Cultuur Kunst 'Ik heb geen verstand van het leven' Zwaar metaal in de aanbieding UirScHIfTfRS Adriaan Morriën: verliefde grijsaard 12 heeft al goud iet POP bo NDERDAG 27 FEBRUAR11997 HEF JAN RIJSDAM, 071-5356444 Tommy Wonder: 'Ik hou ervan mensen te verbazen' t LEIDEN CEES VAN HOORE de eg Het bericht kwam voor hem lcfials een konijn uit een hoge mihoed. De 43-jarige goochelaar h Tommy Wonder uit Lisse mag fsJop 12 april de Performer jj Fellowship Award in ontvangst 1 komen nemen in Hollywood. er|„Ja", zegt Wonder, die in het dagelijkse leven Jos Bemel- ^mans heet, .natuurlijk is het 5 een hele eer dat ik daar straks n in het Magic Castle sta, een s privéclub waar alleen de gro- )ei ten optreden. Maar ze kennen kejme al wat langer in het goo- eri chelwereldje. Ik werk heel veel aüjin het buitenland en ben al j vanaf mijn achttiende jaar se rieus bezig met goochelen." „Eenvoud is mijn handels merk. Geen vuurwerk en mi schaars geklede dames die om 1.1 een hoge hoed heen lopen te wiegelen. Dat is niets voor mij. roilk moet het hebben van het theaterelement in het gooche len. Ik doe bijvoorbeeld een truc met een ei en kom daarbij in een conflictsituatie met een vogel, die in een kooitje op het toneel zit." „De mensen hebben mis schien de indruk dat er na het overlijden van Fred Kaps niets meer is gebeurd in het goo chelen. Dat is echt niet zo. In 1975 won ook Leidenaar T. Anverdi de prijs voor het be denken van goocheltrucs. En alleen met dit soort prijzen haal je nog de publiciteit. Mis schien is dat ook wel een te kens des tijds. Als vroeger ie mand een accordeonconcours won, haalde dat de voorpagi na's. Nu wordt zon berichtje ergens weggestopt. „Wat ik doe, mag je best va riété noemen. Maar met dat verschil dat ik niet zomaar een kunstje wil laten zien. Vaak is dat namelijk het geval bij vari été. Dan hebben ze echt zo'n houding van: kijk eens wat ik allemaal kan! Ik wil het theate relement in het goochelen meer de kans geven. Gooche laars vertellen bijna nooit waarom ze iets doen. Ik plaats de dingen in een causaal ver band, zodat er een verhaal ontstaat. De fantasie wordt bij mij een soort werkelijkheid." „Ik hou ervan om mensen te verbazen. Velen kennen dat gevoel niet meer, die verwon dering ergens over. Alleen bij kinderen tref je dat nog aan. Ik vind het heel interessant om in iemands brein een beeld neer te zetten met van die gek ke kronkels. De fantasie wordt dan soms net zo geldig als de realiteit." 'Vreemde zonderling' Shaffy volgende week in de Stadsgehoorzaal Ondoorgrondelijk, extreem, onvoorspelbaar, geniaal. Be genadigd kunstenaar of dronkelap. Ramses Shaffy heeft zich in zijn carrière heel wat kwalificaties weten te ver werven. De zanger/acteur past niet in een hokje; zijn be weegredenen blijven nog altijd enigszins mysterieus. Een zekerheid bij Shaffy is slechts dat hij altijd weet te verras sen. Ook nu weer. Voor het eerst in tien jaar gaat hij weer solo de planken op, in een Tour de Chant met als titel Ramses '97. Vrijdag 7 maart is Shaffy te zien in de Leidse Stadsgehoorzaal. de live-cd die eveneens begin maart moet verschijnen, is deze week de single 'Jij bent mij zo lief uitgebracht. Grote roem verwierf Shaffy met zijn teksten in liedjes als 'Sammy', 'Pastorale', 'Zing, Vecht, Huil, Bid, Lach, Werk en Bewonder', 'Laat Me' en 'Wij Zullen Doorgaan'. En ook voor Ramses '97 greep hij weer terug op voor hem zo karakteristieke thema's. „In wezen is het jij en ik en ik en jij. Het gaat heel veel over liefde, maar ook over de ir ritatie ervan. Kwaad worden. Liefde in de zin van relatie, maar ook liefde voor een stad, liefde voor