MKB wil naar minimum-CAO lerez EU onderzoekt export van besmette varkens •Als plasseks kan, kan de republiek ook. Zoiets' OPRUIMING Binnenland roes: Ik heb geen Thuld aan TCR-affaire li "GOEDE TIJDEN" biJ PHONES 4» 9 JDERDAG 27 FEBRUARI 1997 eer hoge eis voor dubbele moord warden In hoger beroep is bij het gerechtshof in Leeuwar- opnieuw vijftien jaar gevangenisstraf geëist tegen de 53-jari- nan uit Groningen die in 1995 een echtpaar uit Sneek met >steken zou hebben vermoord. De rechtbank veroordeelde nan al tot vijftien jaar. De verdachte kende het echtpaar via ex-vrouw, die voor hen werkte. Het echtpaar bood de vrouw p bij het doen van aangifte tegen haar ex-man wegens ver- ;hting. Hij werd hiervoor veroordeeld tot drie jaar cel. De Ji koesterde daarom wraakgevoelens tegen het echtpaar. jS cel en en tbs na kindermisbruik gfferdamOfficier van justitie De Vries heeft gisteren acht jaar Tbs geëist tegen een 45-jarige Amsterdammer wegens jaren- le, seksueel misbruik van zeer jonge jongens en meisjes. De legde ettelijke misbruiksessies op video vast. De verdachte e is daarop ook te zien, evenals andere mannen. Een aantal f sden - met daarop harde kinderpornografie - is in bewerkte in op de illegale commerciële markt beland. Ook in het bui- and zijn kinderpornofilms gevonden diode man heeft ge- eqkt. De verdachte zocht zijn slachtoffertjes op in parken en eatiegebieden en bood hen snoep en geld aan en maakte tapjes. Voor sommige kinderen trad hij op als oppas. vervolging CP'86 stokt .^Verdam De principiële strafzaak tegen de extreem-rechtse ponale Volkspartij/CP'86 dreigt te verzanden. Het Amster- gerechtshof veroordeelde in december 1995 de toenmali- !P-top tot voorwaardelijke gevangenisstraffen en geldboetes s ;ens deelname aan een criminele organisatie. Veertien ^mden later staat dat arrest nog steeds niet zwart op wit, ter gde zaak nog naar de Hoge Raad moet. De kans is nu levens- aa>t, zo bevestigt griffier Debets, dat de Hoge Raad het open- 3.ct ministerie alsnog niet-ontvankelijk moet verklaren wegens "verstrijken van de redelijke termijn van vervolging. Hij '"rijft dit toe aan de enorme werkdruk bij justitie. „Er zijn gro- prioriteiten. Zaken met gedetineerden gaan bijvoorbeeld al- ®Voor." gsaterkrachtcentrales in Maas -n TIBQSCHHet Brabantse energiebedrijf PNEM wil in de Maas ine waterkrachtcentrales bouwen bij de stuwen bij Grave en igibeek. Die kunnen samen 47 miljoen kilowattuur stroom op- i: iken, genoeg voor 15.000 huishoudens. De hogere opbrengst rt deze zogenoemde groene stroom maakt de exploitatie van mogelijk. In 2000 wil de PNEM 100.000 huishou- daarvan voorzien. Nu zijn er 7.700 klanten, zowel consu als bedrijven. Ze zijn samen goed voor 33 miljoen kilo- tuur. Opwekking op deze manier vermindert de uitstoot van (C02) met negentien miljoen ton per jaar. ITE WATERSPORTERS STARTEN OP DE HISWA 1-9 MAART 1997 A-minister woedend over aantijgingen minister Kroes van verkeer /aterstaat vindt dat haar valt te verwijten in de affaire. „Ik betwist dat er o^gvuldig is gehandeld", zei enteren na afloop van haar ge>or door de Kamercommis- typor verkeer en waterstaat, gq'r haar leiding gaf het mi- inde ruim 22 miljoen gulden apdie aan de Amsterdamse •s Langeberg voor de bouw ■t $en havenontvangstinstal- •k In Rotterdam, ecjgens Kroes kon ze in 1984 il^nders dan met de broers eifberg in zee gaan, hoewel ,ejlaagse advocaat-generaal ref haar waarschuwde dat gerechtelijk vooronderzoek het Amsterdamse bedrijf d. i'an de Langebergs liep we- milieudelicten. De broers so'in als enige kandidaten nadat twee andere kans- waren afgevallen, om- e kort daarvoor waren ver- of omdat hun plan ie(endabel was, stelt Kroes. justitie de broers Lange- .ge verdacht van ernstige pUdelicten, kon geen reden 'Veel meer ruimte voor individuele afspraken met werknemers -MKB-Nederland wil de arbeidsovereenkomsten vergaand individualiseren. Het