Europees alarmnummer zaterdag al bereikbaar HALFORDS Binnenland Hof veroordeelt Delftse sekstoerist tot vijf jaar Kastanje verkast NOS moet programmagegevens mogelijk verkopen Smijten met cijfers over slachtoffers Zaïre ^DERDAG 27 FEBRUAR11997 s jaar voor doodsteken ex-vriendin U De rechtbank in Assen heeft gistermiddag een 34-jarige uit Musselkanaal wegens doodslag veroordeeld tot zes jaar Twee weken geleden eiste de officier van justitie zes jaar we- I moord. De man heeft op 14 augustus in Emmen zijn ex- idin met vijftien messteken om het leven gebracht. De jw had de relatie beëindigd en ontving de man op de bewus- tg in haar woning om te praten over hun verbroken relatie. IH de man vermoedde dat zijn ex een nieuwe vriend had, |gj;en bij hem de stoppen door. Hij pakte een mes dat hij in laars had verstopt en bracht zijn ex de fatale messteken toe. inkelier niet bedacht op overval uk» Veel winkeliers nemen nog onvoldoende maatregelen q mogelijke overvallers. Er schort vaak veel aan veiligheids- edures en ook het personeel wordt soms onvoldoende ge in op de risico's van een overval. Die waarschuwing uit missaris H. Eggink van het Platform Overvallen Criminaliteit 2). Daarom start het platform komend najaar een voorlich- icampagne. Uit cijfers die het platform gisteren bekend- kte, blijkt dat het aantal overvallen op winkels en winkeliers '96 opnieuw is gestegen. Vorig jaar waren 592 kleine onder- ers slachtoffer, in 1995 waren dat er 528. :er bedrijven maken milieuverslag uk» Steeds meer ondernemingen stellen een milieujaarver- op. In totaal ging het in 1995 om 105 verslagen tegen 69 een eerder. De kwaliteit van de milieujaarverslagen neemt bo- lien toe. Dat blijkt uit onderzoek van KPMG Milieu onder honderd grote ondernemingen. ep om onderzoek naar ziekte ME erdam Medici hebben gisteren een oproep voor een groot, iurig onderzoek naar de ziekte ME, het chronisch ver- idheidssyndroom, gedaan. Over de oorzaak van deze aan- Ling is niets bekend. Evenmin is duidelijk hoe patiënten het 3 kunnen worden behandeld. Ongeveer 20.000 mensen in ;rland lijden aan ME. De artsen deden hun oproep tijdens itreiking van de ME-award aan professor J. van der Meer en onderzoeksgroep van de Katholieke Universiteit Nijmegen, der Meer kreeg de prijs voor zijn pionierswerk naar ME. alitie wil geld voor schone auto's iaag» De coalitiepartners WD, D66 en PvdA willen dat het iet voor de komende jaren extra geld vrijmaakt om schoner, r en zuiniger rijden te bevorderen. Elk jaar dient daartoe ictieplan te worden opgesteld, zo bleek gisteren tijdens een debat in de Kamer. De partijen drongen aan op het invoe- an fiscale maatregelen die milieuvriendelijk autorijden ten bevorderen. nnebank maakt niet gezond bruin :ht» Een bezoekje aan de zonnebank is even kankerverwek- 1 als een middag in de zon. De typen zonnebanken waar de delijke UVB-stralen zijn vervangen door UVA-stralen, geven "veel risico. Dat stelt A. de Laat van de Universiteit Utrecht tar promotieonderzoek. De onderzoekster adviseert daarom lts matig gebruik van de zonnebank te maken, maar ook ;en natuurlijk zonnebad. De huidcellen blijken bij beide van zonnebaden te worden beschadigd. eenkomst voor getuigen schietpartij iugowaard Buro Slacht<^ïerhulp#Noord-Kennemerland wil rijeenkömst organiseren voor de getuigen van de schietpar- gelopen weekeinde in en bij discotheek The Drome in Heer- iwaard. Het gaat om de tientallen mensen die zijn verhoord de politie. De bijeenkomst kan plaatshebben zodra het po- is afgerond, aldus Buro Slachtofferhulp. „Wij vin- zeer belangrijk dat getuigen weten wat er die avond pre- ls gebeurd", zegt een woordvoerster. Bij de schietpartij vie- doden en zeven gewonden. F -ïr jaar celstraf geëist voor Ijoenenfraude ABN-AMRO ken in Turkije, het vaderland van de verdachte. De man werd vorig jaar zomer op Schiphol gearresteerd toen hij terugkeer de van een vakantie in zijn va derland. De Graaff noemde de fraude 'diefstal met