Bedreigde dwergstern voor het voetlicht Gieren krabbelen uit een diep dal u u V Natuur Milieu Vlinder staat onverminderd onder druk 1 1 1 1 1 1 m 9 H 1 1 1 1 WOENSDAG 26 FEBRUAR11997 De Samenwerkende Vogelwerkgroe pen in Noord-Holland (SVN) hebben een themanummer uitgebracht over de dwergstern. Een kleine vogel, ba lancerend op de grens van blijven of verdwijnen. Sinds de jaren vijftig is hun aantal in Nederland sterk ge daald, tot hooguit 400 paar. Op basis van oude gegevens schatten sommi gen de achteruitgang op 75 procent. Verstoring door recreatie -loslopende honden, lawaaivliegers- en verklei ning/veranderingvan leefgebieden zijn de voornaamste oorzaken van de teloorgang. Vogelbescherming Neder land heeft een 'Actieplan Dwergstern' gemaakt. Gedurende vijf jaar wordt geprobeerd diverse doelen te realiseren. Zo moe ten er minstens 40 potentiële broed gebieden veiliggesteld worden, be heerd door natuurorganisaties. Vogel bescherming wil dat de dwergstern niet alleen op papier, maar ook in de praktijk beter wordt beschermd. Bij voorbeeld door er in de broedtijd scherper op toe te zien dat de vogels niet worden verstoord. Voorts mikt het actieplan op groei van de Nederlandse broedpopulatie dwergsterns van nu circa 400 paar tot 600 paar, waarvan minimaal 200 paar in het Nederlandse deel van de Wad denzee. Er is bovendien internationale actie nodig, omdat de dwergstern een kosmopoliet is. Broedgebieden in Ne derland veilig stellen heeft weinig nut, als niet tegelijkertijd de West-Atlanti sche trekroutes en pleisterplaatsen van deze viseter worden beschermd. Vanzelfsprekend is (verbetering van) de waterkwaliteit belangrijk. Dwergsterns leven op de uiterst dyna mische grens van land en water. Ge nesteld wordt op schelpen-, zand- en kiezelbanken. Een heikel pioniersbe- staan. Dwergsterns hebben een voor keur voor broedplaatsen waar concur rerende soorten het niet aandurven, vanwege de risico's. Nogal eens gaan dwergsternnesten door onverwachte hoogwaterstanden verloren, of ver kleumen de jongen door gebrek aan beschutting op het strand. Dwerg- stems doen aan risicospreiding, door in kleine kolonies te broeden. Mislukt het broeden op de ene plek, dan zijn er altijd nog kansen elders. Het themanummer van de SVN schenkt niet alleen aandacht aan be schermingsperikelen enbroedbiolo- gie. Andere aandachtspunten zijn de trek, de overwinteringsgebieden (kusten Mauretanië, Senegal en Gha na), en de status van de dwergstern in Noord-Holland. Wat dat laatste be treft: met name op Texel broedt deze soort op verschillende plaatsen. Langs de kust van het vasteland van Noord- Holland is het zeuren. Reservaten als het Balgzand bij Den Helder en het Normerven op Wielingen hebben wel potentie, maar missen net die dyna mische zones waar dit fraaie vogeltje om verlegen zit. Wie in Noord-Holland dwergstems wil zien, heeft daarom de beste moge lijkheden gedurende de voorjaarstrek. Beste plaats is tussen half april en half mei de Hondsbossche Zeewering bij Petten, waar op topdagen soms 50 dwergsterns per uur worden geteld. Vogelaars schatten dat er gedurende de trek in totaal tot 6.000 dwergsterns de Noord-Hollandse kust passeren. Tijdens de herfsttrek worden veel minder dwergsterns gezien. Vermoe delijk vliegen de vogels dan verder uit de kust, of over land. HET WEER Door Jan Visser Hogedrukgebieden nemen de komende dagen het heft in handen. Daardoor ondergaat het weerbeeld een duidelijke verbetering. Vooral tijdens het weekeinde blijft het vrijwel overal droog, laat de zon zich geregeld zien en op zondag kan de temperatuur gemakkelijk tot een graad of 12-13 stij gen. Kortom de lentemaand lijkt goed van start te zullen gaan. Of de depressies ons de komende tijd helemaal met rust zullen laten is evenwel nog lang geen uitgemaakte zaak. De hogedrukgebieden blijven daarvoor te ver weg. Morgen is het in ieder geval wel redelijk weer dankzij een uitloper van een krachtig hogedrukgebied boven het zuid westen van Europa. Dankzij dit systeem blijft het droog, is er dikwijls zonneschijn en staat er niet meer dan een zwak ke tot matige wind uit westelijke richtingen. De temperatu ren lopen op tot omstreeks 9 graden. Tijdens de avonduren neemt de bewolking weer toe en krimpt de wind naar het zuidwesten. Vervolgens kan er op vrijdag weer wat regen of motregen vallen en in het alge meen zal het op deze laatste dag van de koude meteorologi sche winter (dankzij januari/februari) en een boterzachte sprokkelmaand bewolkt weer zijn. Na het stormgeweld van gisternacht, volgens mijn medewer ker in Stompwijk was het de hevigste storm sedert 17 maart 1995, duurde de onrust gisteren overdag voort. De zuidwes tenwind bleef hard tot stormachtig doorstaan en in windsto ten werden nog snelheden tot 90 kilometer per uur geme ten. De buienactiviteit viel bij ons wel mee. 