1LEIDEN Geen wijziging in plan Nieuwe Rijn Botsing in Leidse college onvermijdelijk Duidelijk lenen! Gemakkelijk lenen! ^.enen bij de specialist! angegracht nacht wakker Geen onvoldoendes bij 'live' muziekexamen Centraal in de bagger Deel Haarlemmerstraat ligt open Goedkoop lenen! 24 uur per dag 071 - 514 71 41 071 - 516 77 77 r^F I Stadsbank Leiden Breestraat 24, Leiden 24 uur per dag 071 - 514 71 41 071 - 516 77 77 r™ Stadsbank Leiden r Breestraat 24, Leiden 24 uur per dag 071 - 514 71 41 DNDERDAG 27 FEBRUAR11997 hans jacobs. 071-5356414, plv.-chef rudolf kleun, 071-5356436 kleiden Het was fout wat hij had gedaan. En het geld zou hij te- Ajrugbetalen. Een 40-jarige Leidenaar bekende gisteren bij de poli- fltie een 72-jarige kennis te hebben benadeeld. De oudere man, slecht ter been was, had hem begin deze maand gevraagd wlOO gulden van zijn bankrekening te halen. Dat gebeurde ook, ^maar toen enkele dagen later het bankafschrift kwam bleek 500 ^gulden te zijn opgenomen. Daarvan had de kennis 400 gulden in Neigen zak gestoken. M jjVerdachte overval aangehouden ^leiden Op verzoek van de politie Rotterdam-Rijnmond heeft de ^Leidse politie gisteren een 37-jarige Leidenaar aangehouden. De tan wordt ervan verdacht een overval te hebben gepleegd. Ook 'ordt hij verdacht van een tasjesroof. ->\vf lan geeft oplichten kennis toe ANNO 1897 AdvertentieBegrafenis-Onderneming van M. Koppeschaar en AG. Hendriks. Opgericht 1 October 1895. Hoofdkantoren geves tigd: Pieterskerk-Koorsteeg 8 en Rijn- en Schiekade 65 F. Bijkan toren: h. van Ingen Schenau, Heerensingel 30 en h.W. Wolf, uVliet 29. De onderneming belast zich met de regeling van Begra fenisplechtigheden, zoowel binnen als buiten de stad, op de 'meest eenvoudige en plechtige wijze, tegen vast en billijk Tarief. ^Exemplaren van het Tarief op aanvrage te bekomen aan boven staande Hoofdkantoren. h- *ANNO 1972 zaterdag 26 februari flDe Stichting „Centrum Post-concentratiekamp-syndroom", jflwaarvan Prins Bernhard ere-voorzitter is, heeft bij het ministerie ^van Volksgezondheid en Milieuhygiëne het plan ingediend voor L.de bouw van een „stress-kliniek" in Oegstgeest. In deze kliniek, ^bouwkosten ca. 3,6 miljoen gulden, zullen slachtoffers van de ^Tweede Wereldoorlog worden behandeld, die lijden aan het zgn. ipost-concentratiekampsyndroom. De kliniek heeft een opname capaciteit voor twintig patiënten. De stichting verwacht dat de eerste steen in april gelegd zal kunnen worden door Prins Bern hard. 071 - 516 77 77 Stadsbank Leiden Breestraat 24, Leiden lp de Langegracht heeft een 0-jarige bewoner afgelopen jacht urenlang voor overlast *ezorgd met zijn geluidsinstal- [tie. Tegen tien voor half twee imen er klachten binnen bij politie die hierop de man arschuwde. Toen hij volhard- :g hij om twee uur een bekeuring. Weer een half uur la ter nam de politie zijn geluids installatie in beslag omdat hij maar bleef doorgaan. Om kwart voor vier ten slotte kwamen er klachten dat de man tegen de deur van de buren stond te schoppen. Agenten troffen hem toen schreeuwend aan op zijn balkon. Hij is vervolgens mee genomen. De wijkvereniging Pancras- West en de Winkeliersvereni ging Nieuwe Rijn hebben het college van burgemeester en wethouders om spoedoverleg gevraagd over het plan om de Nieuwe Rijn tussen de Visbrug en de Koornbrug op te knap pen. Volgens de twee organisa ties is, als de werkzaamheden volgens het Binnenste Beter plan worden uitgevoerd, van 'een 'kwaliteitsimpuls' geen sprake. „We zijn bang dat de Nieuwe Rijn straks een kale vlakte wordt", zegt R. Jacobs van de winkeliersvereniging. De projectleiders van 'Binnenste Beter' willen halver- Veiliger maken speeltuinen begint in de Stevenshof Weinig valse noten op Da Vinci-college Met het leggen van een rub beren tegel voor een draaipla teau in de Stevenshof speel tuin, hebben de wethouders Hans de Goede (D66/jeugdbeleid) en Jan Lau rier (Groen Links/werkgelegen heid) gisteren een begin ge maakt met het