEUWE RIJN 26. LEIDEN TEL. 071-5144288 leiden Het is niet pluis voor een muis. Die boodschap probeerde de actiegroep Proefdiervrij gisteren duidelijk te maken voor het Acade miegebouw van de Leidse universiteit. De actievoerders willen dat er minder muizen en andere proefdieren worden gebruikt voor medische eens. proeven. Leiden heeft, zo werd onlangs duidelijk, de laatste tijd juist meer beesten ingezet ten dienste van de wetenschap. De cijfers wor den door de universiteit overigens genuanceerd omdat er verschillen de tellingen worden aangehouden. Proefdiervrij is het daar niet mee FOTO WFA ENGEL LAMEIJER AN 11.00 TOT 17.00 UUR Zoeterwoude, Hoge Rijndijk 195 KEUKENS BADKAMERS Voorjaarsvakantie Theaterspektakel zondag en woensdag 14 en 15 uur Maak je eigen kijkdoos! dinsdag en donderdag 14 tot 16 uur En ook: Magische Optica! Museum Boerhaave, Leiden Lange St. Agnietenstraat 10 071-5214224 Aardbevingen in Pakistan en Iran eisen tientallen doden teheran/quetta leer kennis, meer draagvlak Lammenschansweg 130 Leiden (jz houtwerf lilj keukens LSP 2 1 31 keuken studio 'O Koningin Julianalaan 46 Voorschoten Hadden ze het geweten, dan hadden die 47.000 bezoekers van Stedelijk Museum De Lakenhal ongetwijfeld met een hele andere blik naar Rivierlandschap met een herberg gekeken. Nu hing het schilderij, op de recente overzichtstentoonstelling ter ere van de 400ste geboortedag van Jan van Goyen, daar 'gewoon' als één van de vijftig doeken van de grote Leidse land schapsschilder uit de zeventiende eeuw. Maar als zelfs de inrichter van de exposi tie, Christiaan Vogelaar, in het ongewisse verkeerde, tja, hoe moesten al die argeloze kunstliefhebbers dan weten dat er juist aan dit schilderij een wel heel speciaal 'luchtje' kleefde. Het weekblad Elsevier deed deze week uit de doeken welk een merkwaardige ge schiedenis zich heeft afgespeeld rond dit schilderij dat Van Goyen in 1643 voltooide en dat nu in Zwitsers bezit is. En hoe het daar ten onrechte in Bern is terechtgeko men. Weggegeven door de Nederlandse Staat, persoonlijk aan de Zwitserse autori teiten in 1946 overhandigd door niemand minder dan prinses Juliana. Namens Ne derland geschonken als dank voor bewe zen diensten in oorlogstijd. Het had nooit weggegeven mogen wor den. Het behoorde namelijk niet toe aan de Staat, maar aan Alfred Cohen. Deze telg uit een rijke joodse familie, directeur van het chique warenhuis Maison La Bon- neterie, zag zich genoodzaakt zijn collectie Hollandse Meesters voor een habbekrats aan de adjudanten van Hitiers' plaatsver vanger Hermann Göring te verpatsen. In ruil daarvoor kregen Cohen en zijn fami lieleden in 1942 een vrijgeleide naar Por tugal. Ze ontsnapten zo aan een wisse dood. Alfred Cohen keerde na de capitulatie van de Duitsers in 1945 uit New York te rug naar Amsterdam. Via ingewikkelde procedures kon hij vijftien van de zestien schilderijen terugkopen. Het 'Rivierland schap met een herberg' zat daar niet bij. In de veronderstelling verkerend dat Cohen dood zou zijn, deed de regering het doek van de Leidse meester waarde anno 1997 geschat op drie ton 'achteloos' ca deau aan de Zwitserse vrienden. Om een rel te voorkomen, kreeg Cohen van de Staat een andere Van Goyen aan geboden. Uit vaderlandsliefde accepteer de hij die en hield verder zijn mond. Hij had bovendien andere zorgen. Hij was toen al zwaar ziek. In 1950 overleed hij op 65-jarige leeftijd. JJet afgelopen najaar keerde het 'Rivier landschap met een herberg' terug naar de plaats waar het ooit door Van Goyen is ge schilderd. In De Lakenhal mochten de na zaten van Cohen het 'familiedoek' aan schouwen. Conservator Vogelaar heeft daar geen weet van. „Ik wist dat Cohen ooit eigenaar was en dat de Duitsers het gekocht hadden. De verdere verwikkelin gen kende ik niet. Goh, dat werpt inder daad een heel ander licht op dat land schap. Ik sta trouwens net op het punt om naar Zwitserland af te reizen. Toevallig, hé." LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ2,25 Ramses Shaffy treedt op vrijdag 7 maart op in de Stadsgehoorzaal in Leiden llhMiMW Nederlands spreekwoord Voor oude lieden heeft maart kwaad in haar staart. nog crisisberaad gevoerd over welke bouwlocaties de voorkeur moesten krijgen. Defensie, dat zich volgens in siders weet gesteund door het Koninklijk Huis, wil vooralsnog niks weten van sluiting van het vliegveld. In het kabinet is ook afgesproken dat Valkenburg tot minstens begin ver in de vol gende eeuw open blijft. Wo ningzoekenden uit de Duin- en Bollenstreek en uit Leiden moe ten maar een plek zoeken in de Haagse regio, zo luidt voorals nog het regeringsstandpunt. 