Bijlen slijpen bij houtvuur Wetenschap Techniek Zodiakale Schijnsel Spraak van vrouwen beter ontwikkeld dan bij mannen DONDERDAG 27 FEBRUAR11997 157 REDACTIE: SASKIASTOELINGA 023-5150265 Moderne mens lijdt ontberingen in Ijzertijd TITIA KETELAAR Een ijzige wind waait over de Brabantse Kempen. Haastig spoedt de twintigste eeuwse mens zich door het drukke ver keer van Eindhoven. Niemand waagt zich in deze storm naar buiten zonder dikke trui en pa raplu. Even buiten de stadskern heerst echter volledige rust. Een paar kippen scharrelen over de zand erige grond, een kat rekt zich uit. Voor een houtvuur spelen twee jongens. In Eversham, het prehistorische dorp van het Openlucht Museum Eindhoven, heeft niemand haast. Geen tele foon, geen klok. In Eversham staat de tijd stil in 750 voor Christus. In de winter van 1995 besloot een groep amateurarcheologen zich hier af te zonderen van de moderne tijd. Zestig dagen, of in prehistorische termen, twee manen lang, herbeleefden de zes de Ijzertijd. Zonder elektri citeit, zonder enig modern comfort, probeerden ze te erva ren hoe de prehistorische mens moet hebben geleefd. Over die ervaringen schreef Anneke Boonstra, directeur van het openluchtmuseum en deelne mer aan het project, het boek 'Twee manen lang, zestig dagen leven als in de Ijzertijd'. Nu het boek verschenen is, twee jaar na het project, is Anneke nog steeds enthousiast over het experiment, ook al bekent ze dat het leven in Eversham 's avonds 'een straf en een 'gevangenis' was. ,,Het was win ter, dus om vijf uur werd het al donker. Overdag was er genoeg te doen, maar 's avonds zag je niets. Alleen bij het vuur kon je kleinere dingen doen, als bijlen slijpen en spinnen." De vrijwilligers van het open luchtmuseum kunnen dit be amen. Ook nu, terwijl het bui ten nog licht is, is het pikkedon ker in de prehistorische boerde rijen. Nergens komt daglicht naar binnen. Mensen, katten en hond verzamelen zich rondom het houtvuur, voor het licht, maar vooral om zich te koesteren in de warmte. Tijdens het experiment zorg den, naast het weinige daglicht, ook ruzies tussen de deelne mers voor spanningen. Twee van de zeven groepsleden haak ten af. Van de Fransman Chris tian Valet, Tio in het prehistori sche Eversham, heeft de groep niets meer gehoord ,,Met Tio hebben we geen binding meer. Hij kwam mokkerig hierheen, wilde eigenlijk niet komen, om dat hij het te druk had met zijn werk. Hij viel buiten de groep, omdat hij later kwam en alleen Frans sprak. Hij ving een eend en niemand wilde die eten. Dat was de druppel voor hem. Ook met de Belgische antropo loog Simba Timmerman (Hor) is geen contact meer. Anneke noemt hem achteraf 'slap' en 'flauw'.Iedere dag moesten we veertig vragen beantwoorden over de invloed van het weer op ons lichaam. Het was een cri me, maar iedereen heeft het toch gedaan. We hebben nooit meer iets van het onderzoek ge hoord." Ze bekent dat de groep vooraf had bedacht dat er spanningen zouden zijn. ,,Met verschillende mensen, verschillende achter gronden en andere verwachtin gen weetje dat er discussies ko men. Het was geven en nemen en niet voor de lieve vrede je niet uiten." De overgebleven Evershammers kwamen steeds meer in 'hun rol' van prehistorisch mens. ,,De eerste weken hadden we het 's avonds nog over de disco. Later begonnen we prehisto risch te denken. Het verzinnen van verhalen over waar we van daan kwamen, ging toen ook makkelijker." Anneke beseft wel dat het na bootsen van het leven in een vroegere tijd nooit een grote wetenschappelijke