veiligei' maken van speeltuinen. Als gevolg van verscherpte landelijke vei ligheidseisen voor speeltuinen zal het komend jaar voor zo'n acht ton aan de Leidse kinder paradijzen worden vertim merd. De werkzaamheden worden uitgevoerd door De Zijl Bedrijven (DZB) en bieden aan zes kansarme baanzoe- kenden gedurende anderhalf jaar werk. Aanvankelijk werden de kosten voor de hele operatie geschat op 1,2 miljoen gulden. De gemeente stelde acht ton ter beschikking. De overige vier ton worden 'bespaard' door vrijwilligerswerk en door gebruik te maken van de dien sten van DZB. Met overheids subsidies, in het kader van de 'Melkertbanen', kunnen de loonkosten worden gedrukt. Bovendien doen de baanzoe- kenden ervaring op. „Zo snijdt het mes dus aan twee kan ten", aldus Laurier. Valhoogtes Met een groot kinderfeest bin nen en twee gravende wet houders buiten werd de Ste venshof gisteren aangepakt. „Het is de eerste speeltuin in Nederland", weet C. Frankhuizen, voorzitter van de Leidse bond van speeltui nen (LBS). Grote veranderin gen in de speeltuinen zullen niet plaatsvinden. „Het gaat vooral om de ondergrond, val hoogtes en scherpe hoeken aan speeltuig", vertelt J. Mil tenburg, gemeentelijk beleids medewerker Speeltuinen. Zo moet bijvoorbeeld een groot vlak van rubberen tegels aan het einde van glijbanen de kinderen voortaan verzeke ren van een zachte landing. In veel speeltuinen wachten be neden vaak nog plavuizen en kiezels. ■eidenDe omroeper meldt Leiden Centraal', de trein stopt, je stapt uit en loopt per ongeluk naar de achteruitgang van het station. Terwijl achter de trein zich weer langzaam n beweging zet, kijk je uit over een eindeloze moddervlakte. Zo, dus dit is nou Leiden. Met de sloop van de Vrouwenkli niek en andere oude gebouwen op het terrein van het Acade misch Ziekenhuis Leiden is achter het station een groot gat ontstaan. Nog dit jaar verrijst het eerste nieuwe gebouw op de kale vlakte: het nieuwe on derkomen van de Riagg. Over de verdere invulling van het terrein heerst nog onduidelijk heid. FOTO HIELCO KUIPERS et rommelt in het Leidse college. Een ngerwijzing is een recente extra ver- idering van de wethouders en de actie voorzitters van de collegepartij- Op zondag nog wel. De laatste keer at dit gezelschap in crisisberaad bij kaar schurkte, was toen er ruzie was de voorgenomen bouw van een eergarage aan de Boommarkt. (ethouder Jan Laurier (Groen Links), grootste tegenstander van dit pro- ct, stond er toen in zijn eentje voor. lomenteel werkt de bebouwing van Grote Polder in buurgemeente Zoe- irwoude als splijtzwam. De verdeeld- eid hierover is nog groter dan over de utostalling. En de breuklijn verdeelt et college dit keer precies in tweeën. de buitenwacht doet het college Isof de gelederen zijn gesloten. De rethouders wringen zich in allerlei ochten om te benadrukken dat er 'er een aantal zaken absoluut geen irschil van mening is. Zo is iedereen ;t er over eens dat de de behoefte aan woningen zo dicht mogelijk in de buurt van de Sleutelstad moet worden bevredigd. Dat is de boodschap waarmee PvdA- wethouder Tjeerd van Rij op pad is ge stuurd om met het Rijk te onderhan delen over de Leidse ruimtenood. Morgen, wanneer de vaste Kamercom missie voor ruimtelijke ordening een bezoek brengt aan de Leidse regio, is aan hem de taak het Leidse standpunt naar voren te brengen. Maar in het strakgeplooide masker van het college zijn scheurtjes zichtbaar. De wethouders zijn ook na de extra vergaderingen nog ernstig verdeeld over de precieze plek waar de Leidse honger naar ruimte moet worden ge stild. Hans de Goede en Pex Langen- berg van D66 en Jan Laurier willen bouwen in het kassengebied van Rijns burg. De PvdA'ers Tjeerd van Rij en Hans Baaijens zetten met CDA-collega Aart van Bochove in op de Grote Pol der. De onenigheid gaat voorlopig schuil onder de mantel der liefde. Om te voorkomen dat het menens wordt, is een zwijgplicht over voorkeuren voor locaties ingesteld. In het handhaven daarvan gaan