gebruikma king van een valse sleutel'. De valse sleutel heeft in deze kwes tie de gedaante van een zogehe ten 'user-ID', de persoonsge bonden toegangscode van het computersysteem van de bank. De verdachte zou ook van an dermans codes gebruik hebben gemaakt. De verdachte ontkent alle feiten waarvan hij wordt be schuldigd en draait de zaak om: andere personen binnen de bank hebben juist gebruik ge maakt van zijn code om de dief stal te kunnen plegen. Zijn raadsman, R. Moszkowicz, be toogde dat het openbaar minis terie zich heeft blindgestaard op zijn cliënt en daardoor alterna tieve sporen heeft verwaarloosd. De rechtbank doet uitspraak op 12 maart. ;r van justitie H. de Graaff voor de recht- n Amsterdam vier jaar ge- nisstraf geëist tegen een ige man. De officier achtte :en dat hij in juni van het ~aar 25 miljoen gulden via van de ABN-AM- I Amsterdam heeft gesto- w/erdachte werkte destijds en had door te grote _ruk daar meer bevoegd- j dan hem strikt genomen samen. Officier De Graaff j?fet de bank dat door der- i situaties en 'zwakte in de jle' frauduleuze praktijken makkelijk' worden ge- j. De werknemer zou het :erbedrag op 14 juni naar ank in Dubai hebben ge- i Daar werd het gewisseld i dele doorgestuurd naar ork en Londen. Een groot jan het geld kwam terecht irtien verschillende ban- ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten Miljoenen guldens kostende campagne moet nummer bekend maken Het landelijke alarmnummer 06-11 wordt komende za terdag omgezet in 112. Dit nieuwe alarmnummer gaat in de loop van het jaar gelden in alle landen van de Europe se Unie. De hele operatie kost vijftien miljoen gulden, in clusief een 4,5 miljoen kostende campagne om het pu bliek met het nieuwe nummer bekend te maken. den haag gpd Het alarmnummer 112 werkt op dezelfde manier als 06-11. Bel lers die dringend hulp nodig hebben, krijgen een alarmcen trale aan de fijn. Een telefoniste vraagt de beller of hij hulp no dig heeft van politie, brandweer of ambulance. Vervolgens wordt de beller doorverbonden naar de hulpverlenende instantie in zijn gemeente. De invoering van 112 gaat ge paard met een grootscheepse campagne die moeilijk aan ie mands aandacht kan ontsnap pen. Spotjes op radio en televi sie, folders, advertenties in dag bladen, posters in abri's, tele foonstickers en opvallende stic kers op politieauto's moeten ie dereen bewust maken van het nieuwe alarmnummer 112. A. Lenten, hoofd van de 112- centrale in Driebergen, ver wacht geen aanloopproblemen bij de alarmcentrales. Het alarmnummer 112 moet vanaf 1 maart voor iedereen bereikbaar zijn. De technische omschake ling is uitgebreid getest, zegt Lenten. Daarnaast blijft het ou de alarmnummer voorlopig nog bereikbaar. Vanaf september verwijst een ingesproken bandje door naar 112. In maart volgend jaar wordt bekeken of 06-11 de finitief kan worden opgeheven. „Tot die tijd is er geen gevaar dat iemand geen hulp krijgt als hij het oude nummer draait", benadrukt een woordvoerder van het ministerie van binnen landse zaken. Voordeel van het nieuwe alarmnummer is dat straks in alle landen van de Europese Unie met hetzelfde nummer om hulp kan worden gevraagd. „Je hoeft je in een noodsituatie niet meer het hoofd te breken over welk nummer je moet draaien", aldus een woordvoer der van het ministerie. Jaarlijks verwerken de alarm centrales zo'n vijf miljoen tele foontjes. In 65 procent van de gevallen wordt ten onrechte ge beld. Het gaat daarbij overigens niet alleen om valse meldingen. Mensen bellen ook omdat zij niet weten dat het alarmnum mer slechts voor spoedeisende zaken is bedoeld en niet voor bijvoorbeeld het melden van een zoekgeraakt huisdier. Bij de komende campagne wordt daarom benadrukt dat het alarmnummer alleen bedoeld is voor noodsituaties zoals bran den, hartaanvallen of ongeluk ken. De Raad van Hoofdcommis sarissen heeft plannen om een tweede landelijke politienum- mer voor minder spoedeisende hulp in te voeren. Nu gebeurt