aantal uren dat iemand per jaar werkt, moet de basis gaan vormen van elke arbeidsover eenkomst. Daarmee is de flexibilteit die bedrijven willen en de vrijheid die werknemers wensen het best gediend, stellen de werkgevers in het midden- en kleinbedrijf MKB in een gisteren verschenen nota. Volgens de FNV is volle dige individualisering 'een paar bruggen te ver', het CNV vreest dat zo'n stap leidt tot een 'onderdoorzichtig woud' van individuele regelingen waardoor vergelijking van rechtsposities onmogelijk wordt. den haag anpom te rekenen tot een uurloon. „Dat maakt de arbeidsvoor- In de nota stelt MKB-Nederland waarden inzichtelijk. Daardoor voor vrije dagen, verlofregelin- kunnen werkgevers en werkne- gen, pensioenaanspraken, ar- mers er decentraal volwassen beidsduurverkorting allemaal mee omgaan. Individuele rege lingen zullen een grote vlucht nemen. Het collectieve traject wordt een beetje uitgekleed", aldus MKB-voorzitter Wijnolst. In het ideaal van zijn organi satie zullen werkgevers en werknemers steeds meer indivi dueel afspraken maken over de arbeidsvoorwaarden. Op cen traal niveau worden alleen de randvoorwaarden vastgelegd. „Je hoeft dan geen afspraak meer te maken over een 36-uri- ge werkweek. Je komt in onder ling overleg overeen hoeveel uren iemand per jaar werkt." Volgens de FNV-woordvoer- der is het voorstel te weinig vanuit de praktijk doordacht. Hij stelt dat hierdoor maat schappelijke doelen als werkge legenheidsbeleid en behoud van vakmanschap niet meer aan bod zullen komen. Het CNV stelt dat CAO-afspraken willekeur voorkomen en daar om juist de basis zijn voor ver der maatwerk. Als logisch gevolg van de indi vidualisering denkt MKB Ne derland toeslagen voor werken op onregelmatige uren sterk te kunnen beperken. Werknemers willen steeds vaker werk en zorg combineren en kiezen voor an dere werktijden. Werkgevers willen hun personeel steeds va ker kunnen inzetten op het mo ment dat het het best is voor het bedrijf. Daar is volgens de MKB- voorzitter een individueel com promis over te sluiten. „Waar om'" dan nog toeslagen over avonduren wanneer de werkne mer dit zelf heeft voorgesteld of er mee heeft ingestemd?" MKB spreekt de voorkeur uit voor een minimum-CAO. Een individuele werkgever kan dan zijn personeel extra arbeids voorwaarden verlenen. „Dat be tekent dat bedrijven kunnen gaan concurreren op delen van de arbeidsvoorwaarden", aldus Wijnolst. Voor de organisatie is het ook geen automatisme meer dat vakbonden zijn be trokken bij de arbeidsovereen komst. „Vooral in sectoren die geen De drachtige zeugen van boer Claassen uit Langenboom lopen uit de veewagen een legertent ii met een tijdelijke behuizing te hulp schiet. De stallen zijn door het vervoersverbod in delen v brussel «anp zijn om TCA een vergunning te weigeren, stelt Kroes. „In ons rechtsbestel zijn alleen geruch ten niet genoeg. Daarvoor moet je harde feiten hebben". De oud-minister trok fel van leer tegen de voormalige advo caat-generaal. In een rapport uit 1989 stelde deze dat er ver moedelijk vanuit de top van het ministerie naar de broers Lan geberg was gelekt over het voor onderzoek. Ook uitte hij het vermoeden dat Kroes directe banden met de broers Lange berg zou hebben. „Dat is abso luut .gelogen. Dat ik persoonlij ke banden zou hebben met de broers Langeberg is een aantij ging beneden elk niveau, maar het heeft wel de stemming ge zet." Ze overweegt juridische stappen tegen de oud advocaat- generaal, zo liet ze gisteren we ten. De voormalige minister is vóór een parlementair onder zoek naar de TCR-affaire. .Al leen zo kan ik afkomen van wat ik ervaar als een beschadiging van mijn persoonlijke integri teit. Feber moet dan met be wijsmateriaal komen." Vandaag komt een Europees inspectieteam kijken hoe het mogelijk was dat er besmette Nederlandse varkens in Italië terecht kwamen. Ook de Algemene Inspectie dienst (AID) van het ministerie