Rellen rond Franse immigratie wet Buitenland Doden en gewonden bij aanslagen in onrustige moslimprovincie China Chinese top weert rivaal [iang van herdenkingen Vrije markt moet verloederde metro Londen redden Wachten op de rebellen A/OENSDAG 26 FEBRUAR11997 0 Spanning rond Jeruzalem neemt toe kt telaviv» Israël besluit vandaag wanneer een begin wordt ge- '-1- maakt met de bouw van de nieuwe Israëlische wijk Har Horna in Arabisch Jeruzalem. De Palestijnen zien de bouw als 'een oor- >nc logsverklaring' en dreigen met harde actie. Kroonprins Hassan ïn van Jordanië heeft een voorgenomen bezoek aan Israël afgebla ft zen. De spanning is verder toegenomen nadat Israëlische solda- is ten gisteren een 56-jarige Palestijn doodschoten. Drie anderen oei raakten gewond. De soldaten schoten toen ze zich bedreigd voelden door bewoners van het dorp Hizmeh, waar ze een arres- d; tatie wilden uitvoeren. Dodental storm loopt op tot twaalf g ^londen-brussel» Het dodental van de zware storm die Groot pa Brittannië gisternacht teisterde, is opgelopen tot elf. Een twaalf- da de dodelijk slachtoffer viel in België, waar een automobilist werd ncj verpletterd door een omvallende boom. Zijn passagier kwam er efj(met lichte verwondingen af. Voor de Britten was het de zwaarste storm sinds 1990. De wind bereikte snelheden tot 160 kilometer 1 j iper uur. De slachtoffers vielen in alle delen van het land bij ver- es j keersongelukken. it ^Marc Dutroux had wapenvergunning rof brussel. België heeft stomverbaasd gereageerd op het nieuws listdat Mare Dutroux, de hoofdverdachte in de ontvoering van en de moord op zeker vier meisjes, in 1993 een wapenvergunning zitkreeg, op het moment dat hij slechts voorwaardelijk vrijkwam nona een celstraf voor zedendelicten. Ook zijn ex Michelle Martin erlkreeg een wapenvergunning. Het hoe en waarom is nog ondui- Roldelijk. Formeel zijn beide vergunningen twee weken geleden in- ;se getrokken, pas ruim een halfjaar nadat Dutroux en Martin in sn.hechtenis werden genomen in verband met de verdwenen en vermoorde meisjes Julie en Mélissa en An en Eefje. ^Schutter had wél politieke motieven new York. De Palestijn Ali Abu Kamal, die zondag om zich heen schoot in het New Yorkse Empire State Building, wilde 'zoveel ^mogelijk zionisten' doden. Dat blijkt uit een brief die hij bij zich ehad. Daarin noemt Kamal Amerikanen, Britten en Fransen zijn an'belangrijkste vijanden', omdat zij van de Palestijnen 'een volk "ezonder land' hebben gemaakt. De brief rept niet over Kamals •"„geldproblemen, die eerder door zijn familie waren genoemd als .motief voor een wanhoopsdaad. Bij de schietpartij vielen een ~jdode en zes gewonden. Kamal pleegde zelfmoord, in 1 xh'Rechten homo's masaaal geschonden' londen De mensenrechten van homoseksuelen worden in tien tallen landen geschonden. Dat schrijft de Britse tak van Amnesty International in een vandaag verschenen rapport. „Ze worden geïntimideerd, ontvoerd, gevangen gezet, gemarteld en zelfs ver moord wegens hun seksuele geaardheid", aldus het rapport. In Colombia jagen doodseskaders op homoseksuelen onder het mom van 'sociale zuiveringen'. In Iran staat op homoseksualiteit de doodstraf, die soms door steniging wordt uitgevoerd. In lan den als Nigeria, Roemenië en India is homoseksualiteit nog steeds illegaal. Italiaanse verkocht drie kinderen avellinoDe Italiaanse politie heeft in een dorpjê bij Napels een dertigjarige vrouw aangehouden op verdenking van handel in