het leven, liefde voor een meester. Liefde voor het mysterie. Voor alles wat je niet weet. En ik weet niets! Het hele leven is een mysterie, het hele heelal, het hele bestaan." Ont rafelen kan en wil hij het niet. „Ik heb geen verstand van het leven. Ik laat het komen zoals het komt en doe er geloof ik ook vrij weinig aan." De spreuk 'wijsheid komt met de jaren' gaat in het geval Shaffy dus niet op. De zoon van een Egyptische diplomaat en een Poolse gravin met Russisch bloed, die opgroeide in een Hol lands pleeggezin en daar de lief de voor theater en kunst met de paplepel kreeg ingegoten, is ook op 63-jarige leeftijd nog altijd even onvoorspelbaar. Zijn grootste ingevingen kreeg hij op momenten dat hij totaal werd temggeworpen op zichzelf. .Al leen zijn is een hele creatieve LEIDEN/HILVERSUM BERRIT DE LANGE Ramses Shaffy delibereert niet eindeloos over de lange voorbe reiding, moeilijke hersenspin sels achter zijn teksten of de drang om bejubeld te worden. „De hoofdzaak is: je moet er zin in hebben. Als de zin in het le ven je verlaat, dan heeft het geen zin meer. Dat is mijn reli gie. En dat verlaat mij heus wel eens af en toe, er zijn ongelukki ge momenten." Veertig voorstellingen staan er van maart tot mei gepland, in theaters door het hele land. Ramses Shaffy, inmiddels 63, vindt het nog altijd spannend. „Het is elke keer weer een duik in het diepe." Ramses '97 is een mix van nieuwe en oude num mers, en vooral nieuwe gezich ten. Shaffy wordt op het podi um bijgestaan door de zange ressen Martine Grünwald en Rolinha Kross, die samen al eer der in de musical You're The Top stonden, en Manuëla Kemp, vooral bekend als tv-pre- sentatrice. „Ik wilde heel graag met vrouwen werken, en niet met één, want ik laat Liesbeth List niet vervangen door een ander. Daarom drie vrouwen, drie vol komen verschillende individu en. Met één overeenkomst, ze zingen erg mooi. Nou, dat ben ik gewend met Liesbeth." Ver der werd een groep nieuwe mu sici bij elkaar gezocht en staat alles onder muzikale leiding van Henk Ruiter. Als voorproefje op Ramses Shaffy: „Ik denk dat ik een hele wonderlijke oude man zal worden." kracht, een godsgeschenk. En iets heel anders dan eenzaam heid, een dieptreurige ervaring. Er zit een groot verschil tussen die twee, maar ik ken ze allebei. Ik heb nogal wat liedjes ge maakt over eenzaamheid, dat brengt je ook wel ergens. Ik heb namelijk heel goéd geleerd om alleen te zijn. Dat heft de een zaamheid op dat moment op. Maar op sommige momenten is het weer omgekeerd. Over zijn liefde voor de disco: „Ik hou van dansen, ook op housemusic, ja. Om naar te luisteren is het een crime, maar om op te dansen vind ik het heerlijk. Ik ga naar de disco in Amsterdam, of wherever, zeker ook op vakanties. XTC, ik heb het allemaal gedaan, al kwam dat uit een hele andere hoek, niet in de disco." Het gelaat van Shaffy vertoont de sporen van een intens leven vol verboden vruchten. Maar van bitterheid of chagrijn ont breekt ieder spoortje. Hier zit geen oude man vol nostalgie, maar iemand met nog wilde plannen. „Ik heb een paar men sen in mijn omgeving die héél oud zijn, negentig of zo, die dat op zo'n fantastische manier zijn, dan ik denk: Ja, zó kan het ook. Als je zó oud bent en je le ven op zo'n rijke manier kunt invullen, dan is ouderdom een grote rijkdom. Dat zijn de be genadigden die zo kunnen le ven, in plaats van een vervelen de oude zeur te worden." Plotsklaps barst hij in lachen VLIEGWERK ;rcöe Ierse popgroep U2 wrijft i ich dezer dagen vast en zeker de handen. Na de hype rond n Uarco Borsato, krijgt dit popu- 0 lire kwartet de kans de bankre- e