Corsa nu ook met driepitter Ook Audi A6 in 'nieuwe huisstijl' Weg en wiel )ntwerper Bertone overleden Opeis voor het oosten Kwestie v kwaliteit LPG-rijders moeten extra schone installatie aantonen Aanbiedingen bij Nissan Modelauto van het Jaar Mitsubishi gaat zelf importeren Nissan Almera krijgt een Europese opvolger Complete fietspadennet in kaart Ideeënkaart Ferrari bestaat 50 jaar ÏRUDAG 28 FEBRUAR11997 - REDACTIE PETER LODEWIJKS Ferrari Dino 308 GT4 en de Lancia Stratos. Ook met meer alledaagse auto's hield de Italiaanse stilist zich bezig. Zo is het ontwerp van de Citroëns BX, XM, ZX en Xantia van zijn hand, alsmede dat van de Opel Astra en de Fiat Punto. Eerder tekende hij voor de Fiat Ritmo cabriolet en de Volvo 780 Coupé. Recent verbond hij zijn naam nog aan de Citroën Ber- lingo. Kortgeleden definieerde Bertone zijn vak als „uitzonder lijk creatief. De autostilist is hij die eerder dan iedereen weet in te spelen op de ontwikkelingen en de smaak van de markt. Hij is het die voorziet wat geen en kel onderzoeksinstituut kan ga randeren." Bertone laat twee dochters ach ter, die beiden in zijn onderne ming werken. Marie Jeanne Bertone, afgestudeerd architect, is verantwoordelijk voor de ont werpafdeling, terwijl haai' zuster Barbara, afgestudeerd in de economie, de productie leidt. es.e Italiaan Nuccio Bertone, een enin de grote namen op het ge- latjed van auto-ontwerp, is ijepensdag op 82-jarige leeftijd omerleden. Meer dan 50 jaar was actief met het ontwerpen en ^uwen van auto's. Hoogte- vepnten uit zijn werk waren de n imborghini Miura, Espada en tpuntach. Als twintiger begon te werken in het carros- van zijn vader, dat ieijj uitbreidde tot een volledig t jdustriële onderneming. Op n<$t ogenblik werken er 1.500 g Jensen, die met elkaar goed jarjn voor een jaaromzet van on- Jveer 610 miljoen gulden. nam maakte Bertone al in 54 met de Alfa Romeo Gi- ietta Sprint. Aanvankelijk zou productie maar 500 exem- tren omvatten, maar de be- ngstelling bleek zo groot dat uiteindelijk 40.000 van zijn .maakt. Verder ontwierp hij de Hat 850 Spider, de Fiat XI/9, de Het Motorhuis Auto Expo Vondel laan 80, Leiden, telefoon OPEL O verband met de aanhouden- onzekerheid bij het Russi- he automerk Lada, dat maar et toekomt aan de productie n lang beloofde nieuwe mo- :llen, klinkt een nieuwtje van iel heel belangwekkend. Sa- en met het Finse Valmet on- irhandelt Opel met Lada-fa- ikant Avtovaz over de bouw I n Opeis in en voor Rusland. dmet produceert nu de Lada's 2ó>or export naar West-Europa, ens rol zou denkelijk moeten j n om de Opel-productie in island op gang te brengen, gedachte is te beginnen met n bestaand, voor Rusland ngepastOpel-model. Daar- n zouden er 30.000 tot 50.000 maakt kunnen worden in de fida-fabriek te Togliatti, die op ;t moment beroerd zal draai- omdat zoals gezegd nu in nland geproduceerd wordt or West-Europese export, en de totaal nieuwe Lada die al vaak getoond is, nog altijd niet van de band loopt. Dat zou ko men doordat Lada in financiële problemen zit, waarbij het kan helpen als men een deel van de fabriek verhuurt aan Opel. Hoopvol is Opeis moederbedrijf General Motors verder over productie in China. Alleen het ministerie van buitenlandse handel moet nog toestemming geven, dan kan een joint-ventu re worden opgezet waar GM voor de helft in zal deelnemen. Het nieuwe bedrijf wil 100.000 auto's per jaar maken in China. Opmerkelijk is dat de keus daarbij viel op een middelgrote Amerikaanse Buick.