pasgeboren baby's. Het openbaar minsterie in Avellino zei giste ren dat de vrouw ervan wordt beschuldigd haar drie kinderen kort na de geboorte te hebben verkocht aan een illegaal netwerk dat in zuigelingen handelt. De kinderen zouden van drie ver schillende vaders zijn. De vrouw, die in armzalige omtandighe- den woonde, kwam onder verdenking omdat niemand haar na haar zwangerschappen ooit met een kind had gezien. Jury: Du Pont vermoordde worstelaar media» De Amerikaanse miljonair John du Pont, erfgenaam van het gelijknamige chemieconcern, heeft vorig jaar oud-Olym pisch kampioen worstelen David Shultz doodgeschoten. Tot die conclusie kwam een Amerikaanse jury gisteren. De leden acht- iten DuPont ontoerekeningsvatbaar. Hij schoot Shultz op zijn landgoed dood. Vervolgens verschanste hij zich twee dagen in zijn villa. Tegen de politie zei hij dat hij de Dalai Lama was en het slachtoffer van een communistische samenzwering. Er hangt Du Pont nu een straf van 20 a 40 jaar boven het hoofd, deels uit te zitten in een psychiatrische kliniek. Kroatische politie doodde moslim rpMQSTAR. Kroatische politiemannen in burger zijn verantwoorde lijk voor de dood van de 65-jarige moslim, die op 10 februari tij- adens een bezoek van een groep moslims aan een kerkhof in het Kroatische deel van de stad werd neergeschoten. Dit melden de Verenigde Naties na een onderzoek. Als bewijs dient een foto, waarop is te zien dat twee politiemannen schieten op een terug deinzende menigte. Ook andere agenten zouden hun wapen hebben gebruikt. De spanning in de gedeelde stad Mostar liep door het incident hoog op. Russische deserteurs mogen blijven 3QNNDe ongeveer zeshonderd Russische deserteurs in Duits land hoeven niet meer bang te zijn dat ze naar hun land terug moeten. Gisteren werd duidelijk dat overlopers uit de in de DDR gelegerde voormalige 'Westgroep' van het Russische leger met hun familie in Duitsland mogen blijven. In Rusland hangt hen (ten langdurige celstraf of zelfs de doodstraf boven het hoofd. De Duitse bondsregering moet nog met de deelstaten overleggen aver de juridische afwikkeling van het besluit. Vele tienduizenden Fransen hebben gisteren bij het begin van het parlementaire debat over een omstreden nieuwe immigratiewet in diverse steden betogingen gehouden uit onvrede over de voorgenomen maatregelen. In Parijs kwam het na afloop van de beto ging tot onregeldheden, waarbij volgens de politie 22 mensen gewond raakten. In het Quartier Latin werden vernielingen aangericht. PEKING DPA-Rtr-EFE herdenking van de overleden Chinese leider Deng Xiaoping te verstoren. Sinds de inlijving van de regio in de jaren vijftig bij het communistische China strijden moslim groepen voor onafhankelijkheid. De situatie is zeer gespannen sinds zich drie weken geleden in de stad Yining botsingen voordeden tussen isla mitische Oeigoeren en etnische Chinezen. Daar bij zouden zeker negen doden en bijna tweehon derd gewonden zijn gevallen. Na de anti-Chinese relletjes zijn duizenden Han-Chinezen naar de hoofdstad gevlucht. In Urumqi wonen voornamelijk Chinezen, terwijl de meerderheid van de bevolking van de provincie bestaat uit Oeigoeren. Bij bomaanslagen in Urumqi, de hoofdstad van de roerige Chinese provincie Xinjiang, zijn gister middag zeker vier doden gevallen, onder wie een kind. In drie stadsbussen ontploffen tijdens de avondspits tijdbommen. Er zouden zeker zestig gewonden zijn gevallen. De politie richtte na de aanslagen