ening te spekken middels een >e' itgekiende promotiecampagne ond de nieuwe cd POP. Platen- laatschappij Mercury heeft uit lederland bestellingen voor 0.000 exemplaren binnen. Het J2-schijfje is daarmee hier al oud voordat het in de winkels gt- Speciaal voor de doorgewin terde fan organiseert de platen maatschappij morgen zoge- ïoemde luistersessies. Aanvan- elijk was rekening gehouden t iet zo'n 50 deelnemende win- n<els. De belangstelling bleek id en stuk groter: ongeveer 281 letaillisten concentreren zich er ind deze week op Bono en de ui ijnen. M Volgens Mercury maakt elke itt<d-shop er een eigen feestje e an. De winkel wordt geheel in mie iet teken van U2 versierd. Som- v ïigen dopen hun nering om in 'ngen paleis vernoemd naar het de iertal. Er zijn zelfs platenboe- en die een café hebben óriuurd om er iets extra speciaals an te maken. NAAM: Lars Kra mer LEEFTIJD: 23 jaar BEROEP/OPLEI DING: supermarkt- bediende/cursus dierverzorging WOONPLAATS: Noordwijk GEZIEN: Fantasy winkel Magie Friends We spelen één keer per week en meestal op zon- dag 'Bloodwars'. Het klinkt heel bloederig en soms hebben we wel eens een beetje ruzie. Maar over het algemeen proberen we met z'n vieren onder het genot van een drankje en een babbeltje zoveel mogelijk 'battles' te winnen. Het is echt een beetje een uitje. Ken je dat kaartspel 'Magie'? Daar zie je wel eens program ma's over op tv. Hele conventies vol mensen die gemakkelijk honderd gulden neer tellen voor een zeldzaam kaartje. Veredel de voetbalplaatjes, vol 'fantasy' waar je ook mee kan spelen. Maar het is kinderspel vergeleken bij 'Bloodwars. Het is de be doeling dat je met je eigen kaarten zoveel mogelijk punten pro beert te scoren. Je hebt 'warlords', legions', 'battlefields' en 'fate' kaartjes. Als iemand een 'battlefield' kaartje opgooit kan je de strijd winnen, of verliezen, door een 'warlord' of een 'legion' in te zetten. Dege ne die als eerste het benodigde aantal punten heeft binnenge haald, heeft gewonnen. En dat ben ik meestal welja. We kochten in het begin al onze kaartjes bij Magic Friends dat zaakje in Leiden, maar op een gegeven moment werd dat te duur, dus gingen we ze rechtstreeks uit Amerika halen. Annema- rie, één van de Bloodwarsfreaks, zag een advertentie op Internet en toen hebben we maar direct 'boosterpacks' van 90$ besteld. Poeh, ik heb nu alles bij elkaar denk ik wel meer dan duizend gulden eraan uitgegeven. Maar ik heb nu dan ook een ultrarare kaart: 'Lady of Pain'. Die heeft het hoogste aantal punten en ie dereen is nou wel een beetje jaloers. Ik ben er ook best zuinig op. Als we spelen gaat er toch drank en van alles over de tafel en ik wil niet dat ze vies worden. Ik bedoel, er zitten best wel kostbare tus sen. Soms loopt het helemaal uit de klauw en blèrt iedereen door elkaar heen. Dus heb ik ze als enige van ons vieren geplastificeerd. Ik ben waarschijnlijk wel het fanatiekst van allemaal, maar echt ver- J slaafd, nee dat denk ik niet. TEKST: PABLO CABENDA; FOTO: H1ELCO KUIPERS tolfergeet even al je hippe plaatjes Ti rol jungle en triphop. Slik die j 1 CTC-pil snel door en laat het iti ïaar op je gabberkop weer aan woeien. Want het is tijd voor netal. En wel zes uren lang. ia« Aanstaande zondag vindt in het ■eidse LVC van 12.00 tot 18.00 ïur namelijk de 65e 'Metal Mar- :et' beurs plaats. En dat bete- eil cent 60 meter stands aan cd's, v ilaten, t-shirts, petjes, tijd- schriften, sieraden en alles wat j ïog meer te maken heeft met iet immer janken der gitaren. Van heavy tot speed, van black tot thrash, maar altijd hard. De ware liefhebber kan zijn hart ophalen en zijn