-Terwijl offi cieel Opel aangewezen is als de gene die voor wereldwijde ex pansie moet zorgen, dat ook eerder liet weten de Corsa graag in China te willen bouwen. Kamsteeg belasting op LPG-auto's gaat 1 juli omlaag, maar de Rijks- ^enst voor het Wegverkeer i DW) in Zoetermeer weet nog it et hoe de extra verlaging voor j geheten G3-installaties zal |firden doorgevoerd. „De G3- ïcstallaties moeten worden ge il houwd. We denken daarbij n fabrikanten/installateurs of niarte keuringsstations. Of de JWB daarin betrokken wordt, l n ik niet zeggen. Eerst gaan kijken hoe we de zaak gaan i npakken en dan zullen we ïze strategie bepalen. Wel we- ;nwe ongeveer wie er voor ex- korting in aanmerking kun nen komen. Die zullen in elk geval eerst worden aangeschre ven." aldus een woordvoerder van de RDW. De verlaging van de houder schapsbelasting per 1 juli be draagt minimaal 220 gulden en maximaal 470 gulden. Het laatste bedrag geldt voor G3-in stallaties met het '94/^'-keur merk (een zeer strenge emissie- eis die is vastgesteld door de Europese Unie). Het gaat om ongeveer 100.000 automobilis ten, met gasinstallaties van na 1 januari 1994. In totaal rijden er in ons land ongeveer 370.000 auto's op gas. ten. Op de goedkoopste Speedy kost dat tijdelijk maar 1.700 gul den extra, op alle duurdere ver sies 1.500 gulden. Voor de Almera en Primera mikt Nissan op de zakelijke, veelrijdende klanten. Het gebo den voordeel is groot: een gas- injectie-installatie voor duizend gulden, inclusief montage. Dat is minder dan een derde van de normale prijs. De Almera sedan krijgt een installatie die gas- damp inspuit, voor alle Prime- ra's (behalve de net verschenen GT-versie) is er een normaal ge sproken nog kostbaarder sys teem dat vloeibaar LPG inspuit. De leden van de Namac (Ne derlandse Algemene Minia tuur Auto Club) hebben on langs weer hun waardering uitgesproken voor de meest geslaagde in '96 uitgekomen miniatuurauto's. Algeheel winnaar werd dit keer de Crossley SD 42/1 autobus 'De Schelde' van V&V/HB Model uit Tsjechië. Van de echte Crossley SD 42/1 hebben vanaf 1948 meer dan duizend exempla ren bij diverse Nederlandse streekvervoersbedrij ven hun diensten vervuld met carros serieën van onder meer Beynes, Allan, Werkspoor, Verheul en De Schelde. Voor al de 'De Schelde' Crossley's hadden met hun geheel uit aluminium bestaande car rosserie een onverwacht lan ge levensduur. De laatste Crossley's werden pas begin jaren zestig buiten dienst ge steld. V&V/HB Model is een kleine fabrikant van model autobussen uit Tsjechië die, op initiatief van enkele Ne derlandse verzamelaars, de Crossley in schaal 1:87 heeft gerealiseerd. Een jury bestaande uit me dewerkers van het Namac- clubblad Auto in Miniatuur koos vooraf een aantal geno mineerden in verschillende schalen. De leden van de Namac mochten vervolgens punten toekennen, waarna er zés winnaars uit de bus kwamen. Van die zes werd de modelauto met de meeste punten benoemd tot Minia tuurauto van het Jaar 1996. Naast de Crossley vielen ook de volgende modellen in de prijzen: Jaguar Mk II van Vi tesse (1:43), Mercedes-Benz Actros trekker van Tekno (1: 43/50), Scania-Vabis L 71 trekker met De Graaff cabine van Miho (1:43/50), Volvo 850 Estate van Wiking (1:87) en de Fiat 500 van Solido (grote schalen). Voor meer informatie: Secre tariaat Namac, postbus 16004,2301 GA Leiden, tel. 071 5224 004. Op de komende autoshow van Genève, begin maart, zal de lang verwachte klei ne Mercedes A ongetwij feld de show stelen. Voor het publiek zou echter wei eens belangrijker nieuws kunnen zijn dat Opel daar in hetzelfde autoformaat een opgefriste versie van zijn succesnummer Corsa presenteert. Uiterlijk nauwelijks veranderd, maar wel een model dat een massa kopers trekt. Met een gloednieuwe, heel zuinige 3-ci- linder motor, waar Mercedes van de aanvankelijk geplande driepitter voor zijn A-serie afzag en toch maar nieuwe 4-cilinders ontwikkelde. Het gaat dus bij de vernieuwde Corsa vooral om de basismodel