Blijdorp krijgt 'etalage' HlrH' rjr ir i' r,r rj Randstad Ruzie binnen FNV door herstart Fokker Laatste hand aan oldtimer GS: verbindingsweg A12 en A20 beste oplossing voor Zevenhuizen Amsterdammer blijkt slachtoffer moord Prijs voor restauratie synagoge Auto ramt tankstation JRj/JM \jrjrjihi \j De opera 'Le nozze di Figaro' in het Opernhaus van Keulen DONDERDAG 27 FEBRUAR11997 CHEF HANS JACOBS, 071-5356414. PIV -CHEF RUDOLF KLEUN. 071-535ë Binnen de Industriebond FNV is'onenigheid ontstaan over de toekomstkansen van Fokker 2. De kritische opmerkingen van de FNV-kaderleden bij Fokker Aviation over een halve door start hebben voor onrust ge zorgd. Vakbondbestuurder, P. van Bers van de Industriebond FNV, ziet de bezwaren van Aviation niet zitten. „Wij delen deze vrees vooralsnog niet", zo schrijft hij in een brief aan de werknemers van Fokker Aircraft op Schiphol. Dit onderdeel zit in de failiete boedel van Fokker. Fokker Aviation is in handen van Stork en heeft goede voor uitzichten. „Als gevolg van de publicatie van de FNV-kaderleden bij Fok ker Aviation zou op Schiphol de indruk kunnen zijn ontstaan dat de Industriebond tegen de door- of herstart van Fokker zóu zijn. Niets is minder waar!", vindt Van Bers. „Wij denken dat een doorstart mogelijk is zonder dat de belangen van de leden bij Fokker Aviation in de knel komen", constateert hij. Van Bers tekent overigens aan dat er geen garantie is dat de doorstart ook daadwerkelijk zal lukken. „Wat ons opbreekt is de voort durende onduidelijkheid over de plannen van de partijen die nu met elkaar in onderhande ling zijn. Er lijkt een reële slaag kans, maar het kan evengoed weer op niets uitlopen." Maar ook elders in het land is er felle kritiek ontstaan op de houding van de kaderleden van het Aviation-onderdeel. De le den van de Industriebond bij Fokker Space uit Leiden, het onderdeel dat buiten het faillis sement is gebleven, zijn ook in de pen geklommen om hun er gernis te uiten. „Met grote verbazing" heb ben zij kennis genomen van de onrust bij de kadergroep van Fokker Aviation. Na de misluk kingen van de vorige keer is er toch enige hoop, zo vinden zij. De reactie van Aviation komt 'onbegrijpelijk' over. „Het is voor de aerospace-industrie binnen Nederland, dus ook voor Fokker Aviation, van het allerhoogste belang dat de doorstart een succes zal wor den", aldus Fokker Space. De Leidenaars denken dat een doorstart van Fokker 2 meer werkgelegenheid oplevert dan de 'beroemde wortel aan een stokje vanuit Airbus-Toulouse'. Het Fokker-management ten slotte moet helemaal niets heb ben van de negatieve toonzet ting. De FNV-leden van Avia tion hebben zich 'ongenuan ceerd en ondeskundig' uitgela ten. De doorstart vormt zeker geen bedreiging voor de andere vliegtuigactiviteiten. Het afhaken van de Rabobank wordt door kringen rondom Fokker niet als een tegenslag gezien. „Die willen alleen maar grof geld verdienen", aldus een ingewijde. Volgens de deskun dige heeft Deleye in samenwer king met zijn Maleisische part ners alternatieve scenario's klaar liggen. Ondertussen zou Dasa Debis in de running zijn voor de oprichting van een leasemaatschappij voor Fokker 2. bodegraven Een medewerker van Bart Holland BV in Bodegraven was gisteren nog druk bezig met de restauratie van een oude Rolls Royce. Komend weekeinde zijn veel restaura teurs te vinden in het Autotron in Rosmalen waar RestoClassic'97 wordt gehouden. Op