In Japan kan ik alvast ;en en ander opsteken' 'Winkels niet op industrieterrein' Het is rustig toeven in de omgeving van Leiden 'Kijken doe je al vanaf je geboorte je kunt alleen zakken op niet kijken' Regio Leiden/Rijn Veenstreek Laurentius weer naar Kerkrade l!i)ngelukkige al: kindje preekt voet Vrij baan voor golfers ATERDAG 1 MAART 1997 ate legstgeestse scholier jaar naar land van Rijzende Zon tners i Oegstgeeste scholier Joost Goedhart (16 jaar) at op 9 maart voor een jaar naar Japan. Hij jren nflgt er een jaar onderwijs en verblijft gedurende egkun^ tijd in een Japans gezin. Als scholier moet hij uniform lopen. „Maar daar zit ik niet mee." Tot zijn grote verrassing werd de in Rijnsburg ;e j en j)onachtige havo-scholier van het Rijnlands Ly- um voor dit 'jaartje Japan' uitgenodigd na het .OOuuimïïen van een vragenlijst. „Ik denk veel van dit rblijf op te steken en hoop ook dat ik er later el aan heb. Als ik ga solliciteren bijvoorbeeld." Jaap zit in de derde klas. Vorig jaar is hij blijven ten. Tijdens zijn verblijf in Japan bestudeert hij ik Nederlandse leerboeken. Zodat hij volgend 5e 1 en ir januari onmiddellijk de draad weer kan op- ikken. Na zijn studie wil hij een HBO-opleiding jjistiek gaan volgen. „In Japan kan ik, vooruitlo- ind op die studie, al vast het een en ander op- ïken. Japanners zijn op dat punt zeer vooruit- ir(/\//ejevend." Twee jaar geleden maakte de Japanse regering d voorjkend dat zij de betrekkingen tussen beide lan- bezoef1 ^^e bevorderen door Nederlandse jongeren kans te geven een jaar in het land van de Rij- elkuntfide Zon naar school te gaan en in een Japans Ikundepn te verblijven. Sinds 1996 wordt elk jaar een ntal beurzen beschikbaar gesteld voor een uit wisselingsprogramma van YFU International Ex change, een wereldwijde organisatie die al tien jaar jongeren tussen de twee landen uitwisselt. Joost Goedhart had er eigenlijk helemaal niet op gerekend dat hij een jaar naar Japan mocht. Zeker niet omdat hij afgelopen jaar was blijven zitten. Vorig jaar september kreeg hij, samen met acht andere Nederlandse scholieren, het bericht dat hij was uitgekozen. Op een informatiemiddag heeft hij de medestudenten inmiddels al ont moet. Joost kreeg toen tevens te horen dat hij te gast is op het eiland Kyushu, bij een dierenarts. De school staat tegenover het huis in dezelfde straat. De scholier is momenteel hard bezig om Ja pans te leren. „Ze zeggen dat 't op Spaans lijkt, maar daar merk ik niks van. Het lezen lukt me al aardig." Joost hoopt tijdens zijn bezoek in Japan gelegenheid te krijgen om de winterspelen in Na gano te bezoeken. Hij weet al dat hij er zijn gelief de sport, het hockeyen, niet kan beoefenen. Wel probeert hij zich te bekwamen in het honkbal. Zijn tijdelijke school schijnt in deze tak van sport hoog te scoren. Toevallige bijkomstigheid is, dat de vader van Joost werk zaam is bij een Japanse rederij. Joost heeft zo al via Japanse collega's van zijn vader kennis kunnen maken met de Japanse cultuur en de eetgewoontes van het land. „Maar die kennis zal in het niet vallen bij de ervaringen die ik zelf leiden/regio röbbert minkhorst hansjacobs Wonen in Leiden is duur, een huis kopen in de Duin- en Bollenstreek 'waarachtig duur'. Leids- chendam heeft een opmerkelijk breed winkelaan bod en Oegstgeest staat tiende op de lijst van rijk ste gemeenten. Wassenaar, niet geheel verras send, is derde. Deze gegevens zijn slechts een greep uit een onderzoek dat Elsevier deze week publiceert over "Wonen en werken' in Nederland. De Randstad raakt de komende jaren verdeeld in een noordelijke 'rijke' en een zuidelijke 'arme' flank, voorspelt het opinieblad. „Wel vormt zich rond Den Haag een nieuw zwaartepunt, vooral richting Leiden. Amsterdam heeft het, maar de regio Leiden-Den Haag ligt het meest centraal in de Randstad. In de omgeving van Leiden is het rustig toeven, behalve bij de A4." Die bewering sluit mooi aan bij de deze week weer hoog opgelaaide discussie over toekomstige bouwlocaties. De regio Den Haag mag volop bouwen (Ypenburg, Leidschenveen) maar de zo in trek zijnde Leidse regio komt er slecht vanaf, betogen bijvoorbeeld de provincie en wethouder Van Rij uit Leiden. Elsevier is welhaast lyrisch. 