wegversperringen op en doorzocht alle auto's. Volgens ooggetuigen heerst er paniek in de stad. Inwoners van Urumqi vermoeden dat een isla mitische afscheidingsbeweging in Xinjiang achter de aanslagen zit. Ze denken dat de zorgvuldig ge plande aanslagen waren bedoeld om de plechtige Hertrouwden mogen 'het' niet meer doen van paus VATICAANSTAD AP Gescheiden katholieken die opnieuw in het huwelijk treden moeten ervoor ijveren niet in „een staat van zonde" te le ven. In de praktijk betekent dat ze niet aan seks mogen doen. Dat heeft het Vaticaan gisteren laten weten in nieuwe richtlijnen aan priesters. Priesters moeten er bij hertrouwde stellen op aandringen' dat ze trouw blijven aan hun eerste huwelijksbelofte en niet met een ander een gemeenschap aangaan, zo staat in de richtlijnen zijn uitgegeven door de Pauselijke Gezinsraad. Gescheiden gelovigen die hertrouwen behoren nog wel tot de kerk. Maar priesters moeten hen aanmoedigen „en God vragen om genade voor een werkelijke bekering". KING YVONNE VAN DER HEIJDEN e JRRESPONDENT rote afwezige bij de rouw- a echtigheid voor de Chinese 1 Ider Deng Xiaoping in Peking as gisteren voormalig partijlei- [r Zhao Ziyang. De liberale po- icus, die in juni 1989 in on- A tnade viel omdat hij niet hard inoeg optrad tegen de studen- nprotesten, kreeg geen toe- emming aanwezig te zijn in de e rote Hal van het Volk. Zhao heeft als premier met cces de uitvoering van de e onomische hervormingen In Deng geleid. Zijn aanwezig- ^id zou volgens westerse di- omaten de aandacht hebben geleid van partijleider Jiang e miin, die de herdenkingsrede (tsprak. Jiang (70) volgde Zhao juni 1989 op, na het bloedige [erslaan van de demonstraties p het Plein van de Hemelse [ede. i [De 77-jarige Zhao, nog steeds 1 van de Communistische Par- L wordt nog maar zelden in |t openbaar gezien. „Hij zou 1 al die jaren enorm zijn opge- ulen. Het zou een rare verto ning zijn geweest als hij meer aandacht zou hebben gekregen dan Jiang, die door Deng is aan gewezen als zijn opvolger. Jiangs toch al niet grote gezag zou een knauw hebben gekre gen", aldus een diplomaat. Zhao wordt nog steeds gezien als een mogelijke rivaal van Jiang. Als alles volgens plan gaat, moet Jiang in de herfst op het Vijftiende Partijcongres be vestigd worden in zijn functie als partijleider. Het is nog maar de vraag of dat automatisch zal gebeuren, nu zijn bescherm heer Deng er niet meer is. Jiang weet niet zeker of hij op de steun van sleutelfiguren kan re kenen. Zelfs binnen de partijtop zijn er kapers op de kust. Zo hebben twee belangrijke liberale politici na Dengs dood nog niet open lijk hun steun aan Jiang be tuigd. Dat wordt door waarne mers uitgelegd als een teken van wantrouwen. Ook hebben enkele prominente generaals af gezien van een openlijke steun betuiging aan Jiang, die ook op perbevelhebber van het leger is. PARIJS AFP-DPA In het Zuid-Franse Toulouse gooiden betogers met stenen naar de politie, die zich ver weerde met traangasgranaten. Aan de betoging deden tussen tingitingi Een Rwandees Hutu- weesje eet zijn dagelijkse nood rantsoen in het vluchtelingen kamp Tingi Tingi in Oost-Zaïre. Het kamp, waarzo'n 150.000 mensen wonen, ligt inmiddels binnen schootsbereik van de op rukkende Zaïrese Tutsi-milities. Zij dreigen het in te nemen, omdat zich er volgens hen Hutu-milities de 5.000 en 10.000 mensen mee. Aanleiding voor het pro test was hier ook een bijeen komst van het extreem-rechtse Front National van