mee door de ogen van de designers en kom voor de feiten naar Peugeot. laase raakt twijfels kwijt tijdens het lopen Sport Uitblijven succes wordt Van Helfteren niet aangerekend Uithof krijgt troostprijs —3de RDAG27 FEBRUAR11997 WILLEM SPIERDIJK. C H>en niet zo'n held in het doorhakken van knopen itoppen in de studentenkamer van 'cJel Maase zijn doorgeslagen. Juist nu 6 4asten heeft, kan hij ze niet op koffie Sneren of hij moet het een verdieping 3 6 gaan zetten. De 25-jarige Leidse at- ioet het laatste, maar blijft het hele 3 6fek twijfelen. Had ik toch niet beter Bv3®n al de huisbaas kunnen optrom- ■jajii? Dat had me heel wat traplopen 10 'aard. TIM BROUWER DE KONING Chporval is typerend voor de kersverse natio- i njampioen op de 3000 meter indoor. Zodra in hardloopschoenen heeft uitgetrokken, t twijfel bezit van hem. Of het nu gaat om - - fecte elektriciteitsvoorziening, om de keuze jen Nederlandse of Amerikaanse toekomst al dan niet deelnemen aan het wereldkam- j Jchap indoor, Maase schuift het beslismo- n net liefst zo ver mogelijk voor zich uit. ben niet zo'n held in het doorhakken van |||e]n", zegt hij ter verontschuldiging bij zijn slok koffie. „Afgelopen zondag had ik een ivond kunnen hebben als ik meteen was in- 3kuh op het aanbod van Bert Paauw (technisch eur van de atletiekunie) om deel te nemen et WK indoor in Parijs. Maar in overleg met mijn trainer Bram Wassenaar sloeg ik dat aanbod af. Pas later realiseerde ik mij na een babbeltje met Theo Reitsma (Studio Sport) dat zo'n indoor- wedstrijd publicitair gezien interessant kan zijn. Een dertigste plaats op het WK veldlopen zegt al leen kenners iets, maar stel dat ik de finale van de 3000 meter indoor haal dan spreekt dat waar schijnlijk meer mensen aan." Nadat hij een halve avond had verdaan met vruchteloos bellen naar Paauw, kwam alles uit eindelijk nog op zijn pootjes terecht. Zoals het wel vaker goed afloopt met Maase, die door zijn veelzijdigheid (als atleet, als student) regelmatig voor belangrijke keuzes staat. Hij is als microbio loog afgestudeerd in de Verenigde Staten en wacht af of zijn verzoek om een promotieplaats in Austin, Houston of San Diego gehoor vindt. Ondertussen studeert hij volgende maand in Ne derland af als scheikundige. Ook zijn vaderland biedt hem maatschappelijk perspectief. Eén optie viel automatisch af. „Als ik geld belangrijk had gevonden, had ik een paar jaar geleden al moeten afstuderen en een baan bij Shell moeten zoeken." Dat deed Maase bewust niet, omdat hij ook an dere interesses heeft. Als hardloper verlegt hij bij na wekelijks grenzen. Zo kwam de tweevoudig outdoorkampioen van Nederland er zondag ach ter dat hoe goed hij op indoorbanen uit de voeten kan. Tijdens een uitstapje naar de States, waar hij nog steeds contacten, een trainer (Stan Hunts man) en een vriendin (Abby) heeft, liep hij een onwaarschijnlijk snelle wegwedstrijd (de op vijf na snelste Nederlander aller tijden op de halve marathon). Bovendien boekte Maase de afgelo pen winter zo veel progressie op zijn beste onder deel, de cross, dat hij sterkbezette veldlopen (Soest en Uden) op zijn erelijst mocht bijschrij ven. Met name door zijn nationale en internationale crossprestaties is de Leidenaar zondag in Apel doorn de te kloppen man bij het NK veldlopen. Zelfs een twijfelkont van het formaat Maase ge neert