Leidsch Dagblad 19 23 .Major krijgt .pak slaag bij erkiezingen Vrouw krijgt sperma overleden echtgenoot koninklijke Van Zanten fleemt PhytoNova over Geraamte boven Den Haag Vroegindeweij kan raad Ter Aar buiten spel zetten Arbeidsplaatsen weg bij bloemenveiling Supersnel autowassen TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. Kamervragen over giro Kruiswerk ■Mi'iHi'jl-HiliUM 51 X RIJDAG 28 FEBRUAR11997 OPGERICHT 1 MAART 1860 Binnenland Monsterverbond tegen asfalt en j) beton Buitenland Irak mag weer 7 voedsel importeren Cultuur en Kunst Schatten van Gouden Eeuw in Het Paleis Sport Jeroen Straathof zwicht niet voor klapschaats londen dpa/anp De Britse autoriteiten hebben de 32-jarige weduwe Diane Blood gisteren toestemming gegeven om het ingevroren sperma van haar twee jaar ge leden overleden echtgenoot België uit te voeren. Blood wil zich in een zieken huis in dat land laten be vruchten. In Groot-Brittannië is dat haar eerder verboden. Het Britse Hof van Beroep stelde op 6 februari vast dat het gebruik van sperma zon der toestemming van de do nor vooraf verboden is. Eigen lijk had het sperma ook niet mogen worden ingevroren, omdat de man ook daarvoor niet zwart-op-wit toestem ming heeft gegeven. Maar omdat de zaadcellen van Stephen Blood al waren inge vroren, meende het hof dat de export ervan niet kon wor den verboden. Pagina 7: 'Onnatuurlijke' be vruchtingen vaker in op spraak fremier verder met minderheidsregering Je kiezers van Wirral-South, vlakbij Liverpool, hebben Tremier Major en de Conservatieve Partij gisteren een pweldige opdoffer verkocht. Zij kozen bij een tussentijd- fe verkiezing massaal voor Labour. Een direct gevolg is Jat premier Major twee maanden voor de algemene ver- lezingen (in mei) zijn nipte parlementaire meerderheid erliest. De Tories bezetten nu 322 Lagerhuiszetels, de yerige partijen 323. Inden hans geleunse [«respondent echter onwaarschijnlijk het kabinet-Major nog voor it einde van de reguliere rit n val wordt gebracht. Een de Schotse Nationale Partij ren ingediende motie van trouwen zal onvoldoende krijgen, omdat negen loord-Ierse Unionisten hebben loofd Major niet te zullen la- vallen. De kiezers in Wirral moesten de stembus omdat^ hun nservatieve Lagerhuis-verte- ^nwoordiger was overleden. £*fjle politieke kopstukken lieten afgelopen weken hun gezicht het kiesdistrict zien, daarmee ^pt belang van Wirral als graad- an eter voor de komende verkie- s erjngen onderstrepend. ee(jHet verlies van 17 procent op abour zou de Conservatieven se ij parlementsverkiezingen 197 ik: agerhuiszetels hebben gekost, de 659 zetels zou Labour er 476 opeisen, de Conserva- ïn 126, de Liberaal-Demo- iten 31 en de overige partijen |j|De triomferende Labour<-kan- Idaat Ben Chapman zei van- licht dat de kiezers in Wirral nsburg/hillegom bninklijke Van Zanten heeft de Ijnsburgse handels- en weef- ïlkwekerij PhytoNova volledig vergenomen. De activiteiten lm PhytoNova in Rijnsburg orden binnen twee jaar ver- aatst naar de vestigingen van in Zanten in Hillegom en Rij- inhout. Het bedrijf Van Zan- n, dat handelt in stekken, oembollen en ander uitgangs materiaal voor kwekers, heeft gisteren bekendgemaakt, de overname komen aximaal tien arbeidsplaatsen in PhytoNova en Van Zanten vervallen. De vakbonden en de onder- ïmingsraad zijn inmiddels op i hoogte gesteld van de opera- Bi Over een sociaal plan wordt 'erlegd. Bij PhytoNova werken t nu toe 33 mensen. De direc- B van Van Zanten probeert het Hmtal gedwongen ontslagen bij :ide bedrijven te beperken Sj >or gebruik te maken van na- y urlijk verloop, de VUT en het et verlengen van éénjarige mtracten. De directie van Phy- Nova wordt ondergebracht in het managementteam van Ko ninklijke