'Werk, vervoer, win kels en cultuur - alles is beschikbaar binnen twin tig minuten. Twee steden, strand en zee, en het Groene Hart. Straks als recreatiegebied, of als woonpark. Noem Oegstgeest, Voorschoten. Voor hout. Voorsteden met een historie, vlak bij vele ge meenten met toekomst. Rustige, populaire woon oorden, ruimer, goedkoper en groener dan de stad, maar midden in de dynamiek van de Randstad.' De ideale woonplek heeft wel een prijs. Noord- wijk-Katwijk staat achtste in de top-10 van ge meenten met de duurste koopwoningen. De twee badplaatsen (vijfde) scoren ook hoog op de hit lijst van duurste vrijstaande huizen. Den Haag voert het veld aan, Leiden volgt op de achtste plaats. De goedkoopste huizen zijn te vinden in de provincies Groningen en Friesland. Overigens staat de 'rijkste' woonwijk van Ne derland in Wassenaar (De Kieviet). Ook Nieuw- Wassenaar (zevende) en De Pauw (achste) staan in de top-10. Waarmee maar weer eens een paar vooroordelen zijn bevestigd. Echt arme gebieden kent de regio niet. Een Leidenaar betaalt, zo blijkt ook uit de ver gelijking in het weekblad, gemiddeld 1505 gulden per jaar aan gemeentelijke lasten. Alleen inwo ners van Lelystad en Den Haag zijn duurder uit. De Katwijker is beter af, hij betaalt voor hetzelfde voorzieningenpakket 614 gulden. Katwijk staat op de lijst met goedkope gemeenten op een fraaie tweede plaats. Wassenaar (759 gulden) doet het met een zevende plek ook niet slecht, maar hier schuilt een addertje onder het gras. De verwach ting is dat de gemeentelijke tarieven snel omhoog moeten. 'Oppassen' luidt het advies van Elsevier. Twee steden in de regio komen voor in de top- 25 van de favoriete woonplaatsen van Nederlan ders. Leiden staat 22ste, Noordwijk 16de. Leiden is verder de 13de cultuurstad van Nederland. Am sterdam, hoe kan het ook anders, is eerste. Bakker verlaat Rabobank roelofarendsveenDirecteur H. Bakker (56) gaat de Rabobank in Roelofarendsveen verlaten. Hij vetrekt vanwege gezondheidsre denen. Bakker kwam op 1 december 1958 in dienst. In 1966 volgde hij zijn vader op als directeur. Onder hem groeide de bank behoorlijk. Thans werken er 28 mensen. In juni wordt een afscheidsreceptie gehouden. Tot voor Bakker een opvolger is ge vonden, neemt commercieel manager G. Straver de functie Op zoek naar Geluk in Voorschoten ^■voorschoten Het middagmagazine ,,'n Goeiedag met..." van de iziefNCRV zendt de komende week dagelijks uit vanaf de Veurseweg ^ncc215 in Voorschoten. In de serie 'Op zoek naar geluk' belicht het rkurPro8ramma bewoners van zomaar een straat in Nederland.' eeMaandag tot zaterdag is Voorschoten aan de beurt. Jos Brink en 1 eMinoesch Jorissen presenteren het programma dat 's middags j s om 15.50 uur op Nederland 1 begint, 's Morgens om 9.30 uur lerijWordt het herhaald, i va1 c eeHalve ton extra voor gehandicapten 1 ^DOORSCHOTENDe gemeente Voorschoten heeft 50.000 gulden nti ilextra uitgetrokken voor het verbeteren van veel gebruikte voet- de "baden en kruisingen in het dorp. Deze aanpassingen moeten de Oplekken beter bereikbaar maken voor bejaarden en gehandicap- i ^en. De bijdrage komt bovenop het jaarlijkse bedrag