len met die 1.0 12V Ecotec 3-ci- linder, ter vervanging van de oude 1.2 en wellicht ook 1.4 motoren. Kort na de onthulling in Genève mag deze Corsa bij de dealers verwacht worden, hoewel de prijzen op dit mo ment nog niet bekend zijn. De hele serie krijgt een wat aan gepast uiterlijk, verbeterde vering en nog zo wat gemoder niseerde details. Opel noemt een betere bescherming van de bagageruimte, in die zin dat zware bagage bij een aanrijding minder kans maakt de achter bankleuning plat te walsen en dus de inzittenden te bedreigen. Dat speelt toevallig aardig in op de recente kritiek van de Eu ropese consumentenbonden dat aan botsveiligheid in kleine auto's te weinig gedaan zou worden. Helemaal nieuw is Opel's 3-ci- linder niet, hij verscheen al een jaar of twee geleden als experi ment in het stadsauto-studie model Maxx. Een fraai stukje high-tech met dubbele nok- kenas en vier kleppen per cilin der, dat 12,5 kilogram ofwel haast 15 procent lichter is dan de nu nog geboden 1.2 liter 4- cilinder. Dat lagere gewicht le vert op zich al een besparing in het verbruik op. Daaraan draagt verder een elektrische stuurbe krachtiging bij, die veel minder motorvermogen opsoupeert dan de gangbare hydraulische bekrachtiging. De 1.0 Ecotec motor is goed voor 55 pk, 10 pk meer dan de oude 1.2 en bijna evenveel als diens iets grotere 1.4 broer. Daarmee wordt de basis-Corsa een ietsje pittiger, maar vooral gaat het Opel erom dat de nieu we motor uiterst zuinig met brandstof omspringt. Het opge geven verbruik is 5,8 liter per 100 kilometer (1:17), bijna een volle liter minder dan de opgave voor de huidige Corsa 1.2. Scheelt zomaar een kleine 20 procent dus. Bovendien is die 5,8 liter gemeten volgens de nieuwe Europese meetcyclus, welke veel dichter de echte rij- praktijk benadert dan de oude meetmethode. it rommelde al een hele tijd bij Mitsubishi-importeur Hart Nib- ig Greeve (HNG), die de verkopen van het merk maar niet te- g kon voeren naar vroegere (hogere) niveaus. Na rijp beraad ijpt de fabrikant in, die zijn Europese hoofdkantoor al in Hoofd je >rp heeft staan. Mitsubishi neemt zelf de import ter hand en wil het jaar 2000 weer een verkoopniveau van circa 25.000 stuks per ar bereiken. Dat is 2,5 maal zoveel als in 1996. Mitsubishi belooft nk te investeren in de Nederlandse markt, hét serviceniveau en productkwaliteit op te voeren. Met de hulp van het dealernet- jaj erk, dat blijkbaar onaangetast zal blijven. Maar hoe de nieuwe or- nisatie eruit gaat zien kan men nog niet bekend maken, tot met NG de overdracht van het importschap geheel geregeld is. Primera stationwagon in 1998 De Japanse fabrikant Nissan gaat in zijn Britse fabriek te Sunderland een derde model in productie nemen. In het jaar 2000 moet het eerste exemplaar van de nieuwe per sonenwagen van de band rol len. Met de noodzakelijke uit breiding van de fabriek is een investering van 215 miljoen pond gemoeid, ongeveer 650 miljoen gulden. Het nieuwe model zal volgens Nissan 'een hatchback in de C-klasse' zijn. Deze geheim taal kan slechts op één ding duiden: de opvolger van de huidige Almera. In Sunderland worden ook al de Micra en de Primera gebouwd. Straks zal de Britse fabriek negentig pro cent van alle in Europa te ver kopen Nissans produceren. Dit jaar al begint Nissan in Groot-Brittannië met de pro ductie van dieselmotoren. Ook is inmiddels bekend dat de Primera stationwagon in 1998 zijn introductie beleeft. Door deze toevoeging zal de Britse Nissan-productie volgend jaar al licht groeien. De komst van 'de Europese Almera' schept bij de Sunderland-fabriek 800 nieuwe banen. Daarnaast le vert het ook nog eens 4.000 banen op bij Europese com ponentenleveranciers. De jaarlijkse uitgave aan onderde len stijgt