Van Zanten. Bij het sa mengevoegde bedrijf komen 140 personen te werken. Koninklijke Van Zanten had al een meerderheidsbelang in PhytoNova. In 1994 nam Van Zanten het Rijnsburgse bedrijf voor een deel over van Konink lijke Shell. Zo worden de hoofdactivitei ten van PhytoNova, fundamen tele research en veredeling van bloembollen en Alstroemeria, 'ondergebracht in Hillegom. Bo vendien worden de logistieke en commerciële activiteiten in de bloembollenbranche hierheen gebracht. De vermeerdering en verkoop van alstroemeria's wordt ondergebracht bij Van Zanten Alstroemeria in Rijsen- hout. In het buitenland wordt de bloembollenverkoop voortgezet onder de naam Van Zanten Flo- werbulbs. Alleen in Noord- Amerika blijft de naam PhytoN ova in gebruik. Door beide na men te handhaven wil Van Zan ten de reputatie van beide on dernemingen op de internatio nale markt optimaal benutten. een boodschap aan het kabinet wilden afgeven: genoeg is ge noeg.. Conservatieve voorlieden wilden daar niet aan. „Bij de al gemene verkiezingen zullen de ze mensen weer naar ons terug keren. Dit was protestgedrag", verzekerde gezondheidsminis ter Dorrell, veelvuldig genoemd als een van de belangrijkste kandidaten voor de opvolging van Major als partijleider. Echt overtuigend klonken Dorrell en zijn collega's echter niet. Er moet een wonder ge beuren om Labours Tony Blair uit Downingstreet 10 te houden. Major heeft de afgelopen vijf jaar alle tussentijdse verkiezin gen verloren en dat is geen en kele regering voor hem ooit overkomen. Een unicum is ook de voorsprong van meer dan 20 procpnt die Labour nu al bijna twee jaar in de opiniepeilingen weet vast te houden. Labour won in het relatief welvarende Wirral met een kan didaat die het perfecte symbool is van een veranderde partij. De welgestelde Chapman is net zo socialistisch als zijn conserva tieve concurrent: hij werd pas een jaar geleden lid van Labour, was diplomaat en leidt nu een zakelijk adviesbureau. den haag In het centrum van Den Haag leggen bouwvakkers op honderd meter hoogte de laatste hand aan de metalen kap van de 'Resident'. Het gebouw, waarin het ministerie van VWS wordt opgenomen, heeft een gestripte flat als basis en is onderdeel van een nieuw kantorencomplex dat honderd miljoen gulden kost. foto an Eerste vrouw voor Wiener Philharmoniker wenen dpa-afp-anp-ap De Wiener Philharmoniker heeft voor het eerst in zijn 155-jarig bestaan een vrouw, een harpiste, toege laten. Daarmee komt er een abrupt einde aan het laatste .vermaarde man- nenbastion in de klassieke wereld. Aan het besluit is jaren van getouwtrek tussen fer vente voor- en tegenstan ders voorafgegaan. Zo kon digden vrouwenorganisa ties in de Verenigde Staten een boycot van de Wiener Philharmoniker aan als het orkest had volhard in de weigering vrouwen in de gelederen toe te laten. Ook de Oostenrijkse mi nister van Cultuur oefende pressie uit door met het stopzetten van de jaarlijkse subsidie van 400.000 gul den te dreigen. Deze maand sloot de Oostenrijk se kanselier Viktor Klima zich aan bij de lobby voor vrouwen. Hij zei dat de Wiener Philharmoniker zich rekenschap dienen te geven van „het artistieke potentieel van de tweede sekse". Waarschijnlijk gaat het nog wel even duren voor dat meer vrouwen daad werkelijk in het orkest meespelen. De Wiener Philharmoniker recruteert de leden namelijk uit het Operaorkest in Wenen met als toelatingseis dat zij Burgemeester kan vragen om aanstelling van bewindvoerder marcel smeets „Het heeft geen enkele zin te dreigen met opstappen. De gemeenteraad krijgt toch wel zijn zin." De Leidse hoogleraar ge- meentekunde, W. Derksen, denkt niet dat Ter Aar binnenkort zonder raad komt te zit ten. De Zuid-Hollandse