zich inmiddels voor de rol van underdog. „Ik moet die titel kunnen pakken. Nu Tessema ontbreekt (na een zwaar auto-ongeluk op oude jaarsdag ligt de uit Ethiopië afkomstige atleet nog steeds in het ziekenhuis, red.) houd ik weinig concurrenten over. Aitnafa heb ik de hele winter niet bij crosses gezien, dus zou het mij verbazen als hij er nu opeens wel staat. Alleen ben ik er nog niet uit welke tactiek ik zondag toepas. Ik laat het liever niet op de laatste meters aankomen." De grootste tegenstander van Maase is op dit ogenblik waarschijnlijk Maase. Nu hij in de vorm van zijn leven verkeert, smaakt elk succes naar meer. Het gevaar bestaat dat hij zich over de kop loopt. Binnen een maand neemt hij deel aan vier titeltoernooien. Als de 1 meter 91 lange Leidenaar de NK's en WK's indoor en veldlopen ongeschon den doorkomt, begint het seizoen eigenlijk pas. Want Maase, die hangende zijn toelating tot een Amerikaanse universiteit fulltime atleet wil zijn, heeft zijn zinnen gezet op een ticket voor het WK outdoor in Athene. Om verlost te zijn van ellen lange selectieprocedures die hem vorig jaar de Olympische Spelen van Atlanta kostten, hoopt hij al bij de eerste gelegenheid 27 minuten en 55 se conden te scoren op de 10.000 meter. Daarvoor loopt hij op 5 april een speciaal ingelaste vroege selectiewedstrijd in de buurt van het Spaanse Bil bao. Rond die tijd weet Maase wellicht of het leven als fulltime hardloper hem bevalt. Om zich heen ziet hij Marko Koers en Greg van Hest 'uit de kof fer' leven. „De eerste maand is het vast prachtig, maar daarna wordt het misschien een sleur. Het andere uiterste komt ook voor. Zo combineert René Godlieb het hardlopen met een volledige baan." Maase heeft er nog geen idee van hoe zijn keu ze te zijner tijd uitpakt. Wel weet hij hoe hij lasti ge beslissingen het best kan ontlopen: door zijn hardloopschoenen aan te trekken. Na het inter view loopt hij aan de zijde van de bij hem loge rende Canadese topper Jason Bunston de klin kers uit de Leidse stegen. Mag Maase eenmaal de benen strekken, dan verandert hij plotseling van een twijfelkont in een toonbeeld van vastbera denheid. Stijlstudie van de Peugeot 406 Coupé, vormgegeven door de meesterhand van Pininfarina die al diverse Peugeot-modellen heeft ontworpen. Deze fraaie Coupé is reeds gepresenteerd op de RAI en zal na de zomer leverbaar zijn. De toekomst is soms dichterbij dan u denkt. Feit: Peugeot 306 nu halen, 1 januari 1998 pas betalen. Uw max. voordeel 1.570,-'. Feit: Peugeot 306 Select met 2.475,- voordeel. Een feit om van te dromen. De Peugeot 306 Select (vanaf 3 1 495,-) met onder andere metaallak, twee airbags, velours bekleding, elektrisch bedienbare voorpoi centrale vergrendeling met afstandsbediening, stuurbekrachuging, startcode en misdampen vóór. Er is al een Peugeot 306 vanaf 29.995,-. Feit: Peugeot 106 Accent Select met 1.200,- voordeel. log zo'n feit is de Peugeot 106 Accent Select (vanaf 23.600,-) met 1.200,- voordeel op twee airb. sportieve dakantenne en wielplaten, misdampen vóór, elektrisch bedjenbare voorportierruiten en dr buitenspiegels met verwarming. Op alle andere 106 versies geldt: nu halen, 1 maart 1998 pas betalen, waarbij uw maximale voordeel 1.904,-bedraagt*. Er is al een Peugeot 106 vanaf 21.550,-. Feit: Peugeot 406 Select met 2.500,- voordeel. Een feit dat