Jean-Marie Le Pen, waarbij diens plaatsver vanger Bruno Mégret aanwezig ophouden. De rebellen naderen ook de stad Kindu steeds dichter. Angstige bewoners vluchten, ter wijl soldaten van het Zaïrese leger aan het plunderen zijn geslagen en de gouverneur is vertrokken naar de hoofdstad Kinshasa. Kin- du is met Kisangani, 400 kilome ter naar het noorden, de enige stad met vliegveld waar het Zaïre- was. Zijn vrouw werd onlangs gekozen tot burgemeester van de Zuid-Franse stad Vitrolles. Ook daar was het gisteren on rustig. Vandaag debatteert het parle ment over de meest omstreden se leger nog de baas is. De be voorrading van Tingi Tingi vanuit Kisangani via Kindu is door het Wereldvoedselprogramma van de Verenigde Naties voorlopig stop gezet. Rebellenleider Laurent Ka bila is intussen in Zuid-Afrika aan gekomen, wat er op wijst dat de vredesbesprekingen die vorige week werden afgebroken weer passages uit het wetsvoorstel, waaronder de aan- en afmel dingsplicht voor bezoekers van buiten de Europese Unie. Vóór het debat riep premier Juppé de rechtse en linkse partijen op de rijen te sluiten tegen het Front National. Minister van binnen landse zaken Debré verdedigde zijn wetsontwerp. Hij bena drukte dat alleen de volksverte genwoordiging 'en niemand an ders' kan besluiten over de wet. Tegenstanders overhandig den Debré petities met 120.000 zullen worden voortgezet. Naar verwachting zal Kabila in Pretoria met Zuid-Afrikaanse en Ameri kaanse functionarissen spreken over een dialoog met de regering van de Zaïrese president Mobuto. Beide partijen weigeren samen om de tafel te gaan zitten sinds Kabila eind vorig jaar de wapens opnam tegen het regeringsleger in handtekeningen. De linkse par tijen in de Assemblée Nationale zeideh dat ze naar het Constitu tioneel Hof zullen stappen als de minister zijn ontwerp niet intrekt. De socialistische leider en ex-premier Fabius zei dat de immigratie niet Frankrijks grootste probleem is, en dat de wet 'ineffectief, gevaarlijk en Kafkaiaans' is. Debré op zijn beurt beschuldigde de oppositie van 'leugens, schijnheiligheid en manipulaties'. President Chirac en de voor- Oost-Zaïre. Ook George Moose, de Amerikaanse onderminister voor Afrikaanse zaken, was giste ren in Pretoria. Een Amerikaanse functionaris liet weten dat Kabila mogelijk enkele dagen in Zuid- Afrika zal blijven, en noemde zijn aanwezigheid 'een goed teken'. FOTO AP» DAVID GUTTENFELDER zitter van de Assemblée zijn in tussen ook boos op het Euro pees Parlement, dat vorige week een resolutie heeft aangenomen waarin het intrekking van het omstreden wetsontwerp eist. Zij vinden dat 'inmenging in Fran se aangelegenheden'. De nieu we voorzitter van het Europees Parlement kreeg gisteren bij zijn kennismakingsbezoek op het Elysée daarom een protestbrief van Chirac. Treinen doelwit protesten tegen atoomtransport bonn peter van nuijsenburg correspondent Met het vernielen van bovenlei dingen van de Duitse spoorwe gen hebben tegenstanders van kernenergie gisteren hun pro test tegen een transport van kernafval kracht bijgezet. Het treinverkeer in grote delen van het land was urenlang ge stremd. Tienduizenden reizi gers werden getroffen. Met de aanslagen willen de actievoerders protesteren tegen het transport van zes containers met kernafval uit Franse en Duitse centrales naar een op slagplaats in Gorleben. De trein vertrekt vrijdag en zal waar schijnlijk maandag aankomen. Het transport dreigt ook dit jaar weer uit te