het nog te vaak dat mensen niet weten naar welke meldkamer ze moeten bellen 'als niet elke se conde telt'. Een beller zou dan via het tweede algemene poli- tienummer worden doorver bonden naar de juiste meldka mer. Een werkgroep onderzoekt of een tweede nummer om de politie te bereiken technisch en financieel haalbaaf is. den haag anp-gpd Het gerechtshof in Den Haag heeft gisteren de 43-jarige sekstoerist uit Delft veroor deeld tót vijf jaar cel. De man krijgt zijn straf wegens het seksueel misbruiken van zes minderjarige meisjes op de Filipijnen en medeplichtig heid aan verkrachting. Er was zes jaar geëist. De rechtbank in Den Haag veroordeelde de Delftenaar vorig jaar oktober ook al tot vijf jaar cel, na een eis van acht jaar. Zowel de verdachte als het openbaar ministerie (OM) tekende beroep aan te gen dat vonnis. De man is de eerste Neder landse sekstoerist die voor in het buitenland gepleegde de licten in eigen land werd ver oordeeld. Vorige maand ver oordeelde de rechtbank in Den Haag een 24-jarige man wegens soortgelijke feiten, ook gepleegd op de Filipijnen. De Delftenaar liep tegen de lamp toen een ontwikkelcen trale het kindermisbruik op de door hem aangeboden fo to's ontdekte en de politie in lichtte. De man meent slechts gebruik te hebben gemaakt van prostituees die 'minimaal zestien' waren. Deskundigen hebben vastgesteld dat de kinderen tussen de elf en achttien jaar waren. De politie ontdekte bij de man thuis een enorme hoeveelheid foto's en video's met al dan niet zelfge maakte kinderpornografie. Het hof oordeelde dat seks toerisme een ernstige verloe dering betekent van de in on ze samenleving geldende nor men. De Delftenaar behan delde zijn slachtoffers als ge bruiksvoorwerpen. .Absoluut verwerpelijk en buitenge woon weerzinwekkend", noemde de voorzitter van het Haagse gerechthof het hande len van de man dan ook. De advocaat van de man, D. van der Landen, gaat in cassatie. Hij is teleurgesteld over de uitspraak van het hof. „In de tijd van de rechtban kuitspraak was de minister van justitie van de Filipijnen in Nederland. In de pers feli citeerde hij ons land met de uitspraak. Dat vond ik nogal hypocriet", aldus de advo caat. „De Filipijnen moeten de zaken in eigen land eens gaan aanpakken." Terpstra: Geen armoede in een verzorgingshuis den haag anp Volgens staatssecretaris Terpstra (welzijn) is geen sprake van armoede in verzorgingshui zen. „Pure armoede is iets an ders. Dan heb je geen dak bo ven je hoofd en geen eten. Be woners van bejaardenhuizen worden goed verzorgd." De staatssecretaris toonde zich in een reactie dan ook niel geschrokken door de uitkom sten van de Rapportage oude ren 1996 van het Sociaal Cultu reel Planbureau. Volgens da onderzoek hebben 40.000 oude ren in verzorgingshuizen en verpleeghuizen geen geld meer voor hobby's, een koekje bij de koffie, een bloemetje en sociale activiteiten. Volgens Terpstra is het rap port verouderd. „Dit jaar gaan de ouderen in verzorgingshui zen er een paar tientjes per maand op vooruit. Hiermee kunnen ze wat extra's doen", al dus de staatssecretaris. Oude ren in bejaardenhuizen houden iets meer over doordat de ver mogenstoets is afgeschaft, de nominale ziekenfondspremie is verlaagd en het kijk- en luister geld voor hen per 1 juni wordt afgeschaft. den haag De honderd jaar oude paard en kastanje op het Haagse Malieveld moet binnenkort verhuizen om plek te maken voor de aanleg van een autotunnel. De monumentale boom AlltlclicfstdlclliD wordt voor deze werkzaamheden echter niet simpelweg omgehakt. Met behulp van een stalen plaat wordt de boom tachtig meter verplaatst. Op die nieuwe bestemming kan de boom zijn verdere leven doorbrengen. foto anp bas rutten VOOF t\V6C WicICFS Kamerlid leest nota's slecht utrecht anp Volksvertegenwoordigers in de Tweede Kamer en de gemeen teraad lezen slechts 27 procent van de beleidsnota's die op hun portefeuille betrekking hebben. De rest slaan zij over. Dat blijkt uit een