portemonnee leegroven voor de moeder van alle agressieve gitaarmuziek. Maar is er nog wel een markt voor zwaar metaal in een tijd dat elk instrument standaard met stekker wordt geleverd? Or ganisator Dido Smit van Orange Artist Promotions weet zeker van wel. Hij is in de loop van de jaren allerlei festivals in binnen- en buitenland afgegaan met de internationale speciaalbeurs voor muziek die tegen een stootje kan. „Dynamo Open Air, het Ne derlandse metalfestival bij uit stek, is op dit moment het grootste rockfestival in Neder land. Groter nog dan Pinkpop en Lowlands. Je merkt dat er een stevige kern is, een vast pu bliek. Echte freaks reizen soms 300 kilometer voor de beurs en gaan gerust met evenzoveel gul den aan platen weer naar huis. Metalfans zijn over het alge meen heel trouw." En vredelievend. Afgezien van wat kleine .schermutselingen heeft Smit in alle jaren dat hij de beurs organiseert nooit hin der ondervonden van al het lan ge haar en leer dat op het eerst oog soms agressief overkomt. „Er komen zelfs kinderen van twaalf jaar onder begeleiding van hun ouders zoeken naar de meest angstaanjagende black metal platen. De leeftijd varieert van 20 tot 40 jaar. De ouderen komen voor hardrock uit de ou de doos zoals Deep Purple en Black Sabbath. Maar er lopen ook veel vertegenwoordigers van kleine onafhankelijke pla tenlabels rond die gespeciali seerd zijn in de modernere sub genres." Jaren negentig punk? „Ja, ook wel. De interesse voor de verschillende stromin gen verschilt steeds per regio. Zo'n beurs is ook een trefpunt voor muzikanten en vertegen woordigers. Soms huurt een bandje een stand af en probe ren ze aan te pappen met de di verse labels." Maar voor het grootste deel wordt er toch tastbare waar ver kocht waaronder veel tweede hands. Zelfs Smit draagt op zijn manier een steentje bij aan de metaalrecycling. „Ik verzamel zelf niet zo veel. Sterker nog, ik krijg als manager al zoveel opgestuurd dat ik mijn bureau flink heb opgeruimd en een aantal eigen dingen aan één van de stands heb verkocht. Maar daar zat verder niets bij zonders bij." PABLO CABENDA uit. „Als ik aan mezelf denk als oude man, moet ik nu al lachen. Ik denk dat ik een hele wonder lijke oude man zal worden. Ik denk dat ifc een grote mogelijk heid heb om een vreemde zon derling te worden. Als alles het blijft doen en ik niet dement word, denk ik dat je nog veel plezier aan me kun beleven!" Dan, weer uiterst serieus: „Ik heb twee liedjes geschreven, al lebei over een oude man. De oude man op de Dam, dat is de soort van oude man die ik zelf zou kunnen worden. M'n Am sterdamse oude man. Maar er is nog een andere oude man, die schuifelt schimmig door de mist. Daarbij moet ik meer den ken aan Den Haag, aan het Lan ge Voorhout. Ik zie hem daar lo pen, de sfeer die daar heerst heeft met zo'n man te maken. Een man die zich geïsoleerd heeft. Die mogelijk bestaat na tuurlijk ook, maar dan keer je je van het leven af. Die oude man op de Dam zit vol leven, die man uit Den Haag is uitge teerd." Ramses '97 is onder meer te zien 5/3 in Haarlem, Stads schouwburg (première); 7/3 Leiden, Stadsgehoorzaal; 20/3 Amsterdam, De Meervaart; 21/3, Vlaardingen, Stadsge hoorzaal; 23/3 Rotterdam, Luxor Theater; 26/3 Amstel veen, Cultureel Centrum; 2/4 Den Haag, Diligentia; 5/5 en 6/5 Amsterdam, Nieuwe de la Mar. LEIDEN CEES VAN HOORE Een oude man staat op een per ron. Aan de overkant loopt een negerin, een jonge vrouw met heupen die gewelfd zijn als een kruik vol honing. Voor de oude man heeft zij weinig of geen aandacht. Maar de oude man observeert haar wel. In zijn hoofd weeft hij de ene