WSJ wil grotere rol in volkshuisvesting 'Riool willen de mensen niet zien, totdat hij verstopt is' Ergernis over rotzooi rond Het Spant in Leimuiden IANDEL Rfl WANDEL Rijn- Veenstreek Burgemeester Schoof loopt hard van stapel )e Sutter wil meer lan fort bewaken 'erste paal jeuwbouw Hieftink de Produktieweg in Alphen den Rijn wordt maandag 3 irt de eerste paal geslagen r de nieuwbouw Aluminium Kunststof Ramenfabriek tink BV. Het bedrijf is in tfsbegonnen in een schuurtje de Hooftstraat met de fabri- i kinderspeelgoed. Kort top werd overgestapt op het ticeren van alumium ramen 1965 verhuisde het bedrijf de Produktieweg. De >te uitbreiding dateert uit 1. Om de nieuwe uitbreiding lelijk te kunnen maken is bedrijfsterrein aangekocht, bedrijf beschikt als de iwbouw is gerealiseerd over eveer 4000 vierkante meter luktieruimte. In totaal wer- istgoed Ponsteen heeft zich in gevestigd als vastgoed- seur. Volgens het bedrijf is i het eerste kantoor in n egio dat vaste tarieven han- ^t bij de aankoop en verkoop woningen. Het bedrijf is ge- gd aan de Lokhorsstraat 29 Leiden. Telefoon 071- 1925. Voor veel mensen in Alphen aan den Rijn en wijde omgeving is hij 'die kleine met dat snorre tje op de grote wagen van Ver kerk, samen met die lange'. Maar Verkerk heet al enige tijd BFI en BFI ziet nu hun twee enige rioolspecialisten voor zichzelf beginnen. Voor Alphe- naar Cees de Heij (48 jaar) en al 18 jaar in loondienst als riool ontstopper is het een nieuwe uitdaging. „Het werk blijft het zelfde en dat verveelt mij niet." Samen met collega Peter Tille- mans (42) die zeven jaar erva ring inbrengt, start hij op 1 maart de Alphense Riool Service (ARS) en gaat daarbij samen werken met de Leidse Riool Ser vice (LRS) of wel Fas Oman. Twee jaar geleden is in de ca bine van de zuig- en spuitwa- gen het idee voor de verzelf standiging geboren. „Een grote zelfstandigheid is er altijd al ge weest, we zorgen voor de op drachten, het werk en ook vaak de inning van de rekening. Daar komt nu de spirit bij van het zelfstandig zijn", vertelt Cees de Heij. „Ik heb het niet voor niets 18 jaar gedaan." Volgens het duo komt het aan op ervaring. „Voor het vak riool ontstopper is geen opleiding, je moet het in de praktijk leren", vervolgt de specialist. „Riool willen de mensen niet zien, vaak weten ze niet eens waar het zit. Totdat het door een laag vet en vuil verstopt raakt en de troep het huis in loopt, dan pas weten ze hoe belangrijk afvoer Nu nog in dienst van BFI, maar vanaf zaterdag zijn rioolspecialisten De Heij en Tillemans voor zichzelf begonnen. Dan komt het er op aan, uit vinden hoe het riool loopt i daarna waar de verstopping of breuk zit. „In de loop der jaren heb ik daarvoor een soort fee ling gekregen", aldus de Heij. ook al een hekel hadden aan „Daarbij heb ik als uitgangs- graven en daarom vaak de punt dat de mensen vroeger kortste weg kozen. Vooral in ou de buurten is het nooit het zelf de. In Leiden onder oude pan den kan het riool wel eens twee of drie meter diep zitten. Ik ben daar nog wel eens een houten riool tegen gekomen. In hun enthousiasme voor het riool (die bijna grenst aan passie) doen Peter Tillemans en Cees de Heij niet voor elkaar onder. De twee hebben elkaar gevonden en vullen elkaar aan, alsof het geoefend is. Tillemans: Het is een heel apart beroep, je moet het voor honderd procent zien zitten." De Heij: „Een hoop mensen kijkt