van landbouw stelt een onderzoekin. De Italianen zijn boos dat Nederland de besmette varkens de grens liet passeren. Weliswaar gold ten tijde van de export nog geen vervoersverbod in het gebied rond Best, maar dat was korte tijd later wel het geval. Toen de varkens in Italië aankwamen, was inmiddels duidelijk dat op het Nederlandse herkomstbedrijf var kenspest heerste. Ook de Europese Commissie vertrouwt de zaak niet en wil weten hoe de vork in de steel zit. De inspecteurs van de Commissie zullen hetzelfde traject volgen als de besmette biggen. Hun reis eindigt derhalve in Italië. Grote vraag is wat precies is gebeurd op 3 en 4 febru ari in de streek rondom Boekei en Best. Op 3 februari bleek dat sprake zou kunnen zijn van varkenspest in het gebied. Pas de volgende dag trad in de namiddag een vervoersverbod in werking. In de tussentijd hebben waarschijnlijk veel boeren varkens van hun bedrijf laten verwijderen. Vast staat dat de naar Italië uitgevoerde biggen op 3 februari uit de regio Boekei vervoerd zijn naar Ammer- zoden. Op 6 februari zijn ze vanuit Den Bosch geëxpor teerd, deel uitmakend van een zending van circa 2.300 biggen. Ook Spanje heeft uit deze zending biggen ontvangen. Uit voorzorg heeft Madrid alle varkens op de twee be trokken bedrijven afgemaakt. Daarbovenop sloot dit land de grens voor Nederlandse varkens. De Spaanse autoriteiten lieten in een toelichting weten de maatre gelen van de Europese Unie ontoereikend te vinden. Bovendien zouden in Spanje Nederlandse varkens wor den aangeboden tegen dumpprijzen. Het Permanent Veterinair Comité van de EU besloot gisteren het exportverbod voor Nederlandse varkens in ieder geval nog een week te handhaven. In Nederland kwam het aantal besmette veestapels woensdag op 26. Het jongste geval werd ontdekt op een varkenshouderij Veghel. Deze Brabantse plaats ligt in de regio waar al drie weken e erbod geldt. CAO kennen moet elke keer de vraag worden gesteld of onder handelen met vakbonden wel zinvol is. Afspraken met vak bonden kunnen leiden tot col lectieve afspraken die beter niet collectief kunnen worden gere geld." MKB denkt dan aan ar beidsduurverkorting en CAO-af- spraken die wetgeving proberen te repareren, zoals de reparatie van het WAO-gat. MKB Nederland zal als ar- beidsvoorwaardenadviseur de aangesloten branches adviseren dit model in te voeren. ,Als branches dat niet willen, gaan we gewoon traditioneel verder." LTO vraagt boeren om eind aan mestboycot bunnik anp De landelijke boerenorganisatie LTO-Nederland wil dat de boe ren hun mestboycot staken. Al leen actieleider, varkenshouder en LTO-bestuurder Wien van den Brink heeft zich gisteren gedistantieerd van dit advies aan de leden. Hij wil de actie voortzetten. Van den Brink zal zich vandaag samen met ande re actieleiders beraden op de ontstane situatie, aldus een LTO-woordvoerder. De mestboycot behelst de weigering van veehouders om hun verplichte mestboekhou- ding naar het ministerie van landbouw te sturen en bijbeho rende heffing te betalen. Boze agrariërs besloten vorig jaar tot deze actie uit protest tegen het voorgenomen mestbeleid van de ministers Van Aartsen van landbouw en De Boer van milieu. Die voorgenomen maatrege len vonden de boeren veel te streng. Dat vinden ze eigenlijk nog steeds, maar nu het debat daarover in de Tweede Kamer dinsdag is afgerond en enkele versoepelingen zijn afgespro ken, vnidt het LTO-bestuur het welletjes. Jan-Cees Vogelaar, die naast LTO-bestuurder ook actievoer der en voorzitter van de Neder landse Melkveehouders Vak bond is: „De politiek heeft niet naar ons geluisterd. Met het nog langer doorzetten van de boycot redden we niet zoveel meer. We gaan daarom nu aan de slag." Het mestbeleid wordt in 2000 geëvalueerd. Dan zal wel blijken dat het niet werkt en de voorge stelde mestnormen onhaalbaar zijn, stelt Vogelaar. Voorzitter Verkampen van het actiecomité 'Wij zijn 