Nu halen. betalen! Rassenintegratie in Frankrijk succesvol O De Commodore UltraMedia's Nu inclusief modem Internetpakket Commodore Schandalen vergroten zorgen van Britse Conservatieven Buitenland Deng Xiaoping ah amulet in de auto Frans parlement stemt in met immigratiewet Major dreigt meerderheid te verspelei Weer sabotage bij Duitse spoorwegen DONDERDAG 27 FEBRUAR11997 Onderzoek onder Algerijnse immigranten weerspreekt stelling Le Pen Frankrijk is altijd een pri ma machine geweest voor het produceren van Frans mannetjes. Wie er als im migrant in ging, kwam er steevast als Fransman uit. En hoewel de machine nu misschien wat tekenen van slijtage vertoont, werkt ze nog steeds. PARUS CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT Als de volkeren die door de eeu wen heen in Frankrijk zijn neer gestreken, hun eigen nationale identiteit bewaard hadden, zou het land een grotere etnische verscheidenheid kennen dan het Joegoslavië van voor de ont binding. Maar deze volkeren verfransten in hoog tempo, en weinig Fransen beseffen anno 1997 dat eenvierde deel van hen eigenlijk van buitenlandse af- komst-is. Voor het Nationaal Front van Jean-Marie Le Pen. dat 'de im migranten' het land uit wil zet ten, vormt dat gegeven een ne telig probleem. Welke immi granten? Zij die geen Frans pas poort hebben? Dat zou miljoe nen immigranten van Algerijnse afkomst, die veelal de Franse nationaliteit hebben, buiten schot houden. Maar Le Pen kan ook niet elke Fransman met buitenlandse (voor)ouders bui ten zetten. Dat zou een reeds krimpende bevolking tot 42 mil joen zielen doen verschrompe len. Het trotse Frankrijk, 's we relds vierde economische Het Franse parlement heeft gis teravond ingestemd met de meest omstreden passage bin nen de nieuwe, aangescherpte wetgeving voor buitenlanders. Met 163 burgerlijk-conservatie ve tegen ,63 socialistische en communistische stemmen ging de Nationale Vergadering ak koord met de nieuwe regeling voor de aan- en afmeldings plicht van buitenlanders buiten de Europese Unie. De omstreden passage was na massale, deels gewelddadige protesten en politieke druk enigszins gewijzigd. Oorspron kelijk hadden de personen die een bezoeker van buiten de unie ónderdak bieden, de aan komst van hun gast op het ge meentehuis moeten melden. Maar de nu aangenomen passa ge bepaalt dat de buitenlander zelf naar de autoriteiten dient te gaan. Overigens blijkt uit een on derzoek dat het aantal immi granten in Frankrijk de afgelo pen twintig jaar min of meer Voor het parlementsgebouw in Parijs gingen demonstranten tegen de omstreden immigratiewet dinsdag nog op de vuist met de oproerpolitie. foto epa pascal cuyot stabiel is gebleven. Legale im migranten maken 7,4 procent uit van de Franse bevolking. Dat is evenveel als in 1975, zo heeft het Nationale Instituut voor Statistiek en Economische Stu dies (INSEE) vanmorgen ver klaard. Het Front National heeft aan gekondigd binnenkort met ei gen cijfers te komen, waaruit zou moeten blijken dat er 6,3 miljoen buitenlanders in Frank rijk wonen (meer dan 10 pro cent van de bevolking), van wie 1,2 miljoen illegalen. macht, zou daardoor tot het for maat van Spanje worden gere duceerd. Wat Le Pen daarom voorstelt, is alle immigranten buiten te zetten die sinds 1974 de Franse nationaliteit hebben verworven. Daarmee zouden de Portugezen en Spanjaarden die in de jaren '60 bij honderdduizenden gelijk arriveerden, gespaard worden. Want, zo gaat de redenering, niet zij zijn slecht geïntegreerd, maar de miljoenen Algerijen die na hen kwamen. Een recent onderzoek, ge