Ruzie over railfabriek luurt voort 'Postbode heeft plicht om onraad te melden' komt Loe een gortdroog archief tot leven Martha Biesheuvelplein onthuld Leiden Regio Raad van State schorst plan Splinterlaan Meer koffie dan burgers op inspraakavond Lange Voort Oranjewoud: kritiek van Voorschoten en Oegstgeest klopt niet Issintzatuin voorschoten Martha Biesheuvel heeft het geweten dat zij gisteren afscheid nam als directeur van de Ds. Fortgensschool in Voorschoten. Zij gaat met de VUT. Op het plein van de protestantse school onthulde wethouder Hans Smits 's morgens een bord met daarop de naam Martha Biesheuvelplein en in het cultureel centrum voerden de kleuters de musical 'Zeg eens A' op. Ook op de school was het nodige te doen. De scheidende directeur kwam in elk lokaal op bezoek om persoonlijk afscheid van de kinderen te nemen. FOTO LOEK ZUYDERDUIN pNDERDAG 27 FEBRUAR11997 DEN HAAG/LEIDERDORP» PERSBUREAU CERBERUS De Raad van State heeft het bestemmings plan Splinterlaan geschorst op verzoek van omwonende J. Kok. Het wordt daardoor steeds twijfelachtiger of de Algemene Wo ningbouwvereniging Leiderdorp (AWL) de nieuwbouw van 32 woningen voor ouderen, alleenstaanden en gehandicapten aan de Splinterlaan in Leiderdorp wel voor 1 maart 1998 opgeleverd krijgt. Bij oplevering vóór die datum krijgt de AWL een subsidie van 30.000 gulden per woning. Kok heeft tegen over het AWL-complex een woning gekocht waarin hem door de makelaar een vrij uit zicht was toegezegd. Voor Kok een harde voorwaarde omdat zijn vrouw een ooghan dicap heeft waardoor muren 'letterlijk op haar afkomen'. Op het moment dat de gemeente Leider dorp de nieuwbouw op werkelijke schaal ging intekenen, schoof er plots anderhalve meter blinde muur het zichtveld van de fa milie Kok binnen. Hun protesten haalden niks uit. De gemeente beriep zich op de vrijheid om bij de uitwerking van een plan een bouwmassa maximaal tien procent gro ter uit te laten pakken. Ook de provincie keurde het plan goed. Ten onrechte, con stateert de Raad van State. Het rechtscolle ge stelt vast dat de bouwmassa met meer dan tien procent wordt overschreden. Burgemeester Wassenaar herbenoemd Burgemeester P.H. Schoute van Wassenaar is voor een periode van zes jaar herbenoemd. De Commissaris van de Koningin, men. Leemhuis, heeft dat bekend gemaakt. Schoute werd op 1 maart 1985 benoemd in Wassenaar. Hij gaat zijn derde ambts termijn als burgervader in. Voor hij burgemeester werd, was hij gemeenteraadslid voor de WD in Leiden. De laatste zes jaar als wethouder Maatschappelijke Aangelegenheden en Cultuur. )uiker te gast bij Haaswijk pgstgeest en duiker van duikvereniging Tibia is vanavond te gast op de larlijkse ledenvergadering van Vereniging Haaswijk. De duiker pmt langs om te vertellen over de merkwaardige zaken die hij Jms in de Klinkenbergerpias boven water haalt. Behalve de las, staan ook het MEOB-terrein, het verkeers-actieplan en de ieuw te bouwen wijk Poelgeest op de agenda. Wethouder G. fin Eisen is aanwezig om het publiek van de laatste ontwikke- hgen op de hoogte te stellen. De vergadering begint om 20.15 Lir, wordt gehouden in 'De Roode Leeuw' en is ook voor niet- Jden toegankelijk. in tal gemeenten weigert te betalen VOORSCHOTEN/OEGSTGEEST DIMITRI WALBEEK De stevige kritiek die in de ge meenteraden van Voorschoten en Oegstgeest is geuit op rap porten van ingenieursbureau Oranjewoud is bij directeur Groothedde van het bureau niet bekend. ,,Er spelen wat gevoe ligheden, maar over grove ver wijten of strubbelingen heb ik niets gehoord", zegt Groothed de. Gesprekken tussen de twee gemeenten en Oranjewoud hebben de plooitjes weer glad gestreken, volgens Groothedde. Er zijn altijd wel opmerkingen en 'dat lossen we altijd in goed