de wethouders en frac tieleiders tamelijk ver. Vragen over de crisisbijeenkomst worden steevast ge pareerd met gespeelde onwetendheid, alsof er een vreemd virus in het stad huis rondwaart dat iedereen spontaan geheugenverlies bezorgt. Duidelijk is echter uit gesprekken met betrokkenen die nog niet door amne sie zijn geveld, dat de wethouders het er alleen over eens zijn dat Leidenaars in geen geval gewdongen mogen wor den een huis te zoeken in de Haagse regio. Door die boodschap alsmaar te verkondigen, blijft de schijn van eens gezindheid in stand. Langenberg kan dan ook zonder om haal verklaren dat zijn mening over eenkomt met die van Van Rij. „Een ge- nuanceerdstandpunt over bebouwing van de Grote Polder dus." Maar die zelfde Van Rij heeft intussen steeds meer moeite om zijn voorkeur voor het Groene Hart stil te houden. In een vraaggesprek met het Leidsch Dagblad sprak de wethouder zich afgelopen za terdag onomwonden uit voor de Grote Polder. Toen de wethouder daar dins dag voor werd teruggefloten in de ge meenteraad, reageerde Van Rij opmer kelijk neutraal. Als Valkerhout, de be bouwing van vliegveld Valkenburg niet 'doorgaat, dan zijn er twee plekken over." Voor Han Weber en Cecile van Laar, respectievelijk D66- en Groen Links-lid van Provinciale Staten, is er echter geen twijfel over mogelijk dat de ge meentefracties van hun partijen nog altijd faliekant tegen bebouwing van de Grote Polder zijn. „Over de Grote Polder zijn we het echt volstrekt eens", zegt Weber. Ook Langenbergs fractieleider Olav Welling erkent dat het laatste woord over de Grote Polder nog niet is ge zegd. „D66 heeft een voorkeur voor Rijnsburg. Pas op het moment dat dat niet mogelijk is, komt de Grote Polder naar voren." Hoezeer de wethouders van Leiden ook proberen een gesloten front te vormen tegen het Rijk; het tijdstip na dert waarop de collegepartijen kleur moeten bekennen. Morgen doet de vaste Kamercommissie voor ruimtelij ke ordening Leiden aan. En al op de volgende raadsvergadering moet er een knoop over de kwestie worden doorgehakt. Een frontale botsing tus sen de politieke partijen lijkt daardoor onvermijdelijk. keulemans, ruud sep Een ruitje van een deurwaar derskantoor aan de Hoge Rijn dijk moest er gisteren aan gelo ven bij een bezoekje van een 27-jarige Leidenaar. De man was erheen gegaan voor een ge sprek. Men weigerde dat echter omdat hij nogal opgewonden was. Flij werd toen zo boos dat hij een ruitje kapotdrukte. College ziet niets in overleg met bewoners en middenstand Man vernielt ruit deurwaarderskantoor voldoende gelegenheid hebben gegeven om hun zegje te doen. En dat er zo veel mogelijk reke ning is gehouden met hun wen sen. „Het gaat wat ver dat wij als wethouders nu nog eens moeten gaan onderhandelen over de plek van de lantaarns en het type straattegel", zegt Van Bochove. Hij verklaart dat het college er is om te toetsen of de ambtena ren de juiste mate van 'soepel heid en redelijkheid' hebben betracht. En dat is volgens hem het geval. „Daarnaast zijn we er om te toetsen of eerder ge maakte afspraken niet worden geschonden", zegt Van Bocho ve. „Wat dat betreft willen we zeker kijken naar de kritiek van de marktkooplui. Zij menen dat het herinrichtingsplan op som mige punten strijdt met het convenant, dat de gemeente met ze heeft gesloten." De marktkooplui vreesden onder andere het effect van de boompjes, die op zo'n ander halve meter vanuit de walkant zouden worden geplant. Zo zou er tussen de marktkramen en de gevelrij weinig ruimte over blijven voor de bezoekers van de markt. Inmiddels heeft Chris Verplancke van de vereniging voor ambulante handel er ver trouwen in dat dat er naar de kritiek van de marktkooplui ge luisterd wordt. „Ik verwacht dat de plannen worden bijgesteld", zegt hij. „We hebben de toezeg ging dat daar naar gekeken wordt." „Hallo, ik ga 'Don't cry' doen van Guns 'n Roses", zegt een meisje bedeesd in de micro foon. Wat voor sommige leer lingen het leukste examen van hun