straks met 350 mil joen pond tot 1.250 miljoen pond, circa 3,7 miljard gulden. BOEKEN Op de autoshow in Genève toont Audi een nieuwe A6, na de A8, A4 en A3 het laatste vernieuwde model van de Duitse Volkswa gen-dochter. De A6 (vroeger Audi 100) lijkt een nieuwe fase in te luiden op ontwerpge- bied. Tot nu toe werden de Audi's steeds ronder, de A6 wijkt daar nu vanaf. Achteraf kunnen we vaststellen dat de nieu we vorm eerst uitvoerig is getest op diverse autoshows. Daar toonde VW de 'Kever nieuwe stijl' en Audi de compacte coupé TT en vervolgens een daarvan afgeleide open versie TTS Roadster. Vorig jaar werd al aan gekondigd dat uit die studies vóór het eind van de eeuw productiemodellen voort zou den komen, als de publieksreacties gunstig uitvielen. De opvallende combinatie van vloeiend gebogen hoofdlijnen en kaarsrech te accenten in front en achtersteven uit die TT/TTS is nu ondubbelzinnig herkenbaar in de nieuwe A6. Eerder al paste VW de 'nieuwe huisstijl' toe in de Passat. Eind mei komt de nieuwe A6 hier op de markt. Er zal keus zijn uit drie aankledings stijlen: Advance, Ambition en Ambiente. Het idee van uitrusting met namen werd voor het eerst toegepast op de A3, bij de A6 is alleen anders dat alle varianten dezelfde prijs hebben. Verder laat Audi weten dat er slechts één nieuwe motor in het keuzepak ket zit. Dat is een 2.4 liter V6 met vijf klep pen per cilinder en een vermogen van 165 pk. Blijkbaar is het Audi duidelijk geworden dat tussen de huidige 2.6 en 2.8 liter 6-cilin- ders te weinig verschil bestaat. Verder gaat het onder de nieuwe A6-motor- kap om bekende verschijningen: de 20- kleps 1.8 Turbo en 1.9 TDi turbodiesel 4-ci linders, de 30-kleps 2.8 V6, en wat later een 1.8 basismotor zonder turbo. Opvallend af wezig: de 5-cilinder turbodiesels van de huidige A6. Ga er gerust vanuit dat ervoor in de plaats een nieuwe, compactere 6-ci- linder TDi komt. Of wellicht een dieselver sie van de 2.3 VR5, die binnenkort in de VW Passat leverbaar moet worden. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaai] EerSte lïlOtOrbeUTS Nederland telt 18.000 kilometer fietspad. Het Landelijk Fiets- platform heeft in kaart gebracht hoeveel mogelijkheden er zijn om optimaal van dit fietspaden- net gebruik te maken. Het uit stippelen van grote of kleine aanlokkelijke tochtjes is daar mee een fluitje van een cent. Voor deze Fietsideeënkaart 1997 hebben alle organisaties die maar iets te maken hebben met recreatief fietsen in Neder land medewerking verleend. Het is geen detailkaart om rou tes te rijden, want de trajecten zijn ruw ingetekend. De kaart verwijst naar de instanties waar uitvoerige documentatie over de betreffende routes te verkrij gen is. Bijvoorbeeld van de Ooi evaarsroute in Zuid-Holland, de Pontjesroute in Noord-Holland of de Weerribbenroute in Overijssel. Deze zijn voorzien van vaste wegwijzers van de ANWB of de organisatie van Landelijke Fietsroutes. Er zijn tochtjes mogelijk van 20 km en net zo goed een Friese Elfste- denroute van 230 km. De kaart maakt melding van NS-fietsdagtochten, stations waar fietsen te huur zijn en bij zondere overnachtingsplekken zoals trekkershutten. De kaart bevat tevens een programma De Fietsideeënkaart kost 4,95. van fietsevenementen dié dit jaar georganiseerd worden ver reden. Daaronder vallen ook meerdaagse tochten. De samenstellers van de kaart zijn realistisch. Ze weten dat bij heel veel fietsers de zadelpijn toeslaat, zeker bij de eerste lan ge rit in het voorjaar. Daarom deze tip van het Fietsplatform: „U bent een van die twaalf mil joen Nederlanders met een fiets. Dan bent u wellicht ook een van die miljoenen fietsers met een zadel dat te hoog en een stuur dat te veraf staat. Gaat u vaker tochtjes