lopen op een keiharde confrontatie. In de omgeving van Gorleben geldt een demonstratieverbod. Overal patrouilleert politie. In de dor pen bereidt de bevolking, in meerderheid tegen de opslag van kernafval in hun streek, zich voor op vreedzame acties. In Dannenberg hebben scholieren en boeren twee gymzalen bezet. Ze willen voorkomen dat de ME er wordt ondergebracht. Voor komend weekeinde wordt rekening gehouden met geweld. Dan wordt de 'harde kern' van tegenstanders ver wacht. Net als in vorige jaren gaan de bewoners er van uit dat ze 'gemangeld' zullen worden tussen de mobiele eenheid en relschoppers. De politie is op al les voorbereid. Een kleine 20.000 agenten staan klaar. Zuid-Koreaanse regering treedt na schandaal af SEOUL AFP-Rtr Premier Lee Soo-sung van Zuid- Korea en zijn regering zijn van morgen afgetreden. Het kabinet acht zich 'niet in staat te vol doen aan de verwachtingen' van president Kim Young-sam. Dat meldt het persbureau Yon- hap. De regering reageert op een televisierede van Kim, waarin deze zich verontschuldigde voor het corruptieschandaal rond het staalconcern Hanbo. Ook gaf Kim aan dat de regering zou worden gewijzigd, net als de lei ding van de regerende Nieuwe Korea Partij (NKP). Kim Young- sam is zowel president als par tijleider. Tallloze hoge partijfunctiona rissen kondigden gisteren al aan hun posten op te geven. De in eenstorting van de met hoge schulden kampende staalfa briek Hanbo luidde vorige maand een diepe crisis in. Veel Zuid-Koreaanse afgevaardigden en medewerkers van Kim, als mede een voormalige minister van binnenlandse zaken zijn in de affaire verwikkeld. 'Jeltsin gaat Tsjernomyrdin laan uitsturen' moskou AFP-Rtr-DPA Viktor Tsjenomyrdin heeft zijn langste tijd als premier van Rus land gehad. De gezaghebbende krant Izvestia schrijft vandaag dat president Jeltsin zijn pre mier volgende week donderdag zal ontslaan, na zijn jaarlijkse toespraak tot de Doema en de Federatieraad die samen het Russische parlement vormen. Jeltsin is ontevreden over het sociale beleid van de regering. Gisteren veegde hij Tsernomyr- din al publiekelijk de mantel uit. De premier kondigde meteen aan dat enkele ministers hun baan zullen verliezen. Dat hij daar zelf een van zou kunnen zijn, liet hij buiten beschou wing. Als mogelijke opvolger van Tsjernomyrdin tipt izvestia de voorzitter van de Federatie- raad (een soort Eerste kamer) EgorStrojev. londen hans geleunse correspondent Ooit, op 10 januari 1863, had Londen de primeur van de eerste metro ter we reld. De stoomtreintjes van de Metropo litan Railway, die zich door een tunnel van Paddington Station naar de Lon- dense City bewogen, zijn echt afge schaft. Maar volgens veel critici kan de hele tube inmiddels worden bijgezet in een museum voor vergane glorie. Ruim vijf miljard gulden is nodig om decen nia van achterstallig onderhoud weg te werken en de London Underground weer om te toveren tot 'de modernste metro ter wereld'. Dat gaat gebeuren, zegt de Britse rege ring sinds gisteren, als we de tube aan de hoogstbiedende verkopen. Privatise ring dus, het stokpaardje van de Tories. Het gemopper op de vele vertragingen, wrakke stations, uitvallende treinen, fa lende roltrappen en toenemende onvei ligheid heeft in de hoofdstad zulke vor men aangenomen dat de Conservatie ven stemmenwinst verwachten van al leen al het vooruitzicht dat er wellicht verbetering gaat optreden. Volgens transportminister Sir George Young is die verbetering