er vreemd tegen aan." Tillemans „Flexibel in tijd moet je zijn, problemen met het toilet gaan altijd voor." De Heij: „Je moet het puur zien. Je gaat niet weg voordat het is verholpen. En dat valt niet altijd mee. Ik heb er wel eens honderd gulden voor over ge had om weg te mogen. En toch blijf je." Fas Omani, eenmanszaak de Leidse Riool Specialist, leidt een onopvallend bestaan en staat niet in het telefoonboek of gids. „Dat wil hij niet, hij heeft het zo al druk genoeg, hij kan er moei lijk iemand bij krijgen en is al jaren niet met vakantie ge weest", aldus De Heij. Omani heeft het koppel gevraagd sa men te werken. „En dat onop vallend bestaan gaat nu veran deren", verzekeren de jonge on dernemers. ARS vestigt zich per 1 maart aan de Hoorn 400 in Alphen aan den Rijn en is bereikbaar via 0172 416472 of via 06 53720126. Lu ba groeit verder Het Leidse uitzendbureau Luba slaat de. vleugels verder uit. Luba heeft Metra Uitzendbu reau overgenomen. Metra heeft vestigingen in Medemblik, Ste de Broeck, Wormerveer, Zaan dam en Heerenveen. De bedrij ven blijven werken onder de naam Metra. De overname heeft geen gevolgen voor het personeel van Metra. Het Noordhollandse bedrijf is 30 jaar geleden in Medemblik be gonnen. Met de overname van Metra telt de combinatie 30 filialen en werken er 140 personeelsleden in vaste dienst. De omzet be draagt jaarlijks ongeveer 90 mil joen gulden. Luba heeft vesti gingen in Noord- en Zuid-Hol land en Utrecht. Het is actief in de administratieve, de para-me dische, industriële, technische, agrarische en horecasector. Horecabeurs en proeverij in Warmond Het Leiderdorpse bedrijf Horec- avo houdt woensdag 12 maart een horecabeurs en een proeve rij in de Dekker tennishal in Warmond. Vanaf 13.30 uur zijn er demonstraties van culinaire noviteiten. Tijdens het pro gramma zijn er optredens van het Robin Nolan Swing Trio en Fantasio do Rio. De proeverij duurt tot 21.00 uur. bNDERDAG 27 FEBRUAR11997 (operen kabel gestolen ^zerswoude-rijndijk» Een gewicht van bija 600 kilo. Dat weegt 85 meter koperen kabel en de bijbehorende haspel dat gesto- is langs de spoorlijn in Hazerswoude. Langs het baanvak >eordt gewerkt. De kabel moest worden ingegraven en dient als M tedingskabel voor de bovenleiding op de lijn Leiden-Utrecht. Lel4>rder werd ook al een kabel ontvreemd. Sewonden bij aanrijding oubrugge» Bij een zogenoemde kop-staartbotsing op de pro- ïrfnciale weg in Woubrugge zijn gistermiddag drie mensen ge- ond geraakt. Een 37-jarige man uit Nieuwveen had volgens de '•plitie te laat in de gaten dat een 21-jarige bestuurster uit Al- remde. De Nieuwvener kon een aanrijding niet meer voor- n. De Alphense liep nekletsel op. Ook twee inzittende van to uit Nieuwveen werden lichtgewond. De drie slachtoffers •rden overgebracht naar het Elisabethziekenhuis in Leider- orp. Na behandeling konmden zij naar huis terugkeren. Gemeenschapscentrum Het Spant in Leimuiden ligt, zo lijkt het aanvankelijk, verstopt in de bo- menbuurt. Eenmaal dichtbij eist het gebouwen complex ontegenzeggenlijk zijn aandacht op. Een fraai staaltje bouwkunst is het niet, de uit kleur loos steen en blauwige golfplaten opgetrokken klomp. Struikgewas en ander groen kan de saaie uitstraling van Het Spant nauwelijks verdoezelen. Het ervoor gelegen parkeerterrein is weinig meer dan een kale, wat hobbelige vlakte. De omgeving van het gemeenschapscentrum en