overleg op', volgens Groothed de. Hij heeft er geen behoefte aan om 'diepgaand' over op drachtgevers te praten, „maar wij hebben over die grote pro blemen niets gehoord van de ambtenaren." In Voorschoten en Oegstgeest is de afgelopen maanden stevi ge kritiek geleverd op het inge nieursbureau uit Capelle aan de IJssel. Het bureau is volgens de gemeenteraden steevast 'onge- inspireerd, laks en slordig.' Voorschoten kreeg tot tweemaal een foutieve begroting te ver werken, waardoor de raad twee keer twee ton extra moest vrij maken. In Oegstgeest schreef het bureau in zijn rapporten na men fout en gebruikte het een plattegrond van tien jaar oud. WD-fractieleider Haafkens noemde het rapport over de herindeling van de sportvelden in Oegstgeest 'uitermate slecht'. Een week later waren CDA en D66 verbolgen over het rapport. Wethouder G. van Eisen zei dat de gemeente zich nog maar moet beraden of Oranjewoud bij verder onderzoek wordt in geschakeld. De Voorschotense gemeente raad was ook niet te spreken over twee rapporten van Oran jewoud. 'Alarmerend en be treurenswaardig', vond de raad dat Oranjewoud tekort was ge schoten bij een rapport over het sportpark Adegeest. De begro ting liet te wensen over. Dat was eerder ook het geval bij een on derzoek in buurthuis Vlietwijk. „In de toekomst zal zeer kritisch bekeken worden of Oranjewoud eventueel ingeschakeld moet worden", meldde wethouder A. Draijer (CDA). Directeur Groothedde denkt dat vooral een interpretatiever schil de oorzaak is van de kri tiek. „Maar dat is slechts specu latie. Als wij de naam van een sportpark verkeerd schrijven wil dat nog niets over de inhoud van het rapport zeggen", meent Groothedde. Ook de kritiek dat zijn bureau laks en ongeïnspireerd is, klopt volgens hem niet. Volgens Groothedde gaat zijn bureau de twee- tot drieduizend opdrach ten per jaar telkens met veel in zet aan. „Wij zijn creatief want we moeten ons elke keer weer waarmaken. Dat houdt ons scherp", volgens Groothedde. 'Kijk, dit is nu bestuurlijke vernieuwing' Als de deur opengaat, richten vijf paar ogen zich op de man die binnenkomt. Maar helaas. De man met het blocnote is slechts van de krant. Of hij niet toe vallig nog een klacht heeft over de Lange Voort, probeert wethouder Guus van Eisen nog. Nee? Kopje koffie dan maar? Van Eisen zit met zijn collega-wet houder Gerda Kempen en drie ambte naren in de raadszaal te wachten. Op de burger die iets komt zeggen over de verbouwing van het winkelcentrum aan de Lange Voort. Maar de enige die door de gangen van het gemeentehuis doolt is de schoonmaakster. Die mis schien ook wel haar boodschappen doet bij de Lange Voort, maar van avond in ieder geval heel andere din gen aan haar hoofd heeft. „Tja, vijf jaar geleden liep iedereen nog te hoop toen we de Lange Voort onder handen wilden nemen", mij mert Van Eisen. „Toen hadden we avonden met 200 man in de zaal. Maar ja, toen zat het ook goed fout. De ge meente was zo onverstandig geweest zomaar een maquette op tafel te zet ten. Waarna iedereen zich er enorm over opwond." Het enige dat er vanavond op tafel staat zijn twee telefoons. Want de bur ger kan behalve langskomen ook op bellen. Het is een nieuwe vorm van in spraak. Een experiment, zegt Van Eisen op haast samenzweerderige toon. De telefoon blijft stil maar de wethouders hebben hun verklaring klaar: „Dit be tekent waarschijnlijk dat we in goede verhoudingen met de burger zijn te rechtgekomen." Geen nieuws, goed nieuws. Wie wil er nog koffie? De wethouders en de ambtenaren keuvelen over ditjes en datjes. Van Ei sen houdt de moed erin door te vertel len dat de voorzitter van winkeliersver eniging De Lange Voort wel degelijk zijn gezicht heeft laten zien. En dan, opeens: voetstappen op de trap. De