'KLM zal snel geluidszones overschrijden' amstelveen bill meyer KLM-topman Pieter Bouw denkt dat de KLM en Schiphol binnen een paar jaar ontheffing moeten vragen voor het over schrijden van de wettelijke ge luidszones rond Schiphol. Hoe wel de luchthaven en de KLM tal van aanvullende maatrege len treffen om binnen de zones te blijven, zal men vermoedelijk over drie jaar maar mogelijk eerder op verschillende plaatsen de zone overschrijden. Komt er geen ontheffing dan zal de KLM haar groeiplannen in de ijskast moeten zetten. „Maar de KLM kan zich niet veroorlo ven tijdelijk de adem in te hou den", aldus Bouw in een inter view met deze krant. Tot de in gebruikname van de vijfde baan in het jaar 2003, wanneer nieu we geluidszones van kracht worden, zal die overschrijding getolereerd moeten worden. Tot die tijd zullen alle partijen hun best moeten doen de overlast te beperken, meent Bouw. Hij gaat in het vraaggesprek in op de toekomst van de KLM in Neder land. Pagina 12: KLM hoopt stiekem op groei Schiphol 278° 178° 179° 10% 10% 30% 40% 'emchtop pagina 21 VANDAAG 44 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur 13 Feiten en meningen 2 Kerk en Samenleving 10 Randstad12 Regio9,10,11 RTV/programma's22,23 Sport17,18,19 Strips21 Het Pools Radio Symfonie Orkest speelt in de Stadsge hoorzaal met o.a. Jaap van Zweden. Op de pagina Uit gaan een kortingsbon. De goedkoopste in matrassen s.g. 25 dik 14 cm 80x200129,-130x190194,- 90 x 200 139,-140 x 200 199,- 120 x 190 189,- andere maten leverbaar Fax/tel. v.a. 399,- Hogewoerd 27-29 Lelden 071 - 512 59 85 Op zoek naar een Droompartner, Zware aardbevingen in Iran en Pakistan hebben gisteren vele tientallen mensen het leven ge kost. In Iran vielen zeker hon derd doden door een aantal krachtige aardbevingen in het noordwesten van het land. On geveer 250 mensen liepen ver wondingen op, zo meldde de staatstelevisie. In de zuidwest-Pakistaanse provincie Belutsjistan kwamen volgens plaatselijke autoriteiten ongeveer zestig mensen om het leven. Tientallen gewonden lig gen daar in ziekenhuizen. Vele duizenden mensen in de getrof fen gebieden zijn dakloos ge worden. De aardbevingen in Iran had den een kracht van 4 tot 5,5 op de schaal van Richter. Ongeveer veertig dorpen aan de voet van het tot 4.700 meter hoge Saba- lan-gebergte liepen grote scha de op. De meeste slachtoffers vielen in de omgeving van de stad Ardabil, een provincie hoofdstad op 400 kilometer ten noordwesten van Teheran. Die werd om half vijf 's nachts ge troffen door een beving van 5,5 op de schaal van Richter. Enkele minuten eerder was het 350 ki lometer verderop gelegen Sanandaj door een aardschok van dezelfde kracht getroffen. De ideale dag om een bezoekje aan uw schoonmoeder te combineren met het uitzoeken van vloerbedekking en gordijnen. Carpet-land in Heemstede en Leiden is a.s. zondag geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Voor meer infor matie: 020 - 355 59 44. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. -Plaats: (l.v ole b "ging) j Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: jÖ Per maand Per kwartaal (^automatisch (f. 92,05) i i automatisch (f. 32,95) Öacceptgiro (f. 93.05J I Nr. bank/giro: - Handtekening: Bij automatische betaling krijgt u een handige recreatiekaart Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. iwelop, zonder postzegel 2300 VB Leiden OF BEL 071-5128 030

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1