waarde zal hebben.Alles watje bedenkt, is natuurlijk gebaseerd op watje als twintigste-eeuwer weet. De kennis die je hebt, kan je niet uitwissen." Ze heeft wel het gevoel dat ze het leven in de Ijzertijd hebben benaderd. „We waren behoor lijk consequent in de voorberei dingen. Alles wat we gebruikten, was gemaakt naar opgegraven voorwerpen. We aten alleen dingen die toen voorkwamen. En behalve het echte jagen heb ben we alles wel meegemaakt, vis vangen en het slachten van Een groep amateurarcheologen heeft zich afgezonderd van de moderne tijd en leeft nu in 750 voor Christus. Hun ervaringen legden ze vast in een boek. foto cpd een schaap." De groep moest toch een aantal concessies doen aan de twintig ste eeuw. Op last van de brand weer moest er een brandblusser worden geïnstalleerd, een keur meester moest toezien op het slachten en zonder dagboeken had Anneke nooit een boek kunnen schrijven. Gids Ronald verklapt dat ook de medewerkers van het prehisto risch dorp gebruik maken van moderne techniek en comfort. Tussen de rieten daken en de houten balken zit een lichtknop verscholen. Een aantal mede werkers heeft onder de scha penvellen en linnen blouses ge woon een spijkerbroek en col trui aan om warm te blijven. „En bomen zagen we gewoon om, anders zou het te lang du ren." Anneke: Het blijft een spel. Je probeert het zo echt mogelijk te doen, maar het is nooit echt." Walburg Pers, 34,50 guldei: BEN APELDOORN Deze nachtopname, gemaakt door sterrenkundigen van de Europese Zuidelijke Sterren wacht (ESO) in Chili, werd zes minuten belicht. In die tijd ver plaatsten de sterren zich een stukje. Daardoor zijn het streep jes geworden. De heldere rand onderaan is afkomstig van nog aanwezig schemeringslicht. De opname werd namelijk ander half uur na zonsondergang ge maakt. De Chileense bergtop Cerro Pa- ranal (links) steekt donker af te gen de hemelachtergrond. Op die top zal aan het eind van dit jaar de eerste van vier reuzente- lescopen in gebruik worden ge nomen die gezamenlijk de aller grootste telescoop zullen vor men: ESO's Very Large Telesco pe (VLT). Het grootste deel van de hier zichtbare sterrenhemel is vanuit Nederland onzichtbaar. Alleen het sterrenpatroon helemaal rechts op de foto komt 's zo mers een klein eindje boven de Nederlandse horizon uit. Het zijn sterren van het sterrenbeeld Boogschutter (Sagittarius). Daarin bevindt zich een heel heldere 'ster': de planeet Jupi ter, die zich als een dikke licht streep verraadt. Vlak daarbij is, heel flauw, een wat helderder gebiedje te zien. Dit staat be- Tijdens de zes minuten durende belichtingstijd van deze opname verplaatsten de sterren zich. Daardoor zijn het streepjes geworden. foto eso/h-h.heyer kend als het Zodiakale Schijn sel. Door de zon verlicht stof in het vlak van ons zonnestelsel is daar de oorzaak van. Door licht- en luchtvervuiling is het Zodiakale Schijnsel vanuit Nederland niet (meer) te zien. Daarom moeten beroepsster renkundigen uitwijken naar bergtoppen in afgelegen gebie den. Alleen daar is het nog mo gelijk foto's te maken zoals de- SYDNEY DPA Vrouwen hebben in de her senen een duidelijk beter ontwikkeld spraakcentrum dan mannen. Dat kan de reden zijn dat vrouwen in het algemeen beter kunnen praten en ook gemakkelij ker Ieren lezen dan man nen, meent onderzoekster Jenny Harasty van de uni versiteit van de Australi sche stad Sydney. Zij geeft de resultaten van tien jaar onderzoek weer in het vaktijdschrift Archives of Neurology. De taaitherapeute Haras ty ontdekte dat het zoge naamde