gegarandeerd als de staat de ondergrondse van de hand doet. Hij schilderde gisteren in het Lagerhuis een toekomstbeeld van een gretig bedrijfsleven, dat staat te po pelen om tot 2001 jaarlijks 700 miljoen pond in tunnels en treinen te pompen. Maar het feit dat dit wondermiddel pas kort voor de verkiezingen ten tonele wordt gevoerd, stemt tot wantrouwen. De vraag is namelijk of er wel zoveel ge gadigden op het bordje 'Te Koop' zullen afkomen. Er is het nog onbekende prijs kaartje, maar ook het gegeven van 1,2 miljard pond achterstallig onderhoud en de verplichting dat de tarieven tot de eeuwwisseling met niet meer dan het inflatiecijfer mogen stijgen. Voeg daar bij dat de 15.000 werknemers van de ondergrondse stevig georganiseerd zijn in twee uitermate lastige vakbonden, en het bezit van de ondergrondse wordt al iets minder aantrekkelijk dan het lijkt. „Het privatiseren van de metro komt neer op het» verkopen van je huis terwijl de muren op instorten staan", zei La bours schaduwminister van transport Andrew Smith gisteren. De oppositie verwacht dat de regering het hele sys teem voor een appel en een ei van de hand doet, en ziet de hele privatisering als gevolg van achttien jaar Conserva tief wanbeleid. Dat idee wordt versterkt door de beslui teloosheid van het kabinet over hóe de tube moet worden verkocht. Young pre senteerde drie opties: in zijn geheel, elk van de elf lijnen afzonderlijk, of het net werk en stations afzonderlijk, met een concessie voor exploitatie van de trei nen. Mochten deConservatieven de verkiezingen winnen, dan zal daarover meteen een besluit worden genomen, aldus Young. De gedoodverfde verkiezingswinnaar is echter Labour. En volgens die partij gaan de privatiseringsplannen meteen de prullenbak in als Tony Blair premier wordt. Inhakend op het sentiment van Londenaren dat de metro van hen is, en dus publiek eigendom moet blijven, zou dat ook een stemmentrekker kun nen zijn. Er zit, zoals bij veel van de beloften van Labour, echter een addertje onder het gras. Blair heeft nooit categorisch ont kend dat een Labour-regering de metro te koop zou aanbieden. Zijn wat vage formule is dat de Underground een overheidsbedrijf moet blijven, waarin privé-ondernemingen kunnen investe ren. Labour verwacht bijvoorbeeld dat privé-kapitaal voorhanden zal zijn om stations om te toveren tot winkel- en horecacentra, waar je ook de trein kunt pakken. The Times wordt daar gek van. De kie zers krijgen geen heldere keuzes voor geschoteld, maar vage plannen, jam merde de krant. Wat het electoraat in elk geval wel krijgt aangeboden, zijn angstscenario's. Volgens Labour slaat het vast dat een privé-eigenaar zeker veertig onrendabele, maar voor het pu bliek onmisbare stations gaat sluiten. In datzelfde doemscenario zit ook ontslag voor zeker 25 procent van het perso neel. Maar de oppositie 'vergeet' aan te ge ven hoe het dan wel moet. Aan de in komstenkant is weinig ruimte meer. Nu al behoren de Londense metrokaartjes tot de prijzigste in Europa. Vorige week meldde London Underground dat de honderdenmoderniseringsprojecten worden geschrapt of vertraagd. Oor zaak: geen geld. En tot misnoegen van veel reizigers zat daar de Northern Line bij, in de volksmond de misery line, een lijn waar de treinstellen zó oud zijn en de signalering zó slecht dat niemand meer echt verrast is over weer een kwartier lijdzaam wachten in een pik donkere tunnel.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7