sporthal is bewoners al jaren een doorn in het oog. Het terrein oogt armoedig en bovendien slingert er te veel rotzooi rond. Hun klachten hebben enkele omwonenden al eens aangekaart bij de gemeente, maar die trad naar hun zin te weinig op. „Ik erger me aan de rotzooi in de plantsoe nen", zegt Anja Vlietstra. Ze woont aan de Larik- slaan, tegenover het trapveldje dat naast Het Spant ligt. Er zwerven stukken papier en plastic rond, en dat vindt ze ronduit vervelend. „Zo'n vier jaar geleden zijn we naar de gemeente ge stapt. Ons is toegezegd dat er wat aan gedaan zou worden en dat ook het parkeerterrein zou worden aangepakt, maar er is nog steeds niets gebeurd. Ik overweeg dan ook om opnieuw naar de gemeen te te gaan." Een medewerkster van het gemeenschapscen trum kent de verhalen over rondslingerende troep. „Bij de containers voor glas en kleding worden de dozen met glas en kleren ook naast de bakken neergezet", zegt ze. „Jongens schoppen die dan over het parkeerterrein." De rondzwer vende blikjes, stukken papier, plastic tassen en le ge dozen in de struiken vindt ze niet een pro bleem voor Het Spant. „De plantsoenendienst moet dat maar opruimen." Daar is wethouder Lodewijk Bruins (openbare werken) het niet mee eens. „Mensen veroorzaken in de eerste plaats zelf de rommel. Maar ze moe ten niet denken: wij gooien het allemaal op straat en de gemeente ruimt het wel op." Bruins legt een deel van de verantwoordelijkheid bij de be heerder van het gemeenschapscentrum. „Maar hij heeft dan waarschijnlijk niet voldoende mid delen om op te treden." Wellicht dat dus extra prullenbakken een uitkomst bieden. De wethouder toont overigens begrip voor de klachten van omwonenden. „Er is inderdaad de laatste jaren niets gebeurd. De eerste plannen om het terrein op te knappen stammen al van voor de gemeentelijke herindeling in 1991." Maar door samenloop van gebeurtenissen en ontwikkelin gen schoof Jacobswoude de plannen steeds voor zich uit. Zo zou aanvankelijk naast Het Spant een speel- tuintje komen, maar daar wordt nu een andere plek voor gezocht. Verder wil Bruins eerst de ver huizing van Thuiszorg Groot Rijnland afwachten. „Daarna kijken we hoe we de omgeving van Het Spant aantrekkelijker kunnen maken." De ge meente gaat in ieder geval binnenkort zelf de hui dige situatie onderzoeken. Daarna wil Bruins pas beslissen of er op korte termijn maatregelen no dig zijn. WD en D66 Jacobswoude willen stichting bij beleid betrekken De Woningstichting Jacobswoude (WSJ) wil 'actief mee denken' over het toekomstige volkshuisvestingsbeleid in de gemeente. Directeur G. Verweij van de woningcorpo ratie claimt een grotere rol dan de stichting nu is toebe deeld. Zo hoopt hij dat wethouder C. de Lange hem meer betrekt bij het definitieve beleidsplan voor volkshuisves ting. Een voorlopige versie werd eerder deze week be sproken tijdens de commissievergadering vrom. jacobswoude robbert minkhorst Leden van de commissie i kaartten de rol van de WSJ Directeur Verweij waardeert het dat Jacobswoude zelf een be leidsplan opstelt. „Er zijn veel gemeenten die lang nog niet zo ver zijn. Ergens moet een begin zijn, maar dan willen wij zelf wel actief meepraten over de toekomst." Verweij vindt dat niet meer dan logisch. De woningstichting heeft namelijk negentig procent van de huurwoningen in de ge meente in haar beheer. „En omdat de gemeente maar wei nig nieuwe huizen mag