deuren van de raadszaal zwaaien open. Daar staat raadslid Maarten Noort. Die alleen maar even langswipt om een paar raadsstukken op te halen. Het loopt tegen negenen, het clubje bestuurders rond de telefoons wordt lacherig. De net gearriveerde wethou der van bestuurlijke vernieuwing Matt Poelmans probeert een grapje uit te halen. Vanuit zijn kantoor, dat pal naast de raadszaal is. belt hij de In spraaktelefoon. Maar dan klinkt er een vrouwenstem aan dd" andere kant van de lijn. Het-Gemeentehuis-Is-Momenteel-He- laas-Gesloten Poelmans' gezicht betrekt. Er lijkt zich een ramp te voltrekken. In de raads zaal blijkt echter dat een van de amb tenaren de bewuste telefoonlijn zojuist uit het stopkontakt heeft getrokken. „Hij deed het daarstraks écht hoor", verzekert de ambtenaar de wethouder. „We hebben de lijnen om zeven uur nog getest." Het is een kwartier later. In zijn kan toor sluit Poelmans een draagbare computer aan op het telefoonnet. Op het beeldscherm verschijnt een Inter- net-pagina, die geheel is gewijd aan de Lange Voort. De wethouder legt uit dat de Burger ook via Internet kan reage ren op de plannen. „En we hebben al vijf inspraakreacties binnen," zegt hij niet zonder enige trots. „Maar aantal len zeggen niet zoveel hoor", haast ge meentewoordvoerder Murco Mijnlieff de wethouder aan te vullen. De inspraakavond loopt ten einde. De burger is niet komen opdagen, maar de bestuurders zijn tevreden. In het kantoor van Poelmans verschijnt het hoofd van Van Eisen om de hoek van de deur. „Kijk, dit is nou bestuur lijke vernieuwing", glundert het ge zicht vanuit de deuropening. Voorschotenaar (31) lag onopgemerkt drie weken dood in woning VOORSCHOTEN DIMITRI WALBEEK „Het is tegenwoordig niet meer zo vreemd dat mensen weken lang geen contact met anderen hebben. Het valt pas op als ie mand overlijdt", zegt politie- voorlichter T. Stuifbergen in een reactie op de dood van een 31- jarige man uit Voorschoten. Die werd afgelopen maandag in een woning aan de Anthonie van Dijcklaan dood aangetroffen. Onderzoek wees uit dat de man drie weken eerder aan een na tuurlijke dood was overleden. De politie heeft geen directe aanwijzingen waarom deze man pas na drie weken werd gevonden. „Hij onderhield niet erg veel contacten, maar ver eenzaamd was hij in ieder geval niet. Er was al eens bij hem aan gebeld en familieleden hadden ook contact gezocht. De buren hadden een wat afwachtende houding. De man was erg op zijn privacy gesteld",, verklaart de voorlichter. Katten Een vergelijking met de man die bijna een jaar geleden in de Noorderstraat in Leiden pas na drie weken dood werd gevon den, gaat volgens Stuifbergen dan ook absoluut niet op. „Be halve het opvallend leeftijdsver schil, was die man ook wars van ieder contact. Dan klinkt het lo gischer." De 69-jarige man uit Leiden werd vorig jaar in de drie weken na zijn dood door zijn katten grotendeels opgegeten voordat hij werd gevonden. Voorbijgangers in de Antho nie van Dijcklaan geloven niet dat iemand in een woning in hun straat zo lang onopgemerkt dood kon blijven liggen. „Ik ken hem niet, maar het is toch bela chelijk dat zoiets hier kan ge beuren. Want hier volgt ieder een elkaar, dacht ik. Die ver waarlozing verwacht je alleen in grote steden als Amsterdam", zegt een stewardess, die net na drie dagen weer terugkomt van een vliegreis. Een ouder echt paar kan het nieuws niet gelo ven: „Je merkt het steeds meer dat de sociale controle ver dwijnt. Wij blijven maar samen, dan overkomt het ons niet", lacht de man flauwtjes. Controle Dat de sociale controle ook in dichtbevolkte straatjes steeds meer verwatert, constateert ook Stuifbergen. Hij wil niet kwijt of de man wel of geen werk had. „Daar bemoeien we ons niet mee." Het