schoolcarrière is, moet voor anderen toch wel het meest weerzinwekkende zijn. Het 'praktisch schoolonder zoek muziek', gisteravond af genomen in het Da Vinci-col lege, is in elk geval bijzonder. Niet alleen is dit examen het enige in zijn soort waarbij pu bliek aanwezig mag zijn, ook moeten de leerlingen de mu ziekstukken van hun keuze 'li ve' uitvoeren. En als je daar als eindexamenkandidaat ook nog eens op beoordeeld wordt, gieren de zenuwen al snel door de keel. Toch bleken de meeste 'artiesten', ondanks enkele valse noten, wel het een en ander in hun mars te hebben. Het Da Vinci-college organi seert het eindexamen muziek al zeven jaar op deze wijze. De muzikale kwaliteiten zijn bij de beoordeling echter niet doorslaggevend. ,,Aan de per soonlijke vorming en het ont wikkelen van zelfvertrouwen wordt meer gehecht", legt Ar no Kooloos uit. De muziekleraar en exa mencoördinator zal dan ook geen onvoldoendes uitdelen. Als iemand serieus met mu ziek bezig is, en goed zijn best doet, is het al gauw in orde. Ook de presentatie wordt niet zo zwaar gewogen. Er zijn eer der al bandopnames gemaakt, dus voor wie in alle hectiek even de tekst vergeet, is nog niets verloren. Ondanks de soepele voor waarden duurt het toch even voordat de leerlingen goed op gang komen. Pas bij het ver plichte tweede optreden lijken ze de schroom van zich af te schudden. De blues van 'Black magic woman wordt harts tochtelijk opgevoerd, en de drumsolo op de klanken van 'Shitty dog town' bruist van de energie. Hoogtepunt van de avond is echter Karlijn Beun der, die met haar vertolking van het Tori Amos-origineel 'Winter' de zaal voor zich weet te winnen. Het schoolonder zoek wordt ten slotte afgeslo ten met de ruige gitaarklanken van de muzikale duizendpoot Martijn Stam. Of hij ooit nog tijdens een officieel examen zo 1 uit zijn dak zal gaan, lijkt ech ter twijfelachtig. wege april de eerste spade in de grond steken. Er moet een 'ka merbreed tapijt' van rode straatstenen komen langs de Nieuwe Rijn. De straatverlich ting staat op de tekeningen pal naast de waterkant. En dan zijn er maatregelen om het autover keer en parkeren tegen te gaan. De ideeën van de ambtenaren kunnen in de ogen van de win keliersvereniging en de wijkver eniging geen goedkeuring vin den. Weggegooid geld, zeggen ze. En: deze plannen leiden tot saaiheid en vervlakking. Bovendien zijn de twee orga nisaties gepikeerd over de pro cedure. Toen ze vorig jaar wer den uitgenodigd voor een in spraakavond, hebben ze tal van aanbevelingen gedaan. „Maar daar zien we in de plannen nu niets van terug. Alles is van tafel geveegd", zegt Jacobs. „We voe len ons als kleine jongetjes het bos ingestuurd." Maar wethouder Van Bocho ve heeft de indruk dat de amb tenaren met redelijkheid en soepelheid te werk zijn gegaan, dat ze de buurt en de winkeliers leiden De vernieuwing van het riool in de Haarlem merstraat, de langste winkelstraat van Leiden, is gis teren daadwerkelijk begonnen. Vanaf de Pelikaans traat en de Prinsessekade graven de grondwerkers naar elkaar toe. Het werk gaat door tot de zomer, naar verwach ting is het in juni gereed. Aansluitend beginnen de winkeliers in het centrum een actie om klanten weer naar Leiden terug te lokken door voor hen het par- keergeld te betalen. Het werk in de winkelstraat ver oorzaakte vandaag al verkeersoverlast op de Peli kaanstraat waar auto's over één rijstrook worden ge leid. FOTO HIELCO KUIPERS 071 - 516 77 77 Stadsbank Leiden V Breestraat 24, Leiden Het gemeentebestuur voelt er niets voor om met de buurtbewoners en de Winkeliersvereniging Nieuwe Rijn te gaan praten over aanpassing van de plannen om de Nieuwe Rijn op te knappen. „Dat betekent dat we het werk van de ambtenaren zouden moeten gaan over doen", zegt wethouder A. van Bochhove (economische zaken). „Die ambtenaren hebben we als college en als raad juist een duidelijk mandaat gegeven om een plan te ontwikkelen."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17