die beurs is de presentatie van een nieuwe FOCWA-vakgroep voor de oldtimerbranche. RestoClassic is de eerste beurs in Europa die helemaal is gewijd aan het restaureren van oude auto's. foto anp Vreedzaam eind aan gijzeling De Rotterdamse politie heel de vroege donderdagmor# een vreedzaam einde weteitl brengen aan een enkele uf durende gijzelingsactie in l wijk Zevenkamp. t Een man had na een avoi stappen twee vrouwen mei nomen naar zijn huis aangekomen kregen de drie u zie en wilden de vrouwen w Eén van hen kon ontsnapt aan de gewapende man 1 waarschuwde de politie. hield een arrestatieteam ach, de hand tijdens onderhandel gen met de man. Rond vijf i|( drie uur na aanvang van de ,j tie, gaf de man zich over!£ werd ingerekend. l Cd-apparatui weg uit auto's nieuw-vennep»l Uit twee auto's aan de Wq£ breestraat in Nieuw-Venij zijn vannacht een cd-speler)( cd's gestolen. Op het Klaven/j haalden inbrekers een hoed plank met vier speakers, eeni wisselaar en 22 cd's uit eenf to. Een cd-opbergsysteemT cd's en twee geluidsboxen i de buit uit een auto aanp Hoofdweg. T Hagenaar bekent moord op vrouw Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland voelen er veel voor om ter hoogte van Moordrecht en Wad- dinxveen een verbindingsweg aan te leggen tus sen de A12 (Gouda-Den Haag) en de A20 (Goude- Rotterdam). Bedoeling is de provinciale weg N219 tussen Zevenhuizen en Nieuwerkerk aan den IJssel te ontlasten. Door het intensieve verkeer op de N219 wordt de kwaliteit van het woon- en leefmilieu van Ze venhuizen momenteel te veel aangetast. Met het voorstel stemmen GS in met de conclusie van het eindrapport Traverse Zevenhuizen. Dit rapport wijst de verbindingsweg aan als meest haalbare variant om het doorgaande verkeer om de kom van Zevenhuizen te leiden. Er werden vijf varian ten onderzocht. De gemeenten Zevenhuizen-Moerkapelle, Rot terdam en Nieuwerkerk aan den IJssel en Rijks waterstaat delen de mening van GS. Gouda, Wad- dinxveen en Moordrecht hebben een paar kant tekeningen bij het plan geplaatst. Zij vinden het gebied dat bekeken is, te klein en willen dat het bereikbaarheidsprobleem in de hele regio wordt onderzocht. GS gaan nu minister Jorritsma van Verkeer en Waterstaat vragen dit te doen bij de verdere stu die naar de ontsluiting van Gouda op de A12. Amsterdam De restauratie van de voormalige sy- bescherming en verbetering van het Europee erf- nagoge Uilenburg in Amsterdam is beloond met goed. De Hoogduitse synagoge stamt uit 1766, de een diploma van Europa Nostra, een van de be- gemeente Amsterdam kocht het vervallen gebouw langrijkste Europese organisaties op het gebied van in 1954. foto anp Een 30-jarige Hagenaar heeft gisteren bekend een 26-jarige plaatsgenote om het leven te hebben gebracht. Woensdag morgen belde de man naar de politiemeldkamer met de me dedeling dat hij de vrouw zou hebben vermoord. Het slachtof fer zou in een hotel aan de Sophialaan liggen. Toen agen ten gingen kijken troffen ze de vrouw inderdaad in het hotel aan en konden ze gelijk de bel ler, een 30-jarige Hagenaar, ar resteren. Deze heeft inmiddels een bekentenis afgelegd. Het slachtoffer stierf vermoe delijk aan de gevolgen van en kele messteken. Over de aanlei ding van het misdrijf is nog niets bekend. Donderdag wordt sectie verricht om de exacte doodsoorzaak vast te stellen. Rol regionaal vliegveld bij drugssmokkel is minimaal den haag anp De 60-jarige man