z'n weerga niet kent is de Peugeot 406 Select (vanaf 45.285,-) met een uitrusting die is gebaseerd op de ST-versie plus metaallak, tweede airbag, ABS en regensensor, waarop u een voordeel heeft van maar liefst 2,500,-. Bovendien, en dat geldt ook voor de andere 406 SL/ST modellen, een aircc voor slechts 990,-. Er is al een Peugeot 406 vanaf 38.950,- en een 406 diesel vanaf 44.900,-. Feit: Peugeot 205 Génération vanaf slechts 19.990,- Beroemd feit is de Peugeot 205, nu in exemplaar van dit sterke nummer: met afstandsbediening, elektrische r ring Génération. Absoluut uw laatste kans op et ne- of 1.8 dieselmotor, centrale vergrendeling r r, 3-spaaks stuurwiel en velours bekleding. Feit: de nieuwe Peugeot 406 Break vanaf 43.500,-. Met z'n lengte van maar liefst 4.72m is de Peugeot 406 Break één van de grootste in z'n klasse. De bagageruimte heeft een inhoud tot 1.741 liter. Compleet met o.a. dakrelingen en hoedenplank met rolhoes en als Familiale met extra inklapbaar twee-zitsbankje. Voor het adres van de dichtstbijzijnde Peugeot-dealer kijkt u in de Gouden Gids of op Internet: www.peugeot.nl. Of u belt de gratis infolijn: 0800-0224121. Feit: Peugeot 605 Select en 806 Select met 5.000,- voordeel op extra uitrusting. Aangenaam feit is het voordeel op de extra uitrusting van de 806 Select en de 605 SL Select: vernis metaallak en antiblokkeer- systeem. En op de 605 ST Select: vernis metaallak, radio/cassettespeler met CD wisselaar en radiobediening aan de stuurkolom. JE VOELT JE LEKKERDER IN EEN PEUGEOT. DEN BOSCH GPD Toon van Helfteren hoort binnen twee weken of hij kaï als bondscoach van de basketballers. De oud-intt:rnational heeft die intentie en uit gesprekken met bondsbestuurders heeft Van Helfteren begrepen dat ze ook daar met hem verder willen. Dat is opmerkelijk omdat coaches doorgaans afgerekend worden op re sultaten. De conduitestaat van Van Helfteren bij Oranje is puur ne gatief. Gisteravond verloor hij tegen Turkije ook de laatste EK-kwa- lificatiewedstrijd (63-73), waardoor Nederland voor de zoveelste keer in de kelder van het internationale basketbal is gedumpt. Het is maar goed dat de wedstrijd van gisteravond niet beslis send was voor de toekomst van de bondscoach. Dan zou hij op staande voet op straat zijn gezet. Aan de andere kant zal bij de bond het gevoel leven dat het wel goed is zo. Op louter prestatieve gronden is er immers maar één kandidaat voor de functie van tech nische baas, Ton Boot. Neerlands succesvolste coach, én bondsvijand nummer één. heeft al bekend gemaakt dat hij aan zijn laatste jaar bij de Belgische kampioen Oostende bezig is. Alleen Boot is in staat om het verval len Nederlandse team nieuw aanzien in Europa te geven. Maar voor de bond is België nog niet ver genoeg. Bovendien wil Boot, voor zo ver het financieel al een-haalbare kaart zou zijn, alleen coach van Oranje worden als het merendeel van de bestuurders in Bunnik zijn biezen pakt. Daarom is het aannemelijk dat de bond doorgaat met Van Helf teren. Met de nederlaag tegen Turkije kwam de negatieve balans in de EK-kwalifïcatie op zeven. Het aanvankelijke doel, handhaving op B-niveau waardoor Oranje in oktober rechtstreeks tot de nieuwe kwalificatiereeks zou worden toegelaten, is bovendien niet gehaald. „Als de bond vindt dat ik alleen daarop moet worden afgerekend, dan moet dat