van 25.000 gulden voor deze doeleinden, lerir Exploitant Karwei Bouwmarkt versteld over ontwikkelingen Verto-complex „Op het Verto-terrein gebeuren dingen die beslist niet kunnen." Met verbijstering volgt directeur J. de Leeuw van Rova International de ontwikkelingen op het terrein aan de Zijldijk in Leiderdorp. Terwijl het bestemmings plan 'industrie' voorschrijft, schieten de winkels en be drijven er als paddestoelen uit de grond. leiderdorp judy nihofvan Karwei baseert zij zich daarbij op verouderde cijfers. De Leeuw verwacht niet dat Rova International is exploitant van Karwei bouwmarkten en heeft ook een vestiging aan de Touwbaan in Leiderdorp. Het bedrijf verzet zich al enige tijd tegen de komst van een bouw markt van Praxis op het nabij gelegen Verto-terrein. Volgens De Leeuw zijn er niet genoeg klanten voor nóg een bouw markt. De gemeente vindt van wel, maar volgens de directeur Karwei juist kan profiteren van de komst van Praxis. Elkaar ver sterken is er volgens hem niet bij. „Volgens de laatste cijfers is er een overschot aan bouw markten. De consument kan zijn geld maar één keer uitge ven." Overigens heeft de directeur van de Karwei Bouwmarkten bewondering voor de manier waarop de eigenaren van het Verto-terrein de sanering van de bodem aanpakken. Steeds maken zij een stuk vervuilde grond schoon en verkopen of verhuren het vervolgens. Op die manier hoeft de gemeenschap niet op te draaien voor de kos ten van de sanering. De kritiek van De Leeuw is dan ook niet gericht tegen de eigenaren van het Verto-terrein, maar tegen de gemeente die volgens hem han delt in strijd met haar eigen be leid. „Veel vestigingen op het Verto-terrein passen niet in het bestemmingsplan. Hoe kim je nu een keukenzaak toestaan op een industrieterrein?" De Leeuw heeft nog een an dere klacht. „De gemeente stelt ook nadrukkelijk dat lokale on dernemers voorrang krijgen bij het vestigen van een bedrijf in Leiderdorp. We hebben aan alle kanten laten weten dat wij inte resse hadden voor een plek op het Verto-terrein. Maar het con tract met Praxis was blijkbaar al afgesloten." Volgens wethouder A. van Dijk (BBL/ruimtelijke ordening) gebeurt er op het Verto-terrein, waar bijvoorbeeld al een keu kenzaak en een buitensportwin kel zitten, niets illegaals. „Er zijn mogelijkheden om op een indu strieterrein bepaalde vormen van detailhandel mogelijk te maken die niet passen in gewo ne winkelcentra." Toch is de wethouder niet helemaal zeker van zijn zaak. „Ik krijg de laatste tijd allerlei geluiden en vragen van mensen die willen weten of het allemaal wel klopt wat op het Vefto-terrein gebeurt. Dat moeten we goed uitzoeken. Als dingen niet kloppen, moeten we er iets aan doen." Volgens de wethouder is in 1994 samen met de provincie Zuid-Holland een inventarisatie gemaakt van wat er wel en niet kan op het Verto-terrein. Maar het bestemmingsplan is nog steeds niet geactualiseerd. Daar is de gemeente nog mee bezig. De wethouder erkent dat 'het gelukkiger was geweest' als dat eerder was gebeurd. „Dan had den we rekening kunnen hou den met het planologisch beleid van de provincie dat grootscha lige detailhandel toestaat op be drijventerreinen. Huize Liduina viert feest met cliniclown Dat een cliniclown niet al leen kinderen, maar ook ouderen kunnen verma ken bleek gisteren in Hui ze Liduina. Een clown was er op bezoek omdat het feest was in het Warmond- se verzorgingshuis. Het zogenoemde huiskamer project vierde het tweede lustrum. Tien jaar lang gaan maximaal tien bewo ners die extra zorg nodig hebben, overdag naar 'de huiskamer'. Onder bege leiding van een professio nele kracht en vrijwilligers eten zij er en worden ze er bezig gehouden. De