's Avonds trok ken er over het noorden van het land zware buien en deze gingen gepaard met onweer en hagel. Het weerlicht was in westelijk Nederland goed waarneembaar en de afgelopen nacht vielen er ook bij ons enkele buien met hagel. Gisteren overdag bleef het heel zacht (Schiphol 11,8 graad) maar vlak aan zee hield de aanlandige wind Bloemendaal op een frisse 7,7 graad. mÊÊÊÊÊÊÊIÊÊÊÊÊIÊÊtÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊIÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊIÊÊÊM EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Vandaag vooral in het zuidwesten veel regen en wind. Morgen naar noord west draaiende stormach- wind en langs de westkust winterse buien. In het zuidoosten op beide dagen wat zon. Maxima morgen dalendun het noorden lichte vorst, el ders rond +4 graden. Zweden: Wolkenvelden en af en toe wat regen, vooral morgen kans op sneeuw. In het midden en zuiden ook op klaringen. Soms veel wind Middagtemperatuur op morgen omlaag naar iets boven nul in het zui den; elders lichte vorst. Denemarken: jaag winderig en en- y1- zonnig kele buien, kans op een sneeuw. Morgen overwegend droog f en toe zon. Maximumtemperatuur rond 4 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag vooral in Ierland en Engeland enkele buien, soms met hagel. Morgen van het westen uit toenemende bewol king, veel wind en regen. In het zuidoos ten op beide dagen ook opklaringen. Maxima van 4 graden in Schotland tot 11 in de omgeving van Londen, morgen in Ierland zachter. België en Luxemburg: Vandaag enkele buien, vrij veel wind en ima rond 10 graden. Morgen droog, perioden met zon en iets lagere maxima. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag winderig en perioden met re gen, in de Jura en de Vogezen boven cir- a 1500 meter sneeuw. Morgen van het westen uit opklaringen en af en toe zon, maar in het oosten nog bewolkt. Mid dagtemperatuur dalend naar circa 10 graden op morgen. Portugal: Perioden met zon, maar vandaag in het noorden bewolkt en af en toe regen. Maxima van 15 graden in het noordoos ten tot 20 op morgen in de Algarve. Madeira: Geregeld zon en droog. Middagtempera tuur rond 20 graden. Spanje: Aan de costa's aanhoudend veel zon. In het noorden wolkenvelden en met name langs de Golf van Biskaje kans op regen. Maxima rond 18 graden, langs de cos ta's ten zuiden van Valencia rond 22. Canarische Eilanden: Flink wat zon en droog. Zomers warm met maxima rond 25 graden Marokko: Westkust Veel zon en droog. Middag- temperatuur ruim boven de 20 graden. Droog en flink wat zon. Morgen vooral in het noorden toenemende wind en be wolking en kans op een bui. Middagtem peratuur aan zee vandaag ruim boven 20 graden, morgen lager. Zuid-Frankrijk: Vandaag vrij veel bewolking en perioden met regen, in de Alpen sneeuwgrens da lend naar circa 1500m. In het uiterste zuiden veelal droog. Morgen van het noordwesten uit opklaringen en perio den met zon. In het zuiden dan wolken velden en in het zuidoosten steekt een sterke Mistral op. Vandaag langs de Middelandse Zee nog erg zacht met maxima rond 18 graden. Morgen maxi- a tussen 10 en 15 graden. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon en droog. Morgen wat meer wolken en flink toenemende wind. Maxima ongeveer 20 graden. Italië: In het zuiden eerst aardig wat zon. Ver der vrij veel bewolking. Morgen aantrek kende de wind en van tijd tot tijd regen, vooral langs de Adriatische kust. Van daag maxima rond 17 graden, in het noordoosten rond 10. Morgen overal wat lager. Corsica en Sardinië: Perioden met zon en droog. Morgen wol kenvelden, toenemende wind en kans en (onweers)bui. Maxima rond 16 graden, morgen op Corsica aanmerkelijk frisser. Malta: Flink wat zon en droog Morgen minder zon en kans op een bui. Middagtempe ratuur ongeveer 19 graden, morgen wat lager. Griekenland en Kreta: Perioden met zon en vrijwel overal droog Morgen in het noorden wolken velden en wat frisser. Middagtempera tuur elders rond 18 graden. Turkije en Cyprus: Kusten: flink wat zon en droog. Maxima rond 16 graden. Duitsland: In het noorden en midden wisselend be wolkt en enkele buien. Naar het zuiden toe meer bewolking en regen, boven de circa 1500m sneeuw Vrij veel wind, morgen vooral in het Alpenmassief. Mid dagtemperatuur tussen 10 en 15 gra den. Morgen aanmerkelijk frisser. Zwitserland: Veel bewolking en vooral in het westen i noorden regen, eerst boven 1500m L lagedruk H hogedruk hecto pas sneeuw, morgen in het noorden oo de dalen. In het zuiden steekt moi Foehn op en wordt het lentezacht, c 15 graden. In het noorden is het een graad of 7. Oostenrijk: Vandaag eerst aan de noordzijde vai Alpen, later ook elders, bewolkt en tijd tot tijd regen, boven ca 130( sneeuw. Morgen in het noorden en ten nog wat regen of sneeuw. Flink nemende wind. Maxima in de dalen lend tot rond 6 graden Polen: Veel wind en bewolking en perioden regen. Morgen minder wind en en winterse buien, soms wat zon. Midi temperatuur vandaag rond 10 grade het zuiden zelfs hoger. Morgen circ graden. Tsjechië en Slowakije: Toenemende wind en perioden mei gen. In Slowakije eerst nog droog. daag zacht met maxima rond 13 gra< morgen flink kouder. Hongarije: Vandaag toenemende bewolking morgen kans op wat regen. Toeneme wind. Middagtemperatuur rond 12 den, woendag, morgen lager. DONDERDAG 27 FEBRUARI 1997 Zon- en maanstanden Zon op 07.30 Zon onder 12 Maan op 23.45 Maanonder09 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 06.38» 18.45 06.11 12 Laag 02.04. 14.40 01.45 U Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Barcelona Boedapest Bordeaux Dublin Frankfurt Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Stockholm Warschau Wenen Bangkok Casablanca zwaar bew Johannesburg licht bew. Los Angeles onbew New Orleans regen New York licht bew Tel Aviv licht bew. Tokyo onbew Vancouver half bew. Slecht nieuws voor de vlinders. Volgens Index, een uitgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), staan de popu laties van deze fladderende die ren onverminderd onder druk. Begin deze eeuw telde Neder land nog zeventig soorten standvlinders. Dat zijn soorten die zich in ons klimaat thuis voelen en het gehele jaar door aanwezig zijn. Zeventien soorten zijn intussen uitgestorven, achttien soorten worden in hun voortbestaan be dreigd. Waarvan zeven soorten in ernstige mate. De belangrijk ste oorzaak is de achteruitgang van het aantal leefgebieden. Mede door de intensieve land bouw zijn veel vliesvleugelige fladderaars uit het agrarisch ge bied verdwenen. In natuurgebieden vormen ver zuring, verdroging en vermes ting bedreigingen. Bovendien leven tegenwoordig niet-trek- kende vlinderpopulaties vaak sterk geïsoleerd, hetgeen uitwis seling tussen populaties belem mert. Versnippering werkt uit sterven in de hand. Vooral de soorten die de heide als leefge bied hebben, zoals het heide- blauwtje, de aardbeivlinder en de heivlinder, gaan volgens In dex sterk in aantal achteruit. Vlindertrends kunnen gevolgd worden middels een landelijk meetnet, beheerd door het CBS en de Vlinderstichting. Honder den vrijwilligers lopen sinds 1990 tussen 1 april en 1 oktober wekelijks circa 250 vaste routes, en boekstaven hun vlinderwaar nemingen. Uit de tellingen blijkt dat niet alle vlindersoor ten in de knel zitten. Onder an dere in de duinen en de stad profiteren vlinders van aange past beheer. Een pas de deux van twee vale gieren bij een schapenkadaver in Spanje. foto martijn de jonge Gieren zijn fantastische vliegers, die fraaie staaltjes luchtacroba- tiek kunnen laten zien. Stunt vliegers zonder touwtjes. Een maal geland zijn het gulzige vuilnislieden, gespecialiseerd in het opruimen van kqdavers. Gieren zitten in Europa al heel lang in het verdomhoekje. De oude Grieken beschreven hoe de lucht boven de Bosporus soms verduisterd was door zwermen trekkende gieren. Van die populaties is thans hooguit een procent over. De aaseters werden en worden tot