sensorische spraakcentrum van Wer nicke bij vrouwen ongeveer dertig procent groter is dan bij mannen. Dit deel van de hersenen ligt achter de oren en zorgt speciaal voor het verwerken van gelui den. Het Broca-centrum in het daarvoor gelegen deel van de hersenen, dat voor vloeiend en levendig spre ken zorgt, bleek bij onder zochte vrouwen ongeveer twintig procent groter dan bij mannen. Deze gegevens zijn des te opmerkelijker, omdat de hersenen van vrouwen in doorsnee vijf tien procent kleiner zijn dan die van mannen. Harasty meent dat vrou wen mannen niet langer moeten verwijten dat zij zo moeilijk communiceren, „Het is niet hun schuld dat zij op dat gebied niet zo goed zijn", schrijft zij. Maar zij waarschuwt ervoor het betere spraakvermogen van vrouwen uitsluitend aan lichamelijke factoren toe te schrijven. Het is we tenschappelijk aangetoond dat ouders meisjes op het gebied van de taalontwik keling krachtiger stimule ren dan jongens. PUZZEL OPGAVE OPLOSSING CRYPTOGRAM Horizontaal: IBij benadering draait moeder zich om in de boksarena (6); 4. Zonder pauze bezorgd (8); 6. Dat verklaart waarom een schaker moedeloos wordt (3); 7. Bevesti ging van de bron (3); 9. Lessen voor mensen bij de politie (7); II. Drukke tijd voor iemand in de voorhoede (5). Verticaal: 1. Bloemschilfers (4); 2. Heeft moeder toestemming voor dit ge steente? (5); 3. In de regel ge woon zonder vis (4); 5. Scheeps jongen (6); 6. Plantje uit ge woonte (3); 8. Dat bouwwerk is het einde (4); 10. Dat advies le vert geld op (3). OPLOSSING -marimba- volk-gram eli-ij-ere e-bisam-t ruim-asla -u-air-a- grog-oase a-donna-v roe-u-ree drum-ader -kraaien- HEINZ ais jo£a/ou köff7e '2l£t7t'a/ (50atpaaj adoafit /k - 1ux rc/ss'rz 'tpabk. TOMPOES Tom Poes en de Niks Professor Prlwytzkofsky liet zich voor zichtig uit het raam zakken waarin de ontploffing hem geworpen had - en ook zijn bezoekers maakten zich los uit de resten van het eens zo gave laboratori um. „Wat jammer, hè?" zei Wammes Wag gel. „Mijn schilderij zal wel kapot zijn, denken jullie ook niet?" „Ik ben bang van wel, makker", prevel de Terpen Tijn. „De verf is natuurlijk van de flarden gebladderd in de hitte-vi- bratie. Altijd fixeren met vuurvaste har sen - denk daar voortaan om!" „Praw!" riep de geleerd uit. „Welker domkop praat nu ovér malerij wanneer de materie ontbonden is! Hier is een groter daad gesteld waar der ganse we tenschap een bijspel aan nemen kan: der ontbinder heeft zichzelf ontbon den." „En het schilderstukje ook, met uw wel nemen", vulde Joost aan. „Daar gaat het om, want dat was beloofd." „Juist", beaamde heer Ollie. „Daarom heb ik mij aan het hoofd gesteld van de ze groep. Om niks te bevrijden, als men begrijpt wat ik bedoel. Maar waar is niks?' „Daar gaat hij", zei Tom Poes. Hij wees op een witte figuur die door zichtig uit de puinhopen opsteeg en zich snel oploste. „Barreltjes!" hoorde men nog met dun ne stem roepen. „Nu is de rap-vlugge niks niet meer bekijkbaar..." „Komaan", hernam heer Bommel. „On ze taak is volbracht. De thee wacht, Joost." „Ik zal mij reppen, als u mij toestaat", zei de bediende. Hij voegde de daad bij het woord, zodat hij als eerste het bouwvallige pand ver liet. De rest volgde en zo stond de ge leerde al spoedig eenzaam temidden van zijn onderzoekingen. In de intre dende stilte drong nu het geluid van een naderende automotor tot hem door. „Daar komt derkommissaar", mompel de hij. „Ja, ja. Der experiment is ten ein de, die conclusie is getrokken en nu moet er rekenschap gegeven worden. HET WEE Door