daan door het officiële Institut National d'Etudes Démographi- ques, wees echter uit dat het beeld van de Algerijnse 'immi grant' als diepgelovige, ongelet terde gettobewoner volstrekt onjuist is. De 'tweede generatie' is er heel goed in geslaagd zich aan het nieuwe vaderland aan te passen. Het onderzoek richtte zich op de kinderen van Algerijnen, Spanjaarden en Portugezen die na de Tweede Wereldoorlog in Frankrijk waren neergestreken. Onderzocht werden gods dienstigheid, geletterdheid en de mate waarin de kinderen (20 tot 29 jaar) de tradities van hun ouders voortzetten. Conclusie: uitgerekend de Algerijnen heb ben de gróótste stappen gezet naar integratie. Akkoord, de stappen die zij zetten, moesten ook een ietsje groter zijn. Het gezin waaruit zij kwamen, telde gemiddeld 7,6 kinderen (tweemaal zoveel als het gezin van gemiddelde Spaanse immigranten). En meer dan de helft van hun ou ders kon lezen noch schrijven. De kinderen van Algerijnse im migranten hadden, zo schreven de onderzoekers, ten opzichte van hun Spaanse en Portugese lotgenoten 'een achterstand van een halve generatie'. Maar veel al wisten zij die achterstand ge heel weg te werken. Onderzoek in Frankrijk heeft uitgewezen dat de schoolpres taties van een kind in sterke mate worden bepaald door de opleiding van de moeder. Ge zien het wijdverbreide analfabe tisme van hun moeders, was het daarom geen verrassing dat een kwart van de Algerijnse immi grantenkinderen (van 20 tot 29 jaar) de school zonder diploma had verlaten (tegen 11 procent van de Fransen van die leeftijd). Maar van de Algerijnen die wel de school had afgemaakt, had den de meesten dat met groot succes gedaan; 21 procent van hen bleek een academische graad te bezitten, meer dan het landelijk gemiddelde. Ook op andere terreinen ble ken de 'Algerijnen' zich te heb ben aangepast aan de Franse zeden en gebruiken. Algerijnse vrouwen, door Le Pen afgeschil derd als massaproducenten van donkergekleurd kroost, bleken bijvoorbeeld minder kinderen ter wereld te brengen dan ras zuivere Frangaises (gemiddeld 1 kind op hun 29ste jaar tegen 1,5 voor Frangaises). De breuk met hun ouders was onder de Algerijnen compleet. Van de kinderen van Algerijnse immigranten zei 87 procent niet meer gelovig of praktiserend te zijn. En ook religieuze gebrui ken als de ramadan waren in verval, vooral onder Algerijnen die in gemengde wijken woon den. De helft van de 'Algerijnse' mannen die getrouwd zijn of samenleven, heeft een Frangai- se als partner, bijna een kwart van de 'Algerijnse' vrouwen heeft een Franse man of vriend. De Verenigde Staten, die zich erop laten voorstaan dat de zoon van een zwarte immigrant uit Jamaica chef-staf van het le ger werd, kunnen heel wat leren van de Franse rassenintegratie. Slechts 4 procent van de zwarte mannen en 2 procent van alle negerinnen hebben er een blan ke partner. Er is eigenlijk maar één ge bied waarop kinderen van Alge rijnse immigranten niet zijn ge ïntegreerd: de arbeidsmarkt. Veertig procent van de Algerijn se immigrantenlanderen heeft geen baan gevonden (tegen 15 procent van hun Franse leeftijd genoten). Deng werd dinsdag door president Jiang Zemin herdacht in de Gro Hal van het Volk in Peking. fo PEKING YVONNE VAN DER HEUPEN CORRESPONDENT Tijdens zijn leven was Deng Xiaoping wars van alles wat riekte naar persoonsverheerlij king of verafgoding. Na zijn dood vorige week woensdag la ten veel Chinezen zich echter aan deze overtuiging niets meer gelegen liggen. Het portret van de Kleine Roerganger begint aan de achteruitkijkspiegels in taxi's en