mooie zin na de andere. Hij moet zijn bewondering voor haar schoon heid onderbrengen in taal, in letters, in die kleine werkmieren van het alfabet, die zich in slagorde opstellen op het witte vel papier. Over de blinkende sporen die beiden naar een an dere einder zullen leiden, zendt Morriën een melancholieke blik uit naar de vrouw. Een week later verschijnt er in NRC-Handelsblad een stukje dat de vrouw wellicht nooit zal lezen. Maar het eerbetoon is ge schied. Wie oud is, gooit zijn liefdesbrieven domweg in de oceaan. Ergens, ooit, komen zij aan. Ziedaar de schrijver Adriaan Morriën. Groot stilist, groot vrouwenliefhebber. Geen 'wo manizer', maar een man die zich kan inleven in de psyche van de vrouw. Gisteravond was de grijsaard, die 'nog steeds ver liefd is op de vrouwen uit het verleden en die in de toekomst', in de Leidse sociëteit De Burcht, waar hij na een interview met zijn lezerspubliek sprak. Morriën is geen man voor fic tie. Zijn stof is het leven van al ledag. Dat leven bekijkt hij met liefde. De schrijver wordt een beetje oud maar het naderende einde heeft zijn stem niet koud kunnen maken. Voor de pauze las hij enkele gedichten voor en een stuk proza, waarin hij be schreef hoe hij samen met zijn broer in één bed moest slapen. De manier waarop Morriën be schrijft hoe hij zich onder de arm van die broer uit probeerde te wrikken, is weergaloos. Het is Morriën, zo vertelde hij, altijd gegaan om de indivi duele expressie van de allerindi vidueelste emotie.. Zijn poëzie is een poëzie voor fijnproevers. Een regel als 'elke glimlach die mij overslaat' tekent de tragiek die de ouderdom met zich mee brengt. Die tragiek mondt ech ter niet uit in kwaadheid maar in aanvaarding. Alsof hij wil zeggen: het leven is goed voor mij geweest, nu de dood nog. Morriën schetste hoe hij fiet send van school naar huis het ene na het andere gedicht in zijn hoofd kreeg. En hoeveel moeite hij moest doen om die gedichten afzonderlijk te ont houden. Getuige zijn oeuvre is hij daarin in alle opzichten ge slaagd. 'Je bent wel ver van je geboorte af geraakt' dichtte Morriën. Wie de grijze manen van de schrijver ziet, kan dat beamen. Maar in zijn werk barst het nog steeds van leven. Vijf maanden na bekladden doek De Russische kunstenaar Alexandr Brener is gisteren in Amsterdam tot vijf maanden cel en een even lange periode voor waardelijke celstraf (proeftijd twee jaar) veroordeeld voor het bekladden van een schilderij van Malevich in het Amster damse Stedelijk Museum. Brener mag zich twee jaar niet in het museum vertonen. Brener had op 4 januari het kunstwerk voorzien van een groot groen dollarteken. Men is er niet in geslaagd de groene waas te verwijderen. Brener moet bijna vijftienduizend gul den schadevergoeding betalen. De schade wordt op anderhalf miljoen gulden geschat. concertgebouw Concertgebouwplein 2-6. Telefoon 671 83 45 zo16mrt. Serie Meesterplar 20 15 uur Radu Lupu, piano: werken van Bartók. Schumann (Arabeske gr zaal en Waldszenen en Schubert (Sonate inG.D894'Fantasie') 4 cristofori Prinsengracht 583. Telefoon 626 84 95 o Nagaoka, piano. t\ mozes aaronkerk Waterlooplein 207. Telefoon 624 75 97 het muziektheater Amstel 3. Telefoon 625 54 55. Agendalijn 551 81 00 vr 7. za 8 Batsheva Dance Company met Z/na van Ohad m ma 10 mrt. Naharin. Geweld en wanhoop zijn hier onontkoombaar 20.15 uur Z/na raakt je recht tussen de ogen. En vol in het hart dl 11do 13 Shaanxi Qin Opera Troupe met A West Lake Tragedy m vr 14 mrt. Een unieke kans om de lyrische kanten van de Chinese 20.15 uur opera te leren kennen

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9