promotieonderzoek van R. Neutelings aan de letterenfa culteit van de Universiteit Utrecht. Hij onderzocht het leesgedrag van twintig Kamerle den en vijftien gemeenteraads leden. Het eigenzinnige leesgedrag is wel noodzaak, erkent Neute lings. Kamerleden krijgen jaar lijks 80.000 pagina's te lezen. Meerderheid in Kamer eist 'redelijkeprijs' amsterdam anp den haag gpd De NOS moet de gidsgegevens van de drie publieke zenders voor een redelijke prijs aan commerciële omroepen en uitgevers verkopen. Een Kamermeerderheid van PvdA, WD en D66 wil de NOS daartoe dwingen, omdat die organisatie weinig aan stalten maakt de omroepgegevens af te staan. Daarmee gaan de coalitiepartijen verder dan staatssecretaris Nuis (media). Die wil in zijn voorstel slechts de mogelijk heid scheppen om tot verkoop van de infor matie over radio- en televisieprogramma's over te gaan. Bij de behandeling van de liberalisering van de Mediawet, begin maart, zullen de drie paarse partijen met een gezamenlijk voorstel komen om de NOS te dwingen haar monopolie op de gegevens op tele ven. De NOS weigert vooralsnog de pro gramma-informatie (die ze namens de om roepen beheert) aan uitgevers en concurre rende commerciële omroepen te leveren. De NOS vreest voor het voortbestaan van de omroepgidsen van de publieke omroe pen. Hun lot wordt des te nijpender, omdat Nuis ook de koppeling tussen lidmaatschap en gidsabonnement wil opheffen. Uitge vers, De Telegraaf voorop, staan te popelen zich op deze lucratieve bladenmarkt (elke week 4,7 miljoen exemplaren) te storten. Alleen het uit het publieke bestel getreden Veronica wisselt zijn omroepgevens met de NOS uit. PvdA en WD vinden al langer dat de toe genomen vrijheid in medialand de NOS ge biedt de gegevens op de markt te brengen. D66 aarzelde nog, omdat ze de auteurs rechten van de NOS wil eerbiedigen, maar beseft nu ook dat de verkoop niet tegen te houden is. Hoe het duwtje in de rug van de NOS vorm moet krijgen (wettelijk of op een andere manier), weten de paarse fracties nog niet precies. De NOS zegt in een reactie er niet over te peinzen de omroepgegevens af te staan. „Waarom zouden we? We zijn al vrij cou lant voor de dagbladen." Het lijkt de NOS- woordvoerder ook onmogelijk de kwestie wettelijk te regelen, omdat niemand kan worden gedwongen gegevens te verkopen waarop auteursrecht berust. Motoren, brommers, scooters en waarschijnlijk ook fietsen krijgen binnenkort een antidief- stalchip ingebouwd. De RAI overlegt met verzekeraars, im porteurs en overheid over de in troductie van het systeem, waarmee de politie op straat kan controleren of een tweewie- Ier is gestolen. De techniek voor het terug vinden van de voertuigen be staat al lang. In Groot-Brittan- nië krijgen motoren al sinds vijf jaar een chip. Als een Britse po litieman of andere opsporings beambte een motorrijder heeft aangehouden, hoeft hij slechts een soort stok langs de motor te halen om te zien of het voertuig als gestolen staat geregistreerd. Volgens de RAI is het systeem zeer succesvol. ee baby's irlijden in draagzak ^baby's zijn in de afgelo- vee maanden om het le- ?komen doordat hun ou- e baby-draagzak verkeerd Ikten. Zes kinderen raak- die periode ernstig ge- terwijl zij werden ver in een draagzak. De on- Bn hebben niets te maken e veiligheid van de baby- bakken. Dit heeft de Stich- 'j.onsument en Veiligheid bekendgemaakt. Ie ongevallen met dodelij- )op hadden de ouders de 'te dik en te warm aange- Jen onder de eigen dichte schermd tegen de weers- Indigheden. De lichaam- |eratuur van de kinderen daardoor in korte tijd zo dat zij ernstige ademha- roblemen kregen. In de e gevallen vervoerden de de kinderen op de fiets, lij vielen de baby's uit de fcak of vielen de ouders ind en al. GEEN AANSLUITKOSTEN Het afsluiten van een Libertel GSM abonnement is nog gratis t/m aan staande zaterdag 1 maart, bij een Libertel abonnement Uw VOOrdeel bedraagt maar liefst 105,75! GSM- ZAKTELEFOON Kom vandaag, morgen of uiterlijk