clown reikte een beeldje uit aan deze vrijwilligers. Ton van den Bos houdt het voor gezien. De 66-jarige rijschool houder heeft zijn rijschool van de hand gedaan. Daarmee komt na precies 42 jaar een einde aan het bestaan van een van de be kendste rijscholen in Leiden. Onder leiding van Frank van der Sman slaat het bedrijf onder dezelfde naam een nieuwe weg in. „Ik heb nooit de grootste wil len zijn, ik wilde de beste zijn", zegt Ton van den Bos over zijn bedrijfsfilosofie. Ooit begonnen met een Vespa-scooter en een Ford Taunus startte hij op 1 maart 1955 zijn eigen rijschool. Een paar maanden later be stond er al een wachtlijst, die nooit meer zou verdwijnen. „En dat terwijl ik nooit geadverteerd heb", zegt hij trots. Door mond- op-mond reclame groeide het opleidingsinstituut vervolgens uit tot een gerenommeerde naam in Leiden en omstreken. Onder het motto 'veiligheid, eerlijkheid' heeft Van den Bos altijd de nadruk gelegd op het bevorderen van de rijvaardig heid. Daar is het volgens hem vandaag de dag treurig mee ge steld. „Laatst ldapten er bij een kettingbotsing 100 auto's op el kaar, en er is geen enkele auto mobilist die het kan voorko men", moppert hij. De 'twee-seconden-regel', die ervoor moet zorgen dat auto's voldoende afstand houden, kan hem dan ook niet bekoren. „Kijk je even om, dan is er al een seconde voorbij", weet Van den Bos. Hij houdt toch al niet zo van regels; de interpretatie ervan vindt hij veel belangrijker: „Met 120 over een lege weg is vaak minder gevaarlijk dan 40 rijden waar je maar 30 mag", legt hij uit. Automobilisten moeten hun verantwoordelijkheden kennen, maar daarvoor is wel een men taliteitsverandering nodig. De aggressiviteit van de weggebrui ker neemt toe, en de humor op straat is verdwenen. Omdat de rijschool de basis is van het rij gedrag, kan die daarin volgens Van den Bos een prominente rol vervullen. De ene opleiding is de andere echter niet. Wie zijn leerlingen lege weg is vaak minder gevaarlijk dan 40 rijden waar je maar 30 mag." FOTO Ton van den Bos: „Met 120 over een op de eerste les al de snelweg op stuurt, zet levens op het spel. Ook over het lesgeven aan 17- jarigen is Van den Bos niet te spreken. „Dat soort praktijken grenst aan misdaad", vindt hij. Broodnijd is volgens hem de voornaamste oorzaak van het laakbare gedrag. De concurrentie is groot, waardoor sommige rijscholen de prijzen flink laten zakken. Dat leidt tot lagere inkomsten, bezuinigingen en langere werk tijden. Frustaties bij de rijin- structeur en demotivatie van de leerling zijn het gevolg. Een on tevreden klant zal het betreffen de instituut dan ook niet aanbe velen, en brengt daarmee het aantal aanmeldingen omlaag. Een wachtlijst is daarom vol gens Van den Bos een graadme ter voor een goede rijschool. „Als je ergens meteen aan de slag kan, moet er onmiddellijk een belletje gaan rinkelen", waarschuwt hij. Van den Bos heeft zich in zijn carrière echter niet alleen bezig gehouden met het geven van autorijlessen. Naast het doceren van de motorrijvaardigheid en het examineren bij de chauf feurs-opleiding, bekleedde hij diverse bestuursfuncties. Bin nen de verschillende vakvereni gingen heeft hij zich altijd ui terst progressief opgesteld. Van den Bos: „Ik zeg altijd bij ver nieuwingen: eerst uitproberen, dan pas kritiek leveren." Mensen houden niet zo van veranderingen, waardoor pro blemen vaak blijven liggen. Zo gebruikt Van den Bos al 30 jaar een onderdelen-checklist, die pas onlangs door het CBR is overgenomen. Ook vindt hij de aanlooptijden tot het examen vaak nog veel te lang. Aanvra gen moeten volgens hem snel ler worden verstuurd, en ook het geven van proefexamens kan het proces aanzienlijk