maken, dan krijgt u daar last van. Zadelpijn, rugpijn, pijn in de onderarmen. Dat is niet nodig. Ga even langs bij de fietsvakman, die helpt u graag." De Fietsideeënkaart is binnenkort voor 4,95 te koop bij de kantoren van ANWB en VW. Sachs 'Accu leeg na 20 kilometer', meldde deze rubriek vorige week in een testverslag van elektrische fietsen. Daarin is de actieradius van diverse fietsen echter door elkaar gehaald. Het maakt een groot verschil in de af te leggen afstand of de fietser meetrapt of zich geheel elek trisch laat voortbewegen. De fo to bij het artikel was een Sachs Elobike, precies een exemplaar met een langere actieradius omdat de fietser dient mee te trappen tijdens de rit. Volgens de fabrikant is de accu pas leeg na een afstand 'tot 40-60 kilo meter'. Het in het artikel ge noemde gewicht van dertig kilo betreft de fiets compleet met elektrische installatie en accu. Het nieuwe motorseizoen be gint traditiegetrouw in Utrecht met de beurs Motor '97. Deze 'vier machtige motordagen' zijn nog tot en met zondag mee te maken in de Jaarbeurs. Naast de vele motorprimeurs is er veel aandacht voor kleding en veilig heid op de motor. Motor '97 is vandaag tot 21 uur open, morgen en zondag van 10 tot 18 uur. Een kaartje kost 17,50, kinderen 12,50. Wie Ferrari zegt, zegt exclusief en onbetaalbaar. Dat laatste geldt zeker niet voor het nieuwste boek dat over dit legendari sche Italiaanse sportwagenmerk is uitgekomen. Het kost namelijk slechts twee tien tjes en dat is uit zonderlijk weinig voor een Ferrari-boek. Waar een doorsnee boek over dit mysterieuze merk het vooral moet hebben van de exclusieve fotogafie, gaat het in dit boek in de eerste plaats om de inhoud. Het nieuwe naslagwerk, uitge bracht ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van Ferrari, be schrijft de complete geschiede nis van het merk en behandelt de belangrijkste productiemo dellen. Daarnaast wordt uitvoe rig ingegaan op de (niet onbe langrijke) autosportactiviteiten van Ferrari. Ook daarvan wordt een historisch overzicht gege ven, compleet met een beschrij- ving van de belang rijkste race-bolides. Toch staan er na tuurlijk ook foto's in, 200 welgeteld, waarvan ongeveer een derde in kleur. Heel apart is een se rie advertenties uit het verleden, die achterin staan afge beeld. '50 jaar Ferrari' (256 pag.) is een product van de redactie van De On schatbare Klassieker en De On schatbare Cabrio en is derhalve uitgevoerd in hetzelfde A5-for- maat als deze gidsen. De ma kers zagen het als een uitdaging om ter gelegenheid van deze mijlpaal voor het eerst een compleet, nieuw overzicht in de Nederlandse taal te maken. Geen enkel merk is namelijk zo onoverzichtelijk als Ferrari, waar intriges bijna dagelijks on derdeel van het bestaan waren en misschien nog wel zijn en waar meer bijzondere auto's zijn gebouwd dan 'gewone' se riemodellen. BLIK IN HET VERLEDEN Midden jaren zestig presenteerde het Britse merk Triumph een fraai gestroom lijnde fastback, ge naamd GT6. Deze sportauto was op gebouwd uit be staande elementen. De basis vormde de Spitfire, waarop Tri umph een schuin af gerond dak met gro te achterruit laste a la Jaguar E-type. De 2.0 liter lijnmotor met zes cilinders (95 pk, later 105 pk) kwam uit de Tri umph Vitesse. Tot 1974 werd deGran Turismo twee keer aangepast, van de drie series rolden in totaal 40.926 exemplaren van de band. De GT6 zag er aantrekkelijk uit, maar verkocht niet echt goed, waarschijnlijk doordat de prijs wat aan de hoge kant was. De laatste versie, de GT6 Mk3 (foto) werd in modeljaar 1973 in ons land verkocht voor 16.991 gulden. Tegenwoor dig brengt dit model in goede staat ongeveer 18 mille op. foto archief

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9