bou wen, speelt de bestaande wo ningvoorraad een grote rol in het toekomstige beleid. En indi rect de woningstichting dus ook." afgelopen maandag ook al Zo willen de fracties van D66 en WD dat de stichting meer bij het beleid wordt betrokken en dat deze ook meer bevoegdhe den krijgt. Gemeentebelang heeft daar nog haar twijfels over. Wethouder De Lange zei de WSJ te zullen benaderen. „Daar ben ik blij om", aldus Verweij. Nu kan hij aangeven wat de stichting zelf wil. Intern bepaalt de corporatie momen teel een eigen toekomstvisie. Veel kan de directeur daarom nog niet zeggen over de toe komstige inbreng van de wo ningstichting. Wel wil hij al kwijt dat de WSJ een wezenlijk aandeel in de tim brouwer de koning Burgemeester Schoof maakt een wervelende entree in Alphen aan den Rijn. De nieuwe eerste burger vervult zaterdag 8 maart namelijk een dubbelrol bij de Twintig van Alphen. Niet alleen schiet hij om 12.50 uur de deelnemers van de businessloop weg, maar hij mengt zich vervolgens ook onder de deelnemers aan de 15 kilometer lange loop voor instellingen en bedrijven, een voor wedstrijd voor het 20 kilometer lange hoofdnummer. Schoof, die uitkomt voor één van de teams van de gemeente, is overigens niet de eerste die de combinatie schieten en hardlo pen in praktijk brengt. Joop Zoetemelk deed vorig jaar bij de Singelloop in Leiden precies hetzelfde. kwaliteit van de woonomgeving levert. Het herziene Besluit be heer sociale huursector (BBSH) bepaalt dat de corporaties mede zorg dragen voor de woonom geving. „De gemeente en de stichting zouden samen de so ciale veiligheid en het aanzien van de buurt moeten verbete ren", aldus Verweij. Tegelijkertijd wil de woning corporatie ook meer informatie van de gemeente krijgen. „Wij kennen de vraag naar woningen onvoldoende, omdat we de wachtlijsten van woningzoe kenden niet krijgen. Hadden we die wel gehad, dan zouden we beter op de vraag naar wonin gen in kunnen springen." Mede daarom ziet Verweij graag dat in Jacobswoude het 'aanbodmodel' wordt inge voerd. Dat houdt in dat ge meenten of corporaties met vrijkomende woningen mogen adverteren, zoals bijvoorbeeld in Alphen en Leiden al gebeurt. „Met dat systeem kun je ook ontdekken waarom een bepaald type woning slecht in de markt ligt." SMEERKELDER - Een 56-jarige man uit Koudekerk aan den Rijn is gisteren gewond geraakt, nadat hij in een smeerkelder was gevallen. Hij is voor onder zoek naar het Elisabeth-zieken- huis in Leiderdorp gebracht. De Koudekerker was aan het werk in het garagebedrijf aan de Schans, toen hij struikelde en in de smeerkelder terecht kwam. Hij kreeg daarbij de afdekplaat van de kelder op zijn hoofd. Bij een ander bedrijfsongeval op De Hoorn in Alphen is een 65- jarige Nootdorper aan hoofd en rug gewond. Hij was door het dak van het bedrijf gezakt, ter wijl hij daar bezig was met re paratiewerkzaamheden. De man is overgebracht naar het AZL. wil volop meedraaien in Zoeterwoude 'stelt zich terughoudend en gereserveerd op, maar tijdens haar korte burge- jesterschap niet uitsluitend te bewaken. De waarne- 'irid burgemeester M. de Sut- is van plan Zoeterwoude tij- Le,is haar korte bewind goed te >n kennen. „Als er dingen terjelost moeten worden, laat ik echt niet liggen voor de vol- 1de burgemeester. Wat er mijn voeten komt, pak ik op. Ik wil er zijn voor de sen en me verdiepen in wat kerwoude is. Ik wil volop draaien." 