vrachtwagens de plaats in te nemen van dat van zijn voorganger Mao Zedong. Amu letten met de beeltenis van Deng moeten geluk en voor spoed brengen. Besteller Li Jun, die gasflessen bezorgt, heeft een Deng-rozet in de cabine van zijn pick-up han gen. „Kameraad Deng Xiaoping is de architect van onze econo mische hervormingen. Hij heeft ook het land opengesteld voor de buitenwereld. Ons bedi alle mensen die er werken, ben direct geprofiteerd va: hervormingen. Ik heb een let met zijn foto aan de ac uitkijkspiegel gehangen i hij erover waakt dat ik de flessen veilig aflever", zeg Een taxichauffeur: „Zondj hervormingen van kam) Deng Xiaoping zou ik nu n staat zijn geweest als zelfstJ ge taxichauffeur mijn ka verdienen." De Volkskunstuitgeveri drie andere bedrijven he dag en nacht gewerkt om i dan een miljoen posters ij markt te kunnen brengen.) zegels waarop Deng is beeld, zijn in de afgelopej ken goede handel geblekei prijzen zijn na het over) van de oude revolutionaiij der de lucht in geschoten. PARUS DPA-Rtr-AP Commodore UltraMedia P133 133 MHz/1,6 Gb Harddisk Commodore UltraMedia P166 166 MHz/1,6 Gb Harddisk Commodore UltraMedia P200 200 MHz/2,0 Gb Harddisk In het nieuwe Commodore Magazine, dat GRATIS in onze winkels te krijgen is, vindt u een uitgebreid overzicht van ons assortiment PC's, printers, software en accessoires. r is bijvoorbeeld al een Commodore PI20 Base vanaf 1.999,- incl. BTW of 75,- per maand* oor meer informatie en nog meer nieuws kunt u ons ook vinden op Internet ittp://www.commodore.nl Intel Pentium® Processor 16 Mb werkgeheugen 8-Speed CD-ROM Diamond 2Mb 3D kaart met 16-bit wavetable sound 14" SVGA kleurenmonitor Windows 95 toetsenbord muis en muismat 2x25 Watt speakers Windows 95 Interactieve Encyclopedie CD-ROM (nl) McAfee VirusScan Nu met Commodore direct op Internet** GRATIS Commodore 28k8 intern modem (t.w.v. 199,-) 1 maand gratis toegang via provider TIP, met software en handleiding. bij aankoop van een Commodore UltraMedia PC Zo'n kans laat u toch niet lopen? Deze Commodore UltraMedia PC's bieden u, door de geavanceerde UltraMedia technologie, de moge lijkheid voor een fascinerende ontdekkingstocht op het wereldwijde Internet. Commodore biedt u daarbij een uitgestelde betalingsregeling. Dit betekent dat u de PC van uw keuze direct mee kunt nemen, terwijl u hem in 4 gelijke, maande lijkse termijnen hoeft te betalen. Zonder dat u ook maar één cent aan rente wordt berekend! The Smart Choice Hier vindt u de Commodore Centers en de NIEUWE winkel in Eindhoven Ceintuurbaan 83 Parnassusweg 214 Leienplein 11 Jansplaats 12 Rolderstraat 11 Zuivelptein 2 Karnemelkstraat 4 072-5155497 0172-471226 033-4659000 TT 020-6766634 TT 020-6758800 «■■055-5786957 026-4422300 TT 0592-313471 TT 0164-247698 «076-5207091 Delft' Den Bosch Den Haag Den Haag Deventer EmmenVen Enschede Groningen Haarlem Binnenwatersloot21 «015-2159697 Vughterstraat 25 «073-6891125 Grote Marktstraat 2 070-3637909 Theresiastraat 70 070-3816644 L. Bisschopstraat 5 0570-641925 Geldropseweg 151-153 040-2116888 Wilhelminastraat 18 «0591-641235 Beltstraat 96 «053-4342097 Brugstraat 32 «050-3187319 Ged. Oude Gracht 102 «023-5422445 Heerenveen Heerlen Hilversum' Teiden Maastricht Nijmegen Rotterdam' Rotterdam* Lindegracht 27 Geleenstraat 18a G. v. Amstelstr. 101 Voorstreek 60 Breestraat 137 Wijcke; Brugstr. 