commissaris van de koningin, Leemhuis, zal uiteindelijk eieren kiezen voor haar geld. Ook wanneer uit onderzoek blijkt dat de omstreden Ter Aarse burgemeester Vroegindeweij niets valt te verwijten, trekt zij volgens Derksen uiteindelijk aan het kortste eind. Zonder het raad kan ze eenvoudig niet worden gehand haafd. De geleerde kan zich althans geen voorvallen herinneren waarin het anders is gelopen. Niet iedereen is zo stellig. Indien de Ter Aarse raadsleden hun gisteren naar buiten gebrachte voornemen ('Als Vroegindeweij niet gaat, gaan we zelf) ook daadwerkelijk uitvoeren, zijn er andere oplossingen denk baar. In Nederland is zoiets, voorzover be kend, overigens nog niet eerder voorgeko men. Volgens Binnenlandse Zaken is zo'n situatie ook niet in de wet geregeld. Normaal gesproken worden opengevallen plaatsen vanaf de kieslijst aangevuld. De drie Ter Aarse partijen hebben daar nog net Alarmnummer op eerste dag platgedraaid leiden/den haag Reorganisatie in Roelofarendsveen Kia dealer Vlietwiik Het nieuwe alarmnummer 112 is gisteren na de landelijke in troductie platgedraaid. Alle meldkamers noteerden extreem veel bellers. De meldkamer van de regio Haaglanden, waar ook de telefoontjes uit het district Hollands Midden (Leiden, Al phen, Katwijk en omgeving) binnenkomen, kreeg soms vijf tig tot zestig telefoontjes per minuut. „De mensen wilden allemaal even uitproberen. Het is iets dat we wel verwachtten. Lastig? Nee, we vonden het niet hin derlijk. Het is zelfs functioneel als dat nieuwe nummer zo veel aandacht krijgt. Het geeft aan dat de campagne werkt", aldus een woordvoerder. Het aantal bellers nam in de loop van van daag al sterk af. Het nieuwe nummer gaat gel den in alle lidstaten van de Eu ropese Unie. Het oude i 06-11 blijft tot 1 september roelofarendsveen Bij de bloemenveiling in Roelo farendsveen verdwijnt een nog onbekende hoeveelheid ar beidsplaatsen. Dit is een gevolg van een reorganisatie die nodig is om de structurele verliezen een halt toe te roepen. Dat maakte het moederbedrijf de Verenigde Bloemenveilingen Aalsmeer (VBA) gisteren be kend. Volgens woordvoerder T. Stoffer vallen geen gedwon gen ontslagen. „Een aantal mensen wordt overgeplaatst naar de bloemenveiling in Aals meer." Het personeel is hiervan gisteren op de hoogte gesteld. Een sociaal plan wordt momen teel voorgelegd aan de onderne mingsraad. Nu werken er nog 47 mensen. Stoffer wil niet zeg gen hoeveel verlies het Veense veilpunt momenteel lijdt. De ontslagen vallen omdat het Veense veilpunt efficiënter i werken. verandert bloemen- sgt Stoffer. verwacht te gaa „Roelofarendsveen van een veiling in et handelscentrum", „Prijzen worden er niet meer gemaakt zoals in een veiling ge beurt. Als prijs voor de bloemen en planten wordt die in Aals meer aangehouden. Het veil punt in de Veen is er alleen om die planten en bloemen binnen te halen waar vraag naar is." De afgelopen jaren leverde de veiling diverse inspanningen om het hoofd boven water te houden. Zo werden al maatre gelen getroffen om het aanbod af te stemmen op de vraag van de kopers. Dat betekende onder meer dat kwekers niet zomaar alles meer konden brengen. Ook werd een multitransac- tieklok aangeschaft, waardoor het veilen sneller gaat. Deze ini tiatieven hebben het tij niet kunnen keren. Een experiment om een avondveiling te houden, mislukte. NR. 41325 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 HET WOORD IS AAN Comtesse Diane De jeugd duurt heel wat lan ger dan jongelui menen. WEERSVERWACHTING JoTnSW 20% 30% 30% Uitgebreid weeroverzicht op pagina VANDAAG 26 PAGINA'S Binnenland. Buitenland Cultuur Economie Feiten en meningen Hiswa Kerk en Samenleving14 Randstad16 Regio13,14,15,17 RTV/programma's11 