Jan Visser Wat een verademing vanochtend! Eindelijk huilde de wind niet meer om het huis of werden we bijna van de fiets gerukt door zware windstoten. Dit aan merkelijk rustiger weerbeeld is een verdienste van een uitloper van een krachtig hogedrukgebied bo ven het zuidwesten van Europa. Boven Frankrijk is de druk in de kern van het hogedrukgebied zelfs ge stegen tot 1040 hPa. Bij ons vielen vooral de sterke drukstijgingen op. In amper 24 uur tijd is het weer glas met zo'n 30 hPa opgelopen. Het ziet er naar uit dat het luchtdrukmaximum ons ook morgen gunstig gezind is. Aanvankelijk waren de vooruitzichten minder gunstig ofwel bewolking en enige regen zouden het vrijdagsweer gaan bepa len. Die ontwikkeling gaat dus niet door want dank zij het hoog bl ijft het morgen droog en laat de zon zich geregeld zien. De temperaturen spinnen garen bij deze situatie. Op de laatste dag van de sprokkel maand kan het zo'n 11 graden worden. Wel komt er aan de kust weer een krachtige zuid westenwind te staan. In de loop van de middag neemt de bewolking echter wel toe en 's avonds valt er, onder invloed van een frontaal systeem, enige regen. Tijdens het weekeinde is het op zaterdag droog met af en toe zon. Ook zondag begint met geregeld zon maar later wordt het wolkendek weer dikker en kan het wat gaan regenen. De maximumtemperaturen liggen in het weekeinde boven de 10 graden. Na het week einde is het meest droog maar soms kan er ook nog wat regen vallen en in het algemeen is het minder zacht. Gisteren bleef het nog de hele dag stevig waaien. Schiphol rapporteerde 's middags nog windkracht 7 met windstoten tot omstreeks 75 kilometer per uur. Verder vielen er enkele buien die op enkele plaat sen van hagel vergezeld gingen. Tijdens de avondu ren nam de wind af. De maximumtemperaturen wa ren aan zee het laagst (Bloemendaal 7,3 graad) en landinwaarts het hoogst (9-10 graden). HHHHHHHHHI R O P A KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Noorwegen: Veel bewolking en plaatse lijk veel regen, soms sneeuw. In het noorden langs de kust kans op flin ke opklaringen. Veel wind. Middagtemperatuur van daag van +4 in het zuid westen tot -2 in het noor den; morgen overal iets zachter. Zweden: Vandaag kans op opklarin- gen en op, veel plaatsen droog. Morgen vanuit het zuidwesten opnieuw be wolkt en regen, in Cen- traal-Zweden voorafge gaan door sneeuw. In het noorden op beide dagen lichte vorst, in het zuiden maxima tussen +2 en +6. Denemarken: Vandaag overwegend af t Morgen toenemende kans op (mot)regen en een straffe zuidenwind. Maximum temperatuur eerst 4 graden, morgen Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Half tot zwaar bewolkt. In Schotland en Ierland veel wind en plaatselijk veel re gen, in Zuidwest-Engeland beduidend droger en rustiger. Maxima vandaag in Schotland en Noord-Engeland iets on der de 10 graden, verder iets erboven. België en Luxemburg: Af en toe zon. In de loop van morgen vanuit het westen meer bewolking, maar tot de avond droog. Maxima vandaag van 5 graden in Luxemburg tot 8 aan de Belgische kust; morgen zachter. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag in het oosten eerst bewolking, morgen later op de dag in het noordwes ten. Verder perioden met zon. Vrijwel overal droog. Maxima vandaag rond 10 graden, morgen rond 15. Portugal: Flinke perioden met zon. Droog. Maxima op meerdere plaatsen ruim boven de 20 graden. Madeira: Geregeld zon en droog. Middagtempera tuur rond 20 graden. Spanje: Flinke perioden met zon, maar rond Gi braltar kans op bewolking. Droog. Maxi ma op meerdere plaatsen - en dus ook in het noorden - ruim boven de 20 graden. Canarische Eilanden: Flink wat zon en droog. Maxima rond 25 graden. Marokko: Westkust: Zonnig. Middagtemperatuur rond 25 graden, vlak aan zee soms iets koeler. Tunesië: Overgang naar frisser weer met op van daag tamelijk winderig. Maxima op mor gen meest iets onder de 20 graden. Zuid-Frankrijk: Overgang naar fraai lenteweer met flink wat zon. Vrijwel overal droog. Maxima vandaag van 10 graden rond Lyon tot wellicht 20 bij Biarritz, morgen overal enkele graden hoger. Mallorca en Ibiza: Flinke perioden met zon en droog. Maxi ma ongeveer 20 graden. Italië: Vandaag een frisse noordenwind, ten noorden en oosten van de Apennijnen kans op bewolking en in het zuiden i<ans op een regen- of onweersbui. Morgen overal droog en geregeld zon. Maxima op de meeste plaatsen tussen 10 en 15 graden. Corsica en Sardinië: Vandaag aanvankelijk veel wind. Verder vooral eerst op Corsica wolkenvelden en misschien een bui, morgen overal droog en flink wat zon. Maxima rond 16 gra- Malta: Soms wat wolkenvelden en morgen mis schien een bui. Dan ook een frisse noor denwind. Maxima vandaag rond 18 gra den, morgen enkele graden lager. Griekenland en Kreta: Overgang naar koud en nat weer met vooral rond de Egeische Zee veel wind. Hier en daar ook wat zon. Daling van temperatuur met op morgen maxima meest rond 10 graden. Turkije en Cyprus: Vandaag op Cyprus nog geregeld zon. Verder overgang naar wisselvallig, nat en winderig weer. Middagtemperatuur mor gen van 7 graden rond de Dardanellen tot 16 op Cyprus. Duitsland: Langzame overgang naar droger, wat zonniger en ook enigszins rustiger weer. Middagtemperatuur vandaag van 5 tot 8 graden, morgen op flink wat plaatsen boven de 10. Zwitserland: In de bergen en aan de zuidflank van de Alpen op steeds meer plaatsen zon. Aan de noordkant van de Alpen aanvankelijk kans op hardnekkige bewolking. Afne mende neerslagkansen. Temperatuur op 2000 meter eerst rond -7 graden, gen iets boven nul. Oostenrijk: Vooral aan de zuidkant van de veel zon. Aan de noordzijde harne wolkenvelden en van tijd tot sneeuw, in de dalen regen. Temper op 2000 meter rond -7 graden, morgen in Tirol aanmerkelijk hoger. Half tot zwaar bewolkt. Vandaag e buien, in de hoger gelegen gebi met sneeuw, en veel wind. Middag peratuur variërend van 2 tot 7 grad< Tsjechië en Slowakije: Eerst flink wat bewolking, flink wat en een paar buien, in de hoger ge gebieden met sneeuw. Morgen voo Tsjechie opklaringen. Maxima varie van 4 graden in Slowakije tot 8 in Hongarije: Eerst enkele buien en flink wat Morgen geleidelijk droger, rustige wat zonniger. Middagtemperatuur onder de 10 graden. VRIJDAG 28 FEBRUARI 1997 Zon- en maanstanden Zon op 07.28 Zon onder 1 Maan op - MaanonderO Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 07.06 19.21 06.39 1 Laag 02.45 15.15 02.26 1 Weerrapporten 27 februari 07 u Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhove/i Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Boedapest Bordeaux Dublin Frankfurt Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta licht bew onbew. onbew. half bew. Split Stockholm Warschau Wenen Bangkok Buenos Aires onbew. Casablanca licht bew. Johannesburg licht bew, Los Angeles zwaar bew New Orleans zwaar bew New York zwaar bew TelAviv zwaar bew Tokyo onbew Toronto regen licht bew. 14 5 12 3 37 25 27 18 20 12 28 24 19 11 22 17 12 0 16 91 wnw6 26 14 i

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 14