't zat' be nadrukt dat het uiteindelijk de individuele boeren zijn die moeten beslissen of ze gehoor geven aan de oproep. op zaterdag 1 maart a.s. met Linda, ALKMAAR Payglop 19: 11.00 uu f^BERTEL Roos Jessica (GTST). GRATIS aansluiting (Libertel GSM netwerk) GRATIS abonnement <3 maanden) GRATIS zaktelefoon GRATIS gesprekstijd (10 minuten p. mnd.) 4^" Gedempte Gracht 6: 13.30 ui HAARLEM I Grote Houtstraat 137: 15.00 u Bel GRATIS onze infolijn 0800-0064 amsterdam prominenten willen af van monarchie id] J erdam christl visser \gï van der Spek is perplex. Dat de crè- \de la crème van het bedrijfsleven 01 in een republikeins genootschap r aft verenigd! „Ik las het op teletekst, mijn ogen niet geloven." gisteren was Van der Spek, de 1 sigere voorman van de voormalige erjfistisch Socialistische Partij, 's l^nds endste republikein. Nu echter heeft ro(j groepje eminente heren onder aan- tejfderschap van voormalig Elsevier- ,er[nan Pierre Vinken hem naar de j^on gestoken. Van der Spek: „Dat zo'n orJssen (oud-minister van financiën, bij zit! Dat verbaast me ontzet- |ieji. Ik dacht eerst: dat moet een grap Aan de andere kant, ook als je ui- rechts bent, kun je op een gegeven tot de conclusie komen dat het ijke koningschap zo langzamer- jgjd toch echt potsierlijk begint te wor- Misschien dat die mensen rond :n gewoon een keertje nuchter en nagedacht". ilgens de enige have-not ii> het ge- :hap, hoofdredacteur Martin van irongen van de Groene Amsterdam mer, staan de geestelijke vaders van het genootschap, Vinken, Nelissen en oud gouverneur Kremers van Limburg (CDA), inderdaad niet om hun progres sieve levenshouding bekend. „Maar het doet me deugd te kunnen constateren dat ook in wat conservatievere kringen op een rationele manier wordt nage dacht over de toekomst van ons staats bestel." Het clubje kwam in september vorig jaar voor het eerst bijeen in de Delftse Prinsenhof, op uitnodiging van Vinken. Van Amerongen: „We waren ongeveer met zijn vijftienen. Maar ondertussen schijnen al weer wat mensen zich te hebben bedacht. Die zijn zich rotge- schrokken van de mogelijke gevolgen van hun eigen moed. Ik begrijp dat Ro- beco-topman Pieter Korteweg niets meer van ons wil weten. Hij is bang dat het hem klanten gaat kosten". Of een republikeinse instelling maat schappelijke consequenties heeft? Over tuigd anarchist en republikein Holter- man, hoofddocent staatsrecht aan de Erasmusuniversiteit twijfelt. „Stel dat meneer Vinken ooit serieus in aanmer king zou komen voor een kabinetspost en stel dat hij dan zou zeggen: ja, maar de afschaffing van de monarchie is voor mij echt een speerpunt, dan wordt zijn benoeming moeilijk. Maar als hij zich een beetje inhoudt, zal hij over dat ge nootschap heus niet hard gevallen wor den." Holterman voelt zich niet met de groep-Vinken verwant. „Welnee, na tuurlijk niet. Dat zijn heren die bij een goede maaltijd wat wegkouten over de BV Nederland. Het is een tijdspassering. Ik beschouw het niet als serieus. De re publiek, dat is voor hen hooguit een kwestie van moet-kunnen. Als plasseks kan, kan de republiek ook. Zoiets." Cardioloog Dunning, voorzitter van de groep die de nieuwe PvdA-kandida- tenlijst voorbereidt én lid van de repu blikeinse werkgroep, zou die vergelij king niet gauw trekken, maar relativeert wel het hemelbestormende karakter van de bijeenkomst in Delft. „Er wordt zo'n ophef over gemaakt. Het lijkt net of we daar een soort staatsgreep hebben zit ten beramen. Ik ben erheen gegaan, omdat mijn boezemvriend Vinken me had uitgenodigd. We zouden onder het genot van een hapje en drankje in een select gezelschap discussiëren over het laatste taboe dat Nederland kent: de re publiek. Dat leek me wel wat." Dunning schrok zich een hoedje toen hij gisteren de Volkskrant open sloeg. Het nieuws over het 'geheime' republi keinse genootschap sierde breeduit de voorpagina. „Ik herinner me slechts een gezellige