maar", zei Van Helfteren gisteravond. ..Ik weet dat ik het op mijn manier heb geprobeerd. Hoewel we weer opnieuw moeten beginnen, pretendeer ik iets te hebben neergezet De bondscoach doelde daarmee op de groep die de laatste vijf duels afwerkte. Daarvoor, meende Van Helfteren, was het bij som mige spelers vooral een kwestie van vaker niet dan wel. Voor de coach het sein om vaste krachten als Cees van Rootselaar en Rolf Franke uit zijn ploeg te gooien. Het Helderse duo werd later ge volgd door Richard van Poelgeest. Tico Cooper en Okke te Velde die niet meer met Van Helfteren wilden samenwerken. Marco de Waard en Chris van Dinten werden vanwege hun leeftijd bedankt. „De consequentie", erkende Van Helfteren, ,,is inderdaad dat we ons niet hebben kunnen handhaven. Aan de andere kant krijgt de ze voor het merendeel jonge groep in mei de kans nog meer wed strijden te spelen. Dat is voor een team in opbouw nooit verkeerd." Het duel gisteravond in de Bossche Maaspoort, waar een enorm contingent Turken hun landgenoten de sfeer van een thuiswed strijd gaven, was 'typisch Nederlands'. Oranje startte belabberd (23-38 bij rust) en herstelde zich pas (50-58 en 57-63) toen het te laat was. Na een mislukte dunk van de Helderse schutter Eric van der Sluis kon Turkije de laatste minuten zorgeloos uitspelen (63-73) en zich als één van de vier beste nummers drie van de poules op maken voor het EK in Spanje. De Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond (KNSB) kan de bijzondere status van het Thialfstadion in Heerenveen handhaven. Dat blijkt uit ant woorden van staatssecretaris Terspra (Sport) op vragen van Kamerlid Vos (PvdA). Terpstra zegt geen bezwaar te hebben tegen de wens van de KNSB om Thialf een bijzondere status te blijven geven. De Haagse Uithof wordt aangewe zen als zogeheten A-accommo- datie voor kunstrijden en short track. De aanwijzing van Thialf als A-accommodatie wekt sinds het einde van de jaren tachtig ver zet van Den Haag, waar de tweede overdekte 400-meter-, baan in Nederland staat. Met het oog op de mogelijke aanwij zing van grote toernooien heeft Assen onlangs ook besloten de baan en het middenterrein te overkappen. In de stadions van Assen en Den Haag kunnen meer toeschouwers dan in Thi alf. Voor A-accommodaties be staan subsidiemogelijheden op grond van de Welzijnswet. De status is Thialf destijds toege kend wegens een dreigend fail lissement. Aan de subsidie was en is de voorwaarde verbonden dat de grote toernooien (Europese en wereldkampioen schappen langebaan) in Heerenveen zouden plaatsvin den. De organisatie van toer nooien op het gebied van kunstrijden en shorttrack is aanzienlijk minder lucratief. De Sleutels wint opnieuw derby van Bram's Snackbar De Sleutels heeft goede zaken gedaan in de zaalvoetbaldcrby te gen Bram's Snackbar. De Leidse koploper in de hoofdklasse klopte de stadgenoot gisteravond in eigen huis met 3-2 Bram's Snackbar kwam aan de leiding door Ron de Bruyn, maar nog in de eerste helft deed Simon van der Linden iets terug (1-1). In de tweede helft liep De Sleutels via Patrick Heymans Marcel van den Burg uit tot 3-1. In de slotfase werd het weer spannend, toen Heymans uit het j veld werd gestuurd en De Bruyn opnieuw scoorde (3-2J. Verder liet De Sleutels het echter niet komen.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 25