op de dag van vandaag het slachtoffer van wolven- en vos senjacht, door het eten van voor deze zoogdieren uitgelegd ver giftigd aas. Geschoten wordt er ook nog op gieren, met name in Balkanlanden. En veel van hun leefgebieden zijn in cultuur ge bracht. Uit de meeste Europese landen zijn de gieren thans ver dwenen. In Oost-Europa en de Balkan leven hier en daar nog slechts enkele paren, zoals in Slovenië, Oekraïne, Albanië en Italië (Sardinië). De zeldzaamste gierensoort is momenteel de lammergier. Eeuwenlang fel vervolgd. Men dacht dat ze levende lammeren, ja zelfs kleine kinderen levend verslonden. In de Pyreneeën weet een populatie van slechts 70 paar zich te handhaven, in Griekenland wordt het aantal broedparen op maar 15 geschat. Het beste Europese gierenland is ongetwijfeld Spanje. De Spanjaarden zijn er nogal trots op, wat de bescherming ten goede komt. Naast 44 paar lam mergieren -het aantal neemt jaarlijks toe- telt het Iberisch schiereiland 1.350 paar aasgie ren, 900 paar monniksgieren en bijna 9.000 paar vale gieren. Spanje en Frankrijk kennen zelfs 'gierenrestaurants', waar boeren -tegen vergoeding- ka davers aanbieden aan de aase ters. Leuk voor eco-toeristen. Vooral de vale gier is in Europa aan een comeback bezig. Mede door succesvolle her-introduc ties in Frankrijk en Noord-Italië. In de Franse Cevennen wordt de nieuwe populatie al op enke le honderden paren geraamd. Een paar jaar geleden verbleef een zwervende vale 'project- gier' enige tijd in Noord-Hol land. Op de terugweg naar Noord-Italië werd deze gier doodgeschoten. postig mag wezen." „Wat is dat voor een apparaat daar binnen?" vroeg Tom Poes. „Daarbinnen is der materie-ontbin- der!" riep de geleerde. „En niks is daar ook met der schilderij. Pak u weg! Hoogspanning!" Hij begon koortsachtig op de menigte in te dringen, maar voordat hij er in ge slaagd was om iedereen uit de buurt te krijgen ging het geknetter over in een huilende toon - en daarop volg de er een knal die het bouwwerk ge heel in puin legde. Een dichte stof wolk onttrok het toneeltje enige tijd aan het oog en het geluid van vallen de stenen drong gesmoord uit de ne vels door. Toen de dampen opge trokken waren was er nog slechts een ruïne zichtbaar waaruit enkele figu ren zich moeizaam oprichtten. „Zeer betreurenswaardig", mompelde Joost, verwezen om zich heen blik kend. „Maar het komt me voor, dat er barreltjes gemaakt zijn, wanneer ik me zo mag uitdrukken." „W-waar b-ben ik?" vroeg heer Ollie. „W-waar is niks? Wat is er gebeurd, als iemand begrijpt wat ik bedoel?" „Der materie is ontbonden", riep de professor uit de hoogte. „En niks is vrijgekomen." OPGAVE HEINZ Tom Poes en de Niks KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. soort xylofoon; 2. natie, ge wicht; 3. bijbelse naam, lof; 4. muskus; 5. deel v.e. vaartuig, deel v.e. kolenkachel; 6. hou ding; 7. drank, vruchtbaar oord; 8. Italiaanse vrouwelijke titel; 9. strafwerktuig, herkauwer; 10. trommel in een jazzband, bloed vat; 11geluid v.e. haan. Verticaal: 1. pluim, strafwerktuig; 2. insek- teneter, deel v.e. etmaal, zwaardwalvis; 3. rechtskundige term, reukwater; 4. godsdienst, geheel ontwikkeld insekt, fami lielid; 5. zomerse lekkernij, thans; 6. gewicht, bijbelse naam, tandeloos zoogdier; 7. daas, grond; 8. bloeiwijze, tussenzet- sel, cijfer; 9. vaste spiritus, wild zwijn. OPLOSSING SLEUTELWOORD Horizontaal: 1. paspoort; 2. antwoord; 3. riet gors; 4. aflossen; 5. belhamel; 6. ooievaar; 7. ornament; 8. lig fiets. De woorden op de eerste en der de verticale regel zijn.- PARA BOOL en STELLING. Het sleutel woord luidt: FORMIDABEL. De rest van het groepje voegde zich al spoedig bij de kunstenaar Tijn, die ongerust voor het laboratorium stond. Binnen waren grote lichtflit sen te zien en een hol gegons zwol er aan tot een gierend geknetter. „Niet binnentreden!" riep de professor overspannen. „Daar volgt ener kort-* sluiting!" "Waar is het schilderij?" vroeg Terpen Tijn dreigend. „Ik moet het fixeren!" „Waar is niks?" vulde heer Bommel aan en Joost prevelde op de achtergrond: „Het zou toch juister zijn om het doekje in barrel tjes te maken. Te vernietigen, bedoel ik. Dat was beloofd, als ik zo vrij- TOMPOES

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 8