maaltijd, die voor sommigen wellicht teleurstellend is verlopen, om dat vooral flauwe grappen werden ge maakt. Volgens mij is het onderwerp re publiek slechts zijdelings ter sprake ge weest." Volgens voorzitter Vinken is het de bedoeling om 'een zwak maar duidelijk signaal te geven, dat wellicht bezinning kan veroorzaken, vooral onder jongere generaties'. Voor die roep om bezinning kan Van der Spek wel waardering op brengen. „Misschien zijn we zo dociel, omdat we sinds Willem III alleen maar met koninginnen te maken hebben ge had. Ze hebben het goed gedaan, dat scheelt. Maar toch: tegenover vrouwen gedraag je je anders dan tegenover mannen. Je houdt de deur voor ze open, je biedt een drankje aan. Ik denk dat Willem-Alexander het moeilijker zal krijgen." Zalm wil twee miljard voor sociale fondsen Minister Zalm van financiëen stelt twee miljard gulden be schikbaar voor het wegwerken van de tekorten bij de sociale fondsen. De rest van het tekort, dat naai- verwachting vijf mil jard gulden zal bedragen, zullen de sociale fondsen zelf via pre mieverhoging moeten dichten. Op een partijbijeenkomst in Groningen zei Zalm dat hij daarvoor dit jaar het financie ringstekort ietsje wil laten oplo pen, zodat de meevallers in de belastingopbrengsten beschik baar blijven voor lastenverlich ting in het verkiezingsjaar. De WD-miniser zei de tegen valler bij de sociale fondsen niet te willen doorschuiven. Hij wil het tekort zo snel mogelijk weg werken. „We mogen een vol gend kabinet niet met het pro bleem opzadelen. Het is onze taak een solide fundament ach ter te laten voor de volgende re geerperiode", aldus de minister. Hij zei het liefst verder te willen met de paarse coalitie van WD, PvdA en D66. Werkende kinderen breken lans voor kinderarbeid schil". De tweedaagse conferen tie in Amsterdam is een initia tief van het ministerie van soci ale zaken en de Internationale Arbeids Organisatie (ILO). Zij willen een aanzet geven tot we reldwijde, bindende afspraken om een einde te maken aan de ergste uitwassen van kinderar beid. Minister Pronk van ontwikke lingssamenwerking bleek open te staan voor het pleidooi van de werkende kinderen. De erg ste uitwassen van kinderarbeid moeten worden uitgebannen, maar voor andere vormen kiest hij voor een voorzichtige aan pak via een stappenplan. Hij pleitte voor betere werk- en le vensomstandigheden voor wer kende kinderen. Kinderen moe ten werk en school kunnen combineren. De Indiase minister van ar beid Arunachalam klonk dit pleidooi als muziek in de oren. In zijn land komt kinderarbeid op grote schaal voor. De be windsman stelde echter dat ou ders veelal hun kinderen uit werken sturen om te kunnen overleven. „Kinderarbeid be stempelen als dwangarbeid is een travestie van de waarheid." Werkende kinderen uit de Der de Wereld die een lans breken voor kinderarbeid. Op dë inter nationale conferentie in Am sterdam namen kinderen giste ren stelling tegen het uitbannen van kinderarbeid. De 17-jarige Vidal Ccoa Mamani uit Peru: „Ik zeg ja tegen werk, nee tegen dwangarbeid". Vidal was een van de acht kinderen die hun wens vervuld zagen en op de internationale conferentie met ministers en experts uit tal van landen over hun lot werden gehoord. In de Koepelkerk in de hoofdstad mochten zij plaatsnemen op het spreekgestoelte. Eind vorig jaar op een bijeen komst in het Indiase Kundapur stelden de kinderen met het oog op de conferentie een tienpun tenplan op. De kinderen vragen onder andere om respect voor het werk dat zij doen of hebben gedaan. Zij pleiten voor betere werkomstandigheden en aan passing van school- aan werktij den. Romaine Dieng-(21) uit Se negal: „Op school doe je kennis op, in je werk know how. Ik stu deer nu, maar ik zie geen ver- PERZISCHE MODERNE TAPIJTEN Een wereldnaam in tapijten sinds 1919 Heemstede, Bronstceweg 2,023 - 529 25 09

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3