die dinsdag dood werd aange troffen in zijn woning aan de Olifantswerf in Am sterdam, blijkt door een misdrijf om het leven te zijn gekomen. Dat bleek gisteren uit een patholo gisch onderzoek. Omdat de schouwarts geen doodsoorzaak kon vaststellen, besloot de officier van justitie sectie op het lichaam te laten verrichten. De patholoog noemde fysiek geweld als doodsoorzaak. In het belang van het onderzoek wil de politie geen na dere informatie geven. Het slachtoffer werd ontdekt door een familie lid. De woning vaij de man maakte een ordelijke indruk en er zijn geen sporen van braak. Het slachtoffer was maandag nog in levende lijve ge zien. De politie heeft twaalf rechercheurs op de zaak gezet. I Een automobilist heeft na<J hij onwel was geworden e geparkeerde wagen tankstation ingeramd, ongeval gebeurde gisteroc tend kort na elf uur op A20 voorbij Vlaarding( richting Maassluis. De man en de automo list die werd aangered raakten gewond. De gep< keerde wagen met bestuil der stond pal voor het tar station en werd de kass uimte ingedrukt. Op dat n ment zat er even niemaf achter de kassa. Maleise paalwoning beste van buiten dierentuin te zien Nog dit jaar opent de Rotterdamse diergaarde Blijdorp het volgende onderdeel van de totaal vernieuwde dierentuin: de 'Maleise Bosrand'. In juli gaat dit gedeelte met onder andere een gib boneiland en een Maleisisch longhouse open. Dat werd gisteren in de diergaarde bekendge maakt. De Maleise bosrand komt te liggen aan de rand van de dierentuin, vlakbij de ingang. Het longhouse, een typische open paalwoning, is straks eigenlijk het best van buiten de dieren tuin te zien. „Zo krijgt Blijdorp voor het eerst een etalagezei directeur Dorresteijn bij de presentatie van de plannen. De bosrand wordt in twee fasen gebouwd. Het gibboneiland en bij voorbeeld de verblijven voor hertezwijnen, tijgérkatten en pauwachti- gen gaan in juli van dit jaar open. Begin volgend jaar volgt de opening van het longhouse, dat als educatief centmm dienst gaat doen. Ook een ruime weide voor de rundersoort banteng en de Indische antilopen alsmede het verblijf voor de vissende katten wordt dan opgeleverd. De Maleise bosrand is onderdeel van het Azië-gedeelte in de Rotterdamse dierentuin. Blijdorp zit middenin een gigantische verbou wing en uitbreiding, het zogenoemde master- plan, waarbij geleidelijk alle dieren worden on dergebracht in de 'werelddelen' waarin zij thuishoren. Al klaar zijn onder andere het oli- fantenverblijf Taman Indah waarin ook de pant serneushoorns en tapirs zitten. Overigens be staat er een kans dat Blijdorp volgend jaar een baby-pantserneushoorn krijgt, maar tot nu toe heeft de dierentuinarts nog geen bloed af kun nen nemen van de vrouwelijke neushoorn die waarschijnlijk zwanger is. Ondertussen wordt ook gewerkt aan het vol gende project van het Masterplan: het Oceani- um. Mogelijk nog dit jaar gaan de eerste heipa len de grond in. In het Oceanium komt onder andere een haaientunnel van 27 meter, de lang ste in Nederland. Regionale vliegveldjes spelen nauwelijks een rol in de inter nationale drugssmokkel. Die conclusie valt te trekken uit het antwoord van het ministerie van Financiën en Justitie op vragen van de RPF over drugs vangsten op de vliegvelden van Lelystad en Midden-Zeeland eind vorig jaar. Op 15 december nam de dou ane op het vliegvel in Lelystad 36 kilo hash in beslag. Een dag later onderschepte de politie