24b Hertogstraat 115 Meent 31a Oostmolenwerf 11-17 Schouwburgring 49 «0513-625240 «045-5741226 035-6280267 «058-2131664 «071-5134542 «043-3260110 «024-3606816 «010-4045726 «010-2330111 «013-5441308 Utrecht SL Jacobsstraat 299 «030-2340312 Utrecht Nachtegaalstraat 54 «030-2302144 Venlo Keulse Poort 8c «077-3541343 Vlissingen* Aagje Dekenstraat 8 «0118-430062 Zwolle Oude Vismarkt 28a «038-4232295 Alle filialen zijn geopend: maandag van 12.30 tot 18.00 uur dinsdag t/m vrijdag van 10.00 tot 18.00 uur en zaterdag van 09.00 tot 17.00 uur. Koopavonden tot 21.00 uur •Vrijdag koopavond. Overige filialen donderdag koopavond. Je logo LONDEN DPA-AP Voor de Britse regering van de Conservatieve premier Major spant het er vandaag om. Bij tussentijdse verkie zingen voor de parlementszetel van het Noordwest-En gelse kiesdistrict Wirral South dreigt hij zijn meerder heid in het parlement kwijt te raken. Opiniepeilingen voorspellen een nipte overwinning voor de oppositio nele Labour-partij, waardoor Major's Tories met een minderheid verder moeten. In het Britse Lagerhuis steunen de Conservatieven al op de Ulster-Unionisten uit Noord-Ierland om hun wil door te drukken. Regeringskringen houden na Wirral South dan ook rekening met landelijke verkiezingen op uiterlijk 1 mei. Waarnemers achten het echter ook mogelijk dat La bour bij een overwinning een motie van wantroi gaat indienen om de huidige regering vóór die dj ten val te brengen. De verkiezingen in Wirral South zijn nodig doe overlijden van de conservatieve afgevaardigde I Porter. Met de algemene verkiezingen van mei in zicht de Britse Labour-partij een ruime voorsprong vj procënt op de regerende Conservatieven. Dat blij een opiniepeiling die vandaag in The Times staat. 1 Van de 1.940 kiezers die door het bureau MOR ondervraagd, sprak 52 procent een voorkeur vod bour uit, terwijl 31 procent zich achter de Conseij ve partij van premier John Major schaart. De Libj Democratische Partij krijgt 11 procent. LONDEN» HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Een staatssecretaris die toegeeft het parlement te hebben misleid, maar weigert af te treden. Een parlementslid dat zich letterlijk dooddronk. Twee schandalen die gisteren in het Britse nieuws breed werden uitgemeten en voor de kiezers onderstreepten wat de Conservatieven de afgelo pen jaren zo'n slechte naam heeft bezorgd: arrogantie van de macht en liederlijk gedrag. Staatssecretaris Nicholas Soames, een persoonlijke vriend van prins Charles, werd gisteren in het Lagerhuis zelfs door partij genoten onder vuur genomen omdat hij het parlement onjuist had ingelicht over grootschalig gebruik van zeer schadelijke che mische stoffen door het Britse le ger tijdens de Golfoorlog. Soames gaf de schuld aan fa lende ambtenaren: een bewinds man kan nu eenmaal niet alles weten, was zijn redenering. Op positie-eisen om af te treden leg de hij naast zich neer; een hou ding die gisteravond werd gedekt door premier Major. Iain Mills maakte twintig jaar lang deel uit van de Conservatie ve Lagerhuisfractie. Op 16 januari werd de 56-jarige Tory in zijn Londense flat dood aangetroffen door een fractiemedewerker. Gis teren werd na een gerechtelijk onderzoek de doodsoorzaak vast gesteld: alcoholvergiftiging. Het alcoholgehalte in zijn bloed (4,72 promille), zo lichtte de lijkschou wer toe, zou voor een op de twee mensen levensbedreigend zijn. Het politiek navrante aan dit persoonlijke drama is dat Mills pas na drie dagen door zijn colle ga's werd gemist, toen hij niet kwam opdagen bij een belangrij ke stemming. En dat terwijl Mills volgens de fractiemedewerker die hem vond juist van zijn collega's veel steun iaeeg bij zijn pogingen om van de drank af te komen. Het drama-Mills zal wellicht snel worden vergeten. Per slot was hij een