Sport23,24,25 Strips De kortingsbon betreft de filmvoorstelling De Klokken luider van de Notre Dame in het Voorschotense Culturele Centrum. genoeg kandidaten voor. Maar wat nu als die ook weigeren de zetels te bezetten, zoals WD-raadslid Riedel voorspelt? Bestuurs- deskundigen en woordvoerders van de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) melden dat Ter Aar in dat geval een bewindvoerder krijgt, die de taken van de gemeenteraad overneemt. Het is volgens de Leidse politicoloog Hillebrand zelfs zc dat Vroegindeweij zélf om zo'n bewindvoerder kan vragen als de raad haar het besturen onmogelijk maakt. Pagina 17: Raad Ter Aar overschat kracht van dreigement Uitzendwerk groeit als kool Het aantal uitzendwerkers blijft fors groeien. Vorig jaar werkten uitzendkrachten 304 miljoen uren, 20 procent meer dan in 1995. Economische groei en be hoefte aan flexibiliteit bij bedrij ven zijn de oorzaken. De werkuren van uitzend krachten komen volgens het Centraal Bureau voor de Statis tiek overeen met 146.000 vol tijdbanen. De omzetten van de uitzendbureaus groeiden met bijna een kwart tot circa 9 mil jard gulden. De vraag naar uit zendkrachten neemt explosief toe: in 1994 20 procent en in 1995 27 procent. Randstad boekte vorig jaar een winst van 207 miljoen en de omzet steeg tot bijna zes miljard. 'Ulrike Meinhof showt topje in Deens modeblad kopenhagen De Duitse terroriste Ulrike Meinhof is twintig jaar na haar dood een tweede le ven begonnen als fotomo del. Het Deense modeblad Damerties Verden (Wereld van de Vrouw) laat in een reportage over 'revolutio naire mode' een model po seren als de oprichtster van de Rote Armee Faktion Volgens Damerties Verden leven de ideeën van Mein hof in ieder geval in de mode voort. Het onderschrift bij een foto waarop twee politie mannen 'Meinhof arreste ren luidt: Smerissen! De handlangers van de macht zetten Ulrike in de boeven- wagen. Ze draagt een blauw topje met kraag van Diesel (399 kronen). Bij een foto van de nep-Ulrike aan tafel met twee man nen ('Andreas en Jan') staat: Ze bereiden een gro te manifestatie voor om te betogen dat er te weinig vrede in de wereld is. Ulri ke draagt een geel broek- pak (1199 kronen). Dat de terroristische ac tiviteiten van de RAF, zoals ontvoeringen en bomaan slagen, in het hele verhaal niet voorkomen, noemt hoofdredacteur Stine Bjer- re „ironisch afstand ne men van de geschiedenis". Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Te hoog bedrag ingevuld voor contributie l Per maand i automatisch (f. 32,95) 1 weken betaal ik mijn abonnement: Per kwartaal Oautomatisch (f. 92, duin- en bollenstreek conny smits De manier van contributie-in ning door het Kruiswerk Rijn en Duin heeft geleid tot Kamervra gen van de CDA'ers Mulder-Van Dam en Lansink. Zij willen van staatssecretaris Terpstra (volks gezondheid) weten wat zij vindt van de acceptgiro die leden kre gen toegestuurd. Op die giro staat een bedrag voorgedrukt van 72,50 gulden, terwijl uit een begeleidende brief duidelijk wordt dat beta ling van 55 gulden al recht geeft op (thuis)zorg krachtens de AWBZ. „Vindt u ook dat het Kruis werk met deze handelwijze de indruk wekt dat aan het lid maatschap minimaal een be drag van 72,50 gulden is ver bonden?", vragen de Kamerle den. „En was het niet duidelij ker geweest wanneer een giro was verzonden met het bedrag van 55 gulden en eventueel een tweede met een bedrag van 17,50 gulden?" Mulder en Lansink vragen de staatssecreatrtis maatregelen te nemen wanneer zij het niet eens is met de gang van zaken. Bij automatische betaling krijgt u een handige recreatiekaart cadet Leidsch £7: Dagblad DE WERELD OM OF BEL 071-5128 030

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1