55-jarige De Sutter ge- soms al het woordje 'we' :er ze over Zoeterwoude jat. Meestal bedoelt ze er Iter haar vorige gemeente ^aart en Heijningen mee. i gemeente had 6200 inwo- 'js, waarvan de meesten in woonden. Het is een leente die sterk wordt beïn- :d door de overloop van Rot- n. In het verenigingsleven veel mensen 'van buiten' de besturen. We hebben pr landbouw dan veeteelt, t producten als aardappelen, terbieten en uien. Er is ze- tig hectare industrieterrein, t bedrijven waarvan ik bij imigen het geluk heb gehad ik ze zelf binnen heb kun- halen. En het is één van de :st vergrijzende gemeenten ïrabant, omdat de jongelui rekken." n acht jaar dat De Sut- burgemeester was in Fijn- Heijningen eindigden januari in een gemeentelij- indeling met vier andere ieenten in noordwest Bra- „De gemeente is samen- gd met Willemstad, Klun- Zevenbergen en Stand buiten. De bedoeling was dat we alleen zouden wor- samengevoegd met Wil- jstad en Standdaarbuiten. ar op het laatste moment d er door het kabinet roet in eten gegooid, omdat het niet grootschalig genoeg was. Dus werd het de grootste herin delingsoperatie, want er waren vijf gemeenten bij betrokken. Elders waren dat er drie, hoog uit vier. In de nieuwe gemeente, die voorlopig Zevenbergen heet, zit er tussen het ene puntje ten opzichte van het andere puntje meer dan dertig kilometer." De Sutter kan dus uit ervaring meepraten over gemeentelijke herindeling, een dreiging die ook Zoeterwoude boven het hoofd hangt. „Het feit dat wij in Fijnaart en Heijningen de strijd hebben verloren, doet niets af aan die ervaring", zegt ze stellig. „Ik ken het lobby-circuit en hoe je die mensen al dan niet kunt vertrouwen. En als ik hier met mensen uit de raad of met amb tenaren praat en het komt ter sprake, vertel ik over mijn erva ringen." Haar gemeente had zich in eerste instantie neergelegd bij de herindeling met Willemstad en Standdaarbuiten. „Die ge meentelijke herindeling was een trein die begon in het oos ten van Brabant en die steeds dichterbij kwam. De mensen raakten er langzaam maar zeker mee vertrouwd. Als ze meer in zicht hadden gehad in de con sequenties - dat de nieuwe ge meente zo groot zou worden - zouden ze misschien wel op de barricaden zijn gegaan. Maar die actie moet wel uit de bevol king zelf komen." Over de toekomst van Zoeter woude durft De Sutter echter geen voorspellingen te doen. „Voor de eerste één of twee jaar is die discussie in elk geval van de baan. Het feit dat de burge meestersvacature is openge steld, betekent dat Zoeterwoude niet meteen wordt heringe deeld." De sfeer in de gemeente spreekt de Brabantse wel aan. „Zoeterwoude is schilderachti ger, met de vaart en het veen- weidelandschap. Maar uitein delijk maken de mensen het verschil. Ze hebben hier een wat andere intonatie, maar de sfeer is gewoon prima. De ge- Waamemend burgemeester M. de Sutter: „De gezelligheid is hier ook en bij een concert worden hier in de pauze ook lootjes verkocht, dus dat is hetzelfde." foto taco van der eb zelligheid is hier ook en bij een concert worden hier in de pau ze ook lootjes verkocht, dus dat is hetzelfde." De Sutter wil niet zeggen of ze zelf geïnteresseerd zou zijn in een vaste aanstelling als burge meester van Zoeterwoude. „Daar doe ik geen mededelin gen over. Maar het is niet ge bruikelijk dat een waarnemer solliciteert."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 21