Tory die met zijn ei gen gezondheid speelde en ver loor. Bij de affaire-Soames echter gaat het om de gezondheid van duizenden Golf-veteranen. Sinds de afloop van de Golfoorlog strij den zij, net als hun Amerikaanse collega's, voor erkenning van de overheid dat ziekteverschijnselen als maagkrampen, overgeven, chronische moeheid, geheugen en gewichtsverlies het gevolg zijn van schadelijke stoffen die zij tij dens de oorlog toegediend kre gen. Soames heeft, in navolging van het Amerikaanse ministerie van defensie, lange tijd volgehouden dat de ziekteverschijnselen, waar voor nog geen eenduidige oor zaak is aangegeven, het gevolg waren van stress. Met al 1.100 claims voor schadevergoeding, waaronder zeventig wegens mis geboorten en misvormde kinde ren, wilde Defensie eerst de uit slag van een drie miljoen gulden kostend grootscheeps onderzoek naar het Golfsyndroom afwad ten. Soames negeerde ook inform tie van medici, journalisten I veteranen over gebruik op grcj schaal van pesticiden tegen ij sectenplagen. Volgens Soamj deugde die informatie niet en Ij midden vorig jaar zei hij dat o herhaaldelijk in het parlemej Toen bleek dat er wel degeM ruim met organische fosfaten w gesproeid en kwam het onverm delijke interne onderzoek. Wat veteranenorganisaties langer zeggen, namelijk dat Conservatieve regering de zaak, de doofpot probeert te stopp^ werd gisteren overgenomen dd Tory-parlementariër Peter V gers. „Er weten op uw deparj ment zoveel mensen van de zaak, dat het wel erg veel op ei 'cover up' begint te lijken", zei tegen Soames. De staatssecretal hield het op falende ambtenar! die hem onvoldoende hadden informeerd of informatie haddj achtergehouden. Die ambtenaren tot ergeri van het parlement wilde Soarrl niet zeggen wie het waren ki gen nu straf. De staatssecretal vindt dat hij mag blijven zitd omdat hij vorig jaar meteen ej onderzoek heeft gelast toen bid dat hij het parlement op het v keerde spoor had gezet. Onjl hoorde politieke lafheid, oordej den Labour-afgevaardigden. j de wandelgangen gaven Torj hen schoorvoetend gelijk. j HAMBURG DPA Onbekenden hebben afgelopen nacht sabotage-acties uitgevoerd tegen de Duitse spoorwegen. Het treinver keer raakte in de war door de vernieling van schakel kasten bij spoorwegovergangen in het oosten van Ham burg en in de Noord-Duitse deelstaat Sleeswijk-Hol- De achtergrond van de acties is nog niet duidelijk. Niemand heeft zich verantwoordelijk gesteld. De afge lopen tijd zijn er meer aanslagen gepleegd op de spoor wegen in het noorden van Duicsland. De politie denkt dat daar tegenstanders van kernenergie achter zitten. Eind deze week begint weer een transport van kern afval naar de tijdelijke opslagplaats in Gorleben. Een soortgelijk transport leidde in 1996 tot grote demon straties. Zo'n 20.000 politiemensen bewaakten to traject. Bij aankomst in de regio Gorleben kwam I felle incidenten tussen politie en betogers. Bij f mende transport worden ongeveer 30.000 politil sen ingezet. Het Duitse parlement debatteerde vanmorgej de omstreden transporten van nucleair afval naa leben. Aan het begin van het debat waarschuw* nister Kanther (binnenlandse zaken) tegenstandé kernenergie dat de regering gewelddadigheden ij tolereren. Hij benadrukte dat iedereen de vrijheid zijn mening te uiten, maar dat de rechtsorde v handhaafd moet worden. 'Het toppunt van prow is volgens hem bereikt als een deel van de rech met gebruik van geweld wordt miskend. Wie zicfl aan schuldig maakt 'kan met politie en justitie ken krijgen'.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 8