viel, volgens hem, in ieder geval op dat de post al een tijdje bij de Voorschotenaar was blijven liggen. Dat was aanlei ding voor de familie om de poli tie in te schakelen. De stapel post is volgens Stuifbergen vaak de eerste reden om na te gaan wat er in de woning aan de hand is. Of dat nu een groeiend aantal brieven is dat op de deurmat ligt, of een uitpuilende postbusje is bij flatgebouwen. De postbode lijkt dan ook ie mand die dergelijke verdachte omstandigheden in eerste in stantie zou kunnen constateren. En ook móet constateren, vindt voorlichter H. Kluck, van de Ko ninklijke PTT Nederland (KPN). „Een postbode heeft de morele plicht onraad te moeten melden als hij dat bespeurt. Als een sta pel post op de deurmat alsmaar groter wordt, moet hij dat mel den net als bijvoorbeeld buren of familie dat zouden moeten", vindt zij. „Wij gaan er van uit dat ook postbodes het goede fatsoen opbrengen om bij ver dachte omstandigheden aan de bel te trekken." De postbode komt vrijwel da gelijks aan huis en is daardoor een stabiele factor. Vaak zelfs de enige, zegt Kluck. „Er zijn bij ons geen richtlijnen voor, maar het moet voor postbodes een automatische handeling zijn om bij verdachte omstandighe den op te treden." Daarbij op pert zij wel enkele praktische bezwaren. Postbodes lopen niet altijd dezelfde wijk en de stapel post moet wel te zien zijn. „Daarnaast moet je natuurlijk niet gelijk op hol slaan als je een stapeltje ziet liggen. De bewo ners kunnen ook gewoon op va kantie zijn. Het blijft een kwes tie van gezond verstand", zegt Kluck. Dat postbodes erop ge wezen kunnen worden dat zij niets hebben gemeld, vindt Kluck te ver gaan. „Niemand is daar verantwoordelijk voor", meent ook politievoorlichter Stuifbergen. boeken en dergelijke. Het ar chief in Leiden is wat dat be treft fantastisch. Daar is heel veel bewaard gebleven. Wat we vinden gaat direct de computer in. Nu ai heb ik een schat aan informatie. Dat maakt het juist zo boeiend en moet je ook niet voor jezelf houden. Die burger lijke stand van Leiderdorp is dan ook een peanut in vergelij king met de rest van de archie ven die we doornemen en al hebben doorgenomen. De twee werken niet alleen. Inmiddels is er een werkgroep je gevormd waar tien mensen deel van uitmaken. .Allemaal net zo gek als wij", merkt Van Kessel lachend op. „Als je dan ook ziet wat dat aan resultaten oplevert is dat niet slecht. Je kimt dan ook best spreken van een echte archiefcultuur. Zoals wij dat hier doen tref je het in andere delen van het land niet. Uiteraard wordt er ook aan on derzoek gedaan, maar onze op zet is uniek. Vooral omdat wij het uit liefhebberij doen. Zowel Van Kessel als Den Hoed hebben cursussen oud schrift gevolgd. Den Hoed: „Het grappige is dat het Neder lands van rond 1500 veel beter te lezen is dan drie eeuwen la ter. Dat taalgebruik is werkelijk schitterend. Daar geniet ik enorm van. Ook dat is een van die facetten die onze hobby zo leuk maakt." Als Leiderdorp is afgerond is het niet de bedoeling dat beide onderzoekers op hun lauweren gaan rusten. Als het aan Den Hoed ligt dan komt de hele re gio aan de beurt. ,Als ik het dan tenminste nog leuk vind." J jHet van Kessel en Peter den Hoed snuffelen uit liefhebberij ite IDERDORP/LEIDEN 'ere ES VAN KUILENBURG ingl ^uoeveel uur erin gaat zitten [eten Piet van Kessel en Peter en Hoed nog niet. Dat is ook iet belangrijk. Het gaat om het lezier wat Leiderdorper Van lessel en Leidenaar Den Hoed eleven als zij het archief van eiderdorp doorspitten. Den joed heeft met de gemeente ;.:en overeenkomst afgesloten :4t hij de registers van de bur- prlijke stand doorneemt en (ïtomatiseert. Dat doen hij en }jn collega Van Kessel uit lief hebberij en zonder enige ver- peding. „Dat werk