op Walcheren op het vliegveld Midden-Zeeland een partij van 40 kilo amfetamine, 10 kilo ma rihuana en 25.000 XTC-pillen. Volgens de departementen is hier sprake geweest van op zichzelf staande incidenten. Uit een analyse van drugsvangsten blijkt dat de smokkel zich vooral langs internationale vluchtrou tes afspeelt. Kleine vliegtuigjes spelen gezien hun beperkte ac tieradius bij de aanvoer van drugs uit de bronlanden geen rol. Wel is de douane alert op de mogelijkheid van overslag van drugs op Schiphol, vanuit grote vliegtuigen naar kleinere toe stellen. Politie ontmantelt hennepkwekerij umuiden» anp De politie heeft in de nacht van dinsdag op woensdag een inval gedaan in een pand aan de Am pèrestraat in IJmuiden waar een professionele hennepkwekerij was gevestigd. In totaal trof de politie ruim 20.000 kweekstek- ken en ruim 7000 planten aan. De politie heeft bij de inval een 24-jarige Hagenaar en een 25-jarige man uit Amsterdam aangehouden. De plantage is woensdag ontmanteld waarna de planten werden vernietigd. VOORDEELTJES EXCLUSIEF VOOR LEZERS Matinee op zondag 27 april Leidsch Dagblad-arrangement: Voor de operalievende lezers van Leidsch Dagblad is met zorg een voordelig arrangement samengesteld. Per bus wordt u vanaf verschillende plaatsen ver voerd naar het gerenommeerde Opernhaus in Keulen voor het bijwonen van de voorstelling 'Le nozze di Figaro' van Mozart. Het arrangement de reis per luxe touringcar naar Keulen entreebewijs voor een uitstekende plaats (2e rang) in de moderne opera van Keulen uitvoerige schriftelijke toelichting (uitgereikt tijdens de heenreis) deskundige reisleiding door een reisleider/musicoloog of door een reisleider/ musicus U kunt zich nu opgeven door onderstaande bon in een gefrankeerde envelop aan Wolvekamp - Operareizen, Ringallee 67a, 6881 MX Velp te sturen. Betaling: ƒ140,- overmaken naar girorekening 57556 of bankrekening 96.32.18.158. De voorstelling 'Le nozze di Figaro' heeft als thema de strijd van de knecht tegen het machtsmis bruik van zijn meester. Het is een kosteliik blijspel en kostuumstuk, dat speelt in de achttiende eeuw en zit vol verwarrende intriges en verrassende ontknopingen. In deze opera bereikte Mozart de top van zijn kunnen De rol van Figaro wordt vertolkt door de zanger Reinhard Dorn. JeanLuc Chaignaud speelt Graaf Alma viva, Nina Stemme zijn gemalin en Edith Lienbacher de geliefde Susanna. Het geheel staat onder de muzikale leiding van Alicja Mounk. Opernhaus van Keulen Het Opernhaus is een groot, modern en gezellig operahuis met een heel goede akoestiek en perfecte zichtlijnen. Het gebouw stond model voor het operahuis van Dortmund en (West-)Berlijn. Het ensemble van de Keulse opera is toonaan gevend voor de hele regio. UMWEKAW OmfflEQEN Aanmeldingsformulier Operareis Als lezer van het Leidsch Dagblad maak ik graag gebruik van het arrangement 'La nozze di Figaro' in het Opernhaus Keulen. Ik heb op uw rekening overgemaakt: ,- kaartjes ƒ140,- per persoon) Naam: Adres Postcode Woonplaats Telefoon: Handtekening:. Ik wil wel/niet een annuleringsverzekering a ƒ8,- p.p. Aanmeldingsformulier en betaling dienen uiterlijk 15 maart 1997 te zijn ontvangen. Maximaal 10 dagen na ontvangst van het aanmeldingsformulier en de betaling ontvangt u een bevestiging. De reisbrief met informatie over opstaptijden ontvangt u in de loop van april.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 22