ver snellen. Ook de kwaliteit van de exa minatoren laat wel eens te wen sen over. Dat een leerling zakt op 'kijken', gaat er bij Van den Bos niet in: „Kijken doe je vanaf je geboorte, je kunt alleen zak ken op niet kijken." Een goede examinator-opleiding is voor hem dan ook van groot belang. Het plan om de rij-instructeurs zelf het examen te laten afne men, ziet Van den Bos niet zit ten. „Omdat zij niet objectief te genover hun leerlingen kunnen staan, zijn ze daar niet geschikt voor", verklaart Van den Bos. Het afscheid zal Ton van den Bos niet al te zwaar vallen. Hij noemt het een voorrecht dat hij altijd met veel plezier heeft ge werkt, maar 'er is een tijd van komen, en er is een tijd van gaan'. In de overtuiging dat zijn rijschool in goede handen is, wil hij nu met zijn vrouw andere werelden gaan ontdekken. Daar is hij wel aan toe, want hij heeft in zijn loopbaan veel meege maakt. „Een boek over mijn le ven zal een trilogie moeten wor den", verwacht hij dan ook. Ton van den Bos stopt na precies 41 jaar met rijschool 71-532 171-51/ 3qrschoten f en automobilist die te veel £ndacht had voor een van ng ichts komende lesvrachtwagen i afschrpeft gisteren op de kruising rangenln de Oranjeboomstraat en de ST aadhuislaan in Voorschoten fn van de andere kant komen- ■ttebae fietsster geschept. Deze slechtWam met haar driejarige doch- na"f.ef:rtje ten val. Het meisje brak h DagbP^bij vermoedelijk haar voet- nforma". De moeder heeft het kind roken aar het ziekenhuis vervoerd. voorschoten dimitri walbeek De drumfanfare Laurentius uit Voorschoten maakt deel uit van de elite die mag optreden op het wereldconcours in Kerkrade in juni. Dat is de vereniging die uitkomt in de eredivisie afgelo pen maandag meegedeeld. Of de muziekvereniging dan ook in nieuwe uniformen optreedt is nog onzeker. Uit sponsorbijdra gen moet nog minimaal 68.000 gulden binnenkomen. De club heeft zelf 12.000 gulden ge spaard. „Als financieel alles rondkomt voor die tijd dan lopen we in derdaad in onze nieuwe unifor men in Kerkrade", zegt de heer Velthuizen, saxofoonspeler in de fanfare. Laurentius, met 110 leden, gooide de vorige keer ho ge ogen op het vijfjaarlijkse spektakel in Kerkrade. De nieu we uniformen moeten de 25 jaar oude pakken vervangen. De gemeenteraad van Voor schoten heeft Laurentius een subsidie van minimaal 12.000 gulden gegeven om de unifor men te betalen. De vereniging had om 25.000 gulden ge vraagd. Als de fanfare niet ge noeg geld ophaalt bij sponsors kan de eenmalige subsidie wor den uitgebreid tot 25.000 gul den. Dat besliste de gemeente raad afgelopen donderdag. Het college van B en W had voorgesteld om maximaal 12.000 gulden te geven, maar raadsleden, onder leiding van WD-er Van Gogh en D66- raadslid Y. Molenkamp, wilden vanwege de uitzonderingsposi tie van Laurentius verdergaan. Groen Links en CDA waren wel bang voor de precedentwerking die van de subsidie uit kan gaan. Volgens wethouder Smits is daarvan geen sprake omdat Laurentius zijn gelijke niet heeft in Voorschoten. „Laurentius maakt ook goede naam voor Voorschoten", voegde WD-er Van Gogh toe. bwbilphen aan den run Golfers kunnen sinds gisteren weer frank en vrij een balletje slaan. Bodemonderzoekers van de provincie rondden gisteren ^^ïun proefmetingen af in de Alphense Coupépolder. Ze testten de dikte en de kwaliteit van de afdeklaag van de vervuilde bodem. Aanleiding ioot de proefmetingen was het signaal dat de laag, die vervuilde stoffen onder de grond moet houden en het ontsnappen van gassen moet roorkomen, niet overal dik genoeg was. Begin april zijn de onderzoeksresultaten bekend. FOTO LOEK ZUYDERDUIN

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 11