lijkt misschien brtdroog, maar je komt zoveel ardige dingen tegen dat het bor je gaat leven", vertelt de p-jarige Van Kessel. „Zelf heb na[ onderzoek gedaan naar mijn ld|komst. Daar kwam ik heel ver i, maar tevens ontdekte ik dat bijn voorgeslacht katholiek u as, terwijl ik zelf hervormd jen. Dat is toch grappig om te- :/r)pn te komen." Ook zijn 45-jarige collega len Hoed heeft veel aan ge- ealogie gedaan. „Op een ge- ïven moment ben je bezig in et archief met het overschrij- 111 ;n van een half boek. Dan enk je wat een flauwekul ei- ;nlijk dat je niet even verder- iat. Dan heb je alle gegevens p tafel. Als je dat op een flop- y zet kunnen anderen daar ok plezier aan beleven", aldus r e Leidenaar. „Nu moeten in eiderdorp nog klappers wor- en doorgeworsteld. Straks unnen ze thuis een floppy oornemen en heb je binnen e kortste keren de gewenste situatie boven tafel. Trouwens voor de klappers is het ook be ter dat ze niet voortdurend worden bekeken." De inmiddels gepensioneer de Van Kessel heeft bijvoor beeld een aantal besluiten van hoogheemraden van Rijnland doorgenomen en leesbaar op geschreven. Op die manier maak je deze informatie ook voor anderen toegankelijk. Niet om er geld aan te verdienen, maar mensen die interesse hebben kunnen tegen kostprijs een floppy kopen met daarop dat betreffende materiaal." Het is dan ook de bedoeling dat ook de geboorten-, huwe lijks- en overlijdensacten in Leiderdorp door te nemen. In formatie op microfiches die bij Den Hoed thuis op een leesap- paraat wordt doorgenomen. „Alleen al 5000 geboorteacten vanaf 1811 tot 1900. Van Kessel neemt de periode daarvoor voor zijn rekening. Daarbij le zen we al de actes en zetten dat gelijk in de computer. In Kat wijk heb ik hetzelfde gedaan. Daar heb ik 19.000 geboorten en 5000 huwelijken doorgeno men. In totaal heb ik 400 uur in het archief doorgebracht. Dat vind ik nog leuk ook. En al die uren zitten op een schijfje", al dus De Hoed die beleidsmede werker is bij de gemeente Kat wijk. Als de twee dan toch bezig zijn met Leiderdorp dan wor den ook nog andere qrchieven doorgevlooid. Van Kessel: „Lei derdorp heeft geruime tijd deel uitgemaakt van de stad Leiden. Van 1597 tot 1795. Van die pe riode is veel bewaard gebleven, zoals belastingboeken, water schapsrekeningen, dorps- en ambachtsrekeningen, gerechts- Piet van Kessel (links) en Peter den Hoed: van ons werk." „Die burgerlijke stand is een peanut in vergelijking met de rest FOTO MARK LAMERS i scheidings- en vergistingsinstallatie (SV1) die Leiden it wilde bouwen, is inmiddels in de vergeteldheid ge- akt, maar de ruzie over de kosten ervan woedt nog |eds in alle hevigheid voort. Leiderdorp, Wassenaar en lorschoten weigeren mee te betalen aan de reeds ge bakte kosten. Eindeloos praten en bemiddelingspogin- n van de provincie hebben tot nu toe niets uitgehaald. ilO LEIDEN MONICA WESSELING Gemeenschappelijke Vuil ik werking Leiden (Gevulei) de enkele jaren geleden aan Voorschoterweg in Leiden 1 scheidings- en vergistings- tallatie bouwen. Uiteindefijk IN ig de installatie niet door; een zou te veel stank veroorza- ji. Leiderdorp, Voorschoten JjWassenaar hebben nooit ge- z, ifd in een SVI en hebben ook P Dit aan de plannenmakerij e|egedaan. Die plannenmake- e |heeft wel enkele miljoenen guldens gekost en het drietal weigert hieraan mee te betalen. De overige Gevulei-gemeenten (Leiden, Alkemade, Zoeterwou- de, Sassenheim, Oegstgeest en Warmond) zijn het hier niet Bemiddeling van onder ande ren provincie- en Gevulei-be- stuurders heeft niets uitgehaald. De zaak wordt nu aan de be stuurscommissie administratie ve geschillen van de provincie voorgelegd. Op 27 maart wor den de partijen gehoord.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19