overmorgen naar Halfords. U krijgt de Ericsson GA318 GSM-zaktele- foon gratis bij het afsluiten van een Ericsson Libertel Regio50 abonnement. DONDERDAG 27/2 VRIJDAG 28/2 ZATERDAG 1/3 Wie bereikbaar wil zijn, moet nu naar Halfords toe. Bel voor rg— adressen: 0318-559111. Of kijk in de Gouden Gids onder de [TV rubrieken Auto-Accessoires of Fietsen/-Bromfietsen. Deze aanbieding is geldig t/m 01-03-1997 of zolang de voorraad strekt, onder voorbehoud van tussentijdse prijswijzigingen en acceptatie door Service Provider Cellway. Artsen zonder Grenzen belooft beterschap amsterdam anp Hulporganisatie Artsen zonder Grenzen (AzG) zit lelijk in haar maag met een paar boude uitspraken van één van haar mede werkers. Hoofd marketing communica tie Marcel Vos liet zich tegenover het blad Sponsoring en Werving ontvallen dat zijn organisatie de ellende in een crisisgebied weieens opklopt om zo het publiek te mo biliseren. Gisteravond namen Vos en AzG weer af stand van deze woorden, nadat reeds een storm van verontwaardiging was opgesto ken. Boosdoener Marcel Vos laat in een persbericht weten dat hij zich 'ongelukkig en onzorgvuldig' heeft uitgedrukt. AzG- voorzitter Jacques de Milliano beloofde gisteravond dat zijn organisatie voortaan voorzichtiger zal zijn met het maken van schattingen. In het blad voor fondsenwervers ver klapt Vos onder meer dat zijn organisatie bij de crisis rond Rwanda de ellende flink heeft aangedikt. AzG suggereerde toen dat de etnische strijd tussen Hutu's en Tutsi's in het grensgebied met Zaïre een miljoen slachtoffers zou opleveren. „Wij hebben ons schuldig gemaakt aan onzorgvuldig gesmijt met cijfers", zegt Vos in het blad. „Dat kwam voort uit het ge voel: hier is de ramp zo groot dat je het als hulporganisatie niet in je eentje kunt. En dan komt een getal van tienduizend min der indrukwekkend over dan een miljoen of zelfs meer." Tweede-Kamerleden namen met ver bijstering kennis van deze teksten. De WD-woordvoerster voor ontwikkelingssa menwerking, Van der Stoel, vindt het niet door de beugel kunnen dat AzG zichzelf 'over de ruggen van slachtoffers' in de kij ker speelt. De hulporganisatie zet daar mee haar geloofwaardigheid flink op het spel. Potentiële donateurs zullen zich een volgende keer achter de oren krabben voordat ze de portemonnee trekken, denkt Van der Stoel. Ook PvdA-collega Verspaget heeft er geen goed woord voor over. „Ik vind dit misleiding en neem dit het AzG buitenge woon kwalijk. Hulporganisaties zijn ge houden aan zorgvuldige berichtgeving om valse beschuldigingen tegen bevolkings groepen en regering te voorkomen." Zij wijst erop dat de bewuste informatie van AzG heeft geleid tot een roep om militaire interventie, 'aan de noodzaak waarvan ik mijn twijfel had'. Ook CDA'er Verhagen veroordeelt het bewust aandikken van de feiten. Omdat hij het werk van AzG blijft waarderen, wil hij er echter geen consequenties aan ver binden. „Ik hoop alleen niet dat het pu bliek dat wel doet." Minister Pronk voor ontwikkelingssa menwerking vindt de handelwijze van Art sen zonder Grenzen onverstandig. Tegelij kertijd heeft hij er wel enig begrip voor dat de organisatie het aantal slachtoffers te hoog raamde. „Overschatten kost geen mensenlevens, onderschatten wel." Volgens Pronk maken bijna alle hulpor ganisaties zich schuldig aan zulke praktij ken. „De Verenigde Naties ramen oogst opbrengsten soms onwaarschijnlijk laag in om veel voedsel te ontvangen. Ik ver oordeel Artsen zonder Grenzen daarom niet bij uitstek." AzG kan overigens ook rekenen op be grip van collega-organisaties, zoals het Astmafonds. Hoofd Fondsenwerving Frans van Rooij zegt in Sponsoring en Werving: „Waar ligt de grens tussen mis leiding en overdrijving? Je mag best over drijven, omdat mensen zo langzamerhand zo gepantserd zijn tegen alle nood in de wereld dat je er wel een ramp van móet j maken om gironummers op de televisie te krijgen".

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5